TAD LEIDEN Kans dat slachthuis in Leiden open blijft Bestuur EBR wil nieuw gesprek LEIDSCH DAGBLAD Onderzoek van gemeente en curator Twee jongens proberen op bromfiets tasjes te roven Bezwaren tegen bouw huizen Schubertlaan verworpen College van beheer betreurt stap medezeggenschapscommissie Uitstel van betaling voor Stichting Burcht Steunpunt voor beurzen verwacht enorme toeloop s DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 LEIDEN - Er bestaat een kans dat het Leidse slachthuis toch ge opend blijft. Gemeente en de cura tor van het faillissement zijn in overleg over een vorm waarin het slachthuis kan blijven voortbe staan. De curator, mr. M. Teekens, hoopt deze week uitsluitsel te krij gen over de levensvatbaarheid van het abattoir. Over de vorm waarin het slachthuis eventueel kan voort bestaan is nog niets bekend. Hij heeft een onderzoek laten instellen door een accountant. Het slachthuis aan de Pasteur- straat is onlangs failliet verklaard. Het faillissement is door de onder neming, een besloten vennoot schap, zelf aangevraagd. Dat de gemeente, met de Neder- landsche Middenstands Bank (NMB) de voornaamste schuldei ser een veer moet laten in dit faillis sement, lijkt wel zeker. Het Leids slachthuis BV heeft een schuld aan de gemeente van tussen de één en anderhalf miljoen gulden. Volgens de curator is het niet duidelijk hoe groot de vordering van de gemeen te exact is. Gemeente en slachthuis verschillen van mening over een bedrag van een half miljoen gul den. De exacte hoogte van de schuld van het slachthuis aan de gemeen te lijkt er overigens weinig toe te doen. "Het ziet er niet naar uit dat de gemeente een wezenlijk percen tage van haar vordering ontvangt", zegt Teekens. De gemeente heeft dan ook wei nig andere mogelijkheden dan het kwijtschelden van de schulden aan het slachthuis. Een deel van het door de gemeente geleende bedrag is een zogenaamde achtergestelde lening. Dat houdt in dat de ge meente pas geld ontvangt nadat al le andere schuldeisers zijn betaald. Het resterende gedeelte bestaat uit een hypothecaire lening. Dat bete kent dat de gemeente de gebouwen aan de Pasteurstraat kan verkopen. Het ziet er overigens niet naar uit dat zo'n verkoop de gemeente veel oplevert. Mr. J. Olivier van de gemeente stelt daar tegenover dat de ge meente weliswaar geen geld zal ontvangen van het slachthuis, maar dan weer wel over de grond beschikt. Volgens Olivier stelt de gemeente nu pogingen in het werk om het financiële belang en het werkgelegenheidbelang van het slachthuis te laten sporen. "Per soonlijk ben ik er optimistisch over dat dat lukt". Wethouder Fase van economi sche zaken wil op dit moment nog niet al teveel kwijt over de pogin gen van de gemeente om het slachthuis te redden. Wel blijkt uit haar woorden dat ze nog weinig LEIDEN - Twee keer is gister avond een poging gedaan tot tas jesroof door twee jongens op een bromfiets. Eén van de pogingen slaagde. Vermoedelijk gaat het in beide gevallen om hetzelfde twee tal. De eerste poging werd gedaan op de Debussystraat. Een Leidse vrouw werd op het trottoir van ach teren benaderd. De duopassagier rukte de tas van haar schouder. De tas sloeg daarna echter tussen het achterwiel en het spatbord van de bromfiets. De Leidse kreeg hier door de kans de tas terug te pak ken. Twintig minuten later gebeurde hetzelfde bij een 29-jarige Leidse vrouw op het Schuttersveld. Haar witte tas werd met een flinke ruk van haar schouder gegrist. Hierbij brak de riem en konden de daders met tas ontkomen. De tas bevatte wat kleingeld en kleine spullen. De politie beschikt over een goed sig nalement van de jongens. hoop heeft om het slachthuis in zijn huidige vorm te behouden. Welke wegen echter nog open staan om met het abottoir te kun nen doorgaan, dat wordt nu uitge zocht. Fase weet niet wat de gevolgen zijn van het faillissement van het slachthuis voor de veemarkt in de Groenoordhallen. "Het is mij niet helemaal duidelijk of het vee dat hier wordt geslacht ook inderdaad is verhandeld op de veemarkt. Winst De directeur van het Leidse slachthuis, A. ten Berg, heeft toch goede hoop dat het slachthuis aan de Pasteurstraat geopend kan blij ven. Volgens de directeur van het slachthuis is het mogelijk dat het slachthuis met een bescheiden winst draait, mits er maar geen af lossingen hoeven worden gedaan. Indien het slachthuis wordt geslo ten dreigen tussen de 80 en 100 mensen hun baan te verliezen. Het slachthuis zelf heeft ongeveer tien mensen in dienst. Daarnaast wer ken er ongeveer 80 mensen bij de vleeshandelaren die ook aan de Pasteurstraat zijn gevestigd. Het slachthuis heeft de afgelo pen jaren een reeks van tegensla gen te verwerken gehad. Een van de eigenaren van de bv, een grote exporteur, ging al snel na de priva tisering van het slachthuis in 1980 failliet. Ook slaagde het abattoir er niet in het slachten voor de buiten landse markt te behouden. Vorig jaar moest daar een investering van drie ton voor worden gedaan om aan de EG-normen te voldoen. De financiering was bijna rond toen een geldschieter, een vleesgrossier uit Dordrecht, afhaakte. Daardoor moest het slachthuis zich volledig op de binnenlandse markt richten. De vleeshandelaar uit Dordrecht besloot bovendien over te stappen naar het slachthuis in Rotterdam. "Die is eigenlijk weggekocht door het abattoir uit Rotterdam. Daar wordt bij lange na niet de geplande produktie gehaald. Vleesgrossier Dordt is toen een zeer lage slacht- prijs geboden in Rotterdam". Het Leidse slachthuis draait ondanks het faillissement nog steeds door. LEIDEN - Het college van B en W heeft de bezwaren tegen de bouw van 84 huizen aan de Schubertlaan verworpen. Het besluit was over eenkomstig het advies van de com missie voor de beroep- en bezwaar schriften. Het besluit van B en W betekent dat de schorsing van de bouwvergunning die door de Raad van State was opgelegd, is opgehe ven. De Raad van State besloot tot de schorsing omdat de procedure rond het verlenen van de bouwver gunning niet correct was. De be zwaarmakers hebben dertig dagen de tijd om de Raad van State op nieuw om schorsing te vragen. Een woordvoerder van de gemeente acht de kans dat de Raad van State hier opnieuw toe besluit echter zeer klein. "Wanneer hierover an dere dan procedurele argumenten voor aanwezig waren geweest, had de Raad van State die al eerder ge honoreerd", aldus deze woordvoer der. De gemeente hoopt volgende maand te beginnen met het bouw rijp maken van het terrein aan de Schubertlaan. LEIDEN - Het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland betreurt het zeer dat de medezeg genschapscommissie (MC) van dit bedrijf het vertrouwen heeft opge zegd in de directie. Vandaag stuurt het college van beheer - het dage lijks bestuur van het EBR - een open brief aan de medezeggen schapscommissie waarin ze de le den toch oproept weer te gaan pra ten. De directie blijft bereid weer met de commissie te gaan praten. De voorzitter van de MC, C. van der Meer, vindt dat het college van be heer op deze manier haar verant woordelijkheid uit de weg gaat. De Leidse wethouder Fase, voor zitter van het college van beheer, vindt de stap van de medezeggen schapscommissie betreurenswaar dig daar vorige week een vergade ring was gepland met de directie waarin de grieven zouden worden uitgesproken. Die vergadering zou worden geleid door een onafhanke lijk voorzitter. Anderhalve dag voor de bijeenkomst, liet de mede zeggenschapscommissie echter weten geen behoefte te hebben aan het gesprek. Fase: "Maar als ik dan zie op wel ke gronden ze het vertrouwen in de directie hebben opgezegd, dan denk ik: die punten waren een paar maanden geleden ook al bekend. Kortom, het is met niet duidelijk waarom ze nu het vertrouwen heb ben opgezegd Het college heeft nog geen uit spraak gedaan over de kritiek die de medezeggenschapscommissie heeft geuit. Fase: "Wij vinden dat in eerste instantie een zaak tussen de commissie en de directie. We zullen ons pas met de inhoud van de zaak bezighouden wanneer blijkt dat de commissie toch niet meer wil praten. Dan ontstaat een nieuwe situatie, waarover we ons nader zullen beraden". Van der Meer, de voorzitter van de medezeggenschapscommissie, geeft toe dat het besluit om het ver trouwen op te zeggen vrij laat is ge nomen. "Maar op een gegeven mo ment kom je tot het inzicht dat het echt niet langer gaat. Heeft het dan nog zin om die show met de direc tie op te voeren? We hebben echt wel ingecalculeerd dat het annule ren van het gesprek, tegen ons zou worden gebruikt. We hebben be sloten om dat op de koop toe te ne- Ook vraagt Van der Meer zich af hoe wethouder Fase kan beoorde len of er nog ruimte is voor een ge sprek. "Zij heeft mij telefonisch meegedeeld niet inhoudelijk op onze argumenten, die wij haar schriftelijk hebben doen toeko men, te zijn ingegaan". De medezeggenschapscommis sie legt de zaak vanmiddag voor aan het personeel. Brede rib (1) De komkommertijd duurt bij de Nederlandse Playboy wat langer dan bij de rest van de media. Hebben andere bladen de knop allang weer op 'serieus' staan, bij het blootblad zomeren ze nog even genoeglijk door met een in ventariserend onderzoek naar het studentenwezen in de ver schillende universiteitssteden die Nederland en België rijk zijn. Bekeken werd onder meer welk type student in de respectievelij ke steden rondwaart, de bekend ste eet- en uitgaansgelegenhe den, het verenigingswezen en hoe de meisjes kunnen worden versierd. Oubollig, is de meest aardige benaming die na lezing van het artikel te binnen schiet en zo zal het ook wel zijn bedoeld. Wat niet wegneemt dat ook bij veder lichte verhaaltjes van enige zorg vuldigheid sprake mag zijn. Met een gemiddelde van één fout(je) per onderdeel in het Leidse ge deelte van het onderzoek kun je stellen dat daarmee toch enigs zins de hand is gelicht. Nu zal niemand zich er erg druk over maken dat studenten vereniging Quintus in het ver haal consequent als Quintes door het leven gaat en dat de n aan het eind van Huis de Bijlen is wegge vallen. Het studentenfeest Sine Regno (letterlijk: 'zonder gezag') is door Playboy echter tot-Sine Negro ('zonder negers') verbas terd. Daar zullen ze bij Minerva minder blij mee zijn. Een detail, maar Prins Willem Alexander woont niet op het Ra penburg 114 maar twee num mers hoger. De Bak wordt in hét rijtje eetvoorzieningen voor stu denten niet genoemd: "Zowaar twee niet slechte mensa's: die van de open vereniging Augusti- nus en die van de vereniging van buitenlandse studenten Lis". Achter Lis hoort overigens nog een c, maar dit terzijde. Brede rib (2) Het is maar dat u het Weet maar Leiden is in het weekend uitge storven. Al die corpsballen (m/v) waar je je op zaterdag in al die ca- fees langs moet worstelen zijn dus gezichtsbedrog. Ook een we- tehswaardigheid: de Toga-par ties van Quintus willen wel eens op een orgie uitdraaien. Verder worden studenten op 3 oktober door de bevolking gepest en moeten Leidenaars zich op hun beurt bergen als roeivereniging Njord de Varsity wint. Gelukkig breken de studenten bij laatstge noemde situatie in werkelijkheid alleen hun eigen tent aan de Breestraat af. Welke type student heeft Play boy nu in Leiden aangetroffen? Zeer ambitieuze. "Altijd op jacht naar baantjes. Qua kleding zijn de studenten een stuk vlotter ge worden. De brede ribbroek wordt alleen nog gedragen door suffers, kneuzen en 'rotte pe ren'". Dat zijn er wie goed in de stad rondkijkt, anders nog heel wat. "Hoe goed zijn de meisjes in Leiden?", is de lekkermakende vraag die Playboy zijn overwe gend mannelijke lezers nog voor houdt. Snel omslaan voor het antwoord, maar het blad blijkt er niet achtergekomen. "Vele grote blonde meisjes met een frisse uitstraling", lezen we. Onder het hoofdstuk Groningen. In Leiden zijn de waarnemeningen niet verder gegaan dan: "In Leiden nodigt men het te versieren per soon red.) uit voor het eten. Spannend zijn de blind date par ties van het meisjesdispuut". Nee, dan Tilburg: "Om de vele mooie meisjes zijn de rechten- feesten zeer in trek". Of Ensche de, zodat studeren inderdaad doet begeren zoals Playboy be weert: "Daar er zeer weinig meis jes zijn worden deze vaak broe derlijk 'gedeeld'. Meisjes van de middelbare school blijven wei eens logeren". Maar dat zal ook wel niet kloppen. Parkeerleed Nieuw parkeerleed in de binnen stad. Bewoners van de Mirakel- steeg en de buurtvereniging Ma- redorp/De Camp hebben zich bij de gemeente beklaagd over de verkeerssituatie in de Mirakel- steeg en de Clarensteeg. Volgens hen dienen de stegen als opvang plaats voor mensen die in hun auto niet kwijt kunnen in onder meer de Janvossensteeg, de Lan ge Mare en de Oude Vest. En het leed wordt, vrezen ze, helemaal niet meer te overzien als na 1 ok tober het nieuwe parkeerregime zijn intrede doet. Andere hoofdbrekens bezorgt hen de parkeeroverlast die een aan de Oude Vest zetelende auto- spuitinrichting veroorzaakt. Zes auto's worden via de Mirakel- steeg en het Mirakelplein naar de achterkant van het bedrijf aange voerd, schrijven de bewoners. Nu is in 1980 al bepaald dat deze achteringang illegaal is en dat het bedrijf niet mag uitbreiden. Met de komst van een brede ga ragedeur in de achtergevel die nodig is voor een nieuwe afde ling is volgens de schrijvers ech ter zeker sprake van illegale acti viteiten. Het bedrijf geeft overlast voor het milieu, menen de bewoners, wat zich zou uiten in het laten draaien van motoren, het werken met allerlei chemicaliën, schu ren, plamuren en lawaai. 'Dit al les met volledig geopende ach- terdéur en zonder afzuiging van uitlaatgassen en dergelijke. Bo vendien staan vaak buiten moto ren van wachtende auto's te draaien". Uche. Voorts komt volgens de bewo ners de veiligheid van kinderen in gevaar omdat de ongeveer 40 kinderen die geregeld op het Mi rakelplein spélen, te maken heb ben met aan- en afrijdende au to's. Gevaarlijk is het "temeer omdat veelvuldig wordt achter- uitgereden daar de straat doodlo pend is en een parkeerplaats toch niet voorhanden is". En dan wordt er ook nog twee- en driedubbel geparkeerd. De bewoners dragen behalve pro blemen ook oplossingen aan. Voor de illegale achteruitgang van de spuiterij zouden beton nen palen moet komen. Een sleu- telpaal moet worden geplaatst aan het begin van de Mirakel- steeg. Op de parkeerplaatsen wil len de bewoners klemmen. Bult en in het wegdek op de hoek van de Clarensteeg/Mirakelsteeg/O- lieslagerspoort moeten ervoor zorgen dat het verkeer voortaan wat langzamer rijdt. LEIDEN - De Stichting Burcht is surséance van betaling verleend. De stichting heeft een schuld van een paar ton. De voornaamste schuldeisers zijn de belasting dienst, de gemeente (de verhuur der van het pand) en enige leveran ciers. Het bestuur van de stichting bekijkt nu met de bewindvoerder, mr. E.N. Muller, of er nog overle vingskansen voor de stichting zijn. J. Joustra, de voorzitter van het interim-bestuur van de stichting - geformeerd om de financiële pro blemen op te lossen - durft nog niet te zeggen of de reddingsoperatie kans van slagen heeft. Het is Jous tra wel duidelijk dat de zaak 'heel anders moet worden aangepakt'. Volgens de voorzitter moet er veel professioneler worden gewerkt. "De stichting organiseerde evene menten, hield exposities en exploi teerde de horeca. Die activiteiten liepen door elkaar heen zonder dat er een goede kostenbeheersing Een van de mogelijkheden om de stichting van de ondergang te redden, is volgens Joustra dat het horeca-gedeelte aan een exploitant wordt verpacht. Hierover zijn al contacten met mogelijke kandida ten gelegd. "Er moet dan toch wel een vooruitzicht zijn dat de schuld eisers hun geld krijgen", aldus Joustra. De voorzitter wil niet zeggen of de crediteuren iets van hun vorde ring zien gehonoreerd, indien de stichting nu failliet wordt ver klaard. Joustra verwacht dat er over een maand rpeer duidelijk heid bestaat over het voortbestaan van de stichting. LEIDEN - Het bureau Studiefinan ciering in Leiden verwacht dat ze ker duizend noodlijdende studen ten de komende weken een beroep zullen doen op de 'by pass-rege ling' van het ministerie van onder wijs om op die manier sneller en eenvoudiger aan geld te komen. De regeling komt er voor studenten die tot nu toe geen toelage hebben ontvangen en daardoor in financië le nood verkeren. Op 1 oktober wordt de 'by pass regeling' van kracht. Studenten die hiervan gebruik willen maken, zul len van tevoren een telefonische af spraak móeten maken, zo vertelde André Smits de coördinator van het bureau. Om alle aanvragen zo vlug mogelijk te verwerken, zal het bureau Studiefinanciering naast de vijf medewerkers die er nu zijn, twee extra krachten aantrekken. André Smits: "We werken uit sluitend op afspraak om te voorko men dat ze met z'n allen op 1 okto ber voor de deur staan. Op een an dere manier kunnen we echt niet te werk gaan. Anders kunnen wij de zaak niet naar behoren afwerken. Ik verwacht dat ons bureau, vooral de eerste dagen nadat de regeling in werking is getreden, moeilijk te bereiken zal zijn. Maar men moet toch bellen om een afspréak te ma ken. De ervaring is dat het de eerste dagen bijzonder druk zal zijn, maar daarna neemt het af'. Tien dagen Het bureau Studiefinanciering heeft de toezegging van het depar tement dat tussen aanvraag en uit betaling van de toelage, maximaal tien dagen mogen zitten. André Smits durft daarvoor echter niet zijn hand in het vuur te steken. Hij zegt: "Er zijn wel meer toezeggin gen gedaan die niet zijn uitgeko men. Toch ben ik voorzichtig opti mistisch". De studenten die een beroep op de 'by pass-regeling' kunnen doen, moeten tot 1 januari een voorzien baar tekort van tenminste duizend gulden hebben. Smits: "Al hebben ze dan tienduizend gulden nodig, het maakt niets uit. Dat bedrag wordt uitgekeerd". Het bureau Studiefinanciering heeft tot op heden tussen de 4000 en 5000 studenten op bezoek ge had. Voor de helft van hen heeft zij een oplossing gevonden. Volgens Smits is het de laatste weken wat rustiger, omdat veel studenten zelf een oplossing - via een lening of een baan - hebben gevonden om hun financiële nood te lenigen. De wervende kop boven het Playboy-artikel ove-> het studentenwezen in Nederland en België, r zich wat de sleutelstad betreft met een Jantje van Leiden vanaf heeft gemaakt. mius STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13