'Nederland verliest li unieke instelling' ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Missieveiling brengt 76.000 gulden op Wassenaarse Pauwhof niet langer rustoord? Wassenaarder gezellig oud en onderscheiden Bezwaarmaker woont ver' Zeldzame stickers' voor 2000 gulden, kalf voor drie mille Actie Een 'gastencomité' is inmiddels in het geweer gekomen tegen plan nen voor metamorfose en sluiting Belangrijke leden hiervan zijn de emeritus-hoogleraar K. Swart, to neelspeler en danser Indra Kamad- jojo. jurist A. Franken en de psy chologe M. Duijnstee. Zij voeren aan dat Wassenaar een instelling zou verliezen die uniek is Neder land en hebben steun gekregen van prominente collega's uit binnen- en buitenland. Bestuurslid Hotke heeft al ver schillende malen gesproken met deze keurige actievoerders en is er van overtuigd dat ze "het goede voor hebben met de Pauwhof'. Vraag is of dat genoeg is. Hotke weigert blind te varen op een opti mistisch soort enthousiasme, maar wil haalbare plannen: "Het gaat nu puur om de centen, laten we daar alstublieft niet te ethisch over doen". Toen twee jaar geleden eveneens krapte dreigde en het bestand ver grijsde, besloot de stichting tot een kleine ommezwaai. Ze benaderde universiteiten en departementen en bood toen al de mogelijkheid tot het organiseren van symposia. Het initiatief sloeg niet bepaald aan en sterkte Hotke in zijn overtuiging dat aan "dit soort voorzieningen minder behoefte is". Veel mensen zoeken het élders (met hun auto) en hebben minder behoefte aan een 'gehele verzorging', is zijn inschat ting. Klooster In een wat grijzer verleden lag dat totaal anders. Na de opening van de hof. vlak voor de oorlog, zijn heel wat prominenten in het huis geweest. In het gastenboek prijken handtekeningen van Willem An- driessen. J.C. Bloem. C. Buddingh, Fie Carelsen, Ko van Dijk, Johan Farbicius. Jan Greshoff, Havank, Abel Herzberg, H.H. Kamerlingh Onnes, Frits Klein, A. Marja, Ank van der Moer, dr. J. Presser, Wou ter Papp. Annie Romein-Ver schoor. Hans Sleutelaar. Sierk Schroder, Ellen Vogel, Victor van Vriesland. WASSENAAR - De Wasse naarse Pauwhof dreigt zijn bestemming te verliezen als rust- en inspiratiepunt voor kunstenaars en weten schappers. De exploita tielasten zijn door de tegen vallende belangstelling zo sterk opgelopen dat de stichting Overvoorde-Gor- don het over een 'onhoud bare situatie' heeft. Haar laatste hoop is gevestigd op een 'nieuw leven voor de buitenplaats, geheel in het kader van kunst en weten schap'. Zo zijn bestuursleden in gesprek met 'diverse gegadigden' die klei nere bijeenkomsten, werkweken en symposia willen organiseren, overdag of in het weekeinde. "Het zou dan dus minder individueel worden, maar de sfeer blijft groten deels bewaard", zegt bestuurslid mr. R. Hotke. Wanneer dergelijke plannen de komende maanden on haalbaar blijken, lijkt sluiting on vermijdelijk. De stichting kan de 'duidelijke tekorten' niet langer dekken uit het stichtingskapitaal dat - met het huis - door mevrouw J. Overvoor- de-Gordon werd nagelaten. "Het gaat om een jaarlijkse last die tus sen de 3 kwartjes en een kwart mil joen in ligt", verduidelijkt Hotke. De dingen van de dag worden steeds duurder terwijl de tarieven niet teveel kunnen stijgen. "Met de huidige prijzen, zo rond de 70 gul den per dag, kun je gerust stellen datje voor betrekkelijk weinig geld een redelijk verblijf biedt. Wanneer je meer gaat vragen, stoot je be paalde categorieën af, zeker de kunstenaars met een beurs". Ook de brandweer baart de stichting zorgen: om aan de nieuwe veilig heidseisen te kunnen voldoen moet de Pauwhof aanzienlijk wor den aangepast. Schrijver/dichter Ab Visser schreef zelfs een boek over de Pauwhof, 'Het klooster van Sint Jurriaan'. De dartelheid en fat soensrakkerij. die tegenstellingen, hadden het huis deze naam be zorgd en Visser vond dat maar al te toepasselijk: 'Dit is het klooster waar twee paar schoentjes onder één beddeke staan' 'Het was een terug naar de na tuur, met een tikkeltje Walden, een vleugje Barbizon en overmijdelijk een iepekrietje internaat, dat soms in de richting van een kleuter school uitging en soms gevaarlijk dicht in de buurt van het bejaarde huis kwam', schrijft hoveling Vis ser. Maar: 'Ondanks mijn kritische terugblik kan ik wel zeggen dat ik er een goede tijd heb gehad en veel interessante, boeiende en ook sym pathieke mensen heb leren ken nen'. Overgang afgesloten ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse Ommedijkseweg wordt vannacht afgesloten voor alle door gaand verkeer. Dit in verband met werkzaamheden aan de spoorweg overgang aldaar. Het werk begint klokslag twaalf uur 's nachts en duurt tot zes uur. Daarna kan het verkeer de spoor wegovergang weer gewoon passé- Prinses Marie De buitenplaats maakte oor spronkelijk deel uit van de Paauw, maar werd na de dood van prinses Marie von Wied in 1902 verkocht aan de familie van Overvoorde. Die liet in 1912 het huidige Pauwhof bouwen in het zuidelijke deel, dat 2.5 hectare groot is. Samen met haar echtgenoot dr. J. Overvoorde, gemeente-archivaris van Leiden en directeur van museum De Laken hal, besloot mevrouw Gordon in de jaren voor de oorlog het huis open te stellen voor bevriende kunste naars en wetenschappers. Al voor een rijksdaalder konden ze 24 uur lang blijven. In hoogtijdagen waren alle vijf tien slaapkamers bezet, werkten de kopstukken aan hun eigen werkta fels, aten ze gezamenlijk in de eet zaal, lazen en discussieerden ze in de bibliotheek en vertoefden en fi losofeerden ze in de prachtige tuin. Voor echte drinkgelagen zakte men graag af naar café Bakker aan de Rijksstraatweg. In het bestuur van de stichting zaten particulieren en vertegen woordigers van wetenschappelijke en kunstzinnige instanties, zoals de Maatschappij voor Letterkunde en de Koninklijke Nederlandse Oud heidkundige Bond. Vroeger moes ten wetenschappers diploma's to nen en werd kunstenaars naar het ledennummer van hun vereniging gevraagd. De laatste jaren was De Pauwhof blij met iedere gast. Sissende slang in Warmond WARMOND - Lichte paniek brak er zaterdagmiddag uit in de Warmondse Kaagstraat waar bewoners een slang hadden ontdekt. De politie beschik te niet over die biologische kennis van zaken om de soort van het dier vast te stellen en durfde dan ook niet zo maar in te grijpen. Zodra het beest dicht werd benaderd lichtte het de kop op en begon het vervaarlijk te sis sen. De dierenambulance heeft zich uiteindelijk over de slang ontfermd Nog altijd is niet bekend om wat voor soort slang het gaat. Het vermoeden bestaat dat het een subtropische slang is die hoogstwaarschijnlijk uit een terrarium is ontsnapt. Leiderdorp Lokaal op komst LEIDERDORP - In navolging van verschillende andere gemeenten krijgt Leiderdorp binnenkort een eigen lokaal radio-programma via Omroep Rijnland. In dit programma worden elke week onderwerpen gebracht die speciaal voor Leiderdorpers interessant zijn. Dat kan politiek zijn, cul tuur, sport of ontspanning. Leiderdorp Lokaal is met ingang van 5 oktober iedere maandagavond te beluisteren van 19.00 tot 20.00 uur. Op de kabel is dat op 88,1 mhz FM en buiten de kabel op 105,7 mhz FM. Leiderdorpers die in het programma iets willen vertellen kunnen na 16.00 uur terecht bij de redactie: Dr. de Bruijnestraat 19, 2351 PA Leiderdorp. Telefoon 414634. De gemeenten Leiden, Noordwijkerhout, Lisse, Voorschoten. Rijns burg, Voorhout en Sassenheim hadden al eerder een lokaal radio-pro gramma. V andalen ontsnapt in Warmond WARMOND - Twee onbekende knapen hebben in de nacht van za terdag op zondag acht autospiegels van even zoveel auto's vernield. De auto's stonden geparkeerd in de Warmondse Burgemeester Kete laarstraat. Een bewoner hoorde en zag het tweetal de vernielingen aanrich ten. Hij rende naar buiten en zette de achtervolging in. De knapen konden echter niet worden inge haald, zo snel maakten ze zich uit de voeten. Wassenaarder J.R.A. Boermans met lintje en panda-beer: "Ik wil geen geschenken, maar geld. Voor de bedreigde panda-beren"(foto Henk Bouw- WASSENAAR - Actief blijven en zoveel mogelijk contact houden met andere mensen. Dat is vol gens de Wassenaarder J.R.A. Boermans het recept om oud te worden en tegelijkertijd een ge zellig leven te behouden. En hij kan het weten, want afgelopen za terdag vierde de heer Boermans zijn tachtigste verjaardag met een druk bezochte receptie in het Regthuys in Wassenaar. Door de loco-burgemeester, de heer Barning, kreeg Boermans bij die gelegenheid een eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, opgespeld. Deze onderscheiding werd hem toegekend vanwege zijn vele ver diensten voor zowel zijn bedrijf als het maatschappelijke en cul turele leven in Wassenaar. Maar liefst veertig jaar heeft Boermans gewerkt bij een tech nisch import bedrijf in Rotter dam. Nu wordt het bedrijf geleid door twee van zijn zoons, maar nog steeds vervult de 80-jarige een adviserende rol, "al begrijp ik niet zoveel van de nieuwste tech nische ontwikkelingen". Boermans is Groninger van ge boorte, maar verhuisde op vijfja rige leeftijd naar Den Haag waar hij de hbs doorliep. Na een aantal jaren in Rotterdam gewoond te hebben, kwam hij 46 jaar geleden in Wassenaar terecht. Van het be gin af aan was hij actief in de Ne derlandse Protestanten Bond waarvan hij nu nog steeds ere-lid is. Ere-voorzitter is hij trouwens ook nog van de muziekvereniging Excelsior en de buurtvereniging Duinrell. En alsof dat nog niet ge noeg is, heeft hij nog zitting in het bestuur van de Vrienden van Was- "Mensen geloven ook haast niet dat ik al tachtig ben. Ze schatten me eerder op zeventig", vertelt Boermans, die er naast zijn be stuursfuncties ook nog een hobby op nahoudt: talen. "Enkele jaren geleden heb ik op het Rijnlands Lyceum nog een cursus Latijn ge volgd. Dat had ik nooit gehad en omdat ik veel lees, stuit ik vaak op Latijnse spreuken die ik dan wél wil begrijpen. Ik was wel de oudste leerling ja, maar wat maakt dat nu uit?" ZOETERWOUDE - De dertiende missieveiling in Zoeterwoude heeft afgelopen vrijdag en zaterdag maar liefst 79.300 gulden opge bracht. In een bomvol 'Ons Huis' telden voornamelijk Zoeterwoude- naren twee avonden achtereen zeer hoge bedragen neer voor zeer uit eenlopende artikelen. "Beminde dorpsgenoten, ik ben vandaag hier om u te helpen het geld uit uw zak te kloppen". Met deze woorden opent mr. E. H. To xopeus, lid van de Raad van State en inwoner van Zoeterwoude, de veiling. Vóór de veilingtafel hangt een papier met de leuze 'Zoeter woude geeft, de Derde Wereld ieeft', het motto van de missievei ling. Het eerste artikel mag Toxopeus zelf veilen. Het is een tekening, stammend uit de tijd dat de Span jaarden ons land bezetten. Gehol pen door de traditionele veiling meester Jac (Koos) Paardenkooper drijft Toxopeus de prijs van de te kening die hij zelf had meege bracht op tot 375 gulden. Paarden kooper. die nu al dertien jaar achtereen veilingmeester is bij de missieveiling, neemt het vervol gens van Toxopeus over. Door de hoge bedragen die de kandidaat kopers bieden, zijn de eerste dui zend gulden reeds pa een uur bin nen. Een schaal met fruit verwis selt voor ruim honderd gulden van eigenaar. Een man uit Emmert heeft spe ciaal voor de veiling een baggers- net gemaakt. De enorme hoeveel heid knopen heeft hij met de hand in gelegd. Het net brengt 70 gulden op. Een achtjarige jongen zit aan dachtig de artikelen te bestuderen. Een speelgoed bouwdoos gaat om hoog. Dat wil Pieter wel hebben De veilingmeester houdt de bouw doos, die minstens vijf gulden moet opbrengen, omhoog. Er wordt tien gulden geboden. Pieter verdubbelt dit bedrag. Dat blijkt voldoende te zijn want niemand gaat nog hoger zitten. De als zeldzaam aangemerkte stic kers brengen het ongelofelijke be drag van 1925 gulden op Alle records sneuvelen echter als een fokkalf wordt geveild. Het beest is afkomstig van een bekend fokbedrijf in Zoeterwoude. De be zoekers, vooral de boeren, willen het kalf allemaal hebben. Het hoogste bod bedraagt uiteindelijk 3200 gulden, de grootste financiële klapper van de avond. Koos Paardenkooper toont zich een zeer tevreden veilingmeester. De bezoekers kochten alles, vaak i Even ontstaat er een kleine dis cussie rondom een fles jonge jene ver met de vork eraan vast. De vei lingmeester wijst op de vele ge bruiksmogelijkheden van de vork. De zaal is niet echt overtuigd. Paar denkooper gooit het dan over een andere boeg: "Het gaat om de jene ver, wat je met de vork doet, moet je zelf maar bekijken. Op deze wij ze praat de bedreven veilingmees ter maar liefst 70 gulden voor de jenever bij elkaar. Fokkalf Mevrouw de Jong is zeer actief op de veiling. Ze koopt een hele- n pop met i schouder- een groot boel artikelen zoals wieg, theedoeken en tas. Artikelen die vc deel door andere veiling zijn geschonken. Zo heeft een familie een kachel afgestaan die zij bij het klaverjassen had ge wonnen. "Voor het goede doel", luidt de verklaring. Er zijn ook scharrelaars van het slag Malle Pietje onder het publiek aanwezig. Tenminste, dat concludeert de vei lingmeester uit de verkoop van een strijkijzerdat nog nauwelijks valt te gebruiken. Onder grote hilariteit worden stickers van een Canadese stier verkocht. De aanwezigen voeren een felle strijd om de plakplaatjes De hele missieweek is een succes geworden, er zijn veel artikelen binnengekomen. Voor de inkoop van de artikelen hoefde het veiling- fonds in bescheiden mate te wor den aagesproken. De totale op brengst van dit jaar heeft die van vorig jaar met 10.870 gulden over troffen. Het geld zal in 16 missiege bieden van de Derde Wereld wor den besteed. De betrokken landen moeten zelf beslissen hoe het geld aan de uiteenlopende ontwikke lingsprojecten moet worden be steed. Paardenkooper is blij dat er geen aftrekposten zijn: "De bruto- opbrengst moet de netto-op brengst zijn", zegt hij. Tevens doet hij een oproep aan iedereen om het veilingfonds te steunen. Het bank nummer van het veilingfonds is: 375324100. Het postbanknummer is 4265827. DEN HAAG/VOORSCHOTEN - De Raad van State neemt de bezwaren van een Voorschotenaar tegen het woonwagencentrum Leidseweg- Noord niet in behandeling. Het bezwaarschrift is niet-ontvankelijk ver klaard. omdat de Voorschotenaar op een kilometer afstand van het woon wagencentrum woont. Deze afstand is zo groot dat hij niet rechtstreeks in zijn belangen kan zijn getroffen, aldus de Raad van State. De Voorschotenaar had aangevoerd dat op het woonwagencentrum, waar twee standplaatsen zijn, mensen woonde die elders ook op grote afstand van hun woonadres overlast hadden veroorzaakt. Maar de Raad van State ziet in die opmerking geen grond om het bezwaarschrift van de Voorschotenaar in behandeling te nemen De Wassenaarse Pauwhof, nu nog een rustoord voor kunstenaars en wetenschappers. (foto Holvast) Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9