Wie een kaartje wil, moet relaties hebben en over toename muskusrat in streek Geit voor prins Claus op studiedag in Noordwijk Brooddieven Inbrekers op heterdaad betrapt Gewonde bij botsing Diefstal uit sleepboot Gewond na val Oldtimerdag trekt veel belangstelling Ruiterfeest in Keukenliofbos Popfestival Magnifiosi trekt weinig publiek Jazziiight Alphen trekt moeiteloos 2700 bezoekers ALPHEN AAN DEN RIJN - On danks enkele grote jazzevenemen- ten elders in het land, waaronder het grote Heineken Jazzfestival in Rotterdam, trekt 'Jazznight Al phen' moeiteloos 2700 bezoekers. Wie een kaartje wil, moet zo langza merhand over goede relaties in Al phen beschikken. Zaterdagavond werd het jazzfestival voor de zesde achtereenvolgende keer in Avifau na gehouden. Ruim 130 musici in zo'n vijftien groepen bevolkten de podia in de zes zalen. Vorig jaar begon zich al een dui delijke tendens af te tekenen in de interesse van de bezoekers: de groep 'uitgaanders' die het jazzge- beuren dankbaar aangrijpt om in eigen stad eens leuk te kunnen uit gaan, en de groep echte jazzliefheb bers. Zaterdagavond was dat ver schil in versterkte mate merkbaar. Gezien het programma en de en tourage van de avond konden bei de groepen aan hun trekken ko- Na zoveel jaren al zovele ver schillende groepen en stijlen naar Alphen te hebben gehaald, wordt het moeilijker wat nieuws op het programma te zetten. Toch is Louis van Baal, die het inhoudelijke deel van de Jazznights voor zijn reke ning neemt, daarin weer geslaagd. Jazzhammondorgel hadden we bij voorbeeld nog niet gehoord op de vorige festivals. In Carlo de Wijs werd een prima vertolker gevon den. Al eerder speelde het kwartet Carlo de Wijs dit jaar voor de Jazz club Alphen en had daar een uitste kende indruk achtergelaten. In zijn speeltrant is nog af en toe de invloed van de in Nederland niet geheel onbekende Rhoda Scott te bespeuren, vooral in het akkoordenwerk. In zijn felle, snelle soli pakt hij echter helemaal als Carlo de Wijs uit. De jonge, 25-jari- ge jazzorganist liet zich lekker op zwepen door zijn begeleiders, met name door de invallende, good-old drummer Han Bennink (45) die al net zo lang achter het drumstel zit als De Wijs oud is. Tenorsaxofonist Harry Verbeke, ook al een bekend gezicht in Alphen, trad op als gasts- olist bij Carlo de Wijs. Verbeke, in '85 met het trio Rob Agerbeek in Alphen, weet voortreffelijk met zijn instrument om te gaan. Veel genoegen beleefde het jazz- publiek aan het optreden van de Belgische gitarist Fapy Lafertin. De liefhebbers kennen hem nog van de eerste Jazznight in 1982, toen hij met de groep Waso optrad. De zigeunerjazz die dank zij Djan- go Rheinhardt een volwassen stro ming in de - Europese - jazz is ge worden, zit Lafertin in het bloed. Vorig jaar was de groep Waso er wel bij, maar tot teleurstelling van velen zonder Fapy. Nu was hij er met een eigen kwintet met twee rhythemegitaren, bas en op te norsax Joep Peters, die zich goed aan het beperkte volume en de wis selende tempi van de groep aan n Avifauna had The Deep River Quartet weinig moeite van de talrijke toehoorders e swing en schwung is met dit talrij ke Aarlanderveense talent een leu ke band te maken. De vrouwenformatie Speling zorgde voor een niet onaardige la- tin- en salzasfeertje. Het forsere werk namen de dixielandgroepen voor hun rekening, zoals de Engel se band Max Collie and The Rhy thm Aces, een Zwitserse skiffle en jug-formatie die schijnt te luisteren naar de naam Wöschbratt Band, de Duitse 'Original' Bourbon Skiffle Company en de voor de tweede keer op de Jazznight Alphen optre dende dixielandband Leidsch Stu denten Jazz Gezelschap. ("Speel den ze nou nog maar dixieland, maar dat is ook al niet het geval", vond een met afgrijzen vervuld luisterende Han Bennink ervan, maar op het moment van deze uit lating was zijn optreden voorbij $n dan is Bennink altijd was chagrij nig). Met zo'n veelheid van groepen is helaas niet alles te beluisteren. Zo heb ik het ongetwijfeld breed uit gemeten, forse geluid van J.C. Tans Rockets gemist, als ook zangeres Jan Harrington met de groep van Didier Geers en het optreden van bluesgitarist Eddie Burns met de gtoep Avalanche. Nog wel een stukje van het optreden van de sympathieke boogie-woogie pia nist Little Willie Littlefield (ook in '84 present) gehoord. The Deep Ri ver Quartet was op twee verschil lende podia te horen. Hun swin gende sound uit de veertiger jaren verveelt dank zij een steeds breder wordend repertoire geen minuut. HENK HOUTMAN paste. De verlegen Lafertin liet het aankondigen van de nummers aan Peters over, die zich daarbij als een onderhoudend conférancier ont popte: "We spelen nu het nummer 'Stardust', een tragisch stuk omdat het zo langzaam gaat, romantisch omdat er toch uiteindelijk wel weer een eind aan komt". Het trio Dado Moroni met zange res Adrienne West vormde een an der sterk onderdeel van het pro gramma. Uit het Italiaanse komen weinig bekende namen op jazzge- bied, maar pianist Moroni heeft zich al aardig gevestigd in het we reldje. Hij werd meer dan voortref felijk begeleid door bassist Jimmy Wood en invaller-drummer Eddy Feldman. Adrienne West zong en kele mooie ballads, zoals 'The night has a thousand eyes' in haar eerste en 'Serenade in blue' in haar twee de optreden. De Jazznight-bezoekers kunnen van jaar tot jaar de verrichtingen en vorderingen van hun plaatsgenoot Toon Roos volgen. Voor de vierde keer in successie speelde hij op het festival, weer met een vernieuwde groep die de naam 'Face to Face' draagt. Van wel zeer eigen bodem was het optreden van de fanfare- big band DSS uit Aarlanderveen. Wat onwennig en voorzichtig maar muzikaal alleszins acceptabel leid de dirigent Danny Oosterman - met dirigeerstokje, jawel - zijn veertig man sterke formatie naar een goe de prestatie. Met een beetje meer BOSKOOP - Drie mannen van 22, 24 en 34 jaar zijn zaterdag aange houden toen zij brood probeerden te stelen bij winkel Het Centrum aan de Goudse rijweg in Boskoop. De mannen werden eerder al door de politie in de gaten gehouden omdat zij ervan werden verdacht brood te stelen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie vrouwen en een man in de leeftijd tussen de twintig en dertig jaar oud, zijn gisteravond op heterdaad betrapt toen zij een poging deden- in te breken in een woning aan de Steekterweg in Alphen. De vier probeerden het huis binnen te ko men terwijl een vijfde in een klaar staande auto wachtte. Deze man vluchtte toen hij de politie zag aan komen. De auto is later terugge vonden, van de man ontbreekt elk spoor. Het is niet bekend waar de daders vandaan komen. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIM- UIDEN - Bij een kop-staartbot- sing tussen drie auto's op de pro vinciale weg tussen Leimuiden en Alphen is gisteren een 45-jarige man uit Bodegraven gewond ge raakt. Twee personenauto's ston den stil voor het verkeerslicht bij de Drechtbrug. Een 40-jarige Al- phenaar zag de file voor het licht te laat en botste boven op de rest. Hierbij raakte de man uit Bodegra ven gewond. Het slachtoffer is overgebracht naar het Alphense Rijnoordziekenhuis. HILLEGOM - Uit een in de Ring vaart in Hillegom afgemeerde sleepboot is in de nacht van zater dag op zondag gereedschap en een autoradio gestolen. De daders zijn de boot binnengekomen na het vernielen van een ruit. De diefstal is gistermiddag ontdekt. NOORDWIJKERHOUT - Een 43- jarige man uit Hillegom is gisteren op de Delfweg in Noordwijkerhout gewond geraakt na een val met zijn racefiets. De Hillegommer liep'en kele snij- en vleeswonden op in het gezicht. De politie sluit niet uit dat de man over de kop is geslagen doordat enkele tegels als gevolg van het slechte weer enigszins wa ren verzakt. MAANDAG 21 SEPT. Alphen gespreksavond in vredes- week over kernwapens en het recht, aanvang 20.00 uur, de Bron, Troubadourweg. toneelgroep De Tijd speelt 'MacBeth', Leidse Schouw burg, 20.15 uur. psychometrische seance door mevrouw M. Evers uit Bussum. Spiritistisch Ge nootschap Leiden, Lage Morsweg 14a, 20.00 uur thema-avond over het on derwerp hartinfarct/hartope- Llsse harddraverijweek n jaarmarkt, 10.00 tot 17.00 u in het centrum. Schoolstraat. Zoeterwoude algemene ledenvergade ring v5n carnavalver. De Hangkonten, Don Bosco- huis, Zuidbuurtseweg, 20.00 DINSDAG 22 SEPT. 'Purpers vijfde' door Purper, met o.a. Adelheid Roosen en Karin Bloemen, Leidse Schouwburg, 20.15 uur film: 'Mean streets' van Martin Scorsese. 20.00 uur; 'Rumble Fish' van Francis Ford Coppola, 22.00 oecumenisch avondgebed in de Oud katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel. 19.00 tot 19.30 uur. Leiderdorp thema-ochtend ontmoeten vrouwen'; 10.00 tot 11.30 uur, Sjelter, Heem raadlaan. verhalen uit India en Per- zië, uit middeleeuwen en nu, verteld door Guus Rekers, 14.30 uur, Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Noordwijk wandeling door de staats bossen en duinen o.l.v. een gids. start 10.00 uur. Dum- damse slag. WOENSDAG 23 SEPT. heid van 10.30 tot 12.00 i Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72. theatergroep Het Appeltje speelt 'Assepoester', aanvang 20.15 uur, Leidse Schouw burg. 'Oidipoes/kommentaar' door de Blauwe Maandag Compagnie, 20.30 uur, Lak- theater, Cleveringaplaats. film: 'In the wild moun tains' van Yan Xueshu, LVC, Breestraat, 20.00 en 22.15 uur. harddraverijweek met di verse festiviteiten in het cen trum, 13.00 tot 24.00 uur. Oegstgeest winterkleding- en speel goedbeurs UW, verkoop Met het in ontvangst nemen van een levende geit, opende prins Claus zaterdagmorgen de expositie over ontwik kelingssamenwerking in het Racket Centre in Noordwijk. (foto Dick Hogewoning) NOORDWIJK - De Stichting Ontwikkelings samenwerking Noord- wijk/Burkina Faso is te vreden over de studiedag over ontwikkelingssa menwerking die zij afge lopen zaterdag in het Rac ket Centre in Noordwijk heeft gehouden. "Het doel is bereikt. We heb ben tientallen vertegen woordigers van andere plaatsen kunnen infor meren over de manier waarop een gemeente hulp kan bieden aan de Derde Wereld", aldus B. Cassee van de stichting. De dag was georgani seerd in het kader van de viering van het 10-jarig bestaan van de Stichting ontwikkelingssamenwer king Noordwijk/Burkina Faso. Het afgelopen de cennium zijn met Noord- wijkse hulp in het ont- wikkkelingsland vier on derwijsprojecten op po ten gezet. Jaarlijks gaat er vanuit Noordwijk voor 100.000 gulden aan geld en goederen naar Burki na Faso. De expositie over de onderwijsprojecten in Burkina Faso, die in het Racket Centre was inge richt, werd geopend door prins Claus. De prins kreeg, zoals in Afrika ge bruikelijk is, als wel komsgeschenk een le vende geit aangeboden. Prins Claus toonde zich zeer geïnteresseerd in de werkzaamheden van de Noord wijkse stichting. Ruim een uur lang praat te hij met leden van de stichting over de moge lijkheden en onmogelijk heden van ontwikke lingssamenwerking. Aan de studiedag werd door ruim 100 mensen uit het hele land deelgeno men. Burgemeester J. Bonnike, voorzitter van de Stuurgroep Ontwikke lingssamenwerking Noordwijk, hield de aan wezigen bij de opening van de studiedag voor, dat de Noordwijk niet op zoek is naar prestige-ob- jecten. "Het heeft geen zin in een ontwikkelings land grote projecten op te zetten, wanneer de bevol king ter plaatse daar niet klaar voor is. De vier scholen die de stichting de afgelopen tien jaar heeft gesticht, zijn klein schalig en tot stand geko men in nauwe samenwer king met de bevolking. Dat is de juiste manier van hulpverlenen". Bewustwording In tegenstelling tot de meeste activiteiten die de stichting de afgelopen tien jaar heeft georgani seerd, waren de studie dag en het daarop volgen de Afrika-festival, niet bedoeld om geld in te za melen ten behoeve van de projecten in de Derde We reld. De stichting beoog de met de activiteiten Noordwijkers en met- Noord wijkers bewuster te maken van de proble matiek van de Derde We reld. B. Cassee: "Tientallen vertegenwoordigers van andere gemeenten zijn enthousiast geworden voor deze manier van hulpverlening. Ongetwij feld heeft deze dag tot ge volg dat ook andere ge meenten zich intensief met ontwikkelingssa menwerking zullen gaan bezighouden. Dat is pre cies wat wij beoogden. Noordwijk is niet de eni ge gemeente die op een succesvolle manier de Derde Wereld hulp kan bieden". De belangstelling voor het muzikale Afrika-festi val, dat van halverwege de middag tot laat in de avond werd gehouden, viel wat tegen. De stich ting had ongeveer 1000 bezoekers verwacht, maar het werkelijke aan- - tal lag rond 450 mensen. Desondanks toonde A. Bos, voorzitter van de stichting, zich zaterdag avond een tevreden mens. Bos: "Het is gezel lig, de muziek is prima en de mensen vermaken zich. Het festival is niet bedoeld als geldinzame lingsactie dus over de fi nanciën hoeven we ons geen zorgen te maken. De stichting lijdt door het ge ringere bezoekersaantal gelukkig geen verlies". ALPHEN AAN DEN RIJN STREEK - Muskusratten vangers van de provincie, maken zich zorgen over de toename van het aantal muskusratten in de streek rond Alphen. Vooral in het oostelijk gedeelte werden meer ratten gevangen. In het gebied om Nieuwkoop zijn tot nu toe al bijna hon derd dieren onschadelijk gemaakt. Over heel 1986 wa ren dit er 66. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ruim veertig automobielen uit ver vlogen tijden evenals diverse stoommachines en een echte stoombrandspuit waren zaterdag te bewonderen in de Alphense Hoofstraat waar dit jaar voor de vijfde maal de Alphense old-timer- dag werd gehouden. Vooral kinderen verdrongen zich rond de stoombrandspuit waarmee dan ook even mocht wor den gespoten. Onder de automo bielen bevonden zich een originele Singer sportwagen uit Groot Brit- tanië en een Bugatti uit 1933. LISSE - De landelijke ruitervere- niging St. Hubertus heeft zaterdag voor het 29e achtereenvolgende jaar een samengestelde wedstrijd voor paarden en pony's gehouden in het Keukenhofbos in Lisse. De wedstrijd, waaraan ruim 110 rui ters uit heel Nederland deelnamen, bestond uit vier onderdelen. Na een dressuuroefening en een weg- parcours, moesten de paarden met hun berijders een cross- en een springconcours afleggen. Omdat een samengestelde wed strijd veel van de dieren vergt, zijn de paarden na elk wedstrijdonder deel gecontroleerd door een die renarts. De samengestelde wed strijd trok 300 tot 400 toeschou wers. Vooral de waterpartij die door de ruiters met hun dieren moest worden doorwaad, was erg in trek bii het Dubliek. Ook in het westelijk gedeelte van de streek worden steeds meer mus kusratten gevangen. Waren het er vorig jaar in totaal 29, dit jaar wer den tot 1 augustus al dertig van de ze dieren onschadelijk gemaakt. "Zorgwekkend"; noemt J. Blok land de situatie. Blokland is dis trictshoofd water en milieu van de provincie. "Over het algemeen worden in ons district tot aan de Noordzee de minste muskusratten gevangen". In d.it gebied liggen ook de gemeenten Alkemade, Ha- zerswoude, Koudekerk en Wou- brugge. Dat daar nu al dertig muskusrat ten zijn gesignaleerd en gevangen betekent volgens Blokland dat de totale vangst aan het einde van dit jaar wel anderhalf keer zo groot kan worden als in 1986 het geval was. "De grote trek in de herfst waarbij veel wordt gevangen moet nog komen". Volgens hem is de toename te wijten aan een snelle vermenigvuh diging van de dieren. Dit vooral in het oostelijke deel van de provin cie. Ook in het gebied ten oosten van Alphen laat het aantal gevan gen muskusratten een stijging zien zoals in Nieuwkoop. Werden vorig jaar in Alphen twee muskusratten onschadelijk gemaakt, dit jaar wa ren dat er al zes. In Ter Aar werd dit jaar de eerste muskusrat gevangen. De muskusrat, die tot tachtig jaar geleden alleen maar in Alaska leefde, werd in 1941 voor het eerst in Nederland gesignaleerd. Kort daarna werd het onschadelijk ma ken van deze dieren bij de wet gere geld. Het dier is zo gevreesd door dat het een wroeter en graver is. Hierdoor vormt hij onder andere een bedreiging voor de oevers en dijken en daarmee voor de in ons gebied zo belangrijke waterhuis houding. Niet alleen waterschapswerken als dijken lopen gevaar. Ook ont staan onzichtbare valkuilen voor vee en landbouwmachines. Dit om dat de gangen van dë muskusrat vlak onder de grond zitten. Daarbij vreet de muskusrat ook de rietkra gen, de natuurlijke oeverbescher ming, bij het water weg waardoor de oeverkanten gaan afkalven. Dit brengt weer dure reparaties met zich mee. LISSE - Het popfestival Magnipop van het open jongerencentrum Mag nifiosi in Lisse heeft slechts 200 bezoekers getrokken. De organisatoren hadden gerekend op 400 tot 600 jeugdige toeschouwers. Vorig jaar be zochten 400, het jaar daarvoor 700 mensen dit Lissese muziekfestijn. De tegenvallende belangstelling is volgens H. van Diest, jongerenwer ker van Magnifiosi, wellicht te wijten aan de relatief hoge entreeprijs. Voorgaande jaren traden gemiddeld drie muziekbands op en lag de en treeprijs ruim vijf gulden lager dan dit jaar. Dit jaar stonden er zes optre dens op het programma. Van Diest: "Ik ben bang dat voor veel jongeren 12,50 gulden toch een te hoge drempel is geweest. Misschien moeten we volgend jaar het oude concept maar weer uit de kast halen". Ondanks het geringe aantal bezoekers is Van Diest niet ontevreden: "Diegenen die er waren, hebben zich echt wel vermaakt. Zowel de mu ziek als de sfeer was prima". Het jongerencentrum Magnifiosi heeft dit jaar voor het eerst het spekta kel in samenwerking met de IJarddraverijvereniging Lisse georgani seerd. Deze week worden in het bollendorp de traditionele harddraverij- feesten gehouden. Volgens H. van Diest waren er tot nu toe weinig activi teiten voor de jeugd van 16 tot 21 jaar tijdens deze jaarlijks terugkerende feestweek. "Met dit popfestival komt ook onze doelgroep aan haar trek ken", aldus Van Diest. Bovendien bood samenwerking volgens hem de mogelijkheid méér re clame te maken voor de optredens van de bands. In de tent die speciaal voor het festijn voor het gebouw van Magnifiosi aan de Ruishornlaan was neergezet, waren bands met zeer uiteenlopende stijlen te beluisteren. Liefhebbers van funk en blues konden er terecht, maar ook de Nederlandstalige punkmuziek ontbrak niet. De organisatie van het muziekfestijn kostte ongeveer 10.000 gulden. Door de geringe belangstelling lijdt Magnifiosi ongeveer 2000 gulden ver lies. Dat weerhoudt het jongerencentrum volgens Van Diest niet om vol gendjaar opnieuw Magnipop te organiseren. Het is volgens hem nog niet bekend of de samenwerking tussen de Harddraverijvereniging en het jongerencentrum daarbij zal worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8