TAD LEIDEN 'Het is de laatste 20 jaar zeker vrijer geworden' LEIDSCH m DAGBLAD In de rij voor de aUesknippende schaar OOH ontslaat medewerkers Leidse houtschool na verbouwing heropend s MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 Rector Pleij van jubilerend Bonaventuracollege: LEIDEN - Het Bonaventuracol lege werd 60 jaar geleden door paters Franciscanen gesticht en begonnen met 20 leerlingen in een bijgebouwtje van de voorma lige Zeevaartschool aan het Gal gewater. Nu wordt de scholenge meenschap bevolkt door 1700 jongens en meisjes, verdeeld over de twee vestigingen aan de Mariënpoelstraat en Burggra- venlaan. Ter gelegenheid van het jubileum begint op woensdag 23 september een groot aantal festi viteiten. Rector Th. A. Pleij zegt dat scholen vaak de ontwikkelingen in de samenleving op de voet vol gen. Volgens hem is dat erg dui delijk te zien aan de geschiedenis van 'Bona', zoals de school door leerlingen wordt genoemd. Die geschiedenis heeft hijzelf kun nen meemaken als leerling en daarna als leraar lichamelijke op voeding. Sinds 1980 is hij hoofd van de school. "Bonaventura werd gesticht in een tijd waarin de katholieke volksbeweging zich wilde eman ciperen. In Leiden was er nog geen katholiek voortgezet onder wijs en dus stichtten paters Fran ciscanen de eerste R.K. Hoogere Burgerschool. Er waren toen nog wel problemen op gebied van de financiën. Als aanvulling op de bijdragen van de gemeente moesten de pastoors voor de school collecteren. Daar heb ik nog niet zolang geleden afreke ningen in het archief gevonden", aldus Pleij. Een andere fase voor de school brak aan bij het betrekken van het nieuwe gebouw aan de Ma riënpoelstraat in 1931. Daaraan vast zat een klooster waar de pa ters onderdak vonden die les ga ven aan de school. Die paters stelden overigens niet alleen be lang in het onderwijs. Bij de op richting riepen de paters de ou ders op om samen met de school leiding te werken in het belang van de 'strenge tucht'. Een hou ding die volgens Pleij totaal niet meer strookt met de huidige on derwijskundige opvattingen. door Meindert van der Kaaij Lady-kant Tijdens de oorlog werd het schoolgebouw aan de Mariën poelstraat door de Duitsers ge vorderd. Desondanks gingen de lessen gewoon door. Door de gastvrijheid van het dichtbij ge legen christelijk lyceum Visser 't Hooft konden de paters door gaan met lesgeven. Dat beteken de dat het gebouw van 's ochtend vroeg tot 's avonds laat gebruikt werd. Het eerste deel van de dag de ene school en daarna de ande- Tot aan de oorlog was het Bo naventura alleen toegankelijk voor jongens. Zoals de emanci patie van de katholieken pas in het begin van de eeuw tot stand kwam, zo komt in Nederland pas na de oorlog enige vorm van vrouwen-emancipatie op gang en zelfs dan met mondjesmaat. De komst van het eerste meisje op de school Vlak na de oorlog was dan ook een hele gebeurte nis. "Het is leuk om nu te lezen met welk een zorg dat werd om kleed. Zo dienden de meisjes in het eerste jaar hun lunch te ge bruiken in een aparte kantine. Voor de naam van deze kantine werd door de paters een wed strijd uitgeschreven. Winnaar werd de jongen die de naam 'La dy-kant' had bedacht". Pleij ver moedt dat het de paters is ont gaan dat aan deze naam wel eens een ondeugende kant kan heb ben. "Een toespeling op een ledi kant was in die tijd toch wel pi kant". De eerste meisjes van Bona- ballvereniging Bona Stars, die la ter uitgroeide tot een van de top clubs van Nederland. Om ver warring met een merk boter te vermijden, werd de naam veran derd in BS Leiden die later is ge sponsord door Parker en Elmex. Een andere bloeiende club zijn de zeeverkenners geworden. De Paulusgroep heeft nu nog de vloot achter de school aan de Ma riënpoelstraat liggen. Een andere ontwikeling in de samenleving die door de school is gevolgd betreft de verhouding docent-leerling. Dat is in de laatste twintig jaar onmisken baar vrijer geworden, zoals men in het dagelijks leven ook steeds minder plechtstatig met elkaar omgaat. "Strenge tucht heeft plaats gemaakt voor een indivi duele benadering. Docenten pro beren leuk met leerlingen om te gaan. In de hogere klassen kie zen de leerlingen nu zelf hun ei gen mentor. Dat is iemand met wie ze goed contact hebben en waarbij ze te rade kunnen gaan als er moeilijkheden zijn". Haaks op de individualisering staat de schaalvergroting die na invoering van de Mammoetwet in 1968 de scholen tot kolossen van scholengemeenschappen heeft doen uitgroeien. Bonaven tura fuseerde met de Kijcken- burg-mavo waardoor er een nij pende lokalennood ontstond. "Daardoor ontstonden taferelen die door de leerlingen in hoge mate werden gewaardeerd. Er werd les gegeven in particuliere huizen aan de Rijnsburgerweg en zelfs heeft de UVS-kantine als lokaal dienst gedaan. Leerlingen vonden dat gezellig, maar de schoolleiding dacht daar toch an ders over. Uitkomst bracht het gebouw aan de Burggravenlaan, die door de verhuizing van Rem brandt Scholengemeenschap in 1979 vrij kwam". Futuristisch Nu biedt elke vestiging onder-' dak aan 850 leerlingen en zijn alle afdelingen (mavo, havo, athene um en gymnasium) daarin verte genwoordigd. "Zo ontstonden er twee overzichtelijke leefgemeen schappen onder één schoollei ding. Zo hopen we de massaliteit die een scholengemeenschap heeft enigszins te verminderen". Met de afscheid van Van Vliet in 1982 verdween de laatste pa ter. Die hadden door de jaren heen steeds meer plaats moeten maken voor leken. Dat betekent volgens Pleij niet dat de school haar katholieke identiteit verloo chent. "We beleiden dat niet al leen met de mond. Catechisatie staat nog steeds op het lesroos ter. Er is in de loop der jaren al leen een grotere openheid geko men. De school staat open voor alle opvattingen binnen de Rooms-Katholieke kerk, van progressief tot conservatief. Alle richtingen moeten zich op onze school thuis kunnen voelen", verklaart Pleij. De feestweek bevat de gebrui kelijke elementen zoals een re ünie voor oud-leerlingen, sport dag en culturele avond. Een pro bleem leverde de opening op, want "waar kan die worden ge houden zonder de andere depen dances voor het hoofd te stoten", zo vroeg Pleij zich af. De oplos sing werd gevonden door burge meester Goekoop in een hete luchtballon van het Stadhuis plein te laten opstijgen met twee leerlingen die de beide depen dances vertegenwoordigen. Daarnaast ontspringt van beide vestigingen een laserstraal, die elkaar ter hoogte van de Harte- brugkerk aan de Haarlem merstraat zullen raken. "Dat moet een futuristisch schouw spel opleveren. Dat is het teken dat Bonaventura klaar is voor het tijdperk dat komen gaat", zegt Pleij. ventura moeten volgens Pleij een bijzondere schooltijd heb ben gehad. Zo verscheen het al lereerste meisje Gerda van der Werf op het schoolplein zonder tas. Die werd namelijk gedragen door een jongen. "Een leraar heeft eens in een verhaal daar over opgemerkt dat het jammer is dat deze gewoonte in onbruik is geraakt", zegt Pleij lachend. De rector heeft zelf als leerling de verandering van het schoolle ven meegemaakt. Rond de jaren vijftig kwam er een ontwikkeling waarbij de leerlingen door aller lei activiteiten bij de school wer den betrokken. Voor die tijd dachten de paters alleen aan on derwijs. Pleij noemt een moder ne docent (die inmiddels is ge- pensioneeerd) die een 'disco club' oprichtte. "In die tijd was geluidsapparatuur natuurlijk een grote luxe. We luisterden na schooltijd in een klaslokaal naar grammofoonplaten. Dat ook mo derne platen werden gedraaid werd door de andere leraren wel als gewaagd beschouwd", zegt Pleij. Het was volgens hem de aanzet tot cabaret, toneel en muziek. Nu spelen op schoolfeesten twee leerlingenbands en een docen tenband die is gesierd met de naam Bona Blue Band. Pleij is zo trots als een pauw op de basket Rector Th.A. Pleij"De toespeling in 'Lady-kant' moet de paters destijds zijn ontgaan". (foto wim Dijkman) Huishoudbeurs Leidato ook dit jaar weer succes LEIDEN - Rijtjes voor de kassa, hier en daar voetje voor voetje vooruit en bijna subtropische tem peraturen; tot op de laatste dag blij ven mensen, benieuwd naar de nieuwste huishoudelijke snufjes, in groten getale toestromen naar de 26ste aflevering van de Leidato in de Groenoordhallen. Waar morgen weer koeien staan, lopen zondag nog duizenden mensen de schier eindeloze rij stands langs. Laten zich informeren over de nieuwe al- lessnijder, de allesknippende schaar en het zuinige koffiefilter; nemen als ze het durven prinsheer lijk plaats op een waterbed, laten zich onder handen nemen door een visagiste en trakteren zichzelf op Oudhollands snoep of knakworst. Plezier voor het hele gezin, mag de Leidato-organisatie graag zeg gen. Hoewel sommigen daar an ders over denken: er blijkt hier en daar van een lichte vorm van 'ge- zinsterreur' sprake te zijn. Op de Leidato is dit jaar voor het eerst een klaagmuur ingericht, waar, zoals het woord al zegt, mensen klachten over alles wat ze maar'willen kun nen deponeren. En op die manier klaagt iemand erover dat hij al lang is uitgekeken, maar zijn moeder en zus niet (en hij dus het onderspit heeft gedolven). Zes briefjes verder moppert een mevrouw dat het haar zoveel moeite koste om haar man mee te krijgen. Denneboom Een leuk initiatief, die muur. Be halve dooddoeners als 'Ik klaag dat ik niets te klagen heb' (veel aanwe zig) zijn er ook originelere klach ten. Een meisje beklaagt zich over een kapster 'die vies staat te kau wen'. Een ander dat zijn of haar fiets half uit elkaar ligt door alle ga ten en hobbels in de straten in bin nenstad. "Ik klaag omdat mijn ko nijn (Pluis) bijt", meldt een derde. En echt beklagenswaardig zijn de meisjes die een baas hebben die el ke dag heel hard 'Oh denneboom' in hun oor zingt. Verder zijn er veel klachten over: vroeg opstaan, naar school moeten, allerhande bezuinigingen en, op vallend, over de proef met het af sluiten van de Breestraat, en dan vooral de afsluiting voor fietsers. Per dag kwamen de vijf leukste klachten in aanmerking voor een prijs. Secretaris Jan van Zijp van de Leidato-organsatie kijkt zondag middag terug op een 'hele goede Leidato'. Ongeveer 60.000 betalen de bezoekers passeerden de kassa, een aantal dat gelijk ligt met dat van vorig jaar en de organisatie tot tevredenheid stemt. "Het aantal bezoekers stabiliseert zich sinds enkele jaren gelukkig; het is wel eens wat minder geweest". De standhouders hebben naar Van Zijp heeft gehoord over het alge meen zeer goede zaken gedaan, vooral degenen die wat duurdere produkten aan de man brengen. Iets minder ging het dit jaar met het snoep. De Leidato is en blijft een huis houdbeurs en aan de succesvol ge bleken formule wordt derhalve nooit veel gesleuteld. Enkele nieu we onderdelen waren er dit jaar wel. Behalve de al genoemde klaagmuur waren dat onder meer een playback- en een pannekoe- kenbakwedstrijd en een aan de hal gebouwde tent voor modeshows en dergelijke. Voorts mochten kin deren tussen 11.00 en 12.00 uur op zondagen gratis mee naar binnen. Bejaarden hadden iedere middag behalve op de zondagen vrij toe gang. De uitkomst van twee oude ge trouwe activiteiten: de 50.000ste bezoeker, die altijd in het zonnetje wordt gezet, diende zich zaterdag aan in de persoon van mevrouw Y. Hellemink-Gussenhoven uit Lei den. Geen enkele Leidse wist een van de drie eerste plaatsen te bem achtigen bij de Miss Rijnland-ver- kiezingen. Eerste werd Amanda Rogaar uit Ter Aar, tweede de Kat- wijkse Jolanda Waasdorp en derde Wilma Ouwehand, eveneens uit Katwiik. Leerlingen van de Leidse Houtschool stormen hun opgeknapte onderko men binnen. Het gebouw werd na een grondige verbouwing zaterdag offi cieel heropend. (foto Henk Bouwman) Mensen met pistolen bedreigd LEIDEN - De school voor christe lijk basisonderwijs Leidse Hout school aan de Adriaan Pauwstraat is na een grondige verbouwing za terdag officieel heropend. De ope ning was een feit nadat de leerlin gen Katja Laan en Bob Meutstege uit respectievelijk groep één en ze ven door een voor de echte ingang gemaakte papieren deur renden. Waarna de kinderen ballonnen op lieten en met leerkrachten en ou ders een lied over de verbouwing aanhieven. Aansluitend konden kinderen en ouders zich vermaken met onder meer spelletjes, een Gestolen cheques LEIDEN - Een 27-jarige man is za terdagavond in koffiehuis 'Happy' aan het Noordeinde aangehouden toen hij trachtte gestolen euroche ques te verkopen. De man heeft be kend de in het totaal negen che ques eerder in Leiden gestolen te hebben. De politie was gewaar schuwd door een voorbijganger die de handel had waargenomen. koopjesmarkt, tentoonstellingen en terras. De belangrijkste veranderingen bestaan uit het vergroten van twee lokalen en de komst van een speel lokaal voor de onderbouw, het aan passen van een ingang waardoor kinderwagens en rolstoelen ge makkelijker de school in kunnen. Bovendien zijn er nu in de gangen werkhoeken en een speelplein voor de kleuters aangelegd. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft voor de ver bouwing twee ton beschikbaar ge steld. Dat was niet voldoende, waarna ouders een deel van de werkzaamheden zelf ter hand heb ben genomen. Met de verbouwing is de feitelij ke integratie van kleuter- en lagere school nu ook op de Leidse Hout school een feit. De kleuters waren voorheen gevestigd in de oude Prinses Marijkeschool aan de An- tonie Duycklaan. Daar heeft de nieuwe openbare basisschool Wou tertje Pieterse haar intrek geno- LEIDEN - Een 37-jarige medewer ker van café 'Jamboree' aan de Ou de Vest is zaterdagnacht met een pistool bedreigd. De man weigerde even na sluitingstijd de toegang aan drie mannen en een vrouw. Daarop werd hij geslagen en be dreigd. In verband hiermee wer den tien minuten later twee man nen (25 en 19 jaar) en een vrouw (20) op de Kooilaan aangehouden. Het drietal heeft inmiddels bekend. De derde man is nog niet aangehou den. Ook het pistool is nog niet ge vonden. Een 15-jarig meisje is gistermid dag op de Toussaintkade met een pistool bedreigd nadat zij met twee voorbijgangers ruzie kreeg over haar hond. Een van de mannen zet te tijdens de woordenwisseling een pistool op haar rug. Volgens het meisje waren de twee mannen cir ca 20 jaar oud. Beiden zijn spoor loos. LEIDEN - Twee personeelsleden van de stichting Ouders op Herha ling (OOH) worden per 1 oktober ontslagen. De stichting kan de mensen niet meer in dienst houden omdat een verzoek om een extra subsidie van 70.000 gulden tot 1989 door de gemeenteraad is afgewe zen. Volgens de nieuwe normen voor basiseducatie moet Ouders op Herhaling het personeel hogere lo nen betalen en dat is met de huidi ge hoogte van de subsidie, 210.000 gulden, niet mogelijk. OOH is tegen het besluit van de gemeenteraad een AROB-zaak be gonnen, omdat zonder de extra subsidie ook het cursussenpakket moet worden uitgekleed. De peri kelen zijn een gevolg van het feit dat OOH niet direct wilde deelne men aan de fusie met zes andere in stellingen voor volwassenenoner- wijs in de stad, die heeft geresul teerd in de stichting Basiseducatie Leiden. Ouders op Herhaling kan tot 1 ja nuari 1989 als zelfstandige organi satie voor volwassenonderwijs subsidie krijgen. Om van subsidie verzekerd te zijn, moest wel een nieuwe stichting (stichting Basise ducatie Leiden-noord) in het leven worden geroepen. Naar die stich ting, die zich zuiver met basisedu catie bezighoudt, zijn de twee an dere personeelsleden van OOH overgegaan. Ouders op Herhaling 'oude stijl' werkt met deze stich ting samen, alsmede met de stich ting Eigen Wijs. Volgens een woordvoerster van OOH bieden ze gedrieën een zeer breed scala van cursussen en is de belangstelling College biedt Cliilenen onderdak LEIDEN - Het college van B en W is bereid een aantal Chilenen op te enorm. "Er hebben zich tot nu toe 325 tot 350 deelnemers gemeld. Ze komen bij ons omdat ze hebben ge hoord van de problemen rond de fusie en voor ons 'kiezen', een aan tal weet dat bij Ouders op Herha ling individuele lessen mogelijk zijn en weer anderen komen voor de speciaal op maat gesneden cur- nemen in Leiden wanneer deze in Nederland politiek asiel krijgen. Veertien Chilenen zijn in eigen land ter dood veroordeeld. Een aantal gemeentebesturen in Neder land heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gevraagd te bewerkstelligen dat het vonnis niet ten uitvoer wordt gebracht. De mi nister is gevraagd de Chilenen poli tiek asiel aan te bieden. Man vernielt ramen trein LEIDEN - Medewerken van de ingesloten in het Leidse politiebu- spoorwegen hebben in de nacht reau. Toen hij in de loop van de van zaterdag op zondag op het zondag werd vrijgelaten, raakte de Leidse station een 17-jarige Vlaar- Vlaardinger buiten zinnen. De dinger opgepakt nadat deze vijf ra- GGD heeft hem daarop naar het men van een trein en de toegangs- psychiatrisch ziekenhuis St. Joris deuren had vernield. De man werd in Delft gebracht. De Leidato kreeg zaterdag de 50.000ste bezoeker binnen. Mevrouw Y. Hellemink-Gussenhoven uit Leiden ont ving bloemen uit handen van Leidato-secretaris J. van Zijp. (foto Henk Bouwman» STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7