(j* Automatisering beheerst het gehele RAI-complex Eagle Security legt 'drempels' voor ontvoerders Wilton-Fijenoord neemt Verolme over Israël levert Iran wapens via China I ELEKTRONICA efficiency vakbeurs m 'Computering power' maakt alles sneller en sneller AMSTERDAM (GPD) De eerste Efficiency Vakbeurs is vandaag begonnen in de Amsterdamse RAI. Alle beschikbare ruimte is tot en met vrijdag de 25ste ingeruimd voor het puikje van de Nederlandse automatisering: computer-systemen, software en alles wat daar bij hoort. Tegelijk worden in het congresgedeelte de vakconferenties gehouden die aansluiten op wat wordt getoond. door Hugo van der Heem De organisatie van de beurs is in handen van de VIFKA, die een maal in de twee jaar de 'gewone' Ef- ficiëncy Beurs pleegt te houden. De VIFKA is namelijk de branche organisatie die zich inzet voor het kantoor-gebeuren als geheel. De automatiseringstak daarvan is ech ter een zo dynamisch gebeuren, dat het onhoudbaar bleek om twee jaar te wachten met exposeren: elk kwartaal is er wel sprake van een doorbraak op computer- of softwa re gebied. Vandaar deze eerste (maar waarschijnlijk niet de laatste) tussenbeurs met alleen au- 21/22/23/24/25 september 1987 AMsrERDAM rai tomatisering en bijbehorende za ken. Computers In de automatisering draait alles tegenwoordig om 'computing po wer' en 'gebruikersvriendelijk heid'. Vele fabrikanten tonen in de RAI dus de nieuwste computers, bijna zonder uitzondering 32-bits- machines. Het zijn computers met een processor: het machinale hart dat veel sneller klopt en dus alle in structies sneller uitvoert. Boven dien slikt de processor grotere Data-point biedt op de beurs in Amsterdam een van de sterkst geïnte greerde netwerken aan, waarbinnen tal van ook verschillende) compu ters kunnen communiceren. (foto pr) 'computer-woorden' en kan veel grotere geheugens 'aanspreken'. In de praktijk betekent dat alles ge woon dat alles weer veel sneller verloopt: tekenen op het beeld scherm, berekenen van ingewik kelde formules, of het opzoeken van een adres in een databank met tienduizenden labels. Die 'computing power' kan wor den benut door een zo'n razend snelle machine te verbinden met meer beeldschermposten. Dezelf de computer kan dan voor bijvoor beeld vier of vijf personen werken. In mini-computers past men diver se processoren toe, elk met een ei gen taak. Daardoor kunnen zulke computers zestien, soms 32 posten bedienen. Het spreekt vanzelf dat er bij snellere computers ook steeds gro tere geheugens horen. De prijzen van harddisks of werkgeheugens zakken bijna even snel als de capa citeit toeneemt. Was een personal computer van een paar jaar terug met een werkgeheugen van 256.000 tekens al een enorme knaap, nu telt dat niet meer. Een beetje professio nele uitrusting heeft een werkge heugen van 640.000 tekens en een harddisk - dat wil zeggen een snel toegankelijke schijf met tenminste 20 miljoen tekens voor opslag. Be halve een enorm verschil in 'com puting power' is er niet veel veran derd in die paar jaren. In geen geval de prijs, die vrijwel gelijk bleef. Printers Printers zijn er in zoveel varian ten als je maar wensen kunt. Mar- grietwiel-printers zijn klassiek en doen het meest aan de schrijfma chine denken. Naaldprinters, de la waaierige, slordige printers van weleer, zijn tegenwoordige flexibe le afdrukeenheden, die goed lees baar schrift paren aan behoorlijke afdruksnelheden. Wil men 'corres pondentiekwaliteit', dan werken ze veel langzamer. Laserprinters vormen een klasse apart, maar zijn niet eens zo duur meer. Atari zal op deze beurs met een computer-laserprintercombi natie komen, waarvan de delen on verbrekelijk met elkaar verbonden zijn. De prijs voor de combinatie is niet meer dan die van een laser printer een jaar geleden: zo'n zes- a zevenduizend gulden. Vandaar dat Desk Top Publishing, het maken van goed ogende publikaties door middel van de computer en zonder dat er meteen een drukkerij aan te pas komt, steeds gemakkelijker in gang vindt. Software De verkoop van software is nog sterker gegroeid dan die van de hardware, de machines. Het aan deel van fabrikanten en importeurs van programmatuur steeg met 40 procent. Groot is het aandeel van leveranciers van de wereldwijd meest gebruikte pakketten. Daar naast zijn er 'software houses' of kleinere bureaus die een deelmarkt aanpakken. Zij maken speciale 'verticale' programmatuur voor bijvoorbeeld tandartsen of notaris sen. Zowel de grote importeurs als de kleinere specialisten zijn op de beurs aanwezig. Het is vooral de sofware-indus trie die de computer 'gebruikers vriendelijk' moet maken. De App- le-Mac-programma's en -aanpak zetten door in de personal-compu- terwereld, waar programma's als Microsoft's 'Vensters' (Windows) de gebruikers-vriendelijke 'schil' om de programmatuur vormt. De programma's zelf communiceren hoe langer hoe meer via interactief 'vragen' of'menu's' (een reeks keu zemogelijkheden) met de gebrui ker. Moeilijke zogeheten DOS- commando's worden zo voorko men: het programma regelt alles voor de gebruiker, Directeur Krijgsman van het Centrum voor Micro Elektronica in Twente schat dat er zo'n 6000 ver schillende zakelijke programma's in Nederland op de markt zijn. Zijn centrum inventariseerde waar de programma's voor dienen en stop te het resultaat in een databank. Men denkt zo'n 80 pet van de soft ware te hebben beschreven en helpt daar nu het midden- en klein bedrijf mee. tegen een geringe ver goeding. Bij het centrum (op het terrein van de TH-Twente) zoekt men dan uit welke programma's passen bij de specifieke bedrijfs voering. Communicatie Een groot deel van de expositie is gewijd aan communicatie. Dat begint bij de eenvoudigste, meest vanzelfsprekende vorm in het kan toor: de telefoon. Natuurlijk is de PTT ruim vertegenwoordigd, maar steeds'meer firma's begeven zich Gezien de omvang van de beurs is goed om met een vooropgezet plan naar de RAI te komen. Wie niet van tevoren leveranciers en/of produkten die hij wil zien aan streept, loopt het gevaar te verdrin ken in het aanbod. Nogmaals: in 1986 werden maar lieft 40 pet meer computers verkocht dan in het jaar daarvoor. Als de groei in deze sec tor zich zo doorzet zal de bedrijfs tak in 1990 7,5 pet van het bruto na tionaal produkt uitmaken. Rekent men ook de industriële automatise ring mee, dan komt zelfs uit op een percentage van 10 procent. op het pad van de telefonie. Handi ge apparaatjes zorgen voor 'hands free' telefoneren, reeksen inge bouwde nummers en verkort kie zen. Sommige apparaten hebben zoveel vaste nummers in het ge heugen, dat men de verkorte (cij fercode niet meer kan onthouden. Zij bieden de luxe van 'labels' kor te lettercombinaties waar een naam en nummer achter schuil gaan: zoals 'jans' voor Gebr. Jans sen en Co of'piet' voor Pieterson's Transport. De labels mag men zelf bedenken. Uiteraard wemelt het op de beurs van modems en netwerken. Wie een computer effectief wil ge bruiken zal hem namelijk vaak met de buitenwereld willen verbinden. Het modem, dat voor de koppeling met de telefoonlijn zorgt, levert steeds meer gemak, storingsvrij heid en snelheid. Maar er zijn ook leveranciers die hele kasten met communicatie-apparatuur leveren voor huurlijnen, vierdraadslijnen en het datanet. Binnen het bedrijf zullen losse computers steeds meer in een net werk geplaatst worden. Vele net werken functioneren straks op de RAI, keuze te over voor de aspi rant-koper. Er zijn er die zich niet alleen uitstrekken tot een paar per sonal computers, maar tot hele kantoren en via de satelliet de we reld omspannen. IBM's token net werk is er zo een. Datapoint heeft een van de meest geavanceerde, die ook videoconferenties, geluid en kleur toevoegt aan het netwerk, tot zelfs op grote afstand. Facsimile Aan de mogelijkheden van de fax zijn een aantal nieuwe dimen sies toegevoegd. Multifax ontwierp een fax die met een camera werkt. Men kan afbeeldingen van drie-di- mensionele voorwerpen tonen en overzenden, bijvoorbeeld een ge scheurd onderdeel uit een machi ne. Niet alleen briefpapier overzen den dus. Nog nieuwer is dat men het fax-apparaat uitspaart en ver vangt door een insteekkaart in de personal computer: die fungeert dan als facsimile-machine. De PTT geeft een overzicht op deze vakbeurs van alle communi catie mogelijkheden die men in huis heeft en propagandeert daar bij sterk het nieuwe computer boodschappenmedium 'Memo com'. Daarbij geeft men een forse j inschrijfkortingen. Vokconferenties tenslotte wor- den er tijdens de hele beurs gehou i den in het aangrenzende congres centrum. De onderwerpen zijn te uiteenlopend om ze allemaal op te noemen. Een sterke nadruk valt op opleidingen en technische kennis Opleidingen spelen een belangrij ke rol bij automatisering: er is eer j angstaanjagend tekort aan goede j krachten. De allerkleinste faxmachines (Kenline) op de beurs zijn draagbaar en overal te gebruiken waar een telefoonaansluiting is. «foto pr) De toegangsprijs is f20.- Behalve op vrijdag is de beurs geopend van 10-17 uur. Op vrijdag sluit de RAI de poorten al om vijf uur. Via de NS-stations zijn gecombineerde trein-toegangsbiljetten te koop. In de communicatiesfeer zijn op de Efficiëncy-vakbeurs erg veel moge lijkheden te vinden om telefoons en computers op een slimme manier met elkaar te verbinden. «foto pr) ALPHEN AAN DEN RIJN - Directeur Dirk van den Bosch blaakt van zelfvertrouwen. Zijn negen maanden oude be drijf is volgens hem het eerste en enige in Nederland dat ge specialiseerd is in persoonsbe veiliging. Hij laat zich er op voorstaan dat zijn bedrijf Eagle Security bv 'nationaal en inter nationaal bekende figuren' on der de cliëntele heeft. Wie, dat blijft een geheim. Gerrit Jan Heijn in elk geval niet, zo blijkt tijdens een gesprek in het Am sterdamse Okurahotel. door Jan Peter Versteege Uiteraard lezen Van den Bosch en zijn medewerkers nauwgezet de kranten over het verloop van de ontvoeringszaak. Ook de zaak Hei- neken is uitgebreid bestudeerd om daaruit lering te trekken. Van den Bosch zonder enige bescheiden heid: "Ik kan natuurlijk alleen maar oordelen over wat in de kran ten staat. Maar als die berichten juist zijn; was Heijn niet goed be veiligd. Als wij waren ingescha keld, was de ontvoering hoogst waarschijnlijk niet gebeurd". Het piepjonge Eagle Security is gevestigd in Alphen aan den Rijn en opgericht, omdat Van den Bosch zag dat de 'rijkdom in Ne derland zijn schaduwzijden heeft'. In voorlichtingsmateriaal van de BV staat dat miljonairs zich vroe ger nauwelijks druk maakten over ontvoeringen. "Toch", zo zegt de folder, "liggen er ongure lieden op de loer om zich van zuurverdiende centjes meester te maken". De ontvoeringen van Caransa, Heineken en Van der Valk brach ten de kapitaalkrachtige Nederlan ders tot bezinning. "Vooral toen Heineken zich omringde met een enorme politiemacht. Men trof zelf maatregelen en dat nu willen wij voor onze cliëntele doen. Potentië le ontvoerders en berovers vergaat immers de lust als de kans op suc ces uiterst klein is", aldus de wer vende tekst. Bodyguards Ogenschijnlijk gaat het Eagle Se curity voor de wind. Na een tele foontje naar zijn secretaresse, belt directeur Van den Bosch even later op vanuit zijn Mercedes om een af spraak te maken. Eenmaal gezeten in een van de luxe leren stoelen van de Okura Canal Bar stelt hij zich ui terst terughoudend op bij vragen over de aard van zijn werk. Van den Bosch komt oorspron kelijk uit de onroerendgoedhandel in de hoofdstad. Hij zag vaak colle ga's omringd door brede bodygu ards rondlopen. "Er was een markt voor goede persoonsbeveiliging." Van den Bosch zegt dat hij zijn be veiligingsmensen heeft gerecru- teerd uit kringen van oud-politie mensen, rechercheurs en ex-werk nemers van het Korps Mariniers en de Koninklijke Marechaussee. Zijn folder: "Uit een breed aanbod wor den na strenge selectie diegenen geselecteerd, die niet alleen over de benodigde diploma's beschik ken, maar ook representatief zijn in de ruimste zin van het woord". Er wordt zowel opvallend als on opvallend bescherming geboden. Van den Bosch wil echter geen bij zonderheden vertellen of uitleggen wat hij met die termen bedoelt. Zijn zwijgzaamheid geldt ook de grootte van zijn bedrijf. „Als ik ge tallen noem, zou ik de discretie in Nederland rondom dit onderwerp geweld aandoen", zegt hij cryp tisch. AMSTERDAM (ANP) - Advo caat-generaal C. van Riel heeft vandaag bij het gerechtshof in Amsterdam twee jaar gevange nisstraf geëist tegen een 44-jarige vrouw uit de hoofdstad wegens het plegen van voorbereidings handelingen voor spionage. De Amsterdamse rechtbank veroor deelde haar vorig jaar tot een zelfde straf, na een eis van vier jaar. De vrouw sheeft toegegeven in 1985 uit de kluis van het octrooi bureau Los en Stigter in Amster dam, waarbij ze destijds werkte, geheime staatsdocumenten over de bepantsering van tanks en an dere militaire voertuigen te heb- Eagles Security doet ook aan be- drijfsbeveiliging. Verder wil het bedrijf naam maken bij het bege leiden van evenementen als con certen en autoraces. De specialiteit is de persoonsbeveiliging. Eagles Security wil zich niet laten vergelij ken met Control Risk, het Britse Twee jaar cel geëist in spionagezaak ben gestolen. Deze zouden naar de DDR zijn gestuurd. Opmerkelijk is dat de eis bij het hof veel lager is dan die in eerste instantie door het open baar ministerie. Van Riel zegt daarover echter dat het o.m. na herlezing van de motivering van het vonnis van de rechtbank tot bedrijf dat Ahold adviseert bij de onderhandelingen met de ontvoer ders. "Nee", zegt van den Bosch, „wij willen in een eerder stadium worden ingeschakeld. Zorgen dat de drempel voor ontvoering te hoog wordt. De rest laten we aan anderen over". de conclusie is gekomen dat de opgelegde straf van twee jaar te recht was. Hij is - evenals de rechtbank - van mening dat de daad van de vrouw het belang van de staat en de NAVO-bond- genoten ernstig geschaad heeft. Maar ook het octrooibureau heeft volgens hem onzorgvuldig gehandeld, omdat de politieke ideeën van de vrouw bekend wa ren. Zij had volgens hem nooit aan de geheime stukken mogen komen. Bovendien had de land machtinlichtingendienst de vrouw gezien haar politieke ach tergrond moéten screenen, vindt de aanklager. zichtbaar, toen Iran „stopte met zijn aanvallen te land door grote hoeveelheden mensen" en tot meer in staat bleek bij de oorlogvoering in de lucht. Eind 1986 bleek bij bombardementen door Iraanse F- 4's van een Iraaks olielaadstation „hoe veel vooruitgang zij geboekt hadden - zoiets hadden zij nooit eerder gedaan", aldus een mede werker. Toen de Verenigde Staten zich over de Israëlische activiteit be klaagden, kregen zij van Israëli sche ambtenaren te horen dat zij geen wapens aan Iran geleverd hadden zonder medeweten en toe stemming van de VS. „Dat is ge woonweg niet waar", aldus een man van de inlichtingendienst die zei dat Israël bij herhaling om goedkeuring vraagt „als de bal al rolt". Volgens een Israëlische deskun dige heeft zijn land in de afgelopen twee jaar voor een bedrag tussen 3 en 6 miljard gulden aan oorlogstuig aan Iran geleverd. Veel wapens gingen naar Iran voor een bedrag van vier tot zes keer de nominale waarde ervan. ROTTERDAM (GPD) - De scheepswerf Wilton-Fijenoord in Schiedam neemt een aanzienlijk belang in de in moeilijkheden verkerende werf Verolme Botlek. Met dit belang en de later deze maand te verwachten overname door WF van de Vlaardingse werf Vlaardingen Oost Bedrijven (VOB) zal een grote reparatie- en nieuwbouwwerf ontstaan van rond de 2400 werknemers. De deelneming van Wilton in Verolme is voor de ondernemingsraad van WF en de vakbonden een volkomen verrassing. Zij zijn vanochtend bij de directie ontboden om te worden ingelicht over de stap. Verolme maakte twee weken geleden bekend 330 van de 700 werknemers te willen ontslaan om de werkgelegenheid voor de overige mensen te kunnen be houden. Er werd een plan opgesteld om in afgeslankte vorm door te gaan. De financiering stuitte echter op problemen, zodat het voortbestaan van de gehele werf plotseling gevaar liep. Onder druk van ABN-bestuursvoorzitter en scheepsbouwdeskundige Langman heeft Wilton een belang genomen in Verolme zodat er voor deze werf weer enig perspectief is ontstaan. Een van de voordelen van de ge dwongen samenwerking is dat de drie werven nu van eikaars grootte kun nen profiteren. Zo kunnen bij Vlaardingen Oost de kleinere schepen voor reparaties terecht, bij Wilton tot 150.000 ton en bij Verolme alles daarbo- Om een herhaling van het RSV-debacle te voorkomen (Verolme en Wil ton zijn oorspronkelijk RSV-dochterbedrijven) heeft de ondernemings raad van Wilton vanochtend in het overleg met de directie als voorwaarde voor het minderheidsbelang in Verolme gesteld, dat geen 'financiële kruisverbanden' worden gelegd. Die zouden bij eventuele moeilijkheden bij een van de drie werven ook de andere twee kunnen meezuigen. Voor de kleine Rotterdamse reparatiewerf Piet Smit (115 werknemers) valt morgen het doek als de bewindvoerder het faillissement zal aanvra gen. De werf, die vroeger deel uitmaakte van het RSV-concern, maakte vorig jaar twee miljoen verlies en had geen toekomstperspectief. VALKENSWAARD - Enige honderden gehandicapten beleefden zaterdag een uniek dagje uit. Ze maakten per truck een toertocht door de provincie Brabant. Ongeveer 600 vrachtwagenchauffeurs offerden er een vrije dag voor op om met een aantal gehandicapten in hun kabine door de provincie te toeren. Het hele gebeuren verliep vlekkeloos. (foto anpj Volgens Amerikaanse bronnen WASHINGTON (UPI) - Israel heeft in de afgelopen jaren grote hoeveelheden oorlogstuig aan Iran verkocht, waardoor dat land de oorlog met Iraq met succes kon voortzetten. De leveranties liepen veelal via China, maar soms was er sprake van directe levering. Dit is gisteren vernomen van medewer kers van de Amerikaanse regering. In de afgelopen jaren is China een steeds belangrijker klant ge worden van Israël als het gaat om wapens en. technologie. Israël kan volgens hen alles wat bij ëen mo derne oorlog van pas komt, maken met uitzondering van vliegtuigmo toren. De Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en defensie be schikken over documenten waar uit blijkt dat China op grote schaal wapentuig levert aan Iran, dat sinds september 1980 in de Golfoorlog verwikkeld is met het buurland Iraq. Eén daarvan vormt Alphens bedrijf profiteert van schaduwzijde rijkdom het bewijs van een contract met een waarde van ruim 3,2 miljard gulden. Op de ambassades van Is raël en China in Washington was 'niemand voor commentaar bereik baar. De twee landen hebben in het verleden 'tegengesproken dat zij wapens aan Iran verkopen. Uit gegevens van Amerikaanse inlichtingendiensten blijkt dat Iran sinds 19.80 voor zeker 4,8 mil jard gulden oorlogstuig van China heeft gekocht. Het ging onder meer om zijderups-raketten (die aan de Straat van Hormuz staan en een be dreiging kunnen vormen voor de olieroutes), luchtafweerraketten van het type SA-7 (die vanaf de schouder worden afgevuurd), T-59- tanks van Sovjetmakelij, grond- grondraketten en grond-luchtra- ketten en F-7-straaljagers. De T-59 is uitgerust met Israëlische elektro nica en vuurgeleidingssystemen. Israël verkoopt aan China ook ander Sovjetwapentuig dat het tij dens de oorlog in Libanon in 1982 heeft buitgemaakt en vervolgens gemoderniseerd. In het geheim heeft Israël sinds 1980 ook direct wapens aan Iran verkocht, zo me nen medewerkers van de Ameri kaanse inlichtingendienst. Daarbij gaat het om landingsapparatuur. radaruitrusting en onderdelen voor Iraanse F-4- en F-5-straalja- gers. In februari 1985 werd het mili taire effect van deze leveranties

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6