VS: snel vervolg op rakettenakkoord DAAR STAAT U. ZATERDAGAVOND. MET'N ZENDING VOOR ITALIË DIE DE DEUR UIT MOET. Ook opluchting in Oost-Europa Iraanse aanval op Saudische tanker Nu aandacht strategische wapens Walesa eigenmachtig optreden verweten Nicaragua heft verbod op oppositiekrant op Nieuwe beschuldiging geuit tegen Barschel ER IS 'N ZEKERE MANIER, Ba DE DHL KOERIER. 06-0552 DOOR HET NEUSWIEL WASHINGTON - De Amerikaanse regering wil een INF-akkoord, het akkoord over mid dellange en korte afstandswapens dat nu vrijwel rond is, zo snel mogelijk laten volgen door een akkoord over strategische (intercontinentale) raketten. WARSCHAU (UPI/AFP)- Een groep kaderleden van de verboden Poolse vakbond Solidariteit heeft protest aangetekend tegen het ei genmachtig optreden van Lech Walesa en aangedrongen op een vergadering om de toekomstige strategie te bespreken. Een dertig tal kaderleden onder aanvoering van Andrzej Slowik wil een bijeen komst van de Nationale Commis sie, het 100 leden tellende be stuursorgaan dat voor de afkondi ging van de noodtoestand in 1981 het hoogste orgaan van Solidariteit was. Sindsdien is de Nationale Commissie niet meer bijeen ge weest. De rebellerende leden vinden dat Walesa als een dictator op treedt en onvoldoende overlegt met zijn medestanders. Ook vin den ze zijn opstelling tegenover de regering te gematigd. De proteste rende leden vinden het tijd worden voor een grondig debat over de toe komst van de onafhankelijke vak beweging. In Czestochowa, waar hij deel nam aan een bedevaart, verklaarde Walesa zich bereid tot overleg met de leden van de Nationale Com missie. Maar hij liet in het midden of hij ook officieel een vergadering van de Nationale Commissie zou uitschrijven, wat neer zou komen op een rechtstreekse uitdaging van de autoriteiten. Walesa heeft de af gelopen jaren wel geregeld over Volgens Amerikaanse regerings functionarissen zal de regering al les in het werk stellen om de onder handelingen over de strategische wapens krachtig ter hand te ne men, zodat mogelijk al de komen de lente een akkoord kan worden getekend. door Henk Dam Ook minister Shultz (buitenland se zaken) zei gisteren voor de tv dat het vraagstuk van de strategische raketten nu snel moet worden be sproken. „En ik heb het gevoel dat ook de Sovjets dat willen", aldus de bewindsman. Geheim overleg Libanon over gegijzelden BAYRUT (AP) - Er zijn geheime onderhandelingen gaande om alle buitenlandse gegijzelden in Liba non in een keer vrij te krijgen, zo heeft het Libanese tijdschrift Ash- Shiraa gisteren gemeld. Volgens het blad zullen de afge zant van de Anglicaanse kerk, Ter ry Waite, en de Westduitser Rudolf Cordes nog voor het eind van deze maand op vrije voeten komen. De overige 22 gegijzelde buitenlan ders zullen in een later stadium worden vrijgelaten. Ash-Shiraa, het tijdschrift dat vorig jaar november als eerste met bijzonderheden naar buiten trad over de geheime Amerikaanse wa penleveranties aan Iran, citeerde een niet met name genoemde „zeer welingelichte bron" die verklaarde dat er belangrijke vorderingen wa ren gemaakt in de onderhandelin gen over de vrijlating van Waite. „Er wordt op een positief signaal gewacht, zodat hij nog deze maand kan worden vrijgelaten als onder deel van een regeling waarbij de ontvoerders vijf miljard dollar (10 miljard gulden) zullen ontvangen," aldus de zegsman tegenover Ash- Shiraa. Volgens Ash-Shiraa spitsen de geheime onderhandelingen zich vooral toe op de vrijlating van de Amerikaanse en Franse gegijzel den. Wie de onderhandelingen voe ren werd niet vermeld. De hoofdredacteur van Ash-Shi raa, Hassan Sabra, heeft goede con tacten met hoge Iraanse functiona rissen. De ontvoerders in Libanon zijn fundamentalistische shi'iti- sche moslims die gesteund worden door Iran. Behalve Waite en Cordes worden 'in Libanon acht Amerikanen, zes Fransen, twee Britten, een Ier, een Indiër, een Italiaan, een Zuidkore- aan en twee onbekende buitenlan ders in gijzeling gehouden. Buitenland kort In zee gestort Een gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse marine is op een trai- ningsvlucht boven het noorden van de Arabische Zee neergestort. Over het lot van de vier inzittenden is nog niets békend evenals over de oorzaak van het ongeluk. De jager was gestationeerd op het Ameri kaanse vliegdekschip Ranger. Het vliegtuig stortte 25 kilometer ten noorden van het moederschip neer toen het daarheen wilde terugke ren. De jagers van de Ranger zijn steeds in de lucht boven de Straat van Hormuz om scheepskonvooi- en te beschermen. Hasjschip De Britse douane en de politie hebben het afgelopen weekeinde anderhalve ton hasjiesj in beslag genomen. De hasj, met een waarde van ongeveer 13,5 miljoen gulden, was verborgen in de watertank van een Brits baggerschip. In verband hiermee werden elf Britten gear resteerd. Aan de grote hasjvangst ging een onderzoek van vier maan den vooraf in Italië, Spanje, Gibral tar en Frankrijk. Het schip werd al in de gaten gehouden sinds het in augustus uit Sardinië vertrok met bestemming Marokko. Daar is de hasj vermoedelijk aan boord ge bracht. Anti-apartheid Bijna zestig Zuidafrikaanse stamhoofden hebben op een gehei me bijeenkomst in Johannesburg een nieuwe anti-apartheidsorgani- satie opgericht met de naam Con- tralesa. De stamhoofden willen alle traditionele zwarte leiders organi seren en verenigen, aldus een ver klaring aan de pers. Zij zeggen gro te steun te hebben onder de bevol king van de tien zogenaamde thuis landen. Volgens de stamhoofden zijn de thuislanden 'kampen des doods' waar grote armoede heerst en die de zwarten moeten beletten hun burgerrechten uit te oefenen. Een reden voor dit optimisme is, dat de. Amerikanen tijdens de on derhandelingen tussen de minis ters Shultz en Sjevardnadze enige beweging hebben bespeurd in het Russische standpunt over Reagan's strategisch defensie initi atief (SDI), beter bekend als Star Wars. Tot dusver wilde de Sovjetu nie alleen over drastische reductie van het aantal strategische wapens praten, als de Amerikanen hun SDI-programma ernstig zouden willen beperken. Daarover heeft Reagan nooit wil len praten. Zaterdag zei de presi dent in zijn wekelijkse radiopraatje nog dat hij aan minister Sjevard nadze had duidelijk gemaakt „niet het SDI- programma te zullen op offeren". Maar bij de besprekingen van vorige week bleken de Russi sche eisen wat afgezwakt te zijn. De Sovjets willen nog wel, dat de Verenigde Staten zich gedurende een nader overeen te komen tijd houden aan de huidige interpreta tie van het ABM-verdrag. Dit verdrag gaat over anti-raket ten, en de regering-Reagan wenst een andere, ruimere interpretatie van het verdrag dan tot dusver heeft gegolden omdat anders be paalde testen uit het SDI-program ma niet kunnen worden gedaan. Dat is niet alleen tegen het zere been van de Sovjets, maar ook te gen dat van het Congres, dat van Reagan eist dat hij zich aan de hui dige interpretatie van het ABM houdt, op straffe van ernstige be snoeiingen in de SDI-fondsen. Dit alles bij elkaar, aldus politie ke waarnemers in Washington, zorgt ervoor dat de standpunten van-de VS en de Sovjetunie over SDI wel eens minder onverzoenlijk zouden kunnen zijn als tot dusver steeds geleken heeft. Chaos bij Groenen OLDENBURG (AP) - Een congres van de Westduitse Groenen is gis teren in grote onenigheid besloten. Nadat de 600 congresgangers zater dag met grote meerderheid hadden besloten om een wetenschappelijk partijbureau op te richten slaagden zij er een dag later niet in overeen stemming te bereiken over de op zet daarvan. Ook vlogen de 'realisten' en de 'fundamentalisten' elkaar in de ha ren over het onderwerp wapenbe heersing. De realisten willen dat de Groenen het rakettenakkoord tus sen de VS en de Sovjetunie verdis conteren in het partijstandpunt over wapenbeheersing maar kre gen daarvoor onvoldoende steun. MANILA (AP) - Op de Filipijnen is zaterdag een bekende linkse poli tieke leider doodgeschoten nadat hij had aangekondigd protestde monstraties te zullen organiseren tegen de grote invloed van de strijdkrachten op het beleid van president Corazon Aquino. Linkse leiders hebben de rege ring Aquino verantwoordelijk ge steld voor de moord op Lean Ale jandro, secretaris-generaal van de militante Nieuwe Patriottische Alliantie. Het was de derde moord aanslag van dit jaar op een voor aanstaande linkse leider. Een medewerker van Alejandro, Joe Castro, zei dat de moordenaars vanuit een stationcar op korte af stand het vuur openden op de auto van de 27-jarige voormalige stu dentenleider, op het moment dat deze het terrein bij zijn kantoor op reed. De chauffeur van het slacht offer verkeert in kritieke toestand. 'Beleid Aquino schuld moord linkse leider' De moordenaars van Alejandro zijn ontkomen. Verschillende linkse groeperingen hebben ge zegd dat president Aquino's toe geeflijke houding tegenover de strijdkrachten, sinds de recente poging tot staatsgreep, de militai ren hebben aangezet tot een hek senjacht op linkse organisaties. „Wij houden het Aquinoregime verantwoordelijk voor deze af schuwelijke misdaad", zei Castro. „Het heeft willens en wetens de po litieke repressie gesanctioneerd en zijn militaire troepen losgelaten op de wettige organisaties van het volk". Hij zei dat de moordenaars van Alejandro moesten worden ge zocht onder degenen die er belang bij hebben „de democratische massabeweging tot staan te bren gen en groeiende protesten tegen de verslechterende sociale omstan digheden te onderdrukken". Linkse groepen hebben de be schuldiging geuit dat de aanslagen op linkse leiders deel uitmakenn van een plan van de strijdkrachten en andere rechtse groeperingen, teneinde een rechtvaardiging te creëren voor het afroepen van een noodtoestand. De weduwe van de vermoorde leider verklaarde tegenover ver slaggevers dat de gebeurtenissen van de afgelopen weken steeds duidelijker hebben gemaakt dat „er geen verschil is tussen de mili tairen die het oude regime trouw waren en de militairen die Cory Aquino trouw zijn". Een Airbus van de nationale Füipijnse luchtvaartmaatschappij zakte zaterdag op het vliegveld van Manilla door het neuswiel en schoof, glij dend over de landingsbaan, in de richting van een drukke verkeersweg. Het liep nog net goed af doordat het vliegtuig op het talud van de snelweg bleef hangen. De tweehonderd passagiers konden ongedeerd het toestel verlaten. (foto ap» MEXICO <GPD) - 'La Prensa', de enige oppositie-krant in Nicara gua, mag na een publikatie-verbod van 15 maanden weer verschijnen. Het gaat om een van de belangrijk ste concessies van de Sandinisten in het kader van het op 7 augustus in Guatemala ondertekende regio nale vredesakkoord. De beslissing van de Sandinisten werd gisteren bevestigd door Vio- leta Chamorro, de eigenaresse van de krant. Zij vertelde dat president Daniel Ortega haar persoonlijk had verzekerd dat de oppositie-krant niet aan censuur onderhevig zal zijn. De enige beperking is dat er „verantwoordelijke journalistiek" moet worden bedreven. 'La Prensa' werd vorig jaar juni gesloten. Het ging om een repre saillemaatregel van de Sandinisten na het besluit van het Amerikaanse Congres om 100 miljoen dollar hulp te verlenen aan de Contra's. Ondanks de al jaren durende cens uur had 'La Prensa' bijna dagelijks kans gezien om felle kritiek tegen het revolutionaire bewind te spui- Met de heropening van de oppo sitie-krant lijken de Sandinisten opnieuw te willen benadrukken dat zij van plan zijn om de in Guate mala gesloten vredesakkoorden tot op de laatste letter na te komen. Eerder dit weekeinde werd een dergelijke gang van zaken echter in twijfel getrokken door de Nicara guaanse bischoppenconferentie. In een onverwacht kritisch, bijna provocerend document waar schuwden de bischoppen ervoor om niet in de „valse beweringen" te vallen van „hen die pretenderen dat de afspraken van Guatemala in ons land worden waargemaakt". Ook riepen de bischoppen op tot een dialoog met de Contra's en stel den zij dat het nakomen van de vre desakkoorden niet afhankelijk kan worden gesteld van het doen en la ten van „een derde", de Verenigde Staten dus. BOEDAPEST Ook Oost-Europa heeft met grote vreugde gerea geerd op het principeakkoord tus sen de VS en de Sovjetunie over verwijdering van kernwapens. In de verschillende commentaren wordt het akkoord geheel op reke ning geschreven van 'het nieuwe denken' in de buitenlandse poli tiek. Met andere woorden: de pe restrojka van Sovjet-leider Gor- batsjov heeft een wereldomvatten de werking waaraan westerse staatslieden zich niet kunnen ont trekken. door Hans Geleijnse Achter jubelende termen als 'his torische betekenis' en 'eerste be langrijke stap op weg naar...' gaat echter grote opluchting schuil over de toekomstige verwijdering van Russische kernraketten. De kleine socialistische landen mogen dan in 99,9 procent van de gevallen één lijn trekken met de grote broer, de 'tegenplaatsing' van SS 22- en SS 23 raketten in de DDR en Tsjechos- lowakije (tegenover de kruis- vluchtwapens van de NAVO) was zeker geen onomstreden kwestie in het Warschaupact. DDR-leider Erich Honecker noemde in 1984 de stationering van deze raketten 'een noodzakelijk kwaad' vanwege de plaatsing van de Pershing 2 in West-Duitsland. „In de schaduw van de raketten zijn geen goede betrekkingen mo gelijk" zei hij. Later bleek dat ove rigens best mee te vallen. Het politieke probleem lag voor de Oosteuropese autoriteiten in de eerste plaats bij de eigen parochie. In de officiële 'vredescampag nes' werd voortdurend het uitroe pen van kernwapenvrije zones in Europa gepropageerd. De tegen- plaatsing maakte de argumenten daarvoor niet geloofwaardiger. En een tweede onlogisch element te genover de eigen publieke opinie was dat van de 'no first use', het niet als eerste gebruiken van kern wapens. Van kruisraketten bijvoorbeeld kan niet gezegd worden dat ze ge schikt zijn om een verwoestende eerste nucleaire klap uit te delen. Bij de SS 22 en -23 ging het echter om snelle kernwapens voor de kor tere afstand die juist alleen maar geschikt zijn voor zo'n eerste klap die de raketten van de tegenstan der uit voorzorg moet uitschake len. Dat rijmt natuurlijk niet met de propaganda dat in het socialisti sche kamp alleen nucleaire verde digingswapens waren opgeslagen. Zowel in de DDR als in Tsjechos- lowakije kwamen er van officiële en 'dissidente' vredesbewegingen protesten. In Hongarije liet men er tussen de instemmende regels door geen twijfel over bestaan de plaatsing militair gezien volledig onnodig te vinden. Bulgarije bena drukte met grote kracht de nood zaak van een kernwapenvrije Bal kan. De autoriteiten kregen er een probleem bij, want de officiële vre desbeweging maakte zich onge loofwaardig. De weerstand bij de 'doelgroepen' (intellectuelen, jon geren, gelovigen) kon niet langer exclusief op de westerse vernieti gingswapens worden gericht. Er kwamen in vrijwel alle Oosteu ropese landen onafhankelijke vre desgroepen, al dan niet kerkelijk geïnspireerd. Nu alle kernwapens (op de alleen voor de zeer korte afstand geschik te slagveldexemplaren na) uit Eu ropa lijken te verdwijnen hebben Moskou's bondgenoten dus een zorg minder. Zij zullen het verbe terde klimaat tussen de super machten vooral gebruiken voor versterking van de economische en politieke banden met de Westeu- ropese landen. legd met kleine groepjes vak bondsleiders, maar overleg op na tionaal niveau is er sinds 1981 niet meer geweest. Onlangs zei hij dat een vergadering van de Nationale Commissie niet nodig was, "want de leden zullen alleen maar tegen elkaar schreeuwen en niets berei ken". Slowik en zijn medestanders hebben bij het Constitutioneel Hof van Polen opheffing van het ver bod op Solidariteit geeist. Ze stel len dat het verbieden van een vak bond bij decreet in strijd is met de regels waaraan Polen door interna tionale verdragen is gebonden. In Czestochowa vroegen Slowiks me destanders aan Walesa om ook zijn handtekening onder de brief aan het Hof te zetten. Maar Walesa wei gerde omdat hij de tekst van de brief niet kende. Volgens Jacek Kuron, een voor aanstaand dissident, zijn tijdens de bedevaart in Czestochowa veel ar beiders door de politie gearres teerd. Drie aanhangers van Solida riteit kregen via een snelrecht-pro cedure een boete van 50.000 zloty's (ongeveer 400 gulden) wegens het bezit van spandoeken en verboden pamfletten. Een van hen, Krzystof Wolf, kreeg bovendien driejaar ge vangenisstraf wegens het aanval len van een politie-agent. Uit vak bondskringen verluidt dat de man eerst in het politiebureau in elkaar was geslagen. BAHRAYN (Rtr/UPI/AFP) - Een Iraanse kanonneerboot heeft giste ren een Saudische olietanker be schoten bij de Straat van Hormuz. De tanker liep slechts lichte scha de op en zette op eigen kracht zijn tocht voort. De aanval zou een ver gelding zijn voor de Iraakse lucht aanval van zaterdagavond op een onder Cyprische vlag varende tan ker die op weg was naar Iran. Met de aanvallen is een eind ge komen aan een pauze in de 'tanker- oorlog' tussen Iran en Iraq die in acht werd genomen sinds 10 sep tember. Op die dag begon de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Javier perez de Cuellar, zijn missie naar Teheran en Baghdad om een staakt-het-vuren in de Golfoorlog te bewerkstelligen. In scheepvaartkringen was al een hervatting van de Iraanse aan vallen op de koopvaardij gevreesd na de Iraakse luchtaanvallen van de afgelopen week op Iraanse olie installaties en olievelden. Ook za terdag nog vlogen Iraakse vliegtui gen diep Iraans grondgebied bin nen om "verwoestende bombarde menten" uit te voeren op belangrij ke olieinstallaties en fabrieken. Intussen hebben de lidstaten van de Arabische Liga in Tunis over eenstemming bereikt over het hou den van een buitengewone topcon- over de Golfoorlog. Dit hebben de Tunesische en Syrische ministers van buitenlandse zaken verklaard. De Tunesische minister Hedi Mabrouk verwacht dat de top de eerste week van november wordt gehouden in Jordanië. De Raad van Arabische minis ters had Iran op zijn laatste bijeen komst tot 20 september de tijd te geven in te stemmen met resolutie 598 van de Veiligheidsraad, waarin wordt opgeroepen tot een staakt- het-vuren in de Golfoorlog. Deed Teheran dat niet dan dreigde de Raad dat de Arabische staten hun betrekkingen met Iran zouden her- De Omanische onderminister van buitenlandse zaken, Youssef Bin Alaoui bin Abdallah, zei dat er tot dusver geen overeenstemming onder de ministers is of de lidsta ten van de Arabische Liga de be trekkingen met Iran zouden moe ten verbreken. Saudiarabië, Ku- wayt en Jordanië, de belangrijkste Arabische ondersteuners van Iraq, zouden naar verwachting een tota le breuk met Iran aanvaarden. Maar een meerderheid van de aan wezige Arabische staten zou niet tot zo'n stap willen overgaan uit overweging dat Teheran zijn stand punt heeft verzacht en eerder moet worden aangemoedigd dan kop schuw gemaakt. KIEL/HAMBURG (AP) - Aan de vooravond van de coalitiebespre kingen tussen de CDU en de FDP in de Westduitse deelstaat Slee- swijk-Holstein heeft Reiner Pfeif fer gisteren nieuwe beschuldigin gen geuit aan het adres van zijn voormalige broodheer, minister president Uwe Barschel. In de jongste editie van het Ham- burgse tijdschrift Der Spiegel doet Pfeiffer uit de doeken hoe Barschel eerder dit jaar een vals persbericht liet opstellen, dat op vervalst brief papier van de Groenen aan de me dia werd toegezonden. De actie was bedoeld om een wig te drijven tussen de Groenen en de sociaalde mocraten. In het persbericht werd gemeld dat SPD-voorman Eng- holm, Barschels voornaamste ri vaal in de onlangs gehouden deel staatverkiezing, weer tot de kerk was toegetreden. Pfeiffer had de kranteknipsels op basis van het persbericht later zelf met een hand geschreven notitie aan de minister president toegestuurd. De krante- berichten leidden bij Engholm tot grote ergernis over de Groenen. Vrijdag had een rechtbank in Kiel Pfeiffer gelast zijn beschuldi gingen aan het adres van Barschel te staken. Der Spiegel publiceerde gisteren nieuwe bijzonderheden over de afluisterpraktijken tegen Engholm, die volgens Pfeiffer in opdracht van Barschel zouden hebben plaatsgevonden. Pfeiffers secretaresse Jutta Schroder zou te genover het Openbaar Ministerie in Lübeck een gedetailleerde ver klaring hebben afgelegd waaruit blijkt dat het afluisteren van Eng holm geschiedde in opdracht van de deelstaatkanselarij in Slee swij k-Holstein. Het blad Bild am Sonntag meld de dit weekeinde dat Pfeiffer al in augustus geprobeerd zou hebben om afluisterapparatuur te kopen. worldwide express -

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5