Raketten bepaalden tien jaar lang Oost-West betrekkingen Paus nam inAmeiika geen blad voor de mond MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 DEN HAAG - Het probleem van de INF, in de wandeling euroraketten genoemd, domineerde de afgelopen tien jaar de Oost-Westbetrekkingen. De onderhandelingen over de ze middellange-afstandswapens droegen ook. als geen an der onderhandelingsforum, het stempel van dit tijdsge wricht. Het is het verhaal van de meest bevlogen anti-com munistische en ideologische president van de Verenigde Staten, die uiteindelijk de helpende hand van het 'duivelse Het begint allemaal in 1976 wan neer in de Verenigde Staten voor het eerst wordt gewezen op de drei ging van een nieuwe Sovjet-raket, de SS-20, die gericht staat op doe len in West-Europa. Na overleg tus sen de VS en de Europese bondge noten valt in december 1979 het NAVO-dubbelbesluit. Dit houdt in dat, om een antwoord te geven op de SS-20 en om de nucleaire kop peling tussen Amerika en Europa te waarborgen, in 1983 een begin zal worden gemaakt met de plaat sing van 108 Pershings-II in de Bondsrepubliek en 464 kruisraket ten in Groot-Brittannië (160), Italië (112), West-Duitsland (96), Belgie (48) en Nederland (48). De tweede poot van het dubbelbesluit voor ziet in een aanbod aan Moskou on derhandelingen te beginnen over het afschaffen van alle euroraket ten. Hoewel de Sovjetunie, woedend over de stationeringsbeslissing, er aanvankelijk niets voor voelt deze uitgestoken hand te pakken, begin nen op 30 november 1981 toch INF- onderhandelingen. De Amerikaan se openingszet is de nul-nul-optie: de NAVO ziet af van plaatsing als alle SS-20's (ook in Azië) worden ontmanteld. Het voorstel is niet aanvaardbaar voor Moskou en het overleg be landt in een impasse totdat in juli 1982 - naar later wordt onthuld - de onderhandelaars Joeli Kvitsins- ky (Sovjetunie) en Paul Nitze (VS) een informele overeenkomst berei ken, naar de tijd en plaats waar dat gebeurt het boswandelingsak koord genoemd. Hel voorziet in een vermindering van het aantal SS-20's, een beper king van het aantal te stationeren kruisraketten en liet schrappen van de Pershing, door Moskou om zijn snelheid en precisie 't meest gevreesd. Het persoonlijk initiatief van de onderhandelaars vindt geen genade in hun hoofdsteden en het overleg valt terug in de oude pat stelling. Onwrikbaar Het Kremlin wil niet tornen aan zijn standpunt dat er onder geen beding nieuwe Amerikaanse raket ten mogen komen in Europa, om dat die het nucleaire evenwicht zouden verbreken dat er. met de Franse en Britse kernwapens mee gerekend. bestaat in het Europese theater Washington weigert de arsena len van zijn bondgenoten mee te- tellen en staat op stationering van de nieuwe raketten om wat het noemt het Sovjet-monopolie op INF-gebied ongedaan te maken. Een Amerikaanse eis is ook dat de SS-20's in het Aziatisch deel van de Sovjetunie worden meegenomen in een akkoord gezien de relatief snelle verplaatsbaarheid van de systemen. Moskou wil zich echter beperken tot het Europese toneel. Deze standpunten zijn voorals nog onwrikbaar: alleen in aantallen tonen de twee partijen enige flexi biliteit. De VS lanceren in maart 1983 een tussenvoorstel: NAVO be perkt plaatsing als Moskou zijn SS- 20's tot een zelfde niveau terug brengt (plus-plus-oplossing). Sov jet-leider Joeri Andropov wil het aantal SS-20's in Europa reduceren tot 162, wat volgens hem overeen komt met de omvang van de Frans- Britse kernmacht. Najaar '83 wordt een verdere beperking tot 140 voor gesteld. Maar zo, herhaalde Andro pov. dan moeten de Amerikaanse raketten wegblijven. Toen die, bij gebrek aan een onderhandelings resultaat, eind 1983 arriveerden brak hij de onderhandelingen af. Ofschoon naar buiten toe de ge lederen gesloten blijven, zorgt het dubbelbesluit ook voor spannin gen in de NAVO. Daar waar de Eu ropeanen wijzen op de noodzaak van een dialoog met het Oostblok, legt de regering-Reagan de nadruk op de versterking van de volgens haar sterk verwaarloosde westerse defensie. De alliantie ziet zich ver der geconfronteerd met een krach tige vredesbeweging, die de angst van velen vertolkt dat nieuwe kernraketten de kans op oorlog eerder vergroten dan verkleinen. Nederland Ondanks alle druk van binnenuit en buitenaf wordt het dubbelbe sluit onverkort uitgevoerd en wordt 1984 een ijzig jaar in de Oost- Westbetrekkingen. De raketten worden overal volgens schema op gesteld. De Amerikaanse ondermi nister Richard Burt geeft Moskou te verstaan dat slechts een onder handelingsakkoord het plaatsings schema kan beïnvloeden. Alleen Nederland blijft een onze kere factor, doordat het een plaat- singsbesluit afhankelijk gemaakt heeft van het verloop van de onder- Acht maanden later volgt de lang verbeide Nederlandse statione ringsbeslissing, ondanks een late mededeling van Sovjet-leider Mi- chaïl Gorbatsjov dat het aantal SS- 20's in de Europese zone zal wor den teruggebracht tot 243. het aan tal dat in juni '84 in die zone stond. Maar voor de regering-Lubbers geldt, conform het standpunt van de VS, dat ook de raketten in Azië moeten worden meegeteld en dan ontstaat een totaal van 441 SS-20's. Rond deze tijd stelt Moskou een beperking voor van het aantal kruisraketten en een verwijdering van de Pershings in ruil voor een vermindering van het aantal SS- 20's tot het niveau van de resteren de kruisraketten en de Franse en Britse wapens samen. Het voorstel betekent in zoverre een mijlpaal dat Moskou, onder de nog prille lei ding van Gorbatsjov, voor het eerst nieuwe Amerikaanse raketten in Europa accepteert, en de SS-20 niet louter meer ziet als tegenwicht rijk' nodig heeft om zich een plaatsje in de geschiedenis te verwerven. In de Sovjetunie maakt een bejaarde en on buigzame leidersgeneratie plaats voor een jonge partijlei der, die de tegenpartij verbaast met een naar Sovjet-maat staven onorthodoxe concessiebereidheid en dynamiek. De Westeuropese regeringen 'herontdekken' de waarde van het kernwapen op het moment dat een verwijdering van de INF-raketten naderbij komt. handelingen. In juni 1984 besluit de regering-Lubbers te zullen plaatsen als op 1 november 1985 in de hele Sovjetunie meer SS-20's staan dan de 378 van dat moment. In maart 1985 nemen de VS en de Sovjetunie weer aan tafel plaats voor onderhandelingen over ruim te- en kernwapens. Er is ook een werkgroep voor overleg, na 15 maanden, over de INF. Moskou laat weten dat zonder vooruitgang bij de ruimtewapens en strategi sche bewapening geen INF-ak- koord mogelijk is. voor het Franse en Britse nucleaire vermogen. Stapsgewijs In november roepen president Reagan en Gorbatsjov in het slot communiqué van hun top in Gene ve op tot een tussentijds INF-ak- koord, dus los van overeenkom sten over de strategische en ruim tewapens. In 1986 komt het INF- overleg in een stroomversnelling. In januari toont Gorbatsjov zich bereid tot een volledige vernieti ging van de SS-20's in Europa in het kader van zijn plan de wereld voor het jaar 2000 stapsgewijs kernwapenvrij te maken. Voorwaarde is dat de Fransen en Britten hun arsenalen, die zij in grijpend willen moderniseren, be vriezen. In een reactie op deze vooralsnog tot Europa beperkte nul-oplossing haalt Reagan in fe bruari zijn oude, wereldomvatten de nul-oplossing weer van stal. Maar hij weigert te praten over een beperking van de Franse en Britse kernwapens. In het najaar komt vanuit Mos kou het bericht dat het de eis laat vallen dat de Franse en Britse kern macht wordt bevroren. Ook wórdt bekend dat Washington en Moskou het eens zijn over een plafond in Europa van 100 kernkoppen aan ie dere kant Op 11 en 12 okt komen Gor batsjov en Reagan in Reykjavik bijeen voor hun tweede topont moeting. Zij besluiten tot de Eu ropese nul-optie: de vernietiging van alle SS-20's, Pershings-II en kruisraketten in Europa. De Sov jetunie 'mag 100 kernkoppen be houden in Azië en de VS 100 kop pen op eigen grondgebied. Het blijft echter ^en papieren afspraak, omdat Goioatsjov tegelijkertijd akkoorden over de strategische en ruimtewapens eist. Daarmee her stelt de partijleider de zogeheten 'koppeling' in volle glorie. Angst Op 28 februari dit jaar laat Gor batsjov deze koppeling weer vallen en een INF-akkoord volgens de lij nen van de principe-overeenkomst van Reykjavik komt nu werkelijk in zicht. Maar hoewel dit de West europese landen, die zich jarenlang geen gelegenheid lieten ontgaan om de noodzaak van wapenbeheer sing te beklemtonen, tot tevreden heid zou moeten stemmen, be kruipt hen ineens in het zicht vart de haven de angst. Ze komen in een enigszins ambi valente positie te verkeren. Ener zijds kunnen en willen zij zich niet verzetten tegen de verwijdering van alle INF-wapens uit Europa, omdat die mogelijkheid altijd be sloten heeft gelegen in het NAVO- dubbelbesluit en de ook door hen gesteunde Amerikaanse voorstel len voor een nul-optie. Maar nu die voorstellen werke lijk lijken te gaan uit te monden in een vertrek van de Amerikaanse raketten herinneren de Westeuro peanen zich het overwicht van de Sovjetunie op het gebied van de kernraketten voor de kortere af stand (SRINF), de chemische wa pens en de conventionele strijd krachten. En ook vreest men het verbreken van de koppeling met de VS, een van de grondslagen van het dubbelbesluit. Het is nu de beurt aan de Europe se bondgenoten van de VS om voorwaarden te stellen en koppe lingen te leggen, al vermijdt men liever het gebruik van die woor den. Men dringt sterk aan op paral- Iele afspraken over de Russische SRINF (SS-12, SS-22 en SS-23). Aanvankelijk wil Moskou daar niet op ingaan, maar in april zegt Gor batsjov dat hij gezien de Westeu ropese bezorgdheid best bereid is om naast alle LRINF-raketten voor de middellange afstand (bereik 1000 - 5000 km) ook de SRINF (be reik 500 - 1000 km) op te doeken. Maar ook deze zogenoemde dub bele nul-optie slaagt er nauwelijks in de gemoedsrust in de Westeu ropese hoofdsteden te vergroten. Met NAVO-generaal Bernard Ro gers vrezen zij de militaire risico's van een verregaande denuclearisa- tie, die West-Europa steeds kwets baarder zal maken voor de overblij vende conventionele en chemische wapens van het Warschaupact. Overstag Na veel gedub en getwijfek met name door de Bondsrepubliek, gaat men eind mei overstag. Maar wel eist de Bondsrepubliek, die „als frontlijnstaat" bij uitstek is ge legen in de vuurlinie van de con ventionele strijdmacht en de reste rende kernwapens (met een bereik onder de -500 km) van de Sovjetu nie, dat zij „haar" Pershings-IA mag behouden. Maar onder het motto dat nul ook nul moet zijn eist Moskou dat ook die wapens, die vallen in de SRINF-categorie en zijn uitgerust met Amerikaanse kernkoppen, worden ontmanteld. Washington houdt het been stijf met het argu ment dat de Pershings-IA 'syste men van derde landen' zijn die niet onder een bilateraal akkoord tus sen de VS en de Sovjetunie kunnen vallen. Deze kwestie zorgt voor de zo veelste maal voor een impasse, maar in juli zorgt Gorbatsjov voor hernieuwde beweging door tege moet te komen aan de Amerikaan se wens om de INF-wapens niet al leen in Europa maar in de hele we reld op te ruimen, dus ook de 100 LRINF-koppen in respectievelijk Sovjet-Azië en de VS, die men aan vankelijk wilde handhaven. Daar na neemt de druk op Bonn toe ook een duit in het zakje te doen. Dat gebeurt een maand later, wanneer kanselier Kohl aankondigt dat de Westduitse Pershings-1A zullen verdwijnen ingeval van een Sovjet- Amerikaans INF-akkoord. Zowel bij de aanvaarding van de dubbele nul-optie als bij de conces sie inzake de Pershings staat Bonn onder subtiele druk van de rege ring-Reagan, die het door Irangate geschonden blazoen graag wil op poetsen met een concreet succes in de INF-onderhandelingen. Wat ge neraal Rogers bij zijn vertrek als NAVO-opperbevelhebber doet uit roepen dat zij om het politieke ge win alle militaire bedenkingen ter zijde schuift. Op 18 september maken Was hington en Moskou bekend dat een beginselakkoord is bereikt en dat alleen nog wat technische details uit de weg moeten worden ge ruimd en de verdragstekst vol tooid. Er zal in de VS een derde top komen tussen Reagan en Gor batsjov om het verdrag te onderte kenen. In reacties op de Sovjet-Ameri kaanse bekendmaking wordt ge sproken van een historische ge beurtenis: fèrwijl vroegere akkoor den slechts betrekking hadden op het instellen van plafonds, is het nu voor het eerst in het nucleaire tijd perk "dat de VS en de Sovjetunie besluiten een hele categorie kern wapens te vernietigen. De paus heeft zaterdag, aan het eind van zijn tiendaagse bezoek aan de Verenigde Staten, gepleit voor een wettelijk verbod van abortus. Op het vliegveld van Detroit zei de paus - in tegen woordigheid van vice-president George Bush - dat het uiteinde lijke bewijs van de grootheid van de Verenigde Staten ligt in de manier waarop hel land met menselijk leven omgaat, vooral van de zwaksten. De paus nam op zijn tweede Amerikaanse reis geen blad voor de mond Hij riep de gelovigen herhaaldelijk op tot een onvoor waardelijk vasthouden aan de leer van de kerk en keerde zich tegen pogingen om die leer aan te passen aan wereldse normen De hardste confrontatie was met de Amerikanse bisschoppen in Los Angeles. De paus veroor deelde de 'democratisering' van de Amerikaanse Rooms-Katho- lieke Kerk en noemde het een 'ernstige vergissing', te denken dat iemand een goed rooms-ka- tholiek kan zijn en de sacramen ten ontvangen zónder de voor schriften van de kerk in acht te nemen. Hij noemde het feit dat veel Amerikaanse rooms-katho- lieken zich weinig aantrekken van de kerkleer inzake huwelijk, echtscheiding, hertrouwen, abortus en euthanasie een grote belemmering voor de missie van de kerk Aartbisschop Robert Weak- land van Los Angeles maakte de paus duidelijk, dat Amerikaanse kerkleden op grond van hun tra ditie van vrijheid en onafhanke lijkheid liever zelf een oplossing voor hun problemen zoeken "Een autoritaire stijl werkt ave rechts". Bisschop Daniel Pilarczyk van Cincinnati verklaarde na de ont moeting met de paus tegenover de pers. dat de bisschoppen geen tuchtmaatregelen zullen nemen tegen kerkleden die zich niet aan de kerkelijke voorschriften hou den. "Het is. denk ik, ook niet de bedoeling van de paus dat ieder een die bijvoorbeeld aan geboor- tenbeperking doet de kerk nu maar verlaat". In San Francisco pleitten twee leiders van rooms-katholieke le kenorganisaties voor vrije dis cussie binnen de kerk. "Hoewel ik weet dat de kerk geen demo cratie is, verwacht ik te worden behandeld als een ontwikkelde en verantwoordelijke volwasse ne", zei Donna Hanson tol de paus. Behalve de leer van de kerk was de verantwoordelijkheid van de Verenigde Staten als su permacht een voornaam thema van de paus. Hij bleek het niet eens te zijn met de steun van pre sident Reagan aan de contra's in Nicaragua, en hield de Amerika nen voor. dat welvaart nog wel iets anders is dan geluk en mate rialisme gevaren met zich brengt. Verontrust toonde hij zich over de slechte economi sche toestand van de zwarte Amerikanen. De ontmoeting van de paus met aids-lijders in San Francisco heeft op velen nog de meeste in druk gemaakt. De paus. die al eerder had gevraagd om liefde en meeleven voor lijders aan deze ongeneeslijke ziekte, zei tot de zestig patiënten - onder wie twee priesters -, dat Gods liefde zich ook tot hen uitstrekt, zonder on derscheid en zonder beperking Minder bezoek De belangstelling voor het pauselijk bezoek viel in het alge meen tegen. Vaak was het aantal mensen nog niet de helft van wal werd verwacht. Voor een deel kwam dat door het weer. In Mia- mi_en New Orleans goot het en in San Antonio was het erg warm. Een andere reden om weg te blij ven waren de directe tv-uitzen- dingen. Maar die waren er ook in 1979 tijdens het eerste bezoek. Verkeersopstoppingen zullen ze ker velen hebben afgeschrikt. Maar volgens waarnemers is ook nog iets anders aan de hand. De Amerikanen, zeggen zij, zien graag iets nieuws: ze kennen langzamerhand de boodschap van de paus wel, weten heel goed wat hij allemaal verbiedt, maar vragen zich af of de paus wel echt luistert naar wat de mensen hém te zeggen hebben. De paus hield tijdens deze tweede reis niet minder dan 45 redevoerin gen. Ook het aantal demonstra ties was minder dan werd ver wacht. De grootste was in San Francisco met 3000 deelnemers. De paus besloot zijn reis met een eendaags bezoek aan Cana da. Hij ging naar naar het North west Territory, ruim 1000 kilo meter ten noorden van Edmon ton, om een in 1984 afgelast be zoek aan dat gebied goed te ma ken. Gistermiddag vloog hij le rugTtaa r Edmonton, vanwaar hij naar Rome zou vertrekken. Tekort Het ziet er in de naaste toe komst niet naar uit, dat het te kort aan rooms-katholieke pasto rale krachten in de Randstad kan worden opgelost. Nog steeds stu deren te weinig pastoraal-theolo- gen af om alle vacatures te ver vullen. Dat zei de rector van de Katholieke Theologische Uni versiteit Amsterdam, professor dr. P. G. van Hooijdonk, bij de opening van het nieuwe acade misch jaar. "Aandacht moet er blijven voor werving van nieuwe kandidaten" Eusebiuskerk. De hoogste juridische instantie van de Rooms-Katholieke Kerk in Ro me heelt het beroep van de orga nisatie 'Mens Sana' die zich ver zet tegen sluiting en sloop van de rooms-katholieke Eusebiuskerk in Arnhem, niet ontvankelijk verklaard. Dat deelde aartsbis schop Simonis mee aan het paro chiebestuur 'Walburgis-Euse- bius'. Volgens de 'Apostolische Sig natuur' is het beroep niet ontvan kelijk omdat het niet door indivi duele gelovigen, noch afzonder lijk, noch gezamenlijk, is inge diend. Bovendien hebben de ei sers geen schade ondervonden van het besluit tot sluiting van de kerk. Tegen de uitspraak is, vol gens het kerkelijk wetboek, geen beroep mogelijk. Aartsbisdom en parochie kunnen nu verdere besprekingen voeren over ver koop en sloop van de kerk. Het aantal binnenstadsparo chies in Arnhem is tot de helft teruggebracht. De Pauluskerk was al afgestoten. De drie andere hebben alle de status van monu ment. Bouw van appartementen in de Eusebius is wel mogelijk, maar dat wil het kerkbestuur niet omdat bijvoorbeeld het wo nen van ongehuwd samenwo nenden op die plaats jarenlang voor veel parochianen een bron van ergernis zou zijn. Hervormde Kerk: beroepen te "s-Gravenzande J. H. Osch Renkum, te 't Woudt kandidaat M. Treuren Utrecht, te Staphorst S. de Jong Katwijk aan Zee; aangenomen naar Bilthoven (zie kenhuis) mevrouw M. E. Lub- bers-van der Sommen aldaar, naar 's Heer Arendskcrke (Z.) kandidaat mevrouw M. J. Wisse Goes, naar Haaften kandidaat D. Breure Heijningen, naar Akker - woude-Murmerwoude Fr.) A. Naijen Goudriaan-Ottoland. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Blokzijl (deel werk) kandidaat mevrouw J. W Hogenhuis IJsselmuiden. naar Gameren-Zuilichem kandidaat P B. Koekkoek Kampen. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Drachten A. van dei- Sloot Vollenhove; aangenomen naar Brouwershaven kandidaat W. F. Wisselink. Nederlands Ge reformeerde Kerken: bedankt voor Den Helder/Hoorn A. van der Dussen Haarlem. Christelij ke Gereformeerde Kerken: be roepen te Middelburg J. Plantin- ga Leeuwarden, te Nunspeet R. van Beek Veenendaal; bedankt voor Den Haag-Scheveningen P. Beekhuis Rotterdam-Kralingen. de kruisraket tien jaar geledci De introducti Nederland. issale devionst.) tegen de plaatsing uan deze kernwapens

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2