DE ddmi Prost bluft met succes Skeeler heeft de toekomst' Panova behaalt maximale score Handbalsclieidrechters nemen dagje vrij Wielerwedstrijd in schaduw van 'schaatsen op wielen' MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 SPORT PAGINA 21 Record aantal formule 1-zeges ESTORIL (ANP/AFP/Rtr.) - 'Bluffen' gaat Alain Prost even goed af als autoracen. De 32-ja- rige Franse formule 1-coureur voorspelde tijdens de trainingen op het circuit van Estoril voor de Grote Prijs van Portugal zijn 28e overwinning. In de oefensessies kwam de we reldkampioen slechts in de buurt van de eerste startrij. Het temperde zijn blufpoker geenszins. „Als het niet regent, is het raak", stelde hij. Eerste gymnaste ter wereld VARNA (ANP) - Voor het eerst in de geschiedenis van de wereldkampioenschappen Ritmische Sport Gymnastiek is een gymnaste er niet alleen in geslaagd vijf titels in de wacht te slepen, maar bovendien met maximaal te behalen scores. Zaterdag al schreef de 17-jarige Bulgaarse en Euro pees kampioene Bianca Panova geschiedenis door de vier kamp te winnen met een totaal van veertig punten. Giste ren bij de individuele gereedschapsfinales voegde zij daar aan nog vijf titels toe, met foutloos uitgevoerde oefenin gen. Alain Prost: recordhouder formule 1-zeges. LEIDEN - De vrouwen van Oase (eerste klasse) en Northa (tweede klasse) en de mannen van Saturnus (eerste klasse) beleefden een handballoos weekeinde. Bij hun competitiewedstrijden lieten de scheidsrechters namelijk verstek gaan. Wat daarvan de oorzaak ook is, het maakt de veldhandbalcompetitie er niet geloofwaardiger op. Wel in actie kwamen de vrouwen van Olympia '72 en HVV '70. De weer door Wil Geurd getrainde Wassenaarse ploeg stuitte in Voor schoten op ongedacht fel en kundig verzet van HVV. Bij rust leidde de thuisclub zelfs met 6-5, maar na de hervatting verslapte de aandacht van de Voorschotense verdediging. Vooral de hoeken werden slecht verdedigd en dat was tegen Olympia fataal. Ook doelvrouw Aimee Visser, die met een gekneusde vinger speelde, kon de nederlaag niet afwenden: 11-15. De mannen van HVV keken in Schiedam lange tijd tegen een ach terstand aan. De Voorschotense ploeg had de oefenwedstrijden tegen de tweede divisionisten Walcheren en Fortuna (overigens tweemaal winst) duidelijk nog in de benen. UVG daarentegen was erop gebrand de lijstaanvoerder van de landelijke tweede klasse B beentje te lich ten. Bij rust stonden de Schiedammers met 10-8 voor. Na de pauze schroefde HVV het tempo echter op. wat resulteerde in een 11-10 voorsprong. UVG kwam nog eenmaal op voorsprong (13-12), maar HVV lijkt in deze competitie niet stuk te kunnen. Door een sterke eindsprint won de Voorschotense ploeg met 15-14 en deelt de leiding met het Haagse Wings. De vrouwen van Saturnus pakten in Schiedam een punt tegen HVOS: 7-7 na een 2-2 ruststand. Door te gehaast en onzuiver schieten ging de kans op een overwinning voor Saturnus verloren. FRANK BONTE Edward Hagen leidt de skeeler-dans in Lisse. waar hij als winnaar uit de strijd zou komen. Panova, twee jaar geleden in Span je nog winnares van het brons in de meerkamp en goud bij de lintoefe ning, moest echter ook toestaan dat zij gisteren steeds werd geflan keerd door een landgenote of een Russin. Maar in de badplaats aan de Zwarte Zee was de Bulgaarse overheersing volledig. Na de over winning in de landenwedstrijd schreef het Bulgaarse zestal ook geschiedenis door zowel de titel bij de oefening met bal als de gecom bineerde bal/hoepeloefening bin nen te halen. Daarbij moest het wel toestaan dat de jury de maximale score van de baloefening niet kon toekennen. Zelfs de perfect geolie de machine van de Bulgaarse train- ster Neska Robeva liet een bal val len en kreeg voor de uitvoering 9.90. In dit ritmische geweld leverde de Nederlandse afvaardiging een teleurstellende prestatie. Na de successen van het toernooi in Gorssel en ook die van toernooien kort voor het wereldkampioen schap in Bulgarije zelf, hadden de Nederlandse gymnastes grote ver wachtingen en een kleine hoop op kwalificatie voor de Olympische Spelen in Seoul. De eerste dagen van het toernooi maakten zij echter een matte, ongeïnspireerde en overgeconcentreerde indruk. De uitstraling die voorheen zo tot zijn recht kwam werd gemist en vele kleine fouten verstoorden het beeld van wat een goed optreden had moeten zijn. Bij de uitvoering van de baloefe ning kregen zij nog een extra te genslag te incasseren, doordat het cijfer voor de samenstelling van de oefening door het technisch comité van de Internationale Turnbond van 9.7 naar 8.7 werd terugge bracht. Een stap die het comité re glementair mag nemen, indien men het niet eens is met de jury waardering. Al op de eerste dag van het toer nooi had het comité ingegrepen in de jurywaarderingen en onder meer de cijfers van Hongarije en Brazilië teruggebracht. De discus sie rondom dit ingrijpen spitst zich daarbij toe op de interpretatie van het reglement, of een zeer moeilijk onderdeel met fouten uitgevoerd nu wel of niet als zodanig moet worden gewaardeerd. Het tech nisch comité heeft zich bij de we reldkampioenschap strikter ge houden aan de laatste uitleg en dat werd dus ook Nederland noodlot tig. Pogingen van de Nederlandse delegatie om alsnog een herziening van het cijfer van de baloefening te krijgen, waren daarom ook ge doemd te mislukken. Ook een be zoek aan FIG-voorzitter Joeri Titov leverde niet het gewenste resultaat op. Hoewel de Nederlandse gymnas tes zich zaterdag bij de-individuele oefeningen goed herstelden, slaag den zij er niet meer in om nog een klassering in de eerste helft van het deelnemersveld te bewerkstelli gen. Natascha Vervoort kwam met een 58ste plaats en een totaal van 36.25 als beste Nederlandse uit de bus. Jeugdkampioene Linda van Oers werd als 63ste geklasseerd en Mirjam de Kramer als 72ste. SCHIETEN - De Nederlandse schietploeg, bestaande uit Jan Wel- leman, Maarten Korting en Peter Schoemaker, sloot zaterdag de in terland tegen de Bondsrepubliek Duitsland winnend af. Op de schietbaan in De Harskamp ver gaarden het team op het onderdeel grootkaliber geweer zeven punten meer dan de Westduitsers. De bes te individuele schutter was Jan Welleman uit Schagen met 587 punten. Basketballers Elitzur winnen in Den Helder DEN HELDER (ANP) - Elitzur Na- tanya uit Israël heeft het basketbal- toernooi van Den Helder gewon nen. In de eindstrijd versloegen de Israeli's de organiserende club met 77-71. Bij de rust was het verschil drie punten in het voordeel van Elitzur (43-40). Topscorer bij Elit zur werd de Amerikaan José Wait- man, die vorig seizoen nog bij Den Helder speelde, met 28 punten. Voor Den Helder schoot Marco de Waard de meeste treffers bijeen: 26 punten. De laatste uitslagen zijn: Om de zevende plaats: Olympique Fri- bourg-Donar 84-85, om de vijfde plaats: Gent-Oostende 88-101, om de derde plaats: Den Bosch-Am sterdam 103-99, Finale: Den Hel- der-Elitzur Natanya 71-77. LISSE - Jan van Ommen weet het zeker. "Skeeler wordt de sport van de toe komst". Daarover bestond voor hem de laatste maan den al nauwelijks twijfel, maar na gisteren is de se cretaris van de Stichting Skeeler Marathon voor honderd procent over tuigd. De aanwezigheid van een onwaarschijnlijk groot aantal toeschouwers (de schattingen varieer den van zes- tot achtdui zend belangstellenden) in de Lisser componisten- buurt was daarbij de be langrijkste ondersteuning van zijn betoog. "En die mensen zijn hier echt niet alleen uit nieuwsgierig heid'trachtte Van Ommen, die door het leven gaat als de geeste lijke vader van het skeeler (zeg maar schaatsen op wieltjes), te weerleggen dat de interesse terug zal lopen zodra de nieuwigheid eraf is. "In een aantal provincies komen we nu al voor de derde keer en de toeschouwersaantal len nemen nog steeds toe. Datzelf de geldt voor het aantal beoefe naars, het slaat gewoon enorm Dat had de inwoner van 't Har de niet durven dromen toen Dries van Wijhe drie jaar geleden bij hem aanklopte met de vraag een begin te maken met een landelijk klassement. In de diverse lands delen wordt een aantal competi ties afgewerkt, dit naar voor beeld van de schaatsmarathons. Met het enige verschil dat de skeeler wedstrijd onder auspiciën staat van de Stichting Skeeler Marathon, in het leven geroepen nadat Van Ommen te horen had gekregen dat 'zijn' wedstrijden niet onder de vlag van de KNSB mochten worden verreden "Ze waren bang dat het een beetje wild karakter zou krij gen", aldus de oud-voorzitter van de Wezepse wielervereniging De IJsselstreek. Daarom hebben we het op een andere manier onder gebracht. Het gaat echt fantas tisch. Natuurlijk zijn er nog wel wat kinderziektes, dat is logisch in zo'n jonge sport. Maar hel voornaamstse is dat het publiek wordt beziggehouden. Er wordt fanatiek gespurt voor elke pre mie. Cadeaus worden nog niet weggegeven, er is altijd strijd. Dat spreekt de mensen aan. Heel anders dan bij het wielrennen. Ik heb geen zin om die sport af te vallen, want ik kom er zelf uit voort. Maar je kunt toch wel stel len dat het wielrennen die grote belangstelling vandaag aan de aanwezigheid van het skeelerpe loton te danken had". De organisat ie van de jaarlijk se Ronde van Lisse was de groei ende interesse natuurlijk niet ontgaan en had de wedstrijd daarom aan het einde van de di verse wielerwedstrijden (vetera nen, amateurs) in het program ma ingepast: het wielrennen als opwarmertje van een skeeler wedstrijd. door Fred Segaar Vuurwerk Dat de organisatie voor de juiste programmering had geko zen, bleek even na de klok van vier uur, want de deelnemers ver zorgden inderdaad het door Van Ommen aangekondigde vuur werk. Dat haddden de toeschou wers overigens vooral te danken aan Edward Hagen, de plaatse lijke favoriet die zijn faam waarmaakte, al heel snel samen met Egbert Post aan de haal ging en uiteindelijk, ruim drie kwar tier na het startsignaal de over winning voor eigen publiek bin nenhaalde. Lenie van der Hoorn had op dat moment haar rugnummer al enige tijd ingeleverd. De Ter Aar- se, in 1985 nog de beste vrouw van de Elfstedentocht, was als derde geëindigd (Karin Verhoef won vóór Marianne Been) van het zeskoppige 'vrouwenpeloton dat volgens de reglementen al na twintig minuten af spurtte op het 1500 meter lange rondje Tijdsbestek In dat uiterste was Lenie van der Hoorn tot het uiterse gegaan om bij te blijven. "Het is knap zwaar", ervoer de Ter Aarse, die gisteren in Lisse pas haar derde wedstrijd reed. "Het is minder technisch dan schaatsen, maar zeker niet minder zwaar. Dus is het een goeie training voor het schaatsen. Want zo zie ik het toch. Heel vroeger moest je 's zomers hardlopen, daarna ging iedereen wielrennen en nu is deze sport de voorbereiding op het schaatssei zoen. Het probleem is dat er ont zettend veel tijd inzit. Ik ben van mening datje die uurtjes dan be ter op het ijs kunt trainen". "Hoewel zo'n wedstrijd met al die toeschouwers natuurlijk wel heel leuk is. Het begint aardig po pulair te worden. In Den Haag (waar het skeelerpeloton zater dag aanwezig was) dacht ik nog 'er komt geen sterveling op af. Maar hier was het vandaag na tuurlijk een prachtig gebeuren" Het fraaie weer, de aanwezig heid van een aantrekkelijk deel nemersveld, onder wie de familie Hagen (Edward, zijn vader Ben en jongere broer Romano, die al in de tweede ronde hard tegen het asfalt klapte en uitviel) maakte de skeelerstrijd tot een heel aar dige gebeurtenis. "Die jongens bieden gewoon al tijd spektakel", vond ook Van Ommen. "Dit is echte strijd. Hoe wel ook hier al ploegen zijn, is er van combines nog geen sprake Iedereen rijdt voor zijn eigen kans". Gisteren heeft de kopman van de McLaren-renstal heel hard moeten werken om te voorkomen dat hij de risée op het zonovergoten circuit werd. Halverwege de zeventig ron den leek de Oostenrijker Gerhard Berger de Fransman belachelijk te maken. Na twee en een half jaar was er eindelijk weer eens een Grand-Prixoverwinning voor Fer rari in aantocht. In de tweede helft Inderdaad was er geen sprake van zogenaamd taktisch rijden, zoals bij het wielrennen eerder regel dan uitzondering is. "Dat komt misschien ook wel door de duur van de wedstrijden", ver moedde Jan Eise Kromkamp, de politieman uit Oldeholtpade, die dit seizoen het gezicht van de jon ge sport bepaalt. Hel begon voor hem als voorbereiding op het schaatsseizoen, "maar nu is het net zo belangrijk als het schaat sen. Op een bepaald moment moet je voor het één of het ander kiezen", weet Kromkamp. Souplesse "Tenminste, als je in de top wilt meedraaien. Dit is een heel vermoeiende aangelegenheid. Deze drie kwartier zijn denk ik qua inspanning te vergelijken met anderhalf uur schaatsen in een marathon. Het verschil lus sen beide sporten? Schaatsen doe je toch wat meer op souplesse. Je glijdt gemakkelijker. Dit leg ik altijd uit als een verkapte kracht training. Het zal steeds moeilij ker worden aan de top te blijven want in de breedte worden de deelnemers steeds sterker". Daar was in Lisse nog niet zo veel van te zien, de krachtsver schillen waren zelfs erg groot, waardoor een onoverzichtelijk beeld ontstond. "Hier deed van alles mee, dan krijg je dat", wist de rijder uit de sterke Wehkamp- ploeg, die pleitte voor een profes sionele aanpak van de skeelers- port. "Ik denk bij voorbeeld aan een Ronde van Nederland met een puntenwedstrijd en een tijd- van de race zette Prost furieus de achtervolging in. Vier keer brak hij het ronderecord, dat Berger zater dag boven de 200 kilometer had ge bracht. De veel minder ervaren Berger kreeg het steeds benauw der. Per ronde werd de McLaren duidelijker zichtbaar in zijn achter- uit-kijkspiegel. De Ferrari-coureur raakte van de kook en verloor drie ronden voor het einde de controle. Met een wilde manoeuvre stuurde hij zijn Ferrari in de berm. Prost kreeg vrij spel en maakte zijn ge waagde voorspelling waar. Absoluut De Parijzenaar, die tegenwoor dig in de buurt van Lausanne een riant optrekje bewoont, werd door zijn overwinning de absolute re cordhouder in de formule 1. Tot gisteren duldde hij de legendari sche Schot Jackie SteWart naast zich met 27 overwinningen. Nu is hij alleenheerser met zijn 28e zege in 117 wedstrijden in zeven seizoe nen. Stewart had er in zijn tijd slechts 99 formule 1-races voor no dig. maar deed er wel acht seizoe nen (1965-1973) over. In Estoril was voor de derde op eenvolgende keer een herstart no dig om de coureurs zonder brok- rit. Precies zoals ze dat bij het wielrennen doen". Serieus Edward Hagen, die het ko mend schaatsseizoen op grond van zijn uitstekende prestaties bij de A-rijders mag meedoen, slaat daar niet onwelwillend te genover. Hij vat de sport uiterst serieus op. De sterke winnaar van de Ronde van Lisse (hij bleef Egbert Post en Jan Eise Krom kamp. respectievelijk twee en drie, voor) "Als je er er ook nog bij schaatst, is het moeilijk op te brengen. Lichamelijk gaat het wel, maar geestelijk valt. het te gen. Je bent immers het hele jaar bezig. Er zijn mensen die zeggen dat het niet samen gaat. maar volgens mij kan het wel. Je moet wel je hele levenswijze erop af stemmen. Deze sport wordt nog wel eens afgekraakt door mara- thonschaatsters, maar dat slaat nergens op. Ze vinden het niet leuk omdat ze niet hel juiste ma teriaal hebben. Terwijl ze het best zouden kunnen. Volgens mij kan iedere goede schaatser ook skeele ren. De techniek is ongeveer het zelfde" Volgens Jan van Ommen zal de skeelersport steeds meer een spe cialisme worden. "Zij die straks deel uitmaken van de top, zullen denk ik niet meer schaatsen. Het is het één of het ander. Dat blijkt nu al. Niet alleen de publieke be langstelling, maar ook het aantal actieve beoefenaars is groeiende, iedereen is dat voetbal nu een beetje zat. Het is echt de sport van de toekomst" ken te laten vertrekken. Het start- incident in Estoril was onduidelijk Kort na het groene licht raakten Pi quet en Alboreto elkaar, waardoor de wagen van Piquet een lekke band opliep en praktisch stil stond. De achter de Braziliaan rijdende Warwick schrok zo van zijn voor ganger dat hij spinde en de Ja- pannner Nakajima dwong tot een uitwijk-manoeuvre. Op zijn beurt kwam de Japanner in botsing met de bolide van Brundle, die daarop vol Warwick ramde. De kettingbot sing was voor de wedstrijdleiding aanvankelijk geen aanleiding de race af te vlaggen. Pas toen de cou reurs zelf de chaos op de renbaan constateerden en de voet van het gaspedaal haalden, kwam de jury tot het besef, dat een herstart nood zakelijk was. Onmin Bij die tweede start was Berger, die voor de eerste keer in zijn carri ère de pole-positie had bemach tigd, het snelste weg. Tot ruim in de tweede helft voerde hij het veld aan, met uitzondering van twee ronden na een bandenwissel. Nigel Mansell, de winnaar van het vorig jaar, verdween al na veertien ron den. De Brit leeft in onmin met zijn stalgenoot Piquet en verdenkt zijn stalbazen ervan de wagen van Pi quet van meer vermogen te voor zien. Senna stond voor een ban denwissel zo lang in de pits, dat hij op slag kansloos werd. Een fanatie ke inhaalrace bracht hem nog naar de zevende plaats, maar zijn ach terstand op Piquet, leider in het al gemene klassement, groeide. De 35-jarige in Monte Carlo le vende Braziliaan verfraaide zijn positie in het klassement. In de laatste negen races werd hij drie keer eerste, vijf keer tweede en gis teren derde. Hij nam niet echt deel aan de wedstrijd. Daarvoor had hij te veel problemen met de weglig- ging van zijn Williams. Hij beperk te zich er toe in deze fase van de we reldtitelstrijd zo veel mogelijk pun ten te vergaren. Achter Berger en Prost consolideerde hij zijn derde plaats. De behoudende tactiek biedt een grote kans op succes. Met nog vier races op het programma is Piquet, al wereldkampioen in 1981 en 1983, stevig op weg naar zijn tweede titel. Motorcoureur zwaar gewond HOCKENHEIM (DPA/ANP) - Mot orcoureur Cees Doorakkers is gis teren zwaar gewond geraakt bij wegraces op het circuit van Hoc- kenheim. De rijder uit Gilze kwam in de zesde wedstrijd om de Eu ropese titel in de kwart-literklasse zwaar ten val. Daarbij liep de Bra bander een dubbele enkelbreuk en een zware hersenschudding op. Martin Wimmer is van plan een eigen raceteam te formeren. De 29- jarige coureur uit de Bondsrepu bliek Duitsland moet na het huidi ge seizoen waarschijnlijk het veld ruimen in de Yamaha-stal van Gia- como Agostini, die volgend seizoen met één rijder start in de strijd om de wereldtitel in de kwart-literklas- Agostini kondigde onlangs aan. dat hij de Italiaan Luca Cadalora wil behouden. In dat geval staat Wimmer op straat. De definitieve beslissing valt na de Grote Prijs van Argentinië op 4 oktober. Wim mer hoopt op de steun van Ya maha. ,,Ik heb jarenlang geexperi- menteerd voor de Japanse fabriek. Ik verwacht, dat Yamaha het nieu we team blijft steunen", aldus de winnaar van de Grote Prijs van Spanje. De coureur uit München kwam dit seizoen op het circuit van Hockenheim zwaar ten val, waarbij hij het linkerbeen op diverse plaat sen brak. Van der Wal damt niet in Moskou DORDRECHT (ANP) - Oud-we reldkampioen dammen Jannes van der Wal neemt niet deel aan de strijd om het Europese kampioen schap dat van 1 tot en met 21 de cember in Moskou wordt gehou den. In zijn plaats heeft de KNDB Hendrik van der Zee samen met Gérard Jansen en Rob Clerc inge schreven. Twee van de drie Neder landse spelers kunnen zich in dit toernooi plaatsen voor het in au gustus 1988 in Brazilië te houden wereldkampioenschap. Van der Wal zag van deelneming af omdat hij een verblijf van drie weken in december in de Russi sche hoofdstad niet aantrekkelijk vond. De nationale kampioen kan zich volgend jaar in het Nederlands kampioenschap nog plaatsen voor het WK, als hij bij de eerste drie eindigt. Van der Wal veroverde in 1982 in de Braziliaanse stad Sao Paulo de wereldtitel. TAFELTENNIS - De Poolse ta feltennisser Andrzej Grubba won het masterstoemooi in Londen. In de finale versloeg Grubba met 21- 18,21-18 de Brit Desmond Douglas. In de halve finale rekende Douglas met 21-18, 21-19 af met het Belgi sche talent Jean-Michel Saive Grubba stond een set af aan de Britse nummer twee Alan Cooke 21-11, 19-21, 21-12.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21