Tm Van Eijk helpt RB op weg Gert Aandewiel laat zich gelden Naar klinkende 5-0 zege op Excelsior Maassluis Noordwijk zonder glans naar zege Leiden boekt bij JAC een verdienstelijk gelijkspel Opsteker voor Katwijk Quick Boys maatje te groot voor ARC Capelle drukt RCL met de neus op de feiten Aanvallend Lisse baas in eigen huis: 5-1 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 SPORT PAGINA 17 RIJNSBURG - Op basis van de cij fers geldt Rijnsburgse Boys na de derde competitieronde als de be langrijkste kampioenskandidaat in de eerste klasse B. Na overwinnin gen op de gedoodverfde concur renten ACV en IJsselmeervogels boekten de volgelingen van de soms onnavolgbare Arie Kurver za terdag een klinkende 5-0 zege op Excelsior Maassluis. Maar anders dan de kille cijfers (6 punten uit 3 wedstrijden, 8 doelpunten voor en 1 tegen) doen vermoeden, heeft Rijnsburgse Boys de grootste moeite met de favorietenrol. Dat bleek zaterdag vooral in de saaie eerste helft van het duel met Excelsior Maassluis. Trainer Eric Gudde had zijn ploeg een defensie ve strijdwijze opgedragen en Rijns burgse Boys voelde zich beslist niet op zijn gemak op de 'staande receptie' die op de speelhelft van Excelsior werd gehouden. In het gekrioel voor het doel van Marco van Eijk liepen de ijverige Rijns- burgers zich voortdurend vast. Al leen Hennie Koet zorgde na een vrije trap van de door arbiter Van Egmond uit Nunspeet veel te veel in bescherming genomen Ron Car- li voor gevaar door van grote af stand maar net naast het doel van Van Eijk te vuren. Verschuivingen Koet was zaterdag door trainer Kurver in de basiself opgenomen omdat Fred Arroyo niet op tijd op Middelmors was verschenen. De middenvelder was door drukke werkzaamheden verlaat, voor Kur ver aanleiding op het allerlaatste moment binnen zijn team te gaan schuiven. Want behalve Arroyo mocht ook Marco van der Plas op de bank plaatsnemen. Zijn plaats werd ingenomen door Hans Zwaan, die volgens Kurver beter functioneert met Koet achter zich, terwijl Koet op zijn beurt weer be ter uit de verf zou komen met Zwaan voor zich. De plaatsverwisselingen hadden tot gevolg dat Fred Bodaan als rechter middenvelder in de man dekking zou moeten spelen en de spelbepalende activiteiten aan Koet laten. Maar de voormalige Spartaan kreeg door het terugge trokken spelletje van Excelsior slechts zelden met een directe te genstander te maken. Bodaan wist zich geen raad met die niet ver wachte vrijheid en liep verloren op het middenveld rond. Datzelfde gold, zij het in mindere mate, voor Koet, die te weinig risi co's in zijn acties legde mede waar door de gasten aanvankelijk vrij gemakkelijk op de been konden blijven. De aanvallende onmacht van Rijnsburgse Boys werd geillu- streerd door voorstopper Wim Driebergen die tot twee keer toe van een meter of veertig en zonder enig resultaat meende te moeten aanleggen. Uiteindelijk was het de tot op dat moment sterk keepende Van Eijk die Rijnsburgse Boys op weg naar de derde achtereenvolgende zege hielp. Zijn eerste foutje werd de doelman, die een bijna perfecte uit- traptechniek demonstreerde, met een fataal. Want toen hij luttele mi nuten voor rust een door libero Huug Aandewiel voorgetrokken bal niet-voldoende weg kon wer ken, haalde Koet van de rand van het strafschopgebied verwoestend uit: 1-0. Opdracht Diezelfde Koet verdubbelde de marge ruim vijf minuten na de doelwisseling door wederom van een meter of zestien doeltreffend uit te halen. Deze keer had Van Eijk pure pech omdat de bal vlak voor hem door een oneffenheid in het veld van richting werd veran derd. Dus zonder zichzelf ook maar één uitgespeelde mogelijkheid te hebben geboden, stond Rijnsburg se Boys zomaar op 2-0. Kurver wenste naderhand niet stil te staan bij de toevalstreffers, want de de trainer uit Bergsenhoek wenst aan toeval zo min mogelijk waarde te hechten. Volgens hem hadden zijn spelers zich in de eer ste helft voorbeeldig van hun taak gekweten en was de openingstref fer slechts een kwestie van tijd ge weest. "De opdracht was om de te genstander vast te zetten op de ei gen helft en tegelijkertijd balver lies tot een absoluut minimum te beperken. Dat is prima gelukt, maar omdat Excelsior zich zo ver terug liet zakken, was het moeilijk een opening te vinden. Toch kon een doelpunt niet uitblijven, want als je zo dicht voor je eigen goal speelt, krijg je er vroeg of laat één om je oren. Wij hebben gewoon rustig de momenten afgewacht waarop we konden toeslaan". Die kwamen dus vlak voor en na rust omdat Van Eijk zo vriendelijk was Rijnsburgse Boys de helpende hand toe te steken. Pas daarna toonde de thuisclub, die na de 2-0 uiteraard veel meer speelruimte kreeg, zijn kwaliteiten. Nadat Drie bergen (evenals de Excelsior-spe- lers Fred Rijnenberg en Edwin Berveling door Van Egmond 'be keurd') en Arie van Dijk nog had den geweigerd de score verder op te voeren, sloeg Rijnsburgse Boys in het laatste kwartier medogen- loos toe. Afgestraft Met Arroyo voor Bodaan en later Van der Plas voor Martin de Louw werd het plichtmatig aanvallende Excelsior wel erg hard gestraft voor de te behoudende spelopvat ting van voor de pauze. Eerst draai de Aandewiel de bal na een half uur bij een directe vrije trap (Rik Kra mer had zich aan Carli vergrepen) fraai over de muur en achter Van Eijk: 3-0. Tien minuten later kopte Zwaan de bal na een voorzet van Carli voor de voeten van Van der Plas, die de vierde treffer liet aantekenen en drie minuten later aan de basis stond van het vijfde Rijnsburgse doelpunt stond. Zijn fraaie omhaal, na een hoekschop van Martin Toet, leverde net geen treffer op, maar stelde Zwaan wel in staat eenvou dig voor 5-0 te zorgen. Sprekende cijfers die echter een scheef beeld van het vertoonde spel gaven. Zaterdag, als in Kat wijk de eerste derby tegen Quick Boys op het programma staat, mag de titelkandidaat nummer één zijn eerste proeve van bekwaamheid af leggen. JAAP VISSER Vroege treffer Bakker voldoende Hans Zwaan: basisplaats en tref- DAMWOUDE - Ook in het verre Damwoude behield Noordwijk zijn ongeslagen status. In de wed strijd tegen Broekster Boys was een snelle voorsprong zaterdag ge noeg voor de volle winst, hoewel de 1-0 overwinning op de Friese ploeg weinig overtuigend tot stand kwam. "Dit was één van onze mindere wedstrijden", vond Noordwijk- trainer John Eelman, "maar geluk kig pakken we wel de punten. Elke gewonnen uitwedstrijd is er één". De goede afloop tekende zich ove rigens al na drie minuten af. Rob Vermeer speelde zich knap vrij op het middenveld en bediende Ge- ert-Jan Bakker op maat. Die aarzel de geen moment en bracht Noord wijk met een droge knal op voor sprong: 0-1. LEIDEN - Leiden heeft in de moeilijke uitwedstrijd tegen JAC een verdienstelijk 1-1 gelijk spel behaald. De ploeg dankte dit punt vooral aan een sterk ge speelde eerste helft. Met een to taal van drie punten uit evenzo veel wedstrijden bezet de forma tie van trainer Hennie Beeren- fenger een middenmootpositie in de derde klasse A. De Leidse oefenmeester moest het in Den Haag met een bepaald niet fitte selectie zien te redden. Blessures van de wel in het veld gebrachte Albert Siera, Fred Kanbier en Henk Landwaard drukten een belangrijk stempel op het spel van de Leidse forma tie. Een veldoverwicht in de eer ste 25 minuten leidde tot een 0-1 voorsprong voor Leiden, door een doelpunt van Albert Siera. Een ruimere voorsprong had in die fase van de strijd echter geenszins misstaan. Na de tegen treffer begon de Haagse ploeg wat meer tegengas te geven. Dit resulteerde nog voor de rust in de gelijkmaker. Flip Pronk speelde zich aan de zijkant van het veld vrij en bereikte met een gave voorzet Alex Serbanescu, die 1-1 liet aantekenen. Ook ge durende de rest van de wedstrijd behield JAC het betere van het spel, hetgeen evenwel niet meer in doelpunten tot uitdrukking kwam. KATWIJK - Het duel tussen Katwijk en HVO heeft de kust bewoners geen windeieren ge legd. In een aantrekkelijke en gelijkopgaande wedstrijd tus sen de beide koplopers van de derde klasse A verzilverde de thuisclub zaterdag twee straf schoppen, waarmee tevens bei de punten werden binnenge haald. HVO zette daar goed voetbal, maar geen doelpunten tegenover. Vanaf de aftrap bestreden Katwijk en HVO elkaar met aanvallend voetbal. Dat resul teerde in diverse kansen aan beide kanten. Bij Katwijk lijkt Kees Kraayenoord zijn draai te hebben gevonden. Hij was ver uit de gevaarlijkste man, maar hij miste alleen nog het nodige geluk. Tot tweemaal toe be landden zijn doelpogingen op de paal. Omdat ook de Rotter dammers het doel niet kon vin- den was de ruststand nog 0-0. Na de rust kreeg Katwijk nog meer kansen om op voorsprong te komen. Piet van Duyn speel de daarbij een belangrijke rol. In de 20e minuut mocht hij een penalty nemen na een Rotter damse overtreding binnen de lijnen van het eigen strafschop gebied. Van Duyn zag zijn inzet gekeerd, maar Wim Guyt depo neerde de terugspringende bal alsnog in het doel: 1-0. HOV zette daarna een slotof- fensief in. Dat had niet alleen kansen voor de Rotterdam mers, maar ook mogelijkheden voor de Katwijkers tot gevolg. Een normaal doelpunt leverde dat overigens niet op. Vlak voor tijd speelde éen van de verdedi gers van HOV de bal in het ei gen strafschopgebied met de hand, waardoor Piet van Duyn opnieuw vanaf elf meter mocht proberen te scoren. Deze keer had de Katwijker geen moeite met de strafschop: 2-0. Trainer Peter Siere kon na af loop zijn geluk niet op. "Een overwinning vind ik altijd leuk, maar winnen van een team dat zo goed voetbalt als HOV is een enorme opsteker voor de jon gens en natuurlijk ook voor mij. Het waren dan wel twee straf schoppen, maar op beide viel helemaal niets af te dingen. Dus vind ik deze overwinning ook dikverdiend". ALPHEN AAN DEN RIJN - Alhoewel het te ver zou gaan om te stellen dat er bij Quick Boys weer een Aandewiel aan het roer staat, deed Gert Aandewiel zaterdag bij ARC nadrukkelijk van zich spreken. De net achttien jaar gewor den broer van de naar rivaal Rijnsburgse Boys verhuisde Huug Aandewiel speelde voor de ogen van zo'n zestien honderd bezoekers een puike pot en had bovendien door twee treffers een groot aandeel in de 1-3 winst, die de Kat wijkers wisten te boeken. vorige week, in de thuiswedstrijd tegen Marken, liet het jeugdige ta lent zich zelden zien, maar kun je dat een bij de senioren debuteren de speler kwalijk nemen als meer ervaren spelers het ook aflaten we ten? Nee, dus. Trainer Hans van der Zee had overigens geen énkele speler laten vallen, na de voor de Katwijkes teleurstellende 1-1. Van der Zee: "Ik heb gezegd dat ik nog eens goed moest nadenken over de samenstelling van het team voor de komende wedstrijden. Nu vond ik het echter nog te vroeg voor wij zigingen". De Van der Zee-lieden kregen derhalve een herkansing en het Katwijkse collectief greep die mogelijkheid met beide handen aan. Aandewiel voorop. (Aande wiel: "Het hele team was enorm ge motiveerd om het falen van vorige week recht te zetten. Fijn dat het nu wel goed is gegaan. We hebben vandaag als elftal heerlijk ge speeld"). Agressief Quick Boys speelde inderdaad een voortreffelijke wedstrijd en aangezien ARC het niveau van de eerste twee competitiewedstrijden niet wist te halen (Jan Kroese: "We hebben keihard gewerkt, maar te veel mensen waren niet in vorm") was de 1*3 niet meer dan logisch. Al snel na het eerste fluitsignaal van de warrig leidende Wijnholds bleek dat de Katwijkse formatie er zin in had. De ploeg speelde agres sief en toonde zich beweeglijk (Floor van Duyn!), zodat het bal- CAPELLE - RCL is opnieuw met de neus op de feiten gedrukt. Na de rui me 4-0 zege, vorige week op DUNO, dachten de Leiderdorpers er in Ca pelle iets te makkelijk over. Deze lakse houding resulteerde in een 4-3 ver lies voor de ploeg van trainer Ton Zoutendijk. Doordat in de eerste com petitie-wedstrijd al een onthutsende 6-2 nederlaag tegen Exelscior Pernis werd geleden, bungelt RCL na drie wedstrijden in de tweede klasse B er gens onderaan. „Juist de mensen die de lijnen in het veld moeten uitzetten, waren ner gens te zien", hekelde oefenmeester Zoutendijk de instelling van zijn manschappen. Door persoonlijke verdedigingsfouten keek RCL al in de rust tegen een 3-0 achterstand aan. Ad Visser en Huib Moerman 2x waren verantwoordelijk voor de treffers van de thuisclub. De ex-eerste klasser liet de achterstand zelfs groeien tot 4-0 voordat de mouwen werden opgestroopt. Ciskin Capri, een talentvolle speler uit de A-junioren, nam RCL op sleeptouw. Met een doeltreffende kopstoot na een voorzet van Petej- Siera gaf Capri het goede voorbeeld: 4-1. Spelend in een hoog tempo liet de ploeg uit Leiderdorp zien, wel dege lijk goed te kunnen voetballen. In het laatste kwartier knabbelden Marcel van der Blom en Peter Siera nog meer van de achterstand af: 4-3. De laatste vijf minuten waren beide ploegen nog dicht bij een treffer. Nadat eerst Marco Pieters verzuimde Capelle de veilige haven binnen te lood sen, behoedde doelman Arthur de Bruin zijn elftal voor een gelijkspel door een inzet van Marcel van der Blom op de doellijn te keren. letje lekker rond kon gaan. Het sta- tischer acterende ARC had het er maar moeilijk mee en maakte de situatie voor zichzelf nog lastiger door frequent onzorgvuldig te pas sen. Dat de Katwijkers voor de meeste dreiging zorgden, zal na dit alles duidelijk zijn. Zo was de leep spelende Mart van der Plas reeds in de openingsfase dichtbij een goal, toen zijn spetter, na een inge studeerde vrije trap, de staander schampte. Even later, in de tiende minuut, was het wel raak. Leen van der Plas deed het leder uit een hoek schop bij de eerste paal belanden, waar Kees Ruis en Mart van der Plas de bal misten (Van der Zee: "We oefenen met de trainingen veel op corners, maar het is dan wel de bedoeling dat Ruis hem doorkopt...") en Gert Aandewiel vervolgens het ronde attribuut van dichtbij in het net ramde: 0-1. Quick Boys nam na deze vlotte treffer geen gas terug en ging op zoek naar een grotere voorsprong. De kansen daarop kwamen er. Floor van Duyn schoot vanuit per spectief biedende positie naast, een halve omhaal van Gert Aande wiel trof eenzelfde lot en een vrije trap van Mart van der Plas werd door Emiel Borst uit de beneden hoek gehaald. Nadat halverwege de eerste helft ARC-spits Niek Oosterlee voor de eerste keer de met veel bravoure keepende Tom van der Niet (Theo Guyt tobt met een vingerblessure) had getest, kwam Emiel Borst na een half uur minder positief in beeld. Vanaf de vleugel verzond Mart van der Plas een héle hoge bal, richting doelgebied. Borst had er alle moeite mee, gezien het feit dat hij het speeltuig achterwaarts tegen het houtwerk tikte. Gelijk Tegen de verhouding in kwam de Racing in dezelfde minuut op gelijke hoogte. Een pass van Hans van der Plas werd door Wilco van Leeuwen onderschept, die onmid dellijk Hans-Wouter Valk aan het werk zette. Diens strakke voorzet werd door Niek Oosterlee knap met het hoofd verzilverd: 1-1. Oosterlee's derde seizoengoal had geen inspirerende uitwerking op de Kroese-elf, en zodoende ver anderde er aan het spelbeeld niets. Volkomen terecht namen de disci pelen van Van der Zee dan ook weer even later de leiding. Hans van der Plas, die blijkbaar besefte dat hij wat had goed te maken, stoomde door tot aan de achterlijn en vond vervolgens het hoofd van Quick Boys-doelman Tom wacht op het onverwachte. Mart van der Plas, die bekeken 1-2 scoorde. Floor van Duyn en Johan Jonker misten daarna de kansen op een veiliger marge en zo kon ARC, dat het speelveld veel te lang hield, in de wedstrijd blijven. Geladen De Alphenaren kwamen na rust dan ook geladen uit de kleedkamer (Peter Borst en Arno Lancel over dreven en werden terecht geboekt) en kregen zelfs wat mogelijkheden op de gelijkmaker. Zo kopte Niek Oosterlee via de lat over en werd een knal van Lancel met moeite ge pareerd door Van der Niet. Quick Boys bleef evenwel het spel bepa len en het was dan ook niet ver wonderlijk dat de Katwijkers, na dat Emiel Borst door goed uitlopen onheil had weten te voorkomen, toch op 1-3 kwamen. Gert Aande wiel, kort achter de spitsen Leen en Mart van der Plas opererend, kon vanaf de middencirkel zomaar door de ARC-defensie bij ontsten tenis van Ruud van Es (studie) ge leid door Cees Bonefaas, wandelen en de strijd beslissen. ARC, met Gerrit Lammers voor de goed spe lende Johan Boer (Kroese: "Hij zat niet meer in de wedstrijd"), kwam daarna nog tot een kans voor Jac ques Keij (over), terwijl Quick Boys demonstreerde de scherpte te missen om van het Alphense va banque-spel te kunnen profiteren, hetgeen de Katwijkers evenwel niet écht deerde. Zaterdag wacht RBB, leuk voor de Aandewielen.. NICK VERWOERD Broekster Boys, dat debuteert in de eerste klasse en duidelijk ontzag had voor de gerenommeerde te genstander, stelde hier weinig te genover. Noordwijk dicteerde het spel en kreeg in de eerste helft nog een aantal grote kansen. Ivan Her mans kwam tot drie keer toe in een riante positie om te scoren, maar de Noordwijker faalde telkens in de afwerking. Gaandeweg ging het toen stroever lopen bij de Noord- wijkers. "De opbouw bleef goed", be schouwde Eelman de wedstrijd na, "maar de voorlaatste pass mislukte te vaak". De wedstrijd ging als een nachtkaars uit. Na de rust ontston den er nauwelijks kansen meer. Aan de ene kant liet de Noordwijk- se verdediging geen steken vallen, aan de andere kant ontbrak het de gasten aan inspiratie en concentra tie om de voorsprong uit te bou- De glans ontbrak weliswaar aan het Noordwijkse spel, maar ge werkt werd er wel. Op het goed be speelbare kleiveld in Damwoude, dat, gescheiden door een autoweg, meer dan honderd meter van de kantine afligt, maakten ook Ted Schaap (voor Ivan Hermans) en Robert Knauf (voor Timo Gerlof) nog hun opwachting. Dat resul teerde niet in een hogere score, maar de Noordwijkers konden zich in ieder geval met twee punten 'in de knip' opmaken voor de lange te rugreis. "De afstand was in feite het grootste nadeel van deze wedstrijd. Voor de rest zijn de verhalen over de gebrekkige accommodatie van Broekster Boys schromelijk over dreven, ze hebben alleen geen overdekte tribune", ontzenuwde Eelman de wilde geruchten, die met betrekking tot de Friese debu tant de ronde doen. De Haarlemse oefenmeester kon dan ook opge lucht ademhalen: zijn buit is bin nen. De concurrenten moeten maar zien dat ze met het volle pond uit Damwoude terugkeren. LISSE - Met aantrekkelijk voetbal heeft tweedeklasser FC Lisse ook de tweede thuiswedstrijd van dit seizoen winnend afgesloten. Het op de tweede plaats van de rang lijst geposteerde Vlug en Vaardig kreeg op het Ter Specke-complex een 5-1 nederlaag te slikken. De formatie van trainer Wim Ei lander moest het afgelopen zater dag opnieuw stellen zonder Henri van der Weyden. De centrumspits is door een teenblessure genood zaakt nog zeker twee a drie weken aan de kant te blijven. In tegenstel ling tot vorige week (2-1 verlies te gen IJmuiden) kenden de Lissena- ren afgelopen zaterdag weinig pro blemen met het 'afmaken'. „Dat is juist onze kracht", vond oefen meester Eilander na afloop. „Door het wegvallen van Van der Weyden worden andere jongens in staat ge steld ook eens te scoren". In de zeventiende minuut was John Vermeulen de eerste die de roos trof. Een overtreding tegen Ri chard Mulder leverde de thuis ploeg even buiten het zestien me ter-gebied een vrije trap op, die door Vermeulen hard door de muur werd geschoten: 1-0. Tot dat moment had de wedstrijd, behou dens een schot van Peter Schalk, weinig opwindende momenten op geleverd. Lisse kwam na deze openings treffer duidelijk in het ritme. Met aanvallend voetbal bestookten de Ter Specke-bewoners de Amster damse defensie. Dit leidde tot en kele kleine kansen voor vleugel spits René van Hensbergen, die weinig geluk kende bij zijn acties. Verdere doelpunten bleven uit tot een kwartier na rust. De goed lei dende scheidsrechter Van Eg mond greep in de tussentijd wel drie keer naar zijn boekje om een speler van Vlug en Vaardig te be straffen. Ronald Donker en Rob Boter werden genoteerd wegens spelbederf, terwijl de leidsman Rob Hunze opschreef na een over treding op Leon van de Zwet. Het tweede doelpunt van Lisse ontstond na een verprutste kans van Van Hensbergen. De aanvaller verscheen, na een splijtende pass van Leon van de Zwet, alleen voor doelman Jan Bekker, die weinig problemen had om de slecht inge schoten bal te stoppen. De attent reagerende Peter Schalk maakte het karwei echter alsnog af: 2-0. Met een schot vanaf de rand van het strafschopgebied breidde Schalk binnen vijf minuten later de voorsprong uit tot 3-0. In de slotfase van de wedstrijd deden de Amsterdamse spelers voor het eerst hun naam eer aan. Uit een voortrek van Guus Boer man scoorde Ron Stoffel de mooi ste treffer van de wedstrijd: 3-1. Meer was de Amsterdammers niet gegund. Zelfs een door doelman de Bruin veroorzaakte strafschop werd niet meer verzilverd. Richard Mulder en René van Hensbergen tilden Lisse vervolgens nog naar grotere hoogte: 5-1. RENEE VAN DER HARST

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17