Been wijst Feyenoord de weg AC Milan stelt aanhang teleur Koeman ziet rood Kortsjnoj 'geserveerd en opgegeten' Borussia van slag Monsterzege op DS geeft zelfvertrouwen Hill plaag voor QPR Winst voor Galatasaray Van Loen en Witschge blijven thuis Breuk tussen Fortuna en linford lijkt definitief PAGINA 14 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 Gullit en Van Basten onzichtbaar MILAAN (ANP) - De eerste compe titiewedstrijd in eigen stadion is voor Ruud Gullit en Marco van Basten op een enorme teleurstel ling uitgelopen. Voor 82.000 toe schouwers in het San-Sirostadion verloor AC Milan gisteren met 0-2 van Fiorentina. AC Milan, dat 63.000 houders van een seizoenkaart op de tribune had, was niet bestand tegen de enorme publiciteitsgolf, die heel wat verwachtingen met zich had meegebracht, niet in de laatste plaats door de zege van 3-1 op Pisa in de openingsronde van de serie A. Gullit en Van Basten, vorige week beiden scorend, speelden be neden de maat. Zij vielen in het niet vergeleken bij de Argentijn Ramon Diaz en de oud-PSV'er Glenn Hysen van Fio rentina, dat door de inbreng van de Zweedse trainer Eriksson een fris ser gezicht had dan voorheen. Vooral Diaz blonk uit. Zijn acties waren vaak onnavolgbaar. Diaz rondde in de 28e minuut eén van de supersnelle aanvallen af met een doelpunt. Dat deed Baggio hem elf minuten voor het einde na. Hysen liet zien zich in Italië uitstekend op zijn gemak te voelen. De Zweedse international, die van IFK Göte- borg naar Florence verhuisde. speelde kort achter het midden veld als organisator. AC Milan ontbeerde juist een ka pitein. Donadoni viel op met niet meer dan een schot, waaruit de bal rakelings langs het doel gleed. Gul lit voelde zich in de aanval op rechts geïsoleerd en dus ongeluk kig, Van Basten zag in het centrum louter Fiorentina-verdedigers om zich heen. Marco van Basten toonde zich na de nederlaag van AC Milan tegen Fiorentina (0-2) ontevreden over een manoeuvre van trainer Arrigo Sacchi. Die haalde Gullit kort na het begin van de tweede helft van de rechtsbuitenpositie naar het middenveld, met de bedoeling de sterke Fiorentina-linie te ontrege len. "Gullit is daar niet op zijn plaats", meende de oud-Ajacied, die ondanks een zware bewaking enkele scoringskansen kreeg. "AC Milan moet niet met een 4-4-2 op stelling spelen. Met drie spitsen zijn we, als Gullit op rechts staat, veel gevaarlijker". Van Basten speelde in de aanval met Virdis naast zich. De Italiaan stelde zich te statisch op, waardoor hij en Van Basten elkaar soms in de weg lie pen, zonder dat er ruimte kwam voor opkomende middenvelders. In de 77ste minuut werd Virdis ver vangen door Massaro. Gullit van zijn kant wenste geen kritiek te horen op Sacchi. De voor malige PSV'er stelde: ..Ik heb ge daan, wat de trainer mij heeft opge dragen. Ik voelde mij goed op het middenveld, van waaruit ik telkens probeerde de aanval te bedienen en diep te gaan. In de eerste helft hadden we zeker drie keer moeten scoren. Na de pauze ging het nog even aardig, maar daarna sloop er een verschrikkelijke vermoeidheid in ons elftal. Ik denk dat die te ma ken had met de wedstrijd, die we woensdag in Spanje met 0-1 verlo ren van Sporting Gijon". De buitenlanders maakten in de competitie twaalf van de 24 doel punten. De verrassing van de hoog ste klasse is voorlopig debutant Pescara. Het bleef ook in zijn twee de wedstrijd ongeslagen. Pescara, dat de Braziliaan Junior en de Joe goslaaf Sliskovic als buitenlanders in dienst heeft, versloeg Pisa met 2- 1. Junior scoorde een keer, Slisko vic moest nog wennen aan het Itali aanse spel. Hij werd in de tweede helft vervangen. BRUSSEL (ANP) - Erwin Koeman komt in de Belgische competitie nauwelijks aan voet ballen toe. De middenvelder van KV Mechelen kreeg zaterdag in het duel tegen Charleroi (1-0) de rode kaart en mag een schorsing tegemoet zien. Ondanks deze pc rikelen kwam Mechelen afgelo pen weekeinde aan de leiding in de eerste klasse. De club van De Mos deelt de koppositie met Ant werp, dat 0-0 speelde tegen FC Luik, en Anderlecht, dat met 5-1 uithaalde tegen Waregem. Koeman moest aan het begin van de competitie twee wedstrij den missen vanwege een oude straf. Daarop kreeg hij een enkel blessure, waarvan hij pas ander halve week geleden herstelde. Eén overtreding in de tweede helft was voldoende om weer en kele weken niet te kunnen spe len. De voormalige Groninger maakte een sliding en scheids- rerhfpr To».ricSen trok meteen de rode kaart. „Een belachelijke be slissing", zo kritiseerde Koeman de leidsman. „Bij zo'n actie zou je een vrije trap verwachten, niet eens een gele kaart. Maar het lijkt erop dat ik een slechte naam heb en de scheidsrechters mij steeds weten te vinden", klaagde de Ne derlander, wiens contract aan het einde van het seizoen afloopt. Koeman leidde het winnende doelpunt van Mechelen in. Hij zette uit een vrije trap voor op het hoofd van zijn landgenoot Den Boer, die de bal met het hoofd raak mikte. De zevende speelronde lever de opnieuw een rijke oogst aan rode kaarten op. Vijf spelers wer den uit het veld gestuurd. Naast Koeman waren dat Pugh (Char leroi), Therais (RWDM), Rouyr (Standard Luik) en Jakobs (AA Gent). In de Belgische competi tie werden tot dusver zestien ro de kaarten getrokken De aanvallende middenvelder Richard Hill heeft zaterdag een droomdebuut gemaakt in de eerste divisie bij Oxford United. Hill had een belangrijk aandeel in de overwinning van 2-0 op league-leider Queen's Park Rangers. De Londense vereniging, die met veel succes aan Holland-promotie doet, bleef wel op de eerste plaats, maar zag de kloof met Johnny Metgods Tottenham versmallen tot twee punten. De Spurs wonnen met 1-0 bij West Ham. Oxford had zaterdag puur plezier van de nieuwe aankopen Richard Hill en David Bardsley, die voor een totaalbedrag van 1,65 miljoen gul den bij Watford werden losgeweekt. Hill, die twaalf maanden geleden nog in de vierde divisie een balletje trapte, zette zijn nieuwe club al na vijftien minuten op voorsprong op aangeven van Bardsley. Midden velder Ray Houghton maakte drie minuten voor rust het tweede doel punt voor Oxford, dat daarmee een einde maakte aan de eigen serie van drie nederlagen en tevens aan de positieve reeks - zeven wedstrij den ongeslagen - van Queen's Park Rangers. Tottenham profiteerde dankbaar door bij lokale rivaal West Ham de punten weg te slepen. Verdediger Chris Fairclough, die dit seizoen met Metgod van Nottingham Forest overkwam, maakte in de 38ste minuut de enige treffer van het duel. Manchester United, dat vorig jaar een valse start had, liep in de achtste wedstrijd van het seizoen te gen de eerste nederlaag aan. Landskampioen Everton zorgde daar op Goodison Park voor: 2-1. Aanvaller Wayne Clark scoorde twee keer voor de thuisclub, alleen Manchesters Noordierse international Nor man Whiteside stelde er iets tegenover. Galatasaray blijft winnen in het Turkse voetbal. De ploeg uit Is tanbul, woensdag met 0-3 verlie zend van PSV in het toernooi voor landskampioenen, versloeg zondag op eigen veld Zonguld- akspor met 3-1. Stadgenoot Be- siktas won met 1-0 van Boluspor en staat tweede. Daarmee krijgt de competitie dezelfde gestalte als vorig seizoen, toen de twee clubs elkaar beconcurreerden voor de titel. Lask, d.e tegenstander van FC Utrecht op Europees niveau, leed in de twaalfde ronde van de Oostenrijkse competitie op nieuw een nederlaagn. Austria Wien hield Lask, dat na de 0-0 te gen FC Utrecht van woensdag ook geen groots uitzicht meer heeft op de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker, op vijf punten: 2-0. Spora Luxemburg, tegen stander van Feyenoord in de eer ste ronde van de strijd om de UE FA-beker, herstelde zich aardig van de zware nederlaag tegen de Rotterdammers. Op de vierde speeldag van de Luixemburgse competitie versloeg de club Aris Bonneweg met 6-1 ROTTERDAM (ANP) Voor het eerst dit seizoen deed Feyenoord in de Kuip aan klantenbinding. Het kermis-elftal van DS '79 ver leende alle medewerking om het zelfvertrouwen van de Rotterdammers flink op te krikken: 8-2. Door de overwinning, een gevolg van de wederopstanding van Mario Been in de twee de helft, blijft de ploeg van Rinus Israel de enige serieu ze achtervolger van PSV in de strijd om de landstitel. Volgende week moet in Eindhoven blijken of de monsterzege geen toeval is geweest. Been was in de tweede helft verant- woordelijk voor de totale ineen storting van de formatie uit Dord recht. In de eerste helft bleef Feye noord, ondanks een doelpunt van Hofman in de eerste minuut, ver onder de maat. De doeltreffende actie van de Limburger had een do delijke uitwerking op het spel van de ploeg. Het middenveld van Feyenoord werd geheel overschaduwd door het middenrif van de tegenstander. Been, Elstrup en Molenaar werden uit de wedstrijd gespeeld door de hard werkende semi-professionals van DS. De ploeg van trainer Kiste- maker kreeg alle ruimte te combi neren. Het ontbrak de bezoekers alleen aan bluf het zwakke tegen spel van de Rotterdammers af te straffen. Feyenoord benutte de spaarzame mogelijkheden wel. De tweede kans, zeven minuten voor rust, betekende eveneens een doel punt. Heus speelde Bartelings uit en mocht zelf de hoek kiezen: 2-0. Het geloof in een gunstig resul- Met een fraaie halve omhaal scoort Mario Been 5-1. De Feyenoorder taat was bij DS direkt verdwenen. De positieve spelopvatting van Si mon Kistemaker werd in de twee de helft afgestraft door de ontke tende Been. De kleine middenvel der schoof na het verdwijnen van spits Mitchell door naar de punt van de aanval. Op die plaats be zorgde hij Israel bijkans een hart aanval. Wat Mitchell en Roos tot nu toe nauwelijks lukten, deed de door Standard Luik begeerde spe ler wel: scoren. Vier keer vond de meest bekritiseerde speler van Feyenoord het net. Zijn derde tref fer, een omhaal op aangeven van Hofman, was een persoonlijke tri omf voor de technicus. Intussen had DS ook twee keer gescoord via de voor Boogers inge vallen Van der Wiel en Slagboom, die zijn treffer met een lelijke hoofdwond moest bekopen. Met de eveneens aangeslagen Monkou verdween hij naar de kleedkamer. De lege plaatsen werden niet opge vuld, doordat beide trainers al twee wissels hadden toegepast. Het doelpuntenfestijn werd vervolgens in stijl afgesloten. Na een perfecte hakbal van Been passeerde Van Herpen doelman Dirven voor de achtste keer. Vlak voor de confron tatie met landskampioen PSV een flinke opsteker voor de Rotterdam- Timman na zege op 'grand old man' stevig aan de leiding TILBURG (ANP) - Bewondering voor Jan Timman gaat in Tilburg gepaard met medelijden voor Kort sjnoj. De grand old man' van de huidige en de voorgaande schaak generatie krijgt in het gevecht te gen de naderende ouderdom klap op klap. Zaterdag verloor de 56-ja- rige oud-uitdager tegen ieders ver wachting in na tien en een half uur spelen alsnog de afgebroken partij uit de tweede ronde tegen Nikolic en gisteren miste hij tegen Jan Timman eerst een kans op winst, waarna de vermoeidheid opnieuw toesloeg en hij na de schermutse lingen van het vijfde uur weer te gen een geruïneerde stelling aan keek. Die capitulatie bracht Timman stevig aan de leiding met drie uit vier. Arthur Joesoepov had het ver diend op gelijke hoogte te komen. De smaakmaker van de Russen of ferde tegen Hubner in het aangeno men Slavisch dat het een lieve lust was. Maar tegen het einde leek de klok de seconden sneller weg te tikken dan er zetten moesten wor den gedaan. Joesoepov overzag een wending, die naar het oordeel van de meeste kenners vrijwel win nend was en nam met twee minu ten over op de klok en nog tien zet ten te doen, genoegen met remise. Dat resultaat werd ook bereikt bij Nikolic - Andersson en Ljubojevic - Sokolov, zij het dat het er daar heel wat minder inspanning aan te nas kwam. Viktor Kortsjnoj doet in Tilburg traumatische ervaringen op. Na de zes achtereenvolgende nederlagen waarmee hij het vorige Interpolis- toernooi afsloot, dacht hij een ern stige ziekte onder de leden te heb ben. Daarvan bleek echter niets. De uitgeweken Rus dwong in Za greb met een voorsprong van een vol punt opnieuw zijn kwalificatie voor het kandidatentoernooi af en leek daarmee zelfs aan een tweede jeugd te zijn begonnen. Maar terug gekeerd in Tilburg zit hij weer als een zendeling in een etenspot van een kannibaal. Hij wordt geser veerd en opgegeten. Zaterdag was het helemaal frappant. Kortsjnoj begon met zwart aan de tweede zit ting van het duel tegen 29 jaar jon gere Nikolic in de wetenschap, dat zijn plus-pion een redelijk tegen wicht vormde voor het verlies van de kwaliteit. Winst zat er niet meer in, maar verlies ook niet. Althans daar ging hij vanuit, toen op de 69ste zet de laatste pionnen van het bord verdwenen. Het resterende eindspel tussen toren/loper en lo per/paard wordt in 99 procent van de gevallen remise gegeven. Niet echter door Nikolic. De Joegoslavi sche grootmeester had ontdekt dat de positie van de tegen de rand van het bord gedrukte zwarte koning kansen bood. Dat beende hij hele maal uit tot Kortsjnoj op de 89ste zet voor de hopeloze keuze stond mat te gaan of zijn paard te verlie zen. Publiek werd bij de ontkno ping van het historische duel niet toegelaten. Wel Joesoepov en Sok olov, die hun vrije dag spendeer den aan een fietstochtje. Anders son bracht de dag door met wach ten. Zijn afgebroken partij tegen Kortsjnoj uit de derde ronde werd verdaagd naar woensdag. Al met al heeft Kortsjnoj aan zijn laatste tien partijen van Tilburg alleen die hangparfij overgehouden. Een nor maal mens zou er bijgelovig van worden. Laat staan Kortsjnoj, die jarenlang achter elke boom een vij andelijke agent meende te ontwa- Timman geconcentreerd tegen Kortsjnoj. (foto anp> Na een kwart van de strijd om de Westduitse voetbaltitel is er nog met geen mogelijkheid een favoriete ploeg aan te wijzen. Het verschil tussen de nummer éérf (Werder Bremen) en nummer acht (Hamburger SV) is na negen wedstrijden slechts vier punten. Sterker nog, de marge tussen Werder en het onderaanstaande Waldhof Mannheim is niet rui mer dan acht punten, zodat zelfs de 'bodemclubs' met zes punten (en dat zijn er niet minder dan vijf) niet hoeven te wanhopen. Een kleine reeks overwinningen en en club kan zo uit de onderste regionen naar de subtop wippen. De wedstrijden van zaterdag (en de dagen daarvoor) werkten sterk nivellerend. Zo verloor lijstaanvoerder Werder Bremen bij Bayern München met 1-2, waardoor 1. FC Köln, dat vrijdag avond niet verder was gekomen dan 0-0 bij Waldhof, in punten op gelijke hoogte kwam. Borussia Monchengladbach had bij winst op 1. FC Niimberg haasje over kunnen spelen. De club van Eric Willaarts, die in de basis stond, maar in de 62ste minuut door Criens werd vervangen, is de laatste tijd echter niet in al te bes te doen. Woensdag ging de Euro pacupwedstrijd op eigen veld te gen Espanol met 0-1 verloren, dit keer bleek 1. FC Nürnberg in ei gen stadion veel te sterk. Borus sia verloor met 0-3 door treffers van Andersen, Grahammer en Eckstein. De overwinning van Bayern miste elke glans. Rummenigge en Pfluger scoorden, voordat Burgsmuller wat terug kon doen met een lob over Pfaff. De Belgi sche doelman werd voor het duel gehuldigd als de beste keeper ter wereld. Een enquette van een Duits voetbalblad plaatse hem ruim boven de Sovjet-doelman Dass^jev. AMSTERDAM (ANP) - John van Loen, de centrumspits van Utrecht, en Robby Witschge, de linkervleugelaanvaller van Ajax, reizen maandagmiddag niet met de Olympische selectie naar Oost-Duitsland voor de kwalifi catiewedstrijd tegen de DDR van dinsdag. Beiden zijn gebles seerd. Gistermiddag, in de uitwed strijd tegen Fortuna Sittard, moest Van Loen al na een half uur het veld verlaten met een ernstige voetblessure. Bonds coach Rinus Michels, die in Sit tard aanwezig was, meldde Van Loen na afloop al dat hij niet meer op hem rekende voor het Olympische duel. Van Loen zelf was het roerend met de bonds coach eens. 'Witschge is afgemeld na het duel Ajax-Den Haag, dat hij doQr een enkelblessure niet kon afma ken. In de rust moest technisch directeur Cruijff hem vervangen door de jeugdige Brian Roy. Wit schge heeft sinds veertien dagen last van de linkerenkel De afge lopen week verergerde die kwetsuur weer op de training. Bij die training brak de Schotse Ajacied Dick een teen. Aanvoerder Jan Ceulemans en spits Erwin Vandenbergh ont breken woensdag in het Belgisch elftal in de EK-kwalificatiewed- strijd tegen Bulgarije in Sofia. Het tweetal meldde zich zondag in het trainingskamp bij Brussel af wegens blessures. Bonds coach Guy Thijs wees Danny Veyt (FC Luik) en M'Buyu (Stan dard Luik) aan als vervangers in de selectie van zestien man. Vandenbergh raakte zaterdag in het Franse competitieduel van zijn club Lille tegen Niort geblès- seerd aan de achillespees. Ceule mans, de spelverdeler van Club Brugge, kampt nog steeds met de gevolgen van een liesblessure. Bij een medisch onderzoek werd bovendien geconstateerd dat hij vocht in zijn knie heeft. SITTARD (GPD) - De kans is groot dat Fortuna Sittard definitief breekt met John Linford. Een ge sprek tussen de spits, trainer Hans van Doorneveld en een afvaardi ging van het bestuur moet van avond uitsluitsel geven over de toe komst van de aanvaller, die giste ren wegens zijn uitspattingen ver bannen was naar de tribune. Veel hoop op een positief resultaat is er niet. Linford onderstreepte zijn onge noegen over de gang van zaken binnen de Sittardse club zaterdag andermaal, toen hij een half uur te laat arriveerde voor de training van het tweede team. Gisteren kwam bovendien aan het \icht dat een groot deel van de spelersgroep zich keert tegen een terugkeer van "de aanvaller. „Ik heb geen problemen met Linford, maar ik geef toe dat er nogal wat spelers zijn die hem lie ver zien vertrekken. Bovendien wekt hij zelf ook regelmatig de in druk het boek Fortuna te willen sluiten", verwoordde Henk Duut de gevoelens van de spelersgroep. Trainer Hans van Doorneveld wil geen oordeel vellen alvorens de spits zijn grieven op tafel heeft ge legd. „Primair staan zijn prestaties op de grasmat. Die zijn tot nu toe goed. Maar een speler die niet in een groep past en zich moedwillig distantieert van overige spelers, kunnen we natuurlijk niet handha ven. Ik wacht af wat Linford zelf over de gang van zaken te vertellen heeft. Daarna geef ik pas een defi nitief oordeel, maar dat hij zijn ge drag moet aanpassen moge duide lijk zijn". Partizan Partizan Tirana werd gister avond zwaar gestraft door de tucht- commissie van de Europese Voet bal Unie (UEFA). Naar aanleiding van de ongeregeldheden en de ro de kaarten, die vier spelers woens dagavond van de Spaanse arbiter Donato Perez kregen bij de Europ acupwedstrijd tegen Benfica, werd Partizan met onmiddellijke ingang uit het toernooi der landskampioe nen gezet. De return wedstrijd van 30 september gaat derhalve niet door, waarmee Benfica na de zege van 4-0 automatisch doorgaat naar de tweede ronde. Bovendien mag Partizan niet spelen in de eerstvol gende UEFA-competitie, het zich kwalificeert. De vier zondebokken kregen langdurige schorsingen voor een serie overtredingen, scheldpartijen en misdragingen, waaronder het gooien van een ijsblokje naar het hoofd van de scheidsrechter. Doel man en aanvoerder Perlat Musta, die als eerste rood kreeg, werd vijf jaar geschorst voor wedstrijden in UEFA-verband. Niko Frasheri en Illir Lame mogen ieder vier jaar niet Europa in en Arjen Hametaj. die tegen Benfica in eigen doel schoot, zal drie jaar niet in UEFA- duels kunnen uitkomen. De tucht- commissie van de UEFA sprak in Zürich schande van de wanorde lijkheden, waarvoor niet alleen de Albanese spelers, maar ook de be stuursleden verantwoordelijk wer den gesteld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14