PORT spos;tv Dé Stoop: 'Een moedige actie' Dagen Venables bij Barca geteld PSV lijdt slechts gezichtsverlies Bosman behoedt Ajax voor een nieuwe afgang Haagse voetbalfans toch massaal naar Amsterdam Cruijff weet nergens van Gestaakt MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD AMSTERDAM (GPD) - Door middel van talrijke veilig heidsmaatregelen heeft de Amsterdamse politie gisteren in samenwerking met het Ajax-bestuur kunnen voorko men dat de gevreesde supporters van FC Den Haag mas saal De Meer betraden. Binnen de poorten van het herme tisch afgesloten stadion verzuimden de voetballers van Ajax echter dit voorbeeld te volgen. De vele wegen die naar doelman Stanley Menzo leidden, werden nauwelijks be waakt en het was vooral aan de opgeleefde John Bosman te danken, dat Ajax zich niet voor de tweede achtereenvol gende keer op eigen gebied door de Hagenaars liet afbluf fen. VENLO (GPD) - Dat PSV niet on kwetsbaar is in de Nederlandse competitie hebben de uitwedstrij den die de ploeg tot op heden speelde, bewezen. Maar dat de elf van Guus Hiddink echter door een niet meer dan modaal VW bijna anderhalf uur lang met de rug te gen de muur werd gezet, daarover zal in Eindhoven niet het laatste woord zijn gesproken. Met als pleister een onverdiende 1-O-over winning op de wonde, keek Guus Hiddink echter niet al te nors terug op de povere vertoning. PSV heeft tegen VW slechts ge zichtsverlies geleden. Op de nuch tere competitiebalans wordt die subjectieve waarde niet doorbere kend. Wel bij de 15.000 toeschou wers, die hun teleurstelling in de landskampioen na afloop op niet mis te verstane manier tot uiting brachten. „Ik ken de verplichting die PSV tegenover het voetbalpubliek BARCELONA (GPD) - Na de te leurstellende nederlaag in eigen huis tegen Valencia (0-1) lijken de dagen van Terry Venables als trai ner van FC Barcelona geteld. Op de vierde speeldag incasseerde het machtige Barca zijn derde achter eenvolgende nederlaag, waarmee de Catalaanse club afgezakt is naar de onderste regionen van de ranglijst. Een zeventiende plaats met slechts twee schamele punten uit vier wedstrijden is iets, wat in de kleurrijke historie van FC Bar celona nimmer is voorgekomen. Tegen Valencia stonden de Bar- celona-spelers stijf van de zenuwen als gevolg van de spanning waar aan zij de laatste weken bloot staan. Zelfs de vijf internationals schutterden als debutanten. Valen cia profiteerde handig van de alge mene chaos bij de Catalanen. Na 20 minuten verzilverde Arroyo een van de schaarse counters, een doel punt dat achteraf beslissend zou blijken. Barcelona volhardde in het ty pisch Britse spel van hoge voorzet ten zonder enige fantasie, waarmee het alleen een recordaantal coners oogstte. Maar de gelijkmaker bleef uit. Na afloop uitten de 80.000 toe schouwers hun ongenoegen door het Nou Camp-stadion te vullen met duizenden witte zakdoekjes. Voor zitter Nunez en zijn medebestuur ders moesten onder politiebegelei ding uit het stadion worden afge voerd. Hoewel Nunez na de neder laag van vorige week tegen Espa- nol Venables openlijk steunde, is de positie van de Britse trainer zo langzamerhand onhoudbaar ge worden. Maar de wispelturige Nunez zou Nunez niet zijn als hij alvorens de Brit een gouden handdruk te ge ven, zijn gramschap niet zou halen op zijn aartsvijand Bernd Schus ter. Volgens een Engels blad zou de Duitser deze week, als tweede bui tenlander, geruild worden voor de vorig seizoen geflipte Mark Hug hes. Overigens circuleerde in Bar celona dezer dagen al weer de naam van Johan Cruyff als moge lijke opvolger van Terry Venables. In Madrid gniffelt men echter hoorbaar over de zoveelste misstap van Barcelona. Het leedvermaak wordt nog eens versterkt door de florissante gang van zaken bij Real Madrid. Gisteren voegden de Ma- drilenen wederom drie treffers aan hun saldo toe, waarmee het totale aantal doelpunten in vier wedstrij den (acht punten) tot 21 is gestegen. Slachtoffer was dit keer Osas- una, dat overigens niet zoals Gijon of Zaragoza willig op de slacht bank wilde gaan liggen. Nadat Hu- go Sanchez in de beginfase een strafschop had gemist, wist voorlo pig alleen uitblinker Michel het net te vinden. Pas luttele minuten voor tijd slaagde Real erin om het ge middelde weer wat op te vijzelen. Eerst maakte de Mexicaan Sanchez zijn eerder vergissing goed door een vrije trap fraai in de kruising te koppen. Een minuut voor tijd be paalde Gordillo de eindstand op 3- Het moedige Osasuna moest het laatste kwartier met tien man vol maken, omdat Ripodas met twee gele kaarten uit het veld werd ge stuurd. Na vier wedstrijden is de voorsprong van Real Madrid op zijn aartsrivaal Barcelona al opge lopen tot 6 punten. Naaste belager is nu het recent in de hoogste afde ling teruggekeerde Valencia, dat 1 punt achterstand op Real heeft. heeft", verontschuldigde Guus Hiddink zijn formatie. „Het was geen onwil dat we zo voetbalden, maar onmacht. We werden door WV gedwongen zo te spelen; het was niet ons uitgangspunt. Ónze tegenstander voelde onze zwakte aan. De hitte deed de rest. Mijn ploeg heeft de omschakeling tus sen woensdag en vandaag niet goed kunnen verwerken. Een om schakeling die gepaard ging met een temperatuursverschil van twintig graden". Slechts 'n enkele keer kon de ti- telpretendent zich losmaken uit de verlammende omstandigheden. „VW, de drukkende hitte in De Koel en de wedstrijd van afgelopen woensdag tegen Galatasaray", somde Hiddink de problemen van gisteren in volgorde van belang rijkheid op. Sporadische oplevin gen, zoals bijvoorbeeld die van Ro nald Koeman in de zeventiende mi nuut toen deze met zijn handels merk, het schot van afstand, doel man John Roox passeerde. Of de kopballen van Kieft en Gillhaus verderop in de wedstrijd en de knal van Sören Lerby tegen de deklat. Momentopnames, die voor een ploeg met pretenties als PSV, am per bevredigend kunnen zijn. „Zulke slechte wedstrijden zit ten altijd in een reeks van 34", meende Hiddink. „Je kunt blij zijn als je dergelijke partijen wint". Blijdschap die bij collega Jan Re- ker niet viel te bespeuren. Voor hem was arbiter Arie de Munnik de grote boosdoener. „Ik heb me vre selijk opgewonden over die man", aldus Reker. „Ik spreek niet over het feit of hij ons een strafschop had moeten geven toen Heintze Lammers onderuithaalde, maar over al die kleine andere dingen. Hij koos altijd de makkelijkste weg en floot bijna alles in het voordeel van PSV. Dat had tot gevolg dat we steeds weer uit het ritme werden gehaald en steeds weer terug moes ten als we in de aanval waren. Mijn ploeg heeft door De Munnik een marathon extra moeten lopen. En dat onder deze weersomstandighe den. Beneden in De Koel was het zeker vijfendertig graden". In zijn honderdste competitiewed strijd voor Ajax bracht Bosman met drie treffers zijn doelpuntento- taal op 56, maar belangrijker was dat hij zijn ploeg voor een totale af gang redde (4-2). Vorig seizoen had FC Den Haag zijn tanden al laten zien in Amsterdam (Ajax verloor toen met 2-3), gisteren slaagden de bezoekers erin binnen vijf minuten een 2-0-achterstand ongedaan te maken. Dat Ajax daarna toch nog uitliep naar 4-2, kwam deels door de gretigheid van Bosman, maar had zeker ook te maken met de fy sieke toestand van de Hagenaars, die na de Europa-Cup-II-wedstrijd tegen Ujpest Dosza de medische staf overuren lieten draaien. Pim van de Meent, de trainer van deze kneusjes, somde op: „Martin Jol viel vlak voor de wedstrijd te gen Ajax af met een dijbeenblessu re, Joop Lankhaar heeft een groot deel van de wedstrijd puur op ka rakter gespeeld, totdat ik hem voor zijn eigen bestwil moest vervan gen. En ik had er meer, die min of meer geblesseerd waren. In feite heeft dat ons de kop gekost. Wan neer iedereen-fit is, krijg je na die 2- 2 kans op meer. Nu hadden we de kracht niet om die score te handha ven of voor de overwinning te gaan". De Haagse problemen spitsten zich toe op het hart van de defensie, waar Michel Adam als de vervan ger van Jol organisatorische kwali teiten te kort kwam en Lankhaar op halve kracht Meyer diende af te stoppen. Het genoemde duo ver dween voortijdig uit de wedstrijd. Adam werd door Van der Meent schuldig bevonden aan Ajax' twee de treffer (Meijer scoorde op slag van rust, nadat Bosman al in de vijfde minuut 1-0 had gemaakt) en werd afgelost door Van den Hoogenband. Lankhaar maakte een kwartiertje na rust trekkebe nend plaats voor Boere. De geïmproviseerde defensie van de bezoekers, die gelijk na de pauze dank zij counterdoelpunten van De Roode en Bouwens (de laatste na buitenspel van aangever De Roode) op 2-2 waren gekomen, hield vooral door toedoen van de sterke sluitpost René Stam aardig stand. Maar omdat Bosman tot twee keer toe attent was tijdens on overzichtelijke doelworstelingen, kwam Ajax toch nog ongeschon den uit de wedstrijd. Een duel, dat Johan Cruijff op nieuw weinig perspectief bood op een snel herstel van zijn kwakke- AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff wilde gisteren na afloop van Ajax-FC Den Haag niet ingaan op de uitspraak van Frank Rijkaard, die zaterdag in een krant liet af drukken dat hij aan zijn laatste sei zoen in Amsterdam bezig is. „Ik heb het niet gelezen en weet nergens van", was het bondige commentaar van Cruijff. Rijkaard, die in het artikel zei dat zijn voor keur uitging naar een Portugese club, bleek gisteren meteen na het duel met Den Haag te zijn vertrok ken en kon derhalve zijn medede ling niet toelichten. Rijkaard zegt in het interview onder meer: „Ik kan me niet voorstellen dat ik hier volgend seizoen nog actief ben". Twee seizoenen geleden toonde Sporting Lissabon belangstelling voor de international, die bij Ajax nog een contract heeft tot 30 juni 1989. Mocht Rijkaard inderdaad voor die tijd zijn biezen pakken, dan ontvangt PSV de helft van de transfersom. Ook over John Bosman, wiens verbintenis aan het eind van dit sei zoen afloopt, doen transfer-geruch ten de ronde. De aanvallende mid denvelder staat volgens Franse kranten op het verlanglijstje van Toulon. „Zelf heb ik niets van Tou lon gehoord", verklaarde Bosman, „maar ik zou het best leuk vinden. De Franse competitie trekt me in principe wel". Commercieel directeur Arie van Eijden ontkende elke vorm van concrete belangstelling: „Er heeft zich nog niemand gemeld, dat geldt zowel voor Rijkaard als Bos- lende elftal. Slechts Bosman wekte de indruk de ergste narigheid ach ter de rug te hebben. De midden velder, die eindelijk eens negentig minuten kon volmaken omdat Cruijff Winter dit keer nodig had als vervanger van de geblesseerde verdediger Boeve. sprak opge lucht: „Sinds Nederland-België ging het eigenlijk steeds wat beter. Vandaag is de druk van me afgeval len. Die drie doelpunten had ik echt nodig, want ik heb me de kri tiek die Cruijff de afgelopen maan den op me had, toch wel aangetrok ken. Hopelijk is hij vandaag wel te vreden". Zijn coach wenste echter niet ge lijk in het andere uiterste te verval len en repte slechts van „een stap vooruit, wat Bosman betreft". Voor het overige toonde de meester- voetballer van weleer alleen res pect voor Winter, die als gelegen heids-back een ruime voldoende haalde. Rijkaard, die vrijdagnacht met genoegen kennis zal hebben geno men van de overeenkomst tussen Ajax en PSV omtrent zijn persoon, bleek gisteren nog niet in staat de ellende van de voorgaande maan den van zich af te schudden. De dit seizoen sloom opererende vrije man toonde tegen Den Haag welis waar eindelijk wat pit, maar daar hield het ook wel mee op. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) - Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag heeft waarde ring voor de 450 supporters, die gisteren ondanks het verbod van burgemeester Van Thijn de uit wedstrijd tegen Ajax te bezoe ken, alsnog een poging hebben gewaagd het stadion binnen te komen. Volgens Stoop heeft de groep met die actie duidelijk pro test aangetekend tegen de nood verordening, die de Amsterdam se burgemeester vanwege eerde re problemen tussen de beide supportersschares had uitge vaardigd. „Ze wisten", aldus Stoop, „dat ze geen enkele kans hadden de Meer binnen te komen. En toch zijn ze met z'n allen in die trein gestapt. Dat vind ik een moedige actie. Ik hoop alleen maar dat Van Thijns ogen nu ook zijn ge opend, dat hij is gaan beseffen dat je met dit soort ongenuan ceerde maatregelen niets be reikt". Ondanks het realiseren van een straalverbinding tussen de Meer en het Haagse Zuiderpark, waardoor de wedstrijd via een vi deoscherm van 25 vierkante me ter rechtstreeks gevolgd kon worden, meldden zich gisteroch tend ruim vijfhonderd suppor ters op het Hollandse Spoor in Den Haag. Ze werden daar opge wacht door dertig (wijk)agenten, die de groep voor de laatste keer aanraadde niet naar Amsterdam af te reizen. Ruim vijftig suppor ters kozen eieren voor hun geld en leverden hun kaartje in. Met de Nederlandse Spoorwegen was overeengekomen dat sup porters hun geld terug zouden krijgen. Het merendeel stapte echter toch in de inmiddels aan gerukte twee extra treinstellen, de meesten in het bezit van een enkele reis. Assistentie Hoewel de spoorwegpolitie vijftien man op de been had om de reis ordelijk te laten verlopen, werden toch een aantal vernie lingen aangericht. Drie buiten deuren, een tussendeur, een ruit en verschillende kleinere ruitjes sneuvelden, waardoor de NS een schade leed van enkele duizen den guldens. „En dat was niet nodig geweest", volgens een woordvoerder van de NS. „We hebben het Haagse korps nog om assistentie gevraagd toen bleek dat men toch massaal wil de afreizen, maar dat werd bot weg geweigerd. Ergens kan ik wel begrip opbrengen voor die houding, omdat het ministerie van binnenlandse zaken de extra kosten voor dit soort begeleiding niet meer wil vergoeden. Maar de NS zit weer met de brokken". Om te voorkomen dat ze on middellijk terug zouden worden gestuurd bij aankomst in Am sterdam-West, brachten de Haagse supporters de trein vlak voor het eindstation tot stilstand door aan de noodrem te trekken. Zeker 350 fans stapten daar uit. De overigen reisden door naar station-Letylaan, en werden daar conform het verbod van Van Thijn zonder verdere problemen direct teruggestuurd naar Den Haag. De gealarmeerde ME voor kwam ternauwernood dat de grote groep zich richting binnen stad begaf. Zeker tweehonderd supporters werden 'omsingeld' en onder ME-begeleiding in bus sen van het Amsterdams ge meentelijk vervoerbedrijf terug gebracht naar de Residentie. Eén supporter werd gearresteerd, toen hij een ruit van een bus in trapte. Wat er met de resterende hon derd fans is gebeurd, kon de poli tie gisteravond niet met zeker heid zeggen. De vrees dat zij zich bij het Ajax-stadion zouden mel den bleek ongegrond. Men ver moedt dat zij op eigen gelegen heid naar Den Haag zijn terugge gaan. Ontploffing Hoewel er toch enkele tiental len Haagse supporters in ge slaagd waren een kaartje te bem achtigen en zich toegang tot het stadion te verschaffen, waren niet zij de aanleiding voor het tij delijk stilleggen van de wedstrijd zelf. Nadat al verscheidene keren vuurwerk tot ontploffing was ge bracht, was het werpen van een bengaalse vuurpot drie minuten voor de rust aanleiding voor scheidsrechter Van der Laar het duel te staken. Mede op aan drang overigens van FC Den Haag-trainer Pim van de Meent, die in dat voorval bewezen zag „dat het dus niet alleen.de Haag se supporters zijn die voor pro blemen zorgen". De vechtpartij, die bijna op hetzelfde moment op de F-side uitbrak, was het gevolg van ver warring over de arrestatie van enkele Ajax-supporters, die aan de hand van video-opnamen wa ren herkend als degenen die het vuurwerk hadden ontstoken. Bij die schermutselingen vielen ver scheidene licht gewonden, ook onder de politie, en werden zes mensen aangehouden. Heel wat rustiger verliep de rechtreekse uitzending van Ajax-FC Den Haag in het Zuider park. Zeker 3000 Hagenaars maakten gebruik van het initia tief van de gemeente Den Haag om het duel gratis via een groot videoscherm te volgen. De pre ventieve maatregel kostte de ge meente 50.000 gulden. „En dan kan iedereen wel uitroepen dat het hier perfect is verlopen", al dus vice-voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag, „maar als je daarvoor een halve ton uit de gemeenschapsgelden moet onttrekken, vraag ik me toch af waar we mee bezig zijn. Amster dam stelt die noodverordening in, maar het kost Den Haag han denvol geld". Protest Penningmeester Klaas Bakker van Ajax hield daar een heel an dere mening op na. 'Hij' verwel komde gistermiddag buiten de ongeveer 5400 aanwezige sei zoenkaarthouders precies 1349 betalende bezoekers, en dat le verde de Amsterdammers een kostenderving van naar schat ting anderhalve ton op. Het duel tussen Ajax en Den Haag was be groot op ongeveer 15.000 men sen. FC Den Haag-voorzitter Dé Stoop ontbrak gistermiddag ove rigens niet alleen in de Meer („een persoonlijk protest tegen de gang van zaken"), maar ook in het Zuiderpark. Hij zat thuis aan de radio gekluisterd, waar hij van de 4-2-nederlaag van zijn club kennis nam. „Ik had ook niet geweten wat ik in het Zui derpark had moeten,doen, bij mijn weten speelden we niet thuis... Bovendien", aldus Stoop, „had ik door het volgen van die rechtstreekse uitzending toege geven aan de grillen van Van Thijn. En dat is wel het laatste wat ik wil". NIEUWVEEN - Drie uitsluitin gen, acht boekingen, een knock out geslagen bestuurslid en een flinke vechtpartij buiten de lijnen vormden gisteren de trieste balans van de uit de hand gelopen en voor tijdig beëindigde afdelingswed strijd tussen Nicolaas Boys en Flo- reant. Arbiter A. H. van Vliet, die twin tig minuten voor tijd (stand: 2-1 voor Nicolaas Boys) het duel staak te, moest in bescherming worden genomen en ontsnapte ternauwer nood aan een pak slaag. Het was er in de wedstrijd allemaal stevig aan toe gegaan. Maar het ging in Nieuwveen allemaal echt mis toen Piet Janmaat zijn ploeg, even na rust, aan een 2-1 voorsprong had geholpen. Volgens Floreant ge beurde dat in buitenspelpositie. De toch al geirriteerde Boskopers raakten daardoor nog meer van slag. Cock Verweij werd als eerste uit het veld gestuurd wegens het spuwen naar een tegenstander. Diens broer Gijs, die al een boe king op zak had, beledigde vervol gens de arbiter en kon ook vertrek ken. Hij werd naar de kleedkamer begeleidt door het Nieuwveense bestuurslid Jan van Eijk, die hem in bescherming wilde nemen tegen NB-supporters. Gijs Verweij stelde dat niet op prijs en sloeg Van Eijk met een gerichte klap tegen de vlakte. De gemoederen waren toen niet meer tot bedaren te brengen. Er ontstond een vechtpartij, die ook in het veld gevolgen kreeg. Daar wilde Boskoper Sjaak Hobbe zak de scheidsrechter te lijf. Maar die kon door de medespelers van Hobbezak ternauwernood ontzet worden. Van Vliet stuurde Hobbe zak ook weg en blies vervolgens - met ook nog acht boekingen op zak - de aftocht. MAANDAG 19.27-19.55 Ned 2: Sport extra: ver slag van de verschillende lopen die j gehouden werden in het kader van de zesde Tros Loop. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 20.30-21.00 BBC 2: Darts: British Professional Championship. 21.55-22.30 Ned 2: Zaken doen met sport. Een programma over sponso ring in de sport. 21.25-22.00 SKY: Motorsport News. 22.00-23.00 SKY: Italian Football: competitie-voetbal. 22 30-23.35 SCH: Super Sport. Met Engels voetbal. 00.30-01.00 BBC 2: Darts: British Professional Championship. DINSDAG 14.00-14.35 SKY: Motorsport News.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13