Normandië spint garen bij Willem de Veroveraar USA Today: het succes van hapklare brokken ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 PAGINA ai Normandië viert dit jaar de sterfdag van Willem de Veroveraar, die op 9 september 1087 overleed. Na de veertigjarige herdenking van de geallieerde invasie in 1984 was het de directeur van de regionale VVV ingevallen dat er bij de oude Willem nog garen te spinnen viel. Hij wist toen nog niet dat zijn plan de neringdoenden van de calvados economisch voor een verregende zomer zou behoeden. Van Riva Bella to taan Vaast la Hou- gue herinneren monumenten als schildwachten zij aan zij aan de in vasie die in 1944 Hitler-Duitsland de genadestoot toebracht. Ook op de dijk tussen Dives en en Houlgate staat zo'n stenen wachter. door Rudolph Bakker Houlgate werd berucht toen in juni '44 een Wehrmacht-kanon aan de Britse in vasietroepen grote schade berokkende, maar daaraan herinnert dit monument niet. Het werd in 1866 opgericht omdat ongeveer daar - in een inham van de zee bij Dives - de mannen van Willem op weg gingen naar de kust die de geallieer den in die juninacht van 1944 zojuist hadden verlaten. Omdat deze zomer het sterfjaar van Willem eerder in economische zin wordt gevierd dan dat het wordt herdacht, is deze verweerde zuil met zijn door zand en wind uitgebluste letters nu door twee papkartonnen noormannen geflan keerd. Willem de Veroveraar werd in 1027 in de burcht van Falaise geboren. Zijn va der heette 'Robert de geweldige' en die was weer een zoon van Rollo, een van die vikingen die, kersvers uit Scandina vië met zwaanvormige schepen overge stoken, te vuur en te zwaard de kusten van West- en Zuid-Europa hadden ver overd. De ongelooflijke slechtheid dezer noormannen steekt verbazingwekkend af tegen de snelheid waarmee ze zich on der andere in Normandië (het land dat naar hen zou worden vernoemd) wisten te ontpoppen tot oplettende leden van de burgerij. Dat kwam onder meer om dat ze hun vrouwen thuis lieten en trouwden met meisjes uit de streek. Verdrag Rollo sloot als eerste noorman een ver drag met Karei de Simpele, een van de vroege leden uit het huis Capet waarvan de duizendste verjaardag in Picardië dit jaar ook al tot ieders voordeel wordt ge vierd. De mythe van Rollo's zoon Robert speelt in Falaise dit jaar van de feeste lijkheden een grote rol. Robert werd im mers verliefd op de leerlooiersdochter Herleue, nadat hij haar bij terugkeer van de jacht bedrijvig bezig had gezien bij de gemeentelijke wasplaats. Hij huwde Herleue niet, maar verwekte een zoon bij haar die Willem zou heten, bijge naamd Willem de Bastaard. Deze losbol lige gang van zaken was in de wereld der laatste vikingen niet opzienbarend: ze behoorde tot' het toenmalige Deense recht en verschafte de concubine vele voordelen. Bovendien werd Willem door zijn vader tot het leiderschap opgevoed. Als Robert op kruistocht gaat huwe lijkt hij zijn beminde Herleue uit aan een vriendelijke man van mindere adel, een zekere Hellouin de Conteville. Dit was een edeler oplossing dan het aanleggen van de kuisheidsgordel, en Heleue baar de in haar wettige echt twee zonen van wie er ëén Eude heette. Een geboorte die in het verhaal van Willems leven van grote betekenis zal blijken te zijn. De jonge Willem de Bastaard volgt zijn vader op als hertog van Normandië. als die ter kruistocht aan de gevolgen van een criminele vergiftiging het leven laat. Willem ontpopt zich als een besluitvaar dig, ietwat uitbundig en soms tot razer nij geneigd mens. Uit zuivere liefde trouwt hij met zijn nicht in de vijfde graad, Mathilde van Vlaanderen, ook al een directe afstammelinge van diezelfde Rollo de Viking. De paus in Rome geeft tot dit door de kerk verboden huwelijk pas toestemming wanneer zowel Mathil de als Willem bereid is de bouw op zich te nemen van een godshuis. Zo ontstaat dan in Caen Mathildes 'Abdij der dames' en Willems 'Abdij der heren', ieder aan sluitend op een hoogoprijzend romaans kerkgebouw. Tevreden Tot zo ver geeft de historie al reden genoeg tot herdenking in het jaar des he ren 1987. Willems geboortedorp Falaise vierde deze zomer niet de dood van de 10.000 Wehrmacht-soldaten die er in 1944 door de geallieerden bij een tacti sche wurggreep in de pan werden ge hakt, maar een feest van 'Son et Lumiè- re' in en om het kasteel, dat bij die slag om Falaisë in '44 overigens aanzienlijke schade opliep. Meer dan honderd spelers in namaak- kostuums doen er mee aan het steeds twee uur durende spektakel dat wordt gedragen door echte acteurs, supersoni sche lichteffecten en ontploffingen van hifi-geluid. Terzijde van het kasteel is de door het riviertje de Ante gevoede wasplaats ge restaureerd, waar Robert het oog op Herleue had laten vallen. Regen noch wind hebben deze zomer de toeristen van dit grootse 'Son et Lumière' kunnen afhouden en daarmee werd Falaise een van de weinige Franse steden die na dit natte seizoen hun deuren met tevreden heid kunnen sluiten. In Caen stonden de 'abdij der dames' en de 'abdij der heren' deze zomer in het middelpunt van de belangstelling. Beide gebouwen waren niet alleen door de in vasie van '44, maar ook al door de protes tanten in 1562 danig verwoest. In de ab dij der dames (met miljoenen aan belas tinggeld van een ruine pas kortgeleden ter meerdere glorie van het regionale be stuur van 'La basse-Normandië' tot een lust-slot gerestaureerd) ligt Mathildes graf er nog precies zo als toen de latere koningin van Engeland er in 1083 begra ven werd. Het werd voor het laatst in 1961 ter in spectie geopend. De stoffelijke resten waren toen nog geheel intact. Mathilde bleek anderhalve meter lang. Tijdens de recente restauratie van de abdij werd ze voor de veiligheid in een kluis van de 'Banque de France' opgeslagen Gered De lengte van Mathilde stak schril af bij die van Willem, wiens graf in de 'ab dij der heren' overigens in 1562 geheel werd verwoest. Slechts zijn linkerdij been werd uit de handen van de protes tante grafschenners gered. Omdat het 0,487 meter mat besloot men bij een op graving in 1983 dat Willem 1.73 meter lang moet zijn geweest, dat was tien cen timeter boven het gemiddelde van zijn tijd. Afgelopen 9 september, de dag van Willems dood, bereikten de feesten in Caen hun hoogtepunt met het bezoek van Willems afstammeling de Prins van Wales en zijn echtgenote Lady Di, die zich beleefd over het graf van de voorva der bogen, waarna de regionale kranten natuurlijk vol stonden van deze gebeur tenis. De landelijke media zwegen over dit kennelijk slechts regionaal-histori sche gebeuren. In 1064 kreeg Willem de Bastaard als hertog van Normandië bezoek van Ha rold, de graaf van Wessex. De graaf re geerde als vazal van de kinderloze En gelse koning Edward de Belijder over het zuiden van Engeland en hij had op dracht Willem te melden dat Edward de noorman had aangewezen als diens wet tige troonopvolger. Om deze gang van zaken te bevestigen zwoer Harold op de heiligdommen der noormannen dat zijn woorden niets dan de waarheid bevatten. Als Eduard de Belijder in 1066 op 5 januari sterft, laat Harold zich echter een dag later in de kathedraal van Westminster (bijna ge lijktijdig ingewijd met de abdijen in Caen) toch zelf tot koning kronen. Aan genomen wordt dat Eduard op zijn sterf bed de getrouwe Harold ten slotte in doodsnood inderdaad tot zijn opvolger benoemd had. Vanaf dat moment houdt de historie de adem in. Willem ontsteekt in razernij. In de lente van datzelfde jaar vraagt en krijgt hij de pauselijke zegen voor een invasie, benevens een pauselijk vaandel en nog als verrassing een haar uit het hoofd van de heilige Petrus, die hij tij dens de oversteek en de landing in een ring om zijn hals draagt Met de bijl De voorbereidingen tot de invasie spe len zich af tussen Caen en Dives. Willem brengt naar huidige schattingen 7.000 man bijeen, onder wie 3.000 ruiters. Hij laat zo'n 700 schepen bouwen, weliswaar van vers gekapt hout maar met de ge duchte 'know-how' van de vikingen. Leider van de indrukwekkende logis tieke operatie is een zekere Roger de Montgommery. al gaat de vergelijking met de invasie van 1944 nauwelijks ver der op dan dat er eindeloos moet worden gewacht op goed weer en Willem - net als later Eisenhower - de stijgende on rust onder de mannen met zijn grote per soonlijkheid en zijn heilig geloof in de operatie overwint. Bij het uiteindelijke vertrek willen ten slotte alleen de paar den niet meteen in de boten. Op 29 september 1066 gaan Willem de Bastaard en zijn mannen bij Pevensey aan land. De hertog was overgestoken op de 'Mora', het snelste schip van alle en een cadeau van Mathilde. Aan Wil lems zijde is zijn stiefbroer Eude. die hij al in een eerder stadium had verblijd door hem bisschop te maken van Bayeux. Koning Harold wordt bij Hastings ver slagen, al had het maar een haar van de heilige Petrus gescheeld of Willem zelf had het loodje gelegd. Maar Harolds sol daten vochten nog met de bijl, zodat er in die dagen nog van een regelrecht 'in de pan hakken' kon worden gesproken. Willem de Bastaard, die na zijn succes voortaan Willem de Veroveraar werd ge noemd. streed daarentegen met de mo dernste middelen. Zoals met ruiters te paard en met pijlen, waarvan er éen 'n oog doorboorde van Harold, aan de ge volgen waarvan deze omstreden koning op het slagveld de geest gaf. Als op 25 september 1066 Willem de Veroveraar tot koning van Engeland is gekroond, geeft zijn halfbroer Eude op dracht tot het borduren van een herinne ringskleed. Het krijgt een lengte van 69,5 meter en als een modern stripverhaal vertelt het over de komst van Harold naar Normandië, over diens verraad en over de invasie die met de dood van de verraderlijke koning eindigt. Propaganda Deze lap van Eude was een voorbeeld van zuivere politieke propaganda. Het ging er immers om de eigen achterban te overtuigen van de juistheid van de inva sie. want de Engelsen hadden zo hun ei gen versie over de gang van zaken ge had. wat niet wegnam dat Willem een uitstekende koning bleek en hij de grondslag legde voor het Engeland van Biscchop Eude schonk deze 'tapisse; rie' aan zijn kerk in Bayeux, waar het ieder jaar tweemaal werd uitgestald. Het is nu onder meer een van de voornaam- -ste bronnen van informatie over het le ven in die voor ons duistere dagen van toen. In 1941, toen de Duitse bezetters van Frankrijk nog droomden van hun eigen invasie op de Engelse kusten, lieten ze het stripverhaal van Bayeux tweemaal voor zich uit rollen om te zien of ze er iets van konden leren. Waarop de burge meester het beter vond voor zijn schat om die naar veiliger oorden over te bren gen. Sinds 1984 is het wonder van Bayeux te zien in het mooiste museum dat maar denkbaar is en wordt het dusdanig do cumentair ingeluid dat zelfs de minst geïnformeerde toerist nog kan begrijpen waarover al die poppetjes het hebben. In het nu aflopende jubeljaar vormt dat na tuurlijk hei centrum van de feestelijkhe den. De beeltenis van Willem is er bo vendien te koop op eierdoppen, dames-, tassen, asbakken, legpuzzles en zakdoe ken. In de feestelijke centra van Norman dië duiken ook steeds weer nabouwsels op van de vikingschepen waarmee Wil lem de Veroveraar het kille Kanaal over stak. Sommige, van karton, worden voortbewogen op kinderwagenwielen, andere zijn van hout en voorzien van in tern floodlight. Door steden en dorpen trokken deze zomer de historische optochten, de deel nemers gestoken in ongemakkelijke Kostuums, de papkartonnen zwaarden door een gestage motregen tot onmacht vervallen. Gemeentelijke bibliotheken toonden op ontroerende en soms doel treffende manier de historie van Willem op wanden of op lappen, door pseudo-' masten als een zeil omhoog gehouden. Nog een feest Als in 1078 de Capetinger koning Phi lippe I zijn vazallen niet tegenhoudt als ze de westgrens van Willems Normandië in 'raids' overschrijden, trekt de geduch te Veroveraar op naar Mantes, aan de westkant van Parijs, en steekt daar de hele stad in brand. Daarbij struikelt het koninklijke paard over een steen en schiet de uiterst* zwaarlijvige Willem onzacht met zijn on derbuik tegen de zadelknop. De mo dernste theorie is dat hij daarbij zijn al vleesklier beschadigde. En daaraan ging men toen dood. Willem overleed iiï Rouen op 9 september 1087. In het gastvrije Normandië wordt al gezocht naar het excuus voor nóg een- feest. Het Normandië van Willem de Veroveraar op een toeristische poster. USA Today, het enige 'landelijke dagblad' in de VS, bestaat vijf jaar. En dat is niet zonder pijn gegaan. Allen Neuharth, de man achter het succes van de krant, schroomde zelfs niet op onsmakelijke wijze een 'laatste avondmaal' aan te richten om duidelijk te maken hoe slecht het ooit met zijn project ging. door Herik Dam De 63-jarige Allen Neuharth heeft het aan een ontwrichte knie te danken dat hij nu - als eigenaar van meer dan 90 dagbladen, acht tv-netwerken en 16 ra diozenders - een van de grootste media- keizers van Amerika is. De knie verhinderde hem om op de middelbare school in sport uit te blin ken. In een interview in US News and World Report zegt hij: ,,Ik kon dus geen ster-atleet worden. Daarom vroeg ik me zelf af: wat is het beste op één na?". Het antwoord bleek te zijn: hoofdredacteur van de schoolkrant, omdat je dan eerder dan wie ook alles te weten komt. En zo begon hij zijn carrière in het kranten vak als hoofdredacteur van de Echo, een uitgave van de Apena High School in de gemeente Eureka (Zuid-Dakota) Van dat moment af ging het pijlsnel crescendo met de carrière van Neuharth. die in 1973 de baas werd van uitgeverij Gannett. Een paar cijfers om aan te ge ven hoe de ambitieuze doener Neuharth daar tekeer ging: in 1973 maakte Gan nett een winst van 29 miljoen dollar bij een omzet van 300 miljoen. Vorig jaar bedroeg de winst van het concern 276 miljoen dollar bij een omzet van 2.8 mil jard. In het begin van de jaren '80 raakte Neuharth, ondanks al zijn successen, er van overtuigd dat nog één ding aan zijn geluk ontbrak. Het was natuurlijk mooi om de baas te zijn van kranten als de Coffeyville Journal en de Ha.tliesburg American, maar wat Neuharth vooral wilde was een landelijke krant. USA Today, in alle Amerikaanse staten een kijkvenster in de vorm van een tv. erkrijgbaar in automaten i Voor de VS was dat een ongebruike lijk concept. Gannett bezat tot dan toe alleen maar regionale kranten. Dat is te kenend, want ook nu nog zijn er in de States vrijwel geen landelijke dagbla den. Uitzondering daarop is sinds jaar en dag de Wall Street Journal, speciaal bestemd voor de financiële wereld. Maar voor het overige zijn ook prestigieuze kranten als de Washington Post en de New York Times in feite regionale dag bladen, hoewel vooral de New York Ti mes in meer en meer grote steden in Amerika te krijgen is. Doorbreken Neuharth wilde dus dat patroon van een vooral regionaal geconcentreerde dagbladpers doorbreken, en ging aan de slag. Wat voor soort krant moest het worden? Uitgangspunt was allereerst dat zijn voornaamste concurrent, zowel qua consument als qua advertenties, de tv zou zijn. Het moest een makkelijk leesbare krant worden, gericht op een zo breed mogelijk publiek, met veel kleur, veel verduidelijkende tekeningen en grafie ken, volgens een ijzeren formule ge maakt, en aansluitend bij de belangstel ling van de lezer. Het moest ook een optimistische, vro lijke krant worden, een beetje in de geest van de manier waarop de toen net tot president gekozen Ronald Reagan zo succesvol campagne had gevoerd met diens It's morning in America. Hel eindresultaat lag op 15 september 1982, deze week precies vijfjaar geleden, in de kiosken: USA Today, een krant die zo optimistisch was dat het allereerste openingsverhaal, dat over een vliegramp ging, als kop had: WONDER: 350 overle venden, 55 doden. En het was inderdaad een krant die de tv als voorbeeld had. 's Ochtends vóór de koffie doet alle kleur aan USA Today je pijn aan de ogen, de krant loopt over van illustraties, en de verhalen zijn kort en licht verteerbaar. Zo licht verteerbaar zelfs dat de krant door .echte' kranten mensen al gauw smalend McPaper werd gedoopt. Naar de hamburgers van McDonald die er lekker uitzien, altijd hetzelfde smaken, makkelijk weghap- pen, maar een twijfelachtige gezond- heidswaarde hebben. Maar oppervlakkig of niet, USA Today had wel succes. Vandaag heeft de krant een oplage van ruim anderhalf miljoen stuks per dag en is daarmee, na de Wall Street Journal, de best verkochte krant van Amerika. Ter vergelijking: een voor aanstaand dagblad als de Los Angeles Ti mes heeft een oplage van iets meer dan een miljoen, de New York Times iets minder dan een miljoen en de Washing ton Post een dikke 700.000. Hoge prijs Vraag echter niet tegen welke prijs dit werd bereikt. Twee maanden geleden publiceerde Gannett cijfers, volgens welke USA Today sinds zijn verschijnen 233 miljoen dollar (470 miljoen gulden) heeft verloren. Maar dat zijn volgens veel financiële specialisten geflatteerde cijfers. De kosten van de drukpersen zijn er bijvoorbeeld niet in opgenomen, en evenmin de kosten van de journalis ten die in de loop der jaren van allerlei regionale kranten in het Gannett-con cern werden .geleend' om van USA To day iets moois te maken. De werkelijke kosten van Neuharth's geesteskind moeten dan ook eerder in de richting van een half miljard dollar worden gezocht. Het is geen wonder dat, bij dergelijke onvoorstelbaar hoge kos ten, Neuharth ook binnen Gannett nogal wat oppositie heeft. En dat is een under statement: er hebben zich in en buiten de directiekamers van Gannett werkelijk bittere gevechten afgespeeld. Daarvan getuigt het deze maand ver schenen boek ,The Making of McPaper'. Uit dat boek een incident dat aardig weergeeft hoe Neuharth zijn staf aan spoorde om nog harder te werken ten einde het vlaggeschip van Gannett va rende te houden. Het gaat om een ge beurtenis die zich in 1984 afspeelde, toen USA Today nog dik geld verloor. Neu harth had de top van de krant uitgeno digd om naar een bepaald restaurant te komen. Iedereen was daar, behalve Neu harth zelf, die nergens te vinden was. Maar na een half uur kwam hij dan toch uit een tot dan toe afgesloten eetkamer zetten. De genodigden waren met stomheid geslagen. Neuharth droeg een doornen kroon, liep met een zwaar houten kruis rond, en nodigde zijn mensen uit om deel te nemen aan ,het laatste avond maal' compleet met ongezuurd brood en kosjere wijn. „Ik ben de gekruisigde", liet Neuharth zijn met de situatie nogal verlegen me dewerkers weten. Later zei hij dat hij tot zijn vertoning was overgegaan om dui delijk te maken hoe ernstig het er met USA Today voorstond. Winst En nu? Heeft de krant het gemaakt? In zekere zin wel. In mei boekte de krant voor het eerst in zijn geschiedenis enige winst. De prognoses houden het er op dat de zomermaanden wel weer verlies te zien zullen geven, maar dat in de herfst andermaal de cijfers in zwarte inkt in plaats van het gebruikelijke rood kunnen worden geschreven. En USA Today is in Amerika ook niet: meer goed weg te denken. Overal zie je de blauwe automaten waarin de krant wordt verkocht. Meer dan 30.000 van de ze automaten - met kijkvensters in de~- vorm van een tv! - zijn nu door het hele land te vinden. In alle 50 staten van de VS komt USA Today uit, iets dat mogelijk is doordat de pagina's van de krant per satelliet naar 30 drukfabrieken door heel Amerika worden doorgegeven. Per satelliet ook gaat USA Today naar Singapore (voor een Aziatische uitgave) en Zwitserland (voor de kleine Europese markt). Ontegenzeggelijk heeft de krant tot ver buiten Amerika invloed gehad, niet zozeer door zijn povere inhoud, als wei door de manier waarop het dagblad wordt gemaakt. Gebruik van kleur bij-, voorbeeld is nu bij tal van kranten nor maal. De (vele) grafieken die USA Today toepast zijn ook elders gekopieerd, net als het uitbundige (gemiddeld 80 per dag) gebruik van foto's. En het pagina grote weeroverzicht in kleur is door me nige krant, ook in ons land, overgeno- USA Today heeft in nog ëén opzicht school gemaakt: als de bevoorrader van de mafste statistieken die men zich kan voorstellen. Iedere dag weer vindt de le zer van USA Today, op een vast plaatsje in de krant, belangwekkende gegevens als: 35 procent van de Amerikanen vindl aardbeienijs het lekkerst, en 24 procent chocolade-ijs. Of: 20 procent van do Amerikanen heeft drie vuilnisbakken: en 33 procent twee. Men denke ervan wat men ervan wil denken, feit is dat 2,3 procent van de Amerikanen (zo groot is het lezersbe stand van USA Today) dit soort gege vens kennelijk niet wil missen. Geeh dag. Het kasteel in Falaise waar Willem de Veroveraar werd geboren. IN THE STEPS OF WILLIAM THE CONQUEROR 8AY6UX VtftÉ

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 31