KOM KIJKEN Venetiaanse siermaskers maken -VRIJE TIJD- VISSPORT Bijzondere vangst kan sportvisser verrassen Kanaalventilator voor het toilet Breicomputer die zelfs het denkwerk overneemt Chic met een vleugje romantiek VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 PAGINA 9 DOOR BRAM VAN LEEUWEN Iedere hengelaar met een beetje ervaring weet welke vissoorten hij kan verwachten als er een be paald soort aas wordt gebruikt. Vist hij met de spinner dan zijn het in negen van de tien gevallen de baars, snoekbaars of snoek die toehappen. En wordt er met worm gevist dan zijn de baars, de aal of de pos de meest voorkomende vang sten. voor de broodvlok komt de witvis als eerste in aanmerking en voor de aardappel de karper. Doorgewinterde sportvissers zijn zelfs in staat om aan de be wegingen van een gehaakte vis de soort te voorspellen nog voor zo'n exemplaar het wateropper vlak heeft bereikt. Maar soms worden ook ervaren hengelaars verrast door bijzondere vang sten. Zoals de vangst van een weinig voorkomende soort (bijv. de zonnebaars) of een soort waar- v or het aas eigenlijk niet was bestemd. Zo sta je als hengelaar wel een beetje vreemd te kijken wanneer je vissend met een kunstaasje in de polder plotseling een kroeska- prer aan de haak blijkt te heb ben. Toch gebeurde me dat enke le jaren geleden. De meeste hengelaars hebben in de loop der jaren wel iets op merkelijks meegemaakt. Bekend zijn de spotprentjes en cartoons met het geijkte beeld van een hengelaars die een oude schoen naar de oppervlakte haalt. Totdat je zelf een hele dag vergeefs hebt zitten wachten op een bijtlustig visje en de enige buit aan het slot van de dag een half verteerde schoen, gegarneerd met zoetwa termosselen, is. Ik kwam op het fenomeen 'bij zondere vangsten' omdat ik de afgelopen weken tot tweemaal toe werd geconfronteerd met een weinig alledaagse vangst. Het be gon twee weken geleden toen ik aan het eind van de dag nog even een uurtje een hengeltje uitgooi de in een van de Leidse singels om een karpertje te verschalken. Het leek alsof het water was uitgestorven want de aanbeten bleven volledig uit. Juist toen ik op het punt stond om maar in te pakken zag ik hoe de pen lang zaam onder water verdween. Ik sloeg aan, 'merkte wel dat er iets aan de haak zat. Maar het ge wicht was zo gering dat het on mogelijk karper kon zijn. Tot mijn grote verbazing zag ik even later een krab boven water Et zijn niet zoveel Nederlandse sportvissers die kunnen bogen op de vangst van een zonnebaars. (archieffoto) verschijnen wiens poten een rei kwijdte hadden van zo'n 25 cen timeter. Bovendien was het beest voorzien van een paar drei gend uitziende witte scharen. Vermoedelijk een Chinese wol- handkrab die in onze wateren veelvuldig voorkomt en voor de beroepsvissers soms een plaag is omdat ze fuiken en netten gron dig kunnen vernielen. In de on geveer 35 jaar dat ik nu vis had ik er nog nooit een aan de haak ge kregen. Afgelopen zaterdag was er een tweede onalledaagse confronta tie. Ik viste met een aardappeltje in de Vliet tussen Leiden en Voorschoten. Bij het ophalen kromde de hengel zich plotse ling. Aan de bewegingen kon ik al snel merken dat het opnieuw geen karper was. Even later zag ik dat een maats snoekje zich had vergist en mijn voorbijzwe- vende piepertje had aangezien voor een smakelijk stukje levend aas. De snoek zat keurig voorin de bek gehaakt, zodat hij geen kans had gezien de lijn met zijn mes scherpe tandjes door te bijten. Een andere opmerkelijke ge beurtenis langs de waterkant be leefde mijn vismaat een aantal ja ren geleden toen hij met een bootje viste in het kanaal van Ou de Wetering. Zijn collega was be zig zijn hengel op te tuigen en liet daarom zijn lijn met kale haak vlak voor de boot zakken. Toen hij de lijn even later weer om hoog haalde bleek dat een baars de vergissing van zijn leven had gemaakt en de blote haak had ge pakt. Uit een soort balorigheid ont- haakte hij de vis, gooide de lijn met de kale haak opnieuw in het water en haalde de lijn een paar keer op en neer. En ja hoor. En kele ogenblikken later vergreep baars nummer 2 zich aan de nog steeds kale haak. Het verhaal roept herinnerin gen op aan een wat excentrieke Amsterdamse hengelsportwin kelier die al weer jaren geleden roodkleurige haakjes in de han del bracht waarmee volgens hem gemakkelijk vis zonder aas kon worden gevangen omdat het haakje een treffende gelijkenis vertoonde met een slijkwormpje waarop de meeste vissen verzot zijn. Heeft u ook wel eens iets uit zonderlijks meegemaakt langs de waterkant? Schijft u mij dan een kaart of briefje. Redactie Leidsch Dagblad, t.a.v. Bram van Leeuwen, Postbus 54, 2300 AB in Leiden. In de laatste visru- briek van dit seizoen meld ik u dan de oogst van de meest op zienbarende belevenissen van sportvissers op en aan het water. Wat betreft het decoreren als hobby lijkt er in het najaar een nieuwe rage aan te komen, namelijk het maken en op vele manieren toepassen van Venetiaanse maskers. Afkomstig uit Venetië hebben deze (sier)-maskers, via Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland, nu ons land bereikt. Niet alleen in de hobbysfeer overigens, maar ook bij de professionele decorateurs en etaleurs is dit nieuwe 'gezicht' doorgedrongen. Hoewel nieuw... De Venetiaanse maskers zijn eigenlijk al eeuwenoud, en oorspronkelijk af geleid van de personages uit de Commedia dell'Arte. Vroeger wer den ze uitsluitend gemaakt van re ligieuze requisieten. Omdat de maskers later het gehele jaar door gebruikt werden als een soort ver momming voor misdadigers en mensen uit de laagste standen, ver bood de overheid het gebruik er van, met als enige uitzondering het tien dagen durende carnavalsfeest. Vanaf dat moment is het Veneti aanse Carnaval, vanwege de prach tig versierde maskers en rijkelijk uitgedoste kleding, een begrip ge worden. De maskers, die op het ogenblik in hobby- en handenarbeidwinkels te koop zijn, zijn rechtstreeks afge leid van de Venetiaanse exempla ren. Ze zijn er in een aantal uitvoer ringen: kant en klaar van een dun ne kunststof, en maskers die u met behulp van een mal zelf moet gie ten (gips) of vormen (Kerastone - een met glasvezel versterkt vorm- materiaal, waarmee dunwandige modellen gemaakt kunnen wor den). De prijzen variëren van 2 tot 20 gulden per masker of mal. zal menig hobbyist al in huis hebben. Voor het bewerken en versieren van de maskers kunt u duizend en één dingetjes gebruiken, waarvan u er zeker al veel in huis hebt. Al lereerst wordt het masker geverfd of gespoten met een watervaste (hobby)verf; het mooiste effect hebben goud of zilver, of een zgn. metallic- of glitterverf. Dit soort nieuwe hobbyverven vindt u te kust en te keur bij hobby- en han denarbeidwinkels. Hetzelfde geldt voor allerlei pailletjes, sierknoop- jes, veertjes, kraaltjes, koordjes enz., die samen met de bandjes, kantjes en andere 'friemeltjes' uit de bewaardoos de uiteindelijke sfeer aan het masker geven. Na het door en door drogen van de onder- grondverf plakt u de decoratiema terialen op met een (vullende) tien- secondenlijm of met smeltlijm uit het lijmpistool. In het laatste geval de hete lijm niet direct op het kunststoffen masker aanbrengen, maar op het op te plakken mate riaal. De maskers - vooral de grote ex emplaren - zijn mooi genoeg om zo aan de muur gehangen te worden. Ze passen in vrijwel elk interieur en als u, tijdens het beetje rekening houdt met de reeds in het interieur aanwezige kleuren, zal niemand zich van u een origineler cadeautje wensen. De hele kleine maskertjes (hoogte slechts 4 cm) doen het uitstekend als broche of halshanger. Extra de coratief is het om de maskers als het ware in te lijsten op een (witte) ondergrond met een (eveneens wit- geverfde) houten lijst eromheen. Betrek dan de ondergrond in de to taalcompositie, met andere woor den: laat de diverse versieringen op het masker een stukje doorlo pen op de achtergrond. Het ventilatiekanaal in een toilet is meestal niet toereikend om goed en snel af te rekenen met geuren. Er is extra 'druk' nodig om de lucht in de toiletruimte via het ka naal naar buiten te werken. Een speciale ventilator op de mond van het kanaal is een oplossing. Een goed werkende maar ook es thetisch verantwoorde kanaalven tilator is de nieuwe KVA 20IT van Itho. Een fraai gevormde afdek- plaat onttrekt de kanaalmonding aan het gezicht. Daarachter zit de ventilator, die op de lichtschake- ling van het toilet kan worden aan gesloten. Dat werkt heel slim: als het licht in het toilet wordt inge schakeld, wacht de ventilator ong. 1 minuut alvorens te gaan draaien. Bij een kort toiletbezoek blijft hij dus buiten werking. Na die minuut schakelt hij zichzelf aut omatisch in en blijft, nadat het licht is uitge schakeld, nog vijf minuten door draaien, voor de 'na-ventilatie' Schakelt zichzelf daarna ook weer vanzelf uit. Fabrikant is Itho in Schiedam, tel. 0101-4730122. Zelfs breien kan tegenwoordig met een computer. Met behulp van pa- troonkaarten was het al langer mo gelijk bijvoorbeeld machinaal jac quardmotieven te breien, maar een echte computer was dat nog niet. Brother brengt nu een machine op de markt met een echt geheugen dat 555 patronen en 16.000 steken bevat. Jacquards, vierkanten, ruiten of de meest wilde arabesken, voor de ze breigigant is het allemaal een fluitje van een cent. Dat zijn toch prestaties waartegen zelfs de meest geroutineerde breister het moet af leggen. Wie bang is dat dit wonder geen ruimte laat voor eigen ideeen, heeft het mis. Ook eigen patronen kunnen worden opgeslagen in het geheugen en dank zij de Floppy Disk FB-100KM zijn er nog veel meer patronen op breidiskettes op te slaan. Het enige wat u nog hoeft te doen is wat toetsen inslaan en zorgen dat de machine genoeg wol heeft om zijn werk te doen. De breimachine kost 3250 gul den. Een heel bedrag, ook al zijn de lessen inbegrepen om dit wonder der techniek te leren bedienen. Wie zo nu en dan een trui breit of een paar sokken, kan zich beter beper ken tot het simpele handwerk. VV oonmode van een tijdgeest, van mentaliteit en van emotionaliteit. GALERIE CLAIR laat eigentijds wonen zien met meubels, karpetten en accessoires ineen persoonlijke stijl voor een eigenzinnig interieur. Opvallende interieur elementen met een tikje oostaziatische invloed. Uitzonderlijke kwaliteit voor een betaalbare prijs. LEIDERDORP -MEUBELPLEIN 7 - TELEFOON 071 - 41 44 66 GALERIE CLAIR is een weerspiegeling van stijl met uitzonderlijke kwaliteit vooreen betaalbare prijs een opvallende stijl van wonen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9