'Ruim 700.000 mensen naar werk op zoek' Ambtenarenoverleg is achterhoedegevecht 'Paradijselijk' Israëlisch hotel in arme Gazastrook Duy vis naar Douwe Egberts Aflevering Fokker-100 loopt weer vertraging op VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Onderzoek CBS; DEN HAAG (ANP) - In ons land zijn 607.000 werklozen op zoek naar een baan van 20 uur of meer. Een baan van 20 uur of minder wordt gezocht door 126.000 werklozen. Te za- men zijn dit 733.000 werklozen. om een andere administratie met andere uitgangspunten, die niet vergeleken mag worden met onze KATIF (Rtr) - Het klonk idyllisch. „Een wereld van paradijselijke stranden, met praktisch het hele jaar prachtig zonnig weer. Panora ma's van een exotisch tropisch ei land. Een vleugje wildwest. Een uitzicht als Hawaii. De Cariben. De Stille Zuidzee", stond in de bro chure. De plaats werd slechts aan geduid als 'aan de Middellandse Zee op anderhalf uur van Tel Aviv of Jeruzalem'. Er was geen kaart bij. Maar het Katif Strandhotel ligt midden in de door Israël bezette Gazastrook, waar 650.000, veelal verarmde Palestijnen leven in een van de dichtstbevolkte gebieden ter wereld. ,,We proberen het er niet over te hebben", verklaarde bedrijfsleider Meir Lahav. Het 'maagdelijke' strand kwam onder Israëlisch militair bestuur nadat Is raël de Gazastrook bij de Zesdaag se oorlog in 1967 op Egypte ver overde. De voornaamste gelijkenis met het 'wilde westen' komt van het aantal mensen dat rond het hotel complex rondloopt met pistolen. Israëlische soldaten patrouilleren dag en nacht in het gebied en con troleren de toegangswegen met wachttorens. Sommige van de plaatselijke joodse kolonisten in de koffieshops dragen revolvers in holsters of in de broekband. On danks de overbevolking in de 45 km lange en 10 km brede strook land. heeft de Israëlische regering rond 30 procent van het land in handen gegeven van 2.500 kolonis ten. Kolonisten zijn ook de eige naars en de leiding van het nieuwe, 12 miljoen gulden kostende hotel, dat voornamelijk is gefinancierd door het ministerie van toerisme en het Joods Agentschap, dat bijdra gen krijgt van joden over de hele wereld. Slechts weinigen van de donoren zullen op de hoogte zijn dat van hun geld een luxueus hotel is gebouwd in een van de bezette gebieden. Het onlangs geopende hotel richt zich vooral op orthodoxe joden. Het Glatt Kosher restaurant houdt zich strikt aan de joodse spijswet ten. Het hotel heeft een eigen syna goge en een gescheiden Dat blijkt uit de eerste resultaten van de zogenoemde Enquête Be roepsbevolking (EBB), die het Centraal Bureau voor de Statistiek sinds januari van dit jaar houdt. De eerste halfjaarresulaten zijn giste ren verschenen. Het aantal waarop het CBS uitkomt ligt zo'n 50.000 horer dan de cijfers van de arbeids- bu eaus: 680.000 werklozen.. De cijfers van de EBB moeten in de toekomst een belangrijke rol gaan spelen bij het bepalen van de juiste werkloosheidscijfers naast de maandelijkse gegevens van de gewestelijke arbeidsbureaus. De vraagstelling van de CBS-on- derzoekers in de steekproef luidde 'zoekt u werk, ook al is het maar voor enkele uren per week'. De uit komst moet dan ook, volgens het CBS, niet worden vergeleken met het werkloosheidscijfer dat de ar beidsbureaus maandelijks publice ren en die volgens veel nauwere criteria tot stand komen. In de be- A,nmr,r»r. standen die zij hebben ontbreken AMSTERDAM (ANP) - Het vorig grote groepen mensen die wel de- Jaar maart begonnen uitzendbu- tellingen, aldus het CBS. Opvallend is dat via de EBB ook de werkzame beroepsbevolking hoger blijkt te liggen dan tot nu waargenomen. Het aantal werkza me personen tussen 15-64 jaar komt nu uit op 5.883.000 tegen 5.115.000 bij de Arbeidskrachten- telling in 1985. Oorzaken zijn de groei van de werkgelegenheid, maar ook een groot aanial 'kleine baantjes' die niet eerder werden waargenomen. Uitzendbureau buitenlanders opent filiaal gelijk op zoek zijn naar werk, maar zich niet hoeven te laten registre ren (mensen zonder uitkering, vrouwen, scholieren, enzovoort). Daar staat tegenover dat een kwart van het bestand van de ar beidsbureaus is 'vervuild'. Dat be-, tekent dat mensen die ingeschre ven zijn al lang een baan hebben of een opleiding volgen. Het gaat hier FNV alleen in de strijd tegen SOFI-nummer ZOETERMEER (ANP) - De vak centrale FNV is als enige in de So ciale Verzekeringsraad (SVR) te gen de koppeling van het sociale nummer aan het al bestaande fisca le nummer tot een zogenoemd SO FI-nummer. De SVR bleek giste ren in meerderheid vóór koppe ling. Het nummer dient om de communicatie tussen uitvoerings organen in de sociale zekerheid on derling en tussen de uitvoeringsor ganen en de werkgevers te bevor deren. De FNV vindt dat aan dat ene nummer te veel gegevens worden gekoppeld. Juist met het oog op de automatisering is vergaande veilig heid, met anderé woorden bescher ming van de privacy, nodig. Voor de sociale verzekeringen moet daarom een apart nummer be staan, zo luidt het standpunt van de grootste vakcentrale. Het CNV ziet niet veel gevaar voor de privacy in een koppeling. De christelijke centrale vindt dat met de Wet op de persoonsregistra tie al voldoende waarborgen wette lijk zijn vastgelegd. Ook werkge vers en kroonleden in de SVR de len niet de angst van de FNV voor misbruik van het SOFI-nummer. Economie kort etnische minderheden 'Coloured Holland' heeft vandaag met financiële steun van het ar beidsbureau een tweede vestiging in Amsterdam Zuid-Oost geopend. Directeur W. Kout van het zon der winstoogmerk werkende uit zendbureau verwacht veel ze nieuwe vestiging. Amsterdam pioenschap kaasmaken PPP hoofdprijzen uit in even zoveel klassen. De prijzen Zuid-Oost is de "snelst groeiende gingen naar bedrijven uit Nederland, Frankrijk, Zwitserland en Ierland. Aan de kaaskeuring deden 203 deelne- bedrijfsregio in het land (tot 1990 niers mee uit dertien landen. Op de foto ontvangt chef-kaasmaker A. de Boer (rechts) van de Coöperatieve Zuivel ongeveer 15.000 nieuwe banen) er wonen in verhouding veel etni sche minderheden. De werkloos heid is er ook hoog. Kout wil het za kencentrum Zuid-Oost 'ontsluiten' voor etnische minderheden. Een onderzoek in opdracht van Coloured Holland onder 130 bedrij ven in Amsterdam Zuid-Oost laat in elk geval zien, dat de onderne mers in deze regio zeker niet afke rig zijn van werknemers uit etni sche minderheden. Vooroordelen komen verrassend weinig voor, blijkt uit dit onderzoek. i de categorie gatenkaze Akzo verkoopt consimientendivisie AMSTERDAM (ANP) - Het che- mie-concern Akzo wil af van zijn divisie Consumenten Produkten to-onderhoud aan de man. In het boekjaar 1986/87 (per 30 juni) be haalde Douwe Egberts een omzet van 4 miljard gulden, waarvan de helft in het buitenland. Er werken 7700 mensen, van wie 3600 Borsumij Wehry De handelsmaatschappij Borsu- DEARBORN - De vice-president van de vakbond van werknemers in de auto-industrie Stephen Yokich (links) schudt de hand van de president van Ford Harold Poling. De twee hebben zo juist een akkoord gesloten mij Wehry heeft over^e eerste over de arbeidsvoorwaarden bij de op een na grootste auto-fabrikant in helft van het huidige boekjaar een e VS- Daaraan gingen langdurige onderhandelingen vooraf Het resul- nettowinst gemaakt van 23,5 mil- taat stemt beide partijen echter tot tevredenheid. (fotoAPi joen gulden. Dat is evenveel als vo- rig jaar. De omzet steeg met 4,2 procent van 805,5 miljoen tot 839,7 miljoen gulden, doordat activitei ten in Europa en in het Verre Oos ten verhoogd werden. Cindu-Key Cindu-Key en Kramer, Duyvis-fabriek in Koog aan de Zaan behoort. De nieuwe eigenaar zal waarschijnlijk Douwe Egberts len voor ACP. Bij de onderhande- lingen is ook Shell Petroleum be- derJand- ACp,'S actief met levens- trokken. Shell heeft een minder heidsbelang van 49 procent in ACP Door samenvoeging van Douwe Egberts en ACP zal een onderne ming ontstaan met een omzet van 5,5 miljard gulden en een perso neelssterkte van 11.300, waarvan 5200 mensen in Nederland. Als de transactie doorgaat zullen er naar verwachting in twee tot drie jaar ongeveer 450 arbeidsplaatsen ver dwijnen, omdat een aantal activi teiten kunnen worden samenge voegd. In Nederland gaat het daar bij om 150 tot 200 arbeidsplaatsen. Er wordt naar gestreefd gedwon gen ontslagen te voorkomen, aldus Akzo en Douwe Egberts. De bon den hebben al laten weten gedwon gen ontslagen onaanvaardbaar te vinden. De verkoop sluit aan op de stra tegie van Akzo om zich meer te richten op haar hoofdzakelijk tech nologisch georiënteerde activitei ten, terwijl ACP aansluiting krijgt bij een internationaal werkende groep die al omvangvrijke belan gen heeft in consumentenproduk- ten. Douwe Egberts, overigens eigen dom van de Amerikaanse Sara Lee Corporation, is bekend om zijn kof fie, thee, tabak, wijnen en dranken automaten. Verder brengt zij pro dukten voor persoonlijke en huis houdelijke verzorging alsmede au- voor de gelovigen. Onder de acco- modatie zijn hutten in een dorp naar 'Afrikaanse' stijl, air-conditio- ned kamers en suites. Er zijn een sauna, gymzaal en twee zwemba den. De eerste buitenlandse gasten vanuit de Verenigde Staten, Zwe den, Frankrijk en de Bondsrepu bliek zijn reeds ontvangen. „Het is surrealistisch' tariëerde een westerse hulpverle ner die werkt onder de Palestijnse vluchtelingen in Gaza. „Het is alsof ze de Club Mediterranée hebben neergezet in het centrum van Cal cutta". Vijf kilometer noordelijk van het gouden strand rot het afval op de ongeplaveide gangen in het overbevolkte vluchtelingenkamp Deir el-Balah. waar 10.000 Palestij nen leven. Families wonen daar met tien mensen in een van een golfplaten dak voorziene hut met twee kamers. Een tweepersoons- kamer in het hotel kost 120 gulden per nacht, drie dagen loon voor een arbeider uit de Gazastrook die in Israel werkt. De brochure maakt geen mel ding van de Palestijnen. Wel wordt toeristen opgeroepen 'de vriende lijke Bedouïenen te bezoeken die nog leven en werken als generaties terug'. De Bedouïenen zijn de schuwste inwoners van de Ga zastrook. Ze wonen in schamele hutjes gemaakt van aangespoeld hout, palmbladeren, ijzerafval en plastic. Het exotische panorama van het hotel biedt uitzicht op Ara bische boeren die met de blote han den het land bewerken. SCHIPHOL (ANP) - De aflevering van de eerste Fokker-100 aan de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair heeft opnieuw vertraging opgelopen. Swissair zou aanvanke lijk al in april over een Fokker-100 kunnen beschikken, maar dat werd uitgesteld tot november van dit jaar. Swissair kreeg gisteren echter te horen, aldus een woordvoerder van de maatschappij, dat de eerste Fok- ker-100, de opvolger van de F-28, niet eerder dan in januari 1988 in gebruik kan worden genomen. Fokker geeft als reden 'storingen in de produktielijn'. Swissair is de eerste klant voor t\t j een regeling voor schadevergoe- INOg geen akkoord ding. Het ging daarbij volgens de Swissair-wonrdvoprrlpr nm milinp- over EG-begroting middelen, lichaamsverzorgingsar tikelen, was- en reinigingsmidde len. Vorig jaar haalde ACP een om zet van 1,45 miljard gulden. Er wer ken 3600 mensen, van wie 1650 in Nederland. Behalve DE was ook Unilever in de markt voor overname van ACP. Het bod van dit concern is door Ak zo echter afgewezen, zo deelde be stuurder A. Voerman van de Indus triebond FNV gisteren mee op een persconferentie naar aanleiding van de overneming van ACP door Douwe Egberts (DE). De FNV- bond is daar niet rouwig om, aan gezien Unilever dat bijvoorbeeld samenvoeging van Duyvis (ACP) en Calvé (Unilever) zou hebben be tekent. „Als Unilever ACP had overge nomen, had dat er zonder twijfel dat ACP uiteen was gevallen. De overneming door DE geeft nu de rust dat niet alleen de markt, maar ook het bedrijf wordt overgeno men", aldus Voerman. De FNV- man is er overigens bepaald niet gerust op dat het verlies aan ar beidsplaatsen bij ACP beperkt blijft tot de aangekondigde 150 a 200. ACP is van plan het bedrijf Grada in Apeldoorn (230 werkne mers, artikelen voor lichaamsver zorging) te sluiten en de produktie naar België over te brengen. BRUSSEL (ANP) - De EG-mims- ters van begroting zijn er niet in ge slaagd een EG-begroting voor vol gend jaar vast te stellen. Dat heeft de Deense minister Knud Erik Ty- gesen vanmorgen na 19 uur verga deren meegedeeld. De tegenstelling tussen aan de ene kant het Verenigd Koninkrijk en anderzijds de zuidelijke landen, Griekenland en Spanje voorop, bleek niet te overbruggen. Groot- Brittannië wil een minimale begro ting vaststellen, zolang de Europe se Top geen besluit heeft genomen over nieuwe financiële middelen voor Gemeenschap. De zuidelijke landen willen nu al garanties dat er volgend jaar voldoende geld in kas De Deense voorzitter van de raad sloot niet helemaal uit dat de mi nisters op 1 oktober nog een laatste poging zullen wagen. Hij wil hier over eerst overleg voeren met zijn collega van buitenlandse zaken. Maar volgens de Nederlandse staatssecretaris Rene van der Lin den is het vrijwel uitgesloten dat de raad voor de vijfde oktober een be groting inlevert bij het Europese parlement, zoals het Verdrag voor schrijft. De twaalf ministers hebben in to taal acht verschillende begrotings modellen de revue laten passeren. Voor geen enkel model was de ver eiste tweederde meerderheid te vinden. De moeilijkheid is dat de minis ters niet meer mogen uitgeven dan 1,4 procent van de btw die in de lid staten wordt opgehaald. Dat bete kent dat er voorlopig niet meer be schikbaar is dan 35,2 miljard ecu (ecu 2,34 gulden). Dat bedrag is volstrekt onvoldoende om de uit gaven te dekken. Volgens de Eu ropese Commissie is er volgend jaar minstens 41 miljard nodig. Dat komt overeen met 1,8 procent van de btw. esluiten over meer financiële middelen moeten echter met alge mene stemmen worden genomen. Gezien de opstelling van de Britten was dat niet haalbaar. Engeland staat erop dat de Gemeenschap eerst het mes zet in de landbouw uitgaven. de Fokker-100. De Zwitsers heb ben acht van deze toestellen be steld en opteren voor nog eens zes machines. Het totale 'orderboek' voor de Fokker-100 omvat een klei ne 90 toestellen. Het gaat Fokker niet voor de wind met de produktie. De eerste vertraging ontstond volgens de Ne derlandse vliegtuigfabriek door een te late oplevering van de vleu gels, die niet door Fokker zelf wor den gemaakt. In augustus brak tij dens de landing één van de hoofd landingsgestellen van één van de twee prototypes van de Fokker- 100. Fokker en Swissair troffen in verband met de eerste vertraging regeling voor schadevergoe- Swissair-woordvoerder om miljoe nen guldens. Swissair was name lijk genoodzaakt al aan de Scan dinavische luchtvaartmaatschap pij SAS verkochte, oude DC-9 toe stellen tijdelijk terug te huren. Over een schadevergoeding van wege de nieuwe vertraging is nog niet gesproken. Fokker erkende gisteren in een verklaring dat 'de aanloopproble men in het serieproduktiepro- gramma' van de F-100 'nog niet ge heel overwonnen' zijn. „Als gevolg daarvan", aldus de fabriek, „dient met een beperkte vertraging in het afleveringsschema rekening te worden gehouden". Het totale aan tal van acht vliegtuigen voor Swis sair zal voor medio volgend jaar zijn afgeleverd, zegt Fokker. Wan neer de eerste Fokker-100 aan de Zwitsers wordt geleverd, wordt er evenwel niet bij gezegd. i toele- DEN HAAG - Het nu al jaren du- verancier voor de bouwnijverheid, rende drama in vele bedrijven, op heeft de nettowinst in de eerste gevoerd door de minister van bin- helft van het jaar scherp zien dalen nenlandse zaken en de i tot 0,9 miljoen gulden, zo blijkt uit renorganisaties, moet snel beëin- de donderdag verstrekte halfjaar- digd worden. De subsidie aan deze cijfers. In het eerste halfjaar van vorm van politiek toneel is wegge- 1986 verdiende Cindu-Key 2.1 mil- gooid geld. Afzonderlijke kleine to- achter de komma vastgelegd. Maar joen gulden netto. De omzet daalde neelgezelschappen kunnen deze dat niet alleen: ook 1 210,5 miljoen naar 195,5 miljoen subsidiegelden beter besteden Oorzaak van al deze onrust, die zich in 1983 ontlaadde, was het her metisch dichtgespijkerde regeer de ambtena- akkoord van het eerste kabinet- Lubbers. De financiële ruimte voor de arbeidsvoorwaarden van amb tenaren was tot in twee decimalen gulden. Lever Bij Lever in Vlaardingen, een dochteronderneming van Unile ver, gaan in de komende jaren 180 van de 500 arbeidsplaatsen verlo ren. Unilever heeft, dat gisteren meegedeeld. Zowel in de directe produktie als in de ondersteunen de afdelingen zullen arbeidsplaat sen vervallen. Unilever zégt te ho pen de vermindering van het aan- door Henri Kruithof de invul ling van die ruimte mochten de ambtenarenbonden nauwelijks meepraten. Onvrede Het kabinet had namelijk, in zijn ijver de werkloosheid krachtig aan te pakken, besloten dat vrijwel alle ruimte daaraan besteed op de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel kwijt te raken. Als doekje voor het bloeden werd de commissie-Albeda inge steld. Deze commissie kreeg als taak te adviseren bij conflicten tus sen ambtenaren en kabinet. Alleen als beide partijen daarmee ak koord gaan, krijgen de adviezen van de commissie een bindend ka rakter. Zoals al te verwachten viel, is het nog nooit gebeurd dat het ka binet arbritage heeft gevraagd aan de commissie-Albeda, zodat deze vorm van bemiddeling een dode letter werd. Zes jaar geleden, bij het aantre den van het eerste kabinet-Lub- den. Een mooi streven, dat vonden bers, zijn de problemen begonnen, de bonden ook, maar zij wilden Minister Rietkerk, die toch al niet ook wel wat geld voor verbetering centraal overleg al lang verlaten. Verleden In het bedrijfsleven is dergelijk bekend stond als de soepelste uit van de salarissen, die de laatste ja- die ploeg van Lubbers, vond over- ren ver waren achtergebleven bij tal banen te kunnen opvangen leg met de ambtenarenbonden de lonen in het bedrijfsleven. door herplaatsing, natuurlijk ver loop en afvloeiingsmogelijkheden. Pont De Koninklijke Houthandel Wil liam Pont heeft de eerste helft van het huidige boekjaar afgesloten met een nettowinst van 0,4 miljoen gulden, terwijl zij over de eerste helft van vorig jaar een verlies van 1,3 miljoen gulden had geleden. Over de tweede helft van dit jaar wordt een positief resultaat ver wacht, aldus de onderneming in een halfjaarbericht. lastig. Als het kabinet en de Daar voelden de coalitiepartners, Kamer beslist hebben over de ar- met CDA-fractievoorzitter Bert de beidsvoorwaarden van ambtena- Vries voorop, niets voor. 'Werk bo ren, dan liggen die vast en is daar ven inkomen' was de leuze en daar niets meer aan te veranderen, zo re- viel niet aan te tornen. Elke eis tot deneerde hij ongeveer. algemene salarisverhoging werd Dat hebben we geweten. Vuilnis categorisch afgewezen. De onvre- werd niet meer opgehaald, de trei- de onder de ambtenaren groeide nen reden niet of slechts met zeer daardoor enorm, grote vertragingen, de Haagse Van echt overleg tussen werkge- brandweer spoot het Binnenhof ver en werknemers was geen spra- vol met schuim en boze Amster- ke. Alle pogingen om de structuur damse burgers dumpten hun vuil- van dat overleg meer inhoud te ge- nis bij de Industriebond FNV, als- ven, strandden op de onwil van het of die er iets aan kon doen. kabinet, dat bang was zijn invloed Centraal akkoorden over de ar beidsvoorwaarden voor alle werk nemers behoren tot een ver verle den en eigenlijk wil ook niemand terug naar die situatie. De afspra ken worden daar al lang gemaakt op het niveau van de bedrijfstak ken of bedrijven. Een oplossing voor de proble men met het ambtenarenoverleg zou een zekere decentralisatie van het overleg kunnen zijn. Het kabi net zou jaarlijks de ruimte voor ar beidsvoorwaarden kunnen vast stellen, waarna in overleg wordt bekeken hoe het beschikbare geld moet worden verdeeld. In deze oplossing is het zelfs mo gelijk dat een deel van de beschik bare ruimte per ministerie vrij be steedbaar wordt verdeeld. Dan kan de ene minister dat gebruiken om bepaalde moeilijk verkrijgbare ambtenaren beter betalen, terwijl de andere minister voor bepaalde knelpunten op zijn ministerie meer ambtenaren aantrekt. Dat alles in overleg met de vertegenwoordi gers van de vakorganisaties op die departementen. Naast alle bezwaren die onge twijfeld tegen deze vorm van ar beidsvoorwaardenoverleg te be denken zijn, zijn er toch veel voor delen. Er valt nog eens wat te ver dienen voor de ambtenarenbon den. hetgeen hun positie naar de achterban sterker maakt. Boven dien kunnen knelpunten binnen de ministeries gemakkelijker wor den opgelost. Gebonden Er is nog een belangrijk voor deel. Minister Deetman overlegt jaarlijks met de onderwijsbonden over de vertaling van de afspraken met de ambtenaren voor het onder wijspersoneel. Daarbij is hij met handen en voeten gebonden aan de afspraken die voor de ambtenaren gelden. Een akkoord met de onder wijsbonden is dan ook vaak moei lijk te bereiken. Als Deetman jaarlijks een vrij be steedbaar bedrag voor de arbeids voorwaarden van het onderwij spersoneel zou krijgen, zou hij af spraken kunnen maken met de on derwijsbonden die veel meer op de specifieke situatie in het onderwijs zijn toegesneden. Het zal een andere instelling van zowel de overheid als de vakbewe ging vergen om een dergelijke, min of meer gedecentraliseerde, vorm van arbeidsvoorwaardenoverleg tot stand te brengen. Toch is het het overwegen waard. De sfeer is in de huidige vorm dermate ver ziekt dat elke mogelijke oplossing serieus moet worden bekeken, ook al betekent dat dat partijen iets van hun bevoegdheden moeten inleve- Vervoersbond FNV: inkomen boven werk UTRECHT (ANP) - De Vervoers bond FNV zet bij het cao-beleid voor 1988 het behoud van koop kracht bovenaan. Het bondsbe- stuur blijft verdere arbeidstijdver korting (atv) als werkgclegenheids- instrument zeer belangrijk vinden maar in hoeverre dit punt - tot nu toe nummer een in het arbeids voorwaardenbeleid - voor de leden prioriteit heeft moet in de discus sies blijken. Dat stelt de Vervoers bond FNV in de discussienota 'cao op maat' waarin de cao-koers voor volgend jaar wordt uitgezet. Blijkens de nota - die de komen de weken met de leden wordt be sproken - gaat de bond voor vol gend jaar uit van een loonruimte van 2,5 procent. Daarvan is drie kwart procent nodig om de prijs stijging bij te houden en de koop kracht te handhaven. De bond wil dat daartoe de prijscompensatie - in het vergeetboek geraakt omdat de laatste paar jaar de prijzen uit sluitend daalden en niet stegen - weer in ere wordt hersteld. De resterende 1,75 procent zou kunnen worden besteed aan her verdeling van arbeid en verbete ring van arbeidsomstandigheden. De werknemers in het openbaar vervoer zouden daarbovenop nog eens één procent extra loonsverho ging moeten krijgen om de achter stand die ze hebben ten opzichte van de werknemers in het particu liere bedrijfsleven te kunnen inlo pen. Bestuurder G. Ros van de Ver voersbond FNV wilde gisteren niet vooruit lopen op de vraag hoe de le den over verdere atv denken maar hij beaamde wel dat de twijfels er over zijn toegenomen. De bond blijft de voorkeur houden voor col lectieve atv, bij voorbeeld in de vorm van een 36-urige werkweek, maar eventueel is de bond ook te porren voor 'maatwerk' en andere vormen herverdeling van arbeid zoals scholingsverlof en vut. De Industriebond FNV, trend setter en de grootste vakbond in het particulier bedrijfsleven, is in tegenstelling tot de Vervoersbond FNV wel van plan koopkracht en bevordering van de werkgelegen heid via herverdeling van arbeid als gelijkwaardige prioriteiten aan de achterban te presenteren, zo liet een woordvoerder van deze bond weten. Overigens blijft de Industrie bond FNV niet vasthouden aan de 36-urige werkweek als de enige za ligmakende vorm van Horter wer ken. Ook de Industriebond - die bij de vorige cao-ronde wat de 36 uur betreft bakzeil haalde in de belang rijke sectoren als de metaal en bij Philips - is net als de Vervoersbond FNV te porren voor meer maat werk en diverse vormen van her verdeling van arbeid (VUT, scho ling, etcetera).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7