Senaat VS brengt Reagan slag toe Voorstel aan Botha verandert niets aan apartheid FBI arresteert op zee Libanese kaper Flinke beperking testen Star Wars Verrassende stap Spanje op militair gebied Secretaresse Barschel: deel aantijging is juist VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - De Amerikaanse federale politiedienst FBI heeft een Libanese man die ervan wordt verdacht twee jaar geleden de ka ping van een vliegtuig te hebben georganiseerd, in internationale wateren nabij Zuid-Europa gear resteerd, en hem naar de VS over gebracht. door Henk Dam Het gaat om Fawaz Younis, een shi'itische moslim uit Bayrut, die volgens de Amerikanen het brein was achter de kaping van een Jord aans vliegtuig. Het vleigtuig werd op 11 juni 1985 gekaapt kort nadat ,tt ^TTx*T^m^-KT T—v a i het met 60 passagiers was vertrok- WASHINGTON - De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 58 tegen 38 stemmen een ken uit Bayrut naar de Jordaanse voorstel goedgekeurd dat president Reagan ernstig beperkt bij het uittesten van wapen- hoofdstad Amman, systemen die deel uitmaken van zijn Strategisch Defensie Initiatief (SDI). De Senaat zei dat de regering al leen testen in het kader van SDI, beter bekend als Star Wars, mag uitvoeren als die niet in strijd zijn met de tot dusver geldende inter pretatie van het ABM-verdrag, het anti-raket-verdrag met de Sovjetu- door Henk Dam President Reagan heeft de afge lopen maanden meermalen laten weten dat zijn regering wil over- België sluit grenzen voor kernafval BRUSSEL (ANP) - België heeft zijn grenzen voorlopig gesloten voor radio- actief afval, op last van staatssecretaris voor milieu Miet Smet. De maatregel heeft te maken met een corruptieschandaal in het Studiecentrum voor Kernenergie in het vlakbij de Nederlandse grens gelegen Mol. Begin deze week kwam aan het licht dat het hoofd afvalverwerking in Mol is betrokken bij het schan daal rond het Westduitse transport bedrijf Transnuklear. Hij zou smeergeld en dure auto's in ont- vangst hebben genomen in ruil - kehjk'gemaakt, voor zijn medewerking bij het ge knoei met radioactief afval. De man is op staande voet ontslagen. Staatssecretaris Smet wil nu dat er een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de afvaltransporten en de verwerkingsvergunningen waarover het kerncentrum be schikt. Alle invoervergunningen worden in afwachting van dit on derzoek opgeschort. De zaak kwam aan het rollen via het groene Europarlementslid Paul Staes. Hij beschikt over een dossier van de politie in de West duitse deelstaat Hessen waarop de namen voorkomen van vijf Belgen die betrokken zouden zijn bij hei afvalschandaal. Tegen het centrum in Mol zijn ook andere beschuldi gingen geuit. Zo zouden er onge oorloofde lozingen hebben plaats gevonden in het riviertje de Nete. De Nete mondt uit in de Schelde. gaan tot de zogenaamde „brede" interpretatie van het ABM-ver drag. Binnen die interpretatie zou hij zo ongeveer alle SDI-testen kunnen laten uitvoeren die hij no dig vindt. Maar dat heeft de woede opge roepen van het Congres. Het Huis van Afgevaardigden nam al eerder met grote meerderheid een voor stel aan dat van de regering eiste zich aan de tot dusver geldende versie van het ABM-verdrag te houden. De Senaat had nog een extra re den om boos te zijn. Destijds was het de Senaat die het ABM-verdrag ondertekende, en de afgelopen maanden is dus gebleken dat de re- gering-Reagan het verdrag anders wil uitleggen dan de Senaat steeds gemeend heeft. De stemming van gisteren is on getwijfeld de zwaarste slag die Reagan tot dusver op het vlak van ontwapeningsvraagstukken van het Congres te verduren heeft ge had. De regering zag zelfs zo tegen de stemming op dat de Republikeinse partijgenoten van Reagan, op aan dringen van het Witte Huis, de stemming over het SDI-voorstel door allerlei vertragingstechnie ken vier maanden wisten op te houden. Het toestel werd gedwongen een rondreis te maken langs de vlieg velden van Cyprus, Tunesië en Ita lië waarna het terugkeerde naar Bayrut. De kaping leidde niet tot doden of gewonden onder de pas sagiers, bij wie zich ook Amerika nen bevonden, maar wel tot de ver nietiging van het betrokken vlieg tuig op het vliegveld van Bayrut waar de bemanning en de inzitten den kort ervoor waren vrijgelaten. Volgens Amerikaanse politie functionarissen is Younis de afge lopen weken constant in de gaten gehouden. De Libanees werd in het Middellandse Zeegebied in de buurt van Corsica door de FBI aan boord van een bootje gelokt. Maar op wat voor een manier dat was ge daan werd niet meegedeeld Toen die boot in internationale wateren aankwam werd Vnunic Reagan heeft de grondwettelijke mogelijkheid de beperkingen die het Huis van Afgevaardigden en Senaat hem hebben opgelegd, met zijn veto te treffen. Maar dat is hem door het Congres niet erg aantrek- Het SDI-voorstel is namelijk als een voorwaarde verbonden aan de defensiebegroting. Als Reagan het voorstel met zijn veto treft, dan be tekent dat ook automatisch dat hij VS-militair in Buitenland kort Potsdam door Russen verwond WASHINGTON (UPI/AFP) - Een Amerikaanse soldaat is in de Oost- duitse stad Potsdam licht gewond geraakt toen Sovjetsoldaten het vuur op hem openden. Dit heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie gis teren bekendgemaakt. De Verenig de Staten hebben een protest inge diend bij de Sovjetunie tegen „deze onvergeeflijke daad". In de verklaring herinnerde het Pentagon aan een soortgelijk inci dent in 1985, waarbij de Ameri kaanse officier Arthur Nicholson de omgeving van de Oostduitse Suriname De Surinaamse autorteiten wei geren visa te verstrekken aan alle stad Ludwigslut werd doodge- Nederlandse journalisten, die het schoten. Na dit incident maakten referendum op 30 september over de Sovjetunie en de Verenigde Sta de ontwerp-grondwet willen ver- ten afspraken om herhaling te slaan. Ongeveer dertig journalisten voorkomen. Maar de Sovjetunie, hadden een aanvraag ingediend, die steeds heeft volgehouden dat Een reden voor de afwijzing is niet Nicholson een spionagemissie uit gegeven. - voerde, weigerde smartegeld uit te keren aan de familie van de gedode Gevechten Bij gevechten tussen de Somali sche Nationale Beweging (SNM) en het leger in de noordelijke regio Togheer van Somalië zijn dezè week 90 doden gevallen. De oorza ken waren vermoedelijk zowel stammenverschillen als politieke meningsverschillen tussen voor- en tegenstanders van de SNM. Demonstratie De Zuidkoreaanse oproerpolitie heeft gisteren een demonstratie voor duizenden studenten in de zuidelijke stad Kwanju uiteenge slagen. In het hele land demon streerden studenten voor grotere autonomie voor de universiteiten, democratisering en vrijlating van anderen die bij eerdere protestac ties waren gearresteerd. Op ver scheidene universiteitsterreinen liepen de acties uit op felle gevech ten met de politie. EG-lidmaatschap Turkije heeft gisteren- opnieuw bot gevangen bij de aanvraag voor het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap. Het land slaagde er weer niet in om het Europese Par lement ervan te overtuigen dat de mensenrechtensituatie in Turkije de toets der kritiek kan doorstaan. De contacten tussen de EG en Tur kije zullen voorlopig op onofficieel i blijven. Contra's Leiders van het Amerikaanse Congres zijn overeengekomen de humanitaire steun aan de Nicara guaanse rebellen tot 7 november voort te zetten. Op die datum moet een vredesplan voor Midden-Ame- rika zijn beslag krijgen. Tot die tijd zullen de Contra's 7 miljoen gulden overbruggingsgeld krijgen voor voedsel, kleren en medicijnen. Vol gende week zal in het Huis van Af gevaardigden hierover worden ge debatteerd. militair. WENEN (IPS) - Voor het An tropologisch Museum in het hartje van de Oostenrijkse hoofdstad Wenen zit al meer dan een week een groepje van negen Mexicaanse indianen. Zij zijn naar Wenen afgereisd en vastbesloten om daar te ha len wat hen volgens de geschie denis zou toekomen: de veren hoofdtooi van Aztekenkoning Montezuma Xocozotziz. Montezuma Xocozotziz werd in 1520 door de Spaanse verove raars gedood. De hoofdtooi werd bij thuiskomst door de overwinnaars als geschenk aan koning Karei de Vijfde ge schonken. De tooi belandde via het Habsburgse geslacht uit eindelijk begin deze eeuw in het Weense museum. De Azte- kenpluim geldt als het pronk stuk van de collectie over indi aanse volkeren van het muse um. De directie voelt er dan ook weinig voor om de hoofdtooi richting Mexico te sturen. Bo- Indianen in Wenen eisen veren tooi op vendien stelt zij dat helemaal niet bewezen is dat de tooi van een stamhoofd was. Volgens het museum behoorde zij een Azteken priester toe. Om de ge moederen wat te sussen zond het museum een replica van de vederbos naar het antropolo gisch museum in de Mexicaan se hoofdstad. De indianen zijn niet over tuigd en eisen teruggave ook bij wijze van genoegdoening, zij het laat, voor het bloedbad dat Europese veroveraars eeuwen geleden aanrichtten onder hun voorvaderen. Om hun eis kracht bij te zetten gingen zij een week geleden in hongersta king. Bovendien vroegen zij een audiëntie aan bij de Oosten rijkse minister van buitenland se zaken. De Mexicaanse ambassade in Wenen zit duidelijk in haar maag met de actie. Zij distanti eert zich voorzichtig van de de monstranten en eerdere officië le uitlatingen over de rechten van de versierselen. Zij pleit nu voor een onderzoek door des kundigen naar de hoofdtooi. De actie van de indianen trekt ondertussen steeds meer bekijks in de Weense hoofd stad. De folkloristische dansen die zij overdag op straat uitvoe ren, zijn in enkele dagen een toeristische attractie van de eerste orde geworden. Honder den mensen verzamelen zich op het plein voq/ het paleis van de vroegere Oostenrijks- Hongaarse dynastie om de ei sen van het „Aztekenvolk" te horen en te kijken naar krijgs dansen met vederen hoofd tooien. BONN (AFP/DPA/Rtr), - De Spaanse premier Felipe'Gonzalez heeft gisteren gezegd dat Madrid overweegt mee te doen aan de ge plande gezamenlijke Frans-Duitse brigades. Na een werkbezoek van twee da gen aan de Bondsrepubliek en ge sprekken met bondskanselier Ko hl, zei Gonzalez dat Spanje grote sympathie" koestert voor de plan nen van Bonn en Parijs om de ban den op militair gebied nauwer aan te halen en gezamenlijke brigades in het leven te roepen. Gonzalez wist niet of er in het Spaanse defen siebudget ruimte was voor Spaan se deelname aan deze brigades, maar het idee "fascineerde'' hem. Op de persconferentie waar Gon zalez deze mogelijke nieuwe ont wikkeling aankondigde, bleek hoe ver Gonzalez zich inmiddels heeft verwijderd van de ideeën die hij had toen hij in 1982 aan de macht kwam. Toen was deze socialist nog voorstander van opzegging van Spanje's NAVO-lidmaatschap. Nu wenst hij hieraan vast te houden in ruil voor de vermindering van de militaire aanwezigheid van de Amerikanen, die hij zijn kiezers heeft beloofd bij het onlangs ge houden referendum over Spanje's uittreden uit de NAVO. Gonzalez meent dat de VS hun sleutelrol in de defensie van West- Europa moeten behouden. De bij drage is zowel volgens Gonzalez als Kohl „door niets" te vervangen. Volgens Gonzalez zou het Westen nu niet aan de vooravond staan van een akkoord met de Sovjetunie voor de afschaffing van middellan ge afstandraketten, als de NAVO in het verleden niet had besloten kruisraketten en Pershings te plaatsen. Gonzalez wilde zich niet uitlaten over het besluit van zijn regering het militaire akkoord met de VS in november op te zeggen. gearresteerd, en werd hij overge bracht naar het Amerikaanse vlieg- dekmoederschip Saratoga, dat zich voor oefeningen in de Middelland se Zee bevindt. Vervolgens werd Younis recht streeks naar de Verenigde Staten gevlogen, waar hij gisteren voor een rechter verscheen. De rechter las hem de dagvaarding voor waar in staat dat Younis beschuldigd wordt van het nemen van gijze laars, samenzwering en vernieti ging van een vliegtuig. Op deze misdaden staat in de VS een maximaal levenslange gevan genisstraf. Younis luisterde gela ten toe, toen de dagvaarding hem door een vertaler in het Arabisch werd voorgelezen. Hij verklaarde vervolgens niet schuldig te zijn. Volgens het Amerikaanse minis terie van justitie is Younis in dienst van de Amal militie, een groep shi'itische moslims in Libanon die nauwe banden heeft met Syrië. Leider van de militie is Nabih Ber- ri, die ook minister van justitie in Libanon is. De Amerikaanse minister Meese (justitie) gaf gisteren een kleine toelichting op de arrestatie van Younis waarin hij zei dat het de eer ste keer is, dat de Amerikaanse jus titie in het buitenland de hand heeft weten te leggen op een terro rist. „De operatie illustreert de be doeling en het vermogen van de Verenigde Staten om overal ter we reld de wet toe te passen bij de be strijding van terrorisme. Het was de eerste operatie in zijn soort, maar het zal zeker niet de laatste zijn", aldus Meese. BONN (GPD) - Een secretaresse, die werkt op de persafdeling van de regering van de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein, heeft gis teren een deel van de beschuldigin gen tegen minister-president Bar schel bevestigd. De 48-jarige Jutta Schroder ver telde dat zij vorige week dinsdag getuige was van drie telefoonge sprekken tussen Barschels omstre den persmedewerker Pfeiffer en de minister-president. Barschel heeft in deze gesprekken zijn medewer ker gevraagd hem een afluisterap- paraat te bezorgen. Volgens Pfeif fer wilde de christen-democrati sche deelstaatpremier dit apparaat een dag voor een veiligheidsonder zoek in zijn telefoon monteren. Bij ontdekking zou dan de verdenking op de SPD vallen. Pfeiffer beschuldigt Barschel verder van een opdracht tot bespio neren van de sociaal-democrati sche lijsttrekker Engholm. Het weekblad Der Spiegel publiceerde maandag het verhaal van de inmid dels ontslagen persmedewerker. Barschel ontkent alle aantijgin gen. Gisteren probeerde hij de op positionele SPD te overtuigen van zijn onschuld. Later sprak hij ook met de vertegenwoordiger van de Deense minderheid, wiens stem voor de CDU noodzakelijk is om aan de macht te blijven. De sociaal-democraten toonden zich na afloop van de toelichting niet onder de indruk. De bespio neerde Engholm was niet aanwe zig. Hij weigert te spreken met Bar schel. De parlementariërs stelden de CDU-minister-president geen vragen. Daarmee willen ze wach ten tot de parlementaire onder zoekscommissie haar werk beeint. Wel deelde de SPD mee, dat men blijft bij de eis dat Barschel direct moet aftreden, omdat hij weigert de politieke verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het handelen van zijn medewerker. Inmiddels staat vast dat Eng holm is bespioneerd en dat zijn be lastinggeheim is geschonden. De vraag is echter of Pfeiffer op eigen houtje heeft gehandeld, of hij fi nanciële en andere steun van bui ten de CDU kreeg of dat Uwe Bar schel de opdrachtgever was. BASRA - Deze Irakees zit gelaten tussen de puinhoop van wat eens zijn thuis in Basra was. Iran heeft gisteren Iraakse steden gebombardeerd als vergelding voor de Iraakse aanvallen op tankers en Iraanse olie- en industrie gebieden. Volgens Iraq werd 'het grootste deel van de Iraanse troepenmacht vernietigd'. Iran meldde dat het een gevechtsvliegtuig van Iraq had neergehaald. Beide landen gingen niet in op de wederzijds gemelde ■verliezen. Britse liberalen voor fusie HARROGATE (AFP/DPA) - De Britse liberalen hebben gisteren met overgrote meerderheid gestemd voor onderhandelingen met de sociaal democratische partij (SDP) over een samengaan. De liberale leider David Steel hoopt dat de nieuwe partij kan meedoen aan de gemeenteraadsver kiezingen die in het vooijaar van 1988 zullen worden gehouden. Eerder had de SDP het licht op groen gezet voor fusiebesprekingen met de liberalen. Beide partijen werkten al met elkaar samen in de Allian tie, maar deze is er tot dusver niet in geslaagd zich tot 'derde weg' te ont wikkelen tussen de Conservatieve partij van premier Margaret Thatcher en de oppositionele Labourpartij. Bij de verkiezingen voor het Lagerhuis in juni behaalden de twee partij en samen 22,7 procent van de stemmen, maar als gevolg van het distric tenstelsel kregen zij maar 22 van de 650 zetels in de Britse Tweede Kamer Daarvan hebben de liberalen er 17 en de SDP 5. De liberale partij heeft een gseschiedenis van meer dan 100 jaar. Hierbij vergeleken is de SDP piepjong: zij ontstond pas in 1981, toen een aantal kopstukken van de Labourpartij (de zogeheten 'Bende van Vier') die par tij verliet omdat die te links zou zijn geworden. SALISBURY - Ietwat angstig kijkend beklimt de Britse kroonprins Charles de laatste meters naar de top van de toren van de kathedraal in de Zuidengelse stad Salisbury. Charles gaf gisteren met zijn beklimming het startsein voor de restauratie van de eeuwenoude kathedraal. (foto api JOHANNESBURG - Voor buiten landse bezoekers met een enigs zins kritische kijk op de Zuidafri- kaanse samenleving is een bezoek aan de Johannesburgse wijken Hil- lbrow, Sandton, Mayfair al jaren een vreemde, uiterst verwarrende ervaring. In het land waar sinds 1949 een wet bestaat, die het ver biedt dat families van verschillen de rassen met elkaar leven, blijken wel degelijk multiraciale woonwij ken te bestaan. door Ruud de Wit Sterker nog, in een 'blanke' wijk als Hillbrow, in het hartje van Jo hannesburg, is het zelfs mogelijk dat 50.000 van de ongeveer 70.000 inwoners een opvallend donkere huidskleur hebben, die ze niet te danken hebben aan een langdurige blootstelling aan de brandende zo merzon. En wie enige telefoontjes pleegt met projectontwikkelaars, huisma kelaars en particuliere huisbezit ters in andere blanke woonwijken, kan constateren dat een donkere huidskleur - in elk geval in de gro tere steden - zelden een bezwaar is om zaken te doen. Illegaal natuur lijk, waardoor er enige juridische en praktische kronkelwegen moe ten worden bewandeld, maar uit eindelijk toch zonder al te grote ri sico's. Toch beschouwt de Nationale Partij, die verantwoordelijk is voor nagenoeg alle apartheidswetten, de wet op de gescheiden woonge bieden nog altijd als een steunpi laar van haar regeringsbeleid. Ze ker president P.W. Botha heeft daar het afgelopen jaar, toen zijn partij het van ultra-rechtse kant zwaar te verduren had, geen twijfel over laten bestaan. Zo zei Botha ondermeer op 27 maart van dit jaar dat „eigen woon gebieden, vooral in de grote steden van het grootste belang zijn voor de bescherming van blanke arbei ders". Hij voegde er aan toe, dat „de rijken hun apartheid kunnen kopen met grote woningen en uit gestrekte landgoederen. Maar de arme blanke kan slechts leven waar hij zich dat kan veroorloven. Ik sta dus aan de kant van de blan ke arbeider". Botha zei bij die gelegenheid ook, dat het principe van geschei den woongebieden niet uit de wet geving zal worden geschrapt, zo lang hij het voor het zeggen heeft. Hij durfde zelfs te stellen niet te weten wat 'grijze' gebieden zijn, zo als de woonwijken worden ge noemd, waar blank en niet-blank illegaal samenleven. Een speciale commissie van de presidentraad heeft nu een rapport gemaakt over de wet op de geschei den woongebieden. Het principe van de gescheiden woongebieden voor de vier rassen blijft, ook daar in, gehandhaafd. Botha zal dus zijn zin krijgen. Dat blijkt al snel bij na lezing van het rapport. Al was het alleen maar, omdat zijn Nationale Partij niet alleen de presidentsraad domineert, maar ook de omstreden parlementaire driekamerstruc- tuur. President Botha. (fotoAP) ben zich direct na het uitkomen van het rapport gedistantieerd van de aanbevelingen. Een teken aan de wand. Na het vertrek van de eni ge kleurlingminister in zijn kabinet wordt Botha nu binnen korte tijd opnieuw met een openlijke demon stratie van afkeuring geconfron- Het enige wat het rapport" wel aanbeveelt, is dat er vanaf volgend jaar een mogelijkheid zal worden gecreëerd voor inwoners van be staande wijken om hun wijk open te stellen voor andere rassen. Waar mee overigens, zoals hierboven werd aangetoond, slechts een lega le bekrachtiging wordt gegeven aan een situatie die al jaren bestaat. Maar duidelijk zal tevens zijn, dat de onrechtvaardigheid die voor de grote massa van niet-blanken in de Zuidafrikaanse wet ligt opgeslo ten daarmee bij lange na niet is op geheven. Want de vrije keus van ie der individu om te wonen waar hij wil, blijft ook in de toekomst on mogelijk. Sterker nog, nu al kan worden aangenomen, dat vele niet- blanken die jarenlang clandestien in een blanke woonwijk hebben gewoond, maar daar gedoogd wer den, alsnog gedwongen zullen wor den te verhuizen naar een van de toekomstige 'grijze' of multiraciale woonwijken. Vijftien, voornamelijk niet-blan- ke leden van presidentsraad, heb- teerd. Wil hij op enige manier nog serieus worden genomen als 'de man die Zuidafrika een post- apart heidsmaatschappij binnen zal lei den', dan wordt het toch wel de hoogste tijd, dat hij zich niet meer- richt op de kleine minderheid van ultra-rechtse blanken, maar op de overgrote meerderheid van niet- blanken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5