'Het ambtenarenpensioen te bewaken is onze eerste zorg' 'Zolang er taboes zijn, kan Stalintijd terugkeren Paus ontmoet aids-patiënten in Verenigde Staten VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 ABP-topman Reijnen wil imago pensioenfonds oppoetsen DEN HAAG - "Vroeger was het een eer en iets moois om bij het ABP te werken, maar sinds alle toe standen Die hebben bij het personeel wel wat ver oorzaakt. Als het nu bij de affaire-Masson was geble ven. Maar toen vorig jaar plotseling de woningbouw- subsidies er ook nog bij kwamen. liep de emmer over". door Hans Amesz Mr. J. Reijnen, nu nog voorzitter van de Raad van Toezicht van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) en volgend jaar voor zitter van het bestuur, is vast van plan hard te gaan werken aan de verbetering van het imago van ver reweg het grootste pensioenfonds in Nederland. "Wie nu over het ABP spreekt", verzucht Reijnen in zijn kantoor aan het Haagse Lange Voorhout, "heeft het eigenlijk uitsluitend over de beleggingen en vooral die in onroerend goed. Maar dat is na tuurlijk alleen maar een uitvloeisel. Want het gaat in eerste instantie om pensioenen voor ambtenaren". "Het ABP moet ervoor zorgen dat die pensioenen kunnen worden uitbetaald. Daarvoor ontvangt het fonds premies van mensen die op een gegeven moment met pensioen gaan en van de werkgever, in dit geval de overheid. Dat zijn enorme bedragen die natuurlijk moeten worden belegd". In 1985 is het aantal gepensio neerden, dat van het ABP in enige vorm pensioen ontvangt, met 10.000 gestegen tot 394.000. Het aantal nog werkende deelnemers aan het fonds daalde opnieuw enigszins en wel met 1000 tot 917.000. Aan pensioenen en uitke ringen werd 6.6 miljard gulden be taald, ruim 6,4 miljard kwam aan bijdragen binnen. Het belegd ver mogen bedroeg 121,6 miljard gul den. Eind 1988 zal dat wel in de buurt van de 135 miljard gulden liggen. Het totale belegde vermo gen van alle pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen in Nederland is naar schatting zo'n 350 miljard. Hard nodig Gigantisch veel geld. bijna gelijk aan het nationale inkomen. Reij nen heeft er echter behoefte aan om de verhalen dat het ABP in zijn geld zou zwemmen, te ontzenu wen. "Dat geld is allemaal hard no dig om aan de pensioenverplichtin gen te voldoen. Ook de Sociaal Economische Raad (SER) heeft na drukkelijk vastgesteld dat er bij de pensioenfondsen geen sprake is van overschotten". Momenteel mag de financiële si tuatie er op het eerste gezicht dan rooskleurig uitzien, voor de toe komst moet rekening worden ge houden met het feit dat de nomina le rente gaat dalen en dat de loon- en prijsinflatie zullen toenemen. Bovendien worden pensioenrege lingen voortdurend aangepast en verbeterd, wat ook geld kost. Om dat pensioenfondsen verplichtin gen aangaan voor een lange perio de is het, vindt de SER. verstandig dat bij vaststelling van de premies de conjunctuur niet teveel gevolgd wordt". Het ABP werkt al jaren met een vaste rekenrente van 4 procent. Dat wil zeggen dat de beleggingen minimaal 4 procent rendement moeten opleveren om in de toe komst de pensioenen te kunnen uitbetalen. Er is op dit moment in- (derdaad sprake van 'overrente'. De nominale rente was de laatste jaren immers beduidend -hoger dan de rekenrente, maar wie zegt dat dat zo blijft? Om te voorkomen dat dan de premies plotseling omhoog moeten is het volgens Reijnen be ter om nu bij wijze van spreken te 'sparen' door de premies niet te verlagen. Affaires Het ABP, waar by na 4000 men sen werken, is geteisterd door af faires. De handelingen van het vroegere hoofd beleggingen, mr. drs. A. Masson, zorgden er voor dat hel ABP welhaast synoniem werd aan een corrupte bende van zak kenvullers. Er kwamen verschil lende commissies die onderzoek deden en rapporteerden. Een gevolg daarvan was dat de onoverzichtelijke structuur van het grootste pensioenfonds op de helling ging. Inmiddels is het zo ver dat er een nieuwe wetgeving komt, met als belangrijkste gevolg dat de staat, in de vorm van de mi nisters van binnenlandse zaken en financiën, verder van het ABP komt te staan. Reijnen: "Nu staat de hoofddi rectie van het ABP in feite recht streeks onder de regering. De mi nister van binnenlandse zaken be noemt en ontslaat het kader. Het hele loon- en salarisbeleid loopt via binnenlandse zaken. En Financiën (lees de centrale beleggingsraad) bemoeit zich met het beleggings beleid. In de toekomst krijgt het bestuur (bestaande uit zes verte genwoordigers van de overheid en zes van de werknemers plus Reij nen als onafhankelijke en niet stemgerechtigde voorzitter, red.) de eindverantwoordelijkheid voor alles. Dat is nog geen volledige pri vatisering, want de regering houdt bepaalde bevoegdheden, maar het is wel een stap voorwaarts". Het bestuur van het ABP krijgt dus de daadwerkelijke verant woordelijkheid voor de beleggin gen. Reijnen: "Dat is de grote winst van de nieuwe structuur. Want, als je er wel over gaat maar er niet over kan beslissen, zoals nu het geval is met de Raad van Toezicht, dan kan je je werk niet doen. Dan blijf je toch nog zweven. Straks komen wij. het bestuur, voor de beleg gingscommissie. Wij benoemen en ontslaan, zij het wel in overeen stemming met de minister van fi nanciën. En wij kunnen, met een meerderheid van driekwart, nee zeggen tegen de beleggingscom missie. Al vind ik wel dat dit slechts bij uitzondering moet ge beuren". Beleggingscommissie Momenteel controleert het rijks orgaan Centrale Beleggingsraad de geplande beleggingen van het ABP, de sociale verzekeringsbank in Amsterdam en het spoorweg pensioenfonds. Voor het ABP wordt een nieuwe beleggingscom missie gevormd, waar oud-ban kiers, ex-bestuursleden van verze keringsmaatschappijen, onroe rend goed-specialisten en andere dëskundigen in komen te zitten. Dat zouden in verband met de con tinuïteit voor een deel dezelfde mensen kunnen zijn die nu lid zijn van de Centrale Beleggingsraad Reijnen: "Aan de samenstelling wordt gewerkt". Bij het ABP wordt elk jaar een beleggingsplan opgesteld. Dat moet ook het toekomstige bestuur gaan doen. waarbij beleggings commissie en directie natuurlijk invloed uitoefenen. Met dat plan, dat zonodig in de loop van het jaar •dt bijgesteld, gaat de directie het Mr. J. Reijnen:Vroeger was het Binnen bepaalde grenzen be staan machtigingen. De directie hoeft niet voor alles toestemming aan de beleggingscommissie te vragen. Dat kan ook niet, want vaak moeten beslissingen snel ge nomen worden. De aan- of verkoop van een pakket aandelen bijvoor beeld. De beleggingen van het ABP moeten vooral "zeker" zijn. Er is vaak kritiek dat het ABP veel te conservatief belegt. Met een beetje visie en wat meer durf zou er aan zienlijk meer te verdienen zijn. Reijnen: "Misschien zijn er wel be tere rendementen te maken, maar dan worden ook de risico's groter. En dat kan je als pensioenfonds niet maken, zeker niet als pen sioenfonds voor ambtenaren. Want daar wordt met een extra oog naar gekeken, wat weer duidelijk is ge bleken bij de subsidieregelingen voor de bouw". Verplichtingen Heeft het ABP op het gebied van beleggingen ook een soort maat schappelijke taak, bijvoorbeeld in vesteren in minder rendabele wo ningbouw? "De eerste taak is: aan de verplichtingen voldoen", meent Reijnen. "Dus zoveel overhouden dat de pensioenen kunnen worden uitbetaald. Als je dan nog geld hebt voor een tweede, maatschappelijke taak, vind ik dat prachtig. Daarbij moet je goed op je tellen blijven passen. Een blijvend, bewust geko zen, lager rendement leidt uitein delijk tot hogere pensioenbijdra gen van de overheid. Projecten met een soort morele betekenis kunnen alleen worden uitgevoerd als het rendement op een aanvaardbaar niveau blijft". Het ABP mag, net als de andere pensioenfondsen, straks ook in het buitenland (de 12 EG-landen, Zwit serland, Amerika, Japan, Canada. Australië en Nieuw-Zeeland) gaan beleggen, zij het voor niet meer dan 5 procent. Voor zo'n e aan beleggingen als ABP beschikt, is de Nederlandse kapitaalmarkt zeker niet aan de ruime kant. Er komt bij het ABP straks ook een ander, soepeler en meer aan de markt aangepast beloningssys teem. Dat wil zeggen dat het fonds voor beleggingsdeskundigen, ac countants, automatiseringsdes kundigen, actuarissen meer kan betalen dan nu het geval is. Dat is ook nodig want bij de andere grote pensioenfondsen, verzekerings maatschappijen en (laat staan) ban ken wordt op cruciale posten vaak het dubbele of meer verdiend dan bij het ABP. Het hoofd beleggingen bij het ABP krijgt pakweg 150.000 gulden, bij verzekeringsmaatschappijen tussen de 250.000 en 300.000 gulden en bij de grote banken aanzienlijk Glasnost", ondergronds krantje in Moskon MOSKOU - Vanachter de deur van het kleine appartement aan de Garibaldistraat klinkt schrijfma- chinegeratel dat ook niet ophoudt bij het geluid van de bel. Een man nenstem vraagt op sombere toon identificatie, alvorens de deur open en, na een haastige blik op de gang, weer dicht gaat. door Alexander Münninghoff het voorlaatste nummer van 'Glas nost', dat momenteel in een oplage van ongeveer honderd stuks van hand tot hand gaat onder de groep geïnteresseerden van naar schat ting duizend mensen in Moskou. Leningrad. Kiev, Jerevan en Ir- koetsk, geeft Grigorjants ook toe dat er een zekere hoop op een bete re toekomst bestaat. „Al vele maanden worden er geen processen over de vrijheid van meningsuiting meer gevoerd. Er worden politieke gevangenen vrijgelaten, ook uit psychiatrische inrichtingen waarin ze gedwongen verbleven. Het vertrek uit de Sov jetunie is vergemakkelijkt en men is inderdaad begonnen te onder zoeken, welke Krimtataren uit Centraal-Azië, waar ze in 1944 mas saal naar gedeporteerd werden, naar de Krim willen terugkeren", is zijn voorzichtige conclusie. Huiszoeking Maar intussen slaagt hij er niet in zijn blad 'Glasnost' officieel te la ten registreren. Daarin ziet Grigor jants het teken, dat het met Gor- batsjov openbaarheid nog lang niet gaat zoals het zou moeten. „De KGB heeft een paar keer gepro beerd hier een huiszoeking te hou den. Maar omdat er net toevallig westerse tv-camerateams aanwe zig waren, gingen zij er haastig van door. We worden gevolgd en afge luisterd. Men bedreigt ons met uit zetting uit dit huis en we kunnen voor onze krant geen bankreke- „Het staatsuitgeversbureau Gos- komizdat heeft mij gezegd dat er in dit land 8500 kranten en 1500 tijd schriften verschijnen die alle een staats- of maatschappelijke instel ling vertegenwoordigen, maar dat 'Glasnost' niemand vertegenwoor digt en dus niet officieel geregi streerd kan worden. Onze situatie is onduidelijk, moeilijk en' onze ker". Ondanks de soms zeer kritische stukken die de laatste tijd in kran ten als de Pravda en Izvestia ver schijnen, zijn er volgens Grigor jants nog steeds onderwerpen die voor de officiële bladen taboe zijn. „De KGB. het leger, de psychiatri sche inrichtingen, de kwestie van de nationaliteiten. En die moeten naar ons gevoel net zo openhartig behandeld kunnen worden als kwesties als corruptie, alcoholmis bruik, slecht bëleid en vriendjespo litiek, die nu zo geregeld aan de or de komen. Er zijn nog steeds ta boes in onze samenleving en zo lang die bestaan is er geen garantie dat er niet een nieuwe Stalin-tijd zal aanbreken". Grigorjants werd zelf in 1983 ver oordeeld tot zeven jaar gevangenis straf en drie jaar aansluitend ver banning. In februari van dit jaar werd hij bij een amnestie vrijgela ten. Zelf zegt hij als dissident te zijn veroordeeld. Maar het blad 'Avondlijk Moskou' ('Vetsjernjaja Moskva beweerde onlangs in een giftig artikel (tot dusver het enige over 'Glasnost' en haar hoofdre dacteur dat in de officiële pers is geweest) dat Grigorjants zich had bezondigd aan speculaties in de kunstsector. Rancune De inhoud van 'Glasnost' is tot dusver niet zodanig, datje veel zou missen als'je deze uitgave ongele zen laat. De vele economische be spiegelingen blijven qua niveau duidelijk achter bij wat er in de of ficiële organen verschijnt. Slechts af en toe komt de lezer een interes sant artikel tegen, zoals een stuk dat handelt over de vernietiging van de archieven uit de Stalin-tijd. waarvan volgens het blad sprake is. Het blad is verder doortrokken van persoonlijk leed, aangedaan door de KGB, en een weliswaar be grijpelijke maar daarom nog niet relevante rancune. Voor het eerste nummer heeft Andrej Sacharbv nog een bijdrage geschreven, maar dat lijkt de laatste keer geweest. Grigorjants: „Sacharov wil zich op zijn weten schappelijk werk concentreren en wil zich afschermen voor de publi citeit. Wij nemen nu in feite zijn functie over van ombudsman voor iedereen die het in dit land moeilijk heeft". Een jonge man met lang haar. dikke brilleglazen en een pacifis tenspeldje op zijn commandotrui legt dicht betikte vellen op stapel tjes op een oude, versleten divan. Aan een verveloos tafeltje zit een meisje verwoed op een oude schrijfmachine te rammen, een ar beid die kennelijk zo zeer een race tegen de klok betekent dat ze geen tijd neemt om op mijn groet te ant woorden. Aan de wand hangt een foto van Andrej Sacharov en enke le religieuze prenten. We zijn hier in het hol van de dis sidente leeuw, of wat daar van over is: het tijdelijk redactielokaal van het geheel handvervaardigde en - verspreide blad 'Glasnost' (Open baarheid). De man die opendeed en mij voorgaat naar de kleine kamer- en-suite, waar zich een met pape rassen volgeladen bureau bevindt is initiatiefnemer en hoofdredac teur Sergej Grigorjants. Ontegenzeggelijk is er sinds Gor- batsjov veel veranderd in de situa tie van de Sovjet-dissidenten. En in WASHINGTON (GPD) - Paus Johannes Paulus II heeft giste ren tijdens een mis in San Fran cisco vijftig mannen die lijden aan de ziekte aids, gezegend en tegen hen gezegd: „God houdt van u allemaal, zonder onder scheid, zonder beperking". De aids-slachtoffers waren op uitdrukkelijk verzoek van de paus aanwezig bij de verder door meer dan 1000 personen bezoch te mis in de 18e-eeuwse Missie Dolores basiliek. Alle aanwezige aids-lijders waren homoseksuele katholieken; twee van de slacht offers waren priester. De vijftig mannen zaten bij el kaar in het midden van de kerk Toen de paus de basiliek binnen kwam, liep hij op hen af. Sommi gen drukte hij beide handen; bij anderen schreef de paus met zijn vinger een kruisteken op het voorhoofd In de toespraak die de paus vervolgens hield, noemde hij aids slechts ëén keer, en homo seksualiteit helemaal niet. Lang durig echter bleef hij stilstaan bij de betekenis van zonde en ver giffenis. „God houdt van u allemaal. Hij houdt van de ouderen, die de last van de jaren voelen. Hij houdt van .de zieken, hij houdt van de genen die lijden aan aids. Hij houdt van de familieleden en vrienden van de zieken, en van degenen die hen verzorgen", al dus de paus. Paus Johannes Paulus zei ver volgens hoe Paulus al heeft ge zegd dat Christus op aarde kwam om zonden te vergeven, en riep daarop de gelijkenis van de ver loren zoon in herinnering, en vooral hoe die door zijn vader vergeven was. De toespraak werd door velen in en buiten San Francisco ge zien als een indirecte oproep tot homoseksuelen om om verge ving te vragen. Algemeen was verwacht, dat de paus in meer di recte termen zou spreken over homoseksualiteit, waarin de rooms-katholieke kerk een zon de ziet. Buiten de basiliek werd de paus geconfronteerd met een groep van enkele duizenden de monstranten. in vele gevallen le den van homoseksuele organisa ties, die leuzen riepen als: „Schande, schande", en „Paus, ga naar huis". Sommige betogers hadden zich met pausgewaden uitge dost. Ook in Washington werd gisteren bij de ambtswoning van de pauselijke nuntius tegen het pausbezoek gedemonstreerd. Te weinig bekwame kandi daten. In de Nederlandse Her vormde Kerk dreigt een tekort aan theologen die bekwaam zijn om hoogleraar te worden. Zowel de hervormde commissie voor het Theologisch Wetenschappe lijk Onderzoek (TWO) als het her vormd moderamen hebben de laatste tijd hierover hun bezorgd heid geuit. TWO stelt de voor dracht op bij vacatures van ker kelijke hoogleraren. TWO heeft „met zorg" gecon stateerd dat in enkele vakgebie den het al geruime tijd moeilijk is om „waarlijk professorabele personen" voor te dragen bij va catures voor hervormd kerkelijk hoogleraar. Om die reden heeft TWO het bestuur van het Her vormd Studiefonds verzocht niet alleen boekenbeurzen, maar ook promotiebeurzen ter beschik king te stellen. Ter ondersteu ning van dit verzoek schreef het moderamen eind vorig jaar dat „de zorg voor .Nachwuchs' in on ze kerk, vooral op het gebied van de praktische theologie en de christelijke ethiek, een prioriteit van de eerste orde vormt". Het bestuur van het Studie fonds heeft inmiddels hiertoe be sloten, blijkens een brief die deze maand aan de kerkeraden en col leges van kerkvoogden is verzon den. VPW en macht. De vereni gingen van pastoraal werkenden (VPW's) moeten machtsvorming tegen de „restauratieve bewe ging vanuit zeer sterke machts posities" in de RK Kerk niet uit de weg gaan. Vernieuwing is al leen mogelijk, als er mensen zijn die nieuwe ideeën uitdragen en ondanks veel weerstand in prak tijk weten te brengen. Daarvoor is een effectieve organisatie on misbaar. Dat hield dr. L, Laeijendecker, hoogleraar algemene sociologie in Leiden, gisteren de leden van de VPW's voor die in Utrecht wa ren bijeengekomen om de op richting van de federatie van de zeven VPW's in Nederland te vieren. Tot nu toe werkten de VPW's. die samen tussen 1300 en 1400 leden hebben, samen in een landelijk beraad. In elk van de zeven bisdom men bestaat een VPW. Het zijn beroepsverenigingen die de ma teriële en immateriële belangen van gewijde pastores (priesters en diakens) en de (ongewijde) pastorale werk(st)ers behartigen De meeste VPW's zijn ontstaan na de biizondere svnode van de Nederlandse bisschoppen in ja nuari 1980, waarvan de besluiten door vele pastores als een bedrei ging voor hun werk werden erva ren. Van de bisschoppen erkent alleen bisschop Ernst van Breda de VPW als een officiële ge sprekspartner. Laeyendecker noemde een aantal barrières die pastores mo gelijk van machtsvorming af houden. Uit afkeer van de hiërar chische structuur die vroeger al les regelde, voelen pastores nu grote weerstanden tegen elke vorm van organisatie. Voorts noemde hij als mogelijke oor zaak het „taboe op macht" bij pastores op grond van een speci fieke theologische traditie. Pas tores zijn opgevoed met het mo del van het mystieke lichaam van de kerk, waarin dienstbaar heid vooropstaat en disharmonie ten koste van alles moet worden vermeden, omdat dat de kerk in gevaar brengt. Laeyendecker keerde zich te gen de opvatting van sommige pastores dat men zich niet zo druk moet maken over ontwik kelingen in de landelijke kerk, omdat m de parochies nog zeer veel mogelijk is. Hij wees erop dat vele taken niet op parochieel niveau kunnen worden aange pakt. Voorts herinnerde hij eraan dat ook in parochies ontwikke lingen worden teruggedraaid. Inzegening homoseksuele paren. Binnen de Remonstrant se Broederschap hebben reeds vijf homoseksuele paren hun re latie laten inzegenen. Met nog vier andere zijn gesprekken gaande. Dit heeft de algemeen secretaris, mr. J.W.A. Nieuwen- huijsen, desgevraagd medege deeld. Vorig jaar november besloot de algemene vergadering van de Broederschap dat vanaf 1 januari 1988 ook homoseksuele en sa menwonende paren hun relatie kerkelijk konden laten inzege nen. Een maand later is de kerke raden per brief medegedeeld dat de huidige kerkorde het inzege nen van niet-huwelijkse relaties niet uitsluit. BEROEPINGSBERICHTEN Gereformeerde Kerken: Beroepen te Beilen: drs. A. A. Fidder, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Alblas- serdam J. Bruijn te Gouda. Beroepbaarstelling: drs. A. A. Fidder, Witte Valkenstraat 18. Beilen; drs. O. Boersma, Es doornhof 137 in Kampen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: Beroepen te Mariën- berg: H. K. Bouwkamp te Har- dinxveld-Giessendam Gereformeerde Gemeenten: Bedankt voor Zoetermeer: C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Remonstrantse Broeder schap: Benoemd tot kerkelijk medewerkster, voor predikants werkzaamheden te Lochem-Zut- phen: mevr. N. M. Lobbrecht-Da Costa, hervormd kandidaat te Didam, die deze benoeming heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2