LEIDSCH DAGBLAD Wapenakkoord vrijwel rond il?s I BRISTOL Leids slachthuis failliet Moskou en Wasliington moeten alleen nog details regelen MIJNENJAGERS VERTROKKEN Reagan buiten schot in Irangate-rapport Leids biobedrijf wil op akker genproef nemen Overvallers vluchten op fietsen weg Vertrouwen opgezegd in EBR-directie VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 OPGERICHT 1 MAART 1 38424 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het slachthuis aan de Pasteurstraat in Leiden is failliet. Hoewel het bedrijf deze week nog gewoon doordraaide, is het perso neel van het slachthuis woensdag op de hoogte gebracht van het bankroet. Op de loonlijst staan overigens minder dan 10 perso neelsleden. Wel maken veel bedrij ven gebruik van de faciliteiten van het slachthuis. Mr. M. Teekens jr., die als curator is belast met het beheer van de fail liete boedel, wijst de zv rentie met onder meer slachthuis in Rotterdam aan als de belangrijkste oorzaak van de pro blemen in Leiden. De bedrijfsresultaten over 1986 laten volgens Teekens een aanmer kelijk verlies zien en er zijn grote schulden. De curator zegt dat hij toch wil proberen mogelijkheden te vinden om het slachthuis in eni gerlei vorm te laten voortbestaan. Daartoe is deze week het overleg geopend met de verschillende be trokkenen: de Nederlandse Mid- denstandsbank, de gemeente Lei den, de gebruikers en schuldeisers. ZOETERMEER (ANP/GPD) - Het ministerie van onderwijs wil een grote groep studenten via een sterk vereenvoudigde proce dure op korte termijn hun stu diebeurs uitbetalen. Dit moet soelaas bieden aan studerenden die nog geen geld hebben ont vangen. Dit heeft minister Deetman (onderwijs) gisteren meegedeeld tijdens overleg met vertegen woordigers van de universiteiten en hogescholen. Welke mensen van de regeling gebruik kunnen .maken en op welke manier wordt vandaag bekeken door vertegenwoordigers van univer siteiten en hogescholen samen met ambtenaren van het ministe rie van onderwijs. Maandag be- Noodplan voor uitbetalen van studiebeurzen spreekt Deetman de voorstellen met de studentenorganisaties. De vereenvoudigde procedure wordt de 'bypass-regeling' ge noemd. Bypass is een chirurgi sche term voor een ingreep waar bij langs een dichtgeslibde ader een nieuwe doorgang voor het bloed wordt gemaakt. Hoeveel studenten met de nieuwe regeling geholpen zullen zijn, is nog niet bekend. Het gaat voornamelijk om schoolverla ters die zijn vergeten te melden dat ze dit jaar verder studeren aan een universiteit of hoge school. "Het aantal is niet precies na te gaan, want velen van hen hebben inmiddels wel doorgege ven dat ze verder studeren", al dus de woordvoerster van onder wijs. Ook kinderen van gescheiden ouders zouden baat hebben bij de bypass-regeling. Dat geldt eveneens voor studenten die niet willen dat het inkomen dat hun ouders vorig jaar hadden, als uit gangspunt wordt genomen voor het berekenen van de toelage. Als ouders sterk wisselende in komsten hebben, kan daarvoor een ander jaar worden genomen. WASHINGTON (GPD) - De Verenigde Staten en de Sov jetunie hebben in principe overeenstemming bereikt over een akkoord dat een einde maakt aan alle middellange en korte afstandswapens, het zogenaamde INF-akkoord. Dat is gisteravond door verscheidene Amerikaanse regerings functionarissen gezegd. Volgens een van hen zijn de Ameri kaanse minister Shultz (buiten landse zaken) en zijn Russische collega Sjevardnadze erin geslaagd tijdens hun besprekingen van de afgelopen drie dagen de belang rijkste meningsverschillen uit de wereld te helpen. „Maar een aantal details moet nog wel worden geregeld", aldus de functionaris. De definitieve vorm van het INF-akkoord zal de ko mende weken gestalte krijgen. Het akkoord is dan klaar om later dit jaar door president Reagan en par tijleider Gorbatsjov te worden ge tekend. Een hoopvol teken is, dat presi dent Reagan gisteravond, onver wacht, gedurende meer dan- een half uur een gesprek met Shultz en Sjevardnadze had. Om 3 uur van middag zou de president een offi ciële verklaring afleggen. Volgens bronnen binnen de Amerikaanse regering en ook een hoge Russische functionaris is het grootste probleem, dat van de Westduitse Pershing lA-raketten, nu opgelost. De Sovjets zouden de c hebben gedaan dat zij niet langer zullen aandringen op opneming van deze Pershings in het INF-ak koord, mits daar tegenover staat dat Reagan en Gorbatsjov, bij hun top aan het eind van dit jaar, zich over deze raketten buigen. Details waarover nog verdere overeenstemming moet worden bereikt zijn de procedures voor na leving van het akkoord, en het tem po waarin de raketten zullen wor den vernietigd. Een ander teken van de groeien de bereidheid van de twee super machten om met elkaar over ont wapening te praten, is de bekend making dat uiterlijk 1 december zal worden onderhandeld over het stopzetten van alle kernproeven. Overigens voerden door de Russen vanmorgen nog een ondergrondse kernproef uit in het testgebied Se- mipalatinsk in Centraal-Azië. 28 PAGINA'S Mr. J. Reijnen, ABP-top- man, wil imago pensioen fonds oppoetsen. Dagboek Klaas de Jonge weinig onthullend over 'terroristische acties'. Senaat VS brengt Reagan slag toe door testen van Star Wars te beperken. Ruim 700.000 mensen op zoek naar werk volgens Centraal Bureau voor Sta tistiek. Feyenoord verrast door dopingcontrole in eerste wedstrijd van Europees bekervoetbal. PAGINA 25 WASHINGTON (AP) - Tn een ont- affaire onkundig is gebleven. Vol- werp-rapport van de Congrescom- gens het Congres is Reagan gema- missies van onderzoek in de Iran- nipuleerd en om de tuin geleid gate-affaire blijft president Reagan door veiligheidsadviseur Poindex- buiten schot. In het rapport wordt ter, diens medewerker North en weliswaar geconcludeerd dat Rea- wijlen CIA-chef Casey om de mili- gan instemde met de wapenle- taire steun aan de Contra's te kun- veranties aan Iran om Amerikaan- nen voortzetten nadat dat in 1985 se gegijzelden in het Middenoosten was verboden, vrij te krijgen, maar de commissies De bevindingen in het rapport vonden geen enkel bewijs dat de stroken met de uitkomsten die de president ervan op de hoogte was hoorzittingen over Irangate deze dat het geld daarvan ten goede zomer hebben opgeleverd. De defi- kwam aan het verzet in Nicaragua, nitieve versie van het rapport De New York Times schrijft van- wordt niet eerder dan eind oktober daag dat de commissies van oor- verwacht. deel zijn dat Reagan ook van tal Hoewel Reagan van het Congres van andere verwikkelingen in de zijn handen in onschuld mag was sen, wordt hij in het rapport toch zwaar bekritiseerd wegens het feit dat hij de staf van zijn Nationale Veiligheidsraad niet strakker aan de leiband heeft gehouden. Ook wordt de president de mantel uit geveegd voor het in de wind slaan van de vele goede adviezen van zijn minister van buitenlandse za ken Shultz. skandinavische meubelen tel. 071 413444 'Kinderbijslag veel te weinig' DEN HAAG (ANP) - De kinderbij slag gaat wel omhoog met 6 pro cent maar blijft veel te weinig om alleen al de onderhoudskosten te kunnen betalen. Voor een gezin met twee kinderen met een inko men op bijstandsniveau dekt de kinderbijslag gemiddeld de helft van de kosten van onderhoud van de kinderen. Gerekend over alle huishoudens wordt gemiddeld r het onderhoud van elk kind 10 tot 20 procent uitgegeven van de totale huishoudkosten. Dit heeft de Nederlandse Gezins- DEN HELDER (ANP/GPD) - De mijnenjagers Hellevoetsluis en Maassluis zijn vanochtend, om 10.00 uur begonnen aan hun tocht naar de Perzische Golf. In de haven van Den Helder werden de schepen uitgeleide gedaan door familiele den, marinemensen en minister Van Eekelen (defensie). De mijnenjagers varen eerst naar respectievelijk Maassluis en Helle voetsluis. Daar brengen de beman ningen een saluut aan de bevol king. Op het Haringvliet onder gaan de schepen een laatste coiitro- le, voordat zij zich begin volgende week voegen bij de Belgische mari ne-eenheid. Zoals bekend worden de mijnenjagers ingezet om te hel pen bij het mijnenvrij maken en houden van de olieroutes in de Per zische Golf. (foto GPD) Vissers gooien bijvangst weg VLISSINGEN/BRESKENS (ANP) - De grote kottervissers uit Vlissin- gen, Arnemuiden en Breskens hebben vandaag geen bijvangsten aan kabeljauw op de vismijnen in Vlissingen en Breskens geleverd. Vorige week verkocht de inspec tiedienst van het ministerie 45.000 kilo kabeljauw voor rond 150.000 gulden en stortte dat in 's rijks schatkist. Deze week hebben de vissers naar zij zeggen, de totale bijvangst kabeljauw, overboord gezet. Van middag stond een groot aantal Zeeuwse vissers terecht wegens overtreding van de vangstbeper king. NAV O-eenheid zit muurvast OSTENHOLZ (GPD) - Bij de militaire NAVO-oefening Cer tain Strike in Neder-Saksen zijn afgelopen nacht een Ame rikaanse Abrahams-tank (Ml) en vier andere voertuigen weg gezakt in een moeras even ten oosten van Bergen-Hohne. De eenheid zit muurvast. Het incident met de tank en de andere voertuigen die zich in het moeras vastreden, deed zich voor toen de tankchauf feur van de weg af wilde om verkeer doorgang te verlenen. Achter hem volgden de vier an dere voertuigen. In het half donker zag de tankchauffeur de minuscule blauwe streepjes die op de stafkaart een moeras aanduiden, over het hoofd. Er moet volgens militaire zegs lieden een complete bergings operatie worden verricht om de in het moeras wegzakkende voertuigen weer 'vlot' te trek ken. Dat zal zeker drie tot vier dagen duren. Volgens majoor Pieter van Geldorp van het geallieerde pers-informatiecentrum Osten- holz zijn er tot vanmorgen half negen bij Certain Strike 213 kleine en grote ongelukken ge meld. Voornamelijk verkeers ongelukken, variërend van blikschade tot total-loss. In to taal zijn daarbij 4 mensen om het leven gekomen en raakten 85 personen - burgers en mili tairen - licht tot zwaar ge wond. Profiteer van onze GRANDIOZE AANBIEDINGEN op on2e PARKET -afd Lestella tapijt en parket-shop Stille Rijn 1 Leiden 071-120221 Voor een goede relatie is ons geen moeite te veel. DNA-techniek toegepast op aardappel Bijna overal droog Af en toe zon en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden, middagtemperatuur rond 19 graden. Overwegend matige westelij ke wind. De vooruitzichten voor zondag tot t met woensdag: Perioden met zon en af raad becijferd op grond en toe een bui. Middagtemperatuur rapport 'Kosten van Kinderen' van rond 20 graden, na het weekeinde iets twee economen drs. H. Pott-Buter en drs. W. Groot van de Universi- Zaterdag 19 september zon op: 07.20 uur, zon onder: 19.47 uur; maan op: 02.42 uur, maan onder: 18.58 water: 09.58 en 22.28 u Amsterdam. De Gezins raad is voorstander van een inko menspolitiek, waarbij de kinder bijslag is aangepast aan de werke lijke hoogte van de kosten van kin deren. I DE ALLERLAAGSTE I PRIJS IN NEDERLAND, vlotte zwarte damespump met makkelgke I hak. Maten 36-41 Adviesprijs 39 I alléén vandaag en morgen Leiden Lange Gracht 5 I (naast Digros) tel. 071 142864 donderdag koopavond (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het biotechnologisch bedrijf Mogen uit Leiden heeft toe stemming gevraagd voor het uit voeren van een zogenoemde veld proef met genetisch verbeterde aardappelen. Als Mogen toestem ming krijgt is het de eerste keer dat een dergelijke proef in Nederland wordt gehouden. De aardappelr'assen waarmee wordt geëxperimenteerd hebben met behulp van DNA-recombi- nant-technieken een gen inge bouwd gekregen waardoor de aardappelen mogelijk niet meer vatbaar zijn voor een bepaalde ziekte waarvan Mogen de naam niet prijsgeeft. Volgens wetenschappelijk direc teur P. van den Elzen van Mogen is nog niet helemaal zeker of het gen - een klein stukje erfelijk materiaal dat in de kernen van aardappelcel len is ingebracht - werkzaam is. Dat wordt moet nog nader worden onderzocht in het laboratorium van het bedrijf. Met het experiment in de open lucht wil Mogen bekijken of de kenmerken van de aardappel rassen door het gen niet zijn veran derd. Mogen heeft onder meer 'ge sleuteld' aan het in Nederland meest gebruikte ras: het bintje. Van den Elzen: "Bij voorgaande pogingen bleek dat ook andere be langrijke eigenschappen van het ras waren veranderd. Met andere woorden: de bintjes waren geen bintjes meer. De verbeterde aard appel was niet meer te gebruiken door de industrie, die al haar ma chines heeft afgesteld op het ver werken van het ras bintje". DOODSTRAF - Een Belgisch echt paar, dat een kind van negen jaar had ontvoerd, onder verdoving seksueel misbruikt en ten slotte ge wurgd, heeft de doodstraf gekre gen. Omdat de doodstraf in België sinds ruim een eeuw niet meer wordt uitgevoerd, is de straf auto matisch omgezet in levenslange ge vangenisstraf. Van den Elzen durft nog niet te zeggen wanneer een uitspraak over de veldproef is te verwachten. In Nederland is nog geen definitieve regeling voor dit soort proeven met planten en dieren. Gehoopt wordt dat zo'n regeling begin volgend jaar gereed is. Van den Elzen kan nog niet zeggen of toestemming komt voordat de regeling is vastge steld. Evenmin kan hij duidelijk heid geven over de plaats waar de veldproef wordt gehouden. Overi gens heeft Mogen maar een betrek kelijk klein terreintje nodig. "Een akkertje van 20 bij 20 meter, of daaromtrent". Mogen is sinds enkele jaren in Leiden gevestigd en nam in januari een nieuw gebouw in het science- park in de Leeuwenhoek in ge bruik. ABN-filiaal in Oegstgeest beroofd (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Bij een overval op een ABN-filiaal aan de Oegst- geester Lijtweg hebben twee man nen vanmorgen vijf geldcassettes buitgemaakt. De waarde van de buit is onbekend omdat de geld cassettes op het moment van de overval, rond negen uur, nog niet waren opengemaakt. Ze kwamen uit de nachtkluis. De mannen droegen bij het be treden van de bank bivakmutsen en een van hen had een vuurwapen in de hand. Ze vluchtten met een zwarte Ford Sierra, die gisteren was gestolen in Den Haag. In de Leidse Kagerstraat vlogen ze uit de bocht, raakten een vuil container en vluchtten verder met een witte en rose fiets. Omstanders meldden dit direct en de politie kamde het nabijgelegen Leidse Hout uit. De zoekactie leverde niets op. Vermoed wordt dat de overvallers de trein hebben genomen. Na de overval is algemeen politie-alarm gegeven en zijn korpsen uit Leiden en de regio ingeschakeld bij het onderzoek. Uit omschrijvingen weet de poli tie dat de overvallers geen brillen dragen en een van de twee een fors postuur heeft en een rossige baard. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De medezeggenschaps commissie van het Energiebedrijf Rijnland heeft het vertrouwen op gezegd in de directie. De commis sie, die de belangen behartigt van het personeel, vindt dat de directie niet serieus met haar overlegt. De commissie meent bovendien dat de directie voortdurend beslis singen neemt zonder dat daar be leid of een filosofie achter schuilt. Voorts menen de commissieleden dat de bedrijfsleiding weinig open heid betracht en bovendien slecht functioneert als team. Het college van beheer van het EBR is inmiddels op de hoogte ge bracht van het besluit. Het perso neel van het bedrijf wordt volgen de week ingelicht over deze zaak. Wat de gevolgen zijn van deze stap, is nog niet duidelijk. Eventuele maatregelen zullen door het be stuur van het energiebedrijf moe ten worden genomen. De directie van het EBR wil vooralsnog geen commentaar leve ren. De Leidse wethouder me vrouw Fase, voorzitter van het EBR-bestuur, was vanmorgen niet bereikbaar. Treinen botsen in Oostenrijk WENEN (AP) - Bij een frontale botsing tussen twee passagierstrei- nen in Oostenrijk fcijn vanmorgen drie mensen om het leven geko men en 65 personen gewond ge raakt. Een sneltrein uit Wenen botste kort na half negen in volle vaart op een andere trein ter hoogte van de plaats Lambach, ongeveer 40 kilo meter ten zuidwesten van Linz. De locomotieven van beide treinen werden volledig vernield, terwijl vier wagons ontspoorden. Er wer den helikopters ingezet om de slachtoffers naar ziekenhuizen te vervoeren. Over de identiteit van de doden konden nog geen mede delingen worden gedaan. Van de gewonden zijn er 25 ernstig aan toe. De woordvoerder zei dat de bot sing waarschijnlijk het gevolg was van menselijke fouten. Tniddag&e^

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1