'Die gasten zitten gewoon te beven in het kleedhok' Jan Zoetemelk terug bij Randstad Sport Ben van Dinten: stapje terug "Bakker opVrijdag Ruime zege THB Girls 2,50 071' 214411 LASERPROMOTIONS HHSSE PAGINA 18 SPORT VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 LEIDEN - Oud-voorziter Ben van Dinten bepaalde in het recente verleden het gezicht van Randstad Sport. Van hem is onder meer het ambitieuze plan afkomstig om een hal neer te zetten op sportpark Adegeest. Daar naast was Van Dinten verantwoordelijk voor het gaan en komen van oefenmeesters. die het in de meeste ge vallen niet lang uithielden bij Randstad Sport. In maart legde hij de voorzittershamer neer. Waarna hij zich nog maar zelden liet zien bij de club die hem altijd zo aan het hart ging. "Maar daar is een reden voor", aldus Van Dinten. "De huidige clubleiding heeft zijn eigen visie en bij de uitvoering van hun taken wil ik de bestuursleden niet voor de voeten lopen. Ik heb er een punt achter gezet omdat ik vind dat je als voorzitter niet te lang moet aanblijven. Dat kan nooit goed zijn voor een club. Jo- han Stam (de nieuwe voorzitter) heeft een tijdje aan mijn zijde meegelopen. In goede harmonie heeft hij het overgenomen". Van Dinten voelt zich nog wel betrokken bij Rand stad Sport. "Na de afscheiding van de zaterdagtak heb ik geholpen de club weer een beetje op poten te zetten. De lichtinstallatie is er onder mijn voorzitterschap ge komen. Ik heb vooral aan de organisatie gewerkt. Er is nu een goede basis om verder te bouwen. Afgesproken is dat ik er weer in spring als de sporthal weer wat dich ter bij komt". VOORSCHOTEN - Zo plotseling als hij twee jaar geleden opdook bij Unïtas Leiden, zo onverwacht vertrok hij er eni ge tijd geleden ook weer. Jan Zoetemelk had zijn contract met de Boshuizerkadeclub zelfs al verlengd toen er in eens sprake was van een terugkeer van Cor Sip, de geldschieter die destijds voor de komst van enkele 'kanjers' zorgde en daarmee een naar het lijkt kortstondig succes bewerkstel ligde. "Sip dook plotselig weer op en zei dat-ie overal goeie spelers vandaan zou halen. Hij zou er een wereld team van maken", herinnert Zoete melk zich een gesprek met Sip, aan de Boshuizerkade ook wel bekend als 'de Peetvader'. "Unitas kon zijn geld best gebruiken, dus werd hij wéér binnengehaald. Sip wilde ook inspraak. Hij wilde het elftal op zondag coachen. Ik zou dan alleen de trainingen doen. Op een avond dat we het rond zouden maken en de spelers van andere clubs met overschrijvingsformulieren klaar zaten, bleef Sip plotseling weg" Ondertussen was de 39-jarige Zoetemelk al overeengekomen om 's zondags de begeleiding van zijn oude club Randstad Sport voor zijn rekening te nemen. "Het leek me toen beter om helemaal over te stappen". En zo kon het gebeuren dat de in Voorschoten geboren en getogen Zoetemelk zich, van het ene op het andere moment feiteijk, voor liefst vijf jaar verbond aan Randstad Sport, dat inmiddels was gedegradeerd naar de Afdeling Leiden. De neergang van de eens zo roemruchte Voorschotense club, die de laatste jaren alleen de ac commodatie en de ambities van een topamateurclub heeft overge houden, zette zich in de 'onder bond' door. De club die net als Uni tas in het verleden vatbaar was voor de 'schenkingen' van plotse ling opduikende suikerooms, be gon met een 5-0 nederlaag tegen VNL en presteerde sindsdien niet veel beter. De ploeg waarvan hij in de gou den tijd zelf deel uitmaakte en die op de top van zijn roem in de twee de klasse van de KNVB voetbalde, heeft op dit moment in de allerlaag ste klasse van de standaardteams nog maar twee ploegen onder zich. Het absolute nulpunt, in sportief opzicht althans, lijkt bereikt. "Dat beseffen we ons maar ai te goed", zegt Jan Zoetemelk, die ver antwoordelijk is voor wat met een duur woord het 'voetbaltechni- sche' gedeelte heet. Daarnaast heeft hij zitting genomen in het be stuur, dat nog niet zo lang geleden een gedaanteverwisseling onder ging. Het duo Van Dinten (voorzit ter) en Schellevis (secretaris) be paalde de laatste seizoenen het ge zicht van Randstad Sport, dat in het nieuws kwam met ambitieuze plannen zoals de bouw van een sporthal. door Fred Segaar Het vertrek van die twee heeft geen verandering gebracht in de toekomstdromen van de vereni ging, de hand van Schellevis en Van Dinten is nog duidelijk zicht baar. Op één punt voelt Randstad Sport, dat geheel in de lijn van een naar succes hunkerende club een groot aantal trainers versleet, zich bevrijd. "Er ligt geen druk meer op de jongens van het eerste elftal", weet Jan Zoetemelk. "Sinds Johan Stam (de nieuwe voorzitter) en ik hier zitten, proberen we het plezier en de creativiteit terug te brengen. Die gasten die zitten gewoon te be ven in de kleedkamer. Dat komt omdat ze altijd hebben móeten presteren. Het bestuur dat hier des tijds zat, keek altijd alleen naar het eerste. Dat moest omhoog. Terwijl die ploeg de kwaliteit er helemaal niet voor had". Rust brengen "Het uitgangspunt is niet zo moeilijk. Het gaat erom de rust te rug te brengen. Zowel in het veld als daarbuiten. We moeten hele maal opnieuw beginnen. De spe lers moeten vrijuit kunnen spelen. Wat maakt verliezen op dit mo ment uit? We kunnen toch niet de graderen. Iedereen moet zich hier kunnen ontspannen en lol hebben in trainen en voetballen. Dan ko men de prestaties in de toekomst vanzelf weer. We streven naar con tinuïteit". Bert Kort en Frans van der Zeeuw, die nog niet zo lang gele den voortijdig aan de kant werden gezet, zullen een glimlach niet kun nen onderdrukken bij de woorden van Zoetemelk. "Nee echt", ant woordt hij, "ik ben er toch zelf bij. Deze club is een heel andere dan in het verleden. Het moet hier één grote familie gaan worden. Er moet worden gewerkt aan de basis. Aan de jeugd dus. Daar zitten ook de goede elftallen. De Cl barst van het talent. Die gasten voetballen echt fantastisch. Daar moeten we over een jaar de vruchten van plukken". De clubleiding doet er alles aan om het ledenbestand, dat sinds de afscheiding van de zaterdagsectie (het huidige SV Voorschoten) was teruggelopen, weer op peil te bren gen. Met succes, want de laatste maanden schreef de secretaris der tig senioren en veertig jeugdspe lers bij op de ledenlijst. Daar ging een intensieve campagne aan voor af. Onder meer Zoetemelk zelf hul de zich in de gedaante van zieltjes- winnaar en ging de deuren langs in Voorschoten. Een binnenkomertje daarbij was de 'aanbieding' voor jeugdspelers- om het eerste seizoen gratis te voet ballen bij Randstad Sport. Daar naast hebben de moeders van voet ballers bij de Voorschotense club geen omkijken naar de clubkle- ding, want die wordt niet alleen ge schonken, maar ook voor niets we kelijks gewassen. Dat laatste geldt overigens ook voor senioren. Pendelbus Is er op deze manier nog van een een eerlijke concurrentiestrijd sprake? "Misschien niet, maar je moet ze wat kunnen bieden, wil je ze naar je club kunnen halen", rea liseert Zoetemelk zich. "Vaak gaat het om kinderen van mensen die al bij Rbndstad spelen of er vroeger hebben gevoetbald. Zo krijg je de hele familie bij elkaar en dat is de bedoeling. We gaan nu ook begin nen met een pendelbus. Vaak is het voor kinderen onmogelijk om hier te komen, soms moet dat ook 's avonds in het donker gebeuren. Daar willen we wat aan doen. In de toekomst worden ze opgehaald. In sommige gevallen kan het zelfs zo zijn dat een leider heen en weer rijdt voor één kind". Naast de aktiviteiten op voetbal- gebied, beweegt de club zich nu ook op het terrein van andere ande re sporten. Om de velden, die bij gebrek aan voldoende elftallen op zaterdag onbespeelbaar blijven, weer te gebruiken, is Randstad be gonnen met een atletiekclub voor de jeugd. "In samenwerking met De Bataven uit Leiden zijn we daarmee gestart. Van mijn eigen zoon wist ik dat daar belangstelling voor bestond", zegt Zoetemelk. "De kinderen hier in Voorschoteif zijn er via de buitenschoolse spor ten mee in aanraking gekomen. Als ze aan atletiek willen gaan doen, moeten ze naar Leiden. Dat kun je toch nauwelijks van ze verwach ten. Daarom zijn wij er ingespron gen. Onder leiding van twee leer lingen van de Academie voor Li chamelijke Opvoeding gaan we za terdag (morgen) beginnen. Het ma teriaal hebben we al. Daar zijn sponsors voor gevonden. Die staan echt in de rij als er iets staat te ge beuren. Maar invloed zullen ze niet krijgen. Randstad Sport is niet vat baar meer voor geldschieters die invloed willen uitoefenen op bij voorbeeld de samenstelling van het eerste elftal. Die tijd is echt ge weest". Randstad beweegt zich op tal van andere vlakken. Er bestaan zelfs plannen om een atletiekbaan aan te leggen om het hoofdveld. Daarop zouden dan tevens de zes tig joggers die zich bij Randstad hebben aangesloten uit de voeten kunnen. Het lijkt erop alsof de nood bijzonder hoog is en er aller lei mogelijkheden worden gezocht om het hoofd boven water te hou den. Drie supporters "Alleen met voetballen redt een club zich niet meer", weet Zoete melk. "Moeten we spelen voor die drie supporters die hier 's zondags staan? We hebben een prachtige accommodatie, waar veel te weinig gebruik van wordt gemaakt. Maar de kosten gaan wel gewoon door", weet Zoetemelk, die Randstad Sport als trainer al eerder onder zijn hoede heeft gehad. "We doen er van alles aan om het rendabel te maken. Randstad Sport moet een grote club worden. Dan hebben we ook meer kans op die sporthal". Dat plan, het geesteskind van oud-voorzitter Ben van Dinten, is nog steeds niet van de bestuursta fel geveegd. Maar vooralsnog richt Zoetemelk zich, samen met veld- trainer en oud-doelman Arend van der Oever, op het 'veldwerk'. "De jongens zijn veel te gespannen, daarom lukt het niet. We spelen niet onaardig, hóór. Er zit alleen geen spelvreugde in. Iedereen let op een ander in plaats van naar zijn eigen prestatie te kijken. Daar moe ten we vanaf. In sportief opzicht kan het niet slechter dan het nu gaat. Daarom kan het kan in de toe komst alleen maar beter gaan". IVAN WE LOVE YOU In Oost-europa word je al hele maal niet opgevoed tot mondige persoonlijkheid. Niet zeggen wat je denktgeen emoties tonen, en onderdanig zijn. Moskou uw wil geschiedde. Benauwend, die lan den. Een goed sporter mag er ter meerdere eer en glorie nog wel eens uit. Even luchten. Daar wil je dan, als je Ivan Lendl heetwel zes uur per dag voor op de baan staan. De Tsjechoslowaak ging tennissen als geen ander, maar kon als puntje bij paaltje kwam geen Grand Slam-finale winnen. Niet genoeg persoonlijkheid. Kromme tenen als je Connors, dan wel McEnroe met behulp van het publiek Lendl weer eens het kaas van het brood zag eten. Emotieloze Ivan had een 'wegge vertje' van een weer eens over zijn toeren geraakte Mcenroe in '85 op Rolland Garros nodig om over de drempel te geraken. Langzamerhand werd Lendl daarna net iets te mondig om nog in zijn vaderland te kunnen ge dijen. Amerika, land van zijn dromen, werd de nieuwe thuisha ven. Hoewel, thuis thuis, voor Un cle Sam is en blijft een buitenlan der een indringer en in dit geval een commi bovendien. Geen beter -isme dan nationalisme niet- Voor Lendl is het waarachtig geen lolletje, die zit verlegen om schouderklopjes. "Doe ik het goed zo? Pas ik me genoeg aan?" Want aanpassen aan de omstandighe den, dat kun je als Oostblokkind wel. Ivan graait naar beste Ame rikaanse begrippen zoveel moge lijk dollars bijeen, koopt daar dure sportwagens van, rijdt er in als James Dean, en maakt het image af met wat honden en een kunstverzameling. Maar ook op de baan wordt aan de 'american- style' gewerkt. Vloeken in het En gels, protesteren bij de referees, wat McEnroe kan, kan ik ook. En dat truukje van Connors, dat zichzelf opnaaien om het publiek mee te krijgen, dat doen ibe er ook bij. Lendl roept tegenwoordig 'yes' als-ie een belangrijk punt scoort. Zonder het publiek mee te krijgen natuurlijk, want in de States is verlangen naar erken ning en affectie een teken van zwakte. McEnroe heeft de New Yorkers in het verleden uitge maakt voor 'assholes', Lendl noemt ze engelen, maar als Big Mac aankondigt dat-ie die Lendl eens de oren zal wassen, komen 21.000 man hem vocaal steunen. Niet dat het hielp, veel talent en een beetje ijver legt het nou een maal af tegen een beetje talent en veel ijver, maar voor de Tsjech was deze partij het zoveelste be wijs van niet geliefd zijn. In de finale dan, tegen Wilan- der, een saaie Zweed dan zal e moet hem de eerste echte bijval ten deel vallen, heeft-ie zich voor genomen. Lendl komt op. Een ba seball-pet over het marinierskap sel, terwijl de ingevallen kaken vergeefs een bal kauwgom ver malen. Tas over de schouder, en in de vrije hand een enorme ham burger. Tijdens het spelen zwaait de linkerhand met een Stars and Stripes vlaggetje. En dan, als Lendl de bal voor de winnende service opgooit, ontwaart hij plotseling een vliegtuigje met op de sleep 'Ivan, we love you'. De holle ogen worden vochtig, einde lijk, eindelijk erkenning, 's Avonds geeft-ie vriendin Saman- tha een pakkerd extra. Niet om die titel, maar om dat 'we love you' of course". Fijn voor jou Ivan", zegt ze. Als hij er maar nooit achter komt wie het vlieg tuigje heeft gecharterd, denkt ze. LEIDEN - In de zaalvoetbalcompetitie voor vrouwen is gisteren eén wedstrijd gespeeld. THB Girls 2 klopte Bax 2 in Sassenheim met 2-8. Eindigde THB 2 in het voorbije seizoen nog puntloos onderaan in de tweede klasse, deze jaargang is daar geen sprake van. De ploeg bestaat thans geheel uit speelsters die het vorig seizoen in het eerste uitkwa men. Anita van Eeuwijk was in de strijd met Bax produktief met vier doelpunten. José Kortekaas schreef drie treffers achter haar naam en Ria Grimbergen 1. Voor de ploeg uit Voorhout, die aan het eind van de eerste helft al met 1-4 achterstond, scoorden Monique van Berkel en Ingrid-Veenhof. Deze week (geldig tot 25-9) 3 Nieuwe Smaken van DOKAT Vis - Vlees - Kipknabbeltjes van 3,40 nu 600 gr. per pak. SOMS HEB JE Kl.KA.Ut ECHT XODKi WORDT BLOEDDONOR! Wij zoeken op free lance basis: animatie-tekenaars (2-4 dagen/week) digitalisators voor het invoeren van tekenin gen in laserbesturingskomputers en maken van ef- fekten en sequenties (2-4 dagen/week) roadies, technisch georiënteerde personen die ons helpen bij transport en opbouw op diverse loka- ties Wij geven de voorkeur aan jonge vrouwen en mannen met minimaal Havo. Studenten met veel vrije tijd ook welkom. Schrijf of bel (071-124842) ons snel! Kontaktpersonen Ton Tim- mermans en Peter ten Wol- DROMfYTinMC; de, Middelstegracht 89-G, 2312 TT Lelden. HHKSESiaBiS RBEBiSRKBËÜ

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18