Katwijkse rederij vergroot belangen in Duitse visserij Natte zomer breekt sommige boeren de Zuiveringsslib in talud rijksweg 11? Zeldzame visarend vult maag bij karperkweker Zes bands op Magnipop AGENDA rommelmarkt, Ijshal Vondel- PAGINA 16 REGIO VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel: 218661, spreekuur: Ros molen 2. zo 8 uur tot 24 uur: J A. Verhage/C.M. Maris. Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel: 218661, spreekuur. Rosmolen2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen. Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M.TH.J.M. Berg- meijer, tel: 121701, spreekuur: Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange. tel. 212025, spreekuur: Bronckhorststraat 43-45. Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit, S. Smit, Cobetstri 43. tel: 130177. zo 8 uur tot 24 uur: EK. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou. J.G. Zaayer en R.E. za 8 uur tot zo 8 uur: J.G. R.E. Zaaijer. tel: 316008, spreekuur: R.P. Geerligspad 11. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. Van Rijn. Paga- ninistraat 1, tel: 314349, spreekuur: Ken- nedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel: 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H.C. Jasperse, Witte Singel 72. tel: 124961. Leiderdorp za: M.B. Landsmeer, Grotiuslaan 57, tel: 413913, spreekuur: Florijn 10; zo: J. v.d. Beek, tel: 894539, spreekuur. Hoofd straat 8; beide dagen spreekuur van 5417; zo: E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 071-766426 Warmond Huisartsenpraktijk E. Sleeboom/J. Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2, Voor hout, tel: 02522-11393. Wassenaar za: J. Vonk, tel: 79676, spreekuur: Wit- tenburgerweg 106: zo: M. van der Feen. tel: 18309, spreekuur Hofcampweg 56. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18/9 tot vr 25/9 Apotheek Revst, Steenstraat 35, Leiden, tel: 071-120136: Apotheek van Breest Smallenburg. Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel: 071-890000 Wassenaar Wassenaarse Apotheek, Stadhouders plein 35, tel: 12402. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest. Ockenrode 14, Leiderdorp, tel: 071-890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest/C.E. Birnie-Heringa, Leid seweg 560, Voorschoten, tel: 071-768616. Wassenaar J. Roest, Parkweg 211, Voorburg, tel: """"""i J. Legel, Gr.Hertoginnelai dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: E.F.J. Dickman, Breestraat 58a, Leiden, tel: 071-146004. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandartstelefonisch bereikbaar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 Wassenaar F Nales, Schouwweg 34, tel: 15515 Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters. Hoge Rijndijk 38, tel. 125215. S. Freeke. Laan van Meerburg 2, Zoeter- Voorhoutse agrariër H. Langeveld vreest voor nieuwe tegenslagen Gebruik van Duitse EG-vangstquota hierdoor mogelijk is. En dat zijn ook weer extra kosten". Mest Somber is Langeveld dan ook over de toekomst. "Neem nu dat gezeur over de mest Ik heb 50 jaar een mesthoop gehad achter de boerderij. Niemand heeft daar ooit problemen over gemaakt, maar nu moeten de boeren plot seling van de minister een mest- silo laten bouwen. Een extra uit gave van ongeveer 25.000 gulden. Dat kan ik zeker niet meer op brengen, maar wat zijn de gevol gen als er straks geen silo staat?" Langeveld hoopt dan ook dat niemand van zijn vier kinderen het in zijn hoofd haalt om boer te worden en het bedrijf over neemt. Toch zou Langeveld zelf geen ander beroep wensen. "Het is mijn lust en mijn leven. Ik houd ontzettend veel van bees ten. Dat moet ook wel, anders kun je het niet opbrengen om van 's morgens half zes tot 's avonds half acht bezig te zijn. En datzelfde verhaal geldt voor mijn vrouw. Ook zij is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Niet alleen in het bedrijf, uiteraard kan zij ook de huishou ding niet vergeten". Daarnaast worden ook de vier kinderen - ook als zij geen zin hebben - in geschakeld om vader en moeder te helpen. "Mijn vader had twee knechten vroeger, maar dat is vandaag de dag niet meer op te brengen. Niets anders Langeveld bekent er wel eens over te hebben gedacht om al- leen verder te gaan als 'bollen- boer'. "Maar die gedachte liet ik dan gelijk weer varen. Ik kan de beesten niet missen". Maar ook wat de bollen betreft schetst Langeveld een somber beeld. "Die zijn dit jaar niet uit de grond te halen door de vele re genval". Toch vreest de Voorhoutse agrariër dat als er nog eens twee zware jaren bijkomen, hij zijn be drijf zal moeten sluiten. "En dat is ook de bedoeling van de rege ring. Je ziet het bij de kleine vis sers, die worden ook de nek om gedraaid. Datzelfde lot hangt ons boven het hoofd". KATWIJK - De Katwijkse rederij en haringhandel Parle- vliet Van der Plas vergroot haar belangen in de Duitse visserij. De directie van het bedrijf heeft deze week offi cieel opdracht gegeven voor de bouw van een nieuwe su pertrawler, die zal worden ondergebracht bij de Duitse dochteronderneming rederij Doggerbank Seefischerei. Het schip met een lengte van 99 meter zal ook in Duitsland worden gebouwd. Het is niet voor de eerste keer dat laat varen. Al eerder werden de Parlevliet Van der Plas één van trawlers KW 171 'Jan Maria' en de haar schepen onder 'vreemde' vlag KW 172 'Dirk Diederik' bij onze HAZERSWOUDE - Een visarend brengt sinds tien dagen bijna dagelijks aan het einde van de ochtend een kort bezoekje aan de karperkwekerij van Hazerswoudenaar H Vermeulen. De Japanse Koi-karpers zijn hier door in korte tijd zo schuw geworden dat ze niet meer boven water durven komen om te eten; ze wachten tot het voedsel naar beneden zinkt. Het is niet duidelijk hoeveel karpers de visarend intussen heeft verorberd. De arend schiet van dertig meter hoogte op de vissen in een van de zes vijvers af en verdwijnt vliegensvlug. Vermeulen was telkens te ver weg om te zien of de roofvogel inderdaad een karper te grazen had. De visa rend is een in ons land zeer zeldzame roofvogel. Hoewel ook exemplaren het gehele jaar hier doorbrengen, worden de meeste (ongeveer tien) aan het einde van de zomer gesignaleerd. De Koi-karpers, die twintig tot tweeduizend gulden per stuk kunnen opbrengen, zijn in de kweekvijvers niet te tellen. Om die reden kan Ver meulen zich niet tegen hongerige vogels verzekeren. Inmiddels heeft de kweker over de kleinste vijvers netten gespannen. In het afgelopen voor jaar werden de vissen belaagd door reigers. Daartegen hebben enkele rond de vijvers gespannen netten afdoende geholpen. Vermeulen heeft er een vogelboek op nageslagen en aan de maat, de kleur en de eigenschappen van de vogel geconstateerd dat de roofvogel een visarend moet zijn. "Ik schat dat de arend inmiddels voor zo'n tien duizend gulden aan schade heeft aangericht. Het is moeilijk hem te verja gen. Hij wacht tot het rond de vijvers rustig is en duikt dan snel naar bene den, soms tot drie keer toe, totdat hij een vis heeft gevangen". LISSE - Maar liefst zes band tre- ke-rockformatie' uit de Haarlemse den op tijdens het Magni-popfesti- school. De zanger Gerrit Eykel- val dat morgen wordt gehouden in boom zong vroeger in het legenda een tent bij het jongerencentrum rische Putain Putain. Amsterdam Magnifiosi aan de Ruishornlaan in is op het festival vertegenwoordigd Lisse. door drie groepen: Coka, Magie Onder de zes 'acts' twee groepen Frankie and the Blues Disease en uit de bollenstreek: de gitaarband als grote uitsmijter de zeer beken- The Squad uit Sassenheim en This de Tröcknei Kecks. Dawn uit Lisse. Deze groep heeft al diverse optredens verzorgd in de Het programma begint om 13.00 streek, maar ook daarbuiten. De uur en duurt tot 21.00 uur. De en- Lissese formatie doet op 18 okto- tree bedraagt 12,50 gulden in de ber mee aan de voorronde van de vooiyerkoop en 15 gulden als een Grote Prijs van Nederland voor kaartje aan de tent wordt gekocht, popgroepen in het Leidse Vrije Voorverkoopadressen zijn café De Tijdscentrum aan de Breestraat. Twee Wezen aan de Hoofdstraat in De derde groep is Sister Mid- Sassenheim, de Lissese WV aan night uit Haarlem. Dit is een 'strak- de Grachtweg en bij Magnifiosi. oosterburen geregistreerd. De 'Jan Maria' is inmiddels verkocht aan Peru maar de 'Dirk Diederik' is nog steeds bij rederij Doggerbank in de vaart. De bemanning van het schip bestaat voor een deel uit Katwij- kers, maar voor de leidinggevende functies moesten Duitsers worden aangetrokken. De belangrijkste reden voor het Katwijkse bedrijf om enkele traw lers in Duitsland te registreren, is de behoorlijke vangsthoeveelheid die zo kan worden veiliggesteld. De Duitse EG-quota worden nog lang niet zo intensief bevist als de quota die ons land jaarlijks krijgt toege wezen. "We kunnen in Nederland eigenlijk geen kant meer op", zegt D. Parlevliet, een van de directeu ren van het Katwijkse bedrijf. De nieuwe trawler zal vanuit Duitsland voornamelijk gaan vis sen op makreel, horsmakreel, ha ring en blauwe wijting. Het schip voert zijn vangsten aan in Bremer haven, waar Parlevliet Van der Plas ook een groot koelhuis laten bouwen. De verwachting is dat ook de Katwijkse/IJmuidense rederij Kennemerland binnenkort twee schepen bij een Duitse dochter maatschappij zal onderbrengen (de KW 74 en de KW 80), maar het be drijf wil dit nog niet bevestigen. Zeebanket De nieuwe hektrawler van Parle vliet &'Van der Plas wordt ge bouwd bij de Seebeckwerft AG in Bremerhaven en is bestemd voor de zogenaamde 'grote zeevisserij'. De bemanning van de 'Dirk Diede rik' zal op dit nieuwe schip gaan va ren. De voormalige KW 170 blijft nog voor rederij Doggerbank in de vaart, maar directielid J. van der Plas van Parlevliet Van der Plas zegt dat het schip zal worden afge stoten als zich een koper aandient. Op de nieuwe hektrawler van het bedrijf is plaats voor maximaal 43 personeelsleden. Het schip wordt voorgestuwd door een motor van VOORHOUT - 'Een boer en een zog hebben nooit genog'. Een bekende uitspraak uit vroeger jaren, waarin boeren werd verweten dat zij maar al te gemakkelijk aan de bel trokken om te klagen over het weer, de prijs van het vee en de hoge kosten van hun bedrijf. De laatste jaren lij ken die klachten zeker niet overdreven te zijn, met de ge volgen van de superheffing en de problemen met de ver werking van de mest. Dit jaar komt daar nog eens de natte zomer bij. "Dat breekt som mige boeren de nek", is de ver wachting van de Voorhoutse agrariër Henk Langeveld (43 jaar). "Naar mijn stellige overtui ging lever ik dit jaar ongeveer 15.000 gulden aan inkomsten in", aldus een zeer sombere Lange veld. door Kees van Kuilenburg De Voorhouter heeft volgens zijn zeggen een 'klein boerenbe- drijfje' aan de Rijnsburgerweg in Voorhout. Een bedrijf dat al ruim 50 jaar in handen is van de familie Langeveld. Zijn vader is daar in 1936 een boerenbedrijf begonnen en dat is later overge nomen door zoon Henk. Daar naast bezit Langeveld nog een stuk bollengrond, waarop hij narcissen teelt. Volgens Langeveld heeft hij nog nooit een zo'n slechte zomer meegemaakt als dit jaar. Door de voortdurende regenval heeft het bijna een maand langer geduurd dan gebruikelijk om het hooi binnen te halen. "Als het even een paar dagen droog was en het land bereikbaar, gingen we ge lijk met het gehele gezin aan de slag om het hooi binnen te halen. Dat is uiteindelijk bij ons gelukt, maar we hebben veel meer kos ten moeten maken. En over de extra tijd spreek ik maar niet. Uiteindelijk is het mij gelukt, maar er zijn collega's waar het hooi nu op het veld ligt weg te rotten", zegt de Voorhouter. "Bo vendien geven de koeien door Henk Langeveld: "Het hooi was bijna niet van het land te' lialen door de vèie regenval (foto Dick Hogewoningi het natte weer ook nog veel min der melk. Ik schat dat ongeveer op tien liter per dag per koe en dat tikt lekker aan. Alles bij el kaar geen plezierig beeld". Krachtvoer Langeveld verwacht dat de voedingswaarde van het hooi in de winter aanzienlijk lager zal zijn en dat hij daardoor extra krachtvoer aan zijn beesten zal moeten geven. "De laatste we ken hebben de koeien al kracht voer extra gekregen, omdat de kwaliteit van het gras veel min der was dan gebruikelijk. Die kosten komen er dan nog eens extra bij". De Voorhoutse agrariër - Lan geveld noemt zienzelf liever ge woon boer - vertelt dat hij bij het instellen van de zogenaamde su perheffing tien van de 30 koeien heeft moeten verkopen. "En dat scheelde drie jaar geleden al een kleine 10.000 gulden aan inkom sten. We hebben uiteraard daar door ook minder kosten, maar wat te denken van het wegvallen van ongeveer zesduizend liter melk per koe? Dat hakt er be hoorlijk in en dan nu weer deze tegenvallers". Daarnaast vreest Langeveld dat hij zijn koeien dit jaar veel eerder dan gebruikelijk op stal moet zetten. Nu al zijn de weilan den ontzettend drassig en wordt het gras door de koeien vertrapt. "Het ziet er dan ook naar uit dat de beesten al half september naar binnen moeten. Uiteraard doen we dan ook veel vroeger een beroep op de wintervoor raad. Dat betekent dat we begin volgend jaar extra voer moeten inkopen, omdat het hooi dan op ALFHEN AAN DEN RIJN - Het zandlichaam van rijksweg 11 ten zuiden van Alphen is deze week op nieuw bemonsterd. Het ta lud van de toekomstige au toweg zou zijn vervuild met zuiveringsslib. Dit is naar verluidt zonder toe stemming gestort door het afvalverwerkende bedrijf Rutte uit Halfweg (NH). De verontreniging is hoogst waarschijnlijk afkomstig van zuiveringsinstallaties in Noord-Holland. De stof fen mochten alleen met een officiële provinciale ontheffing in Alphen wor den gedumpt. De tweede serie bodem monsters is genomen op aandringen van rijkswater staat, de opdrachtgever voor de aanleg van de weg. Deze instelling maakt be zwaar tegen de plaatsen (ter hoogte van het genie complex) waar eerdere grondmonsters zijn geno men. Die zouden een verte kend beeld geven van de vervuiling. Met het ver volgonderzoek wordt ge tracht een representatieve indruk te verkrijgen. Ook staan de vragen nog open wanneer er welke hoeveel heden zuiveringsslib er zijn geloosd. Bovendien is onduidelijk of rijkswater staat opdracht daartoe heeft gegeven. Het besproeien van het zandlichaam met water is gebruikelijk in droge tij den, teneinde verstuiving tegen te gaan. De betref fende autoweg wordt over enkele jaren in gebruik ge nomen als zuidelijke rand weg van Alphen. In een la ter stadium maakt de route deel uit van Rijksweg 11, die gaat lopen van Leider dorp naar Bodegraven. Het illegale gebruik van ver dund zuiveringsslib heeft tot verontwaardiging ge wekt bij het provinciebe stuur van Zuid-Holland. Vandaag heeft weer over- leg plaatsgehad tussen ver- tegenwoordigers van de provincie en rijkswater staat. De resutaten van het tweede bodemonderzoek zijn dezer dagen te ver wachten. De monsters zijn met spoed overgebracht naar een laboratorium in Deventer, omdat alleen daar nog plaats is voor een snelle afhandeling. Bij de voorbereidingen van een eerder onderzoek zijn fou ten gemaakt, waardoor die resultaten pas over enkele weken bekend worden. Enige haast is nu geboden, omdat de provincie met 'harde feiten' wil komen in het gesprek met rijkswa terstaat, aldus een woord voerster van de provincie. 6150 paardekrachten en kan daar mee een snelheid van 16 knopen behalen. De gevangen vis wordt aan boord verwerkt en in pakken ingevroren. De trawler is hiervoor uitgerust met 30 verticale plaat vriezers met een capaciteit van 210 ton per dag. Voor het leveren van kant en klaar zeebanket worden op het werkdek drie fileermachines geïnstalleerd. Het vriesruim van het schip, met een constante tem peratuur van 28 graden onder nul, heeft een capaciteit van 5500 kubie ke meter. Het opslaan van de vangst ge beurt op een voor deze vorm van visserij unieke manier. Er wordt gebruik gemaakt van pallets, die in de haven via een opening in de scheepswand kunnen worden ge lost. Tot nog toe wordt de vangst van hektrawlers via de lopende band of met behulp van kranen uit het ruim gehaald. De nieuwe trawler wordt in het derde kwartaal van 1988 opgele verd. NOORDWIJKERHOÜT - De hoge stoepen aan weerszijden van de Victoriberg in Noordwijkerhout zijn voor sommige bewoners van psychiatrisch ziekenhu is St. Bavo een niet te nemen hindernis. Deze bewoner heeft dan ook besloten zijn weg niet over de stoep maar over de Victoriberg zelf, de pas geopende nieuwe doorgangsweg door Noordwijkerhout, voort te zetten". De bewonersraad en de directie van Sl. Bavo hebben vooralsnog tevergeefs bij het gemeentebestuur aangedron gen op maatregelen om de door de nieuwe weg ontstane kruising hiervan met de Herenweg te beveiligen. Vooral voor de gehandicapte bewoners van St. Bavo zou deze kruising gevaarlijk zijn en als gevolg daarvan zouden die de dorpskern van Noordwijkerhout minder gemakkelijk kunnen bereiken. De leiding van het ziekenhuis heeft daarom verschillende bewoners al verboden om op eigen houtje naar het dorp te gaan(foto wim Di.jkmani VRIJDAG 18 SE PT Alphen kunstmarkt in de Ridderhof van 17.00 tot 21.30 uur film De Wisselwachter, Hooftstraat, aanvang: 20.30 uur. Groenendijk aanvang: 20.30 u Lelden Leidato Huishoudshow in de Groerioordhallen met o.a. mode shows. 19.00 tot 22.30 uur bingo in clubhuis Matilo, Zaan- straat 126, aanvang 20.00 uur concert door het Ned. Kamer koor o.l.v Paul van Nevel, Re- naissance-programma. Museum van Oudheden, 20.15 uur. informatie over activiteiten in het nieuwe seizoen in Buurthuis 'Op Eigen Wieken', 16.00 tot 22.00 uur, muziek van 20.00 tot 24.00 uur swingavend in het LVC, Bree straat 66. aanvang 21.00 uur. ruilbeurs, ruilavond "oor ver zamelaars, Dr v Voorthuvsen- Zoeterwoude veilingavond missie. Ons Huis, Kosterspad, de hele avond ZATERDAG 19 SEPT Alphen jazznight in Avifauna. start Vredesweek, De Bron, Troubadourweg, aanvang: 23.00 Visserpark, inschrijving vanaf 17.00 uur, start: 19.00 uur old-timerdag, Hooftstraat. opening 11.15 uur door burge meester Paats herlsttocht Avanti, start: vanaf 7.00 uur aan de Westkanaalweg afstanden 235, 150, 100, en 50 Per Expres speelt eenakters, Winkelcentrum Ridderhof. vanaf 10.30 uur. natuurwandeling, start: 10.00 uur bij Oosterbegraafplaats informatie-ochtend Vrije A School, Lizthof 90, dag r Blauwe Maan- 210 i 20 30 u Lelden LVC Pop en show door Ventu res en The New Adventures, aan vang: 23.00 uur. Groenoordhallen, Leidato Huishoudshow, van 13,00 tot 17 00 en van 19.00 tot 22.30 uur, met middagshow, modeshow, fi nale Miss verkiezing laan, aanvang: 10.00 u herfstprestatieloop. clubhuis Matilo, over 2. 5. 10. en 15 km start om 11.00 uur clubhuis Zaan- straat, inschrijven vanaf 10 00 spullenmarkt. Wijkvereniging Aktief, Berlagestraat.van 10.30 tot 17.00 uur. lorum Rooie Vrouwen met o.a. Hedy d' Ancona, Riet ten hagen e a., Volkshuis Apothekersdijk 33a. aanvang: 14.00 uur feestdag Leidse Houtschool, rommelmarkt, spelletjes etc. van 11.00 tot 15 00 uur fietsen met de PTT. rit over 40 n start: rechterzij-ingang post- intoor Schipholweg tussen 9 30 1 11.00 uur Hartebrugkerk buitlopen met Swift, Roombur- gerweg, start tussen 10.30 en 10.45 uur. disco Leidse Werkgroep Ho moseksualiteit, Langegracht 65, 'van 21.00 tot 02.00 uur. Stichting Ontwikkelingssamen werking, Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24, start tussen 9 00 en 10 00 uur, deelname gratis jubileumfeest ruitervereniging Liethorp, disco voor jongeren, aanvang: 19.30 uur, optreden The Steamband, aanvang: 21.30 tekenfilm de Troetelbeerljes, Ped. academie. Hazenboslaan, 15.00 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16