Zoeterwoude moet zwembad inkrimpen Leiderdorp houdt toch twee ton over ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Leiderdorp ziet toekomst huizen bouw somber in Kruistocht tegen winkel- uitstallingen Om tekorten terug te dringen Heffingen volgend jaar niet omhoog 'Sj citer de dupe van eventuele bezuinigingen Leiderdorp overweegt aanschaf mini-container Sociaal rechercheur in aantocht? PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1987 In Oegstgeest OEGSTGEEST - In Oegstgeest is de klant zijn koningskroon al lang kwijtgeraakt. De alles en iedereen blokkerende winkeluitstallingen in de passage van winkelcentrum de Lange Voort vormen het bewijs. De klant heeft niets of nauwelijks in te brengen. De winkeliers daar entegen zijn "overgeorganiseerd". Ze kunnen hun belangen laten gel den in de winkeliersorganisaties van de Lange Voort en de De Kern penaerstraat. Doordat er maar liefst zes winkeliers lid zijn van een speciale raadscommissie midden standsaangelegenheden zijn zij in staat er dingen door te drukken Om aan die eenzijdige situatie een einde te maken moet er een Consu mentengroep Oegstgeest komen. Dat is vrij vertaald de gedachten- gang van de 67-jarige Oegstgeeste- naar N. Broker. Brokers initiatief tot de oprich ting van zo'n consumentengroep vloeit voort uit frustaties, opgelo pen tijdens zijn eenmanskruis- tocht tegen blokkerende winke luitstallingen in de overdekte pas sage van de Lange Voort. Vooral rolstoelgebruikers, maar zij zeker niet alleen, zouden hier grote last van ondervinden. Broker zegt nu al een jaar tegen de overdadige win keluitstallingen te strijden. Aan vankelijk liep hij tegen een muur van onwil op. inmiddels lijkt de strijd beslecht. Hem vriendelijk ge zinde winkeliers ("Ik heb toch ook vriendjes in die kringen") hebben hem een brief toegespeeld die win kelcentrumbeheerder Kok Beheer b.v. (namens de verhuurder, het ABP) aan de betrokken winkeliers heeft doen uitgaan. Een heel gepe perd schrijven. Een passage: "Wij verzoeken u alsnog gehoor te ge ven aan ons verzoek een uitstal- ZOETERWOUDE - Als Zoeterwoude het zwembadcomplex in park Haasbroek met bin nen- én buitenbad wil behouden, kost dat de gemeente een jaarlijks tekort van drie ton. Om aan de eisen van hygiëne en veiligheid te kunnen voldoen, zal bovendien een investe ring nodig zijn van een kleine half miljoen gulden. lingsgrens van maximaal 80 cenli meter uit de huurlijk pui, red.) te hanteren. Indien u in gebreke blijft, dwingt u verhuurster om voor haar geëigende maatregelen te treffen". Broker triomfantelijk: "Ik heb het helemaal rond, ja toch? Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat de winkeliers overigens geen gehoor aan de oproep van Kok Be heer geven. Maar na een jaar knok ken heeft hij nu dan toch mede standers. "En niet de eersten de besten, dacht ik zo". Broker vertelt dat een groente-, een bloemen-, een wol-, een schoe nenwinkel en een slijterij als de grootste boosdoeners moeten wor den aangemerkt. Beleefde verbale verzoeken richting betrokken ne ringdoenden zouden niets hebben uitgehaald. Een papierverslinden- de correspondentie begon. Broker, alsof hij een lesje opleest: "De poli tie zei dat ze niks kon doen omdat die passage particulier terrein is, B en W van Oegstgeest zeiden dat het niet erg was, de winkeliersstich ting Lange Voort zei precies het zelfde. net als Kok Beheer, dat dus later overstag is gegaan. Ik raak echter juist geprikkeld om door te gaan als ik overal mijn neus stoot". Populariteit leverde de strijdba re Oegstgeestenaar dit alles be paald niet op. Sterker nog, in de hoek van waaruit hij steun ver wachtte, bleken zich tegenstanders op te houden. Als bewijs kan een brief dienen van een Oegstgeester mevrouw wier man een rolstoelge bruiker is. Die brief is een reactie op een in de buurt huis-aan-huis verspreide brief van de held van dit verhaal. Broker dus. Een passage: "Als echtgenote van een gehandi capte man in een rolstoel is het mij nog nooit overkomen dat ik mij zig zaggend een weg door de passage heb moeten banen. Juist voor ge handicapten die zich minder mak kelijk in winkels kunnen bewegen is het prettig wanneer ook daarbui ten wat te bekijken valt. Als buiten staander hoeft u zich in deze geen zorgen te maken" Dijkm De doorbraak voor Broker kwam toen de plaatselijke brandweer er zich mee ging bemoeien. Toen Bro ker er lucht van kreeg dat deze - mede op zijn aandringen - een on derzoek zou instellen stuurde hij de vuurbestrijders direct 34 zelf vervaardigde foto's op. "Belastend materiaal". Broker: "Het werd een vernietigend rapport. De brand weer vond de toestnanden in de passage ontoelaatbaar en brandge vaarlijk". Nadien raakte het balletje aan de rol dat uiteindelijk tot Brokers overwinning zou leiden. Een papie ren overwinning, want de uitstal lingen zijn volgens Broker zelf nog altijd niet verdwenen. Hij heeft van de zaak geleerd dat de consumen ten in Oegstgeest zich moeten vere nigen. Dat is ook in het belang van de winkeliers. "De stem van de consument is onmisbaar want het gaat immers om zijn centjes". Bro ker zoekt medestanders voor zijn consumentengroep in oprichting: Aert van Neslaan 601, 2341 HV Oegstgeest. Dat blijkt uit het rapport 'lot hoever gaan we nat', dat de gemeente heeft laten maken om zich te kunnen bezin nen op de toekomst van het zwem bad. Ondanks alle sombere gege vens die het rapport prijsgeeft, overwegen burgemeester en wet houders toch om zowel het binnen- als het buitenbad open te houden, zij het in beperktere mate. Maar de raad krijgt volgende week het laatste woord. Vorig jaar al opperde de gemeen te plannen om het binnenbad in sportpark Haasbroek te sluiten. Net als in andere gemeenten in het land loopt het bezoekersaantal van het zwembad de laatste jaren terug. Zowel het binnen- als het buiten bad van het Zoeterwouds zwem bad moeten openblijven, al kost dat de gemeente jaarlijks een te kort van drie ton. Ook zijn veel zwembaden genoodzaakt grote in vesteringen. te doen om te kunnen voldoen aan de criteria van de Wet hygiëne en veiligheid. In Zoeter woude betekent dat dat er tot 1994 veel geld moet worden besteed aan vooral het aanpassen van de zwem water-behandelingsinstallatie. Sa men met investeringen in de on- derhoudssfeer komen de kosten op bijna een half miljoen gulden. Varianten In het rapport wordt de vraag ge steld of Zoeterwoude een dergelijk bedrag over moet hebben voor het behoud van het zwembad. Ver schillende varianten worden nader onder de loep genomen, waaronder sluiting van zowel het binnen- als buitenbad, sluiting van het binnen bad en openhouden van het buiten bad. Burgemeester en wethouders stellen zelf voor om zowel het bin nen- als het buitenbad open te hou den, zij het dat het binnenbad in de toekomst alleen voor school- en particulier leszwemmen dient te worden gebruikt. Het recreatief zwemmen in het binnenbad dient echter te worden afgeschaft en er moet een personeelslid afvloeien, aldus burgemeester en wethou ders. Ook zal het zwembad enkele weken per jaar moeten worden ge sloten en kan het buitenbad 's zo mers maar half zo vaak open zijn (35 uur in plaats van de huidige 66). De toekomstige openingstijden zullen in samenspraak met de vaste bezoekers worden gekozen. Burge meester en wethouders stellen zelf voor om het bad van woensdag tot en met zondag, zeven uur per dag, open te houden. Ook wordt het voorverkooptarief opgeschroefd. In totaal verwacht men door deze operatie een besparing van ruim 77.000 gulden per jaar te bereiken. Het exploitatietekort zou dan kun nen worden teruggebracht tot zo'n 250.000 gulden per jaar Noodslachters kunnen terecht in buurgemeente HAZERSWOUDE - De nood- slachtplaats aan de Gemeneweg in Hazerswoude-Dorp kan ook wor den gebruikt door de noodslachter uit Leiderdorp. Dat blijkt uit een voorstel aan de Hazerswoudse ge meenteraad. De gemeente Leider dorp moet dan wel duizend gulden meebetalen aan de exploitatiekos ten van de slachtplaats. Na de sluiting van de slacht plaats in Leiderdorp was het aan vankelijk de bedoeling dat de- nöodslachter zijn heil zou zoeken in Leiden. Omdat de Leiderdorper in de praktijk de voorkeur bleef ge ven aan het slachten in Hazerswou- de, besloot de gemeente met deze plaats een overeenkomst te sluiten. LEIDERDORP - Leiderdorpse brandweermannen moesten gister middag rond vijf uur uitrukken om een keukenbrand in de Van Effen- dreef na te blussen. Een pan op de kookfornuis vatte vuur, waardoor er brand in de keuken ontstond. Buren schoten de bewoners te hulp waardoor de brandweer niet veel werk meer had. Het keukenbrand je veroorzaakte weinig schade, de rookschade was aanzienlijk. LEIDERDORP - De Leiderdorpse ingezetenen hoeven volgend jaar niet meer hef fingen en belastingen te gaan betalen. De gemeente heeft geen verhogingen nodig om rond te komen. Leiderdorp hoopt, naast een post 'onvoorzien', volgend jaar zelfs 225.000 gulden over te houden. Dat de begroting voor 1988 in zo'n ruim jasje zou zitten, had den burgemeester en wethou ders een paar maanden geleden, tijdens de presentatie van de Voorjaarsnota, nog niet durven hopen. Toen was men nog bang voor een tekort van rond de 50.000 gulden. De omstandigheden zijn sinds april echter gunstiger geworden. Zo gaf het rijk toch meer geld dan waarop was gerekend. kwam er meer binnen aan belas tingen en wierpen bezuinigingen in de sector onderwijs (schoolbe geleiding) en welzijn (muziek- LEIDERDORP - Mocht de rijksoverheid volgend jaar weer willen bezuinigen op het wel zijnswerk, dan zullen vooral de activiteiten van het Leiderdorps sociaal-cultureel centrum De Sjelter onder spanning komen te staan. Althans, als de gemeente raad - evenals dit jaar het geval was - het oordeel uitspreekt dat deze bezuinigingen in eerste in stantie in het sociaal-cultureel budget gezocht moeten worden. Wethouder Huigen (welzijn) hoopt echter dat het zo ver niet hoeft te komen, zo verklaarde ze gisteren tijdens de presentatie van de ontwerp-begroting. Het is namelijk nog niet zeker dat het rijk de aangekondigde bezuinigingen doorvoert. Bo vendien zou de raad dan weer een dergelijke uitspraak moeten doen. Leiderdorp kon overigens zelf ook bezuinigingen doorvoeren op welzijnsgebied doordat het Dorpshuis en de Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat werden afgestoten. Muzenhof Problemen in de accommoda tiesfeer zijn er nog in de Muzen- hof, het gemeentelijk sociaal-cul tureel centrum aan de Cor Gor dijnsingel. Weliswaar is een aan tal gebruikers van het Dorpshuis daar naar uitgeweken, maar de grote zaal staat nog veel te vaak leeg. Wethouder Huigen wil pro beren die zaal voller te krijgen door een ander aanbod van acti viteiten. Dit seizoen lukt dat niet meer, maar medio september 1988 moet daartoe een aanzet worden gegeven. Leiderdorp wil wat het aanbod betreft "aanvul lend" gaan werken op hetgeen Leiden aan kunst en cultuur te bieden heeft. Ook wil de ge meente de beheerder van de Mu zenhof in de gelegenheid stellen zelf wat avonden 'in te vullen'. Eventueel zal de vaak bekriti seerde grote zaal worden aange past. De Leiderdorpse raad heeft tot 28 september de tijd om de ontwerp-begroting te bestu deren. Vragen moeten uiter lijk die dag zijn ingediend. Op 16 oktober geven burge meester en wethouders schriftelijk antwoord op de ingediende vragen. En op vrijdag 30 oktober zal de be groting tijdens een marathon- raadsvergadering worden vastgesteld. school) hun vruchten af. Ook werd er versneld afgeschreven op investeringen. De vooruitzichten voor na 1988 zijn minder rooskleurig, zo kon digde wethouder Bezemer (fi nanciën) gisteren tijdens de pre sentatie van de ontwerp-begro ting aan. Weliswaar verwacht men voor de komende jaren steeds nog wat over te houden, maar dat overschot is volgens wethouder Bezemer "enger" dan het vele jaren is geweest. Boven dien liggen er grote uitgaven in het verschiet. Zo weet men dat tien procent van het riolerings stelsel aan vervanging toe is. Hoe groot de 'schade' is, is nog ondui delijk. De gemeente is nog in af wachting van de uitkomsten van een onderzoek daarnaar. Kabel-tv Ondanks de verwachte tegen vallers blijft het beleid van bur gemeester en wethouders erop gericht een "reële stijging van de belastingdruk te voorkomen. Al leen daar waar kostenstijgingen dat noodzakelijk maken, kunnen tariefsaanpassingen worden overwogen", schrijven ze in de ontwerp-begroting. Wat er eventueel nog inzit is een hoger tarief voor de kabel-tv. De gemeente zit namelijk met een onderhoudscontract voor de kabel dat jaarlijks vier procent duurder wordt. Ook kan het zijn dat individue le Leiderdorpers volgend jaar een ander bedrag zien staan op hun onroerend goed-aanslag. Al le huizen zijn dit jaar namelijk opnieuw getaxeerd en daar kun nen andere waarden uitrollen. Bovendien voert de rijksover heid per 1 januari hoogstwaar schijnlijk een ander inningssys teem in, hetgeen verschuivingen in bedragen teweeg kan brengen. Gemiddeld betaalt men volgend jaar echter evenveel. Dat de ge meente ruim een ton meer aan og-belasting hoopt binnen te krijgen komt uitsluitend door de groei van het aantal huizen in Leiderdorp. Volkshuisvestingplan in de maak De mini-container: in de toekomst ook een vertrouwd beeld in Leider dorp? (foto Wim Dijkman) Afval gescheiden ingezameld? LEIDERDORP - In de loop van 1988 willen burgemeester en wethouders van Leiderdorp on derzoeken of het afval geschei den kan worden ingezameld. Daarbij zullen de voor- en nade len van de mini-container, die op bepaalde plaatsen in Leiden en Oegstgeest al is ingevoerd, wor den betrokken. Aanleiding voor het onderzoek is het gegeven dat Leiderdorp volgend jaar toch een nieuwe vuilnisauto moet aanschaffen. Bij de keuze van een nieuwe auto kan de wens om afval geschei den op te halen, meteen worden 'meegenomen'. Bij het begrip ge scheiden afval denkt het ge meentebestuur aan het apart in zamelen van bijvoorbeeld tuinaf val, glas en papier. Of in de toekomst ook Leider dorp aan de mini-container gaat. is nog niet te zeggen. De verant woordelijk wethouder. Den Boeft, wil eerst zeker weten dat de mini-container de wens om het aivai gtiscneiden in te zame len niet in de weg staat. Overigens zoekt wethouder Bezemer nog steeds naar een me thode om de reinigingsrechten, eerlijker te verdelen. Alleen staanden en tweepersoonshuis houdens, die natuurlijk veel min der vuil 'produceren' dan grote gezinnen, zouden minder moe ten betalen, vindt hij. Een dis cussie hierover in de raadscom missie financiën liep dit jaar op niets uit. Volgend jaar komt Be zemer met een nieuw voorstel. Andere onderzoeken en/of not a's die in de ontwerp-begroting worden aangekondigd. Een nota waarin staat hoe de Leiderdorpse kinderopvang in de toekomst moet worden geor ganiseerd. Een emancipatienota. Een onderzoek naar de verster king van de markt en het winkel bestand in het oude dorp. Een economische beleidsnoti tie. Een tarievennota voor de sport. LEIDERDORP - Een kwalita tief volkshuisvestingsplan moet de gemeente Leiderdorp meer inzicht verschaffen in de behoef te aan soort woningen. Met name wil ze weten hoe groot de ver langde huizen dienen te zijn en in welke prijsklasse adspirant-ko- pers zoeken. Aan bureau Kuiper Compagnons is inmiddels op dracht verstrekt om een volks huisvestingsplan samen te stel len. Probleem is volgens burge meester en wethouders dat de gemeente de woningbehoefte nu alleen kan peilen via degenen die bij de Algemene Woningbouw vereniging Leiderdorp zijn inge schreven. Maar er zijn ook wo ningzoekenden, die zich bij de gemeente of bij particuliere ver huurders melden. Die categorie is moeilijk te achterhalen omdat er nagenoeg geen registratie van wordt bijgehouden. Toch zijn dergelijke gegevens onontbeer lijk voor een goede onderbou-" wing van het kwalitatief volks huisvestingsplan, aldus burge meester en wethouders. Die behoefte moet worden ge analyseerd en bovendien kan men via zo'n plan bekijken op welke wijze woningzoekenden zich in de toekomst kunnen laten inschrijven. Leiderdorp denkt ook iets aan een volkshuisvestingsplan te hebben met het oog op de jaar lijkse verdeling van premiekoop woningen. De provincie Zuid- Holland bepaalt elk jaar hoeveel gesubsidieerde woningen een gemeente mag bouwen, en over die toegewezen aantallen is Lei derdorp de laatste jaren niet echt tevreden. En voor wat de komen de jaren betrèft zijn de verwach tingen nog somberder. Mag Lei derdorp dit jaar nog 421 huizen neerzetten, volgend jaar zal dat aantal zijn gedaald tot 213 en in 1389 tot 197. Vanaf 1990 mogen er jaarlijks ongeveer 100 woningen worden gebouwd, zo verwachten burgemeester en wethouders. Met name de teruggang in de sociale sector (woningwet en premie A-huizen) baart de ge meente zorgen. Dit jaar kon er in deze sector nog iets worden ge bouwd, maar alleen omdat Lei derdorp kon 'lenen' van Leiden. Burgemeester en wethouders willen met alle macht proberen om tussen 1990 en het jaar 2000 meer gesubsidieerde huizen in de wacht te slepen. Ook willen ze gaan zoeken naar alternatieven voor het bouwen van goedkope huizen. Het is de bedoeling dat de gemeente zo snel mogelijk be gint met een onderzoek naar die alternatieven. Dit moet uitmon den in de notitie over het wo ningbouwbeleid in de komende jaren. Niet versoepelen Overigens piekert de gemeen te er niet over om de inschrij- vingscriteria bij de woning bouwvereniging te versoepelen. Het aantal mensen dat daar staat ingeschreven, is met rond de dui zend namen al "buitengewoon groot", aldus burgemeester en wethouders. Bij versoepeling zouden de zoekenden nog langer op een woning moeten wachten. Overigens zijn de effecten op de doorstroming van de nieuw bouw in Buitenhof midden/west duidelijk merkbaar. LEIDERDORP - De kans be staat dat Leiderdorp een soci aal-rechercheur aantrekt, een ambtenaar dus die misbruikers van de sociale wetten gaat op sporen. Terwijl een aantal re giogemeenten al zo'n recher cheur in dienst heeft, is Leider dorp nog een 'witte vlek'. Bur gemeester en wethouders vra gen zich in de begroting af of daar geen verandering in zou moeten komen. Eventueel zou de sociaal-rechercheur met om liggende gemeenten kunnen worden gedeeld. Overigens wordt het salaris van zo'n opsporingsambtenaar voor een deel betaald door de rijksoverheid. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14