'Geen enkel beleid achter beslissingen van directie' Circa 17.500 inschrijvingen voor haring en wittebrood Ook vraagtekens bij EBR-project stadsverwarming Telefoon gekraakt BREEDEVELD Nog dit jaar drie centra voor snooker in Leiden en Leiderdorp 'Verhaal op IBB Kondor moet mogelijk blijven' Flinke smak Wilgen Bewoners van de Ericaduin in de Merenwijk hebben overlast van drie wilgen die aan deze straat staan. In een brief aan de ge meenteraad wordt gemeld dat de wilgen te groot zijn voor dit klei ne stukje straat en dat de bomen vervangen moeten worden door bijvoorbeeld meidoorns. "De Merenwijk is gekozen als groen- wijk, maar hier en daar werkt het groen tegen het belang van de bewoners in en geeft het meer er gernis dan vreugde", zo schrij ven de vijf families die de brief hebben ondertekend. De overlast is dan ook over weldigend. Zo geven de wilgen in de maand mei pluizen af. Te vens lijken de uitwerpselen van de ruspen zéér veel op hars. Dat is keihard en kan leiden tot be schadiging van de autolak. Daar naast zijn de bomen van een slechte kwaliteit. Er hoeft maar een harde wind te staan of de tak ken waaien eraf, wat uiteraard de auto's kan beschadigen. De wil gen hebben te grote wortels zo beweren de bewoners, want die reiken tot onder de schuren en kunnen schade aanrichtén. De wilgen kunnen prachtig zijn, maar nemen wel veel licht weg. En daar zit je dan met je doorzonwoning. Tenslotte kla gen de bewoners nu over te wei nig parkeerruimte. Door de bo men weg te halen ontstaat vol gens de bewoners vijftig procent meer parkeerruimte, want op die plaats kunnen parkeervakken worden gemaakt. Sinds het voorjaar van 1986 zijn de bewoners hierover met de gemeente in gesprek. Een aange tekende brief is pas na een half jaar en na veel telefoneren door gestuurd naar de plantsoenen dienst. Na al een keer gesproken te hebben met iemand van de plantsoenendienst, werd een tweede keer gesproken met een andere medewerker van die dienst, J.H. Klijnstra. Wilgen (2) "Natuurlijk willen wij altijd het liefst de wilgen behouden want het zijn hele mooie bomen. Maar wij zijn wel subjectief', zo voegt Klijnstra daar direct aan toe. "Wij zijn als tuinmannen natuurlijk groenjongens. We houden van groen. Dat neemt niet weg dat we altijd heel serieus de klachten van mensen aanhoren". Klijnstra vindt dat in dit geval de klachten niet bepaald overtuigend zijn en dus besliste hij dat de bomen blijven staan. "De bomen zijn goed gezond. Dat bewoners het tegendeel be weren hoor ik natuurlijk wel va ker. Als je bomen kwijt wil dan zeg je dat ze ziek zijn. Soms ver klaren mensen dat ze altijd naar de Veluwe gaan en daar zo van de bomen genieten. Maar de bomen die hun wat overlast bezorgen moeten wel weg", aldus Klijn stra. In het geval van de Ericaduin wil Klijnstra de problemen niet onderschatten. "Ik denk dat de mensen zich werkelijk aan de bo men storen. Daarbij denk ik ech ter ook dat de bewoners zich nu eenmaal op de bomen als boos doeners hebben gefixeerd. Eerst is het alleen vervelend, maar het eindigt bij 'die rotbomen'. De zaak lijkt dan te escaleren". Toch heeft Klijnstra het ver zoek afgewezen. "Er kunnen tak ken afwaaien en het kan rommel geven, maar dat is geen reden om bomen te kappen. Nogmaals, de bomen zijn gezond. We onder houden ze normaal, wat betekent dat ze worden gesnoeid en de af gevallen takken worden opge ruimd. De bomen staan op een mooie plaats en bovendien ge ven zij de huizen die achter de LEIDEN - Drie jongens hebben gisteravond in V en D de geldbak uit het telefoonapparaat gesloopt en probeerden daarmee aan de haal te gaan. De bedrijfsrecherche slaagde erin om een 15-jarige Lei- denaar met de buit in de kraag te vatten. De andere twee jongens konden ontsnappen. Later op de avond werd een tweede jongen aangehouden omdat hij in de wachtkamer van het politiebureau op zijn maatje wachtte. De derde is nog niet aangehouden. MORGEN VERDIEN JE 90,00-/ 2245,00 als je een in 1987 verhuurde tent; bagagewagen of vouwwagen koop bij Oude Vest 215, Lelden tel. 071-144755. i het Ericaduin in de Merenwijk Ericaduin staan rugdekking. Je zou net zo goed de bomen aan de Witte Singel kunnen kappen, omdat de auto's van de bewoners daarvan te lijden hebben". Zijn de klachten van de bewo ners niet te typeren als gezeur "Dat zullen wij nooit zeggen. Dat wordt door mensen niet ge pikt en dat vind ik terecht. Ik heb de bewoners dus duidelijk ge maakt waarom we de bomen la ten staan. We blijven de zaken dus altijd serieus benaderen. We moeten alleen een grens trekken. De bewoners van de Ericaduin weten nu waar die ligt", zegt Klijnstra. Parkeerplaats Tijdens de commissievergade ring van volksgezondheid afge lopen woensdag ontstond even beroering onder de aanwezige raadsleden. Het bleek dat een aanvraag van de Telefonische Hulpdienst (THD) voor een par keerplaats door de directie ver keer en vervoer was afgewezen. De THD is een vrijwilligersorga nisatie die dag en nacht telefo nisch bereikbaar is voor mensen die geestelijk in nood verkeren, maar ook voor mensen die om een praatje verlegen zitten. Veel al zijn het vrouwen die hun tijd voor de THD beschikbaar stel len. Coördinator en woordvoerder I. Herrbouwt zegt dat het daarom zeer wenselijk is als vlakbij het pand een parkeerplaats voor de THD wordt vrijgemaakt. Het probleem zit in het nieuwe par- keerregime dat in grote delen van de binnenstad geldt. Die be paalt dat alleen bewoners of be drijven in aanmerking komen voor een vergunning. De THD is noch het één, noch het ander. Toch meent Herrbouwt dat voor haar organisatie een plaatje vrij moet worden gemaakt, omdat de organisatie 24 uur per etmaal aanwezig is. "In de straat waar ons pand staat, ik kan niet vertellen waar dat is in verband met de veilig heid van de medewerkers, kan alleen door vergunninghouders worden geparkeerd. De dichtsb- ijzijnde gelegenheid is een par keerterrein. Om daar te komen moeten medewerkers, die vaak van heinde en verre komen, door een eng steegje en omdat we dag en nacht werken is dat met name voor vrouwen een ernstig be zwaar. Bovendien kost het par keren veel geld, zeker als daar van 70 mensen van de THD ge bruik moeten maken", zo legt Herrbouwt uit. Tegen de weigering van de ver gunning is na de afwijzing een bezwaarschrift ingediend bij de commissie beroep en bezwaar schriften. Herrbouwt zegt dat die instantie waarschijnlijk een posi tief advies zal geven aan B en W, die uiteindelijk zal moeten be slissen. "Tijdens de behandeling heeft de commissie al laten blij ken dat we zo'n uitzonderlijke in stelling zijn dat we recht hebben op een parkeerplaats", aldus Herrbouwt. (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Voorzitter C. van der Meer van de medezeg genschapscommissie van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) noemt het besluit om het vertrouwen in de direc tie op te zeggen een 'zeer be treurenswaardige' stap. Toch zag de commissie geen andere uitweg. "Als we waren doorgegaan, had den we ons tegenover het personeel niet langer kun nen verantwoorden", aldus Van der Meer. De medezeggenschaDscommissie (MC) is niet mals in haar kritiek. In een - vertrouwelijke - brief aan di recteur ir. H.W. Brooshooft schrijft de commissie dat de beslissingen van het directie-team verstoken zijn van elk beleid of filosofie. Ver der neemt zij medezeggenschap nauwelijks serieus. Maar niet alleen in de omgang van het personeel heeft de directie steken laten vallen. Ook het team zelf functioneert slecht. MC-voor- zitter Van der Meer lichtte vanmor gen toe dat de leden van de directie eerder léngs dan mét elkaar werken. "Directeur Brooshooft is in principe verantwoordelijk voor het beleid. Maar hij is zeker niet de enige schuldige aan de proble men", aldus Van der Meer. De moeilijkheden doen zich ove rigens al geruime tijd voor. De me dezeggenschapscommissie komt al met al tot de conclusie dat de di rectie en haar adviseurs niet in staat zijn het energiebedrijf naar - laat staan dóór - de fusie te leiden met andere nutsbedrijven in deze regio. Stadsverwarming In de brief aan directeur Broos hooft geeft de medezeggenschaps commissie een groot aantal voor beelden van het slechte beleid van de directie. Zo twijfelt de commis sie onder meer ernstig aan de cij fers die de directie heeft gepresen teerd over de haalbaarheid van de stad s ver warm i n g MC-voorzitter Van der Meer is voorlopig nog terughoudend in zijn mededelingen aangezien het personeel nog niet volledig is inge licht. Wel wil hij kwijt dat de com missie de indruk heeft dat de cij fers over de stadsverwarming wel- LEIDEN/LEIDERDORP - Aan het Hogewoerd en aan het Leven daal in Leiden worden nog dit jaar snookercentra gevestigd. Vanaf oktober kan ook snooker worden gespeeld in Leiderdorp in de zoge naamde Tenn Bowl bij het winkel centrum Winkelhof. Leidenaar Co Vrins wil in de tweede helft van november een zaal met vijf snooker-tafels en drie carambole-biljarts openen in het pand van de voormalige garage De Wit (Hogewoerd 56) in Leiden. Daarnaast heeft ook Hagenaar Simon Tettero, die met zijn broer snookercentrum De Zeekant in Sc- heveningen exploiteert, plannen om in het gebouw van de Sanders- parkeergarage aan het Levendaal een snookercentrum - met tien ta fels - te beginnen. Tettero heeft echter nog geen overeenstemming bereikt met de makelaar over de huur van ruimte bij de parkeerga rage aan het Levendaal. Tennis- en bowlingcentrum Tenn Bowl wil al per 1 oktober snookertafels in het bedrijf opstel len. Het Leiderdorpse centrum heeft vijf snookertafels aange schaft. Tenn Bowl wil het snooker centrum 's ochtends vanaf negen uur open stellen. De snookercentra schieten de laatste tijd in Nederland als padde stoelen uit de grond. In Engeland is snooker - een vorm van biljarten met 21 ballen - de populairste tv- sport. Sinds de Engelse televisie zenders in Nederland goed zijn te ontvangen, is de populariteit van snooker ook in ons land enorm ge stegen. Co Vrins, mede-eigenaar van twee cafés in Leiden, is dan ook op timistisch over de toekomst van zijn snookercentrum aan het Hoge woerd. "Ik weet zeker dat het een succes wordt. Ik ken zelf al tiental len Leidenaars die wekelijks naar Den Haag gaan om daar snooker te spelen. Leiden is wat betreft het snooker in het westen van Neder land nog een witte vlek". Het is de bedoeling dat het biljar ten centraal staat in het centrum van Vrins. "In principe wil ik dat om elf uur met spelen wordt ge stopt. Ik probeer te voorkomen dat het een soort kroeg wordt". De Lei denaar is overigens niet erg blij met de plannen van Tettero om aan het Levendaal eveneens een snookerzaal te openen. "Dan lig gen de twee centra wel erg dicht bij elkaar". Tettero, die denkt zijn centrum in februari of maart van volgend jaar te openen, is ook niet erg blij met een concurrent om de hoek. "Toch denk ik dat er voldoende animo voor de sport is om in totaal vijftien snookertafels in een stad van 100.000 inwoners te exploite ren". eens te rooskleurig zouden kunhen zijn. "Als je parallellen trekt met andere stadsverwarmingsprojec ten in den lande, moetje wel tot die conclusie komen". Grote problemen heeft de com missie ook met het optreden van de directie wat betreft de zogehe ten functiewaardering. Adviezen van de speciale commissie die hier mee bezig is, worden door de direc tie steeds vaker naast zich neerge legd wanneer de uitkomsten haar niet bevalt. Een en ander heeft con sequenties voor de beloning van sommisie personeelsleden. Organisatie De medezeggenschapscommis sie stelt ook dat de directie de pro blemen in de organisatie van het EBR op hun beloop laat. In toene mende mate maakt zij gebruik van de diensten van tijdelijke mana- 'gers, terwijl niet wordt gezocht naar definitieve oplossingen. Bij reorganisaties binnen het bedrijf, worden mensen overgeplaatst zon der dat daar goed over is nage dacht. Iets dat telkens weer leidt tot nieuwe overplaatsingen. Ver der worden de werknemers van de werkplaatsen al geruime tijd in on zekerheid gelaten over hoe het in de toekomst verder moet met hun afdelingen. De directie wordt voorts vei we ten dat ze zich onvoldoende inzet om de problemen met de personele bezetting op te voeren. De MC schrijft dat de directie deze moei lijkheden na langdurig overleg uit eindelijk voor het gemak maar op de invoering van arbeidstijdver korting schuift. Al met al constateert de c sie dat het werkklimaat bij het be drijf behoorlijk is vertroebeld. Maar ook daar doet de directie wei nig aan. Het ontbreekt haar ook wat dit betreft aan enig beleid of De directie van het EBR wil geen commentaar leveren daar het per soneel nog niet volledig is inge licht. Bovendien vindt de directie dat de kwestie nu een zaak is ge worden voor het college van be heer. Hoewel het hun trouwdag was, had het echtpaar Van Duuren gisteren tijd uitgetrokken om zich te laten inschrij ven voor haring en wittebrood in de Stadsgehoorzaal. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het eerste teken dat Lei den op het punt staat zich in groot feestgedruis te storten, is immer de inschrijving voor haring en witte brood. Gisteren was het weer zo ver: zo'n 17.500 mensen maakten de gang naar de Stadsgehoorzaal om zich op 3 oktober van gratis ha ring en wittebrood te verzekeren. Dat is 2000 minder dan vorig jaar toen de 3 Ociober-Vereeniging het 100-jarig bestaan vierde. Maar het aantal strookt met het aantal men sen dat zich in de jaren daarvoor in schreef. Volgens de organisatie betekent dat weer uitdeling van 35.000 harin gen en 5000 wittebroden tijdens de vroege ochtenduren van de 3de ok tober. Het was gisteren een uiteen lopend gezelschap dat zich meld de, onder wie velen die de indruk maakten inderhaast naar binnen te zijn gestoven: de schooltas om de nek, de fietsklemmen nog om de broekspijpen, het werkkloffie nog "Dit hoort zo als Leidenaar", ver klaart Leidenaar Sjardijn zijn aan wezigheid. Geen wonder dat ie mand die er die stelling op na houdt, kan melden dat hij voor de dertigste of veertigste keer - "ik weet het niet meer precies - een bonnetje komt halen. Hij is dus wat je noemt kind aan huis in de Stads gehoorzaal waar de inschrijving traditiegetrouw geschiedde. Hij heeft zo zijn rituelen: "Eerst ga ik hier lekker een kopje koffie drin ken. En op 3 oktober, rond half acht, ga ik het op de bromfiets ha len. De haring maak ik zelf schoon, da's ook een traditie. Ik schrijf nu tegelijk in voor mijn broer, zus en kinderen". En zijn geoefend oog zag: "Het is minder druk dan an ders". Een voor de ingang geposteerd dixieianu-bandje lokte de mensen als het ware naar binnen, hoewel velen natuurlijk allang van plan waren zich in te laten schrijven. Mevrouw Baart uit Leiden deed dat vorig jaar voor het eerst en be sloot dat een vervolg te geven. Ze woont al jaren in Leiden maar kwam er pas vorig jaar toe zich over te geven aan zoiets super- Leids als je laten inschrijven voor haring en wittebrood. "De vereni ging had nogal weinig leden en ik ben toen lid geworden. Door aan de inschrijving mee te doen onder steun je ze", zegt ze. Alleen het schoonmaken van de haring, dat viel haar niet mee. LEIDEN - De gemeenteraad wil nadrukkelijk de mogelijkheid open houden om aannemer IBB Kondor aansprakelijk te stellen voor bouwfouten bij het stads- bouwhuis. Alle fracties gaven gis teravond in de raadscommissie fi nanciën te kennen de resultaten van een onderzoek naar de oorzaak van lekkages af te wachten voor een definitief standpunt over de aansprakelijkheid in te nemen. Daarmee legden zij een juridisch advies terwijze waarin stpnd dat de gemeente geen schijn van kans heeft tegen de aannemer. Het onderzoek, dat ongeveer een maand in beslag neemt en 3500 gul den kost, moet uitwijzen of er bij de bouw van het stadsbouwhuis fou ten in het metselwerk zijn ge maakt. Een deel van de lekkages wordt toegeschreven aan de slech te voegen die loslaten in de muur. "Over een winter of twee zullen LEIDEN - Een 25-jarige vrouw maakte gistermiddag op de Chur- chilllaan een lelijke smak met haar fiets. Een boodschappentas vol met levensmiddelen raakte be kneld tussen het wiel en frame van haar fiets. Hierdoor kwam zij hard in aanraking met het wegdek. De vrouw die uit Eindhoven komt maar tijdelijk in Leiden verblijft, werd voor de zekerheid naar 'het AZL overgebracht omdat zij zich niet helemaal goed voelde. ook de stenen er wel uitvallen", al dus een raadslid gisteravond. Uit het feit dat de muren in drie jaar tijd twee maal tegen vocht zijn be handeld, terwijl een dergelijke be handeling doorgaans voor tien jaar afdoende is, leidde de commissie af dat er iets grondig mis moet zijn met het metselwerk. Gisteravond werd nog eens dui delijk dat de gemeente het mede aan zichzelf heeft te danken dat er nu zoveel geld voor herstel van het stadsbouwhuis moet worden uit gegeven. Wethouder Bordewijk (fi nanciën) zei al eerder dat het heeft ontbroken aan een goede controle tijdens de bouw. Het hoofd van de directie gebouwen van de gemeen te, de heer Deurhof, zei gisteravond dat 'de schade als gevolg van ver borgen gebreken op de aannemer verhaald had kunnen worden in dien de gemeente er eerder bij was geweest'. Deurhof meent boven dien dat de gemeente indertijd ten onrechte van de aannemer heeft geëist dat het gebouw in slechts 12 maanden klaar moest zijn. Het behandelen van de muren te gen vocht is het duurste onderdeel van een opknapbeurt van het stadsbouwhuis die bijna één mil joen gulden kost. De commissie ging gisteravond akkoord met met een aantal energiebesparende maatregelen in het stadsbouwhuis en het stadhuis die bij elkaar zes ton kosten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13