PRINSJESDAG 'Voorlopig zijn we met de overheid uitgepraat BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF PAGINA 9 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 Met een bloemetje voor de koningin op de Lange Voorhout DEN HAAG - "Ik ben gek op kermissen, maar dan moet er wel een mooie draaimolen zijn". Hans Pont, voorzitter van de vak centrale FNV, heeft geen enkele illusie dat er aan staande vrijdag in het na jaarsoverleg met de over heid en de werkgevers af spraken gemaakt kunnen worden. De Miljoenennota is net gepresen teerd en daarin is voor de vakbe weging niets leuks te vinden: "In feite wordt de koopkrachtverbete ring van bepaalde groepen gekocht door die van andere groepen te ver slechteren". Voor de vakbeweging een onverteerbare zaak, waardoor de 'kermis' van het najaarsoverleg bij voorbaat als mislukt be schouwd kan worden door Marien van den Bos en Runa Hellinga Toch wil de FNV het overleg wel door laten gaan. Het idee van het CNV om de zaak een maand uit te stellen, zou immers de suggestie kunnen wekken dat er dan wel za ken te doen zijn. Pont gelooft daar niet in: "Voorlopig zijn we met de overheid uitgepraat. Bij het voor jaarsoverleg in juni had ik meer verwachtingen van de inspan ningsverplichtingen van de over heid en de werkgevers". Voornaamste kritiek van de vak centrale is het teleurstellend optre den van de overheid: "Het terug dringen van het financieringste kort ligt op koers, er zijn plannen voor verdere belastingverlaging, alleen het terugdringen van de werkloosheid loopt achter op het regeerakkoord. Dan moet je wat van die eerste twee doelstellingen afhalen en inzetten voor werkgele genheid. En dan gaat het maar om tienden van procenten, maar het stimuleren van de economie en de werkgelegenheid is op dit moment van het grootste belang". Ambtenaren Breekpunt voor de vakbonden is het vastlopen van het ambtenaren- overleg, waardoor de lagere ambte naren in de kou blijven staan. FNV en CNV willen al jaren dat de amb tenarensalarissen gelijk getrokken worden met die in het bedrijfsle ven. Maar minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) wil alleen salaris sen van de hogere ambtenaren op trekken. Voor de beide vakcentra les is dat onaanvaardbaar, aldus Pont. Zolang de minister niet van standpunt verandert, ziet Pont weinig mogelijkheden voor een vruchtbaar centraal overleg: "Spanning tussen overheid en ambtenarenbonden kan natuurlijk niet samengaan met een vrijage tussen de centrales en diezelfde overheid. Meer dan de helft van de CNV-leden is ambtenaar of trend volger. en bij ons is dat nog altijd eenderde. Dat gaat om niet geringe aantallen mensen". Ontevreden is Pont ook over de wijze waarop de regering de mee valler omzet in een lastenverlich ting van 1,3 miljard gulden. De helft van dit geld zou volgens hem besteed moeten worden om de on gelijke behandeling van de ambte naren ongedaan te maken. Met de rest van het geld hoeven een aantal voorgenomen bezuinigingen niet door te gaan. Bezuinigingen die volgens Pont juist de laagste inko mens treffen. "Globaal blijft volgens de Miljoe nennota de koopkracht wel gelijk. Maar door de verlaging van de huursubsidie, de veranderingen in het ziekenfondspakket en het be vriezen van de uitkeringen gaan juist de laagste inkomens er in koopkracht maximaal anderhalf procent op achteruit. Dat is niet eerlijk". Minimumloon Pont maakt zich ook boos over het voornemen van de regering om de leeftijd voor het minimum jeugdloon van 22 naar 23 te verho gen. "In het voorjaarsoverleg heb ben we de discussie over het mini mumloon omzeild omdat we daar een te groot verschil van mening over hadden. De werkgevers wil den een drastische verlaging, ter wijl wij inmiddels denken aan een bijstelling naar boven. Door het niet te bespreken, is er een soort stilzwijgende status quo ontstaan, waar de regering nu een inbreuk op pleegt". Met al deze problemen is een centraal akkoord tijdens het na jaarsoverleg vrijwel uitgesloten. Dat betekent dat er ook geen ge meenschappelijke afspraken zul len worden gemaakt over de loon ontwikkeling in de marktsector, terwijl komend najaar alle belang rijke cao-onderhandelingen van start gaan, zoals in de bouw, de groot-metaal, Philips en Hoogo- "Moet daar de loonruimte bin nen de'perken blijven? Wij vinden van wel. Vervelend is wel dat het salaris van het hogere personeel op dit moment met procenten om- hoogschiet. Dan ligt het voor de hand dat je voor het lagere perso neel ook hogere eisen gaat stellen". Loonstijging Daar zou Pont niet echt blij mee zijn: "Een ongebreidelde loonstij ging is slecht voor de werkgelegen heid. Maar als je geen houvast hebt aan een centraal akkoord, kijken de bonden natuurlijk naar de situa tie in hun eigen sector. In bepaalde bedrijfstakken is meer ruimte dan in andere. Op zich is daar niets te gen, maar je loopt het gevaar dat dat uitstralingseffecten heeft naar sectoren waar die ruimte niet is". In het najaarsoverleg zou ook ge sproken worden over scholings projecten en het opnemen van langdurig werklozen in bedrijven en het jeugdwerkgarantieplan. Dat zijn echter zaken die volgens Pont niet beslist in een centraal akkoord Pont: "Spanning tussen overheid en ambtenarenbonden kan niet i mengaan met een vrijage tussen de centrales en diezelfde overheid". geregeld hoeven te worden, omdat het met name de werkgevers zijn die het op deze punten laten afwe ten. Per cao zouden daarover af spraken gemaakt kunnen worden Daar hoef je niet zo'n heel circus van het najaarsoverleg voor op te tuigen". Koningin Beatrix en prins Claus Wachten op de Gouden Koets op het Binnenhof In de Gouden Koets Minister Rudmg arriveert met de Miljoenennota Oranjegezind publiek viert Jeest Het voorlezen van de Troonrede

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9