'Belastingverlaging totaal belachelijk' VHulshoff Groningse econometristen zien de zon weer schijnen .■■sisi. Grecon wil alternatief bieden voor CPB-cijfers Akzo wil snel kantoor in Sovjetunie openen eelt groene voor 58 Eurekaprojecten Europarlement boos over Belgisch tolplan Windmolenpark in Delfzijl wordt grootste in Europa PROFI... het meest komplete programma voor huis èn kantoor WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 PAGINA 7 Econoom Heertje: overheid laat taken liggen TILBURG/DEN HAAG (ANP) - "De door het kabinet voorgestane belastingverlaging is onvoorstelbaar belachelijk. Voor de consument betekent het niet veel meer dan twee wat ruim belegde broodjes per jaar, maar er staat tegenover dat de overheid essentiële taken, vooral belangrijk in de sfeer van investeringen, niet verricht. De bevolking betaalt het belastingvoordeel daardoor dubbel en dwars terug". Dat stelde de Amsterdamse eco noom Heertje, verwant aan de PvdA, gisteren in Tilburg tijdens het symposium 'Na de Troonrede'. Heertje pleitte voor een actiever overheidsoptreden. Wel bezuini gen, maar niet op essentiële taken, zo luidde de boodschap van de eco noom. Meer efficiency is daarbij sleutelwoord. "Wat er sinds 1975 al aan miljoenen is verspeeld is on voorstelbaar. Daar zouden wel tien parlementaire enquêtes aan gewijd kunnen worden". Ook de Tilburgse econoom Schou ten, een vooraanstaand CDA-er, had weinig lovende woorden voor het kabinet. Het financieringste kort is 'veel te weinig' terugge bracht, de economische groei is met 1,5 procent 'ver onder de maat', de stijging van de arbeids- produktiviteit van 1,25 procent is 'niks' en de verlaging van de belas tingdruk is 'niet de moeite waard Meer zit er overigens volgens hem niet in, gelet op het begrotingste kort. De schuld voor de blijven hoge werkloosheid legde Schouten ech ter bij het bedrijfsleven, dat zich volgens hem weigert te onderwer pen aan loonmatiging. Volgens hem is dat de enige manier om de concurrentiepositie van het land te verbeteren. Loonruimte Loodrecht daarop stond de visie die FNV-vice-voorzitter Stekelen burg gisteren in Den Haag gaf bij de traditionele Prinsjesdagdiscus sie van Van Lanschot bankiers. Het kabinet maakt het de bonden volgens hem 'wel heel lastig' om een 'verantwoord arbeidsvoor waardenbeleid' te blijven voeren. De werkgevers hield hij voor dat de bonden geen loonruimte zullen laten zitten als de bedrijven onvol doende aan werkgelegenheid doen. Volgens Stekelenburg zitten kabinet, werkgevers en bonden al leen over de aanpak van de jeugd werkloosheid op een lijn. "Niet in de laatste plaats omdat alle leden van de werkgroep zelf kinderen hebben". Stekelenburg ging niet zo ver dat hij de belofte van de vakbeweging tot loonmatiging introk. "Als wraak gaan we echt geen ouder wetse loonstrijd voeren, want die is niet in het belang van onze leden". Of de lonen werkelijk maar met een half procent zullen stijgen, zo als het Planbureau voorspelt, be twijfelde hij echter. Veel van de ca o's voor 1988 die zijn afgesloten be vatten volgens hem al loonstijgin gen van één of meer procenten. DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft met DSM Meststoffen in Rot terdam en Windmill Holland in Vlaardingen overeenstemming be reikt over de lozing van cadmium in het afvalwater. Beide fabrieken maken fosforzuur, dat wordt ge bruikt voor de produktie van kunstmest en voederfosfaten. Hierbij komen grote hoeveelheden cadmiumhoudend afvalgips vrij, die in de Nieuwe Waterweg wor den geloosd. De maatregelen, die nog officieel moeten worden vastgelegd in een convenant, betreffen onder meer een sanering aan de bron van de afvalgipslozingen. Daardoor wordt de huidige hoeveelheid cadmium van circa veertien ton per jaar Overeenkomst cadmiumlozing DSM en Windmill stapsgewijs gereduceerd tot maxi maal 1,2 ton cadmium per jaar eind 1993 voor beide bedrijven samen. Ook moet een begin worden ge maakt met de produktie van cad- miumarme kunstmest, uiterlijk per 1 januari 1994 of zo veel eerder als mogelijk. Afvalgipslozingen dienen per 1 juli 1988 beperkt te worden tot een hoeveelheid die maximaal 0,6 ton per jaar per be drijf bevat. De maatregelen zijn grotendeels gebaseerd op de resul taten van een milieustudie die is uitgevoerd in opdracht van de be trokken ministers Nijpels (milieu), Smit-Kroes (verkeer en water staat), Braks (landbouw en visserij) en De Korte (économische zaken). Het treffen van maatregelen is vooral opgehouden door de bewe ring van beide bedrijven dat ze fail liet zouden gaan wanneer ze niet langer het uiterst giftige zware me taal in de Rijn zouden mogen lo zen. Het cadmiumhoudende afval gips wordt straks niet meer in de rivier gegooid, maar gestort in een van de slufters die de gemeente Rotterdam voor 200 miljoen gul den gaat aanleggen om giftig ha- venslib te dumpen. GRONINGEN (GFD) - Met de ont wikkeling van de vaderlandse eco nomie gaat het volgend jaar (op nieuw) goed. Er is sprake van een groei, die qua omvang vergelijk baar is met de vooruitgang van verleden jaar en dit jaar. Dat zonni ge beeld schetst de Grecon-groep (Groninger econometristen) in haar jongste prognose. De Gro ningse visie is duidelijk optimisti scher dan die van het Centraal Plan Bureau (CPB). De Grecon-groep voorziet met na me een gunstiger ontwikkeling van de binnenlandse bestedingen (investeringen en particuliere con sumptie) en dat kan belangrijke, positieve gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Als de onderzoe- Olau De rederij Olau-line heeft twee nieuwe jumbo-veerschepen be steld bij de Duitse Seebeckwerft in Bremerhaven. De nieuwe schepen zullen worden ingezet op de lijn Vlissingeri-Sheerness. Met de aan schaf van de schepen is voor Olau een bedrag gemoeid van 330 mil joen gulden. De nieuwe veersche pen worden 165 meter lang, 29 me ter breed en 47 meter hoog. De or der voor de nieuwe schepen is ge gund aan de Duitse werf, omdat Olau daar meer subsidie kan krij gen. Finland De ontwerpbegroting 1988 van Finland, die gisteren aan het parle ment is aangeboden, voorziet on der meer in verzwaring van de be lastingen en vergroting van de uit gaven voor onderzoek en ontwik keling. De Finse regering wil vol gend jaar tot 5,87 miljard markka (ruim 2,7 miljard gulden) lenen, 26 procent minder dan in 1987, om zich uitgaven ter grootte van 113,81 miljard markka (52,75 miljard gul den) te kunnen veroorloven, elf procent meer dan dit jaar. Krupp Twee voormalige topmannen van het Westduitse staalconcern Krupp Stahl zijn gisteren gearres teerd op verdenking van verduiste ring. Het gaat om de voormalige voorzitter van de raad van bestuur Gödde en de vroegere commissaris Resch. Volgens de beschuldiging zouden zij een ander bedrijf, waar bij zij topfuncties bekleedden, Krupp-produkten hebben gele verd tegen prijzen die ver onder de marktwaarde lagen. Speculatie De Amerikaanse advocaat Gross man is gisteren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en een boete van 25.000 dollar vanwege misbruik van voorkennis. Gross man heeft in 1986 vertrouwelijke informatie over.een herkapitalise- ringsplan voor Colt Industries In corporated doorgespeeld aan fami lieleden, die vervolgens deze infor matie op de beurs ten gelde heb ben gemaakt. Hun specufatiewinst bedroeg 1,5 miljoen dollar. kers gelijk krijgen, daalt de werk loosheid volgend jaar met maar liefst 60.000 mensen, waardoor het officiële cijfer op 620.000 uitkomt. Het CPB daarentegen houdt het er op, dat de werkloosheid met maar 25.000 personen afneemt - slechts de helft van het aantal dat het kabi- net-Lubbers jaarlijks beoogt 'weg te werken' - en daardoor zal blijven steken op het -niveau van 655.000 personen. Het CPB komt in de gelijk met de Miljoenennota verschenen Macro Economische Verkenning (mev) tot de conclusie, dat het beeld voor 1988 in het algemeen ongunstiger uitpakt dan dat voor dit jaar. Dit omdat de binnenlandse bestedin gen zouden stagneren. De particu liere consumptie stijgt onder in vloed van een gematigde koop krachtontwikkeling slechts licht en het investeringsniveau zou zelfs helemaal niet meer groeien. In hun op verzoek van het Nieuws blad van het Noorden gemaakte prognose (volgens het sinds 1977 ontwikkelde Grecon-model) ko men de Groninger onderzoekers Dietzenbacher, Heerink, De Jong en Voorhoeve tot nogal wat opti mistischer conclusies. Zij voor spellen niet alleen dat de particu liere consumptie volgend jaar met 2,5 procent zal toenemen (CPB: 1,75 procent), maar ook - en dat is heel opmerkelijk - dat de bedrijfs investeringen met maar liefst 9,5 procent zullen groeien, terwijl het CPB meent dat de investeringen zich zullen stabiliseren op het (op zich zelf weliswaar hoge) niveau van dit jaar. De Groningers, verbonden aan de vakgroep Econometrie van de eco nomische faculteit van de Rijksu niversiteit Groningen, schrijven hun optimistischer uitkomsten vooral toe aan 'toegenomen ver trouwen'. De positieve ontwikke ling van de bedrijfswinsten en een groeiende afzet zorgen voor zulke gunstige verwachtingen in het be drijfsleven, dat een verder oplopen van het investeringsniveau realis tisch mag worden geacht. De afzet van de bedrijven zal volgens de Groningers met drie procent groeien (twee procent, zegt het CPB). Het aandeel van de binnen landse produktie daarin neemt met 2,5 procent toe (1,5, meent het CPB). De Grecon verwacht dat het prijsniveau zich volgend jaar zal stabiliseren. Het CPB daarentegen gaat uit van een lichte prijsstijging. GRONINGEN - De groep onder zoekers, die in het land al snel be kendheid zou krijgen als de Gre con-groep, is tien jaar geleden be gonnen met voorspellingen over de Nederlandse economie. Ze doet dat twee maal per jaar. In het voor jaar en op Prinsjesdag. Ze willen daarmee een alternatief bieden voor de voorspellingen van het •Centraal Plan Bureau (CPB) die eveneens in het voorjaar en op Prinsjesdag. Tot 1977 had in ons land het CPB een monopolieposi tie op het gebied van economische prognoses. "Het initiatief niet wil zeggen", aldus Grecon-onderzoe- ker Voorhoeve, "dat we beter of slechter zijn dan het CPB. Daar gaat het ook niet om". Maar een vergelijking van beide prognoses kan niet uitblijven. Het meest in het oog lopend was de Grecon-prognose voor de bedrijfs investeringen. Terwijl het CPB dacht dat het investeringsniveau van 1984 op 1985 met vijf procent zou groeien, hield de Grecon het op 9,5. Uit de nationale rekening 1985 blijkt, dat het 9,9 procent is geworden. In 1986 zou volgens het CPB de investeringsgroei 6 pro- MOSKOU (GPD) - Akzo gaat zich binnenkort zelfstandig op de Sov jet-markt presenteren. Topman Van der Werff, die zich momenteel in Moskou bevindt, verwacht dat de Sovjet-autoriteiten nog dit jaar de toestemming voor een Akzo- kantoor in de Russische hoofdstad geven, en dat de vestiging in 1988 kan gaan draaien. Van der Werf is in Moskou ter gele genheid van de internationale che- mie-tentoonstelling, 'Chimia '87', waarop Akzo zich voor het eerst met een grote eigen stand presen teert. Over de belangstelling van Sovjet-zijde heeft het concern voorlopig niet te klagen. Chemie- minister Bespalov bleef een vol uur bij Akzo, een opvallend lang bezoek als men bedenkt dat hon- derden chemische bedrijven uit de gehele wereld in Moskou hun visi tekaartje onder de aandacht probe ren te brengen. Volgens Van der Werf zijn de voor uitzichten op een goede entrée op de Sovjet-markt gunstig. "Akzo heeft ongeveer 6000 chemische produkten en grote know how in vezels, platics, membramen, verf en farmaceutica. En dat zijn zaken waar men in dit land in geïnteres seerd is". Het toekomstige Akzo- bureau zal zich eerst oriënteren. De aandacht gaat daarbij uit naar vooral grondstoffen voor de vezel industrie, die de Sovjets te bieden hebben. Een opvallend produkt van Akzo op de stand in Moskou is een gea vanceerde aids-test, die al in 1985 MADRID (GPD) - In Madrid is gis teren het licht op groen gezet voor 58 nieuwe projecten in het kader van het Europese technologische ontwikkelingsprogramma Eureka. Daarmee is een bedrag gemoeid van in totaal 1,5 miljard gulden. De meeste goedgekeurde projecten betreffen verbetering van de pro ductietechnologie en het inpassen van robots. De bio-technologische kreeg 11 projecten toegewezen, ter-ductie wijl negen projecten de verbete- delen, ring van de informatica betroffen. Het Nederlandse bedrijfsleven kwam er bij de toekenningen van de status van Eureka-projecten niet slecht af. In totaal zullen 17 Nederlandse bedrijven participe ren in 13 technologische geavan ceerde projecten, waarvoor onge veer 20 procent van het totaal be schikbare bedrag zal wordeh uitge trokken. ARNHEM - De koninklijke PBNA, het oudste instituut voor schriftelij ke opleidingen in Nederlandbe staat dit jaar 75 jaar. Reden voor directeur Van Veen om de oudste nog levende cursist, de 92-jarxge heer Berendsen uit Huissen, op een taart te tracteren. Hij studeerde al in 1916 bij de instelling. Behalve Hoewel van vakbewegingszijde Berendsen kregen ook de 75-jarige niets van het overleg wordt ver- Arnhemmers Kersjes (links van wacht, zegt het kabinet te hopen Van Veen) en Schulte een taart, op vruchtbaar overleg. Minister De Ook de 75-jarige Arnhemse en oud- Koning besluit de uitnodigings- op de markt is gebracht en waar de Sovjets al een groot aantal sets van gekocht hebben. Aids, tot voor kort nog afgedaan als een puur ka pitalistische ziekte, is tegenwoor dig een bron van grote zorg bij de Sovjet-autoriteiten. Tot dusver zijn er 102 gevallen in dit land gecon stateerd, waaronder 80 buitenlan ders. Volgens het regeringsblad Izves- tija worden er momenteel miljoe nen voorlichtingspamfletten in Moskou verspreid. Tevens is men van plan om alle buitenlanders die zich langer dan drie maanden op Sovjet-grondgebied ophouden aan een aids-test te onderwerpen. Of men daarbij van de geavanceerde Akzo-apparatuur gebruik zal ma ken is niet bekend. Verwachtingen van overleg zeer gematigd DEN HAAG (GPD) - Het kabinet verwacht niet dat het vrijdag, wan neer het met bonden en werkge vers wil overleggen, afspraken met de sociale partners kan maken. In de uitnodigingsbrief die munster De Koning (sociale zaken) namens het kabinet gisteren heeft ver stuurd, staat slechts dat de rege ringsdelegatie de ontwikkelingen sinds de bijeenkomst van juni wil bespreken. In zijn brief vestigt het kabinet de aandacht op een aantal beleids plannen die tegemoet komen aan verlangens van de sociale partners. De belastingverlaging moet de loonontwikkeling beperken, die op haar beurt de werkgelegenheid moet bevorderen. Door meer geld voor de ambtena ren uit te trekken vindt het kabinet dat de behandeling van de ambte naren in het spoor zou komen van die van de werknemers in het be drijfsleven. Het kabinet meent dat de verhouding tussen de twee groepen met de nu aangekondigde maatregelen redelijk is. Volgens het kabinet is het aan het bedrijfs leven om te voorkomen dat de ver houding weer wordt scheef getrok ken. Alleen Fokker moest een tegen valler incasseren. Frankrijk trok zich op het laatste moment terug uit het Spider-project, dat voorziet de automatisering van de pro- kleine vliegtuigonder- Een van de kernthema's die in Madrid op de ministersconferentie aan de orde kwamen, was de Finan ciering van die ambitieuze techno logische programma's. DELFZIJL (ANP) - Over anderhalve maand begint in Delfzijl de bouw van een 22 turbines tellend windmolenpark. Het gaat om de eerste fase van wat eind 1988 het grootste windmolenpark van Europa moet worden. Tegen die tijd moeten er langs de Warvenweg 44 windturbines staan. Gezamenlijk hebben die een vermogen van 8,5 MegaWatt. De totale bouwkosten worden geraamd op 15 miljoen gulden. Initiatiefnemer is de stichting Bevordering Energie Nederland. De eerste fase wordt voor bijna de helft (3,3 miljoen gulden) gesubsi dieerd door het rijk via het Integraal Programma Windenergie (IPW). Met het Energiebedrijf voor Groningen en Drenthe (EGD) is bovendien een overeenkomst afgesloten over afname van de elektriciteit die de eerste fase gaat opleveren. Nog dit jaar moet de eerste fase af zijn. Over subsidie voor de tweede fase van het windmolenpark wordt nog met het rijk onderhandeld. Volgens directeur Bouwma van Bouwma Windenergie Exploitatiemaatschappij, het bedrijf dat de eerste fase bouwt, zijn deze onderhandelingen 'zo goed als rond'. Hierbij gaat het om 22 grotere windturbines die gezamenlijk een vermogen hebben van 5 MegaWatt. STRAATSBURG (GPD) - Het Eu ropees Parlement heeft de Belgi sche regering een schrobbering ge geven voor het besluit om op 21 ja- precedent. Ik vrees dat minister van buitenlandse zaken Tinde- mans, die al sinds jaren als 'Mister Europe' wordt aangeduid, hiermee tolgeld voor het gebruik van zijn Europese reputatie op het spel haar autowegen te heffen. Dat bleek gisteren in Straatsburg, waar christen-democratische, socialisti sche en liberale Europarlementa riërs zich sterk maakten om 'de geest van Europa te redden'. Als het appel van het Euro parlement op de Belgische rege ring niet tot resultaten leidt, zal het parlement de Europese Commissie vragen om over te gaan tot politie ke en juridische stappen. Volgens de parlementariërs De enige Belgische afgevaardig- slaan de Belgen zo de bijl aan de de die zich in Straatsburg openlijk wortel van de vrije interne markt, legen de plannen van zijn regering die in 1992 een feit moet zijn. Spre ker na spreker beklemtoonde keerde, was de christen-democraat Chanterie. Hij vond dat de geloof- het verplicht stellen van een vignet waardigheid van zijn regering voor buitenlandse automobilisten, die de autowegen in België willen gebruiken, de Europese gedachte in de wortel zou aantasten. "Dit gaat te ver", aldus de Neder landse Europarlementariër Come- lissen. "Het heffen van tolgelden betekent discriminatie van niet-m- gezetenen. Het is een gevaarlijk fikse deuk had gekregen, omdat het omstreden besluit genomen werd amper een maand na afloop van het Belgische voorzitterschap van de Europese Gemeenschap "Een grondig onderzoek van alle aspecten zou de Belgische regering en het parlement ertoe moeten lei den af te zien van het voorgeno men autowegenvignet". ADVERTENTIE cent bedragen. De GRECON zat weer fors hoger met een groeiver wachting van 11,5 procent. Het werd volgens voorlopige 12 pro cent. Met haar prognose voor dit jaar ging de Grecon echter Finaal on deruit. De investeringen lijken dit jaar met 4 procent te zullen groeien, wat het CPB bijna goed voorspelde (4,5 procent). De prog nose van de Groningers was 7,4 procent en dus aan de veel te riante kant. Wat andere voorspellingen voor dit jaar, met daar achter de voorlopige officiële cijfers. De groei van de particuliere consumptie: 2,5 (CPB), 2,2 (Grecon), 2,75 (resultaat); de prijsontwikkeling: -1 (CPB), -0,7 (Grecon), -0,5 (resultaat); de groei van de invoer: 6 (CPB), 7,5 (GRE CON), 4,75 (resultaat); de werkgele genheid: 1 (CPB), 0,9 (GRECON), 0,9 (resultaat); loonontwikkeling: 1,5 (CPB), 2 (GRECON), 1,75 (resul taat). Ten slotte het aantal werklozen: 670.000 in 1987 voorspelde het CPB, 680.000 zei de GRECON. Het worden er vermoedelijk inderdaad 680.000. aidschenhage. Eindhoven: Wt anders denken over wonen Als u hoge eisen stelt ten aanzien van kwaliteit en vormgeving, kunt u bijna onbeperkt kiezen uit het profi- programma; van een enkel buro tot een meer dan komplete werkplaats. Opval lend aan dit programma is de exclu sieve fraaie softline-uitvoering, waar door het zich positief onderscheidt van de veelal kille zakelijke systemen. Wij stellen het zeer op prijs u uit gebreid te kunnen informeren en adviseren over het PROFI-programma. Lelden: Nieuwe Rijn, tel. 071-133100.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7