Ml n Nog geen afspraak over topontmoeting VN-missie in Golfconflict volledig mislukt Wapenschandaal in Oostenrijk Koop bij de Nutsspaarbank de mooiste spaarbiljetten die er zijn. Geen debat mijnenvegers vanwege zaak-Happart Le Pen noemt gaskamers 'een detail' Strijd om benoeming rechter YS Tussen Reagan en Gorbatsjov 8%% De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 De ministers spraken elkaar giste ren gedurende bijna drie uur. Die besprekingen waren gewijd aan het op handen zijnde akkoord over de vernietiging van alle middellan ge en korte afstandswapens, het INF-akkoord. door Henk Dam Noch Shultz, noch Sjevardnadze wilden na de gesprekken meer kwijt dan dat de onderhandelingen in een positieve sfeer waren verlo pen. PARIJS (GPD) - Jean Marie le Pen, dé leider van het ultrarechtse Nationaalfront in Frankrijk, heeft de hele Franse politieke wereld te gen zich in het harnas gejaagd door in een radio-interview te verklaren dat de Duitse gaskamers in zijn ogen 'een detail zijn in de geschie denis van de Tweede Wereldoor log'. Jean-Marie le Pen is kandidaat bij de presidentsverkiezingen van volgend jaar, lid van de Franse 'as semblee' (de Tweede Kamer) en van het Europese parlement. As semblee-voorzitter en oud-verzets strijder Jacques Chaban-Delmas verklaarde als reactie op de woor den van Le Pen: „Meneer Le Pen heeft wel geluk gehad dat hij niet zelf de gaskamers heeft gezien toen ze in werking 'waren. En dat hij geen jood was tijdens de bezet ting". Zowel Chaban als zijn socia listische voorganger als voorzitter van de Assemblee, Louis Mermaz, vonden dat Le Pen „een aanslag op de eer van het parlement had ge daan". Op de vraag, aan Le Pen gesteld, wat hij dacht van de stellingen van enige pseudo-geleerden, die het bestaan van de gaskamers ontken nen, antwoordde Le Pen onder meer: „Alles wat we van de historie van de oorlogen weten leert ons dat een zeker aantal feiten gecon troleerd en bediscussieerd is. Ik in teresseer me hartstochtelijk voor de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog en ik stel mezelf een aantal vragen. Ik zeg niet dat de gaskamers niet hebben bestaan. Ik heb ze zelf niet kunnen zien. Ik heb de kwestie ook niet speciaal bestu deerd. Maar ik geloof dat het een detail-kwestie is in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog". f f DM -ffl lM Jean Marie Le Pen. (foto ap» Ozonlaag Ministers van milieuzaken van de lidstaten van de Verenigde Na ties hebben gisteren in de Canade se stad Montreal een akkoord be reikt over maatregelen óm de aan tasting van de ozonlaag, die scha delijke ultraviolette straling van de zon tegenhoudt, tegen te gaan. Het verdrag voorziet in de beperking van de produktie van chloorfluor- koolstoffen (CFK's), de drijfgassen in spuitbussen. De CFK's tasten de ozonlaag aan, hetgeen ingrijpende gevolgen kan hebben voor het kli maat op aarde en het aantal geval len van huidkanker kan verhogen. Vluchtelingenwet Het Canadese Lagerhuis heeft een regeringsvoorstel goedge keurd waardoor het mogelijk is om illegale immigranten zonder meer het land uit te wijzen. Het rege ringsvoorstel werd goedgekeurd met 92 tegen 52 stemmen en kreeg zware kritiek te verduren van de oppositionele Liberalen en Nieuwe Democraten. De wet moet nog worden goedgekeurd door de Se naat. F-16 neergestort Een piloot van de Belgische luchtmacht is deze week om het le ven gekomen toen het vliegtuig waarin hij zat, een F-1*6, neerstort te. De piloot stond op het punt te landen op de basis Kleine Brogel nabij de Nederlandse grens. De pi loot maakte nog gebruik van de schietstoel maar kon zijn leven niet meer in veiligheid brengen. Sjevardnadze ging na afloop van zijn gesprek met Shultz naar het Witte Huis, waar hij president Reagan een brief van de Russische partijleider Gorbatsjov overhan digde. Over die brief zei de minis ter niet meer dan: „Er staan veel goede dingen in". Wat in ieder geval niet in Gor- batsjov's brief staat, aldus Sjevard nadze, is een datum waarop Reagan en Gorbatsjov hun lang verwachte top zouden kunnen houden, waarbij de twee leiders het INF-akkoord kunnen tekenen. „Zo'n top is nodig", oordeelde de minister evenwel. Ook Reagan zei na afloop van zijn gesprek met Sjevardnadze te hopen op een spoedige topconfe rentie tussen hem en Gorbatsjov. In de rozentuin van het Witte Huis keek de president vervolgens toe, hoe Shultz en Sjevardnadze een verdrag tekenden dat is bedoeld om een kernoorlog-per-vergissing uit te sluiten. Dit verdrag, waarover al in mei overeenstemming tussen de twee supermachten was bereikt, behelst de aanleg van een satellietverbin ding tussen Washington en Mos kou. Via dit kanaal zullen de Sov jetunie en de Verenigde Staten el kaar informatie geven waarmee een niet gewilde kernoorlog moet worden voorkomen. Sjevardnadze en Shultz zullen el kaar vandaag en morgen verder spreken, niet alleen over het INF- akkoord, maar ook over regionale problemen, bilateriale zaken en de kwestie van de mensenrechten. Maar het akkoord over middel lange en korte afstandswapens zal de meeste aandacht vragen. Hoe wel de Sovjetunie en de Verenigde Staten het na 30 maanden van on derhandelen in grote lijnen met el kaar eens zijn, is er nog een aantal problemen over dat moet worden opgelost. Het gaat daarbij om de vraag of 72 Pershing IA raketten die in West-Duitsland staan opgesteld, in het akkoord moeten worden opge nomen, om de methoden waarop moet worden nagegaan of beide su permachten zich wel aan het ak koord houden, en om het tempo waarin raketten moeten worden vernietigd. WENEN (AP) - Het Oostenrijkse staalbedrijf Voest dat eigendom is van de staat raakt steeds meer be trokken in een wapenaffaire met Iran en het ziet er naar uit dat ook de Oostenrijkse regering zich op moet maken om een aansnellende crisis te bezweren. De eerste berichten over de affai re verschenen twee jaar geleden toen het magazine Basta meldde dat kanonnen van het Voest-be- drijf Noricum niet aan Libië waren geleverd, zoals officieel gemeld, maar aan Iran. Het magazine pre senteerde toen als bewijs handlei dingen voor de bediening van de kanonnen in de Perzische taal, het Farsi, die door de Arabisch-talige Libiers niet begrepen wordt. Te zelfder tijd zorgde ook de dood van de Oostenrijkse ambas sadeur in Athene, Herbert Amry, voor de nodige beroering, hoewel beide zaken ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hadden. Amry bleek echter kort tevoren op de hoogte te zijn gebracht door de re gering in Wenen over de wapen handel. In de hoogste kringen van het DEN HAAG - De missie van de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, naar Teheran en Bagdad is de .mis lukking geworden die de pessimis ten al voor zijn vertrek uit New York hadden voorzien. Perez stuit te in Teheran en Bagdad op de egel stellingen die beide regimes sinds het uitbreken van de Golfoorlog, nu zeven jaar geleden, hebben be trokken. door Peter van Nuijssenburg De secretaris-generaal was naar Teheran en Bagdad getogen om de leiders van beide staten, maar vooral de ayatollah's in Iran, tot na leving van VN-resolutie 598 te be wegen. De resolutie, die na moeiza me onderhandelingen tussen de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad op 20 juli j.l. werd aan vaard, roept beide partijen op een staakt-het-vuren in acht te nemen, en zich terug te trekken tot achter de internationaal erkende grenzen. Voest-concern werden de beschul digingen ontkend maar er versche nen steeds meer belastende berich ten. De affaire explodeerde de af gelopen weken toen de in verband met oliespeculaties gevangen zit tende manager van een Voest- dochter, Gemot Prescher, bijzon derheden prijsgaf over de wapen handel met Iran. Kort daarna werd 'de directeur van Noricum, Peter Unterweger, gearresteerd. Nieuw voer voor de geruchten- machine werd geleverd na de vrij plotselinge dood van de voormali ge directeur van het moederbedrijf Voest, Heribert Apfalter. Hij gold als de belangrijkste getuige in de affaire. Kort voor zijn dood zou hij volgens Basta nog hebben gezegd: „Die Prescher lijkt wel levensmoe, zijn uitspraken zijn dodelijk. Ze zullen een executiecommando op hem afsturen." Apfalter zou vol gens het magazine ook nog gespro ken hebben met een onbekende buitenlander en Basta smeedde de geruchten aan elkaar in een ver haal onder de kop: „Apfalter ver moord?" Negeren van de resolutie zou be straft moeten worden met een wa penembargo. Iraq had ingestemd met de resolutie; Iran had een een duidig antwoord, ja of nee, op de lange baan geschoven. Perez de Cuellar kwam tijdens zijn bezoek aan Teheran al spoedig tot de ontdekking dat de ayatol lah's niet van plan waren wezenlij ke concessies aan hun uitgangs punten te doen. Ten eerste: Iraq moet bestempeld worden als de agressor, en, ten tweede: Saddam Husayn van Iraq, door Iran ge brandmerkt als de Kleine Satan, moet van het tapijt verdwijnen. Uit het feit dat punt twee sinds kort niet in een adem genoemd wordt met punt een, werd ten onrechte enige toegevingsgezindheid in Te heran verondersteld. De laatste tijd is ophef gemaakt over de uitgekookte diplomatieke manoeuvres van het Iraanse be wind. Iran zou het isolement waar in zij na het bloedbad in Mekka ver keert, willen doorbreken. Daarom zijn de banden met Moskou aange haald, speciale gezanten over de hele wereld uitgezwermd en blij- BRUSSEL - De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers zal pas over een maand stemmen over het besluit van het kabinet-Mar- tens om mijnenvegers naar de Per zische Golf te sturen. Dan zijn die schepen echter al lang onderweg. door Hans de Bruijn Een verzoek van de socialisti sche oppositie, die tegen de opera tie is. om de Kamer vervroegd van reces terug te roepen teneinde vol gende week al te kunnen stemmen, werd door de christendemocra- tisch-liberale regeringspartijen af gewezen. Niet omdat deze partijen niet over de Golf-expeditie zouden willen praten. Nee, hun afwijzing heeft alles te maken met Jose Hap part. Oftewel: hoe de ene strijd het Geen echt samenhangend ver haal maar wel genoeg stof tot na denken. Te meer daar in verband met de affaire bij Nordicum vele documenten in beslag zijn geno men tijdens een huiszoeking. De rechercheurs vonden toen ook een belangrijk bewijsstuk: een bestel ling van het Iraanse ministerie van defensie. Het begint er dus op te lijken dat degenen die te veel wisten van de wapenhandel en niet betrouwbaar werden geacht aan een mysterieus einde zijn gekomen. Ook is niet duidelijk hoeveel kanonnen aan het oorlogvoerende Iran zijn gele verd. Volgens een gerechtelijk on derzoek zou het om 140 stuks gaan maar andere bronnen spreken van maar liefst 600. Profil wist verder te melden dat ex-Noricumdirecteur Unterweger onthullingen heeft gedaan over een zeer geheim project: de bouw van een staal- annex wapenfabriek in Iran. In Wenen wordt er rekening meegehouden dat er een parlemen tair onderzoek zal volgen. ven de reacties op Irakese aanval len beperkt tot zorgvuldig afgeme ten tegenmaatregelen. Bovendien zijn confrontaties met de verschil lende vloten in de Golf vermeden. Het is een voorstelling van zaken die niet onjuist, maar wel onvolle dig genoemd moet worden. Bui tenlands beleid is ook bij een regi me dat spot met alle geschreven en ongeschreven regels van diploma tie en politiek een afgeleide van de binnenlandse machtsverhoudin gen. En Teheran is momenteel het decor van een machtsstrijd tussen een 'gematigde' of 'pragmatische' vleugel en een 'radicale' of 'extre mistische' factie. De gematigde vleugel, met onder anderen de machtige voorzitter van het parlement hojatoleslam Rafsanjani en minister van buiten landse zaken Velayati, zou bereid zijn buitenlandse politiek te bedrij ven volgens de internationaal er kende regels van het spel en niet af kerig zijn van verbeterde relaties met het westen. De radicalen, met premier Mussavi en president Kha- mene'i, dragen nog steeds de doc trines van Imam Khomeini uit: het debat over de andere strijd in de weg zit. Zou de Kamer vervroegd van re ces terugkomen, dan moet name lijk ook meteen gestemd worden over een nog voor de zomervakan tie ingediende motie over de kwes tie-Happart. Een motie, waarin de regering gevraagd wordt Happart af te zetten. Dat komt de regering slecht uit, omdat de Vlaams-Waalse coalitie partijen hevig verdeeld zijn over de kwestie-Happart. De Vlamingen eisen zijn afzetting, terwijl dat voor WASHINGTON - De Senaats commissie van justitie is giste ren begonnen aan een reeks zit tingen rond de zeer omstreden voordracht van rechter Robert Bork tot lid van het Hoogge rechtshof, het hoogste recht sprekende college in het land. door Henk Dam President Reagan stelde eni ge maanden geleden voor Bork te benoemen als lid van het ne gen leden tellende college. De Senaat moet deze voordracht echter goedkeuren voor er van een daadwerkelijke benoeming sprake kan zijn. Meestal is dat een formaliteit, maar rond Bork is de afgelopen maanden een titanenstrijd ont staan, met aan de ene kant de conservatieve krachten van Amerika onder leiding van Reagan, en aan de andere kant meer vooruitstrevend denken de Amerikanen. Bork staat bekend als een zeer behoudend man. Uitspra ken van hem in het verleden hebben duidelijk gemaakt, dat hij tegen de vrije abortus is die de VS thans kennen, tegen po sitieve discriminatie terwille van vrouwen of etnische min derheden, en voor verplichte gebeden op de scholen. De politieke achtergrond van elk lid van het Hooggerechts hof is van belang, omdat het de taak van het Hof is, om federale en* staatswetten te toetsen aan de grondwet. De uitspraken die daarvan het gevolg zijn, heb ben daarom noodzakelijk vaak belangrijke politieke repercus- Zo won in de jaren '60 en '70 de Amerikaanse burgerrech tenbeweging haar strijd tegen discriminerende staten dankzij uitspraken van het Hoogge rechtshof. Het Hof heeft ook een doorslaggevende stem ge had in onder meer de toepas- VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar - met lege handen terug consolideren en exporteren van de Islamitische revolutie. Geen van de partijen heeft die machtsstrijd nog m haar voordeel weten te beslechten, al zou de radi cale vleugel volgens de laatste be richten aan invloed hebben gewon nen. De recente breuk in de betrek- de Walen reden zou zijn het kabinet te laten vallen. Maar dat was voor de vakantie ook al zo. Nieuw is echter dat giste ren twaalf leden van de Vlaamse christendemocratische CVP lieten weten hun vertrouwen in het rooms-liberale kabinet te zullen opzeggen als Happart niet voor het einde van het zomerreces (begin oktober) is afgezet. Het kabinet-Martens heeft in de Kamer slechts een meerderheid van negen zetels. Zonder de steun van de twaalf CVP'ers bestaat straks het kabinet-Martens niet sing van de doodstraf en de toe laatbaarheid van abortus. Het Hof had de laatste jaren een samenstelling die steeds licht in het voordeel van voor uitstrevend Amerika uitviel. Maar president Reagan heeft zijn recht om nieuwe leden van het Hooggerechtshof voor te dragen, de afgelopen jaren ge bruikt om conservatieve geest verwanten te benoemen. Bork is in dat rijtje de meest behoudende. Hij zou, bij be noeming, ook de man zijn die de wijzer permanent naar de conservatieve kant zou doen uitslaan. Zo, aldus de tegenstanders van Bork, zou president Rea gan er in slagen om ongeveer tot de eeuwwisseling zijn con servatieve revolutie door de uitspraken van het Hoogge rechtshof levend te houden. Oud-president Gerald Ford behoorde tot degenen die giste ren in de Senaatscommissie van justitie Bork aan de senato ren presenteerden. Nog nooit heeft een oud-president zoiets gedaan, en dat alleen al bewijst het buitengewone karakter van de zittingen. Senator na senator stak na deze presentatie een openings verklaring af. Grote lof werd daarbij afgewisseld door zeer ernstige kritiek. Het scherpst in het geven van kritiek was sena tor Edward Kennedy. „In het Amerika van Bork is geen plaats voor zwarten in de herberg, en geen plaats voor vrouwen in de grondwet. In ons Amerika zou geen plaats kingen met Londen en Parijs wordt toegeschreven aan de groei ende macht van de radicale ele menten. Maar de pragmatici vor men nog steeds een factor van be lang. Deze binnenlandse impasse be perkt de manoeuvreerruimte in de buitenlandse politiek. Dit feit wordt voorbeeldig weerspiegeld in de Iraanse stellingname tegenover de resolutie van de VN'. De resolu tie wordt afgewezen noch aan vaard. De twee eisen voor een staakt-het-vuren - Iraq moet aange wezen worden als agressor en Sad dam Hussayn moet verdwijnen - blijven daarom de basis van de po litiek jegens Iraq. De gematigde vleugel kan zich omwille van haar binnenlandse positie nauwelijks enige afstand van dit vijfjaar gele den door Khomeini ingenomen standpunt veroorloven. Het is derhalve niet verwonder lijk dat Perez de Cuellaf in Teheran geen voortgang van betekenis heeft weten te boeken. Daarmee werd de tweede etappe van zijn reis automatisch een onderneming zonder veel perspectief. Perez kon meer. Een maandje respijt komt dë coalitie daarom goed uit. Dat bracht de leiding van de coa litiepartijen ertoe het verzoek van de socialisten om een Golf-debat te negeren. Het Belgisch-Nederlands eska der dat naar de Golf gaat zal welis waar onder commando staan van een Belgische kapitein-ter-zee, de militaire eindverantwoordelijk heid voor de operaties komt te lig gen in handen van een Nederland se vlagofficier in Den Helder, waar ook het zenuwcentrum voor de multinationale mijnenveegopera tie wordt gevestigd. De Belgische eskader-comman dant zal gedurende de komende vijf maanden aan de Nederlandse officier moeten rapporteren. Die krijgt bij eventuele acties of pro blemen het laatste woord, en on derhoudt daartoe contact met de beide ministeries van defensie in Den Haag en Brussel. De conservatieve rechter Robert Bork -respect voor eerdere uitspraken Hof- (foto EPAl moeten zijn voor rechter Bork in het Hooggerechtshof', aldus Kennedy. Kennedy zei verder onder meer te geloven, dat Bork het moment niet kan afwachten waarop hij historische beslis singen van het Hooggerechts hof ten aanzien van tal van bur gerlijke vrijheden omver kan werpen. Bork zelf sprak dat in zijn openingsverklaring tegen. Hij zei het de taak van een lid van het Hooggerechtshof te vinden om juist „veel respect voor eer dere uitspraken van het Hof' te hebben. Bork zal tot eind deze week door de Senaatscommissie worden verhoord in dezelfde zaal, waarin zich ook de Iran- verhoren afspeelden. In okto ber zal de plenaire Senaat zich dan over de voordracht buigen. in Bagdad alleen maar zaken ver nemen die hij al wist. Saddam is niet van plan op te stappen om Khomeini te behagen. Ofschoon hij op 22 september 1980 Iran bin nen viel, beschikt hij over 'harde bewijzen' dat Iran de oorlog ontke tende. En, zwaaiend met de olijf tak, wie was nu bereid resolutie 598 te accepteren, Iraq of Iran? Nu Perez de Cuellar met lege handen is teruggekeerd uit Tehe ran en Bagdad, zullen de perma nente leden van de Veiligheidsraad zich moeten beraden over de in stelling van een wapenembargo te gen Iran. De kansen daarop zijn te verwaarlozen. China en de Sovjetu nie voelen daar niets voor en zullen hun veto over een Amerikaans voorstel tot embargo uitspreken. Het Witte Huis zal bovendien be seffen dat een dergelijk voorstel van de Verenigde Staten, de Grote Satan, de Iraanse radicale vleugel in de kaart zal spelen. Daarmee komt het einde van de oorlog geen stap dichterbij en kan alleen de vol gende mislukking van de Ameri kaanse politiek in het Midden-Oos ten genoteerd worden. WASHINGTON - „Grondig en constructief'. Zo karakteriseerde de Amerikaanse minis ter Shultz (buitenlandse zaken) gisteren de eerste ronde varf zijn besprekingen in Was hington met zijn Russische collega Sjevardnadze. NEW DEHLl - Indiase politiemannen slaan met knuppels tijdens een demonstratie tegen de hoge prijzen van eerste levensmiddelen als rijst en brood. De stoet was op weg naar het paleis van de president toen de politie deze met geweld tegenhield. Door de enorme droogte in grote delen van India is alles duurder geworden. De regering van premier Gandhi heeft inmiddels bezuinigingen van een miljard gulden en een stop op buitenlandse reizen aangekondigd om de nodige financiën te creëeren voor de oplossing van het probleem. (foto ap» Oplopend tot in het vijfde jaar 3/ op eigen naam of op die van kin deren of kleinkinderen wijziging naamstelling mogelijk maximale looptijd 5 jaar in coupures van f 1.000- C f 5.000ren f 10.000- nutsspaarbank

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5