Unicef op de bres voor kindsoldaten Reportage Kabinet laat kans in rakettenzaak liggen Paus in Los Angeles als een filmster ontvangen PAGINA 2 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 Opnieuw is de discussie over het wel of niet plaatsen van de kruisra ketten opgelaaid. Komen ze er nu wel, of toch niet? Terwijl Washing ton en Moskou het bijna eens zijn geworden over een verdrag voor de verwijdering van de middellange afstandswapens, wordt in Neder land de jarenlange discussie her vat. Al eerder heeft met name de op positie in de Tweede Kamer aange drongen op stopzetting van de bouw op de vliegbasis Woensd- recht. Telkens opnieuw werd ge probeerd de positieve ontwikkelin gen in het Oost-West overleg aan te grijpen om de bouw te stoppen. Maar de Kamermeerderheid (CDA en WD) voelt daar niets voor. door Louis Burgers Nog steeds houden de regerings partijen vast aan het uitgangspunt dat de bouw pas kan worden ge stopt zodra Oost en West overeen stemming hebben bereikt. Het ge vaar dat door een dergelijke stap het ontwapeningsproces zou stok ken vinden CDA, WD en de kabi netsministers te groot. Ondanks de opwinding van de afgelopen dagen in de media is er feitelijk in deze situatie geen vefan- dering gekomen. Het verdrag is wel weer een stapje dichterbij ge komen, maar nog vele obstakels liggen er op de weg die de Verenig de Staten en de Sovjetunie moeten gaan. Het verdrag is nog niet 'perfect', om het woordgebruik van Lubbers te gebruiken. Niet alleen moet de komende overeenkomst nog gete kend worden (dat zal vermoedelijk eind november gebeuren), ook de Amerikaanse Senaat moet het ver drag nog ondertekenen. En dat kan de nodige tijd kosten. Dat althans is de conclusie waar mee een groep Nederlandse parle mentariërs het afgelopen weekein de uit Washington is teruggekeerd. Het zou kunnen betekenen dat Ne derland formeel verplicht zou kun nen worden de 48 kruisraketten te plaatsen, terwijl het verdrag al is getekend en alleen nog moet wor den gewacht op goedkeuring dooi de Senaat. En dus begint de hele discussie van voren af aan. De oppositie roept -vanzelfsprekend- dat de bouw moet worden stopgezet zo dra het verdrag getekend is. En over plaatsing valt met PvdA en D66 straks helemaal niet meer te praten. Premier Lubbers nam maandag direct krachtig stelling tegen dit standpunt. Hij vindt dat het ont mantelingsschema pas aan de orde kan komen zodra de overeenkomst niet alleen is getekend maar deze moet ook 'perfect' zijn. Dat laatste maakt duidelijk dat -in ieder geval Lubbers- wil afwachten tot de Se naat het verdrag heeft onderte kend. Dan pas zullen de Navo, de Vere nigde-Staten en de vijf plaatsings- landen spreken over de ontmante ling van de raketten. Pas wanneer alle aspecten van het verdrag geregeld zijn kan ge sproken worden over ontmante ling en -dat is voor ons land extra belangrijk- de volgorde van het verwijderen van de raketten. Nederland, dat door de bondge-; noten toch al met een scheef oog wordt bekeken vanwege het lang durige verzet tegen de plaatsing, hoeft nu niet te rekenen op coulan- tie. Onder druk van de Nederland-! se regering (en die werd weer beïn vloed door de vredesdemonstra ties) besloot de NAVO immers de plaatsing in Woensdrecht als laatste in het schema op te nemen. Het zou vermoedelijk te veel van; onze partners gevraagd zijn, wan neer we ze nu ook nog als eerste zouden mogen weghalen. Lubbers en Van den Broek lij- ■ken dat aan te voelen. Volgens de premier moet Nederland niet als een 'kruidenier' reageren op het ontwapeningsproces. Het gaat om overleg en gezond verstand. Maan dag weigerde hij zelfs in te gaan op vragen of Nederland voorrang moet krijgen bij de ontmanteling van de raketten. Dat geldt ook voor minister Van den Broek. In Brussel zei deze „dat Neder land niet de indruk moet wekken op basis van een al ondertekend maar nog niet door het Amerikaan se Congres goedgekeurd verdrag de honing uit de pot te willen ha len". Nederland zal eerst uitvoerig moeten overleggen met de Vere nigde Staten en de andere plaat- singslanden (Groot-Brittannié, West-Duitsland, Italië en België). Vastgesteld kan worden dat het kabinet nadrukkelijk de kans voor bij laat gaan een duidelijk stand punt te formuleren. Een eigenzin nige positie wordt niet gekozen. In tegendeel, na het falen van de vre desbeweging zoekt Nederland de i beschutting van het bondgenoot schappelijk verband. Als het ware om onze goede wil te tonen laat het kabinet elk jaar de defensiebegroting nog iets groeien. Dat is misschien minder dan was afgesproken, maar in ieder geval meer dan wat veel andere landen doen. De plaatsing van kruisraketten, ook als een getekend verdrag dat eigenlijk overbodig zou maken, past in dit beleid. Het kabinet en de j coalitie vinden dat zij de waarde ring van de NAVO-bondgenoten nog steeds moeten verdienen Het Nationale Comité van Unicef in Italië heeft deze week de ontwerptekst voor de conventie voor de rechten van het kind bekendgemaakt. Als alles volgens plan verloopt zul len de Verenigde Naties de conventie in 1989 aannemen, waarna de aangesloten landen gevraagd zal worden de conventie te ondertekenen. Heeft een land eenmaal zijn handtekening onder die conventie gezet, kan het via de rechter gedwongen worden de rechten van het kind te eer biedigen. Eén van de belangrijkste onderdelen van de conventie is Artikel 20. waarin de regeringen wordt gevraagd al het mo gelijke te doen kinderen onder de vijftien buiten het leger te houden. Activisten voor de rechten van het kind vinden dat het recruteren van kinderen ronduit verboden moet worden. Vooral omdat in steeds meer landen steeds meer kinderen op steeds jongere leeftijd actief deelnemen aan oorlogshandelingen. In heel wat ontwikkelingslanden is het een normale zaak dat jongetjes van van leger of rebellen alhoewel ze ontkennen dat er spra ke is van aktieve rekrutering. Veel Afghanen vinden het volkomen 'natuurlijk' dat jongens van, 13 a 14 jaar deelnemen aan de Heilige Oor log tegen de Russen. Hetzelfde geldt voor Iran. De rol van de kinderen in het Iraanse le ger is echter een heel andere dan die in het leger van Afghanistan, waar kinderen dezelfde training en wapenuitrusting krijgen als de vol wassen strijders. Iraanse kinderen maken eigenlijk geen deel uit van de troepen. Zij fungeren als leven de mijnenjagers, met geen ander hulpmiddel dan hun beide voeten. Het is hun taak om dwars door de mijnenvelden heen op de vijand toe te rennen, om de weg vrij te ma ken voor troepen en tanks. Hun martelaarschap wordt gesymboli seerd door een sleuteltje, dat ze om hun hals dragen en dat hen toegang verschaft tot de hemel. De Geneefse organisatie Defen ce for Children' schat dat 95 pro cent van de Iraanse kindsoldaten de dood vindt. Hun gemiddelde leeftijd is 15 tot 18 jaar. Maar uit be zoeken die 'Defence for Children' bracht aan krijgsgevangenkampen in Irak moet worden geconclu deerd dat er ook kinderen van tien jaar tussen zitten. Helden In Uganda vechten ze niet meer, de kadogo's, zoals de kindsoldaten daar worden genoemd. In de ogen van veel volwassenen zijn deze kin deren de helden van Uganda. Ze zijn de kadogo's dankbaar voor hun rol in de revolutie van januari '86. Maar hoe moeten deze 2500 kinderen, die gewend zijn elk con flict met geweld op te lossen, zich handhaven in een vreedzame sa menleving. Thomas Hammerberg moet het antwoord schuldig blijven. ..Het zijn vaak wezen. Ze zien de militai re barakken als hun huis. Het is dus niet zo gemakkelijk ze het leger uit te sturen". Als tussenoplossing worden nu speciale scholen ge sticht. waar de kadogo's kunnen le ren lezen en schrijven, terwijl ze in dienst van het leger blijven. In Sri Lanka probeert de rege ring de kindsoldaten die in dienst waren van de Tamiltijgers te be trekken bij de wederopbouw van de dorpen. Unicef juicht het initia tief toe. maar een free-lancejourna- liste uit dat land ?egt: „De kinderen hebben de wereld leren zien door de loop van hun geweer. Zonder wapen voelen ze zich zwak en ang stig. Hen het wapen afnemen ver andert niets aan het feit dat ze elk meningsverschil met geweld be slechten". Na de bloedbaden die de Renamo-rebellen in de Mogambi- quaanse steden Homoine en Man- jacaze aanrichtten, rapporteerde de Novib met afgrijzen hoe juist de kindsoldaten zich te buiten gingen aan gewelddaden. Neil Bothby. een Amerikaans psycholoog die zich specialist op het gebied van het verschijnsel kindsoldaten mag noemen, verklaart dat als volgt: 12 a 13 jaar meevechten aan de kant „Als kinderen wordt geleerd dat het toegestaan is te doden, gebeurt er iets merkwaardigs. In eerste in stantie zegt een stem hen, van bin nenuit, dat het niet goed is te do den. Als ze die barrière eenmaal doorbroken hebben, handelen ze met een enorme woede en kracht, alsof ze het morele debat in zichzelf moeten overstemmen". Terrorisme Over het effect van de oorlog op kinderen op langere termijn is wei nig bekend. En over de toekomst perspectieven van kindsoldaten nog minder. Thomas Hammerberg van 'Redt de kinderen': „Op kin dertekeningen in Libanon ont breekt nooit die ene sterke man met dat grote wapen. Voor deze kinderen vertegenwoordigen ge weld en wapens veiligheid. Geweld is legitiem, sterker nog. het is het enige middel om je wil doorge drukt te krijgen. Je ziet ook juist in deze samenlevingen het terrorisme ontstaan. In Libanon. Noord-Ier- land en Zuid-Afrika worden kin derlevens verwoest door geweld. Ze moeten zich handhaven in een sfeer van haat. In zo'n samenleving ben je als terrorist een held. geen crimineel". Op de vraag of deze kinderen ooit in staat zullen zijn een vreedza me samenleving op te bouwen zegt Hammerberg: „Ik denk van niet. Maar we moeten he£ wel probe- De tijden dat de gruwelen van een oorlog zich beperkten tot het front zijn voorgoed voorbij. Het front is niet langer een duidelijke, op de landkaart aan te wijzen, rechte lijn die de 'goeden' van de 'slechten' scheidt. Het front wordt steeds va ker gevormd door de burgerbevol king, met de 'goeden' in de voor tuin en de 'slechten' in de achter tuin, niet wetend van welke partij ze het meest te vrezen hebben. door Margreet Vermeulen Het bloed dat vergoten wordt is voor 90 procent het bloed van de burgerbevolking. De ontwikkeling van de guerrillatactieken is hier de bet aan. Maar ook de gedachte ach ter de 'totale oorlog' waarbij het te bereiken doel zo belangrijk wordt geacht dat het de inzet van alle middelen rechtvaardigt. Ook de in zet van kinderen, als soldaat. De Nicaraguaanse kinderen die schouder aan schouder met de vol wassen Contra's vechten om het Sandinistische regime omver te werpen zijn gemiddeld 13 a 14 jaar oud. Ze hebben geleerd te doden, soms nog voordat ze hebben leren lezen en schrijven Vooral de kinderen in de vluch telingenkampen zijn een makkelij ke prooi. De Contra's houden hen voor hoe avontuurlijk en heldhaf tig het soldatenleven is. En om de resterende twijfel weg te nemen is de mededeling dat er in het leger genoeg te eten is meestal afdoende. De kinderen worden door de Con- traleiders gewaardeerd om hun in zet: „Kindsoldaten zijn onze beste soldaten. Ze zijn snel, lenig en be reid tot grote risico's". Thomas Hammerberg, voorzitter van de Zweedse organisatie 'Redt de kinderen', laat een nadrukkelij ke stilte vallen na het uitspreken van dit citaat. Zijn organisatie heeft de aandacht inmiddels ver legd naar de Afghaanse vluchtelin genkampen om te achterhalen hoe kinderen een oorlog verwerken of beter gezegd: pf ze in staat zijn oor logservaringen te verwerken. Hammerberg: „Wat ons opvalt is dat kinderen heel goed kunnen le ven met lichamelijke handicaps, ook als ze bijvoorbeeld beide be nen moeten missen. De kinderen die getuige zijn geweest van bloed baden waarbij familieleden wer den gedood zijn er veel ernstiger aan toe. Ze kampen met een schuldgevoel, louter en alleen om dat zij nog wel in leven zijn." Oneindig Voor de Zweed staat het vast dat kinderen veel meer onder oorlogen lijden dan volwassenen. „Volwas senen zijn in staat gebeurtenissen in een context te plaatsen, bijvoor beeld in tijd en plaats. Ze zijn er zich van bewust dat er aan de ande re kant van de grens relatieve rust heerst en dat de oorlog over een jaar voorbij kan zijn. Kinderen hebben dat gevoel voor tijd en plaats nog niet ontwikkeld. Voor hen is de oorlog overal en onein dig". Afghanistan heeft nooit ver bloemd dat kinderen al op zeer jon ge leeftijd deelnemen aan de strijd Deze twee jongens maakten deel uit van het 'rebellenleger' van de huidi ge president van Uganda, Museveni. Ongeveer 25 procent van het leger van Museveni bestond uit jongeren wiens ouders tijdens voorgaande oor logen werden omgebracht. (foto anpi t LOS ANGELES (RTR) - Paus Johannes Paulus II is gisteren in Los Angeles het welkom van een filmster ten deel gevallen. Tegen het ongeveer 1 miljoen mensen dat voor hem op de been was, zei de paus dat zij zich aan de gel dende moraal moesten houden ook al werd dat niet meer van de ze tijd gevonden. De menigte was de grootste die tot nu toe in de Verenigde Staten voor de paus is uitgelo pen. Zij strekte zich over een ki lometer of elf uit, van de arbei derswijken tot aan de kathedraal van Saint Vibiana. In Groot-Los Angeles wonen 2.600.000 katho lieken en het is daarmee de grootste concentratie van katho lieken in Amerika. In de film- en televisiehoofd stad van de Verenigde Staten (onder de rook van Hollywood) zei de paus later dat de mensen die de media in handen hebben, rekenschap tegenover God af te leggen zouden hebben als zij hun macht gebruikten voor de ver spreiding van pornografie, ge weld en materialisme "In zekere zin is de wereld aan uw genade overgeleverd", aldus de paus tot 1.600 directeuren, ac teurs en beleidsmakers in televi sie, radio, krant en film- en pla tenindustrie. De paus zei tweemaal in zijn harde vertoog over de verant woordelijkheden van de media, dat de leer van de Kerk in bepaal de gevallen verder ging bij de verdediging van de menselijke waardigheid dan zowel de Ame rikaanse grondwet als de Ameri kaanse Onafhankelijksverkla- ring. De Kerk, aldus de paus, staat achter de vrijheid van me ningsuiting en persvrijheid, pre cies zoals de Amerikaanse grondwet. "Maar zij gaat verder. Rechten brengen overeenkom stige plichten mee. De juiste uit oefening van het recht van infor matie eist dat de inhoud van wat wordt meegedeeld waar is en volledig. En sterker nog dan de Onafhankelijkheidsverklaring proclameert, verheft de Kerk haar stem om op te komen voor de waardigheid van elk mense lijk wezen". De communicatie-industrie "moet de menselijke waardig heid steunen want de wereld wordt voortdurend in de verlei ding gebracht om haar te verge ten." "Uw arbeid kan zeer ten goede en zeer ten kwade werken U kent de gevaren, net zo goed als de schitterende kansen die u hebt, zelf', aldus de paus. LWF-bezoek Namibië. Een delegatie van de Lutherse We reldfederatie brengt van 26 okto ber tot 6 november een pastoraal bezoek aan Namibië, hoewel de blanke lutherse kerk in dat land een ontmoeting met de delegatie uit de weg gaat. De synode van de Duitse Evangelisch-Lutherse Kerk in Namibië heeft de vorige maand besloten geen contacten met de wereldfederatie te onder houden, totdat de kerk weer zon der beperkingen als lid kan func tioneren. Tegelijkertijd besloot de synode niet uit de wereldfede ratie te stappen. De LWF besloot in 1984 het lid maatschap van de de Duitse Evangelisch-Lutherse Kerk in Namibië en van de Lutherse Kerk van de Kaapprovincie in Zuidafrika op te schorten, totdat deze kerken de apartheid open lijk en ondubbelzinnig zouden afwijzen. Bijbels themapark. Rain- bow-directeur drs. L P Doren bos is „diep teleurgesteld" over het negatief advies van het colle ge van B en W in Zeewolde over het bijbels themapark Rainbow- world. „In Zeewolde is naaktrecreatie wel toegestaan, maar is geen ruimte voor een bijbels exposi tiecentrum. In dat dorp zijn bij belse normen en waarden kenne lijk niet meer mogelijk." Zeewol de vreest dat het themapark pla nologisch niet goed in de hand te houden zal zijn en ook te veel controverses zal oproepen. Volgens de Nunspeetse onder nemer G. Versteeg, die reeds „et telijke tonnen" heeft besteed aan onderzoek naar de haalbaarheid van het themapark, is het park geenszins van de baan. Diverse gemeenten en zelfs provincies hebben van hun belangstelling voor de vestiging van het park la ten blijken. Hij meent dat het be stuur van Zeewolde ten onrechte de vrees koestert dat het park meer ruimte in beslag zal nemen dan de 86 hectare waarvan nu wordt uitgegaan. Verder wijst Versteeg erop dat de acties van Dorenbos tegen onder meer de pornografie een zelfstandige ac tiviteit zijn binnen de Rainbow- stichting en dat zij van geen en kele invloed zijn op de vormge ving van het themapark. Volgens mede-initiatiefnemer ds. W.J.J. Glashouwer wordt sterk overwogen het themapark een andere naam te geven, zodat de „betreurenswaardige" koppe ling met de activiteit van Doren bos verdwijnt. Hoewel Glashou wer de houding van Zeewolde „wat kortzichtig" vindt, kan hij zich de vrees van het gemeente bestuur van Zeewolde „ten dele" indenken, maar, zo zegt hij, „wij hebben evenveel met de acties van Dorenbos te maken als ande re Nederlanders". Dorenbos voert zijn acties „buiten ons en zonder ons", aldus Glashouwer. Euthanasie. De menselijke waardigheid is niet gediend met het voorstel van het kabinet om de euthanasie wettelijk te rege len. Dat verklaart het Humanis tisch Verbond na het wetsvoor stel aan de humanistische begin selen te hebben getoetst. Volgens het voorstel blijft eu thanasie strafbaar Slechts zeer ten dele wordt rekening gehou den met het zelfbeschikkings recht van de patiënt. Het Huma nistisch Verbond meent dat de keuze tussen eigen leven of dood als een grondrecht dient te wor den beschouwd. De nieuwe wet biedt volgens het HV geen garan tie dat van strafvervolging wordt afgezien, zelfs indien de arts vol gens de zorgvuldigheidsvereis- ten heeft gehandeld. Het HV ver wacht dat artsen daarom in veel gevallen zullen voortgaan met het verdoezelen van euthanasie als doodsoorzaak. Daarmee kunnnen hun daden niet worden getoetst, zodat de beoogde be scherming tegen ongevraagde euthanasie uitblijft. De regering houdt volgens hef Humanistisch Verbond met het wetsvoorstel de discriminatie in stand van mensen die naar hun eigen overtuiging en weloverwo gen wensen te beslissen over het eigen leven. Hun keuzevrijheid „blijft ondergeschikt aan de op vattingen van sommige christe nen die menen hun overtuiging aan iedereen te kunnen opleg gen." Beroepingsbenchten. Neder lands Hervormde Kerk: Aange nomen naar Bergambacht, toe zegging: E.M. Bakker te Nijkerk. Gereformeerde Kerken: Be roepen te Haren, geestelijk ver zorger Beatrixoord: mevr. drs. A.E.C. Tazelaar, kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Strijen: drs. C. Koekkoek, kandidaat te Rotter dam. Beroepen te Hantumc.a. en Ternaard: drs. B Terlouw. kani- daat te Amsterdam die dit be roep heeft aangenomen Gereformeerde gemeenten: Beroepen te Leerdam J C West strate te 's-Gravenpolder. SOVJETUNIE DUITSLAND =?108rtl^ GROOT-=C :BRITTANNIËM60

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2