Stijldansen op muziek van Madonna Bonaventuracollege 60 jaar 'Bezuinig op defensie en koninklijk huis' Rock met vleugje disco Ook jongeren moeten weer inleveren WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 PAGINA 21 LEIDEN - Stijldansen heeft altijd een beetje het etiket 'ouderwets' met zich mee gedragen. Nette kleren, een stropdas voor jongens en een rok voor meisjes hoorden daarbij. Je zou verwachten dat anno 1987 jongeren minder belangstelling hebben voor verplichte omgangsvormen en dansen in stijl. Niets is echter minder waar. Stijldansen blijkt nog steeds erg in trek te zijn bij de Nederlandse jeugd. Het dansseizoen is net begonnen. Tijd voor een kijkje achter de schermen bij één van de Leidse dansscholen. door Erna Straatsma Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 Billy Idol: William Broad is er altijd van overtuigd geweest dat hij eens als popartiest beroemd zou wor den. Dat blijkt wel uit zijn arties tennaam. Billy Idol. Al weer zo'n popmuzikant waarvan het imago zorgvuldig opgebouwd lijkt te zijn. Geblon deerd haar, leren broek, gebalde vuist en een ingestudeerd opge trokken bovenlipje. Zingend over 'Flesh for fantasy' en kron kelend over de grond geeft hij ge stalte aan wat altijd het stereoty pe van de popartiest is geweest, dat van 'sex, drugs and rock 'n roll'. In Amerika heeft Billy Idol in middels veel succes, Europa moet hij nog veroveren. Met zijn laatste elpee 'Whiplash smile' weet hij al aardig op te rukken in onze richting. Met name $e sin gle 'Sweet sixteen' doet het goed in de hitlijsten. Een nummer dat overigens helemaal niet repre sentatief is voor de rest van zijn werk dat omschreven kan wor den als gepolijste rock met een vleugje disco. De vroeger in Engeland wo nende Billy Idol begon in 1976 zijn muziekcarrière als gitarist van de punkband Chelsea. Deze band ruilde hij al gauw in voor een ander punkachtig bandje. Generation X. Daar wierp hij zich op als zanger. Na drie be scheiden hits besloot Idol in 1981 de groep te verlaten om in Ame rika als soloartiest zijn succes te beproeven. Zijn macho-mannig gedrag, het opgetrokken bovenlipje en de aanstekelijke discorock had den daar al vrij snel succes. Hits als 'White wedding', 'Rebel yell" en 'Hot in the city' kwamen en gingen. In Nederland had Idol in 1984 een alleen een bescheiden hitje met 'Eyes without a face Daarna viel er in Europa weer een grote stilte rondom deze ar tiest die alles in zich lijkt te heb ben om nog eens heel populair te worden. De elpee 'Whiplash smile' is niét echt nieuw meer te noemen (hij is al maanden uit) maar be gint nu pas. door het succes van 'Sweet sixteen', een beetje te lo pen. Met de muziek op deze schijf borduurt Idol voort op zijn oude succesvolle recept: aanste kelijke dansmuziek met veel gi- taarwerk en een stevig ritme. Toch een raadsel dat Nederland nog niet echt voor deze 'glamour boy' gevallen is. Het is vrijdag half zes. De eerste meisjes en jongens druppelen binnen. De dansles begint over een halfuurtje. Dyo van der Tuijn, eigenaar van het danscen trum Evert Castelein, zet alvast een plaatje op. 'Who's that girl' van Madonna. "Da's een fox- trotje, daar dansen we straks op", zegt Van der Tuijn. "Veel mensen hebben een verkeerd beeld van dansscholen. Ze den ken dat we alleen oude muziek draaien. Dat is dus niet zo. De cursisten die zich nu hebben op gegeven voor de beginnerscur sus leren hun eerste danspasjes op de muziek van Tony Esposito, 'Papa Chico', en op 'Wishing well' van Terence Trent d'Arby. Allemaal goed voor een foxtrot". Speldjes De beginners zijn bezig aan hun tweede les. Als alles goed gaat hebben ze na nog dertien lessen de foxtrot, de Engelse wals, de cha cha. de jive en de Wienerwals onder de knie. Daar na kun je doorgaan om de speld jes brons, zilver, zilver met ster. goud en goud met ster te halen. "Zo'n zeventig a tachtig pro cent gaat na de beginnerscursus door", zegt Van der Tuijn. De meeste mensen komen hier om dat ze het echt leuk vinden om te dansen. Het gebeurt natuurlijk ook wel eens dat ze op advies van hun ouders hier komen, maar niet vaak". De voorgeschreven omgangs- de dansscholen zijn er nog steeds. Verwacht wordt dat cursisten netjes gekleed zijn (das hoeft niet, spijkerbroek mag wel) en verder zijn er speciale voor schriften voor het vragen van een 'dame'. De heer Van der Tuijn legt uit hoe dat moet. "Je loopt naar het meisje van je keu ze toe en kijkt haar dan recht aan, zodat het meisje dat er even tueel naast zit niet denkt dat je op haar afkomt. Dan maak je een lichte buiging, vraagt of het meisje wil dansen en neemt haar mee aan de rechterarm. Vervol gens lopen ze gearmd een rondje door de zaal totdat iedereen ie mand heeft". Stel nu dat je de jongen die op je afkomt een echte engerd vindt, mag je dan weigeren? "Nee, dat mag niet", zegt Van der Tuijn. "Als je op een feest bent kan je dat natuurlijk wel doen, maar hier is het lastig. Het vra gen zou dan te lang duren en bo vendien mag niemand aan de kant blijven zitten". Te gek De zaal stroomt nu aardig vol, de les gaat bijna beginnen. "Eén twee, zij sluit, midden midden, muur muur", klinkt het even la ter. Dat zijn de pasjes van de fox trot, die gedaan wordt op de dis- comuziek van Spagna, 'Call me'. De overvolle dansvloer beweegt als één persoon. Na drie kwartier is het pauze. De groep kan wat gaan drinken bij de bar. "Te gek. het is eigenlijk mak kelijker dan je denkt", ant woordt mavo-leerling Jasper An ker (15) op de vraag wat hij tot nu van de danslessen vindt. "Je De groep beginners is bezig mei de tweede les Op discomuziek worden de eerste, nog heel i danspasjes van de foxtrot ingestudeerd. De leraar geeft aanwijzingen 'Eén twee. zij sluit. t\ den. muur muur'. kunt hier stijldansen op je eigen muziek", vult Marcel Servaes (17, vwo) aan. Waarom zijn ze naar dansles gegaan? "Wel han dig voor bruiloften en zo", zegt Jasper. "Je kunt er eigenlijk overal mee terecht". Zijn zus was degene die hem aanraadde 'op dansles te gaan'. "Ik wilde wel. maar niet alleen. Na een tijdje heb ik iemand gevonden die ook wilde en toen zijn we samen ge gaan". Wat vinden ze van de kritiek op dansles dat het ouderwets zou zijn? "Op school zeiden ze tegen mij dat dansen mietjes-gedoe is Maar later zullen ze het wel mer ken. dan zitten zij aan de kant", zegt Jasper. Speciale kleding trekt hij niet aan voor de dansles, de spijkerbroek die hij vanoch tend op school nog aan had heeft hij nu ook aan. "Ik zou niet eens tijd hebben om me te verkleden, want als ik uit school kom moet ik eerst de krant rondbrengen. Daarna race ik hier naar toe". "De eerste dag vond ik het wel een beetje ouderwets", zegt Mar cel. "maar dat is nu voorbij". Bei de jongens vinden het normaal dat er in de dansschool voorge schreven regels zijn voor zoiets als het vragen van een dame. Terwijl de beginnelingen op de bovenverdieping van de school ACHTERGROND Vorig jaar mei kreeg premier Lubbers van de Nederlandse kie zer een ruime voldoende voor het no-nonsense-beleid dat hij sinds 1982 had gevoerd. Opnieuw kon den CDA en WD een regering vormen. Vorig jaar werd op Prinsjesdag, de dag waarop de regering haar plannen voor het komende jaar bekend maakt, duidelijk dat we voorlopig moe ten doorgaan met bezuinigen. Gisteren maakte koningin Bea trix in de Troonrede (die overi gens wordt geschreven door het kabinet) duidelijk dat ook voor jongeren het bezuinigen nog lang niet is afgelopen. Om het begrotingstekort - vol gendjaar 26 miljard gulden - bin nen de perken te houden, wordt er in 1988 7 miljard gulden bezui nigd. Drie miljard was al over eengekomen in het regeerak koord (de lijst van afspraken die de ministers bij de start van het kabinet hebben gemaakt), en er wordt nog eens 4 miljard gekort omdat een aantal ministers (yooral Deetman van Onderwijs en Nijpels van Volkshuisvesting) veel meer geld hebben uitgege ven dan ze mochten. Minister Ruding (financiën) eiste toen dat die begrotingsoverschrijdingen met extra bezuinigingen werden opgevangen. Na moeizame on derhandelingen kreeg hij uitein delijk grotendeels zijn zin. De jongeren ontspringen de dans (uiteraard) niet. Of je nu werkt, werkloos bent of studeert, het is inleveren geblazen. Wie een baan heeft, krijgt straks min der in zijn loonzakje. Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) heeft besloten het minimumjeugdloon voor 15-. 16- en 17-jarigen af te schaffen en het minimumloon pas wettelijk ver plicht te stellen vanaf 24 jaar (dat is nu 23 jaar). Volgens De Koning nemen werkgevers geen jonge ren in dienst omdat de jeugdlo nen te hoog zijn. Dus als de lonen lager worden, komen jongeren gemakkelijker aan de slag, denkt hij. En het levert het rijk toch mooi 54 miljoen per jaar op. Om die werkloosheid te be strijden wordt op 1 juli volgend jaar ook het Jeugdwerkgarantie plan ingevoerd. Daarbij krijgen werkloze schoolverlaters een tij delijke baan bij een gemeente ol' een andere overheidsinstelling aangeboden. Ook roept het leger tussen de 2000 en 3000 extra vrij willige dienstplichtigen op en wordt het experiment om werk loze jongeren in trams en bussen als controleur aan te stellen, voortgezet. Wie werkloos is, zal voorlopig tot zijn 21ste thuis moeten blij ven wonen. Als je nog geen 21 bent, is het helemaal niet nodig datje uit huis gaat, redeneert het kabinet. Nu krijgen jongeren die uit huis wonen méér rww (bij stand) dan hun leeftijdsgenoten die nog thuis wonen Daar komt volgend jaar een eind aan. Omdat daarnaast ook de huursubsidie voor jongeren sterk omlaag gaat, wordt op kamers wonen vrijwel onbetaalbaar. Wie studeert, heeft al gemerkt dat de nieuwe wet op de studiefi nanciering betekende dat studie beurzen behoorlijk lager wer den. Het kabinet overweegt nu ook. al is daar nog geen definitief besluit over genomen, om de col- legeldcn voor hogescholen en universiteiten met enige honder den guldens te verhogen. Het economisch herstel waar over iedereen de mond vol heeft, gaat daarmee aan de meeste jon geren voorbij. Die leveren voor lopig nog even in. SJAAK SMAKMAN bezig zijn met hun eerste vooz- ichtige pasjes, is de benedenver dieping gereserveerd voor de al wat ervaren dansers. Deze groep bereidt zich voor op het afdansen voor 'zilver met ster' Leao-leerlinge Helga Speel 13) danst al twee jaar en heeft in die tijd vier speldjes verzameld. Ze is dus vrij jong begonnen en dat heeft tot gevolg dat ze nu vaak moet dansen met jongens van een jaar of negentien. Die vinden het niet zo leuk om met 'die kleintjes' te dansen. Helga zelf vindt dat de leeftijd van de jon gens niet uit maakt. "Eigenlijk hoort stijldansen wel een beetje bij je opvoeding, ja. Als je op een feestje komt dan hoefje niet aan de kant te zitten Een beetje ouderwets is het wel. In de disco zou ik zo nooit dan sen. Ik zie me al gaan!" Wat kle ding betreft vindt Helga dat je er tijdens de dansles wel enigszins netjes bij moet lopen. "Geen ou de kleren, of zo". Een rok vindt ze niet nodig. Sabine Jansen (15, RIO) zou op school nooit een rok dragen maar doet dat wel tijdens de danslessen. Soms verkleedt ze zich voor de les, soms niet. "Mijn moeder heeft me aangeraden hier te gaan dansen. Ze heeft hier zelf ook gedanst. Nou, dat leek me wel leuk. Ik dans nu al twee Even later begint ook hun les. De leraar hoeft geen aanwijzin gen te geven. Al zwierend en draaiend bewegen de paren zich over de dansvloer. Naar de disco gaan ze nog niet. maar in de dansschool zijn ze een avondje _r-. o kijk mma <ia» zitje can m ook ei&wi/ii om je kan Mook eiunliik Schaken tegen John van der Wiel, tafeltennissen tegen Vriesekoop In Miljardennota van de jeugd: moet die i mtri m dat m naar dan niet- weHw mamma aft iedereen mkt mar or een bankje te ümi. Vroeger ging het er op middelba re scholen heel anders aan toe. Dat zegt directeur van het Bona venturacollege Th.A. Pleij. De scholengemeenschap viert vol gende week haar 60-jarig jubile um met een feestweek voor de leerlingen. De festiviteiten wor den woensdag 23 september ge opend door burgemeester Goe- koop die 's middags samen met twee leerlingen in een hete lucht ballon opstijgt vanaf het Stad huisplein. Het Bonaventuracollege, de leerlingen zeggen 'Bona', is in 1927 door paters opgericht en was bedoeld voor jongens van katholieke ouders. Ouders die lid waren van de katholieke kerk durfden het bijvoorbeeld niet in hun hoofd te halen om hun kin deren naar een openbare school te sturen. Andersom gebeurde dat trouwens ook niet. Tegen woordig is dat geen probleem meer. Nu gaat een kind op de school die het dichtst bij huis is. De paters waren nogal streng voor hun leerlingen. Bij de ope ning van het schooljaar vertel den ze de ouders dan ook dat niet alleen belangrijk was dat kinde ren vakken zoals wiskunde, vreemde talen, en aardrijkskun de leerden, maar dat daarbij de kinderen 'strenge tucht' moest worden bijgebracht. Je kunt je afvragen of het toen echt leuk was om naar school te gaan. Geen schoolfeesten, geen sport dagen en noem alle prettige din gen maar op die nu op scholen worden georganiseerd. Nu wel. Drie dagen lang wordt voor de leerlingen uiteenlopende dingen georganiseerd. Zo is er een cabaretavond (woensdag 23 en donderdag 24 september) in de Stadsschouwburg waar Zowel de leerlingen als de docenten zul len optreden. Donderdag is er een sportdag in de Groenoord- hallen. De hogere klassen moe ten tegen elkaar basketballen en volleyballen, terwijl de lagere klassen rond de hal een sponsor loop houden. Ze hopen op die manier geld in te zamelen voor het Mount Carnelcollege in de Fi- lipijnen waarmee Bona een vriendschapsband heeft. Op vrijdag kunnen de leerlin gen het opnemen tegen schaker John van der Wiel en tafeltennis- ter Bettine Vriesekoop, die bei den oud-leerlingen zijn. Vrijdag avond moet het hoogtepunt wor den met een daverend slotfeest in de Stadsgehoorzaal. Die avond treedt de Passadena Dre am band op. Op zaterdag wordt er een reünie gehouden voor de oud-leerlingen van Bona. De festiviteiten zijn uiteraard zowel voor de jongens als voor de meisjes, maar dat was 60 jaar ge leden wel even anders. Men was toen van mening dat meisjes op een HBS (ongeveer atheneum niveau) niets te zoeken haddén. Die gingen na een paar jaar wer ken toch gewoon trouwen en kregen kinderen. Een dure oplei ding voor meisjes werd wegge gooid geld gevonden. Dat is ge lukkig veranderd. Ook meisjes moeten nu goed worden opge leid en krijgen daarvoor alle kan sen. Dat meisjes dezelfde moge lijkheden hebben als jongens wordt met een moeilijk woord emancipatie genoemd. De komst van Gerda van der Werf, vlak na de oorlog het eerste meisje, zorgde voor veel op schudding in de school. Ze ver scheen zonder schooltas op het plein van het gebouw aan de Ma- riënpoelstraat. De tas werd na melijk gedragen door een jon gen! De eerste meisjes moesten in een aparte kantine hun lunch 'gebruiken. De paters schreven een prijsvraag uit om een naam voor die kantine te bedenken. De jongen die won had de naam 'La dy-kant' verzonnen. Vermoede lijk hadden de paters niet in de gaten dat de naam ook op een on deugende manier kon worden uitgelegd. Beroemd is de school gewor den vanwege de successen die werden geboekt door het basket ballteam, dat later uitgroeide tot een heuse club: Bona Stars. De club heeft jaren lang in de hoog ste competitie van het land ge speeld. Later werd de club be kend als Parker en Elmex. Het Bonaventuracollege be gon in 1927 met 20 leerlingen. In middels is dat aantal uitgegroeid lot 1700, verdeeld over twee schoolgebouwen. De paters zijn van de school verdwenen en daarmee is ook een einde geko men aan de 'strenge tucht'. Nu mogen de leerlingen na een aan tal jaren hun eigen mentor kie zen. Dat is de docent met wie ze goed kunnen opschieten en die hen moet begeleiden naar het eindexamen. De komende jaren moet er In Ne derland nog flink bezuinigd wor den. Als het aan de jongeren ligt dan gebeurt dat door minder geld te besteden aan defensie en aan het koninklijk huis. Ook op kunst en cultuur kan meer bezui nigd worden, vinden veel jonge- Dat staat in de 'miljardennota van de jeugd' die is aangeboden aan onze nationale bezuiniger, minister Ruding van financiën. De nota is verschenen als resul taat van een groot onderzoek on der de lezers van twaalf Neder landse tijdschriften voor jonge ren, het Nationaal Onderzoek Jongerenbladen '87. Uit dat onderzoek blijkt dat ruim 70 procent van de onder vraagden vindt dat op het ko ninklijk huis bezuinigd zou moe ten worden. De helft van de jon geren vindt dat op defensie be spaard moet worden en 40 pro cent is van mening dat aan kunst en cultuur minder geld besteed zou moeten worden. De Nederlandse jeugd vindt dat er per se niet bezuinigd mag worden op de gezondheids- en bejaardenzorg (respectievelijk 69 en 53 procent). Een opvallende uitkomst, vinden de makers van de nota. Jongeren 2ijn immers niet zo vaak ziek als ouderen en het duurt bovendien nog wel eventjes voor ze in een bejaar denhuis zitten. Ongeveer 40 pro cent vindt dat ook niet mag wor den besnoeid op milieubescher ming, werkgelegenheid, onder wijs en misdaadbestrijding. Voor een groot deel is de Ne derlandse jeugd het dus niet eens met de regering die niet bezui nigt op het koninklijk huis en de fensie en wel op bejaardenzorg. Toch is de regeringspartij het CDA de laatste tijd een stuk po pulairder bij jongeren. Met 18 procent is deze partij samen met de PvdA (19 procent) koploper onder de jongeren van 13 tot en met 19 jaar. Snoep Moeten jongeren zelf bezuini gen op hun uitgaven dan doen ze dat het liefst op snoep. Twee an dere veel genoemde bezuini- gingssposten zijn kleding en uit gaan. Aan kleding geven jonge ren ook het meest uit. In de leef: tijdscategorie 13 tot en met 19 jaar geven jongeren in Neder land gemiddeld per persoon 1230 gulden aan kleding uit. Ruim tien procent van de jon gens zou in financiële nood min der uitgeven aan platen. Meisjes vinden verder dat aan uitgaan en make-up ook wel iets minder uit gegeven kan worden. Wanneer de inkomsten (zak geld, salaris, studiebeurs) van jongeren zouden stijgen wordt er meer gespaard. Bijna eenderde van de jongeren gaat na de be schikking over extra geld meer sparen. Bij meisjes is kleding echter toch belangrijker dan spa ren. Ruim de helft zou met meer geld meer kleren kopen 1 l! 1 M' - w lm*, 1 ff, o T f iC- -4 y%) 4 (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21