'Toch ben ik nog een groentje' 5 T Derwall brengt Turks voetbal op hoger plan S"STV Werder vrijwel zeker verder Van Hanegem vliegt niet mee Leverkusen deelt met Austria Veilinghal taboe voor basketbal Hennie Meijer went snel bij Ajax Faber schiet met scherp Reclame op Sovjet-shirts Dreigbrieven voor extra kaartj es WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 WENEN (SID) - Van de drie Westduitse ploegen die giste ren de eerste wedstrijd voor het UEFA-bekertoernooi speelden, hoeft alleen Werder Bremen zich geen zorgen te maken voor de returnwedstrijd. De ploeg won met 5-0 van het Noorse Mjöndalen IF. Leverkusen hield Austria Wien in de Oostenrijkse hoofdstad op 0-0. Borussia Dortmund verloor in Glasgow van Celtic. De beslissende treffer viel twee minuten voor het einde van de wedstrijd. De eerste rode kaart in het toernooi ging naar de Pool Gresik. De speler van Katowice werd in het duel tegen Sportul Stu- dentesc door scheidsrechter Havlicek uit het veld ge stuurd. Borussia Dortmund leek in Glas gow tegen Celtic lange tijd op weg naar een gelijk spel. De Westduis- ters kwamen na vijf minuten ach ter, toen Walker een grove dek- kingsfout afstrafte. Na een kwar tier viel de Schotse stormloop weg. Borussia kreeg meer vat op het ALKMAAR (GPD) - De organi satoren van het prof-indoorgala op zaterdag 26 september in de bloemenveiling te Aalsmeer gaan een kort geding aanspan^ nen tegen de basketbalclub Sportlife Canadians. Reden is dat de ploeg, na eerdere toezeg ging, de competitiewedstrijd tegen Direktbank Den Helder niet in de veilinghal wil spelen. Coach Franken van Canadians vindt de vloer van de hal onge schikt en is ook van mening dat er tijdens het sportgala teveel lawaai is in de hal. Het basketbalduel zou een van 'de hoogtepunten moeten worden van een grootse sport manifestatie met een profwie lerronde (met wereldkampioen Stephan Roche), een skeeler- marathon, een ligfietsenrace en tal van andere wedstrijden en demonstraties. In de immens grote hal zijn verder optredens van diverse artiesten. Canadians en Den Helder werden in mei al benaderd of zij er iets voor voelden de com petitiewedstrijd, die normaal in de Amsterdamse Apollohal zou worden gehouden, nu in Aals meer te spelen. Canadians ging accoord en vroeg een schrifte lijke bevestiging. Vijf dagen na dat men die van de organisatie ontving, kwam de mededeling dat men er toch maar vanaf wenste te zien. Er waren van de zijde van de stichting Profronde Aalsmeer al vergaande contacten met de Maaspoort in Den Bosch voor het huren van de basketbal- vloer die daar ligt. De organisatie van het prof- indoorgala legt zich niet neer bij de afmelding van Canadians en is, na positief advies van hun advocaat, vandaag de procedu re begonnen om Canadians via kort geding te verplichten als nog te spelen. spel van de tegenstander, maar kon voor de rust niet scoren. Dat deed Mill in de tweede helft wel. De kleine aanvaller had daarbij wel de hulp nodig van doelman McKnight. De 45.000 toeschouwers hadden zich al bij een gelijk spel neergelegd, toen verdediger Whyte de thuisclub twee minuten voor het laatste fluitsignaal van scheids rechter Bep Thomas de bal via doelman De Beer in het doel werk te. Slecht verzorgd Frank Schinkels slaagde er niet in zijn ploeg Austria Wien tegen Bayer Leverkusen (0-0) aan de zege te helpen. De Rotterdammer bood zijn ploeggenoten Drabits en Nyi- lasi voldoende mogelijkheden de wedstrijd open te breken.*De af ronding was bij de Weense ploeg slecht verzorgd. Ogris was het dichtste bij een treffer. In de twee de minuut soleerde de kleine mid denvelder van Austria langs doel man Vollborn. Met een leeg doel voor zich deponeerde hij de bal op de paal. Datzelfde gebeurde Cha aan de andere kant van het veld, toen hij de bal tegen de staander kopte. Scheidsrechter John Blan- kenstein hoefde geen kaarten uit te delen. Kopduel tussen Webora (Austria) e Werder Bremen nam de uitwed strijd tegen het Noorse Mjöndalen IF pas in de tweede helft serieus. Voor rust scoorde alleen Riedle voor de Westduitsers. Na een uit brander van trainer Rehhagel in de pauze was de club in het tweede bedrijf slagvaardiger. Ordenewitz, Sauer, Wolter en nogmaals Riedle brachten de stand op 5-0. Het Nederlands voetbalelftal onder achttien jaar heeft gisteren de eerste wedstrijd van het vier- landentoernooi in Schotland met een gelijk spel afgesloten. De wed strijd tegen het gastland eindigde in 1-1. Gilzean zette de Schotten in de eerste helft op voorsprong. Knippenberg maakte na rust gelijk uit een vrije trap. EINDHOVEN (GPD) - Een kleine nederlaag van Gala- tasaray tegen PSV wordt in Turkije als een enorme ver rassing gezien; een uitslag beter dan een eventueel mi nimaal verlies zal gevierd worden als regelrechte sen satie. „Daarmee is het krachtsverschil duidelijk genoeg aangegeven", zegt Galatasarays technisch di recteur („noem het maar hoe je wilt") Jupp Derwall. „PSV is voor ons een maat te groot. Daarover is het ie dereen eens. Ook in Turkije. Televisie-beelden hebben de mensen in Istanboel ken nis laten maken met het ka liber van PSV. We zullen weerstand bieden totdat we niet meer kunnen". Jupp Derwall, de diplomaat, was in zijn tijd als bondscoach van West-Duitsland al bijzonder bedre- derdog-positie. Nu is dat, als tech nisch verantwoordelijke van Gala- tasaray met PSV als tegenstander, aanmerkelijk makkelijker dan in dertijd met de 'Mannschaft'. Toen werd vooraf vrijwel elke tegenstan der regelrecht de hemel in gepre zen om vervolgens te worden opge rold. Ook PSV moet weten dat de slimme vos, hoewel oud („zestig jaar en dit is mijn laatste jaar van mijn voetballeven") zijn streken niet heeft verleerd. Derwall schiep, dwars over alle culturele en ideolo gische drempels heen, in Istanboel een voetbalklimaat dat de toetsing met West-Europa kan doorstaan. Trots „Toen ik er drie jaar geleden be gon, trainde de club op een gravel- veld. Nu ligt er een accommodatie met twee grasvelden, sporthal en hotel. Ik heb in die beginfase voor namelijk gezorgd voor betere om standigheden. Er staat nu iets waar elke andere Europese club trots op Jupp Derwal. (archieffoto ANP) zou zijn. De spelers hebben wat dat betreft niets meer om zich achter te verschuilen. Op voetbalvlak heb ik voornamelijk tempo in het spel ge bracht. De technische vaardigheid is er altijd al geweest. Zeg maar dat ik de groep wat Duitser heb ge maakt. Spelers als Onal, Tufecki en Tutuneker, die in de Bundesliga hebben gespeeld, zijn aangetrok ken. En de veldtrainers Mustafa en Achmed hebben op de sporthoge- school van Keulen hun A-licentie gehaald". Diep in zijn hart wilde Derwall afgelopen jaar reeds afscheid van zijn voetballeven nemen. „Ik had mijn vrouw beloofd ermee te stop pen, maar ik was ontsteld toen ik merkte wat die beslissing bij Gala- tasaray teweeg bracht. Alles stond op de achterste benen. De hele technische staf wilde niet meer verder, spelers dreigden te stop pen. Kortom, ik heb toen besloten AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff heeft geen kind aan hem. Terwijl Ajax' bovenmeester nu al weken in de clinch ligt met Bosman en Sörensen, gedraagt Hennie Meijer zich als het braafste jongetje uit de klas. De voorbeeldige leer ling doet precies wat van hem gevraagd wordt. „Dat is toch heel normaal", zegt de aanvaller aan de vooravond van zijn Europese vuurdoop tegen het nietige Dundalk. „Ik kom net kijken en moet als voetballer van Ajax nog alles bewijzen. Achter mijn naam staat nog niks". BRASILIA (ANP) - Het Neder landse zaalvoetbalteam heeft maandag in Brasilia zijn tweede wedstrijd voor het FIFA-toernooi gelijkgespeeld tegen Spanje: 3-3. Oranje, dat het eerste duel met Pe ru zondag met 2-1 had gewonnen, kwam 2-0 voor te staan door tref fers van Hermans en Foree. Nadat de Spanjaarden op gelijke hoogte waren gekomen, gaf Leidenaar Ma rio Faber Nederland andermaal een voorsprong. Die werd echter in de slotfase opnieuw teniet gedaan. Nederland speelt morgen zijn der de wedstrijd, tegen Paraguay. De uitslagen van de tweede dag zijn: Paraguay - Peru 4-0, België - Chili 4-1, Portugal - Argentinië 3-4, Nederland - Spanje 3-3. Met zijn verrassende overgang de ze zomer van Roda JC naar Ajax ging voor Hennie Meijer een jon gensdroom in vervulling. Ondanks de drie competitienederlagen en het vertroebelde uitzicht op de landstitel is dat het mooiste wat hem als voetballer kon overkomen. „Ajax is toch het leukste wat er is. Daar kan PSV niet bij in de scha duw staan". Geboren in Paramari bo groeide hij op aan de Amster damse Middenweg, op een steen worp afstand van de Meer. Zijn voetbaljeugd sleet hij bij ZPC en DJK, bij welke club hij de aan dacht op zich vestigde door zijn enorme produktiviteit. Een zes daagse stage bij Ajax liep vier jaar geleden echter op niks uit. Na wat omzwervingen (Telstar, Volendam en twee jaar Roda JC) keerde hij echter als de verloren zoon bij Ajax terug. Sneltreinvaart „Ik wist niet wat ik hoorde", ver baast hij zich nu nog over het plot selinge telefoontje van Tonny Bruins Slot, de rechterhand van Cruijff. „Ik stond op het punt om mijn contract bij Roda te verlen gen. Alles was eigenlijk al in kan nen en kruiken tot ik dat telefoon tje kreeg". De rest voltrok zich in Ajax' stijl, in sneltreinvaart dus, zo dat Meijer bijna van de ene op de andere dag voor acht ton van eige naar verwisselde. „Dat was wel het laatste waar ik op had gerekend". De overgang van het gemoedelij ke Limburg naar het keiharde profmilieu in Amsterdam viel hem niet mee. „Bij Roda heb ik moeite gehad met de overschakeling naar twee keer trainen per dag, maar wat me bij Ajax overkwam zal ik niet snel vergeten. In het begin viel de trainingsarbeid me nog best mee en was het allemaal niet eens zo hard. Cruijff bleef echter op een constant hoog niveau trainen, een maand lang. Daar heb ik wel even aan moeten wennen. Ineens werd ik ook geconfronteerd met organi satorische en tactische zaken en hoorde ik dingen waar ik nog nooit van had gehoord. Vergeleken met de andere clubs waar ik gespeeld heb, gaat de ontwikkeling van een voetballer bij Ajax daardoor echter wel een stuk sneller". Aangetrokken voor de schaduw- positie achter Frank Stapleton, de opvolger van Marco van Basten, heeft Hennie Meijer zich voorlopig verzekerd van een basisplaats. Zelf is daar hij niet zo zeker van. „Ik zeg niet, dat het een echte verassing voor mij is, maar je zult mij niet horen roepen dat ik een vaste plaats heb veroverd. Het was de bedoeling van Cruijff om mij gelei delijk in te passen. Het is alleen wat sneller gegaan dan iedereen heeft gedacht. Stapleton heeft het kennelijk wat moeilijker om zich bij Ajax aan te passen. Toch houd ik er voortdurend rekening mee dat hij vandaag of morgen zijn draai vindt. Als je toch ziet wat hij allemaal achter z'n naam heeft staandaarbij vergeleken ben ik toch maar een groentje". Laatbloeier Met zijn 25 jaar hoort Meijer in elk geval thuis in de categorie laat bloeiers. Pas bezig aan zijn vijfde seizoen in het betaalde voetbal maakte de Amsterdammer vorige week zijn debuut in Oranje. „Wie- mij een jaar geleden had verteld dat ik dit seizoen in Ajax-1 zou spe- Hennie Meijer derde van rechts) traint te midden van zijn ploeggenoten op het Wassenaarse strand (foto anpi LINZ (GPD) - FC Utrecht is gis terochtend in het vliegtuig naar Linz gestapt zonder Wim van Ha negem. De rechterhand van Han Berger had vooraf niemand op de hoogte gebracht van zijn ab sentie op Schiphol. „Ik hoop maar, dat Willem vanavond met de auto arriveert", reageerde een verbaasde Èerger. Voor Van Hanegem, die zijn vliegangst in het verleden over won met het slikken van kalme rende pillen, lag wel een ticket aan de balie klaar. Voorzitter Theo Aalbers: „Van de UEFA mag je een gezelschap van 25 man meenemen. Het'is aan onze trainer wie deel uit maakt van de equipe. Vanzelfsprekend heeft Berger ook Van Hanegem op de lijst gezet, zodat voor hem een vliegticket en een hotel-voucher is geboekt. Ja, het is een vreem de zaak dat hij niet is komen op dagen". Elftalleider Ton du Chatinier probeerde vlak voor het vertrek naar Linz nog telefonisch con tact met De Kromme te krijgen, maar het nummer van Van Hane gem gaf geen gehoor. Pas in de vooravond kreeg Berger de vriendin van Van Hanegem aan de lijn, die meedeelde dat Willem met griep in bed lag. Berger: „Ze heeft nog geprobeerd om in de vroege ochtend bestuursleden van ons op te bellen, maar ieder een was toen al onderweg naar het vliegveld. Als Willem zich woensdagochtend wat beter voelt, zou hij er nog over denken om in de auto te stappen". len en bij de selectie van het Ne derlands elftal zou zitten, die had ik vierkant in het gezicht uitgela chen. Zo goed vind ik mezelf hele maal niet". Zijn handelsmerk is z'n snelheid (100 meter in 11,3 seconden) en zijn onbegrensde vertrouwen in zich zelf. „Ik ben een type aanvaller", analyseert de spits zichzelf, „die voortdurend probeert ruimte te maken. Dat is mijn sterke punt en daar profiteren ook mijn medespe lers van. Alles staat of valt echter met de aanvoer vanaf de flanken. Als die goed is, pak ik gegaran deerd mijn doelpunten mee". Maar daar wringt bij Ajax nou net de schoen. Om die reden liet Cruijff hem dit seizoen al eens op de vleu gel spelen. „Dat ligt mij niet zo", houdt Meijer een zelfverzekerd pleidooi voor een positie in de punt van de aanval. „Ik ben een doelge richte speler en geen type zoals Van 't Schip, die lekker zijn man netje voorbij gaat en dan de voor zet geeft. Ik vind dat wel leuk, maar daar ligt mijn kracht niet. Ik moet in de spits spelen of net daar achter; daar kom ik het beste tot mijn recht". Daaruit mag volgens Meijer ech ter niet de conclusie worden ge- MOSKOU (SID) - De zes voetbalploegen die de Sovjetunie in de eer ste ronde van de Europese bekertoernooien vertegenwoordigen, spe len in de thuiswedstrijden voor het eerst met reclame op de shirts. Dinamo Kiev, Dinamo Minsk, Spartak Moskou, Djnamo Moskou, Di- namo Tbilisi en Zenith Leningrad hebben een sponsorcontract geslo ten met de Italiaanse firma Ocrim Spa. Over de financiële vergoeding werd niets bekend gemaakt. De voetbalbond verklaarde, dat het geld gebruikt zal worden voor de ontwikkeling van het voetbal in de Sov jetunie. er nog een jaar aan vast te kno pen". En dat terwijl Derwall zeker niet onder een gelukkig gesternte was gestart in Istanboel. „Men had, volgens hun begrippen, een grote naam naar Galatasaray gehaald en wilde meteen succes zien. Ik heb die mensen aan het verstand ge bracht dat ik tijd nodig had. Uitein delijk heb ik die ruimte en de fi nanciële mogelijkheden gekregen en na veertien jaar werd de club weer kampioen. Twee jaar had ik nodig om de bezem door Galatasa ray te halen. In die twee jaar heb ik me de mentaliteit van het land ei gen gemaakt. Begrijp je de levens wijze in Turkije niet. dan ben je bij voorbaat kansloos". Gek idee De grootste nederlaag beleefde de grijze coach in 1984 tijdens het EK in Frankrijk, toen voorzitter Hermann Neuberger hem te ver staan gaf dat de Duitse voetbal bond met Franz Beckenbauer in zee zou gaan. „Ik heb dat nooit be grepen. maar dat soort zaken zijn inherent aan het voetbalvak. In de Westduitse selectie, die in Mexico de WK-finale haalde, zaten zeven tien spelers die ik in '84 in Frank rijk onder mijn hoede had. Ik had toen twee jaar kunnen leven van het salaris dat ik nog te goed had van de DFB, maar dat lag niet in mijn aard". Wat volgens Derwall is geboren als „een gek idee, want ik had ook aanbiedingen uit Frankrijk en Spanje toen ik stopte bij de Duitse voetbalbond", is inmiddels veel meer geworden. „Ik werk bewust aan een klimaatsverbetering tus sen onze volken. Vooral via uitwis selingsprogramma's met de jeugd hoop ik op dat vlak iets te kunnen doen wat de verstandhouding ver betert. Met de oudere generatie hoef je dat niet te doen, want daar vind je vaak de flexibiliteit niet meer, die je bij de jeugd wel hebt. Die activiteit zal ik ook, nadat ik volgend jaar terug ben in West- Duitsland, voortzetten. Daarnaast hoop ik dan de tijd te kunnen vin den die dingen te doen waar ik in mijn dertigjarige trainersloopbaan niet aan toe gekomen ben. Mijn vrouw wil nog veel van de wereld zien en ze heeft iemand nodig die haar koffers moet dragen. Of mis schien ga ik wel golfen met Franz Beckenbauer". EINDHOVEN (ANP) - Zowel bij PSV als bij de Eindhovense politie zijn onlangs anonieme dreigbrie ven bezorgd waarin meer kaartjes worden geëist voor de Rotterdam se supporters voor de wedstrijd PSV-Feyenoord op 27 september. Een woordvoerder van de Eindho vense politie heeft dit gisteren des gevraagd meegedeeld. In de brieven wordt gedreigd met ernstige ongeregeldheden in de Eindhovense binnenstad als niet op de eis wordt ingegaan. PSV stelt voor de wedstrijd slechts 500 kaarten beschikbaar voor de vrije verkoop in Rotterdam. De politie heeft de zaak in onderzoek. Veldscholten weg bij Gisbers MANRESA (ANP) Gerard Veld scholten verlaat aan het einde van dit seizoen de wielerploeg van Jan Gisbers. De Oldenzaler tekende deze week een twee-jarig contract bij de nieuwe Zwitserse formatie van Paul Köchli. De ploegleider start volgend jaar met de wieler ploeg SMM-Uster-La Suise. trokken dat hij aanmerkingen heeft op het beleid van Cruijff. Want als geen ander schikt hij zich moeiteloos in de rol die Cruijff hem oplegt. „Of ik me lekker voel is in feite van ondergeschikt be lang. Het gaat om het collectief. Daar hamert Cruijff steeds weer op. Slecht spelen mag van hem, als je maar scherp benten 100 procent geconcentreerd. En dat kost mij geen moeite, dat heb ik altijd goed gekund. Het is ook een vereiste dat je jezelf weg kunt cijferen in het belang van de ploeg". Het moet Cruijff als muziek in de oren klin ken. WOENSDAG 12.05-13.00 BBC 1: Waterloo Bowls vanuit Blackpool. 14.35-15.00 BBC 2: Sports: Waterloo 15.20-16.25 BBC 1: Sports: Waterloo Sport Kort, Australisch voet bal, Koeienrace's in Raalte, Ameri can Football en ijshockey om de Ca nada Cup. 21.50-22.30 Ned 2: Studio Sport. 22.05-23.10 SKY: International Mo tor Sports '87: met autosport: 4e ronde van de EK Rallycross vanuit Spanje en de 6e ronde vanuit Nu remberg. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Gaelic sport. 22.30-24.00 Did 1 ARD-Sport extra: Europa Cup-voetbal, eerste wed strijden in de eerste ronde: Bayern München-CFKA Sofia. 23.15-23.55 Ned 2: Studio Sport. 00.20-01.35 BBC 2: Sports: Waterloo Bowls (samenvatting). DONDERDAG 10.23-11.55 Did 1: Europa Cup-voet bal: eerste wedstrijden in de eerste

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17