'Boerema verziekt gezondheidszorg' Jazznight Alphen Stichting tegen seksueel geweld krijgt geen geld van Sassenheim Strand openbare weg? Verdachte van bankroof verlaat vrij rechtbank pi /.-v/iair ,,\b -mnvp PAGINA 16 W III REGIO WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 Directeur Sissingh van ziekenhuis Rijnoord, Alphen: ALPHEN AAN DEN RIJN - De klinieken van Boerema verzieken de gezondheidszorg. Ze werken verdubbeling van de kosten en oneerlijke concurrentie in de hand en ze voegen 'in hun beperktheid niets wezenlijks toe aan het scala van voorzieningen voor de patiënten'. Die diagnose wordt gesteld door de directeur van het Alphense zie kenhuis Rijnoord, J. Sissingh. Hij wil dan ook op geen enkele manier meewerken aan een particuliere kliniek van Boerema, die een der gelijke vestiging met steun van het Vendex-concern in Leiden of om geving van de grond wil helpen. De derde na Nijmegen en Den Haag. door Jan Preenen Kortgeleden wekte Sissingh nog de indruk dat Boerema aan de Ou de Rijn een opgemaakt bed zou aantreffen. Tijdens een vergade ring van de districtscommissie Zuid-Holland-Noord merkte de 48- jarige Hagenaar op dat 'er een gat in de markt was, waarop Boerema is ingesprongen'. Tegelijkertijd wees Sissingh op de voordelen die de werkwijze van Boerema biedt. "Dat heb ik inderdaad gedaan, maar louter om de verschillen aan de kaak te stellen. Boerema heeft dank zij de steun van Vendex on beperkte financiële mogelijkhe den. Wij niet. Meer patiënten bete kenen bij hem meer inkomsten. Wij zijn aan een vast budget gebon den. Dat houdt in dat meer patiën ten óns juist meer geld kosten. Je kunt het vergelijken met een wed strijd tussen twee hardlopers, van wie er een met aan elkaar gebon den voeten moet lopen". Handicaprace Volgens Sissingh zou het ook voor Boerema een handicaprace worden, als de Nijmegenaar even eens een 'totaalpakket' zou aanbie den: "In dat geval valt hij onder de wet ziekenhuisvoorzieningen. Dat zal hij niet willen, omdat hij dan dezelfde nadelen krijgt. Hij heeft nu het leuke deel van het zieken huis. Zou er meer bijkomen, dan zou hem dat geld gaan kosten. Hij laat nu patiënten onderzoeken en geeft de uitslag van de diagnose. Bedden komen in zijn klinieken niet voor. Blijkt dat iemand iets on der de leden heeft, dan zal hij toch moeten doorverwijzen. Iedere arts gaat echter uit van zijn eigen ver antwoordelijkheid. Om een even tuele verkeerde diagnose te voor komen. zal de volgende arts bij wie de patiënt aanklopt nieuwe gege vens verzamelen. En dat leidt nu juist weer tot extra kosten en zeker niet tot die bezuiniging die men in de gezondheidszorg nastreeft". Sissingh ziet dan ook maar één voordeel in de komst van de 'medi- centers': "Ze kunnen wellicht de ongelijkheid in de gezondheids zorg wegnemen. In Nijmegen is dat al gebeurd. Bij wijze van expe riment werken de polikliniek van Boerema en de overige ziekenhui zen daar drie jaar op basis van ge lijkheid. Daar kunnen de zieken huizen wèl patiënten extra aanne men en krijgen ze ook extra geld-. Alleen dan kan je eerlijk beoorde len welk systeem het beste is". Voorkeur Voorlopig geeft Sissingh duide lijk de voorkeur aan de door de overheid gesubsidieerde zieken huizen. Ondanks alle bezuinigings operaties, die veel klinieken min of meer bedlegerig hebben gemaakt. Sissingh: "Bij het bezuinigen is men in 1983 uitgegaan van het bud get aan kosten dat we op dat mo ment hadden. Daarop is dan de kaasschaaftactiek toegepast. Zie kenhuizen die tot dan toe niet had den bezuinigd, konden die ingreep nog enigszins hebben. Zij leverden in zekere zin de verspilling in. Bij anderen die altijd kritisch naar de kosten en de uitgaven hadden ge keken, ging het niet om het beleg. Bij hen werd vanaf 1983 in het vlees gesneden. Dat geldt bij voor beeld voor de ziekenhuizen in Lei den, maar ook voor Rijnoord". Mede daardoor zag het er vier jaar geleden naar uit dat het Al phense ziekenhuis zelf op de snij tafel zou belanden. Ongeveer twin tig personeelsleden dreigden als gevolg van de bezuinigingen te verdwijnen. Sissingh: "Zover is het gelukkig niet gekomen. We hebben de problemen toen kunnen oplossen via natuurlijk verloop. Op die manier zijn zes a zeven forma tieplaatsen verdwenen. Bovendien hebben we de efficiency verbeterd door veel meer dingen in de dalu ren te doen die anders werden ge daan op momenten dat het erg druk was. Dat neemt niet weg dat we dit jaar alsnog fors hadden moeten ingrijpen als we van Den Haag niet een eenmalige uitbrei ding van het budget van 454.000 gulden hadden gehad. Met het Dia conessen-ziekenhuis in Leiden en het St. Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp behoren wij tot de twintig knelpunt-ziekenhuizen van Neder land. Daarmee is toegegeven dat wij aan de grens van onze moge lijkheden zaten. In zo'n situatie zou de concurrentie van een Boerema kliniek dus helemaal oneerlijk zijn". EHBO-dienst Zolang niet sprake is van een structurele uitbreiding, beschouwt Sissingh de tegemoetkoming uit Den Haag als een 'appeltje voor de dorst': "We komen daar zeker te kort aan. Om een voorbeeld te noe men. We draaien als enige in de re gio een 24-uurs EHBO-dienst. Om dat we klein zijn krijgen we daar heel weinig geld voor. Voor een groot deel moet het geld dus ko men uit het eigen budget. Aan uit breiding van personeel hoeven we Directeur J. Sissingh worden weggenomen niet te denken, hoe hard dat ook nodig is. Dat kunnen we pas over wegen als we ook op langere ter mijn zekerheid hebben. Je kunt toch geen mensen aantrekken die je misschien over een jaar weer moet ontslaan". Ondanks alle financiële perike len wordt door Rijnoord nog altijd 'groot' gedacht. Volgend jaar wordt het ziekenhuis uitgebreid met een polikliniek met onder an dere twee operatiekamers, twee EHBO-units en een dagbehande lingscentrum met achttien bedden. De financiering is inmiddels rond, zodat met de aanvraag-procedures kan worden begonnen. Sissingh: "Het lijkt tegenstrijdig. Aan de ene kant zeggen dat je weinig of geen geld hebt en aan de andere kant nieuwe investeringen doen. Het punt is echter dat die uitbreiding hard nodig is en dat we daarvoor ook extra geld krijgen. Dan moetje het risico dat je later weer wordt gekort, durven nemen". De uitbreiding past in het stre ven van Rijnoord naar een 'com pleet' ziekenhuis. Het is ook geen toeval dat Sissingh zeven jaar gele den niet alleen directeur is gewor den van Rijnoord, maar tegelijker tijd ook van het verpleeghuis Oudshoorn, dat zich op hetzelfde terrein bevindt. "We willen een concentratie van alle zaken die te maken hebben met gezondheids zorg, zodat we alles goed op elkaar kunnen afstemmen". Om die reden heeft Rijnoord in 1985 ook in principe ja gezegd toen het werd gepolst over een mogelij ke verhnj7ing van de reumakliniek Sole Mio yan Noordwijk naar Al phen. Hetzelfde geldt voor de de pendance van het dagbehande lingscentrum van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. "Zowel voor het een als voor het ander hebben we ruim te. De vraag is echter wat Sancta Maria en Sole Mio willen. Voor de dependance van Sancta Maria kan hier op het terrein een apart ge bouw worden neergezet. Er zijn ook mogelijkheden in de directe omgeving, bij voorbeeld bij het RIAGG". Positief De procedure om een afdeling van Sancta Maria in Alphen te krij gen, is bijna afgerond. Het college van ziekenhuisvoorzieningen heeft al een positief advies uitgebracht aan de staatssecretaris van WVC. Ook de districtscommissie Zuid- Holland-Noord en de Provinciale Raad voor de volksgezondheid hebben zich inmiddels uitgespro ken vóór de plannen van Sancta Maria. Eind deze maand wordt uit sluitsel verwacht van Gedeputeer de Staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Blijft alles vol gens plan verlopen dan kan het dagbehandelingscentrum psychia trie in Alphen volgend jaar al een feit zijn. Anders ligt het met de reumakli niek. De directie van Sole Mio heeft een voorkeur voor het acade misch ziekenhuis in Leiden. Daar entegen heeft de Provinciale Raad (een adviesorgaan van GS) Rij noord als meest geschikte en goed ALPHEN AAN DEN RIJN - Wis ten de bezoekers vorig jaar in de mensenmassa niet meer welke kant ze werden opgestuwd, de or ganisatoren van de Jazznight Al phen staan nog altijd stevig met beide benen op de grond en gaan hun eigen weg. Ze laten zich niet meeslepen in de vaart van het suc ces, belangrijkste kenmerk van het evenement in Avifauna. Elk jaar kwamen er meer bezoe kers, maar voor de zesde editie ko mende zaterdagavond zijn expres minder kaarten verkocht. En dat terwijl de organiserende stichting zich vorig jaar bij de vie ring van het eerste lustrum (met liefst drieduizend bezoekers) suf piekerde. 'De nacht' was uit zijn jasje gegroeid. Moest het nog gro ter? Werd het geen. tijd dat arties ten wereldfaam kwamen? koopste plaats aangewezen. Sis singh: "Besloten is nu dat de ziek tekostenverzekeraars en de betrok ken ziekenhuizen kostenplaatjes maken. Die moeten in december klaar zijn. Aan de hand daarvan wordt beslist waar Sole Mio naar toegaat. Dat betekent niet dat de zaak dan ook meteen is afgerond. Alle adviesorganen moeten dan nog hun mening geven dan de staatssecretaris, zodat het nog wel enkele jaren kan duren voordat be kend is waar Sole Mio komt". De enige voorwaarde die Rij noord aan een mogelijke komst van Sole Mio naar Alphen heeft ge steld, is een extra budget. Anders dan de psychiatrische afdeling van Sancta Maria moet Sole Mio im mers een 'geïntegreerd deel' van Rijnoord of het AZL worden. Afbouwen Dat alles betekent nog meer fi nancieel risico voor Rijnoord dat de afgelopen jaren niet alleen is ge kortwiekt door 'Den Haag', maar ook door de gemeente Alphen. Sis singh: "In dit geval nemen we ech ter niemand iets kwalijk. De tekor ten zijn door Alphen steeds aange vuld, zonder dat er enige verplich ting was. Jarenlang hebben wij een blanco cheque gehad. Tot 1984. Toen is overeengekomen dat de bijdrage van de gemeente tot 1993 geleidelijk zou worden afgebouwd. Uitgaande van 430.000 gulden drie jaar geleden. Uiteraard kan je dan zeggen, investeer niet meer, maar dan kun je niets pakken". Nee. Er zijn vierhonderd kaarten minder op de markt gebracht dan vorig jaar, toen de bezoekers stroom bij tijd en wijle volledig vast liep. De 2600 kaarten zijn in middels wel allemaal verkocht. In totaal telt het programma vijf tien deelnemende formaties, waar onder net als sinds 1984 al Alphe- naar Toon Roos met zijn formatie Face to Face. Andere 'lokale in breng in dit feest van nationale al lure met internationale artiesten' (aldus burgemeester Paats in zijn voorwoord) komt van de big band van het Aarlanderveense fanfare corps DSS. Opvallende verschijning vormt ook Speling, negen vrouwen die la- tin-jazz brengen. 'Overige artiesten: 'wereldkam pioen' mr. Max Collie, D'Wösch- bratt Band, Harry Verbeke/Carlo de Wijs kwartet met Max Teawhist- le, Didier Geers Group featuring Jan Harrington, The Deep River Quartet, Little Willie Littelfield, Avalanche en Eddie 'Guitar' Burns, Adrienne West met trio Da- da Moroni, J.C Tans Rockets, Leidsch Studenten Jazz Gezel schap, Quintet Fapy Lafertin en Bourbon Skiffle Company. De Jazznight begint om half negen. De presentatie is in handen van Wim Koster. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Da Costastraat in Alphen is vannacht voor honder den guldens aan sieraden ont vreemd. De inbrekers namen bo vendien vierhonderd gulden, ze ventig Duitse marken, 17 girobe taalkaarten en een paspoort mee. Samenwerkingsverband vreest ontslag medewerkers SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim is niet bereid om extra geld te steken in de be strijding van seksueel geweld. De stichting Samenwerkings verband tegen Seksueel Ge weld, die werkzaam is in de Leidse regio, loopt daarmee een bedrag van 3000 gulden Wethouder W. Maris-Dikker merk te gisteravond tijdens een vergade ring van de commissie welzijn op dat de stichting Gezondheidsvoor lichting en Opvoeding in Lisse (GVO) op dit gebied een duidelijke taak heeft binnen de hele regio, waarin ook Sassenheim valt. "Er is dus geen reden om de activiteiten die in Leiden worden georgani seerd ook nog eens te subsidië ren", aldus de wethouder. De com missie legde zich bij het besluit Het uitblijven van eqn subsidie kan overigens grote gevolgen heb ben voor de Leidse stichting. Tot op heden heeft zij zich kunnen be druipen met subsidies van de ge meente Leiden, de provincie Zuid- Holland en diverse gemeenten uit de streek. De provincie is echter niet bereid de subsidie voort te zet ten, terwijl Leiden als voorwaarde heeft gesteld dat regiogemeenten ook hun steentje moeten bijdra gen. De stichting vreest nu dat be paalde activiteiten noodgedwon gen moeten worden stopgezet en ontslag van personeel niet uitge sloten is. Chantage len meebetalen, voelt ook Sassen heim er niets voor 'het gat te dich ten'. De Sassenheimse commissie welzijn was gisteren overigens he lemaal niet scheutig met geld. De stichting Basiseducatie Volwasse nen hoeft eveneens geen illusies te koesteren voor wat betreft een ex tra bijdrage uit Sassenheim. Wet houder Maris toonde zich boven dien weinig ingenomen met de wij ze waarop de stichting de proble men probeert op te lossen. "Het aanleggen van wachtlijsten is on aanvaardbaar en het is zeker niet het juiste middel om gemeenten aan te sporen tot aanvullende sub sidies. Dat riekt naar chantage", al dus de wethouder. Volgens haar ligt de oplossing veeleer in het in schakelen van vrijwilligers. Ook het Jongeren Adviescen trum (JAC) hoeft niet te rekenen op extra geld uit de gemeentekas. De aanstelling van betaalde krach ten plaatste het JAC voor een aan zienlijk exploitatietekort. Omdat de meeste regiogementen niet wil- KATWIJK - De strandtrein Kat- wijk-Scheveningen zal voorlopig nog geen vaste verbinding tussen beide badplaatsen kunnen onder houden. De gemeente Den Haag studeert nog op de richtlijnen waaraan de Scheveningse initia tiefnemer H.J. de Bruijne zich heeft te houden. Het belangrijkste vraagstuk dat door de ambtenaren moet worden opgelost is of het strand kan wor den beschouwd als openbare weg. Als dat het geval is moet De Bruij ne aan een aantal aanvullende voorwaarden voldoen. Zo zal hij onder meer moeten beschikken over een touringcar-vergunning. De Scheveningse hotel-expoli- tant noemt de hele gang van zaken 'te dwaas voor woorden'. "Er is zelfs al geopperd dat ik de lijn dienstvergunning van de NZH zou moeten afkopen. Dat is toch idioot voor een toeristische attractie", zegt een verontwaardigde De Bruijne. Een woordvoerder van de ge meente Den Haag bevestigt dat de voorwaarden waaronder de strand trein een vaste verbinding tussen Scheveningen en Katwijk zou mo gen onderhouden, nog steeds niet op papier staan. "De verkeers dienst van de politic beraadt zich daar momenteel over", zegt hij, "en we moeten eerst hun rapport af wachten". De woordvoerder be aamt dat het allemaal wat lang duurt. "Maar het strand is een erg kwetsbaar gebied en voordat we onze toestemming geven moeten we ervan overtuigd zijn dat de overeenkomst met De Bruijne goed in elkaar zit". De strandtrein heeft tot nog toe alleen experimentele ritten ge maakt vanaf het Scheveningse ha venhoofd tot aan de gemeente grens van Wassenaar. Met ingang van 15 september zou de strand trein ook naar Katwijk rijden. Dronken achter het stuur ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee mannen zijn vannacht bekeurd omdat zij dronken achter het stuur zaten. Tijdens surveillances op de Alphense Prinses Margrietlaan en de Concertweg, werden beide au tomobilisten aangehouden. Bij hen is de bloedproef afgeno- WOENSDAG 16 SEPT Alphen schrijfavond Amnesty In ternational in Skippy, Thor- beckestraat, 20.00 tot 22.00 Katwijk voorlichtingsavond van de Ver. van reuma-patiënten in het gezondheidscentrum, Groen van Prinstererweg, Huishoudshow met diverse evenementen, Groenoordhallen, 19.00 tot 22.30 uur. film: 'Letter to Brezhnev' van Chris Bernaard, aanvang 20.00 en 22.15 uur, LVC, Breestraat 66. theatergroep 'Purper' met 'Purpers vijfde', mmv Adel- heid Roosen en Karin Bloe men, Leidse Schouwburg, aanvang 20.15 uur. lezing over de geschiede nis van de tram in Utrecht, spreker tramhistoricus W. van Doom, aanvang 20.00 Hoofdstraat om 19.00 uur. biertapwedstrijd in Kasa- nova, Hoofdstraat, aanvang 19.30 uur. Ter Aar extra poppententoonstel- ling in bibliotheek De Aarle zer. 18.30 tot 20.30 uur. Valkenburg nispastoraat door Ds. Eer beek voor de N.C.V.B. aan vang 20.00 uur in de zaal van DONDERDAG 17 SEPT film: 'Tiempo de Monr'. van Jorge Aliteriana, LVC, Breestraat, 21.15 uur. Lak-productie 'Elektra'. 20.30 uur, LAK-theater, Cle- veringaplaats 1. Leidato Huishoudshow met o.a. modeshows, mop penwedstrijd, talentenjacht en soundmix/playbackshow, Groenoordhallen, 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 lezing: 'Porque se van', over een Spaans bergdorp, Kapelzaal K&O, Hazewind- steeg, 20.15 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren, Troef, Stationsweg 32, 20.00 tot 21.30 uur. spreekuur voor jongeren met vragen over dienst plicht, WDM, Breehuys, Breestraat, 19.00 tot 22.00 postzegelruilavond van de ver. Philatelica in het Dr. Visser 't Hooftlyceum, te vens veiling, verloting en bingo, aanvang 19.30 uur. spreekbeurt van drs. P. Pot over 'Armenzorg in Lei den gedurende de achttiende eeuw', 20.00 uur in de ten- toonstelligszaal van het Ge meentearchief, Vliet 45. Leiderdorp voorlichtingsavond over 'Kind, ziekte en veiligheid', Sjelter, Heemraadlaan 67, houdt discussie-avond i verplicht exacte vakken voor meisjes. Dienstencentrum, Lijtweg 9, aanvang 20.30 uur. Voorscholen rondleidingen in Kasteel Duivenvoorde, om 14.00 en 15.30 uur VRIJDAG 18 SEPT Alphen kunstmarkt in de Ridder hof van 17.00 tot 21.30 uur. Leiden Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen met o.a. modeshows, 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur bingo in clubhuis Matilo, 126, vang DEN HAAG/RIJNSBURG - "Mijn cliënt is het slachtoffer geworden van zijn eigen goedheid. Wie gaat er nou samen met een ander in zijn eigen dorp. zijn eigen bank over vallen en intussen boodschappen doen?" Mr. De Milliano-Machielse, raadsvrouw van de 48-jarige Rijns- burger, had weinig moeite om de Haagse rechtbank gistermiddag te overtuigen van de onschuld van haar cliënt. Hij was niet mede plichtig aan de overval op de Bondsspaarbank in Rijnsburg op 12 juni van dit jaar. En daarvan wa ren ook de officier van justitie en de rechtbank overtuigd. Zijn voor arrest werd daarom opgeheven, zo dat de Rijnsburger naar huis terug kon. Hij werd overigens wel tot drie maanden veroordeeld voor het helen van gestolen geld. Op 11 juni haalde de Rijnsburger een jongen op die in een gevange nis in Zutphen een straf uitzat voor een overval. Hij mocht met proef verlof en zou dat doorbrengen bij de Rijnsburger, die zich tot doel had gesteld verslaafde jongeren die bij hun ouders waren weggelo pen weer op het rechte pad te krij gen. Deze jongen had een schuld bij de Rijnsburger van bijna 7.000 gulden. Hij had geld geleend, maar ook spullen van de man gestolen om drugs te kunnen kopen. De Rijnsburger werd door zijn advocaat geschetst als een man die alles voor de jongens overhad. "Hij deed boodschappen voor hen, kookte en reed stad en land af', zo zei De Milliano. Zo ook de dag na dat hij de jongen had opgehaald uit de gevangenis. De jongen zou naar Amsterdam gaan en 's nachts weer worden opgepikt door de Rijns- burger. De jongen wilde echter eerst naar het winkelcentrum, waardoor voor de Rijnsburger de mogelijkheid ontstond om zijn ge repareerde scheerapparaat op te halen. Hij kwam terug bij de auto, stapte in en na enige tijd kwam de jongen. Die gooide een plastic tas op de achterbank en ze reden weg. Pas later bleek dat de jongen in de tus sentijd de bank had beroofd en met ruim 168.000 gulden was ver trokken. "Ik wist daarvan niets", vertelde de verdachte gistermid dag. Hij bracht de jongen naar Am sterdam, ging zelf naar een vriend en haalde hem 's nachts weer op.. Toen kreeg hij de 7.000 gulden con tant terug. De volgende dag wer den beiden opgepakt. Een getuige had de auto met hen zien wegrij den en het nummer opgenomen. Tijdens de zitting raakte ook offi cier van justitie mr. Van den Broek overtuigd van het feit dat de man niet aan de overval had deelgeno men. Resteerde het in ontvangst nemen van het geld, waarvan de Rijnsburger had moeten weten dat het van diefstal afkomstig had moeten zijn. Voor heling vroeg hij daarom vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf, voor de medeplichtigheid aan de overval vrijspraak. Zijn raadsvrouw, mr. De Millia no, vroeg de rechtbank te volstaan met een gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest. Volgens de advoca te was haar cliënt, "een goede sul", slachtoffer van een "gewiekste cri mineel". Bovendien vroeg zij de rechtbank de voorlopige hechtenis te schorsen. Na een korte schorsing besloot de rechtbank niet alleen tot schor sing van de hechtenis, maar ook tot een onmiddellijke uitspraak. De Rijnsburger werd tot drie maan den - iets minder dan zijn voorar rest - veroordeeld en kon dus als vrij man de rechtszaal verlaten. NIEUWKOOP - Tussen de vele enthousiaste watersportertjes die dit seizoen trots met hun eerste zwemdiploma thuiskwamen, neemt de 7-jari ge Jelke Wijman uit Nieuwkoop een bijzondere plaats in. Jelke is aller gisch voor chloor en daarom was het voor hem niet mogelijk in het open luchtzwembad te oefenen en af te zwemmen. Na rijp beraad werd besloten dat Jelke het diploma A in de Nieuwkoopse Plassen zou mogen behalen. Het is vermoedelijk voor het eerst sinas het openluchtzwembad werd gebouwd dat er weer iemand afzwom in de Nieuwkoopse Plassen", aldus Jelkes vader. "Maar wat moesten we? Jelke krijgt uitslag van dat chloor- water en zijn ogen ontsteken. Het is zo belangrijk hier dat kinderen kun nen zwemmen, te meer omdat we wel eens met de boot weggaan. En dan kan je zo'n jongen toch niet altijd in het zwemvest houden?". Jelke had er geen bezwaar tegen om voor de fotograaf nogmaals een duik in de Nieuwkoopse Plassen te nemen. Vastberaden sprong hij vanaf de botensteiger bij 'Plaszicht', waar hij ook zijn diploma behaalde, in het water en zwom een rondje. "Tien lessen heb ik gehad van badmeester Teun Edelman. Die ging zelf mee het water in. Natuurlijk niet met het afzwemmentoen was ik alleen. Het was niet altijd mooi weer. Eén keer waaide het hard en stonden er hele hoge golven. Koud? Dat viel best mee Jelke heeft de smaak dan ook te pakken. Volgend jaar wil hij proberen het b-diploma te halen. Hij houdt er al rekening mee dat het in aanbouw zijnde overdekte bad eveneens met chloor wordt gereinigd. "Dan vraag ik weer of ik in de Plas mag". (f0t0 Nanno Bloupoti Goede sul slachtoffer van crimineel'

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16