Aantasting van groene hart dreigt Wethouder best te porren voor nieuw raadhuis Startsein reconstructie 'weg van zeven miljoen' Gemeentehuis houdt 'koopavond' Zoeterwoudse boeren verkeren langzamerhand in noodsituatie Oegstgeester scholieren tijdens pauze alvast in toom gehouden Wij komen naar üw... PAGINA 14 REGIO LEIOEN WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 OEGSTGEEST - De Oegstgeester wethouder A. Kohlbeck (PvdA) is best te porren voor de bouw van een geheel nieuw gemeentehuis. De socialistische bestuurder liet zich tijdens een ledenvergadering van de PvdA, gisteravond, als eer ste lid van het college van B en W in het openbaar uit over de plan nen die twee hoge ambtenaren in het dorp hebben gemaakt. Kohl beck beheert onder meer de porte feuilles personeelszaken en open bare werken. Bovendien is hij wet houder van milieu en energie en bouw- en woningtoezicht. Juist de ambtenaren van die afdelingen zit ten het krapst en het slechtst in hun werkruimte. Zoals bekend hebben B en W de discussie met raadsleden over het gemeentehuis tot nu toe door ge meentesecretaris F. Willeme laten voeren. Officieel hebben B en W nog geen standpunt ingenomen. In de gemeenteraad lijken WD en D66 (goed voor acht van de 17 ze- teis) nog het meest voor totale nieuwbouw op het parkeerterrein Nieuw Voordorp VOORSCHOTEN - Op 94-jarige leeftijd is in Katwijk Geertruide Wetter overleden. Mevrouw Wetter is de oud-directrice van het voor malige Voorschotense kinderhuis Nieuw Voordorp. Wetter werd op 2 juni 1893 geboren. Zij heeft gedu rende twee perioden in Voorscho ten geleefd: van 1927 tot 1981 en van 1982 tot 1987. Sedert mei dit jaar tot haar overlijden en tussen twee voornoemde perioden in woonde zij in Katwijk. zijn LEIDERDORP - De afdelingen burgerzaken en voor lichting van het Leiderdorps gemeentehuis zullen vanaf 1 oktober één avond per week worden openge steld. Leiderdorpers die overdag niet in hun woon plaats zijn, kunnen voortaan op woensdagavond van half zeven tot acht uur in het gebouw aan de Staten- daalder terecht. Daar staat tegenover dat de loketten 's middags alleen nog maar voor echt dringende geval len (aangiften van geboorten en overlijden bijvoor beeld) zijn geopend. Het gaat voorlopig om een proef van een half jaar wordt er naar de mening van het gemeentebestuur te weinig gebruik van de avondopenstelling gemaakt, dan vervalt de 'koopavond'. Het gemeentebestuur heeft besloten om burgerza ken en voorlichting een avond open te houden omdat de politiek daar al jaren om vraagt. Met name D66 drong er keer op keer op aan dat Leiderdorp als foren sengemeente haar burgers ook buiten kantoortijden de mogelijkheid moest bieden om bijvoorbeeld voor de aanvraag van een paspoort of rijbewijs bij het loket terecht te kunnen. D66 hield zelfs een enquête onder de Leiderdorpse bevolking. Daaruit bleek dat driekwart van de bevol king positief reageerde op de vraag of de afdeling bur gerzaken één avond per week geopend zou moeten bij de Lijtweg of aan de Lange Voort te zijn. De rest van de raad, inclusief de PvdA-fractie, is nog lang niet aan dat idee toe en wil eerst allerlei mogelijkheden om in het Wilhelminapark bij te bouwen, onderzoeken. Wethouder Kohlbeck gaf ten Wethouder Kohlbeck: Nieuw- overstaan van de PvdA-leden toe bouwoptie met meer dan gemiddel- dat de uitkomsten van het door de interesse bekijken...' (archieffoto) eerste ambtenaar Willeme geleide sen. Niemand wil een dief val onderzoek ook het college danig eigen portemonnee zijn. De n hebben verrast. Die uitkomsten bouwoptie moet dan ook met wijzen namelijk heel duidelijk in de richting van totale nieuwbouw. Dat zou de beste en 'goedkoopste' oplossing zijn van de ambtelijke huisvestingsproblematiek. "Wij hebben de ambtenaren zelf om zo'n onderzoek gevraagd maar dat wij voor dergelijke conseqenties zouden worden gesteld, hadden we niet gedacht. De vraag die zich nu namelijk op heeft gedrongen is: wat let ons nog om voor nieuw bouw te kiezen? Een stuk met die strekking wilden we echter nog niet de raad in brengen. Je kunt niet zeggen: de sommetjes en de cijfers kloppen, jongens: nieuw- ZOETERWOUDE - Het groene hart van Zoeterwoude be- bouw De burgerij immers wist staat nog steeds, maar het loopt gevaar omdat bij veel be- nog nergens van, stond op een heerders ervan, de kleine boeren, langzamerhand een ook™!? raatTwas nog lang^" ver noodsituatie begint te ontstaan. Hun bedrijven zijn door niet". maatregelen als de melkquota- en de mestoverschottenre- De PvdA-leden vroegen hun geling nauwelijks rendabel meer. wethouder of de passieve opstel ling van B en W soms als passieve De strenge provinciale en gemeen- steun aan Willeme moet worden telijke regels beletten de boeren opgevat. Kohlbeck ontkende dat. 'een ander gebruik van hun grond Hij voegde er echter onmiddellijk dan alleen voor veeteelt. Wil men aan toe: "Maar als nu blijkt dat de verzorgers van het groene land- nieuwbouw beter en goedkoper is. schap laten voortbestaan, dan zal dan moetje dat gegeven niet uit de er aan die regels wat moeten wor- weg gaan. Dat we tien jaar geleden den gedaan. hebben besloten het huidige ge- Zo luidde gisteravond de conclu- meentehuis voor 6,1 miljoen te ver- sie na het gesprek dat het meren- bouwen, betekent niet dat we nu deel van de Zoeterwoudse boeren niet tot nieuwbouw mogen beslis- op initiatief van de PZ-raadsleden ge- Voor de avondopenstelling vervalt wel de middag. In de praktijk was de afdeling burgerzaken de afgelo pen maanden na de lunchtijd toch al gesloten. Aan vankelijk werd gesteld dat het hier om een noodmaat regel ging vanwege het gebrek aan personeel. Later trad de gewenning in. Wel is en blijft het mogelijk dat bijvoorbeeld pas poorten of rijbewijzen na twaalven bij de receptie kunnen worden afgehaald. Voordat Leiderdorp tot de proef besloot, deden ambtenaren de afgelopen maanden uitgebreid onder zoek naar de ervaringen die gemeentehuizen in ande re plaatsen hebben met de openingstijden. Daaruit bleek dat de meeste gemeenten van vergelijkbare grootte alleen 's ochtends zijn geopend voor wat de afdeling burgerzaken betreft en dat Leiderdorp met die middagen dus aan de ruime kant zat. Oegstgeest bijvoorbeeld is van half negen tot half één geopend plus een avond per week van zeven tot acht. Warmon- ders kunnen van kwart over acht tot kwart over twaalf in het gemeentehuis terecht, de 'koopavond' die men daar hanteerde is inmiddels vanwege gebrek aan be langstelling afgeschaft. In Voorschoten geldt even eens een ochtendopenstelling, 's middags kan men op afspraak terecht. En de Wassenaarse gemeentebe stuurders zijn momenteel bezig met een avondopen stelling op donderdag. Kleine slokjes grote wijnen WASSENAAR - De zeldzaam ste en duurste wijnen liggen de komende weken binnen hand bereik in Wassenaar. Bij wijn handel Klerks kunnen iedere vrijdagavond en zaterdag klei ne slokjes proeven van wijnen die per fles tussen de 200 en 700 gulden kosten. Volgens de persberichten is Klerks van nobele gedachten vervuld. Als enthousiast wijn- liefhebber wil hij een breder publiek de mogelijkheid bie den kennis te maken met de wijnen, 'die door een enkeling ooit gekocht zullen worden'. Er zit natuurlijk meer achter. In de ene gemeente drinken mensen veel, in de andere gemeente duur (en veel). Wassenaar is een gemeente uit de tweede catego rie en het is dan ook allerminst toevallig dat Klerks hier 'de grootste slijterij-wijnhandel van de Randstad' heeft geves tigd. OEGSTGEEST - Zo'n drie jaar is het nu geleden dat neringdoenden van de Oegstgeester winkelcon centratie Lange Voort hun beklag deden over overlast van op hun werkterrein pauzerende leerlingen van de Duinzigt-mavo en -lavo. Overleg tussen de scholieren, schoolleiding, politie en de winke liers leidde tot enkele maatregelen en verbroedering. De leerlingen bleven het winkelcentrum bezoe ken, maar de overlast was verdwe nen. Anno 1987 grijpt Duinzigt-di- recteur drs. A. J. Vermet aan het be gin van het nieuwe schoolseizoen nog altijd naar de microfoon van de schoolintercom om de leerlingen "van begin af aan in toom te krij gen", zoals hij het zelf noemt. Mevrouw L.H. Münninghof-Huls van de stichting winkelcentrum Lange Voort - zij is op Duinzigt ze ker geen onbekende - zegt als woordvoerster van de middenstan ders: "Niemand wil geduvel". Maar is dat er dan? "Nee hoor, er is niets aan de hand maar ik heb vrijdag wel even met de directeur gebeld omdat ik razend was op een jongen die met zijn bromfiets in de hal stond en die toen ik hem wegstuur de dat ding aanzette bij het verla ten van de hal. Dat was een gigan tisch lawaai. Dat ding voldeed vast niet aan de normen, zal ik maar zeg gen. Dat was vrijdag (4 september, red.). Ik wilde dat die jongen zijn excuses kwam aanbieden en dat heeft hij inmiddels ook gedaan. Al lemaal niet zo ernstig, dat weet ik wel, maar ik heb toch maar gebeld omdat er anders eerst het weekein de overheen gaat en dan is iedereen het al weer vergeten. Nee, proble men zijn er niet meer. Vroeger wel, toen gingen ze in heel grote groe pen voor de winkels staan, blok keerden de ingang, enfin, iedereen kent dat verhaal. Maar van beide kanten wordt tegenwoordig meer tolerantie betoond. Zij begrijpen datje niet met zijn vijfentwintigen een winkel binnen kunt. En zelf kan ik me best voorstellen dat ze even willen darren in die twintig minuten dat ze vrij hebben. Ze mo gen hier best lopen, maar niet stoei en, want dan vallen ze tegen de klanten aan. Ach, het zijn echt kin deren. Het gaat er nu alleen nog maar om dat de nieuwe jongens in het gareel worden gehouden. Vroe ger ging ik aan het begin van nei schoolseizoen zélf voor de klassen staan. Vermet heeft het dit jaar zélf gedaan". Vermet: "Nee hoor, er is echt niets aan de hand, geen indianen verhalen s.v.p. Van die jongen met die bromfiets, daarvan is gebleken dat hij niet eens op onze school zit. De school is weer begonnen, er gaat dus een nieuwe lichting naar buiten. En dat is net als met jong vee dat de wei in komt. Je moet ze de eerste de beste schooldag in toom krijgen". Luttele ogenblikken later geeft Vermet toe te begrijpen dat sommi gen zijn verhaal door de intercom spuugzat zijn. De directeur zegt er bij dat de surveillant die de school nog altijd met de leerlingen meestuurt naar de Lange Voort ook niet zozeer meer als preventief is bedoeld - er hoeft immers niets meer te worden voorkomen want er is niets aan de hand - maar meer als het inlossen van "een morele verplichting". Want: "Er zijn af spraken gemaakt met de winke liers. Al die regels wil ik strak aan houden. Al was het alleen maar voor een stuk duidelijkheid. Ineke Batelaan en Ton Ringersma met burgers hadden. Ook na het gesprek werd duide lijk dat er verschillen van inzicht zullen blijven bestaan tussen de boeren en de burgers. De boeren willen graag de kleiruggen afgra ven die door hun landerijen lopen. Men kampt daar met slechte gras- groei en de boeren hebben met na me tijdens het oogsten veel last van die kleiruggen. De burgers vin den deze ruggen, de oudste over blijfselen van de stroompjes die vroeger naar de Rijn liepen, juist beeldbepalend. Voor een ontgrondingsvergun- ning moet een boer bij maar liefst negen instanties terecht. En dan nog krijgt hij meestal nul op re quest. Snijmais Als de Zoeterwoudse burgers het over groen hebben, vragen de boe ren zich af welk groen ze eigenlijk bedoelen. Om hun inkomsten te verbeteren zouden de boeren graag vergunning hebben om op gedeel ten van hun land produkten als snijmais, struiken of bloemen te te len. Ook zijn er die mogelijkheden zien in het plaatsen van caravans, dan wel het opslaan ervan in lood- Boer Wim van Rijn ziet genoeg mogelijkheden om deze ideeën op een 'landschapsvriendelijke' ma nier uit te voeren. Hij stelt als voor waarde dat het aanzicht van de dij ken, noch dat van het binnenste van het groene hart wordt aange tast. Goed overleg met de gemeen te. die flexibeler in de regelgeving moet worden, kan ertoe leiden dat de boeren kunnen blijven bestaan, aldus Van Rijn. Er is geen operatie nodig om het groene hart te behouden, conclu deerde raadslid Ringersma. Er hoeft geen bos of industrie te ko men. Oplappen is volgens hem mo gelijk, daar zijn deze avond genoeg ideeën voor aangedragen. Wat de PZ-man nu wil: de kwestie eerst in de fractie gaan bespreken. Vervol gens hoopt Progressief Zoeterwou de in de raad vragen hoe dat pre cies met die regelgeving voor boe ren zit en of een en ander niet ver soepeld kan worden. Einde aan verkeersoverlast Dorpsstraat Alternatief woon-werkverkeer Warwond OEGSTGEEST/WARMOND/SAS- SENHEIM - De Haarlemmertrek vaart (S54) wordt een weg van 7,1 miljoen gulden. De aannemer die de reconstructie van de weg uit voert, heeft de dienst verkeer en vervoer van de provincie Zuid-Hol land toegezegd de klus voor de bouwvak van 1988 te hebben ge klaard. De gemeentebesturen Oegstgeest, Warmond en Sassen- heim kunnen na tien jaar wachten hun oren niet geloven. Hoe dan ook: Gedeputeerde Th. Jansen (WD) onthulde gisteren op Sas- senheims grondgebied, nabij de Klinkenbergerpias (Put van Men- ten) en het viaduct bij de A44, het opschrift van het bord bij de werk plek. Met een bulldozer schoof hij symbolisch de eerste hopen zand opzij. De aanleg van de weg is be gonnen. Behalve het weer geschikt ma ken van de S54 voor auto's, behelst de reconstructie ook de aanleg van een losliggend fietspad, dat voor een deel door het ook al door de provincie te ontwikkelen recreatie gebied bij de Klinkenbergerpias zal voeren. Voorts wordt de aan sluiting op de rijksweg A44 aan het Sassenheimse uiteinde van de weg verbeterd. Vooral Oegstgeest en Warmond zijn dolblij met de reconstructie waar al sinds 1979, toen de weg voor gemotoriseerd verkeer volle dig werd afgesloten, op wordt ge wacht. Voor deze beide gemeenten moet de openstelling voor gemoto riseerd verkeer van de provinciale weg een fikse verlichting beteke nen van het huidige intensieve ge bruik van delen van hun eigen we gennetten. Zo komt er in Oegst geest een einde aan de verkeers overlast in de Dorpsstraat en ande- Gedeputeerde Jansen (VVD, tweede van links) heeft zojuist het informatiebord op de werkplek onthuld. Achter hem staat de bulldozer klaar waarmee hij later het startsein voor de reconstructie van de S54 zal geven (folo Henk Bouwman) alsmede tussen 15.00 en 17.00 uur verboden gebied. Tot die maatre gel was overgegaan om de vele scholieren die er dagelijks fietsten, te beschermen. Op die maatregel was door tal van ouders en door een actiegroep van scholen in het Leidse Hout- kwartier hevig aangedrongen, me moreerde de Oegstgeester wethou der Kohlbeck (openbare werken, PvdA) in zijn toespraak. re niet op druk verkeer berekende straten. In Warmond wordt ge hoopt dat de Haarlemmertrekvaart een alternatief wordt voor het' woon-werkverkeer dat nu de Oran je Nassaulaan-Sweilandstraat-He- renweg-Oosteinde dagelijks ge bruikt. Gedeputeerde Jansen gaf na zijn avontuurtje met de bulldozer in motel Sassenheim ten overstaan van een omvangrijke groep promi nenten toe dat de reconstructie van de weg erg lang op zich had laten wachten. Hij dankte de gemeenten Warmond en Oegstgeest voor de "souplesse" en "het geduld" dat deze hebben betoond bij het oplos sen van de problemen die ontston den nadat de provincie in 1979 aan kondigde de S54 "tijdelijk" volle dig af te sluiten voor gemotori seerd verkeer. De periode daarvoor was de weg voor auto's op doorde weekse dagen tussen 7.30 en 9.30 De maatregel miste echter elke uitwerking. Gedeputeerde Jansen: "Automobilisten zijn niet gewend op hun klokje te kijken als ze een weg oprijden". En dus werd beslo ten de weg helemaal voor auto's af te sluiten. Deze met "tijdelijk" aan geduide maatregel wordt uiteinde lijk opgeheven zodra de weg klaar is. in 1988. Ook tien jaar is in pro vinciale terminologie "tijdelijk". Volgens Jansen duurde alles zo lang omdat de provincie grote moeilijkheden had met het verwer ven van de voor de reconstructie benodigde gronden. Gevoelens "De vlag wappert vandaag in Oegstgeest, Sassenheim en War mond", sprak de Oegstgeester be stuurder Kohlbeck verheugd. De Oegstgeester wethouder werd ook tot zijn eigen verbazing geacht na mens Sassenheim en Warmond het woord te voeren. Kohlbeck sprak kritische woorden richting Jansen. "De gespierde taal" die gemeente bestuurders de afgelopen tien'jaar richting provincie hebben laten horen, acht Kohlbeck "een goede vertolking van de gevoelens". De vertraging had volgens Kohlbeck niet alleen met de grondverwer ving te maken maar ook met al maar veranderende plannen. "Ze werden steeds mooier en duurder maar het duurde allemaal langer en langer". Zo heeft de provincie nog in 1981 toegezegd "alvast" met het fietspad te willen beginnen. Omdat later het Postviaduct in Saasenheim bij de plannen werd betrokken, ging het feest weer niet door. Kohlbeck maakte van de gele genheid gebruik te wijzen op het grote'belang vqn een fiets- en voet gangersbrug vanuit Haaswijk, over de Haarlemmertrekvaart, uitko mend op het fietspad bij de S54. Het recreatiegebied bij de Klinken- bergerplas wordt dan voor fietsen de en lopende Oegstgeestenaren eenvoudiger bereikbaar. Dat is in ieders belang. De gemeente Oegst geest wil dat de provincie de kos ten van die brug voor zijn rekening neemt. Uit informele contacten tij- dens.de borrel na de toespraken, is Kohlbeck duidelijk geworden dat de provincie van plan is medewer king te verlenen aan die brug. Haaswijklaan In Oegstgeest is door de aanleg van de S54 ook de discussie over de Haaswijklaan weer losgebar sten. Bewoners van de Dorpsstraat zouden graag zien dat die laan open gaat zodat verkeer van en naar de A44 via Haaswijk en de President Kennedylaan zich een weg door het dorp baant. Zij heb ben weinig trek om nóg een jaar op de aanleg van de S54 te wachten. Bovendien is het nog maar de vraag of als de reconstructie klaar is, het verkeer de S54 en niet langer de Dorpsstraat gebruikt. Haaswij- kers op hun beurt voelen heel wei nig voor 'misbruik' van hun Haas wijklaan. Bovendien moet de ge meente dan stoplichten plaatsen op het kruispunt met de Kleyn Proffijtlaan, vinden ze. De gemeen te op haar beurt ziet de noodzaak van zo'n investering - vermoedelijk 2,5 ton - niet in nu de S54 wordt geacht al het verkeer op te vangen. Het heeft er na gisteren alle schijn van dat de gemeente de Haaswijk laan pas na de reconstructie van de S54 openstelt. ...stuk van Nederland. Want waar iets te beleven valt, daar zijn wij. Met onze nieuwe promotiebus rijden wij dagelijks door de regio en bezoeken vroeg of laat ook uw woonplaats. Weet u het nog: Onze kleuren zijn blauw en geel. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14