TAD LEIDEN Steeds Opruimen vervuilde grond Langegracht kost 25 miljoen B en W voor twee extra kampjes LEIDSCH DAGBLAD B en W Idezen duurste oplossing Bewoners Trekvaartplein houden vast aan groot kamp Eis van 18 maanden cel voor heler s LEIDEN - De drie basisscholen aan het Valkenpad in de Merenwijk vieren deze week het 15-jarig bestaan. Het is in die tijd een beetje armoedig begonnen. Leerlingetjes vonden aanvankelijk onderdak in flatwoningen. De drie scholen hebben elk een eigen feestprogramma, maar vandaag vierden zij het derde lustrum samen. Daartoe werd vanmorgen een lange keten van leerlingen, ouders en leerkrachten gevormd tussen de flats in de Slaagh- wijk en de scholen aan het Valkenpad. Dat verbeeldde de band van de scholen met de flats waar het ruim 15 jaar geleden allemaal was begonnen. Bovendien kregen ouderen in de wijk bloemen aangeboden. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De vervuilde grond op de terreinen van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht en de Maresingel moet geheel worden afgegraven. Er mag niets achterblijven dat volksgezondheid en milieu nog in gevaar kan brengen. Burgemeester en wethou ders van Leiden kiezen daarmee voor de duurste oplossing, een klus die bijna 25 miljoen gulden kost. Het is niet alleen de duurste moge lijkheid om de vuile terreinen nabij EBR, stadsbouwhuis, Huigpark, Koningstraat en het Zwarte Pad schoon te maken, maar ook de meest grondige. Met deze groot schalige aanpak zou de gemeente namelijk in één jaar en vier maan den tijd van de vervuiling aan de Langegracht verlost zijn. Of dat lukt en wanneer het karwei kan worden aangepakt," is afhankelijk van medewerking en geldsteun van de rijksoverheid. En dat kan volgens wethouder Peters weieens een zaak van lange adem worden. Het college had de keus uit vier mogelijkheden die zijn opgesteld door de projectgroep 'Lange gracht'. Een onderzoeksbureau heeft de plannen bekeken. In de projectgroep hebben behalve amb tenaren ook buurtbewoners en werknemers van EBR, provincie Zuid-Holland en Inspectie Milieu hygiëne zitting. Deze partijen de len de voorkeur van B en W om de vervuilde grond zoveel mogelijk te verwijderen. Of dat ook zal gebeuren? Nog los van de vraag of gemeenteraad en later Gedeputeerde Staten met de ze keus instemmen, moet overleg worden gevoerd met het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM). De minister moet een bedrag van een slordige 22 miljoen gulden op tafel leggen. Het liefst ziet Leiden dat VROM alle kosten (24,7 miljoen) betaalt. Het is weliswaar gebruike lijk dat gemeenten zelf zo'n tien procent in de kosten bijdragen, maar Leiden zou graag van die ver plichting worden ontheven omdat de stad armlastig - een zogenaamde artikel-12-gemeente - is. Geen cent De gemeente heeft in elk geval nog geen cent gereserveerd voor het opruimen van de vervuilde grond, zei wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) gisteren in een toelichting op de voorkeur van het college. Hij vermoedt dat het een zaak van lange adem wordt al vorens er algehele overeenstem ming over het hoe en wanneer van de sanering is bereikt. "We weten nog niet wanneer met de sanering wordt begonnen. We dringen bij de provincie aan op een snel begin, maar op volgend jaar hoeven we al zeker niet te rekenen". Volgens de wethouder scoren de gasfabriekterreinen (in het meerja renprogramma bodemsanering) niet al te hoog. Evenmin is duide lijk waar de afgegraven grond naar toe moet. De tijdelijke opslagplaats voor vervuilde grond in Roomburg ligt volgens Peters niet in de lijn der verwachting omdat dat een tij delijk depot betreft. Bovendien hangt het af van welke methode van schoonmaken wordt gekozen. Volgens ambtenaar A.A. van den Berg van de gemeentelijke directie milieu is de kans het grootst dat de grond naar het provinciaal depot in Moerdijk zal worden afgevoerd. Polycyclische aromatische kool waterstoffen (PAK, een verzame ling chemische stoffen) en cyanide vormen de hoofdmoot van de ver vuiling, zo hebben onderzoeken uitgewezen. Sommige PAK-stof- fen zijn kankerverwekkend, maar er bestaat volgens Van den Berg geen gevaar voor de volksgezond heid omdat de meeste delen van het vervuilde gebied na ontdek king van de verontreiniging een schone bovenlaag hebben gekre gen. Vrijwel het hele terrein van het EBR is met PAK en cyanide ver ontreinigd, met zeer hoge concen traties in oude teerputten (vermoe delijk zit er tot op enkele meters diepte koolteer) en gashouders. Hoge concentraties doen zich on der meer voor achter het stads bouwhuis en tussen het stads bouwhuis en de flats, waar vroeger een haventje is geweest. Ook het grondwater van het EBR-terrein is tot een diepte van 12 tot 13 meter vervuild met aromaten boven de zogenoemde c-waarde (de concen tratie waarbij sanering van de grond op korter mijp niet direct noodzakelijk, maar wel wenselijk is) en met PAK tot een diepte van zes tot zeven meter. Het gebied tussen de Maresingel en het stadsbouwhuis kent drie plekken waar de concentratie PAK en cyanide boven de c-waarde ligt, waar dus sprake is van ernstige vervuiling. Voor de rest van het ter rein geldt voor de aangetroffen ver vuiling een b-waarde, waarbij geen direct gevaar voor volksgezond heid en milieu bestaat. Aangeno men wordt dat onder een deel van het stadsbouwhuis ook verontrei nigde grond zit. Het terrein tussen het slachthuis en de Koningstraat is vooral in het zuiden verontreinigd. De concen tratie gif ligt tussen b- en c-waarde, met uitzondering van twee plek ken waar een c-waarde geldt. Over het algemeen zijn de aangetroffen gehaltes in dit gebied lager dan die op het EBR-terrein. De verwach ting is wel dat de verontreiniging zich in de toekomst richting woon huizen verspreidt. Vooralsnog be perkt het gif zich in de Koning straat tot onbewoond gebied. Leidingen De gekozen, dure oplossing van het college stuit op een praktisch probleem. Het terrein van het Energiebedrijf Rijnland kan heel moeilijk worden schoongemaakt. Volgens ambtenaar Van den Berg is het terrein namelijk vergeven van de leidingen en is het onont koombaar dat gedeelten van het terrein buiten de schoonmaak beurt worden gehouden. Maar de andere drie mogelijkhe den die door de werkgroep zijn be studeerd, houden volgens het col lege meer nadelen in zich. Twee van die plannen houden in alleen de bovenste laag van de grond af te graven en dieper de meest vervuil de grond te verwijderen. Daartoe is het dan noodzakelijk dat een drai nagesysteem wordt aangelegd om weer te voorkomen dat het vervuil de grondwater in de schone grond terecht komt. Dat is wel goedko per, maar er blijft vuile grond ach ter die later wellicht weer voor pro blemen kan zorgen. De vierde mogelijkheid voorziet in het zo gering mogelijk afgraven van de gasfabriekterreinen. Maar dat betekent volgens wethouder Peters dat dan de vervuiling slechts 'beheersbaar' wordt ge maakt. De werkzaamheden op het EBR-terrein Zijn weliswaar makke lijker uit te voeren, maar er staan grote nadelen tegenover. Het risico bestaat dat tijdens graafwerkzaam heden toch weer rommel boven komt. Voorts is er bij deze oplos sing een permanent drainage-sys teem nodig. Het grondwater moet gedurende 20 jaar worden gezui verd. Er bestaat risico dat het drai- nage-syteem faalt en de vervuiling alsnog onbeheersbaar wordt, aldus Peters: "Bovendien blijf je zitten met grote delen grond die onbruik baar zijn om iets mee te doen, bij voorbeeld woningbouw". LEIDEN - Het college van B en W heeft besloten om nog twee woon wagenkampen met 15 plaatsen in Leiden aan te leggen. De grootte van het kamp aan het Trekvaart- plein wordt dan teruggebracht van 78 naar 40 plaatsen. Waar deze twee kleinere kampen komen, is nog niet bekend. Voor de hand ligt dat de in totaal 30 plaatsen worden aangelegd in de Stevenshof en de Roomburgerpolder. De bewoners van het Trekvaart plein zijn het overigens niet eens met de plannen om het aantal plaatsen in het kamp tot 40 te ver minderen. Zij willen dat de huidige grootte van het kamp wordt ge handhaafd. Wethouder De la Mar (die woonwagenzaken in zijn por tefeuille heeft) probeerde de bewo ners gisteravond tevergeefs te overtuigen dat 40 plaatsen aan het Trekvaartplein en 30 elders in Lei den, het hoogst haalbare is. Indien de plannen van de regering worden uitgevoerd, dan verdwijnt het kamp aan het Trekvaartplein. In Leiden komen dan twee of drie kleinere kampen met in totaal 41 plaatsen. Wethouder De la Mar en het provinciaal bestuur zijn het in tussen eens geworden over hand having van 40 plaatsen aan het Trekvaartplein. Het is niet duide lijk of het in stand houden van het grote kamp aanvaardbaar is voor staatsecretaris Heerma (volkshuis vesting). De la Mar wees de bewoners van het Trekvaartplein er gisteren op dat het strategisch het beste is om met het voorstel '40 plus 30' ak koord te gaan. "Het aanleggen van 30 plaatsen in de stad is een sterk argument om het Trekvaartplein te handhaven. Door te pleiten voor handhaving van het kamp, laden wij de verdenking op ons liever een groot kamp te hebben dan drie kleintjes. Door toch 30 plaatsen in Leiden te realiseren, maakt de ge meente duidelijk dat het ons daar niet om is te doen. Ik wil de strijd ook aan met de bewoners in de stad om twee extra kampen aan te leggen". De wethouder stelde verder dat het onverstandig is van de bewoners om vast te houden aan de grootte van het huidige kamp. "Dan zet de staatssecretaris de plannen door en er wordt per 1 januari geen subsi die meer gegeven. Alle kosten ko men dan voor rekening van het re gionale Woonwagenschap. Dat is misschien voor de gemeente Lei den nog wel acceptabel, maar voor de 17 andere gemeenten die in het Woonwagenschap zitting hebben, niet. Die trekken aan de bel bij de provincie en die besluit dan het kamp op te heffen". De bewoners lieten zich door de ar gumenten van De la Mar niet ver murwen. Zij kunnen niet begrijpen waarom tegen de zin van de bewo ners het kamp moet worden ver kleind. "Wij zijn niemand tot last, niemand is ons tot last. Wij willen hier per se met z'n allen blijven wo nen", klonk het herhaaldelijk van de zijde van de bewoners. Ook de dreiging van het dichtdraaien van de subsidiekraan, maakte geen in druk. "M'n schuurtje knap ik dan wel van m'n spaargeld op", zei een van de bewoners. Boodschap De la Mar werd dan ook met de boodschap naar huis gestuurd, dat hij moest blijven streven naar het handhaven van het Trekvaartplein op 78 plaatsen. "U zegt wel steeds dat het het beste is om akkoord te gaan met '40 plus 30', maar dat is niet goed. U geeft veel te snel toe", vond een bewoner. Hij dacht ook dat er toch wel juridische moge lijkheden moesten zijn om de plan nen tot sluiting van het Trekvaart- plein tegen te houden. De la Mar sprak dat tegen. "Elders in het hele land is die strijd al gevoerd tot bij de hoogste rechtscolleges. Steeds is die verloren". De la Mar zei wel dat onbegrijpelijk te vinden. "Wan neer een 'burger' uit z'n huis wordt gezet, houdt de rechter het tegen. Maar in dit geval kunnen gedwon gen verplaatsingen blijkbaar wel".. De woonwagenbewoners besloten na afloop van de soms heftig op laaiende discussies een peiling te houden in het kamp. De vraag die iedere bewoner wordt voorgelegd is of zij willen blijven strijden voor handhaving van het kamp op 78 plaatsen met het risico dat het Trekvaartplein in het geheel ver dwijnt. Wethouder De la Mar is intussen in een lastige positie terecht geko men. Hij heeft altijd onvoorwaar delijk de zijde van de bewoners ge kozen. "Ik sta verdomme aan jullie kant", zei hij ook gisteravond nog tydens de woordenwisselingen met de bewoners. Toch moet hij volgende week tij dens de raadscommissie voor so ciale zaken en maatschappelijke WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 aangelegenheden het voorstel '40 plus 30' verdedigen, terwijl de be woners die oplossing niet willen. Volgens De la Mar is het uitgeslo ten dat de gemeenteraad handha ving van het kamp op 78 plaatsen steunt. "Dat is politiek onhaal baar", meent de wethouder. Intussen hoopt hij toch dat de be woners van het Trekvaartplein met het collegebesluit akkoord gaan. "Ik had wel gehoopt dat de bewo ners vanavond met mijn voorstel akkoord zouden gaan. Verbaasd over het feit dat dit niet is gebeurd, ben ik echter ook niet. Het is nogal wat om mensen tegen hun zin uit hun woonomgeving te halen. Het is daarom logisch dat de bewoners van het Trekvaartplein er niet mee akkoord gaan om de helft van de mensen een plaats elders in Leiden te geven". DEN HAAG/LEIDEN - De advo caat van de van heling verdachte Leidenaar (42) noemde de eis van 18 maanden (waarvan zes voor waardelijk en met aftrek van voor arrest) "extreem hoog". De terecht staande Leidenaar wordt ervan verdacht op grote schaal goederen te hebben gekocht die van diefstal afkomstig waren. Hij verkocht ze op zwarte markten in het land. De Leidenaar erkende de feiten in de aanklacht. Hij gaf toe van twee twee Leidse inbrekers vele goederen te hebben overgenomen, zoals elektrisch gereedschap, vi deorecorders, een aanhangwagen, een kopieerapparaat en 90 paar sokken. Een deel van de spullen was gestolen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden en bij Wo ningbouwvereniging Ons Doel. Voor de spullen had hij 8000 gul den betaald aan de twee inbrekers, die volgens officier van justitie mr. Klopper-Gerretsen voor de nodige onrust hadden gezorgd in de eerste helft van het jaar in Leiden. Een van hen had in de eerste zes maan den 45 inbraken gepleegd. De Leidenaar was al eerder voor heling veroordeeld, maar had nog nooit in de gevangenis gezeten. Hij had gratie gevraagd en gekregen. Bovendien is hij arbeidsonge schikt vanwege een handicap aan zijn been. Volgens de advocaat van de Leidenaar, mr. Anema, had hij zich op het criminele pad begeven om voor "vol te worden aange zien". Maar officier mr. Klopper zag daarin geen verzachtende om standigheid en eiste 18 maanden waarvan zes voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. Raadsman Anema noemde die straf extreem hoog omdat zijn cli ënt nog nooit in de gevangenis had gezeten en omdat de waarde van de geheelde goederen niet zo groot was. Hij voerde bovendien de han dicap als verzachtende omstandig heid aan en vroeg de rechtbank dan ook om zijn cliënt ten hoogste tien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk op te leggen. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Redactie: Simone vart Driel en Meindert van der Ki telefoon 144941, toestel 217 of 222. Schroot Beeldend kunstenaar Ed Vijsma zat met een probleem. Het wer ken met staal had zijn hart gesto len, maar hij beheerste niet de technieken om dat materiaal te bewerken. Dat wil zeggén dat hij wel ontwerpen maakte voor kunstobjecten, maar vervolgens de uitvoering aan anderen moest overlaten. "Dat is een kwalijke zaak. Als kunstenaar moet je tij dens het vormingsproces kun nen ingrijpen. Vaak heb je datje tijdens het vervaardigen nog wilt afwijken van het aanvankelijke ontwerp. Dat kan niet als je het door anderen laat doen. Boven dien is het veel duurder", aldus Vijsma. De oplossing lag voor de hand. Leidenaar Vijsma meldde zich vorig jaar aan bij het Centrum Vakopleiding Volwassenen (CW) aan de Rooseveltstraat. Normaal gesproken komen daar mensen om zich te laten bij- of omscholen op gebieden als met selen, metaalbewerking en tim meren. Vijsma koos voor de cur sus constructiebankwerker/las ser en is inmiddels redelijk in staat met staal om te gaan. Dat mag althans worden afge leid uit het kunstwerk dat sinds begin september aan de voor kant van de CW staat. Het is door de wethouders Van Dongen en Fase tijdens een open dag van de school officieel onthuld. Het begon aanvankelijk als een gein tje. "Toen de leiding van de school opperde dat ik een kunst werk voor de school moest ma ken, grapte ik terug dat ze dan wel met pegels over de brug moesten komen. Uiteindelijk werd voorgesteld om de kennis die ik bij het lassen had opge daan toe te passen in een beeld. Ik maakte gebruik van hun faci liteiten en zij kregen voor niets een beeld". Dat viel nog niet mee, want er wordt op het C W een strak les programma aangehouden. "Wat dat betreft zijn ze erg streng. Wie vaak te laat komt kan oprotten. Wie zijn best niet doet moet ook maar afnokken. Er bestaat name lijk veel animo voor deze oplei ding". Uit het schroot, de werk stukken van de cursisten die nor maal worden weggegooid, werd door Vijsma op het grasveldje achter het CW een kunstwerk opgetrokken. Schroot (2) Volgens Vijsma is de grondge dachte van het beeld dat vanuit het ongeordende en chaos iets gaafs kan ontstaan. "Al dat schroot heeft geen waarde. Het beeld geeft de indruk dat er een magneet boven is gehouden. De voet van het beeld bestaat dan ook uit de eerste probeerselen van cursisten. Daaruit komen drie peilers die schuin in de lucht steken. De peilers worden lang zamerhand steeds gladder en hebben minder roest. De boven ste gedeelte glanst en heeft een doorzichtig perspex punt". Volgens Vijsma is dat te verge lijken met het onderwijs hier op school. "Als je hier komt kun je bijna niks. Langzamerhand ech ter leer je steeds beter en verfijn der met staal om te springen. Door ordening en selectie kom je op deze school tot een hoogwaar dig iets. Je beheerst dan een vak". Vijsma wil het ook vergelij ken met een boom van staal die uit het niets groeit. Dat zijn nog eens hoogdraven de theorieën. Vijsma: "Ja, maar daar ben ik kunstenaar voor. Ik moet over drijven om iets duidelijk te ma ken. Als ik er geen extra dimen sie aan geef, kijkt er niemand naar. Anderen kunnen dit onzin vinden. Ik vond het in ieder ge val leuk om op deze manier mijn geleerde technieken in de prak tijk te brengen." Het beeld is nog overigens nog niet helemaal af. Vlak onder de top van een van de peilers komt een lampje, zodat het licht uit straalt. "Zo wordt het beeld 's Ed Vijsma bij zij 'gigantische schemerlamp' die hij tijdens de lesuren heeft gemaakt. (foto wim Dijkman) avonds beter gezien. Is het net een gigantische schemerlamp", zegt Vijsma lachend. Onkruid In steeds meer straten steekt tus sen de straatstenen onkruid de kop op en dat vinden veel men sen een armoedig gezicht. Hoe wel er plantenliefnebers zijn die kwaad kunnen worden om dat woord, want volgens hen be hoort ook het zogenaamde on kruid tot de planten en moet dus als zodanig behandeld moet wor den. Bestrijding is uit den boze bij de mensen die deze mening zijn toegedaan. Maar velen zien liever een straat zonder die rom mel. Nu is de gemeentelijke reini ging verantwoordelijk voor het schoon en dus onkruidvrij hou den van de straten. Waarom wordt dat niet meer gedaan? Vol gens hoofd van de reiniging Log- tenberg heeft hij daar de man schappen niet meer voor. "In 1978 is er een raadsbesluit ge weest over het verbod van ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen. We moesten het onkruid voortaan met de hand en het mes tussen de stenen van daan peuteren. Dat is vreselijk arbeidsintensief werk. Op dit ogenblik heb ik mijn mannen op andere plaatsen veel harder no dig", aldus Logtenberg. Niet zo lang geleden is de ge meente op sommige plaatsen in de stad overgegaan op mini-con tainers met het doel zo manuren uit te sparen. "Ik moet iedereen inzetten bij de ophaaldienst. In 1987 haalden we 3.000 ton meer huisvuil op dan het jaar daar voor. Dat betekent een stijging van tien procent. Ik ben blij als ik eens de veegwagens kan beman nen, want die moeten nu vaak in de garage blijven staan. Dus de mensen die door gebruik van de mini-containers vrijkomen, kan ik wel ergens anders gebruiken dan bij de onkruidbestrijding". Volgens Logtenberg gebeurt het wel eens dat samen met stu denten in een actie een straat of plein van ongewenste begroeiing wordt ontdaan. Zo is op plaatsen waar veel gelopen wordt, zoals het Stadhuisplein, geen onkruid te bekennen. Ook wordt in sa menwerking met buurtvereni gingen een milieuvriendelijk groeimiddel gebruikt. "Daarmee groeit het onkruid zich als het ware kapot". Logtenberg vindt het heel jammer dat het onkruid overal blijft groeien. "Het is na tuurlijk fijn als de straten hele maal schoon zijn". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN' STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13