MILJOENENNOTA Samenwerking Delft, Leiden en Rotterdam krachtig bevorderen' Duinen beter beschermen Gemeenten krijgen minder meer Vertraging bij gemeentelijke herindeling Geld voor onderzoek universiteiten Koninklijk instituut krijgt geen geld voor computer Aanleg dubbelspoor naar Den Haag ligt op schema LEIDEN - Minister Deet- man vindt vergaande sa menwerking tussen de drie in het zuid-westelijk deel van de Randstad gelegen universiteiten van groot be lang. Hij meent dat de drie universiteiten van Leiden, Rotterdam en Delft elkaar moeten aanvullen. Dat gebeurt nu al op een aantal ter reinen, maar dat zou op een veel breder gebied moeten gebeuren, aldus Deetman, die een en ander "krachtig zal bevorderen". Deet man zegt een en ander in een toe lichting op zijn begroting. Hij stelt daarom 150.000 gulden beschikbaar voor een onderzoek naar de mogelijkheden van een nauwe samenwerking. Een voor bereidingsgroep onder leiding van professor Boerema is op dit mo ment al bezig met een inventarisa tie van die mogelijkheden. De Leidse universiteit krijgt van de minister geld voor de studie in ternationaal energierecht. Voor de komende vijf jaar worden de kos ten hiervan geraamd op twee mil joen gulden. Uit het vernieuwings fonds wetenschappelijk onderwijs stelt de minister voor de jaren 1988 tot en met 1991 een bedrag van 800.000 gulden beschikbaar voor internationaal energierecht. Het is het enige voorstel van de Leidse universiteit dat wordt geho noreerd. De universiteit krijgt geen geld voor experimentele gedrags analyse bij ernstig gehandicapte kinderen, noch voor medische be sliskunde, implantatie van bioma- terialen, gerontologie en geriatrie, fundamentele virologie en parasi tologie Kunst De vraag of er aan de Leidse uni versiteit een studierichting kunst en cultuurwetenschappen komt, wordt in de komende twee jaar be oordeeld. De minister van onder wijs wil eerst bekijken welke mo gelijkheden de afgestudeerden hebben op de arbeidsmarkt. Op ba sis van die studie wil de minister dan een besluit nemen over het al dan niet verlenen van toestemming voor deze studierichting. In de komende tijd moet er ook duidelijkheid komen over de rela tie tussen de aanvragen voor de studierichting kunst-en cultuur wetenschappen van de Rotterdam se en de Leidse universiteit. De re latie tussen de aanvragen uit Rot terdam en Leiden is onduidelijk, aldus de minister, die het verzoek uit de Maasstad dan ook voorlopig afwijst. van de wetenscnappers is vrouw. Alleen de rijksuniversiteit Lim burg heeft meer vrouwelijke we tenschappers. Daarentegen daalt in Leiden het aantal vrouwen on der het niet-wetenschappelijke personeel. Opvallend is verder dat Leiden een van de goedkoopste universi teiten is voor het Rijk. Op basis van de rijksbijdrage en het aantal stu denten scoort Leiden goed. Met iets meer dan 18.000 studenten is Leiden de derde universiteit van Nederland. Alleen de Universiteit van Amsterdam met bijna 26.500 studenten en die in Utrecht met ruim 23.600 studenten zijn groter. Overigens neemt het aantal stu denten in Leiden volgens de ra mingen de komende jaren fors af. Het daalt tot 15.000 in 1992 en tot ruim 13.500 in het jaar 2000. zo heeft het ministerie berekend. De ze daling met 25 procent is een lan delijk beeld. De Leidse universiteit zal qua studentenaantal binnen en kele jaren worden ingehaald door de Eramusuniversiteit in Rotter dam. Thorbecke In het kader van het 75-jarig be staan van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) is het trouille-vliegtuigen. gestationeerd De verkeerstoren VALKENBURG - Het tekort vliegers bij de Groep Maritieme pa- plan opgevat om aan de Leidse versiteit een Thorbecke-leerstoel op te richten. De VNG betaalt deze leerstoel, maar krijgt als jubileum- kado van het ministerie van bin nenlandse zaken een bijdrage van 125.000 gulden. "Aangezien deze leerstoel zich met name zal richten op het functioneren van de ge meente als systeem in haar maat schappelijke context, heeft de re gering hiervoor van harte een bij drage willen leveren", aldus minis ter Van Dijk in de toelichting op zijn begroting. op het marinevliegkamp Valken burg, is dit jaar weer verder toege nomen. De Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht stelt dit vast in zijn jaarverslag over 1986. dat als bijlage is gevoegd bij de begroting van het ministerie van defensie. Op het vliegkamp Valkenburg is ook een tekort éan verkeersleiders en automatiseringspersoneel. Het tekort aan personeel bij de vliegers zit qua leeftijd vooral in de middengroep. Jaarlijks komen er Tekort aan personeel op vliegkamp neemt toe bovendien te weinig jonge vliegers bij. Ook de Helikoptergroep op het vliegkamp De Kooy kampt met een gebrek aan vliegers. Uitbreiding van het aantal ver keersleiders stuit op problemen, omdat de opleidingscapaciteit bij de Koninklijke Luchtmacht te be perkt is. Overigens heeft ook de luchtmacht te weinig verkeerslei ders. De Inspecteur-Generaal der Krijgsmacht constateert verder dat het marinevliegkamp in Valken burg nu beter is beveiligd. Rond het vliegveld is een hekwerk aan gebracht. Maar toen de Inspecteur kwam kijken, was de helft van het detachement mariniers, dat onder meer is belast met de bewaking, op NAVO-oefening. Project voor beter water Nieuwkoopse Plassen begint REGIO - Ondanks financiële pro blemen hoopt het rijk in 1988 met een aantal projecten te beginnen waarbij de verbetering van de wa terkwaliteit. onder andere van de Nieuwkoopse Plassen, centraal staat. De projecten passen in het plan om de algengroei in dergelijke wateren tegen te gaan. Het waterbodems in Nederland worden steeds rijker aan voedings stoffen, onder andere veroorzaakt door lozing van fosfaten. Algen kunnen daardoor zo hard gaan groeien dat de natuurwaarden van moerassen en plassen worden aan getast. Daarom zijn maatregelen nodig, zo schrijven de ministers van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer, van landbouw en visserij en van ver keer en waterstaat, in het milieu programma 1988-1991 dat vandaag is verschenen. Fosfaten Het verwijderen van fosfaten uit de waterbodems is een kostbare zaak, zo staat in het programma, "waardoor ondanks enige financië le bijdragen door het rijk de projec ten slechts moeizaam op gang ko- De ministers, die pleiten voor bijdragen van provincies en ge meenten, hopen evenwel in 1988 met vier projecten te kunnen be ginnen. De Nieuwkoopse Plassen horen daarbij. Hotels, parkeerplaatsen en golfbanen weren KATWIJK/REGIO - De duinen tus sen Katwijk en Den Haag worden opgenomen in de beheers- en ont- wikkelingsvisies van het Rijk. In zijn Meerjarenprogramma Natuur- en Landschapsbehoud 1988-1992 schrijft minister Braks, dat de eige- narenybeheerders van het duinge bied hun beleid op elkaar moeten afstemmen. Op die manier komt er eenheid en afstemming in het be heer en de ontwikkeling van het natuurgebied. Voor de duinen tussen Katwijk en Den Haag zal het Rijk aangeven wat er in dat gebied mag gebeuren. Dergelijke visies zijn ook gemaakt of in voorbereiding voor, bijvoor beeld, het Lauwersmeer en de Oostvaardersplassen. De duinen in de kuststrook behoren tot de ter reinen die voorrang hebben gekre gen in het natuurbeschermingsbe- leid. Dat blijkt ook uit de aanwij zing van De Zilk/Noordwijk tot Na tionaal Park, waarvoor de procedu re nu in volle gang is. Minister Nijpels (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mil ieubeheer) wil het ruimtelijke or deningsbeleid in de duinen aan scherpen, zo kondigt h:j aan in de toelichting op zijn begroting. Een studie naar die strengere regels wordt in 1988 afgerond. Volgens Nijpels hebben de duinen als hoofdfunctie 'natuur', maar hij wijst er ook op dat die 'natuur' steeds meer onder druk komt te staan. "Signalen zijn: de plannen voor de bouw van woningen en ho tels en de aanleg van parkeerplaat sen in of vlakbij de duinzone", al dus Nijpels, die aankondigt vol gend jaar met nadere maatregelen te komen, dit in overleg met zijn collega Braks. Golfbanen Minister Braks toont zich boven dien een tegenstander van de aan leg van golfbanen in duinen, bos sen en natuurgebieden. Wel wil hij plannen ondersteunen om golfba nen aan te leggen op landbouw gronden. "Daarom ben ik bereid golfers die een zak met geld be schikbaar hebben om banen aan te leggen, de boer op te sturen", aldus Braks bij de presentatie van de landbouwbegroting. De minister wijst er op dat de agrarische sector 65 procent van de grond beheert en dat mede daar door ons land een tekort heeft aan natuurgebieden. Slechts 8 procent van ons land is bebost. Om die re den zal Braks plannen voor golfter reinen op niet-landbouwgronden niet steunen. DEN HAAG (GPD) - Als ge volg van extra bezuinigingen in 1988 krijgen de gemeenten slechts 15 miljoen gulden meer dan dit jaar. De gebruikelijke toevoeging aan het Gemeente fonds van 1 procent per jaar (134 miljoen) en de extra inves teringsimpuls (50 miljoen) wor den bijna geheel teniet gedaan door bezuinigingen van zo'n 170 miljoen gulden. De meer dan 700 gemeenten hebben volgend jaar gezamenlijk 12,5 miljard gulden te besteden. Jaarlijkse verhoging vrijwel geheel gekort Goedkoop In het ontwerp-Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan, een van de be- grotinggstukken, staan reeksen cij fers waaruit ónder andere blijkt dat de Leidse universiteit relatief ge- moeien "de "gemeenten zien veel wetenschappelijk perso- ml]joen gulden bezuinigenJBoven- neel van het vrouwelijke geslacht dien ontkomen ze niet extra om. in dienst heeft. Bijna 33 procent buigingen. Volgens het bestuurs- Op grond van het regeerakkoord 140 akkoord dat het Rijk en de ge meenten vorig jaar hebben afgeslo ten, moeten de gemeenten een evenredig deel van die bezuinigin gen dragen. Voor 1988 komt dat neer op 30 miljoen gulden. Ondanks het dringend advies van de Raad voor de Gemeentefi- nanciën wil het kabinet de extra kosten van de bijstandsuitkerin gen niet volledig aan de gemeenten vergoeden. Het Rijk neemt nu tweederde van die extra kosten voor zijn rekening en is niet van plan het bestuursakkoord op dat punt open te breken. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft ook een ander advies van de Raad afgewezen. Om achterstanden bij investeringen te kunnen wegwer ken zou het rijk een bedrag van 136,9 miljoen gulden beschikbaar moeten stellen. Maar de minister meent dat de gemeenten voldoen de hebben aan een extra investe ringsimpuls van 50 miljoen per jaar. De minister wil nog wel bekijken of de gemeenten een extra subsidie kunnen krijgen voor de automati sering van de gemeentelijke bevol kingsadministratie. Daarmee wordt deze maand een begin ge maakt. Op 1 januari 1993 moet dit karwei geklaard zijn. De Raad voor de Gemeentefi- nancién bepleit een eenmalige toe voeging van 73 miljoen aan het Ge meentefonds. Daarover wordt nog overleg gevoerd met onder meer de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. 3 land Provincies De twaalf provinci krijgen volgend jaar 18,8 miljoen gulden minder dan dit jaar. Van dat bedrag stond 14,4 miljoen gulden al in het regeerakkoord van 1986 Daar komt vier miljoen bij als ge volg van extra bezuinigingen. De provincies moeten een evenredig deel bijdragen aan de bezuinigin gen van de rijksoverheid, dit op grond van een eerder afgesloten overeenkomst. De provincies mogen van geluk spreken dat het kabinet het totale pakket aan ombuigingen (4 miljard gulden) pas in de zomer heeft vast gesteld. Volgens de overeenkomst moeten de bezuinigingsmaatrege len voor de provincies in juni be kend worden gemaakt. Op dat mo ment werd nog verwacht dat het aandeel van de provincies niet meer dan vier miljoen zou bedra gen. In augustus bleek het echter al zes miljoen te v/orden. Die extra twee miljoen aan ombuigingen mo gen nu pas in de begroting van 1989 worden verwerkt. De provincies ontvangen vol gend jaar in totaal bijna een miljard gulden. Noord-Holland krijgt daar van 117,3 miljoen en Zuid-Holland 144 miljoen gulden. LEIDEN - Het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) aan de Reuvensplaats in Leiden krijgt voorlopig geen geld voor de aanschaf van eigen compu terapparatuur en -programmatuur. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft de aanvraag daarvoor afgewezen, omdat het mi nisterie het niet eens is met de keu ze van de apparatuur. Dit blijkt uit de bijlagen bij de begroting van Onderwijs en Wetenschappen. Het ministerie wil dat zoveel mo gelijk instellingen en bibliotheken zich aansluiten bij het zogenoemde Pica. Het KILTV, dat de computer wil gebruiken om haar documenta tie in op te slaan, moet dan ook Pi ca in de gelegenheid stellen een of ferte uit te brengen. Als een aansluiting op Pica tot stand komt. kan er ook een verbin ding met de bibliotheek van de Leidse universiteit worden gelegd. Volgens de minister moet het insti tuut de mogelijkheden tot samen werking met de universiteitsbi bliotheek onderzoeken. "De collec ties van de Rijksuniversiteit Lei den en het KITLV komen zo in een duidelijk verband te staan, zodat de collecties maximaal geïnte greerd aan de onderzoeker worden gepresenteerd" De verdubbeling van de spoorlijn tusssen Leiden en Den Haag zal niet voor 1994 gereed zijn. REGIO - De gemeentelijke herindeling in de Alphense en Leidse regio kost het minis terie van binnenlandse zaken meer tijd dan men eerder had verondersteld. Het wets voorstel voor deze gemeentelijke herinde ling zou aanvankelijk nog voor januari 1988 naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Uit een overzicht bij de begroting van bin nenlandse zaken blijkt echter, dat die da tum is veranderd in maart. De bewindslie den hebben overigens nog geen standpunt ingenomen over de herindelingsvoorstel- len. Dat standpunt wordt over enige maan den verwacht. Minister Van Dijk meldt dat het beleid in zake de gemeentelijke herindeling binnen kort ter discussie wordt gesteld. Dat ge beurt naar aanleiding van een aantal geval len waarbij wetsvoorstellen geen meerder heid haalden in de Eerste of Tweede Kamer. Beide Kamers onderschrijven een beleid dat is gericht op een krachtig lokaal bestuur en waarvoor gemeenten dan ook over vol doende draagkracht moeten beschikken. Volgens de minister is die draagkracht vol doende bij een inwonertal dat schommelt tussen de zes- en achtduizend. Ondanks de principiële steun voor dit be leid is in een aantal gevallen een herindeling niet doorgegaan na verzet van de Staten-Ge- neraal. Een herbezinning op het gevoerde beleid is daarom noodzakelijk, aldus de mi nister. "Gelet op het feit dat een groot aantal provinciale voorstellen tot gemeentelijke herindeling in een vergevorderd stadium is. is het zeer noodzakelijk dat op korte termijn meer duidelijkheid ontstaat over de uitwer king van het beleid in concreto", aldus de toelichting op de begroting van binnenland se zaken. Voorkomen moet worden, zo schrijft Van Dijk, dat gemeenten langer dan nu al het geval is. in onzekerheid verkeren over hun toekomst. Als uitgangspunt voor de komende her bezinning noemt de minister overigens twee recent uitgebrachte onderzoeken die het tot nu toe gevoerde beleid min of m». ondersteunen. Van Dijk stelt verder vast, dat de herbezinning gevolgen kan hebben voor de nu in procedure zijnde herinde- lingsvoorstellen, waarvan die voor Noord oost- en Midden-Zuid-Holland er een is. In dit voorstel worden de samenvoegin gen geregeld van Leimuiden, Rijnsaterwou- de en Woubrugge, van Nieuwveen, Zeven hoven en Ter Aar, van Koudekerk, Hazers- woude en Benthuizen. Bovendien voorziet het plan in het overhevelen van het Leids- chendamse buurtschap Stompwijk naar Zoeterwoude en in een aanpassing van de gemeentegrenzen van Leiden. Warmond. Boskoop en Alkemade. LEIDEN/STREEK - De verdubbe ling van de spoorlijn tussen Leiden en Den Haag-Mariahoeve verloopt volgens plan. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) schrijft dat in de toelichting op haar begroting. Voor het project, waartegen vooral in de Mors grote bezwaren bestaan in verband met de ver wachte toename van de geluids overlast, is in 1988 zo'n 27 miljoen gulden gereserveerd. Het werk zal overigens pas in 1994 klaar zijn. Minister Smit-Kroes memoreert in haar begroting ook nog de studie die op dit moment gaande is naar de opening van een NS-station in de Bollenstreek. De minister denkt daarbij niet alleen aan nieuwbouw, ook heropening van een voormalig station behoort tot de mogelijkhe den. Wegen Ten behoeve van de aanleg van rijksweg 11 tussen Leiden en Al phen aan den Rijn is voor volgend jaar achttien miljoen gulden in de begroting opgenomen. De totale kosten van deze nieuwe weg, die de Hoge Rijndijk moet ontlasten, be dragen circa 175 miljoen. Het twee de deel van rijksweg 11, het stuk tussen Alphen en Bodegraven, heeft een lage prioriteit. Het is on waarschijnlijk dat de aanleg ervan begint vóór het jaar 1992, het einde van de planperiode van het Meerja renprogramma Personenvervoer. Naar de aanleg van een verbin ding tussen de A44 (Amsterdam- Den Haag via Wassenaar) en de A4 (Amsterdam-Den Haag via Leider dorp) wordt in de komende jaren een studie verricht. Deze vier- baansweg moet komen tussen Lei den en Wassenaar en moet de Utrechtse Baan in Den Haag ont lasten. Leidse PABO de kleinste LEIDEN - De Leidse Pedago gische Academie Basis Onder wijs (PABO) is de kleinste ho geschool van Nederland. Met haar 71 leerlingen, een ramimg per 1 augustus jongstleden, is de PABO aan het Galgewater de laatste op de ranglijst van hogescholen. Dit blijkt uit het ontwerp-Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan, een van de be- grotinggstukken van het minis terie van Onderwijs en Weten schappen. De Hogeschool Rotterdam en omgeving is de grootste, met zo'n 11.600 leerlingen. De Leid se PABO is overigens van plan om samen te gaan met de Leid se Hogeschool voor beroepson derwijs die volgens de gege vens zo'n 1820 leerlingen heeft.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9