'Zware misdaad neemt sterk toe' MIUOENENNOTA Van den Broek ziet lichtpuntjes Groei Defensie opnieuw te laag Van Dijk wil meer loon naar prestatie Korthals Altes is weinig optimistisch Hoeveelheid misdaad bepaalt sterkte korps Bukman: ruimte voor 'jonge democratieën' Kortingen op rechtshulp 'Optreden Gorbatsjov biedt mogelijkheden' DEN HAAG (GPD/ANP) - De mate van criminaliteit moet een belangrijke rol gaan spelen bij het vaststellen van de grootte van de politiekorpsen. Tot nu be paalden het aantal inwoners en het aantal huizen de politiesterk te. Maar, aldus de ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie), de cri minaliteit bepaalt voor een be langrijk deel de werkdruk voor de politie. Welke verdeelsleutel beide be windslieden willen gaan hante ren is nog niet bekend. De afgelo pen tijd is in 21 gemeenten on derzoek naar de werkdruk ge daan, en bij de rijkspolitie staat er dit jaar een op stapel. Vooruit lopend op dit laatste onderzoek wil Van Dijk nog dit jaar een nieuwe verdeelsleutel gaan in- Van Dijk en Korthals Altes willen verder de minimumleef tijd voor politiemensen verlagen van 19 naar 18 jaar. Zo'n verla ging sluit beter aan op de wer ving van nieuw personeel onder schoolverlaters. Ze verwachten dat zowel meer als betere men sen kunnen worden aangetrok ken. Het politiewerk komt meer dan ooit in het teken van doelma tigheid te staan. Omdat er maar 3,5 miljard beschikbaar is, moe ten er 'enige duizenden' agenten weg en is het onvermijdelijk dat de nadruk meer komt te liggen op het materieel dan op de mens. Volgens Korthals Altes gaat het daarbij niet om botte bezuinigin gen. "Er is een terechte roep om meer geld voor automatisering, materieel en verbindingen. Daar voldoen we aan, maar dat gaat dan wel ten koste van andere za ken. Ik heb begrip voor de weer stand bij de korpsen, maar deze maatregelen zijn nodig anders blijft de politie in een moeilijke situatie verkeren". DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Korthals Altes (justi tie) maakt zich ernstig zorgen over de groei van de georga niseerde misdaad in ons land. Vooral de organisatiegraad en het 'vakmanschap' zijn de laatste jaren sterk verbeterd. "Onze sombere voorspelling van twee jaar geleden over de zware misdaad is helaas bewaarheid geworden", aldus de bewindsman. Hij heeft daarom ook besloten niet te bezui nigen op de criminaliteitsbestrijding. Justitie De georganiseerde misdaad lijkt voor niets en niemand terug te deinzen: ingewikkelde fraudecon structies, afpersing, dreiging met geweld en onderlinge afrekenin gen komen steeds vaker voor. Ook vallen er steeds meer doden bij het (eveneens toenemende) aantal overvallen op banken, postkanto ren en geldtransporten. Daarnaast maakt Korthals Altes zich ongerust over brandstichtin gen uit politieke motieven, zoals bij de Makro. Hoewel van finan cieel winstbejag geen sprake is, re kent de bewindsman dit soort ter roristische misdrijven met politiek activisme als beweerde drijfveer tot de zeer ernstige vormen van ge organiseerde misdaad. In mei 1985 publiceerde de min ster zijn beleidsplan 'Samenleving en Criminaliteit'. Nu, op ongeveer de helft van de looptijd van vijf jaar, is Korthals Altes 'verre van optimistisch' gestemd. "Er zijn een paar vorderingen gemaakt. De veel voorkomende criminaliteit is niet verder gegroeid en het aantal se pots (afzien van vervolging door het Openbaar Ministerie, red.) is aanmerkelijk gedaald. Daarnaast zijn nieuwe experimenten gestart, die ongetwijfeld bijdragen aan de bestrijding van de criminaliteit. Maar daar staat tegenover dat de zware misdaad en de ergerlijke vormen van veel voorkomende cri minaliteit zijn toegenomen". Inbraak Vorig jaar werden in totaal bijna porten. 996.000 misdrijven gepleegd. In braak is volgens de minister de meest irritante vorm. In het afgelo pen jaar is het aantal inbraken met 50.000 gestegen tot meer dan 400.000. Daarom is het volgens de minister verheugend dat het zoge naamde driehoeksoverleg (burge meester. commissaris en officier van justitie) steeds beter functio neert. Dat overleg is een van de re sultaten uit het beleidsplan. Er lopen in het land zo'n 70 pro jecten ter bestrijding van de (klei ne) veel voorkomende criminali teit. Ze variëren van fietsregistra- tie, preventie van winkeldiefstal tot slachtofferhulp en meer toe zicht in winkelcentra en woonwij ken. In ieder geval zal het aantal al ternatieve straffen voor jongeren toenemen. Vorig jaar werden 1500 van dit soort straffen, meestal dienstverlening, opgelegd en de re sultaten zijn bemoedigend genoeg om door te gaan. Voorts wordt overwogen om een landelijke regi stratie van vermiste en verloren voorwerpen aan te leggen, zoals nu al bij rijwielen gebeurt. Voor de strijd tegen de zware misdaad zijn projecten opgezet voor een regionale misdaadbestrij ding en verdere samenwerking bij de politie. Daarbij wordt gewerkt aan de opbouw van informatiesys temen voor de recherche, de op richting van criminele inlichtin gendiensten op regionaal en lande lijk niveau, ontwikkeling van de misdaadanalyse en verbetering van opsporingstechnieken. Er is bovendien een werkgroep van overheid en banken gevormd, die is belast met de analyse van over vallen op geldinstituten en -trans- DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Bukman (ontwikke lingssamenwerking) is er in geslaagd zijn begroting gro tendeels buiten de bezuinigingen te houden. Ook in 1988 mag hij 1,5 procent van het netto nationaal inkomen beste den. Dat komt neer op 5,272 miljard gulden, waarvan onge veer 4,2 miljard naar de ontwikkelingslanden gaat. Ontwikkelings samenwerking Het belangrijkste nieuwe element in ontwikkelingssamenwerking is de eerder dit jaar gelanceerde keu ze voor 'jonge democratieën', met name die in Midden-Amerika. Voor Costa Rica. Guatemala, Hon duras. Nicaragua en El Salvador is 40 miljoen gulden uitgetrokken. Het totale bedrag aan hulp moet tot 1990 uitgroeien tot 90 a 100 miljoen gulden. Over de besteding van die gelden wil Bukman dit najaar ge sprekken voeren als hij Midden- Amerika bezoekt. DEN HAAG (ANP/GPD) - Neder land geeft veel minder uit aan de fensie dan in het regeerakkoord was gepland. Defensie mag het ko mende jaar 13,7 miljard uitgeven, een rëele stijging van een half pro- Defensie DEN HAAG (ANP) - Mensen met een inkomen boven modaal (onge veer 40.000 gulden) krijgen met in gang van volgend jaar geen rijks bijdrage meer in de kosten van rechtshulp. Het ministerie van jus titie denkt op deze manier circa 9,5 miljoen gulden te besparen. Ook op de Kinderbescherming wordt gekort voor een bedrag van 6 mil joen gulden. De uitbreiding van de gevange nissen loopt ondanks wat tech nisch vertragingen redelijk op schema. Eind volgend jaar moeten er 6163 cellen zijn tegen 5391 nu. De gevangenissen in Stevensbeek, Haarlem, Scheveningen en 's Her togenbosch worden uitgebreid, terwijl aan het eind van het jaar de nieuwbouw in Leeuwarden gereed komt. De beveiligingsmaatregelen bij alle inrichtingen zullen worden verscherpt met het oog op toegeno men pogingen om te ontsnappen. Het ministerie voorziet een ver scherping van het penitentiair drugsbeleid, dat zal leiden tot ver plichte urinecontroles op verdo vende middelen en vergroting van het aantal drugvrije afdelingen. cent. In het regeerakkoord was twee procent afgesproken, en in NAVO-verband is ooit beloofd dat deze stijging drie procent zou be dragen. Maar dat percentage wordt al jaren niet meer gehaald. De voornaamste oorzaken voor de geringere stijging zijn het ont-, slag van enige duizenden burger personeelsleden, het niet doorbe rekenen van prijsstijgingen en het aandeel van Defensie in de ombui gingsoperatie. Minister Van Eeke- len (defensie) wil de tegenvallers vooral opvangen door minder te in vesteren. Zo blijft de F-16 straalja ger langer in de lucht en de aan koop van nieuwe pantserwagens wordt uitgesteld. In de begroting 1988 zijn dan ook weinig nieuwe materieelprojecten opgenomen, hoewel nog altijd meer dan 30 pro cent van het budget aan investerin gen wordt besteed. Eén daarvan is de aanschaf van anti-tankhelikop ters, waarmee 2,5 miljard is ge moeid. Meer geld voor personeelsbeleid, automatisering en meer efficiëncy kosten ongeveer 200 miljoen gul den. De bezuinigingen en beleids wijzigingen samen zorgen er voor dat binnen de begroting voor in to taal 400 miljoen gulden moet wor den geschoven. Van Eekelen stelt onomwonden dat een akkoord over de middel lange afstandswapens (INF) 'geen eindstation' mag zijn en moet wor den aangevuld met akkoorden over conventionele bewapening en de strategische kernwapens. Het verdwijnen van de kernwa pens voor de middellange afstand benmoeilijkt de uitvoering van de NAVO-strategie van het aangepas te antwoord. De NAVO gaat na wat moet worden gedaan om met de overblijvende kernwapens deze strategie geloofwaardig te houden. De nu nog in Europa aanwezige slagveld-kernwapens worden 'enigszins verbeterd' en onder zocht wordt hoe de in Engeland ge stationeerde Amerikaanse F-lll atoombommenwerpers kunnen worden gemoderniseerd. Volgens minister Van Eekelen is het echter niet de bedoeling om op die manier een INF-akkoord te om zeilen Voor de Andeslanden Bolivia. Colombia en Peru is in 1988 35 mil joen vrijgemaakt. In het hulpbe drag de Nederlandse Antillen en Aruba komt weinig verandering: in totaal is 264 miljoen gulden be schikbaar. Voor Suriname veran dert er eveneens weinig. In de be groting is voor de voormalige kolo nie wederom een bedrag van 100 miljoen gulden opgenomen, maar dat geld wordt vastgehouden tot dat de democratie in Suriname is hersteld. Wel blijft Nederland hu manitaire hulp bieden. De bijdragen aan het Kinder fonds van de Verenigde Naties (UNICEF) en het Fonds van de VN voor Bevolkingsactiviteiten (UN- FPA) zullen beide met 5 miljoen gulden worden verhoogd tot res pectievelijk 30 en 46,2 miljoen gul den. Dat onderstreept de groeiende aandacht voor bevolkingspolitiek. De in vele ontwikkelingslanden excessief hoge bevolkingsgroei remt dc economische vooruitgang aanzienlijk. Bukman wil nadrukkelijk de Ne derlandse bevolking bij de proble matiek betrekken. Volgend jaar komt er een intensieve voorlich tingscampagne, waarbij de Natio nale Commissie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssa menwerking (NCO) een belangrij ke rol moet spelen. Het NCO-bud- get is daarom met 2 miljoen opge trokken tot 16 miljoen gulden. Dat is opmerkelijk, omdat de WD al jaren probeert de NCO op te hef fen. Tekort aan beroepsmilitairen DEN HAAG (GPD) - Defensie ziet nauwelijks kans om aan voldoende beroepspersoneel te komen. Terwijl er de komende jaren ruim 3600 man nen en vrouwen van het burgerpersoneel moeten verdwijnen, doet het departement alle moeite militair personeel aan te trekken. Volgens staatssecretaris Van Houwelingen heeft Defensie nog altijd 2000 'beroeps' tekort en de werving van nieuw personeel is daarom een belangrijk onderdeel van de plannen voor volgend jaar. Inmiddels wordt geprobeerd meer vrouwen, ouderen en schoolverlaters te interesseren voor een baan bij Defensie. De campagnes lijken succes af te werpen. Zo hebben meer vrouwen dan verwacht gereageerd op een oproep voor een opleiding tot militair die in november begint. Meer dan 500 dienstplichtigen hebben daarnaast al laten weten bereid te zijn langer te dienen in hun huidige, veelal techni sche, functie. De STER-spotjes van de marine blijken ook aan te slaan. De staatssecretaris zei dat sinds vorig jaar het aantal aanvragen voor informa tie verdubbeld is. Vooral de film Topgun, waarmee Defensie overigens niets van doen had, zorgde voor een stormloop op de luchtmacht. Maar. aldus Van Eekelen, 'de kwaliteit was niet altijd geschikt'. DEN HAAG (ANP/GPD) - De vooruitzichten voor vrede en vei ligheid in de wereld zijn het afgelo pen jaar stukken beter geworden. Vraagtekens zijn er nog genoeg, maar minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) ziet met name in het optreden van de Russische par tijleider Gorbatsjov 'mogelijkhe den waarop Nederland wil inspe len'. De vraag is echter hoe ver de par tijleider wil en kan gaan. Terug trekking van Sovjet-troepen uit Af ghanistan is voorde bewindsman een 'toetssteen' voor de richting van het Sovjetbeleid en voor de mogelijkheden van een fundamen tele verbetering van de Oost-West verhoudingen. Met de mensen rechten ('essentieel voor het stre ven naar betere Oost-West betrek kingen') ziet de minister 'helaas minder voortgang' dan op ontwa peningsterrein. Hij- zal zich overi gens verzetten tegen elke poging om te korten op de mensenrech teprogramma's van de Verenigde Naties. Met een akkoord over de middel- lange-afstandsraketten in zicht herhaalt Van den Broek nog eens dat de kritiek op het NAVO-dub- belbesluit en het Nederlandse plaatsingsbesluit voor 48 kruisra ketten onterecht was. "Onze stand vastigheid begint vruchten af te werpen". Het gaat er nu om de kan sen ook te benutten. strubbelingen en tegenslagen die de besluitvorming in Brussel nu Over de Europese samenwer- eenmaal kenmerken. Maar dit is king wordt een juichtoon aangesla- slechts een deel van de werkelijk- gen die jaren .niet is gehoord. De heid. Wanneer wij de balans opma- EG 'staat er beter voor dan toen vijf ken van de afgelopen dertig jaar is jaar geleden het 25-jarig bestaan het saldo toch overwegend posi- werd herdacht, er is thans duidelij- hef ke vooruitgang'. De berichten over wat er in de EG gebeurt 'worden sterk gekleurd door de dagelijkse Holland Promotion DEN HAAG (GPD) - Met affi ches, films, boeken en tentoon stellingen wil het ministerie van buitenlandse zaken probe ren het imago van Nederland in het buitenland wat op te vijze len. Het is de regering een doorn in het oog dat Nederland in het buitenland regelmatig wordt afgeschilderd als een poel des verderfs, vooral als het om de drugsproblematiek gaat. Het Amerikaanse weekblad Time wijdde nog onlangs een omslagartikel aan Nederland, waarin de tolerante houding van de overheid op tal van ter reinen aan de kaak wordt ge steld. Overigens concludeerde Time dat (ook) veel Nederlan ders een hardere aanpak van drugs, porno en criminaliteit willen. DEN HAAG (ANP/GPD) - De ambtenarenbonden krijgen nog dit jaar van minister Van Dijk (binnen landse zaken) voorstellen om het systeem van periodieken voor ambtenaren af te schaffen. Hij wil extra periodieken afhankelijk stel len van inzet, en hij wil meer geld voor 'schaarse' ambtenaren. Van Dijk strijkt daarmee de meeste ambtenarenbonden tegen de haren in, die juist een algemene loonron- de willen. De minister geeft voorrang aan werkgelegenheid door de vut-leef- tijd in 1988 te verlagen tot 60 jaar. Zijn onderwijscollega Deetman mag in aanvulling daarop nog eens met ideeën voor werkgelegenheid in het onderwijs komen. Die mo gen ook worden betaald uit de be perking van de reservering van vut-gelden. Nu worden de kosten van de vervroegde uittreding voor de komende tien jaar afgedekt. Dat wordt teruggebracht tot zeven jaar. Daardoor kan de pensioenbijdrage (waaruit ook de vut wordt betaald) van het Rijk aan het ABP worden verlaagd. Een deel van de opbrengst van deze 'horizonering' van de vut mag Deetman ook nog eens gebruiken om de omvangrijke overschrijdin gen van de incidentele loonontwik keling in de onderwijssector op te vangen. Van Dijk denkt ook extra geld voor de onderhandelingen te halen door jongere ambtenaren minder te betalen. Nu krijgen amb tenaren vanaf hun 22ste het mini mumloon. Van Dijk wil dat met een jaar optrekken. Ook wil hij jon geren tot 25 jaar die tegelijkertijd werken en een opleiding volgen, korten. In plaats van echte salaris sen te betalen denkt Van Dijk aan het invoeren van een zakgeldrege ling. Die extra gelden wil de bewinds man besteden voor een aantal niet- algemene maatregelen in de inko menssfeer. Daarmee moet de ach terstand van met name middelbare en hogere ambtenaren hebben op hun 'marktcollega's' worden aan gepakt, zoals Van Dijk en de CMHA reeds overeenkwamen. Van Dijk kondigt voor begin vol gend jaar een voorstel aan voor een meer gelijkwaardig overlegstelsel tussen minister en ambtenaren- centrales. Daarbij kijkt hij naar het overlegmodel van de werknemers in de gezondheidszorg, openbaar vervoer e d (trendvolgers). Daar wordt eerste de ruimte vastgesteld, waarna decentraal over de invul ling wordt onderhandeld. Discriminatiewet snel in de Kamer DEN HAAG (ANP) - Begin vol- gend jaar. een half jaar later dan in het regeerakkoord was overeenge komen, wil minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) een anti-discri- minatiewet indienen bij de Tweede Kamer. Het kabinetsvoorstel, dat is gericht op bescherming tegen dis criminatie op grond van gods dienst, levensovertuiging, politie ke gezindheid, ras, geslacht, bur gerlijke staat en seksuele geaard heid, gaat binnenkort voor advies naar de Raad van State. De PvdA diende onlangs een eigen wet op dit gebied in omdat het kabinet in gebreke bleef. Het hete hangijzer was of een christelijke school een leerkracht mag weigeren of ont slaan op grond van zijn of haar ho moseksuele geaardheid. Zuid-Afrika Over het Nederlandse beleid ten aanzien van Zuid-Afrika merkt Van den broek op dat hij in de Eu ropese Politieke Samenwerking der EG-landen het initiatief heeft genomen voor een gemeenschap pelijke beginselverklaring over Zuid-Afrika. Op basis van deze ver klaring zou een politiek actiepro gramma kunnen worden opgezet om een gesprek met werkelijke vertegenwoordigers van de zwarte meerderheid te bevorderen. Eisen dat een einde komt aan de apart heid, 'verplicht in zekere zin tot meedenken over de bepaald niet gemakkelijke vraag wat er daarna moet komen', aldus minister Van den Broek. Als andere EG-landen deze verklaring blijven blokkeren, Hervatting van de Ontwikke lingshulp aan Suriname hangt af van het verloopt van het door Bou- terse aangekondigde het referen dum over de grondwet, de daarop volgende parlementsverkiezingen, de verkiezing van een president en de samenstelling van een regering. Van den Broek zegt niets over het uitwisselen van ambassadeurs. Den Haag heeft Paramaribo laten weten dat het opnieuw een ambas sadeur wil benoemen, en de uitge wezen ambassadeur Van Houten voorgesteld. Hoewel legerleider Bouterse in het openbaar heeft ver klaard dat Van Houten 'niet door de voordeur, niet door de achter deur, en niet via de regenpijp' naar Suriname zal terugkeren, stelt Ne- zal Nederland volgens hem steeds derland zich op het standpunt dat y elementen naar buiten bren lHP.e MlME AKTI-PI$CR|MIMAT1É WÉTGfcVitlG WORGT UiTPAGthD HETCRQfiu IK HöMQfifcl GfctfAG YAH DOCEHTfK NIÉT TttGiSTAAN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7