Die solidariteit kost steeds meer moeite' De tijdbom van tegenvallers tikt door MILJOENENNOTA 1988 'Ach, de invloed van de tv hè' Ruding (financiën) niet écht tevreden Financiële administratie van de departementen blijft chaotisch Dagjesmensen laten massaal verstek gaan op Prinsjesdag Het gaat goed met de Nederlandse economie, al daalt de werkloosheid onvoldoende en leeft de overheid nog op te grote voet. Dat is de teneur die minister Ruding (financiën) heeft gelegd in de Miljoenennota. Wie verder leest, ont waart een tweede Leitmotiv: ontevredenheid over minis ters die teveel geld uitgeven, het voortwoekeren van aller hande subsidieregelingen, en een te hoog sociaal mini mum. Ruding: "Wat is een normaal sociaal minimum? Te genwoordig horen daar ook een telefoon en een televisie bij. Ik weet niet of er vijftien jaar geleden ook onderzoek werd gedaan naar de situatie van minima, maar in die tijd zou een tv wellicht niet meegeteld zijn. Terwijl nu een vi deo waarschijnlijk nog niet meegerekend wordt, zal dat over vijf jaar wel gebeuren. Dat is dus allemaal relatief. Ik zeg niet dat dergelijke voorzieningen makkelijk te missen zijn, maar wel dat het eisenpakket stijgt". door Peter de Vries en Peter van Nuijsenburg De minister van financiën heeft nog geen nota kunnen nemen van de studie van de directeuren van sociale diensten naar de verkom merende positie van mensen met een minimum-uitkering. Maar hij verzet zich tegen elke suggestie.dat de zorgzame samenleving van'het CDA aan een groeiende onderklas se voorbij gaat. In de miljoenenno ta noemt het kabinet dan ook de economische voordelen van een verdere verlaging van het mini mumloon, en dus ook van de daar aan gekoppelde uitkeringen. Ondanks alle verzet: "Welke gro te bedragen besteden het Rijk en de gemeenten niet nu reeds aan de minima? Daar mogen we de ogen toch niet voor sluiten. Hun koop kracht is beter dan die van verge lijkbare groepen in het ons omrin gende buitenland. Wanneer we, met onze open economie, niet let ten op de normen die elders gel den, heeft dat tot gevolg dat de werkloosheid toeneemt. En daar zijn de mensen op het minimum weer als eerste de dupe van. Bo vendien: de verlaging van de jeugdlonen heeft toch geresulteerd in een snelle daling van de werk loosheid onder schoolverlaters". '"Mag ik het anders zeggen? Als de Nederlandse samenleving zo enorm solidair zou zijn, dan kun je voorstellen de belastingen en pre mies te verhogen. Maar deze sa menleving heeft steeds meer moei te met die solidariteit. Dat merken we op dit ministerie helaas aan de belastingontduiking, het zwarte en grijze werken. Dat zijn toch alarm- schellen die gaan rinkelen als de grenzen van de solidariteit in zicht zijn". Belastingverlaging Ruding is, erkent hij, niet hele maal tevreden. "Dat is een minister van financiën nooit, en ik laat het doorklinken. De grote overschrij dingen van sommige departemen tale begrotingen zijn niet helemaal gecompenseerd, en er zijn risico's en bedreigingen voor de economi sche ontwikkeling. De olieprijs, dollarkoers en het rentepeil zijn factoren die we niet in de hand heb ben, maar die van groot belang zijn. Een ander punt is het financie ringstekort. Dat daalt herkenbaar, maar dat had wel iets meer gemo gen en gekund. Toch vind ik deze miljoenennota op hoofdpunten be vredigend en ben ik voorzichtig optimistisch over de Nederlandse economie. De collectieve uitgaven blijven dalen, tegenover de over schrijdingen staan substantiële ombuigingen, en een nieuw ele ment, in de goede zin van het woord, is de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting". De lastenverlichting van 1,9 mil jard noemt Ruding 'substantieel'. Verdere verlaging in latere jaren is 'wenselijk', maar 'ik steek m'n hand er niet voor in het vuur'. "Er kan zo een kink in de kabel komen. Voor mij is een verdere lastenver lichting ook niet per se gebonden aan de bestaande plannen tot ver- eenvouding van het belastingstel sel. U weet, die plannen liggen in het kader van Nederland Advies land al geruime tijd bij allerlei ad vies-instanties. Wat mij betreft blij ven ook zonder die belastingve- reenvouding - die ik overigens sterk steun - de argumenten voor een lastenverlichting volop staan". Door de lagere belasting kan de koopkracht van alle burgers in 1988 in elk geval op peil blijven, of - voor de werknemers in het be drijfsleven- zelfs iets stijgen. In ruil daarvoor moeten vakbonden en werkgevers de loonstijgingen in de hand houden. Ruding: "De sociale partners zijn nu aan zet, en ik ver wacht daar heel wat van". Volgend jaar daalt de werkloos heid met slechts 30.000. Dat is, ge meten aan de eigen doelstellingen van het kabinet-Lubbers, te wei nig. "Wij kunnen het niet alleen, maar moeten het samen doen met het bedrijfsleven. Deze belasting verlaging draagt gunstig bij aan het macro-economisch klimaat. Daar naast is er 200 miljoen extra uitge trokken voor werkgelegenheidsbe leid en gerichte, specifieke maatre gelen als scholing. Op die manier moet een werkloosheidscijfer van 500.000 in 1990, los van alle discus sie over vervuiling van de bestan den bij de arbeidsbureaus, haal baar zijn. Ik ben er niet zeker van, maar 't is wel mogelijk". Nederlaag In de miljoenennota klaagt Ru ding steen en been over de talloze subsidieregelingen. Die zijn duur, schieten het goede doel vaak voor bij, en vormen dan een rem op de economische ontwikkeling. 38 Mil jard wordt zo jaarlijks verdeeld, maar het kabinet bezuinigt er slechts 300 miljoen op. "Dat is weer een stap in de goede richting, zij het onvoldoende. Maar net als met een supertanker kost het veel tijd om hier de koers te verleggen. De bedragen die ermee gemoeid zijn, de belangen die op het spel staan, die zijn te groot om snel fors te be zuinigen op de subsidies". "Ik nodig iedereen uit de realiteit niet uit het oog te verliezen. Wan neer ik verwijten hoor als 'het hart wordt uit de gezinszorg gerukt', dan wil ik er toch wel op wijzen dat we 40 miljoen bezuinigen op een post van 1,4 miljard. Geen 400 mil joen, nee, 40. Op een post die in 1973, niet 1873, praktisch nul was!" Bij de begrotingsvoorbereiding werd Ruding geconfronteerd met het feit dat enkele collega's hun boekje te buiten waren gegaan. De begroting werd in totaal met vijf miljard overschreden. Hoewel het regeerakkoord in zo'n geval com penserende ombuigingen voor schrijft, werd er slechts voor vier miljard gesnoeid. Een nederlaag? Ruding: "De stelling van het re geerakkoord is juist, maar in de praktijk niet altijd toe te passen. Als er tegenvallers bij de EG zijn, kun je niet anders dan die over alle departementen uitsmeren. De gro te overschrijders, onderwijs, volks huisvesting volksgezond- maar niet het volle pond. De ande re departementen hebben ook wat gedaan. Zo gaat dat bij besluitvor ming in het kabinet. De minister van financiën doet voorstellen, maar dat wil niet zeggen dat hij stipt wordt gevolgd. Ik blijf echter hameren op meer compensatie. Niet alleen voor het geld, maar ook omdat het disciplinerend werkt". Onderwijsminister Deetman is in elk geval een gewaarschuwd man. De recordhouder overschrij dingen kwam er deze keer nog ge nadig af. Hij gaf 1 miljard te veel uit aan salarissen, maar hoeft in 1988 slechts 380 miljoen te bezuinigen. De Rekenkamer onderzoekt nu of de salarissen en wachtgeldregelin gen in het onderwijs te royaal zijn geweest, wat Ruding vermoedt, of dat Deetman gelijk heeft als hij zegt dat zijn personeel geen gunsti ger regelingen heeft dan andere ambtenaren. Ruding: "Daar ko men we nog over te spreken. Ik kan dit, in het belang van de belasting betaler, niet op zijn beloop laten. Ik 'ben in de eerste plaats ook de be langenbehartiger, de vriend van de belastingbetaler. Want die krijgt uiteindelijk de rekening gepresen teerd". DEN HAAG - Even zwijgt de inlei der teneinde zijn woorden aan ge wicht te laten winnen. Dan richt hij zich tot zijn gehoor van kamerle den, parlementaire journalisten en fractie-medewerkers, en vraagt: Weet u eigenlijk wel hoeveel pro cent van de bedragen die in de mil joenennota staan ergens anders aan worden uitgegeven dan waar voor ze begroot waren? Zijn ge hoor blijft het juiste antwoord schuldig. "Vijftien tot twintig pro cent", klinkt het dan. Wanneer de regering van plan is honderd mil jard uit te geven, komt ruim vijf tien miljard daarvan op een andere dan de beoogde plek. Fraude? Wel nee, doorgaans gewoon slordig heid. door Peter de Vries We schrijven de eerste woensdag van september. In de zaal waar an ders de kamerfractie van de PvdA bijeenkomt, zitten nu ruim vijftig belangstellenden voor de eerste les uit de cursus begrotingstechniek. Maar liefst 223 mensen onder wie ruim 80 kamerleden, hebben inge tekend op deze scholing in de ele mentaire kneepjes van het begro tingsvak. Die moet hen in staat stellen 's Rijks begroting te door gronden. Dat wordt een loodzware klus, want, zoals minister Ruding (finan ciën) in de miljoenennota toegeeft, die begrotingen blinken niet uit door duidelijkheid. Het ambtelijk en politiek toezicht op de naleving van die begrotingen is evenmin sterk ontwikkeld. Diep verstopt in de miljoenennota staat de sombere boodschap: met het op orde bren gen van de overheidskas is ruim 400 a 500 miljoen gulden gemoeid. Dat is de prijs die betaald moet worden om de' administraties te verbeteren, de accountantscontro les te verscherpen, en te zorgen dat de informatie over de financiële gang van zaken betrouwbaarder wordt. Spierballen Twee voorbeelden van boek houdkundige praktijken waar men in het bedrijfsleven versteld van zou staan. De accountants van eco nomische zaken weigerden jaren lang te tekenen voor de verklaring dat de departementale jaarreke ning een waarheidsgetrouw beeld geeft. Het ministerie van sociale za ken slaagde erin, zo weten leergie rige kamerleden inmiddels, om het parlement jaren achtereen telkens een wisselend ingedeelde begro ting voo? te schotelen. Fondsen die de ene keer onder de ene noemer gepresenteerd werden, prijkten een jaar later elders. In vijf jaar tijds veranderde zo 60 procent van de begrotingsindeling. Sinds de teloorgang van RSV en de semi-afsluiting van de Ooster- schelde is de controle op de over heidskas een van de belangrijkere politieke items aan het worden. Die grote projecten liepen finan cieel finaal uit de hand, terwijl aan de andere kant uitslaande ruzies woedden over weinig populaire be zuinigingen. Waar het ene geldelij ke gat met een meevaller kon wor den gedicht, kondigde de volgende tegenvaller zich al weer aan. Oorzaken voor die ondoorgron delijke en onbeheersbare gang van zaken zijn er legio, zo blijkt uit ver schillende beschouwingen die in middels zijn verschenen over het financieel management bij de over heid. Jarenlang is de controle op de overheidskas verwaarloosd, omdat er toch geld genoeg was en politici en ambtenaren niets liever deden dan noden van burgers of bedrij ven ledigen. Terwijl de inkt van de er iets van hoorde. De betekenis van het begrip rapportage is slechts langzaam doorgedrongen tot een enkele overheidsdienaar. De controlerende accountant kon zich niet verheugen in een hoge plaats in de ambtelijke pikorde. Te leurgesteld trokken ze de afgelo pen jaren naar het bedrijfsleven. Nu ze het hardst nodig zijn, kan het Rijk niet meer opboksen tegen de salarissen die daar betaald worden aan accountants. Het resultaat: grote tekorten aan controlerend personeel (en bijvoorbeeld ook aan belastinginspecteurs). Verschrijvingen Maar van alle uitgaven en inkom sten werden toch wel bonnetjes be waard door de boekhouders der departementen en rijksdiensten? Vast wel, al weten we het niet ze ker. Waar het echter om gaat is het optellen van de bij elkaar horende bonnen. Dat vergt op z'n minst twee dingen: een computer, die snel en betrouwbaar rekent, en een beslissing welke bonnen bij elkaar horen. Over de automatisering bij de overheid kunnen we kort zijn: die is pas de laatste tijd van de grond gekomen. Het betere boekhouden (welke uitgave hoort waar te wor den verantwoord?) is een verhaal apart. Nog steeds bloeit in Den Haag de praktijk van de 'verschrij ving'. Dat betekent dat een uitgave financieel wordt ondergebracht bij de post die op de begroting voor een heel ander doel stond gereser veerd. Zo wordt er uitkomst gebo den wanneer een potje (tijdelijk) leeg is. Met de beste bedoelingen van de wereld, en met de gedachte dat de verschrijving later wel rechtgezet zal worden. Dat laatste schiet er wel eens bij in. Omdat de administatie vaak een beetje ram melt, lokt de ene verschrijving de andere uit. Het einde heet vaak een 'tegenvaller'. Bovendien probeert de overheid twee administraties bij te houden: een voor het kasgeld, en een voor de verplichtingen die men is aan gegaan maar die nog niet betaald hoeven te worden. Het resultaat laat zich raden. Het gaat er om, zo schrijft minister Ruding verma nend in de Miljoennota, dat die ad ministraties worden samenge- .voegd. De directe uitgaven en in- komsten<kas) en de verplichtingen moeten in onderling verband wor den gezien. Een voorwaarde voor het boeken van succes bij het greep krijgen op de overheidskas is, aldus Ruding, dat het politiek en ambtelijk mana gement van de departementen zich er volledig achterstelt. Het is geen zaak van deskundigen, en evenmin gaat het om een eenmalige inhaal- manouvre om wat administratieve achterstanden weg te werken. Daarnaast is het nodig dat de po litiek het mes zet in regelingen die in financieel opzicht riskant zijn, meent Ruding. Hij wijst dan op de 'open-eind-regelingen', die samen 56 miljard kosten. Deze geldstro men naar burgers en bedrijven zijn in principe oneindig: elke nieuwe rechtmatige aanvrager krijgt geld, of de kas nu leeg is of niet. Voor Ru ding tikken zo de tijdbommen van de mee- en tegenvallers gewoon door. Koningin Beatrix en Prins Claus stappen bij de Bidderzaal uit na de rijtoer door Den Haag. De publieke belangstelling voor de traditionele rit met de Gouden Koets is de afgelopen jaren sterk verminderd. DEN HAAG - "Vroeger had je Oranje-vrouwtjes uit Meppel die al om zeven uur 's morgens in Den Haag waren om verzekerd te zijn van een goed plaatsje. Tegenwoor dig zijn alle departementen rond door Ruud Kersten één uur vrij, want dan lijken de rij en langs de route van de Gouden Koets nog wat. De mensen blijven thuis, ze kunnen alles op de televi sie zien. Prinsjesdag is Prinsjesdag niet meer". Een visie, vertolkt door een door gewinterde Hagenaar die het alle maal wel gezien heeft. Een visie die je makkelijk kunt inruilen tegen die van verstokte Oranje-klanten die inderdaad nog voor dag en dauw op pad gaan om bij paleis Woordeinde of bij de Ridderzaal het klapstoeltje te installeren en de thermoskan koffie aan te breken. Toch trekken op Prinsjesdag geen volksstammen meer naar de Hofstad. Een medewerker van de Rijksvoorlichtingsdienst bevestigt het, ongevraagd nog wel. "Ach, de invloed van de televisie, hè, en de mensen hebben minder respect voor autoriteiten". Op de 'heilige' Schelpenbaan van het Lange Voor hout waar alleen de Prinsjesdag stoet mag rijden en waar op gewo ne dagen alleen een overvalwagen van de politie staat van waaruit de Engelse ambassade in de gaten wordt gehouden, kan je met de Gouden Koets meelopen, als je dat wilt. Ruimte genoeg. De twee of drie rijen mensen vormen daarbij geen hindernis van betekenis. En maakte prinses Juliana vroe ger 's middags nog een rijtoer met een koets vol kleinkinderen? Afge schaft, omdat de tanende belang stelling genante vormen aannam. Toch maakt zich nog niemand druk over de verkeerschaos die de Haagse binnenstad op Prinsjesdag teistert. Nog nooit zijn er schrifte lijke vragen gesteld in dè Tweede Kamer over de duizenden guldens die elk jaar moeten worden be steed aan de restauratie van de Gouden Koets die door het geram mel over de Haagse keien voor een kapitaaltje aan goudbladders ver liest. Frons Hoogstens nog worden wenk brauwen gefronst bij het militaire vertoon, dat Prinsjesdag omlijst. Militaire erewachten langs de rou te, militairen in de stoet, militaire muziek voorop en koperen marsen op het Binnenhof. Wat bijvoor beeld Aad Kosto (PvdA) betreft mag de krijgsmachtelijke deelna me aan Prinsjesdag tot minieme proporties worden teruggebracht. "Ik vind het ceremoniële, de rijtoer van de koningin met de Gouden Koets, een traditie van waarde. Maar moet de koningin nu zonodig worden 'beschermd' door zoveel militairen? Je kunt er toch ook wel verplegers en verpleegsters, onder wijzers en onderwijzeressen bij voorbeeld voor gebruiken?" De leden van de Tweede Kamer vooral maken van Prinsjesdag een gezellige dag. Het kamergebouw lijkt een bijenkorf. Echtgenotes en echtgenoten, vrienden en vriendin nen verdringen zich in de loges van de grote vergaderzaal om een glimp op te vangen van zijn of haar trots die daar als volksvertegen woordiger weer het jaarlijkse hoog tepunt zit te beleven. Het gezin- Kosto doet daar niet aan mee. "Mijn vrouw heeft haar eigen acti viteiten, mijn kinderen zijn één keer mee geweest, maar dat was ook wel genoeg". Jeltien Kraaijeveld-Wouters (CDA) neemt wèl altijd familiele den mee, die het prachtig vinden, zo'n dagje in het oranje getinte Den Haag. Mevrouw Kraaijeveld vindt Prinsjesdag zelf ook een 'fijne dag, een mooie start van het parlemèn- taire jaar'. Ze komt er rond voor uit, dat ze oranjegezind is. "Ik ben ge boren onder de rook van paleis Soestdijk, vanuit mijn slaapkamer kon ik de koninklijke stallen zien. Ik spaarde ook Oranje-plaatjes. Zo iets blijft je natuurlijk wel bij. Maar het gaat wel om de personen. Het koninklijk huis is een instituut dat past in ons bestel, waar ik ook ach ter sta". Jeltien Kraaijeveld is over de taakopvatting van Beatrix meer dan tevreden, enthousiast zelfs. "Ze is zeer betrokken bij wat het parlement doet, in die zin dat ze zeer intensief kennis neemt van wat er gebeurt. Ze heeft de laatste jaren de gewoonte ontwikkeld om op gezette tijden kamerleden in commissieverband uit te nodigen. Er wordt dan een indringend ge sprek gevoerd, dat vaak uitgroeit tot een discussie. En dat vind je te rug in de manier waarop ze de Troonrede voorleest. Ze maakt niet een mechanische indruk. Ze doet het niet tegen heug en meug. Zin voor zin weet ze wat ze zegt". Ruding met het beroemde koffertje met de rijksbegroting: Snel bezuinigen op subsidies kan niet. Daarvoor zijn de belangen te groot". <f0to gpd> Een bouwput van de pijlerdam in de Uosterschelde. Niet alleen hetachtste wereldwonder', zoals minister Smit- Kroes bij de ingebruikstelling zei, maar ook een put waarin uiteindelijk ruim 8 miljard gulden verdwenen. Het financiële debacle van de pijlerdam wakkerde de belangstelling voor financiën flink aan. (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6