Mensen beveiligen tegen ontvoering kan niet echt Commentaar Tips zieners leiden zelden tot ontlmoping Westeuropese vredesbeweging beschuldigt Israël „Dat is dan toch een voordeel, als je het vergelijkt met de zaak-Heiin. Als hij een alarmknop in een me daillon of horloge ingebouwd had gehad, zou hij alarm kunnen slaan Dat kan heel simpel, en zonder dat de ontvoerders het in de gaten heb ben. Dat signaal, met een zender- bereik dat technisch uit te breiden valt tot het hele Nederlandse grondgebied, maakt duidelijk dat er iets aan de hand is. Zelfs is het mogelijk om aan te geven in welke omgeving de zender zich bevindt, zodat de buurt afgegrendeld kan worden", vertelt de technische man Zomer. „Het is zelfs uitvoer baar om dergelijke apparaatjes on der de huid aan te brengen". Een wat futuristische optie, die voor zover bekend in Nederland niet is toegepast. Aan de andere kant: zo'n alarm zendertje moet gebruik maken van een zeer kleine energiebron, dus gaat het om een heel zwak signaal. ..Je moet er rekening mee houden dal je er in een kelder met dikke wanden niets aan hebt". Er zijn dus nog enkele haken en ogen aan zo'n draagbaar alarm. Er moet dan een landelijk park aan ontvangsta tions worden opgebouwd. Fijnma zig. om die noodsignalen goed te AERDENHOUT - Het is heel moeilijk om personen afdoende te beveiligen te gen ontvoering. Alleen een brandkast is als tijdelijke verblijfplaats min of meer safe. Een somber toekomst beeld voor de captains of in dustry, die er niet op zitten de wachten met hun - even eens in de gevarenzone be vindende - familieleden 24 uur per dag in een bunker te bivakkeren, eventueel on der het toeziend oog van meerdere bodyguards. door Piet Arp Het aantal ontvoeringen in Neder land is nog niet zo hoog dat het lo nend is om de gezinsleden van rij ke of invloedrijke families afzon derlijk door veiligheidsmensen te laten beschermen. „Een kennis van mij", vertelt directeur H. van der Leelie van NVD Beveiligingen (de Nachtveiligheidsdienst) in Aer- denhout, "is naar Argentinië" ver huisd. Zijn kinderen gaan daar naar school, bewaakt door twee man te paard. En die blijven gedu rende de lessen ook bij de school wachten". Het Asrdenhoutse bedrijf is in tien jaar tijd groot geworden als meldkamer voor stil alarm van in braaksignaleringssystemen. Met aansluitingen verspreid over heel Nederland en een deel van België en Duitsland. Van der Leelie ver telt liefst zo weinig mogelijk over zijn werkzaamheden, want "onze klanten willen het in het algemeen niet weten dat zij klant bij ons zijn. Wij zijn slechts de man op de ach tergrond". De woning van Albert Heijn is van een inbraaksignale ring voorzien. Die van broer Gerrit- Jan beschikt over een eenvoudiger alarmsysteem. Maar personen beveiligen? Dat kun je bijna wel vergeten. "Strikt genomen kun je je zelfs niet meer voor het raam in je eigen huis ver tonen als men het op je gemunt heeft. Bodyguards helpen wel, maar zorgen voor een enorme in breuk op je privé-leven. Je moet het wel willen, de hele dag een paar van die beschermers om je heen. Ik ken wel enkele mensen met bewa kers, maar je voelt je toch heel on gemakkelijk. Je moet ermee leren leven, want ze komen echt alles van je te weten. Ze zitten namelijk overal bij". Maar dergelijke levensverzeke ringen helpen ook niet tegen elke ontvoeringspoging, want in ons land mogen bodyguards geen wa pens dragen. „De chauffeur van de gepantserde auto zou cursussen kunnen volgen, bij voorbeeld over hoe je uit de situatie dat je klem wordt gereden kunt ontkomen". Maar het blijft in de beschermende sfeer vooral bij dit soort defensieve maatregelen. En ontvoerders-in- spé zoeken altijd naar de zwakke plek in de verdediging. De afgelopen dagen hebben zo wel Van der Leelie als zijn collega Zomer zitten piekeren over de vraag wat mensen die het risico lo pen te worden ontvoerd dan wél kunnen doen. Net als bij beveili ging van de woning kan eigenlijk alleen een signaal worden gegeven dat er iets mis is. Met een draag baar overval- en paniekalarm. Albert Heijn (links) en presentatie van het Ahold jaarverslag i Weerbarstig Het kabinet Lubbers II heeft dit na jaar nog onverwacht de wind in de zeilen gekregen. De meevallende economische groei, hogere belas tingontvangsten en een redelijk stabiel peil van de dollar en de olie prijzen, het zijn de factoren die sa men de financiële problemen voor het rijk verlichten. Maar het kabinet is bepaald niet van plan de voordelen daarvan royaal door te sluizen naar de bur gers. Natuurlijk is er voor het eerst sinds jaren weer sprake van een bescheiden verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en ook gaan het vakantiegeld en de kinderbij slag omhoog. Op die manier ontstaan, macro- economisch gezien, koopkracht plaatjes die voor de verschillende inkomensgroepen in de plus blij ven. En bij dit kabinet is die plus opvallend royaler naarmate de indi viduele koopkracht al groter was. Maar tegelijk staan er ook tal van maatregelen op stapel, die die licht toegenomen koopkracht weer on dergraven. Om de overheidsfinanciën, en dan met name de subdisies, binnen de perken te kunnen houden, en zo mogelijk ook terug te dringen, moe- ten de burgers straks voor tahvan zaken dieper in de buidel tasten. In de volksgezondheid, het onderwijs en de volkshuisvesting wordt op nieuw her en der fors gesneden. Wie op enigerlei wijze in deze sec toren mocht genieten van over heidssubsidies, zal het komende jaar al snel ondervinden dat die ho gere kinderbijslag en die lagere loon- en inkomstenbelasting bitter noodzakelijk zijn om financieel het hoofd boven water te houden. Wat derhalve met de ene hand wordt gegeven, wordt in veel geval len met de andere hand weer te ruggenomen. En die operatie wordt uitgevoerd, omdat het op orde brengen van de overheidsfinanciën een moeizame en bijna onmogelij ke zaak lijkt te worden. Ondanks de miljardenbezuinigingen van de laatste jaren, met alle schrik en pijn vandien, heeft minister Ruding tot zijn leedwezen opnieuw te kampen met tal van overschrijdingen op de begrotingen van de departemen ten. Het kabinet wil die begrotings discipline nu eindelijk eens echt aanpakken, maar alle ministers, ook die van financiën, stuiten hier op een weerbarstige werkelijkheid. Hetzelfde geldt op het hoofdpunt van de strijd tegen de massale werkloosheid. Het kabinet ziet, te recht, weinig in de goedbedoelde luchtfietserij van grootscheepse banenplannen. Maar de weg die nu gekozen wordt is ook lang, pijnlijk en moeizaam. Het kabinet kiest in de allereerste plaats voor algeme ne stimulerende maatregelen ge richt op economische groei, en ver der moet de oplossing komen van meer en betere scholing. Maar dat is typisch een lange termijn oplos sing die nog vele jaren zal vergen. Op veel kortere termijn moeten de verlaging van de minimum-jeugdlo nen en het extra oproepen van dienstplichtigen enig soelaas bie den. Maar die laatste maatregelen zijn tekenend voor de behandeling van een generatie jongere werklo zen die al bijna is afgeschreven. In een toelichting op troonrede en miljoenennota sprak minister president Lubbers over het karwei dat zijn kabinet in zijn tweede rit wil afmaken. De premier had naar zijn zeggen duidelijk geen trek in een 'nieüw lied of een nieuwe retoriek'. Dat klinkt nuchter en zakelijk, het kabinet gaat stug door op de eerder ingeslagen weg. Van een inspire rende nieuwe visie is echter geen sprake, het blijft bezuinigen en sa neren wat de klok slaat. Vooral in dat opzicht toont dit CDA-VVD-ka- binet zijn grootste kracht en zijn eenheid. kunnen ontvangen. Het is maar de vraag wie deze kostbare investe ring wil betalen. De PTT zal er niet om staan springen. Van Gerrit Jan Heijn is - inmid dels - bekend dat hij weinig op heeft met het beveiligingscircus. Zijn woning in Bloemendaal is eenvoudig te benaderen en be schikt over een heel eenvoudig in braakalarm. „Het zou voor de poli tie veel eerder duidelijk zijn ge weest of er sprake is van ontvoe ring of niet als Heijn zo'n draag baar persoonlijk alarm zou hebben gebruikt". Naast allerlei andere beveili- gingstaken, zoals portiersdiensten en bewakingsdiensten, heeft de laatste jaren vooral de elektroni sche beveiliging een grote vljacht genomen. Voor bedrijfspanden en woningen is dat tegenwoordig technisch vrij eenvoudig. „Denk erom, de systemen houden de in brekers niet buiten. Er gaat alleen een waarschuwing uit naar onze meldkamer, wij seinen dan de plaatselijke politie in. Die moet tijd krijgen om te reageren, dus hoog uit werkt de beveiliging vertra gend". Niet alleen wegens inbraak, ook bij overvallen, brand en storingen kan het alarm volkomen automa- tisch afgaan. „Het systeem moet echter geheel toegesneden zijn op de gebruiker, anders is het een dui delijke inbreuk op de privacy, word je slaaf van het apparaat", al dus Van der Leelie. En dat wil hij juist voorkomen. Bij bedrijven is het betrekkelijk eenvoudig om de zaak goed te laten functioneren, maar in een woning moet rekening worden gehouden met de aanwe zigheid van huisdieren en kleine kinderen, om maar wat te noemen. De oude radarsystemen en de moderne ultrasoon- en passief in- fraroodinstallaties kunnen nog wel eens op de onverwachtste dingen reageren. Een op een bepaalde toonhoogte rinkelende telefoon bijvoorbeeld, of op een muis die dagelijks van de detector gebruik maakt om bij wat voedsel te kun nen komen De nu zwaarbewaakte villa van Ahold-directeur Albert Heijn in Aerdenhout. Beveiliging, voor zover al mogelijk, gaat ten koste van de privacy. (foto ANI i kantoor met een boog boven de ingang. Achter de fabriek be vindt zich een groot grijs ge bouw. waarschijnlijk los van de fabriek". Dat beeld klopt redelijk met de feitelijke situatie in het Amster damse havengebied De Heining, waar Heineken en Doderer op 30 november 1983 werden aange troffen. Maar, zo moet de politie tijdens het onderzoek hebben ge dacht, waar staat het gebouw dan wel precies? Dat kon de hel derziende niet vertellen, het voortdurende dilemma waar de politie in de zaak Heineken, maar ook nu weer in de zaak Ger rit Jan Heijn voor staat. Onbetrouwbaar Achteraf blijken sommige tips weliswaar de waarheid dicht te benaderen, maar tijdens het on derzoek zijn het niet meer dan vage tips. Moet je er dan toch veel tijd en mankracht in steken? In de zaak Heineken kon men niet veel doen met alle tips. zo werd achteraf gesteld. Een lid van het rechercheteam conclu deerde achteraf dat de paranor male tips te 'onbetrouwbare hulpmiddellen waren om uit oogpunt van rendementsoverwe gingen zonder meer te hanteren in een zo omvangrijke zaak'. Waar of niet, de tips waren te vaag- om er al te veel tijd aan te spenderen. Ook in de zaak Gerrit Jan Heijn heeft zich inmiddels een aantal helderzienden aange diend, zo verklaarde politie woordvoerder Geelof onlangs. Hoewel in dit stadium geen ge detailleerde informatie wordt verstrekt, wil Geelof wel kwijt dat een aantal tips is nagetrok ken en op onjuistheid berust. „Maar 'We nemen elke tip se rieus", zegt Geelof. „Ook de tips uit paranormale hoek worden pas terzijde geschoven als ze zijn nagetrokken en onjuist blijken te zijn". HAARLEM - De politie krijgt tij dens ontvoeringszaken vaak tips van mensen, die zeggen paranor maal begaafd te zijn. De zaak Heineken, die duurde van 9 tot en met 30 november 1983, lever de bijvoorbeeld in totaal 109 van dergelijke tips op, waarvan elf uit het buitenland. Het gebeurt echter sporadisch dat zo'n tip leidt tot de feitelijke opsporing, zeggen politiemensen. Hoogstens blijkt achteraf dat de beelden van deze of gene zie ner opmerkelijk veel overeen komsten vertoont met. de waar heid. Tijdens de Heineken-ont- voering meldt een paragnost bij voorbeeld zeker te weten dat de ontvoerders als losprijs 32 mil joen gulden zouden vragen en dat het geld 'ergens op een snel weg moet worden afgegeven en dat dan een slachtoffer wordt losgelaten'. Dat komt aardig overeen met de waarheid, aange zien achteraf is gebleken dat de gevraagde losprijs tussen de 32 en 35 miljoen gulden hoog was en dal het geld inderdaad op een snelweg moest worden afgege- Speedboot En dan de tip van een parag nost, die beweert dat een van de daders een paardenliefhebber is en dat hij de ontvoerders in een snelle speedboot ziet varen. Ver der krijgt hij een visioen dat de ontvoerders zich bevinden bij Rijssenhout aan de Ringvaart. De feiten wijzen achteraf uit dat een van de daders inderdaad een of meer eigen paarden liet koersen op renbanen en dat tij dens een publieke verkoping van een van zijn paarden ook een lu xueuze speedboot werd ver kocht. Los hiervan merkte de Amster damse recherche na de ontkno ping op dat er aanwijzingen wa ren dat een of meer ontvoerders mogelijk betrokken waren bij De loods waarin in 1983 Alfred Heineken ivas opgesloten tijdens zijn ontvoering. Beschrijvingen van paragnosten bleken achteraf welis waar redelijk juist, maar waren voor de recherche te vaag om iets mee te kunnen doen. (archieffoto) een overval in Aalsmeer. De overvallers ontvluchtten toen met een speedboot en stapten in Rijssenhout over in een Merce des. die als vluchtauto werd ge bruikt. In de parapsychologie wordt in zo'n geval gesproken van een vermenging van beel den. Een andere paragnost, een Amerikaan, geeft de politie in diezelfde novembermaand een tip over de lokatie waar Heine ken en zijn chauffeur Doderer zich zouden bevinden. Hij heeft het over een 'verlaten houtver werkingsbedrijf. Verder zegt hij: ..Voor de fabriek staat een klein Paul Oestreicher SCHIPHOL (ANP) - „In de door Israël bezette gebieden worden Palestijnse jongeren op grote schaal gemarteld. In de gevange nissen ondergaan zij de klassieke behandeling van bezette gebie den." Dit zei de leider van een dele gatie van de Westeuropese vre desbeweging. de anglicaanse ka nunnik Paul Oestreicher, giste ren bij terugkeer op Schiphol. De delegatie heeft de afgelopen twee weken Israël, Jordanië en Syrië bezocht, terwijl twee dele gatieleden (Oestreicher en Pax Christi-secretaris Jan ter Laak) daaraan voorafgaande PLO-lei- der Yasir Arafat in diens woning in Tunis hebben gesproken. Oestreicher erkende dat zij in landen waren geweest („polities taten") waar de bevolking in veel opzichten slechter wordt behan deld dan de Palestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. Dat de delegatie desondanks veel tijd en aan dacht aan de schending van de mensenrechten door Israël heeft besteed, moest volgens hem niet als eenzijdigheid worden opge vat, maar hangt samen met de „culturele verschillen" tussen Is raël en zijn buurlanden. Israël beweert een westerse democra tie te zijn. terwijl de Arabische landen van zichzelf dit nooit heb ben gezegd. Overigens had de delegatie van bijna alle Palestijnen de indruk gekregen dat zij liever onder Is raëlische bezetting verkeren dan dat zij onder het beheer van een Arabisch land zouden leven Behalve Oestreicher en Ter Laak maakten Wim Bartels. se cretaris buitenland van het IKV- ,de Amerikaanse Sandra Ball, stafmedewerkster van Pax Christi Nederland, en drie leden van de Westduitse vredesbewe ging deel uit van de delegatie. In een reactie op het verwijt van martelingen op de Westelij ke Jordaanoever zegt Ronny Naftaniël, directeur van het Cen trum Informatie en Documenta tie Israël (CIDI), dat bij dergelij ke beweringen vraagtekens zijn te plaatsen. In dit verband ver wijst hij naar de bevindingen van een Israëlisch journalist die een bepaald geval, aangedragen door de Palestijnse mensenrechtenor ganisatie, onderzocht en tot de conclusie kwam dat de beschul digingen op leugens berustten. Naftaniël sluit niet uit dat mis handelingen voorkomen, maar de Israëlische autoriteiten stel len altijd een onderzoek in, aldus Naftaniël. De vredesbeweging heeft voorts Arafat toegezegd te zullen ijveren voor een bezoek van de PLO-leider aan west-Europa. "Het zou goed zijn als Engeland, West-Duitsland en Nederland Arafat zouden uitnodigen", zei Jan ter Laak. Arafat zou een der gelijk initiatief toejuichen. Raad van Advies. Het Vredes- overleg Kerk en Samenleving (VOKS) zal tijdens een landelijke bijeenkomst zaterdag in Bussum eëh raad van advies en beleid in stellen. Deze raad zal het bestuur nauw bijstaan bij zijn werkzaam heden Leden van de raad zijn jonk heer W.H. de Savornin Lohman. luitenant-generaal b.d., dr. A. van Doom, emeritus-hoogleraar economie aan de Vrije Universi teit Amsterdam, drs. R. Jobse. beleidsmedewerker bij TNO. H Annen en mr. P.J. Teunissen, bij zonder hoogleraar sociologie van de internationale betrekkingen aan de Rijkuniversiteit Gronin gen. Lohman is oud-voorzitter van het Hervormd Beraad Vredes vraagstukken (HBV). Annen en Jobse zijn oud-ICTO-bestuursle den. Teunissen was driejaar lang vice-voorzitter van Pax Christi. Verklaring over Zuidafrika. De Wereldraad van Kerken be schouwt de Zuidafrikaanse rege ring theologisch gezien als „on rechtmatig". Regeringen worden door God ingesteld om het goede te doen en zich voor de .onder drukten en armen in te spannen, zo vat de secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. Emiiio Castro, in een verklaring de opvatting van zijn organisatie samen. De verklaring is gisteren in Genève gepubliceerd. Omdat de zwarte meerderheid in Zuidafrika en Namibia de be vrijdingsbewegingen in hun land als „authentieke" vertegenwoor digers van het streven naar zelf beschikking beschouwt, zijn ker ken en regeringen overal in de wereld verplicht deze bevrij dingsbewegingen als representa lief voor de meerderheid van de Zuidafrikanen te beschouwen, zo staat in de verklaring. Volgens Castro wordt de be vrijdingsbewegingen en de Zuid- afrikanen onrecht gedaan als men ze als gewelddadig be schouwt. „Het gebruik van ge weld is een pijnlijke, maar onder geschikte uiting van hun verzet", aldus Castro. De Wereldraad houdt in princi pe wel vast aan zijn overtuiging dat het apartheidsregime met ge weldloze methoden kan worden Zeewoldc wil niet. Het college van B en W van Zeewolde heeft de gemeenteraad unaniem voor gesteld niet mee te werken aan de vestiging van een christelijk themapark in de gemeente. Dat heeft burgemeester mr.H.J.E. Bruins Slot desgevraagd beves tigd. Het themapark, waarvoor de plannen eerder dit jaar in Zee wolde werden gepresenteerd, zou een onderdeel worden van de Rainbow stichting van de vroegere EO-directeur drs. L.P. Dorenbos. Het college van B en W is be vreesd dat de recente acties van Dorenbos tegen onder meer de pornografie en euthanasie ook vorm en inhoud zouden krijgen in het themapark. Dat zou vol gens het gemeentebestuur nade lig zijn voor het „imago" van de gemeente. Het risico dat con troverses over het themapark het dorp zouden gaan domineren acht het college te groot Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zwolle (toezeg ging): S. H. Smits te Driel. Aangenomen naar Hoender- loo: W. F. van Kouwenhoven. kandidaat te Arnhem. Bedankt voor Hoogeveen: W Dekker te Delfshaven: Bedankt voor Woerden: B. Gijsbertsen te 's-Gravendeel. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: mevr. St. Reeders, Balistraat 42/hs. 1094 JC Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt Beroepen te Emmen: A. de Ja ger te Neerlandia (Canada). Nederlandse Gereformeerde Kerken Benoemd per 1 oktober a.s. tot medewerker part-time bij l'Abri •Nederland: G. V. van Eek, wo nende te Apeldoorn, die deze be noeming heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Tweetal te 's-Gravenhage- Zuid: R. Boogaard te Leiden en D. Rietdijk te Moerkapelle. Beroepen te Rotterdam-Cen trum: L. Blok te Nunspeet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2