FNV ziet niets in over leg Atv-afspraken moeten mogelijk zijn - Het werk is ons gewoon ontnomen m fi j*. Innovatiecentra moeten volgend jaar al draaien Fusie van stukgoed Openbaar vervoer wordt niet duurder CNV-voorzitter Hofstede wil naar 35 uur in 1990 Bonden verdeeld over najaarsoverleg (vervolg van pagina 1) UTRECHT (ANP) - De vakbonden zijn intern verdeeld hnï. 41 over hervatting van het overleg met werkgevers en kabi net. De christelijke vakcentrale CNV voelt er het meest voor om het najaarsoverleg, dat vrijdag zou worden gehou den, met een maand uit te stellen. Wat FNV-voorzitter Pont betreft kan het overleg helemaal kan worden afgeblazen. "Uitstel suggereert dat je er over een maand wellicht uit zou kunnen komen en dan zou je verkeerde suggesties wekken", aldus Pont. Alleen de vakcentrale MHP ziet ook wel wat in uitstel. ROTTERDAM (ANP) - Waar ooit de personeelsvereniging van de failliete scheepswerf Boele Bolnes haar activiteiten organiseerde, stonden gisteren medewerkers van het Amsterdamse veilinghuis Troostwijk op het toneel in de kan tine van de werf om daar de totale inventaris van het bedrijf te veilen. Het is volgens Troostwijk de grootste na-oorlogse veiling in ons land. op één na. Alleen de publieke verkoop van Werkspoor was nog omvangrijker. Enige honderden gegadigden kwamen gisteren naar de eerste van de zeven veilingda- gen bij Boele. Dat waren voor het merendeel handelaren, maar in de loop van de dag kwam ook een groot aantal oud-personeelsleden van Boele naar de kantine om daar kranen, pontons, draaibanken, gereed schap en kantoormeubilair onder de hamer te zien gaan. Dat liet hen niet onverschillig. "Je staat hier met bloedend hart als je ziet dat ge reedschap waarmee je zelf nog hebt gewerkt wordt geveild", zei J. Hagendijk 's middags op de vei- werkte hij bi.i Boele Oud-werknemers scheepswerf Boele Bolnes op veiling bedrijf toen hij in maart van dit jaar te ho ren kreeg dat de werf de poorten moest sluiten. Hagendijk is een van de ongeveer 600 mensen die toen op straat kwam te staan. Hij is de klap nog niet te boven. "Het werk is ons gewoon ontno men. Eerst waren de mijnen aan de beurt, toen de textiel en nu de scheepsbouw". De overheid is vol gens hem voor een belangrijk deel schuldig aan de malaise in de scheepsbouw, die door het faillise- ment van Boele wordt geïllu streerd. "Andere landen geven hun werven veel meer subsidie dan hier. Er was werk genoeg, maar alle opdrachtgevers gaan nu naar het buitenland. Tegen de subsidies daar kunnen we niet op. De over heid heeft ons in de steek gelaten Van de scheepsbouw blijft zo niks over", aldus Hagendijk. De hoop op een nieuwe baan heeft hij al nagenoeg opgegeven. "Ik ben 58. Twee keer had het ar beidsbureau iets voor me, bij Ver- olme (de vlakbij Boele gelegen noodlijdende scheepsreparatie- werf -red.), maar daar vonden ze me te oud. Makkelijk is het niet. maar je moet het accepteren". Hoop Dat vindt ook N. Oosterveen (63). portier en bewaker bij Boele. Tot het einde van het jaar is hij nog ver zekerd van werk. In dienst van de curator past hij op de failliete boe del. "We hadden natuurlijk ge hoopt dat Boele het zou redden, maar ja... We moeten erin berus ten". Hagendijk en Oosterveen verha len met smaak over de tijd dat de scheepswerf in het dorpje Bolnes, onder de rook van Rotterdam, nog lloreerdc. In de toptijd werkten er zo'n 1600 mensen, exclusief het personeel van onderaannemers, op hoogtijdagen meer dan vijfhon derd man. Oosterveen: "En dan lie pen op de werf ook de scheepslui nog rond van schepen die hier voor de kant lagen. Het was een dorp op zich zelf" Terwijl Hagendijk en Ooster- veen hun verhaal doen. brengen de veilingmeesters van Troostwijk in rap tempo en met menige kwink slag de inventaris onder de hamer. "Goed bij het overleg met de on dernemingsraad". grapt een van hen, terwijl hij een partij dwangha- mers onder de aandacht van de po tentiële kopers brengt. Succes Aan het begin van de avond blij ken de veilingmeesters succesvol te zijn geweest. De opbrengst van de eerste veilingdag raamt woord voerder D. Bouland van het Am sterdamse veilinghuis toen op ruim 1,6 miljoen gulden. "De eerste dag is goed", constateert hij. Troostwijk verwacht volgens hem een totaal-opbrengst van acht a tien miljoen gulden. De kopers vormden maandag een internationaal gezelschap. ..We hebben mensen gezien uit Dubai. Turkije, Spanje, Zweden. Frank rijk. Engeland. West-Duitsland, Frankrijk, België, Zweden en Ne derland natuurlijk", aldus Bou land Troostwijk heeft de internationa le belangstelling overigens in de hand gewerkt door alle scheeps werven ter wereld van de veiling, waarop bijna achtduizend kavels te koop worden aangeboden, op de hoogte te stellen. Daar komt nog bij dat een belangrijk deel van de Boele-inventaris bestaat uit tech nisch hoogwaardige en nog vrij jonge machines en gereedschap pen. Met het uitstel van een maand er niet in, vrijdag niet en over een hoopt het CNV volgens voorzitter maand ook niet", aldus Pont. Ook Hofstede dat minister Van Dijk de kabinetsplannen bieden geen (binnenlandse zaken) en de ambte- enkel uitzicht, meent de FN V:voor- narencentrales voldoende tijd krij- zitter. "De verschillen zijn nu te gen om alsnog een akkoord te be- groot en dat zijn ze, vrees ik, over reiken over de arbeidsvoorwaar- een maand ook" den voor dit en volgend jaar. Voor alsnog wordt de kans op een ak- Als het kabinet de werkgevers en koord met twee of meer centrales de vakbeweging voor vrijdag uit- bijzonder klein geacht. Bovendien nodigt, zal de FNV overigens wel zouden de werkgroepen van de komen, zo liet Pont doorscheme- Stichting van de Arbeid die aanbe- ren. "We hebben nu eenmaal die velingen moeten doen over langdu- datum destijds vastgelegd en we rig werklozen en scholing meer tijd moeten die zaak een keer formeel krijgen om hun voorstellen nader afronden. Bovendien kan het een uit te werken. Deze werkgroepen signaal zijn naar het parlement toe zijn aan de slag gegaan na het Voor- dat zich nog over de miljoenennota jaarsoverleg op 2 juni. Op het vlak moet buigen. Als we vrijdag praten van de langdurig werklozen dreigt en het levert zoals ik verwacht niks de aanbeveling over concrete cao- °P< kan dat wellicht nog een beetje afspraken inzake het in dienst ne- richting geven aan het overleg in men van langdurig werklozen stuk het parlement. Als we daarentegen te lopen op de weigering van werk- de zaak een maand uitstellen dan gevers om zich tot zo'n inspanning lopen we weer achter het parle- te verplichten. ment aan", aldus Pont. Terwijl de vakcentrale MHP uit- Het Verbond van Nederlandse stel van het najaarsoverleg'nieton- Ondernemingen (VNO), de groot- verstandig'zou vinden, wees FNV- ste werkgeversorganisatie in ons voorzitter Pont verder uitstel af. land, ziet geen aanleiding om het "De kans dat er iets uitkomt - nu of najaarsoverleg uit te stellen. Het over een maand - is nihil. Een grote VNO zou uitstel erg jammer vin deal, een soort centraal akkoord, zit den. "Die datum - kort na de pre sentatie van de kabinetsplannen - is toen we 2 juni na het voorjaars overleg uit elkaar gingen welbe wust gekozen", aldus VNO-voor- zitter Van Lede BLIK OP BLIK DEN HAAG (GPD) - Groningen, Twente. Arnhem. Dordrecht, Eind hoven, Amsterdam en Heerlen krij gen binnenkort de eerste Innova tiecentra van het ministerie van economische zaken. Minister De Korte (economische zaken) heeft tot de oprichting van deze zeven centra besloten naar aanleiding van de de aanbevelingen van de commissie-Dekker over technolo giebeleid. De zeven Centra worden in eer ste instantie samengesteld uit de regionale vestiging van de Rijks Nijverheids Dienst en drie bestaan de Centra voor Micro-electronika (Delft, Eindhoven. Enschede), en worden gehuisvest in de regionale Kamers van Koophandel. In april moeten de eerste zeven functione ren, waarna het landelijk netwerk van Innovatiecentra wordt uitge breid tot 15 a 20 Volgens de projectleider Innova tiecentra van het ministerie, Van de Lustgraaf. zijn de reacties op de komst van de centra voor technolo gische adviezen voor het bedrijfsle- de laatste maanden nogal posi tief. Bij de zeven nu aangewezen vestigingsplaatsen zijn inmiddels initiatieven ontwikkeld om de inte gratie van bestaande en contacten met nieuwe adviesorganen te ver snellen. Aanvankelijke kritiek op het plan-Dekker, waarbij de moge lijkheid van een geheel nieuw ad vies-netwerk (nog meer bureacra- tie) werd opengelaten, lijkt ver stomd nu de minister heeft beslo ten alleen bestaande organisaties op te laten gaan in de nieuwe struc tuur. Naast de RND en de CME's als kern van de nieuwe organisatie gaat het ook om aansluiting met de netwerken van Kamers van Koop handel. de zogenoemde 'transfer punten' op universiteiten en ande re onderwijsinstellingen, bestaan de technologische instituted als TNO, de Regionale Instituten voor het Midden- en Kleinbedrijf (RIMK's) en andere in de regio werkzame organisaties. Bedoeling van het nieuwe regionale technolo giebeleid is het bijeenbrengen van zoveel mogelijk kennis voor advi sering van bedrijven. In de jaren negentig moeten hier 'onderne mershuizen' uit ontstaan. Koeien Nederland telt minder koeien dan een jaar geleden. Op 1 juli wa ren er volgens het CBS 4.852.000 runderen in ons land, 222.000 stuks minder dan een jaar eerder. In de- KvK: geen tol voorlopig van de baan ROTTERDAM (ANP) - Het be- drijfsleven in de Randstad wijst zelfde periode verminderde het tolheffing als middel om verkeers- aantal melk- en kalfkoeien met voorzieningen te financieren v; de hand. Slechts bij wijze noodmaatregel, om nieuwe projec ten sneller van de grond te krijgen, is tolheffing aanvaardbaar, schrij ven de Kamers van Koophandel voor Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht aan minister Smit-Kroes (verkeer en water staat). De kamers wijzen erop dat aan leg en instandhouding van de ver keersinfrastructuur principieel een taak van de overheid is. Zoals bekend wil het kabinet een aantal verkeersknelpunten in de Rand stad oplossen door vier tunnels versneld aan te leggen. Voor de fi nanciering hiervan wordt onder meer gedacht aan het heffen van 139.000 stuks tot 2.085.000. De mestveestapel daarentegen, waar in ook de kistkalveren thuis horen, was op 1 juli 26.000 stuks groter dan begin juli 1986 en kwam op 1.170.000 runderen. Schuldomzetting Braziliaanse regeringsfunctiona rissen hebben gisteren Japanse banken opnieuw voorstellen ge daan voor een omzetting van een deel van de Braziliaanse bank- schuld in waardepapieren. De Ja panse banken, die 10 miljard dollar van Brazilië te goed hebben, zullen niet worden gedwongen om aan de de schuldomzetting mee te doen. Bovendien worden de schulden te gen honderd procent van de nomi nale waarde in obligaties omgezet en niet met een forse korting zoals in het oorspronkelijke plan. ASEA-fusie De vakbonden die het personeel bij het Zweedse elektrotechnische concern ASEA vertegenwoordigen gaan voorlopig niet akkoord met de voorgenomen fusie tussen ASEA en het Zwitserse concern Brown Boveri Cie (BBC). Hun toe stemming is van een aantal voor waarden afhankelijk. ASEA moet tenminste een belang procent in de nieuw te derneming krijgen en de deze on derneming moet in Zweden wor den gevestigd. Center Pares Center Pares, het vroegere Sporthuis Centrum, heeft de netto winst in het eerste halfjaar van 1987 zien stijgen tot 15,3 miljoen gulden. Dat is 21 procent meer dan in de vergelijkbare periode van 1986. De omzet steeg eveneens met 21 pro cent tot 167 miljoen. De directie denkt de winststijging van 21 pro cent over het hele jaar minstens te kunnen volhouden. Zij baseert die verwachting op het 'krachtige boe kingspatroon' en op de ingebruik neming van twee nieuwe parken. IMF In Belgrado zijn de onderhande lingen tussen Joegoslavië en het trale arbeidsvoorwaardenbeleid de ROTTERDAM (ANP) - De voorge nomen fusie tussen de Rotterdam se stukgoedbedrijven Muller Thomsen en Multi-Terminals Waalhaven gaat niet door. Volgens de directies van beide bedrijven is de vorming van een joint venture op fifty-fiftybasis 'niet uitvoerbaar gebleken'. Zowel het eigen vermo gen als de winstontwikkeling lo pen te ver uiteen. Pakhoed en Internatio zijn wel overeengekomen dat er een onder zoek komt of de beoogde samen werking in een andere vorm even tueel wel kan worden uitgevoerd. Een woordvoerder van Pakhoed erkende dat het afspringen van de fusie mede een gevolg is van het feit dat Pakhoed-dochter Multi- Terminals op het ogenblik kampt met forse omzetdaling. Hij zei niet te weten hoeveel lading Multi Ter minals is kwijtgeraakt. Een woordvoerder van Interna tio zei dat een fusie 'alleen maar moeilijkheden zou opleveren' bij de huidige verschillen tussen de bedrijven. Bij Müller Thomson gaat het volgens hem op het ogen blik 'wat beter' dan enige tijd gele den. Nu de fusie tussen Multi Termi nals en Müller Thomson niet door gaat, ziet het er naar uii dat er in de stukgoedsector geen verdere con centratie komt. Vorig jaar nog be stond het plan om Multi Terminals en Müller Thomson te laten samen gaan met het stuwadoorsbedrijf Seaport, een dochter van het ha venconcern Furness. Als dit Tri ton-plan was uitgevoerd zouden de drie samen het grootste stukgoed- bedrijf in de haven van Rotterdam geworden zijn, met een marktaan deel van 35 procent en een lading- omzet van ruim 5,5 miljoen ton. FRANKFURT De belangstel ling voor de jaarlijkse autotentoon stelling in Franfurt, een van de be langrijkste in Europa, slaat wet alle records. De show, die nog tot e met zondag duurt, herbergt standi van bijna alle autofabrikanten ter wereld en trekt immens veel pu bliek. Op één dag werden zelfs meer dan 100.000 bezoekers in de hallen geleld. Op de foto een klein deel v de stand van Volkswagen. dotoE Handhaaf subsidie' DELFT (ANP) - Meer dan vijftig bedrijven en organisaties hebben in een brief aan de Tweede Kamer hun bezorgheid uitgesproken over de aangekondigde bezuinigingen op investeringssusbsidies voor energiebesparing en milieube houd. Het betreft onder meer het Nationaal Isolatieprogramma en de energie- en de milieutoeslag in de WIR. Gebleken is dat juist deze subsidies effectief zijn, aldus de briefschrijvers. De bezuinigingen hebben vol gens hen negatieve gevolgen voor de consument en bedrijfsleven. DEN HAAG (ANP) - Trein, bus en tram worden volgend jaar niet duurder. Minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) heeft dat giste ren afgesproken met vertegen woordigers van het stads- en streekvervoer en de Nederlandse Spoorwegen. De openbaar-ver voerbedrijven willen nu toch pro beren via meer samenwerking de door de bewindsvrouw geëiste be sparing van 39 miljoen gulden in 1988 bereiken. Gedurende de gehe le kabinetsperiode moet 150 mil joen worden bespaard. Bovendien is de verwachting dat de inkomsten van de bedrijven door het vergroten van de aantrek kelijkheid van het openbaar ver voer zullen toenemen. De minister heeft de bedrijven meegedeeld dat de financiering van de VIC's voor 1988 volledig is geregeld. VIC's ge ven in een aantal steden op tram en bus voorlichting, en informatie aan de passagier en controleren op UTRECHT - Als het aan CNV- vijftig voorzitter Henk Hofstede ligt, doet de Nederlandse vakbeweging een serieuze poging om de gemiddelde werkweek te verkorten tot 35-uur in 1990. Binnen zijn eigen vakcen trale is op dit moment een 'inge wikkelde discussie' gaande over het zo langzamerhand weinig po pulaire thema arbeidstijdverkor ting. door Harry Meier Wellicht zal het CNV het streven naar een 35-urige werkweek in de nota over het arbeidsvoorwaarden beleid voor volgend jaar opnemen. Het is aan de voorzitters van de aangesloten bonden om daarover een beslissing te nemen. Het stuk wordt half oktober gepresenteerd "Wij streven Internationale Monetaire Fonds richting aan te geven voor de herstructurering van de Joe goslavische schulden begonnen. Het land staat in het krijt bij 16 westerse landen. In juli was Joego slavië echter niet in staat om een HJJ betaling van 245 miljoen dollar te werkweek bereikt doen vanwege een ernstig tekort aan deviezen. Volvo Volvo/Nebyn BV Bedrijfswagens derhandelingen in bedrijfstakken en ondernemingen. Persoonlijk zou ik het prettig vinden wanneer in de nota zou komen te staan dat in 1990 over de hele linie een 35-urige oet zijn", zegt Hofstede. Evenals de FNV worstelt het CNV met het thema arbeidstijdver korting. Enkele jaren geleden nog thema waarvoor de vakbonden Den Haag gaat het bedrijf ^e messen slepen, erplaatsen naar het bedrijvenpark vrijwel verdwenen. Volgens Hol Coenecoop bedrijf is van plan daar 50.000 kante meter bedrijfsgrond te ko pen. In de Haagse vestiging wer ken op dit moment 170 medewer kers. Dit aantal zal naar verwach ting in 1990 groeien tot 200. Waddinxveen. Het stede moet het mogelijk zijn decentraal niveau met onderne mers të onderhandelen over een 35- urige werkweek. "Als je onderhan delt per bedrijf, per bedrijfstak en je kunt een geschikte bedrijfstijd vaststellen, dan moet het mogelijk zijn om afspraken over verdergaan de arbeidstijdverkorting te maken. Het is onontkoombaar dat daarbij het onderwerp flexibilisering op de agenda komt te staan. Het gaat er om dat bedrijven zo worden inge richt dat machines optimaal wor den gebruikt". Geen moed Op centraal niveau hoeft de vak beweging weinig van de werkge vers te verwachten, jildus Hofste de. "De centrale werkgeversorga nisaties tonen geen enkele moed om richtinggevend bezig te zijn". Wanneer de Verbondsraad, het parlement van het CNV, akkoord gaat met het streven naar een 35- urige werkweek, is dat een koers wijziging. Vorig jaar liet het CNV in de nota arbeidsvoorwaardenbe leid een concreet getal over de ge wenste atv. „Het voordeel daarvan is", grapt Hofstede, "dat je onder ling geen ruzie kunt krijgen". Een belangrijk deel van de be schikbare loonruimte in de bedrij ven zal het komende jaar besteed moeten worden aan scholing. "Het bedrijfsleven kampt met een groot tekort aan geschoolde en bijge tankte mensen. Daarmee kun je te vens bereiken dat het voorzichtige loonbeleid nog een jaar wordt vast gehouden. Een centrale aanbeve ling zou daaraan een positievee bij drage leveren". Overleg Hofstede ziet overleg met kabi net en werkgevers niet zitten. De verbondsraad besloot gisteren het najaarsoverleg voorlopig met een maand uit te stellen. Want. aldus Hofstede, vruchtbaar beraad zit er voorlopig niet in De vier commis sies, die het overleg - een voortzet ting van de gesprekken van 2 juni - voorbereiden. hebben weinig bouwmateriaal voor een eventueel akkoord aangevoerd. De commis sie die zich bezighoudt met de be strijding van de langdurige werk loosheid blijkt hopeloos verdeeld. Werkgevers voelen niets voor har de bepalingen in cao's over maatre gelen voor langdurig werklozen "De vakbeweging en vooral de FNV heeft de neiging om ten aan zien van langdurig werklozen taak stellende afspraken te willen ma ken. Werkgevers zijn daar mordi cus tegen" Een belangrijk struikelblok is de ambtenarenproblematick. Het overleg tussen minister Van Dijk en de centrales van overheidsper soneel wordt morgen informeel voortgezet: de kansen op een ak koord met een breed draagvlak worden laag ingeschat. "Het zou een geweldige verademing zijn wanneer het tot een akkoord met de ambtenarenbonden komt. Dat zou het sociale klimaat in ons land aanmerkelijk verbeteren. Het kabi net zou veel meer moeten doen om het overleg zinvol te maken. In het voorjaarsoverleg hebben we af spraken gemaakt over een ingeto gen loonbeleid, een gelijkwaardige behandeling van uitkeringsgerech tigden. meer overheidsinvesterin gen en zo mogelijk lastenverlich ting. Het enige dat er tot nu toe uit is gekomen is lastenverlichting". Minima Hofstede voelt weinig voor een veelomvattend akkoord met het kabinet zolang de positie van de minima wordt bedreigd door maat regelen als bijvoorbeeld bezuini gingen op gezinszorg en de huur subsidie. Koopkrachtplaatjes, zo als het Centraal Planbureau die presenteert, zeggen volgens Hof stede weinig over de nood van spe cifieke groepen. "We hebben op centraal niveau gekozen voor gelijkwaardige inko mensontwikkeling. Daarmee is de absolute koppeling, dat waterdich te automatisme van vroeger, van de baan. Terwijl dus van onze kant de bereidheid is getoond om ideolo gisch water in de wijn te doen, zie je een tendens naar verdergaande verpaupering van groepen uitke ringsgerechtigden. Het rapport dat vorige week over de financiële po sitie van minima is gepresenteerd, zegt genoeg over individuele pro blemen van veel mensen. Er zal in ieder geval wat voor de onderkant van de samenleving gedaan moe ten worden" kaartjes, waardoor het zwart- en grijs-rijden aantoonbaar is vermin derd. De openbaar-vervoerbedrijven hebben de minister tijdens het overleg gevraagd om extra inspan ningen voor het oplossen van knel punten in het verkeer. De minister heeft toegezegd daar in een later stadium in het kader van het mobi liteitsscenario Randstad over te willen praten. 'Tegenactie bij protectionisme van Amerika DEN HAAG (ANP) - Als het Con gres in Washington akkoord gaat met de voorstellen voor een nieu we. protectionistische handelswet geving. dan moet de EG met gelij ke munt terugbetalen. De tijd is lang achter ons dat de VS op han delspolitiek gebied de lakens uit deelde. Deze dreigende taal aan het adres van Washington uitte staats secretaris Van Rooy (buitenlandse handel) gisteren in Den Haag bij de opening van de 36ste leergang bui tenlandse betrekkingen in het in stituut Clingendael. Van Rooy vindt dat het protecti onisme in de Verenigde Staten steeds zorgwekkender vormen aanneemt. De nieuwe handelswet geving, die momenteel bij het Con gres in behandeling is. weerspie gelt dat volgens haar. "Verschillen de onderdelen van deze wetgeving zijn onverenigbaar met de ver plichtingen die de VS in het kader van de Gatt zijn aangegaan", stelde ze. De Gatt is de internationale af spraak over handel en tarieven. Volgens Van Rooy is de rege- rirtg-Reagan zich terdege bewust van deze situatie. "Hopelijk slaagt zij er alsnog in de Congresleden er van te overtuigen dat. met deze ont werp-wetgeving niemand is ge diend en zeker de VS zelf niet". Mocht dit echter niet lukken, dan dient de EG zich te beraden op een passende reactie. Van Rooy gaat deze week naar Washington en zal daar trachten re geringskringen duidelijk te maken hoe schadelijk dergelijke handels wetgeving is. ADVERTENTIE Bondsspaarbank Katwijk Mededeling Conform de Wet Toezicht Kredietwezen heeft de Stichting Bondsspaarbank Katwijk haar jaarverslag over het boekjaar 1986 heden gedeponeerd bij het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21