Ook mijnenjagers België naar Golf Strauss voert machteloze strijd tegen Kohl Belg commandant Nederlandse schepen Oprichting parlement Midden-Amerika rond Duitsland in de ban van Spiegel-artikel Nieuw VS-voorstel wapenakkoord DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 ■mumtuwim BRUSSEL - De twee Nederlandse mijnenjagers die binnenkort naar de Golf gaan, zullen met twee Belgische mijnenjagers en een Belgisch bevoorradingsschip één eskader vor men dat onder Belgisch commando zal staan. Dat verklaarde de Belgische minister van defensie De Donnéa gisteravond in Brussel. TEGUCIGALPA (IPS/DPA/AFP) - De vijf Middenamerikaanse vice- presidenten hebben een overeen komst bereikt over de oprichting van een regionaal parlement. Dat hebben zij vorige week na afloop van een zes uur durende vergade ring in de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa bekendgemaakt. Het regionaal parlement moet volgend jaar in werking treden. Het telt honderd afgevaardigden, twintig per land. die gelijktijdig worden gekozen. Het plan voor een gezamenlijk parlement dat zoals het Europees parlement naast de eigen nationale volksvertegen woordigingen moet bestaan, is af komstig van de Guatemalaanse president Vinicio Cerezo. Hij kwam januari vorig jaar met dit idee omdat gezamenlijke politieke en economische problemen beter samen kunnen worden opgelost. Begin oktober komt de commis sie die het ontwerp heeft voorbe reid nogmaals bijeen in Guatemala om details van het akkoord verder uit te werken. Vervolgens moeten de verschillende parlementen het verdrag ratificeren. Het regionaal parlement kan ook dienen als forum voor verder dis cussie over vrede in de regio. De laatste geluiden over de uit voering van het begin augustus in Guatemala gesloten vredesak koord zijn tegenstrijdig. President Daniel Ortega van Nicaragua heeft afgelopen weekeinde om de goede wil van zijn regering te tonen de nationale dialoog een maand ver vroegd. De Sandinisten willen nu in oktober met hun tegenstanders rond de tafel zitten. Vorige week benoemde Ortega bij wijze van positief gebaar aarts bisschop Miguel Obando y Bravo, jarenlang de felste tegenstander van het bewind binnen de kerk, tot voorzitter van de verzoeningscom missie. Ortega riep president Ro nald Reagan van de Verenigde Sta ten op om zijn verzoek tot 540 mil joen gulden nieuwe hulp aan de Nicaraguaanse rebellen in te trek ken. In Honduras heeft de oppositie felle kritiek geuit op de regering, die volgens haar niets doet om het vredesakkoord uit te voeren. De re gering heeft geen verzoeningscom missie opgericht, omdat in Hondu ras geen strijdende partijen zijn. Oppositieleiders vrezen dat de re gering met de rest van het akkoord luchtig omspringt. Zij wijzen op een recente uitspraak van rege ringswoordvoerders die onder streepten dat dat er geen "verplich ting tot het uitvoeren van het ak koord bestaat, want het betreft een politiek verdrag en goede wil". In El Salvador zullen het Fran- bundo-Marti-Bevrijdingsfront en de Salvadoraanse regering eind de ze maand besprekingen beginnen over beëindiging van de al zeven jaar durende burgeroorlog. Dit maakte Guillermo Ungo. een ven de leiders van de guerrillabewe ging, bekend na besprekingen met de Costaricaanse president. Oscar Arias Sanchez. "Wij zijn bereid om in El Salva dor besprekingen te voeren met (president Jose Napoleon) Duar- te", aldus Guillermo Ungo. Het was de tweede keer dat de Salva doraanse guerrillaleiders overleg voerden met Arias, die probeert te bemiddelen tussen beide partijen. Tijdens het vier uur durende ge sprek telefoneerde Arias verschei dene malen met Duarte. Commandant Herteleer van de mijnenbestrijdingsschool in Oos tende wordt de bevelvoerend offi cier van het eskader. Dat gekozen werd voor een officier van de Bel gische zeemacht hangt, volgens de Belgische minister, samen met het feit dat de Belgen een bevoorra dingsschip met de mijnenjagers meesturen. Dat schip functioneert" tevens als commando- en verbin dingscentrum. door Hans de Bruijn Het Nederlandse ministerie van defensie in Den Haag ontkende vanmorgen dat er al formeel over eenstemming was bereikt met de Belgen over de commandovoering van het eskader. Een woordvoer der verklaarde: "Daar moet nog over gesproken worden". Overi gens werd weersproken dat er sprake zou zijn van onenigheid tus sen de beide regeringen op dit punt. De Nederlandse schepen va ren vrijdag aanstaande uit. De Belgische regering nam giste ren het besluit de twee mijnenve gers en het bevoorradingsschip naar de Perzische Golf te sturen. België volgt daarmee het voor beeld van Italië en Nederland. De schepen vertrekken medio volgen de week en zullen ongeveer vijf weken later in het operatiegebied zijn. Net als de Nederlandse schepen zullen ook de Belgische worden beschermd door fregatten van de Britse marine die al enige tijd in de Perzische Golf actief zijn. Maar op de schepen .zullen ook eigen lucht- Weinig schot in VN-missie Golfconflict BAGHDAD (Rtr/DPA) - De secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft gisteren op de laatste etappe van zijn vredesmissie voor een staakt-het-vuren in de Golfoorlog ontmoetingen gehad met Iraakse leiders. Maar westerse diplomaten zagen weinig tekenen van vooruit gang naar een einde van het con flict. Iran, waar Perez eerder op be zoek was, heeft kennelijk tegen over de VN-secretaris-generaal geen bereidheid getoond iets af doen van zijn belangrijkste eis voor een staakt-het-vuren: dat Baghdad wordt gebrandmerkt als de agressor in het conflict. De Iraanse president, Ali Chamenei, verklaarde dit weekeinde dat Irak eerst als agressor moet worden aangewezen voordat Teheran ak koord gaat met het staakt-het-vu ren zoals dat wordt.gevraagd in re solutie 598, die unaniem door de Veiligheidsraad werd aangeno- De Iraakse minister van buiten landse zaken, Tareq Aziz, drong gisteren bij Perez de Cuellar aan op het uitvoeren "naar principe en vorm" van de VN-resolutie. Dit meldde het Iraakse persbureau Ina. Aziz onderstreepte tijdens het onderhoud "de noodzaak, vanaf nu, te gaan werken aan het opleg gen van strafmaatregelen tegen Iran". Volgens de minister heeft Iran door zijn woorden en daden "de resolutie van de VN afgewe- afweerraketten worden geplaatst. De operaties zullen worden ge coördineerd met de Britten en Ne derlanders en zullen beperkt blij ven tot dat gebied waar de Britten hun bescherming kunnen garande- De Belgen sturen de 30 jaar oude houten mijnenvegers-jagers 'Bo- vesse' en 'Breydel' en het bevoor radingsschip 'Zinnia'. Aan boord van de drie schepen zijn ruim 200 man, onder wie 34 dienstplichti gen, die net als in ons land de vrij heid hebben uilzending naar de Golf te weigeren. De totale kosten van de operatie zullen 50 miljoen frank (2,7 miljoen gulden) bedra gen. De schepen zijn de laatste weken al gereed gemaakt voor een even tuele uitzending, die dan ook niet als een verrassing kwam. Daardoor kunnen de drie vaartuigen al op zeer korte termijn de marinehaven van Zeebrugge verlaten voor hun tocht van ruim een maand door Middellandse en Rode Zee. De Belgische premier Wilfried Martens zei dat de beslissing mede is genomen "uit solidariteit met onze partners". Aan het besluit is uitvoerig overleg tussen de landen van de Westeuropese Unie vooraf gegaan. Volgens premier Martens be houdt de Belgische regering zich het recht voor de acties elk ogen blik stop te zetten en de schepen terug te roepen. Indien het nodig is dat de schepen langer dan viere- neenhalve maand in de Golf blij ven. dan zal daarvoor een nieuwe beslissing van het Belgische kabi net nodig zijn. Het kabinetsbesluit hoeft vol gens Martens niet door het parle ment te worden goedgekeurd. De regering handelt op basis van een grondwetsartikel dat haar het uit sluitende recht toekent voor de in zet van militairen buiten Belgie. De linkse oppositie is boos over de ze handelwijze en eist dat - net als in Italië - het besluit pas wordt uit gevoerd nadat het door het parle ment is bekrachtigd. België blijft volgens minister van buitenlandse zaken Tindemans volstrekt neutraal in het Golf-con- fict. Doel van de operaties is het veiligstellen van de vrije zeevaart. Ongeveer eenzesde van de Belgi sche oliebevoorrading komt uit de landen rond de Perzische Golf. De twee Taiwanese journalisten staan hun Chinese collega's te woord hij aa.nkomst in Peking. PEKING (UPI/AFP/DPA) - Voor het eerst sinds 1949, toen Chiang Kai-shek gedwongen door de op mars van de communisten het vas teland verliet en zich op Taiwan vestigde, zullen twee journalisten uit Taiwan een reportagereis door China maken. In tegenstelling tot de regering in Taipei, die haar irri tatie nauwelijks kan verbergen, is het bewind in Peking verguld met de komst van de journalisten. Lee Yung-Teh en Hsu Lu van In dependent Evening Post, een krant die in afwijking van de merendeels meegaande pers op Taiwan kritiek op de nationalistische regering niet schuwt, willen gedurende hun twee weken durende verblijf de steden Peking en Shanghai en de zuidelijke provincies Guangdong en Fujian bezoeken om een idee te Reportagereis Taiwanezen door China krijgen van het welvaartpeil in de Volksrepubliek. De Taiwanese nationale veilig heidswet verbiedt nadrukkelijk contacten met de Chinese autori teiten, op straffe van een verbod op het maken van buitenlandse reizen gedurende maximaal twee jaar. Taipei heeft met pressie gepro beerd een stokje te steken voor de reportagereis maar uitgever Wu Fang-shan zei dat de krant straf op de koop toe neemt. De journalisten hebben bij hun visumaanvraag niet het doel van hun bezoek opgegeven, maar de Chinese autoriteiten reageerden er niet minder verheugd op. Li Gan- liu van de pro-communistische af deling van 4e op Taiwan regerende Kuomintang-partij reageerde op getogen en zei te hopen dat Taiwan op zijn beurt Chinese journalisten zal toelaten. In dezelfde trant liet hij zich uit over de beslissing van Taipei voortaan Taiwanezen toe stemming te geven voor familiebe zoeken aan de Volksrepubliek. Kennelijk om de nationalistische regering niet al te zeer voor het hoofd te stoten besteedde het offi ciële Chinese persbureau Xinhua een drieregelig bericht aan de komst van de journalisten, zonder enig commentaar. BONN (GPD) - De minister-presi dent van de deelstaat Sleeswijk- Holstein, Uwe Barschel (CDU) heeft gisteren opnieuw ontkend dat hij op illegale wijze heeft gepro beerd zijn politieke tegenstander, de sociaal-democraat Björn Eng- holm, buiten spel te zetten. Bar schel wordt hiervan beschuldigd door zijn vroegere medewerker Pfeiffer. Het weekblad Der Spiegel publiceerde het verhaal van Pfeif fer. Barschel stelde dat deze poging om zijn loopbaan te vernietigen ook invloed heeft gehad op de ver kiezingsuitslag in Sleeswijk-Hol- stein. Zijn CDU verloor daar zo veel stemmen, dat slechts met steun van de liberale FDP en de on afhankelijke Deense minderheid SSW (in de deelstaat woont een Deesnsprekende minderheid), die één zetel bezit, verder kan worden geregeerd. De SPD heeft intussen de liberalen een coalitie-aanbod ge daan. De FDP heeft dit aanbod van de hand gewezen door erop te wij zen dat de partij een coalitie aan wil gaan met de CDU en niet met de persoon Barschel. De officier van justitie in Lubeck is intussen na aangifte van Bar schel een vooronderzoek begon nen tegen Pfeiffer. Volgens justitie is Pfeiffer onvindbaar. Diverse me dia melden echter dat de journalist nog steeds in een Hamburgs hotel zit, waar vandaan hij interviews geeft. Der Spiegel heeft elke beschuldi ging dat het blad met de onthullin gen de verkiezingen in Sleeswijk- Holstein wilde beïnvloeden van de hand gewezen. Het blad verklaarde dat het nieuws, dat volgens de re dactie betrouwbaar en waardevol is, direct wordt gebracht, onafhan kelijk van andere gebeurtenissen. Het schandaal beheerste ook alle nabesprekingen rond de christen democratische verkiezingsneder laag in het noorden van het land en de sociaal-democratische winst in Bremen en Sleeswijk-Holstein. De liberale FDP herhaalde haar prin cipiële bereidheid om in Sleeswijk- Holstein samen met de CDU een coalitie te vormen. „Indien door de nog in te stellen parlementaire on- derzoekscomissie of door ander onderzoek komt vast te staan dat de beschuldigingen tegenover Bar schel toch waar blijken te zijn, dan is het een zaak voor de CDU daar uit consequenties te trekken", al dus de FDP. De SPD sluit de mogelijkheid niet uit dat de liberalen toch door de bocht gaan en besprekingen met de sociaal-democratische ver kiezingswinnaar Engholm zullen beginnen, als blijkt dat Barschel schuldig is. In Bonn gaat men er van uit dat de kans daarop groter wordt naarmate het onderzoek lan ger duurt. CDU-voorzitter en bondskanselier Helmut Kohl zette zich dan ook in voor een zo snel mogelijke 'totale opheldering'. De Beierse CSU-voorzitter Strauss eiste gisteren dat kanselier Helmut Kohl consequenties ver bindt aan het 'dramatische' verlies in het noorden. De nederlaag heeft volgens hem aangetoond dat de strategie van CDU-secretaris-gene- raal Geissler, die links van de CDU nieuwe kiezers wil zoeken, volsla gen is mislukt. Strauss sloot zelfs het terugtrekken van de CSU-mi- nisters uit de regering-Kohl niet uit indien de kanselier niet ingrijpt. Geissler houdt echter vast aan zijn opvattingen. Kohl gaf toe dat zijn partij een bittere nederlaag heeft geleden. Hij weet dit onder meer aan de felle strijd binnen de christen-democra ten. De kanselier zei dat de discus sies een 'miserabel beeld' van de partij hebben veroorzaakt. Kohl herhaalde dat de CDU-CSU een partij van het midden is en blijft. Daarbij citeerde hij de Beierse mi nister-president. Hij ging niet na der in op de eisen van Strauss. „Er is echter geen alternatief voor deze regeringscoalitie", aldus Kohl. ADVERTENTIE WASHINGTON/DEN HAAG - De Amerikaanse regering wil alle Amerikaanse en Russische mid dellange afstandsraketten in een periode van drie jaar vernietigd zien, en alle korte afstandsraketten binnen een jaar. Dat staat in nieu we, uitgewerkte voorstellen over een akkoord rond de eliminering van alle middellange en korte af standswapens, het INF-akkoord. De VS hebben de plannen gisteren in Genève gepresenteerd. door Henk Dam zijn goedgekeurd, kwamen op de dag dat de Russische minister Sje- vardnadze (buitenlandse zaken) in Washington arriveerde om er met zijn collega Shultz over het INF-ak- koord te praten. Reagan zelf zal Sjevardnadze ook ontvangen. Die ontmoeting is voor vandaag gepland, en de Russi sche minister zei zondag bij aan komst in Washington dat hij de Amerikaanse president bij die ge legenheid een brief van de Russi sche leider Gorbatsjov zal overhan digen. In de gisteren in Genëve gepre senteerde voorstellen laten de Amerikanen weten dat zij, vanaf het moment dat een INF-akkoord van kracht wordt, een verbod op de Ook stelt de Amerikaanse rege ring een uitgebreide controlepro cedure voor. Reagan zei gisteren, in een begeleidende verklaring, dat in Genève inmiddels een inspectie- protocol is overhandigd waarin zeer gedetailleerde voorstellen tot controle ('verificatie') worden ge daan. Volgens Reagan heeft de Sov jetunie tot dusver op eerdere Ame rikaanse voorstellen tot verificatie betrekkelijk lauw gereageerd. „Ze hebben gezegd het in principe met een aantal van onze beginselen eens te zijn, maar ze moeten ons nog belangrijke details geven". fïllMstu da IA u)ai om a/ kadcUu Wid doen. &w -21 Udbeu 17(A ujui da Ukkmk' Uom dm k\ocdi\u\i^ocd uii Langesenoritas 10stuks 6,50.Semi-wildepanatcllal0stuks 5,50. Cigarillo 20stuks 8,80. Ook in cederhouten kïsict Onderzoek Het Israëlische parlement ver wierp gisteren een motie voor een onderzoek naar de rol van de toen malige minister van defensie Ariel Sharon in de invasie van Libanon in 1982. Uit een geheim onderzoek van het Israëlische leger blijkt dat Sharon bewust het besluit van het kabinet dat de troepen niet verder dan 40 kilometer binnen mochten trekken had achtergehouden. Sha ron gaf de troepen het bevel op te rukken naar Bayrut. De meerder heid van de Knessetleden zag ech ter in de beschuldigingen geen aanleiding een onderzoekscom missie in te stellen. Tamilstrijd In het oosten van Srilanka zijn bij de aanvallen van de Tamil-Tij- gers op rivaliserende groepen ten minste 68 mensen gedood. Woord voerders van de Tijgers spraken van een „preventieve actie". Ze zei den uit noodweer te hebben gehan deld omdat de anderen voorberei dingen troffen om hen af te slach ten. De Tijgers verklaarden bereid te zijn om in het kader van het vre desplan hun wapens neer te leggen mits de andere groeperingen dat ook doen. BONN - Tijdens vergaderingen van de CSU in München en de CDU in Bonn zijn gisteren de mes sen weer eens geslepen. De 'ware koers' van de christen-democratie was dit keer de inzet. Opnieuw is de strijd in volle hevigheid ont brand. door Hans Hoogendijk Aanleiding was de voor de CDU catastrofaal verlopen verkiezingen in Bremen en Sleeswijk-Holstein. Kanselier Helmut Kohl heeft op nieuw politieke invloed verloren. De reeks verkiezingsnederlagen, die begon met de algemene verkie zingen in januari, bereikte zondag in het noorden een voorlopig diep tepunt. Kohl's liberale coalitiepartner FDP profiteerde opnieuw van de teruggang van de christen-demo craten. CDU en CSU lijken meer tijd te besteden aan het bestrijden van elkaar dan aan het besturen van het land. Het ziet ernaar uit dat die strijd de komende tijd nog he viger zal worden. De Bondsrepubliek maakte daar gisteren al een voorproefje van mee. Franz Josef Strauss stelde de secretaris-generaal van de CDU, te vens partijstrateeg, Heiner Geisz- ler verantwoordelijk voor de klap in het noorden. Geiszler zit volgens Strauss, volkomen op de verkeer de weg met zijn poging de CDU open te stellen voor andere, vooral sociaal- democratische kiezers. Geiszler verklaarde dat, op zijn beurt tot 'pure onzin'. Oorzaak De ware oorzaak van de crisis binnen de coalitie ligt echter in de vijandschap tussen Strauss en Kohl. Vroeger noemden zij hun haat-liefde verhouding een 'man- nenvriendschap'. Dat zullen ze nu waarschijnlijk niet meer in hun mond nemen. Kohls vroegere woordvoerder. Peter Boenisch, typeerde het als volgt: Strauss en Kohl zijn beiden lid van een partij die met een C be gint, maar dat is waarschijnlijk het enige echte gemeenschappelijke. Boenisch: „Strauss is niet wat hij graag zou zijn geworden en wat hij op grond van zijn politieke intelli gentie ook had verdiend: kanselier of minister van buitenlandse za ken. De kiezers hebben het niet ge- Minister-president van Beieren Strauss (links) en bondskanselier Kohl rechts) - haat-liefde verhouding -. (foto api wild. En wie dat vast stelt is niet tung, ook geen Strauss-vijand of links, maar een realist". Kohl-vriend, schreef: 'Strauss De commentator van de invloed- heeft tot nu toe geen gelegenheid rijke liberale Süddeutsche Zei voorbij laten gaan om Kohl schade te berokkenen. Maar hij trekt altijd aan het kortste eind, omdat Kohl meer touwtjes in handen heeft". Uit kringen die de 72-jarige Strauss tamelijk na staan, is met zorg geregistreerd dat Strauss aan een soort kamikaze-actie bezig is CSU-politici in Bonn vrezen dat de 'grote' Strauss zichzelf steeds 'klei ner' maakt. Hij zou volgens hen nog wel degelijk een dominerende rol in de Westduitse politiek kun nen spelen, als hij de rol van 'elder statesman' wilde spelen. Strauss enige doel, het ten val brengen van de coalitie in Bonn. zal hij nooit bereiken. Integendeel zelfs: elke poging in die richting zal hem meer schade berokkenen dan Kohl. Maar de kans dat Strauss in staat is zich nog te veranderen is buitengewoon klein Verbitterd De oude man uit Beieren is een verbitterd mens geworden. Hij vindt zichzelf nog altijd geschikter voor het kanselierschap dan Kohl. Ondanks de scherpe woorden die hij steevast voor Kohl reserveert, 'deze vertolker van het politiek di lettantisme', weet Strauss dat hij niet meer tegen Kohl op kan. Strauss ergert zich nog het meest aan de houding van de bondskan selier om hem in gesprekken onder vier ogen steun te betuigen, maar anderen vervolgens rugdekking geeft als zij Strauss keihard aanval len. Strauss voelde zich buitenge woon gekwetst door Kohls Pers- hing-besluit. De Beier was niet op de hoogte van de afspraken tussen de liberaal Genscher en Kohl om af te zien van deze verouderde raket ten. En toen Kohl zijn besluit be kend maakte, voelde Strauss zich terecht gepasseerd. Maar hij kon er niets meer aan veranderen. Uit München klonk slechts machte loos gebrul. Kohl was hem weer eens te slim af geweest. Kohl weet dat Strauss niet meer van hem kan winnen. De macht van de Beierse leider is nihil als het om het voortbestaan van de coali tie in Bonn gaat. Kiezers en partij leden van de CSU willen dat de christen-democraten in Bonn aan de macht blijven. Dat willen de ministers van Strauss in Bonn ook. Algemeen wordt aangenomen dat zij een uit eindelijk bevel om de coalitie te verlaten naast zich neer zullen leg gen. Per slot van rekening is er ook nog een politiek leven na Strauss.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19