Geldmiddelen door eeuwen heen, van Kauiï-schelp tot bezemstuiver Veel vraag naar gezinshulp avond en weekeinde Jubilerende numismatische kring stelt unieke expositie samen Katwij k geschokt door overlij den JBergman Patiënten Zeehospitium verhuisd PAGINA 16 Will REGIO DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 LISSE - "De stichting Dever stelde de woontoren als ex positieruimte 'om niet' be schikbaar en daarom hebben wij een penning laten slaan met een afbeelding van De- ver. Hiermee wordt de ver bondenheid van onze vereni ging met de bloembollen streek benadrukt". door Kees van Kuilenburg Bestuurslid Ben te Boekhorst van de Numismatische Kring Bloembollenstreek en omgeving over het ontstaan van de jubile umpenning van de vereniging. De penning is gemaakt ter gele genheid van het vijftienjarig be staan van de kring en is ontwor pen door de Oegstgeester kun stenaar Jan Paul Kruimel. Te Boekhorst is in het bestuur van de kring verantwoordelijk voor de public relations. Het is de tweede keer dat de kring een jubileumpenning laat gieten. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan werd een zoge naamde 'klop' uitgegeven. Voor de 'klop' werd gebruik gemaakt van de tulp. daarmee het ver band leggend dat er bestaat tus sen de bloembollenstreek en de numismatische kring. Dezelfde tulp, maar nu iets minder gesti leerd, siert de keerzijde van de huidige penning. De 'muntenverzamelaarsvere- niging' uit Lisse houdt ter gele genheid van de viering van het derde lustrum een expositie in 't Huys Dever aan de Heereweg in Lisse. De tentoonstelling draagt als titel 'De geschiedenis van de munt en muntproduktie' en be slaat de periode van 600 voor Christus tot en met heden. De Numismatische Kring Bloembollenstreek heeft 320 le den en is daarmee de grootste vereniging op dat gebied in ons land. "We hebben lang nage dacht over wat we ter gelegen heid van ons jubileum zouden Ben te Boekhorst met de ter gelegenheid van het jubileum geslagen De expositie in de eeuwenou de donjon of woontoren aan de Lissese Heereweg bestaat uit twee delen. In de zogenaamde ridderzaal is het materiaal onder gebracht dat betrekking heeft op de muntproduktie. Zo is er met behulp van veel authentiek ma teriaal een munthuis ingericht. Te zien zijn onder andere een smeltkroes, gietlepels, hamers en een originele schaar uit die tijd, waarmee het materiaal waaruit de munten werden ge slagen geknipt werd. De gereed schappen zijn voor een deel af komstig uit particuliere bezit of van leden van de kring. Mechanisatie Ook wordt in de ridderzaal aandacht besteed aan de op komst van de mechanisatie in de zestiende eeuw. Van de Stichting 't Huys Bergh in het Gelderse 's Heerenberg heeft de kring de be schikking gekregen over een muntpers uit de begintijd van de mechanisatie. Met het apparaat wordt in 's Heerenberg bij speci ale gelegenheden nog 'gemunt'. Via een fotoserie kunnen de be zoekers kennismaken met de huidige muntproduktie. De fo to's zijn de kring ter beschikking gesteld door de Rijksmunt in Utrecht. Op de een etage hoger gelegen kapelzaal maakt de bezoeker kennis met een groot aantal be taalmiddelen. Zo is er ruime aan dacht geschonken aan primitie ve betaalmiddelen, zoals de Kau- ri-schelpen uit de Malediven. De schelp vond als betalingsmiddel zijn weg naar Azié, Afrika en zuid-Europa. doen. Je denkt uiteraard eerst aan een feestje voor de leden, maar uiteindelijk besloten we om een expositie te houden over onze hobby". Dit eenvoudige schepje heeft tot voor kort een belangrijke rol gespeeld in het betalingsverkeer. In de jaren dertig ontstond er een ware monetaire crisis op het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea, toen expedities naar het binnenland zoveel kauri-schel- pen naar deze gebieden brachten dat er een enorme inflatie ont stond, aldus staat er te lezen in het boekwerkje over de ten toonstelling. Ook is er 'vishaak- geld'. 'zadelgeld'. kogelgeld uit Siam en tijgerleer uit de Me- kong-delta te zien. Ook dit mate riaal is afkomstig uit het bezit van leden van de numismatische kring. Schellingen Daarnaast wordt aandacht ge schonken aan munten uit Grie kenland en het romeinse rijk. Korte verklarende teksten op de muur boven de uitgestalde be taalmiddelen begeleiden de ex positie. Vervolgens komen de middeleeuwen aan de beurt met de deniers en penningen. Rijke lijk vertegenwoordigd op de ex positie zijn de zeven provincies. Te bekijken zijn kasten met on der meer dukaten, schellingen, duitjes, dubbele stuivers en leeu wendaalders. De rondgang in de kapelzaal wordt besloten met het koninkrijk. Tentoongesteld zijn de 'koppen' vanaf 1815 tot en met heden. In een aparte kast is ook te zien wat er in de loop der jaren bij werkzaamheden rond Dever is gevonden. Zo zijn er een aantal duiten, Duits geld, een bezem stuiver uit Overijssel en een re kenpenning uit Geertruidenberg te zien. De totale expositie verte genwoordigd een hoge waarde. Elke avond nemen de bestuurs leden van de kring dan ook de munten en penningen weer meë naar huis. De volgende dag wordt de expositie weer inge richt. De expositie is nog te bezichti gen tot en met vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. De penning, gego ten in brons, is te bestellen op de expositie en kost 65 gulden. Tot nu toe zijn er 34 gegoten, maar als de belangstelling voor de jubile umpenning groot is, wordën er nog een aantal bijgemaakt. Experiment SMDB geslaagd Markante persoonlijkheid met groot gevoel voor humor' KATWIJK - Het overlijden van J. Bergman heeft in Katwijk een grote schok teweeggebracht. Be halve een gerespecteerd arts en uitstekend politicus was hij vooral ook een bijzonder mar kant izcrsoonlijkheid, die met -zijn optreden de nodige kleur gaf aan de Katwijkse gemeentepoli tiek. Bergman was zowel letter lijk als figuurlijk een 'zwaarge wicht' met een enorme kennis van zaken en een groot gevoel voor humor dat hij tijdens raads vergaderingen en de vele andere openbare bijeenkomsten die hij leidde vaak als wapen gebruikte. "Bergman was veel meer dan een doorsnee-wethouder", zo omschrijft CDA-fractievoorzitter A.C. Berkheij de voormalige lijstaanvoerder van de christen democraten in de kustplaats. "Als hij had gewild had hij het ook in de landelijke politiek ver kunnen schoppen. Hij was ech ter zo gek van Katwijk dat hij dergelijke ambities nooit heeft gekoesterd". In de lange periode dat hij deel uitmaakte van het college, druk te Bergman een belangrijk stem pel op de Katwijkse gemeente politiek. Hij heeft zich de afgelo pen twintig jaar onder meer sterk gemaakt voor de sanering van de oude dorpskern in Katwijk aan Zee en de bouw van het nieuwe Badcentrum. Ook op het gebied van de woningbouw heeft hij enorm veel werk verzet. Bergman was voorstander van het optimaal benutten van de bouwcapaciteit in de kustplaats en was om die reden ook voor stander van de bebouwing van het gebied Zanderij/Westerbaan. Hij gaf de aanzet gegeven tot de eerste plannen voor de toekom stige inrichting van dit tuin bouwgebied, maar kan het kar wei niet afmaken. Bergman speelde verder een belangrijke rol bij het ontwikke len van het industrieterrein 't Heen van de kustplaats. Mede door zijn inspanningen vestigde zich de afgelopen jaren een groot aantal nieuwe bedrijven in de kustplaats en werd een belangrij ke bijdrage geleverd aan de ver betering van de werkgelegen heid. Naast zijn wethouderschap en zijn werk als huisarts, vervulde Bergman ook tal van andere maatschappelijk functies. Hij was lange tijd voorzitter van ae Dierenbescherming in Katwijk, voorzitter en later ere-voorzitter van de Oranjevereniging Kat wijk aan den Rijn, bestuurslid van het Algemene Centrale Zie kenfonds voor Haarlemmermeer en omstreken (CZH), voorzitter van de raad van beheer van het De zaterdag overleden wethou der J. Bergman op een van de mo menten dat hij burgemeester C.A. Bos als loco-burgemeester ver ving. (foto Wim Dijkman» Sportfondsenbad, voorzitter van de vereniging Nederland-Joego- slavië en bestuurslid van het ver pleeghuis De Wilbert. Hij werd in 1984 benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgmeester C.A. Bos van Katwijk omschrijft Bergman als 'een hele sterke figuur, die nooit bang was om het gevecht aan te gaan'. "Door de niet vaak voor komende combinatie van arts en wethouder kende hij de gemeen te en haar inwoners als geen an der. Hij was daardoor uitstekend op de hoogte van de achtergron den van allerlei problemen", al dus Bos. Hoewel hij vorig jaar te ken nen gaf aan zijn laatste zittings periode als wethouder te begin nen, bleek uit niets dat Bergman al aan het 'afbouwen' was. Ener giek als altijd deed hij zijn werk als wethouder en leidde hij sa men met zijn dochter de huisart senpraktijk. "Juist daardoor komt zijn overlijden ons nog zo onwerkelijk voor", zegt burge meester Bos. "We zullen de ko mende weken pas beseffen hoe zeer we hem missen". ^giwonh?xlluizing naar de nieuwe revalidatiekliniek werden de bedden gebruikt als transportmiddel, (foto i SASSENHEIM - Er blijkt in de duin- en bollenstreek grote belangstelling te bestaan voor gezinshulp tijdens de avondu ren en in de weekeinden. Dat' heeft het experiment dat de stichting maatschappelijke dienstverlening bollenstreek (SMDB) in 1986 van de grond tilde, uitgewezen. Voor de SMDB is een en ander inmid dels aanleiding geweest aan de ze vorm van hulpverlening nu een definitief karakter te ge ven. De gezinsverzorging bestaat voor namelijk uit het bieden van hulp bij bepaalde huishoudelijke bezig houden. In de avonduren en in de weekeinden ligt het accent op 'ta ken niet niet kunnen wachten', zo als het bereiden van maaltijden en het naar bed brengen van de kinde ren. Verpleegkundige hulp valt buiten het takenpakket van de me dewerkers van de SMDB. Daar voor kunnen de kruis- of wijkvere- nigingen worden ingeschakeld. Met hulpverlening in de avonden en weekeinden wil de SMDB on der meer inspelen op het beleid van de overheid dat er op is gericht ouderen zolang mogelijk in de ei gen omgeving te laten wonen. Ook sluit het aan op het beleid van zie kenhuizen om patiënten eerder naar huis sturen. "Maar ook de dagverpleging speelt tegenwoordig een rol", vult M. Buijen, sinds kort directeur van de SMDB, aan. "Mensen die over dag in het ziekenhuis verblijven, zijn vaak niet in staat het 's avonds thuis geheel zonder hulp te stellen. Ze moeten bijvoorbeeld worden geholpen als zij naar bed willen. Ook daarvoor kan een beroep wor den gedaan op de gezinszorg", al dus Buijen. Overigens wil de directeur van de SMBD - met als deelnemende gemeenten Sassenheim, Lisse, Hil- Directeur Buijen: "Ziekenhuizen moeten ons vaker en tijdiger in schakelen". (foto Wim Dijkman) legom, Warmond en Oegstgeest - binnenkort met de directies van ziekenhuizen in de regio om de ta fel gaan zitten om nader over de ge zinszorg van gedachten te wisse len. "Let wel, ik wil geen kritiek le veren op de ziekenhuizen. Maar het zou bij voorbeeld mogelijk moeten zijn dat wij vaker en ook tijdig wor den ingeschakeld. Bovendien moe ten we er voor waken dat de onder linge contacten verflauwen", aldus Buyen. Personeel Om op alle hulpvragen te kun nen inspelen, heeft de SMDB mo menteel de beschikking over onge veer 300 medewerkers (ook wel helpers genoemd), van wie een groot aantal zowel overdag als in de avonduren en de tijdens de week einden kan wordt ingezet. Hoewel de SMBD met de huidige aantal medewerkers nog uit de voeten kan, bestaat er een grote behoefte aan extra personeel. Met name in Oegstgeest is sprake van een dui delijk tekort aan gezinsverzorg sters. De SMDB is dan ook naarstig op zoek naar nieuwe krachten. Staf medewerkster M. Verheij: "Het valt niet altijd mee om voldoende medewerkers te vinden. Het is een vrij zware taak die financieel ge zien niet veel oplevert. Maar daar tegenover staat wel dat de helpers zeer enthousiast over hun werk zijn, zeker wat betreft de hulpverle ning in de avonduren en tijdens de weekeinden betreft. Zij vinden dan nog meer bevrediging in hun werk is onze ervaring". Ofschoon de aangekondigde be zuinigingen mogelijk ook gevolgen zullen hebben voor het werk van de SMDB, benadrukt directeur Buijen dat de dienstverlening tij dens de avonden en in de weekein den in geen geval in het gedrang komt. "Dit werk blijkt nodig. Dat hebben de cijfers aangetoond. Wij laten dit niet zomaar weer los". Niettemin sluit zij niet uit dat vanwege de bezuiningsplannen de kosten van een tijdelijke hulp in bepaalde gevallen wel eens duur der zou kunnen uitvallen voor de cliënt. Momenteel wordt een naar verhouding laag bedrag gevraagd dat afhankelijk is van het inkomen. Indicatie Om voor een gezinshulp in aan merking te komen is een speciale 'indicatie' nodig. Stafmedewerkers van de SMDB bepalen of iemand voor gezinszorg overdag en tijdens avonden en in het weekeinde in aanmerking komen. De hulp tij dens de avonden wordt gegeven van 18.00 tot 22.00 uur en in de weekeinden van 08.00 tot 22.00 uur. Buijen sluit niet bij voorbaat uit dat in de toekomst ook tijdens de nachtelijke uren hulp zal worden geboden. Voorlopig wordt dit ech ter overgelaten aan de wijkverple ging. Degenen die gebruik willen ma ken van de gezinszorg, dan wel zich willen opgeven als nieuwe mede werker van de SMBD ('mannen en vrouwen zijn welkom') kunnen zich aanmelden bij het hoofdkan toor aan de Emmaïaan 2 m Sassen heim (tel.: 02522 - 19127), of bij de plaatselijke vestigingen. Drukte verwacht op jaarmarkt Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Vijf- honderd kramen, tientallen stand werkers en artiesten en tussen de honderd- en tweehonderdduizend schuifelende bezoekers bepalen morgen het Alphens stadsbeeld. Voor de dertiende Jaarmarkt re kent de organiserende stichting an dermaal op een record aantal men sen. Om de markt nog meer be kendheid te geven, ging afgelopen zaterdag voor het eerst zelfs een re clamevliegtuig de lucht in. Ook de bewoners van Leiden en omgeving en de bollenstreek werden op deze manier ~van het jaarfeest op de hoogte gesteld. De markt duurt de hele dag. Een greep uit het verdere programma: demonstraties oude ambachten, kermis, poppenkast, stoomwalsen, ponyrijden, motortrial, demonstra- tiedansen, paardedressuur, optre den van bandjes, etcetera. Bij het busstation bij het winkel centrum de Aarhof kan 's avonds gratis vanaf half acht een open luchtconcert worden bijgewoond met optredens van de George Ba ker Selection, Marcha en Gerard Joling. Het programma worden ge presenteerd door Bas Westerweel van AVRO's Top Pop. INBRAAK - Met een gistermiddag uit de Da Costastraat in Alphen ge stolen auto is de afgelopen nacht een inbraak gepleegd bij een foto zaak in Wassenaar. Hoewel de wa gen wel door de politie werd her kend, zijn de daders nog steeds spoorloos. De auto is eigendom van een leerkracht van de Da Costaschool in Alphen. KATWIJK - De patiënten van de revalidatiekliniek Blankenheym van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk zijn gisteren verhuisd naa* een nieuw onderkomen. In bedden en rolstoelen werd de oversteek van het oude paviljoen naar de nieuwe kliniek op het terrein van het Zeehospitium gemaakt. De to tale verhuizing zal nog wel enkele dagen in beslag nemen. De bouwers hebben vorige week met man en macht gewerkt om de werkzaamheden in de nieuwe kli niek nog net voor de verhuizing af te ronden. De directie van het Zee hospitium hield vast aan de ge plande datum omdat de ingebruik name van het onderkomen al eer der met ruim een maand moest worden uitgesteld. Dat was het ge volg van de achterstand in de bouwwerkzaamheden gedurende de vorstperiode van afgelopen win ter. Voor de patiënten van de revali- datie-kliniek van het Zeehospiti um was de overgang van de oude naar de nieuwe behuizing gisteren bijzonder groot. Het voormalige onderkomen Blankenheym werd door de directie van de Katwijkse instelling omschreven als 'de slechtste revalidatiekliniek van Nederland'. Aan het gebouw was de afgelopen tien jaar nauwelijks onderhoud verricht. De nieuwe revalidatiekliniek wordt op 6 november officieel ge opend. Leidenaar mishandelt verkoper VALKENBURG - Uit onvrede met de manier waarop zijn klacht werd behandeld, heeft een 22-jarige inwoner van Leiden gistermiddag een ver koper van een grootwinkelbedrijf aan de Voorschoterweg in Valkenburg, een gebroken neus geslagen. De Leidenaar had bij het bedrijf een perso nal computer gekocht en was hierover niet tevreden. De verkoper rea geerde naar zijn mening niet juist op zijn klacht, waarop de Leidenaar hem een klap in het gezicht gaf. De verkoper uit Leiden, wiens leeftijd bij de politie niet bekend is, is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis In Leiden. Tegen de da der is proces-verbaal wegens mishandeling opgemaakt. DINSDAG 15 SEPTEMBER Alphen lezing over rotstuinen op balkons door J. Cuijper, t Katwijk modeshow Molenwijk ir vang 20.00 ui met o.a modeshows in de Groenoordhallen, 19.00 tot 22.30 uur. film: 'Ginger en Fred' van Frederico Fellini, Lak thea ter, Cleveringaplaats 1, aan vang 22.00 uur. oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, 19.00 tot 19.30 uur concert in het kader van 'Vrouw en Kunst'; film: Spie gelzaal en LESKO-program- ma van orkestwerken, Leid- se Schouwburg, aanvang 20.15 uur. Noord^wijk zitting ombudsteam van de PvdA in Dorpshuis De Kuip, Zeestraat. 19.30 tot 21.00 uur. Valkenburg openbare vergadering van de gemeenteraad, 20.00 uur in het gemeentehuis. toekomst voor de boeren Ons Huis, Kosterspad, aan vang 20.00 uur. WOENSDAG 16 SEPTEM BER Alphen jaarmarkt in het centrum, de hele dag. schrijfavond Amnesty In ternational in Skippy, Thor- beckestraat, 20.00 tot 22.00 Ver. van reuma-patiënten in het gezondheidscentrum, Groen van Prinstererweg, 20.00 uur. Leiden Leidato Huishoudshow met diverse evenementen, Groenoordhallen, 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 pauze-orgelconcert in de Hooglandse Kerk, 12.30 tot 13.15 uur. spreekuur verkeersveilig heid in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht 72, 10.30 tot 12.00 uur. film: 'Letter to Brezhnev' van Chris Bernaard, aanvang 20.00 en 22.15 uur. LVC, Breestraat 66. theatergroep 'Purper' met 'Purpers vijfde', mmv Adel- heid Roosen en Karin Bloe men, Leidse Schouwburg, aanvang 20.15 uur. nova, Hoofdstraat, aanvang 19.30 uur. Leiderdorp instuif voor kinderen van 4 tot 8 jaar, slang maken, 13.30 tot 15.30 uur; hobby club voor 8 tot 12 jarigen, glas graveren, 13.30 tot 15.30 uur, Sjelter, Heemraadlaan. Ter Aar extra poppëntentoonstel- ling in bibliotheek De Aarle zer, 18.30 tot 20.30 uur Valkenburg lezing over het gevange nispastoraat voor de N.C.V.B. aanvang 20.00 uur in de zaal van de Nederlands Hervormde kerk. Voorschoten poppentheater 'Wellus- Nietus' in het Cultureel Cen trum, aanvang 14.30 uur. rondleidingen in Kasteel Duivenvoorde om 14.00 en 15.30 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16