Optimisme bij gemeente over hotel Schuttersveld Werkloosheid regio Leiden gestegen Basiseducatie gebundeld in het Studiehuis Leiden Als ik opzij had gekekendan was ik zelf ook in het water gevallen actief in vrije tijd DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 LEIDEN 'Geen belemmering voor bouwplan' LEIDEN - De gemeente Leiden is optimistisch gestemd over het plan van Erica Beheer om een hotel an nex zakencentrum te bouwen op het Schuttersveld. Volgens de af deling economische zaken van de gemeente is het een reële gedachte dat over vier a vijf maanden de eer ste paal voor het complex de grond in gaat. Het gemeentebestuur probeert al jaren de bouw van een hotel op het Schuttersveld van de grond te krijgen. Projectontwikkelaar NBA is langer dan drie jaar met een ho telplan bezig geweest, maar slaag de er uiteindelijk niet in het plan te verwezenlijken. Er was niemand te vinden die financieel zijn nek wil de uitsteken voor het hotel. Project-ontwikkelaar Erica Be heer uit Den Haag ontvouwde en kele maanden geleden een nieuw plan voor een 40 kamers tellend luxe hotel gekoppeld aan een za kencentrum waar de zakenman al le faciliteiten kan vinden die hij zich wenst. Vorige maand verklaar de directeur Swaak van Erica dat hij de financiering van het 12 mil joen gulden kostende project rond heeft. Van de gemeente zei Swaak te verwachten dat het een medewer ker van de afdeling economische zaken in het zakencentrum statio neert en dat voor de benodigde grond een aantrekkelijk grondcon- tract wordt gemaakt. De voorkeur van de projectontwikkelaar gaat uit naar verkoop van de grond of eeuwigdurende afkoop van de erf pacht. Beide zijn in Leiden niet mogelijk. Het in erfpacht uitgeven van de grond is volgens S. Groenewegen van de afdeling economische za ken van de gemeente echter geen belemmering voor de verwezenlij king van het bouwplan. "Er wordt momenteel gewerkt aan een crea tieve oplossing en de verwachting is dat we daar wel uitkomen". Ook de wens van de ontwikke laar om een man of vrouw van de afdeling economische zaken in het zakencentrum te stationeren hoeft volgens Groenewegen geen pro blemen op te leveren. "Wij hebben vertrouwen in het concept van de ontwikkelaar. Het is goed onder bouwd. Onze inschatting is ook dat met het oog op de opkomende in ternationale bedrijvigheid in Lei den. met name in de Leeuwen hoek, een handels- en dienstencen trum aan de Schipholweg op zijn plaats is. Groenewegen noemt de geringe capaciteit van de hotelaccommo datie toegespitst op de Leidse situ atie. "Ik deel de zorgen dat er in Leiden sprake zou zijn van een overschot aan hotelkamers niet. De ervaring is nog steeds dat de zaken man de neiging heeft voor een ho tel naar Amsterdam of Den Haag te trekken". Een luxe hotel gericht op de zakenmarkt is volgens Groene wegen zeer gewild en is, gezien de Leidse markt, zonder meer in de huidige capaciteit op te nemen. De verwachting van Groenewe gen is dat over 4 tot 5 maanden met de bouw kan worden begonnen. "Daarvoor moet nog wel heel wat werk worden verzet. Het bouwplan van de hand van de Noordwijkse architect Van Egmond moet wor den gewijzigd omdat het te weinig 'body' heeft. B en W, en in de laatste plaats de gemeenteraad moeten nog beslissen over het het grondcontract. De bedoeling van de gemeente is in elk geval om vaart achter de zaak te zetten", al dus Groenewegen. LEIDEN - Ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij het Carrosseriebouwers Bedrijf Deckers aan de Lam- meyischansweg is bedrijfsleider B. Hulsbos koninklijk onderscheiden. Uit handen van wethouder Fase van econo mische zaken ontving Hulsbos gisteren de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hulsbos begon zijn carrière op 14 september 1947 als leerling bij het toen nog in Zoeterwoude gevestigde bedrijf. In 1960 werd hij voorman-chef van de reparatie-afdeling, in januari 1987 promoveerde hij tot bedrijfsleider. Hidsbos heeft in de loop der jaren veel jongeren in het vak opgeleid. (foto jan Holvast) Voor acht mille kleding gestolen LEIDEN - Bij een diefstal in de kle dingzaak Piece of Cake, aan de Haarlemmerstraat, is in het week einde voor 8000 gulden aan leren jacks, pullovers en andere artike len gestolen. De inbrekers zijn de zaak binnengekomen na het force ren van de voordeur. Politie houdt schoorsteen vegers aan LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag drie schoorsteenve gers aangehouden. Het drietal, dat hun diensten aanbood bij bewo ners van de Lage Morsweg en om geving, bleek niet in het bezit van een colportagevergunning. Na ver hoor zijn de drie mannen heenge zonden. Jeugdige autokrakers in Merenwijk aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht drie jonge Leidenaren aangehouden in de Kiekendief horst die bezig waren auto's open te breken. Het drietal werd gesig naleerd door omwonenden die on middellijk de politie waarschuw den. Vijf minuten later werd het trio ingerekend. In de auto van de drie knapen trof de politie onder meer een auto radio, een aantal radioboxen en an dere artikelen aan. Later kwam er bij de politie een melding binnen van bewoners aan de Stokroos (ook Merenwijk) waar na forcering van een ruitje een aantal artikelen uit auto's was ontvreemd. Onder zocht wordt of beide zaken met el kaar verband houden. Het drietal (16,17 en 18 jaar oud) zal ook aan de tand worden gevoeld over de vele auto-inbraken die de laatste tijd in de Merenwijk hebben plaatsgehad. LEIDEN - De stichting Basisedu catie, resultaat van een fusie van in stellingen voor volwasseneneduca tie in Leiden, heeft de naam 'Stu diehuis Leiden' meegekregen. De stichting is sinds augustus actief en zal de eerste jaren het accent vooral leggen op lees- en schrijf- groepen aangezien vijf procent van de volwassenen niet goed kan le zen of schrijven. Meer projecten om langdurig werldozen te helpen LEIDEN - Behalve voor de verkiezing van Miss Rijnland spelen zich op de Leidato ook voorrondes af voor de Zelfmaakmodeshow. Iedere dag showen ongeveer 15 mensen onder grote belangstelling hun eigengemaak te kleding of laten dat doen. De finale is vrijdag. De Leidato verwacht vanavond al de 25.000ste bezoekerdie zich dit jaar iets sneller aandient dan vorig jaar. (foto Jan Holvast) LEIDEN De werkloosheid in de regio Leiden is in vergelijking met vorige maand iets gestegen. De oorzaak van deze stijging is gele gen in de toename van de werk loosheid onder jeugdigen tot en met 22 jaar. In het rayon Lisse daal de de werkloosheid echter, zodat de werkloosheid in het gewest uit eindelijk per saldo toch daalde. De positieve ontwikkeling in Lisse houdt verband met het 'Bloembollenproject '87'. Door het maken van afspraken met werkge vers die hun vacatures bij het ar beidsbureau aanmeldden, konden ongeveer 200 ongeschoolde ar beidskrachten aan de slag. Het gaat in dit geval om seizoenwerk dat tot en met de maanden oktober of no vember loopt. Daardoor daalde de werkloosheid in het rayon Lisse bij de mannen tot 3.7 procent van de beroepsbevolking. De oorzaak van de stijging van het werkloosheidscijfer in het ra yon Leiden is terug te voeren op de registratie van schoolverlaters. Ook heeft een aantal juist afgestu deerde academici zich laten regi streren. De werkgelegenheid in de bouw wordt steeds groter. Maakte het aantal werkloze bouwvakkers in 1986 nog 16 procent van het totaal uit, dit jaar is het nog 14 procent. Er is volgens het GAB nog altijd veel vraag naar schilders, timmerlie den, metselaars en stucadoors. Toch is het aantal langdurig werklozen in de bouw erg hoog. Dit komt omdat die categorie bouw vakkers onvoldoende is geschoold. 'Vraag en aanbod passen niet op el kaar', stelt het GAB. Om meer in zicht te krijgen wat de kwaliteiten zijn van de bouwvakkers die lang durig werkloos zijn, is in Zuid-Hol- LEIDEN - De jongen had vorig jaar op eigen wijze eeh bijdrage geleverd aan de 3 oktober-feest- vreugde. Op het Rapenburg zou hij een fiets opgepakt en in het water gegooid hebben. "Klopt dat?" vroeg de rechter. "Ja", be aamde de verdachte. "Alleen de tijd niet. Om kwart voor drie zat ik volgens mij nog in de kroeg". "U had dus alcohol gebruikt?" "Tamelijk veel ja". "En was het nog een speciale fiets die u in het water gooide?" "Nee, niet echt, tje". door Simone van Driel Wat er met de fiets was ge beurd, wist de verdachte de rech ter niet te vertellen. "Ik weet het niet, ik heb hem niet eens het wa ter in zien gaan". De alcohol hé, verklaarde hij zich nader. "Ik heb toen ik de fiets in het water gooide, vooruit gekeken. In mijn tamelijk alcoholistische toestand was ik er, als ik opzij naar het wa ter had gekeken, namelijk zelf ook ingegaan". De officier had het niet'zo op deze manier van feestvieren. "Als u baldadig wordt, dan gaat u maar naar huis en slaat daar de boel kort en klein". Honderdvijf tig gulden boete eiste hij. De ver dachte was het niet met hem eens. "U doet het een beetje voorkomen alsof ik elke week met mijn zatte harses fietsen in het Rapenburg loop te keilen Die ontkenning bleek alleen het te water later van fietsen te gel den: "Hoe lang is het nu gele den? Vijftig weken. Nou. ik ben evenzovele keren dronken ge weest, maar fietsen heb ik nooit meer in het water gegooid". Honderdvijftig gulden vond hij ook wel veel. "Ik verdien zo'n tweehonderd gulden in de week, dan moet ik een week werken voor wat ik een fractie van een seconde heb gedaan". De rechter maakter er honderd gulden van. Handeltje Met 3 oktober hing ook een zaak samen van een Leidenaar die zich vorig jaar september in de Korte Vliet aan illegale pa lingvisserij schuldig had ge maakt. Dat althans suggereerde de rechter: "Er is die dag altijd veel behoefte aan paling". De verdachte ontkende dat. En uit het proces-verbaal werd ook dui delijk dat het hier allesbehalve een incident betrof. De man had tegenover de politie volledig uit de doeken gedaan hoe zijn han deltje in elkaar stak. Hij viste al jaren paling, op grote schaal. Tien fuiken had hij, en hij had wel eens een vangst van zeventig pond gehad. Hij verkocht de pa ling vuil voor vijf gulden per pond, in de kroegen in Leiden deed zijn vis twintig gulden per pond. De fuiken maakte hij zelf, die verkocht hij ook aan andere Leidenaars die dan ook... Enfin, al met al een niet geheel onren dabele bezigheid, concludeerde de officier. "Hoeveel heeft u in al die jaren wel niet verdiend?" Nou, ik rij nog steeds op mijn fiets", zei de verdachte om die in komsten wat minder rooskleurig voor te doen dan de officier ver onderstelde. "Kijk, ik was des tijds werkloos en wilde iets in mijn vrije tijd doen. Het is ge woon mijn hobby". Maar volgens de officier was het niet zozeer recreatie als wel de bijverdienste waarom het de man ging. "U heeft ook tegen de politie verklaard: ik heb al eens een bekeuring gehad van vijftig gulden, dat viel me alles mee". Welnu, dat zou even anders wor den: 3500 gulden boete waarvan 2000 voorwaardelijk, aldus eiste de officier, alsmede verbeurd verklaring van de zeven fuiken die de politie in de Korte Vliet en in het bootje van de man had aangetroffen. Bovendien had hij de politie opdracht gegeven de gemeentelijke sociale dienst van de activiteiten van de man op dc hoogte te stellen. Schrale troost voor dit alles: de in beslag geno men roeiboot kon de verdachte terugkrijgen. "Een beetje absurd", was het antwoord van de man op de eis. "Ik had wel tien fuiken, maar heb niet met allemaal tegelijk ge vist. Het was een hobby. Een beetje dure, dat wel", zei hij on der verwijzing naar de eis. Zo'n bedrag kon hij nooit op tafel leg gen. De rechter bepaalde dat de man vijfhonderd gulden ineens en drieduizend gulden voorwaar delijk moest betalen. "Omdat er onzekerheid bestaat over hoe veel winst u met het vissen al die jaren heeft gemaakt". De officier wist nog niet of hij zo'n straf voor zo'n uit de hand gelopen hobby wel redelijk vindt; hij houdt ho ger beroep in beraad. Verbouwing De onschuld in eigen persoon, slachtoffer van willekeur. Zo profileerde de Hagenaar zichzelf tegenover de officier en de rech ter. Een auto vol inbrekerswerk tuig, als een raket wegrijden zo dra een politieauto in zicht kwam, stopsignalen van diezelf de politie genegeerd. Nou en? Kan gebeuren. Hij reed gewoon naar huis. De versie van de politie. De man reed vorig jaar op een nacht in Katwijk met naar later bleek in zijn auto onder meer een handradio afgesteld op de fre quentie van de politiescanner, breekijzers, schroevendraaiers, handschoenen, een apparaat met kleefnappen, een rol plastic zak ken en een tas. Op hel moment dat de politie en de verdachte el kaar troffen, maakte de laatste zich met zijn auto met een snel heid van 150 kilometer per uur over de secundaire weg uit de voeten. Sirene, zwaailicht en stopbord negerend, werd hij uit eindelijk in Den Haag slaande gehouden. "Ik reed helemaal niet hard". was het antwoord van de ver dachte. "Mijn auto kan helemaal geen 150 kilometer. En ik was ge woon op weg naar huis. Ik heb geen politie-auto gezien, dus ook geen stopseinen". Toch vreemd, vond de rechter, als er zo onge veer een half politiekorps ingezet wordt om je tot stoppen te dwin gen. Maar de verdachte had naar eigen zeggen pas wat in de gaten toen hij het Spui in Den Haag he lemaal afgesloten met politiewa gens vond. "Daar hoorde ik pas dat er een wagen achter me aan had gezeten". En hoe: de politie vond de snelheden die ze moest hanteren om de Hagenaar bij te houden, onverantwoord hoog. Waartoe diende het gereed schap in zijn auto? De man pa reerde de vraag van de rechter door te stellen dat "als je ergens mee wordt aangehouden dat voor de politie meteen inbrekers werktuig is". Nou, de combinatie van de spullen liet weinig ruimte voor een andere conclusie, stelde de rechter. "Voor jullie mis schien wel, voor mij niet. Het kan ook voor een verbouwing zijn". De rechter, zuchtend: "Misschien dat mijn fantasie op dat punt dan tekort schiet". Een waardeloos verhaal vond de officier hetgeen de verdachte allemaal te berde had gebracht. "U ontkent te veel en dat is een beetje dom". Hij eiste een boete van 150 gulden voor het vervoe ren van de spullen en inbeslag name daarvan, een boete van 600 gulden voor het te hard rijden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van vier maanden, alsmede 250 gulden boete voor het negeren van de stoptekens van de politie. De rechter willigde die eis in, behal ve de boete van 250 gulden. On danks het fantastisch karakter van het verhaal van de verdachte wilde hij wel geloven dat deze de stoptekens van de politie niet had gezien. land de vakbekwaamheid van een aantal werklozen getoetst. Diege nen die voldoende vakbekwaam zijn, krijgen een pasje en hebben dan voorrang bij het vervullen van vacatures. Volgens het GAB is er verder een stijging te constateren in de groep 'ongeschoold personeel'. In verge lijking met vorige maand steeg de werkloosheid in het gewest ook in de sectoren metaal, handel, admi nistratie en onderwijs. Het GAB stelt verder dat het aan tal langdurig werklozen een groot maatschappelijk probleem is. In rayon Leiden is bij de mannen on geveer 50 procent van het totale werklozenbestand langer dan een jaar zonder werk, bij de vrouwen ligt dit percentage ongeveer tien procent lager. In het rayon Leiden liggen de cijfers eveneens lager, 41 procent bij de mannen en 31 pro cent bij de vrouwen. "De afgelopen jaren zijn de per centages iets gedaald. Omdat ook de werkloosheidscijfers daalden, is het absolute aantal langdurig werklozen eveneens iets kleiner geworden", stelt de directeur van het rayon Leiden C. Tibbe. Hij stelt met nadruk dat het GAB zich er de laatste tijd juist op richt om men sen die al langer zonder werk zit ten, aan de slag te helpen. Daarbij wordt vooral gebruik ge maakt van regelingen die de over heid heeft opgesteld om het pro bleem te verminderen, zoals de 'Maatregel Ondersteuning Ar- beidsinpassing (MOA) en de maat regel Vermeend-Moor. Beide rege lingen houden in dat de werkgever een subsidie krijgt indien hij ie mand in dienst neemt die langer dan een jaar (MOA) of langer dan drie jaar (Vermeend-Moor) werk loos is. Zowel in het rayon Leiden als in het rayon Lisse zijn al wat resulta ten geboekt op dit gebied. In de re gio Leiden kwamen in totaal onge veer 130 mensen aan een baan, in Lisse en omstreken lag dat aantal op ongeveer 80. Tibbe: "De maatre- Werkloosheidsont wikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: juli 1987 aug. 1987 juli 1987 aug. 1987 Alkemade 118 111 88 90 Katwijk 513 512 231 225 Leiden 3878 3918 2112 2183 Leiderdorp 343 345 204 202 Oegstgeest 235 244 171 175 Rijnsburg 83 81 58 57 Valkenburg 20 23 14 16 Voorschoten 297 303 197 202 Warmond 57 58 43 42 Zoeterwoude 83 86 62 71 Overige 1 Rayon Leiden 5727 5682 3180 3263 Hillegom 195 178 225 161 Lisse 195 179 182 138 Noordwijk 316 301 186 175 Noordwijkerhout 121 119 151 116 Sassenheim 106 90 128 101 Voorhout 77 69 58 44 Overige Rayon Lisse 1010 936 930 735 Totaal Gewest 6637 6618 4110 3998 Het Studiehuis is een samenvoe ging van Troef, Werkgroep Buiten landse Arbeiders Leiden en delen van het Volkshuis, Vormingscen trum voor Jongeren en dag- en avondscholengemeenschap Boer- haave. Deze instellingen hebben het cursusaanbod en personeel ge bundeld. Een samenhangend ge heel van volwassenenonderwijs is naar men hoopt het resultaat. Het is in elk geval goedkoper; de eigen bijdrage voor de cursisten is met de komst van de stichting omlaag ge gaan van maximaal 150 naar maxi maal 120 gulden per jaar. Het Studiehuis werkt vanuit tien plaatsen in de stad. Binnenkort wordt een nieuw, voorlopig onder komen geopend in de Bonaire- straat 2. In 1989 moet er een heel nieuw gebouw aan de Marnixstraat verrijzen. gelen werpen vruchten af. Aanvan kelijk bestond er nogal wat scepsis over de doeltreffendheid, maar hebben toch een aantal mensen aan de slag kunnen helpen". Voor het uitvoeren van de werk- gelegenheidsmaatregelen hebben de beide arbeidsbureaus drie men sen in dienst genomen die doelge richt kijken of er voor ingeschreve nen die langdurig werkloos zijn, bij bepaalde werkgevers geschikte va catures zijn. "Het is niet de bedoe ling dat het initiatief van de werk gevers uitgaat. Dan creëer je een si tuatie waarin werkgevers sommige banen op een goedkope manier willen invullen. De procedure is af gestemd op de werkzoekende", stelt C. van der Zwet, directeur van het arbeidsbureau Lisse. Volgens van der Zwet bestaat er veel bereidheid bij werkgevers om langdurig werklozen volgens een van de subsidieregelingen aan te stellen. Ook constateren de direc teuren van de Leidse en Lissese ar beidsbureaus dat de bemiddelin gen vrijwel allemaal succesvol zijn. "Het aantal niet geslaagde plaatsin gen steekt gunstig af bij die die op de reguliere manier bijvoorbeeld via advertenties tot stand komen" meent Tibbe. Om het probleem van de langdu rige werkloosheid verder terug te dringen, gaan ook de gemeenten enkele maatregelen uitvoeren. Als voorloper op het Jeugd Werk Ga rantieplan (JWG) wordt een 'Tijde lijke Voorziening' getroffen, waar bij jongeren die langer werkloos zijn, aan een tijdelijke baan in de non-profitsector worden geholpen. Hierbij werken gemeenten en ar beidsbureaus samen. Deze samen werking wordt binnenkort vastge legd in samenwerkingsovereen komsten tussen beide instanties. "Er zitten in totaal 5000 mensen in het gewest langer dan een jaar zonder werk. Het arbeidsbureau kan zo'n hoog aantal mensen nooit alleen van dienst zijn. Daarbij moet ook gebruik gemaakt worden van de mogelijkheden die de gemeen telijke sociale diensten hebben", aldus Tibbe. Bingo Speeltuinvereniging Zuiderkwartier houdt vanavond bingo in haar onderkomen aan de Anjelier straat. Concordia Christelijke muziekvereniging Concordia loopt morgenavond vanaf 19.00 door de buurt Trompstraat/Evertsestraat voor de verkoop van stroopwafels. Borstvoeding In Leiden wordt elke maand een bijeenkomst over borstvoe ding georganiseerd, waar onder meer informatie wordt gegeven, vragen beantwoord en ervarin gen uitgewisseld. De bijeenkom sten zijn steeds bij een moeder thuis, die van vanavond is bij J. Noorda, Ixiadal 4. Meer informa tie: Jeannete Noorda, 211318, An- kie de Roos, 215332, Tineke de Wit, 170085 of Joke Schenk, 312556. H'HtiNl'lülïim De commissie voor cultuur, volksgezondheid en groenvoor zieningen vergadert woensdag 16 september in het Gulden Vlies aan de Breestraat (kamer 23/24) om 20.00 uur. Op de agenda staat onder meer een notitie over de Burcht (heuvel). De 'heuvel' vertoont een groot aantal technische ge breken. Voorts overwegen B en W het gebruik van De Burcht aan banden te leggen omdat in tensief bezoek door mensen nogal wat schade oplevert. Le den van de commissie brengen woensdag in de middaguren een bezoek aan het oudste mo nument van Leiden. Op de agenda verder: stand van zaken hondepoeppro- bleem; privatiseren van stukjes groen op verschillende plaat sen in de gemeente en subsidië ring van de Vereniging De Leidse Buitenschool. De commissie financien, personeel en organisatie verga dert donderdag 17 september in het Gulden Vlies aan de Breestraat (kamer 23/24) om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15