Auto's in brand: straat geëvacueerd Verbouwing W armondse school valt duurder uit Gedreven door armoe in wereld' Brochure: Wassenaar heeft óók monumenten KIJKJE BIJ LEIDERDORPSE BRANDWEER Leiderdorp club voor alleenstaanden rijker Wethouder wijdtVlietwijk-huizen in U KUNT HET LEZEN IN DE KRANT l VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND °b MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 LEIDERDORP - Brandweer mannen druk doende met het opensnijden van een auto: dit onderdeel van de nationale brandweerdag trok afgelopen zaterdag in Leiderdorp heel wat belangstelling. Honderden Leiderdorpers namen een kijk je bij de kazerne aan de Simon Smitweg. Veel aandacht trok ook de tentoonstelling van het rijks- materieel. dat vroeger aan de Bescherming Bevolking (BB) toebehoorde. Ondanks het wat stormachti ge weer trok de brandweer- prestatieloop, zaterdag om elf uur weggeschoten door burge meester Bruggeman. nog 210 deelnemers. Winnaar bij de hal ve marathon werden bij de mannen en vrouwen respectie velijk Klaas Guyt en Annemiek Slingeland (foto Henk Bouwman) WASSENAAR - Bewoners van de woners als de kippen bij en kon- Wassenaarse Parklaan hebben den al snel het teken geven dat al- een angstige ochtend doorge- les weer veilig was. Desalniette- maakt. Rond vijf uur hedenoch- min brandde de auto met de gas- tend werden zij door de politie uit tank, een BMW, volledig uit. Een hun slaap en bed gehaald en "min Renault 4 en een VW Golf werden of meer geëvacueerd", aldus een zwaar beschadigd, vooral het in- politiezegsman, naar de tuinen terieur, door het vuur. van hun woningen. Aan de voor kant van de eenzijdig bebouwde ue politie is vanochtend bezig straat stonden namelijk drie au- geweest met een buurtonderzoek, to's in lichterlaaie. In eén van de Aanwijzingen die in de richting drie bevond zich bovendien een van de daders leiden, heeft dit nog gasinstallatie met alle ontplof- niet opgeleverd. Wel heeft één der finsgevaar vandien. bewoners verklaard vlak voor het De politie weet vrijwel zeker uitbreken van de brand een auto dat hier sprake is van "opzettelij- alarm te hebben horen afgaan. De- ke brandstichting, in elk van de ze auto behoort niet tot het uitge- drie auto's apartBrandweer en brande drietal. Dit gegeven stelt politie waren er na een alarme- de politie voor nogal wat raad- rend telefoontje van een der be- Sels. WASSENAAR - 'Al zijn er uit de prille geschiedenis van Wassenaar niet zo gek veel monumenten overgebleven, toch zijn er voldoende interes sante panden uit een minder grijs verleden de moeite waard om eens te bezichtigen'. Onder dit motto heeft de Wassenaarse voorlichting een mooie brochure samengesteld, 'Monumenten in Wassenaar' genaamd. Het werkje rolde vrijdag, krap een dag voor de 'Open Monumentendag', van de persen en de burgemeester zei bij de presentatie dan ook dat het vooral bedoeld is voor de volgende monumentendag. Centraal in het werkje staan twee routes: een wandelroute door het oude dorp en een fietsroute langs de monumenten en bezienswaardigheden die wat verder weg liggen in de immense gemeente. De negen foto's zijn scherp maar klein afgedrukt, de stukjes tekst zijn vooral kort en niet altijd even volledig. Zo wordt wel vermeld dat de oud ste gevels van het Plein tegenover het Regthuys liggen, maar blijft het ra den hoe oud deze gevels zijn. Op andere momenten worden aardige ge schiedkundige schetsjes gegeven en ontstaat een beeld van een vroeger Wassenaar met Slootend, Waaggebouw en kleine huisjes langs de Lang straat. .Bij de meeste monumenten wordt de wandelaar tot speuren aangezet in sommige gevallen wordt ook de nieuwsgierigheid geprikkeld. Het 'ro mantische hertenhuisje' en de 'geheimzinnige koepel': is het niet heer lijk? In het hertenhuisje 'zou prinses Wilhelmina in haar jeugd gespeeld hebben. Er was hier toen een hertenkamp', meldt de brochure. De ge heimzinnige koepel staat wat verderop op een hoge heuvel. 'Deze thee koepel behoorde bij Backershagen. Geheimzinnig aan deze koepel was de deur op de eerste verdieping, die verstopt was in de lambrizering, waardoor argeloze bezoekers de uitgang niet meer konden vinden'. Oostergeest-directeur Van Rijn poseert met leerlingen Joy Kruithof Peter de Bock en Marlijn van Moorsel bij de herplaatste eerste steen van de nieuwbouw van hun school. (foto Henk Bouwman» Leerlingen herplaatsen eerste steen WARMOND - De protestant-chris telijke basisschool Oostergeest in Warmond kampt met een over schrijding van het budget voor de verbouwing van de school. Een be drag is nog niet bekend, maar schooldirecteur J. van Rijn heeft het over "enkele duizenden gul dens". Met de integratieverbou wing is zo'n zes ton gemoeid, voor het merendeel gesubsidieerd door het rijk. Naar het zich laat aanzien zullen de eerste lessen in het dras tisch vernieuwde gebouw op 22 ok tober worden gegeven. Sinds april van dit jaar, toen de verbouwingen begonnen,- zijn de Oostergeestleerlingen van de groe pen 3 tot en met 8 ondergebracht bij de katholieke collegaatjes van De Leerhoeve. Dat zijn er 98. Nog eens 35 leerlingen hebben les in het kleuterschoolgebouwtje Triangel. Dit komt als de verbouwing is afge rond mogelijk ter beschkking van peuterspeelzaal De Woezel. Oostergeest-voorzitter J.A. Ver beek vertelt dat de budgetover schrijding te maken heeft met de constructie van de school, onder de grond. "Zo'n twintig jaar geleden heeft de aannemer van toen maar wat zitten rommelen". De tekenin gen die Oostergeest de aannemer van de huidige verbouwing heeft gegeven stemt niet overeen met de "bestaande toestand", zegt Ver beek. Er moet veel meer werk wor den verricht om orde op zaken te stellen dan aanvankelijk was aan genomen. De school had rekening gehou den met onvoorziene uitgaven maar de post onvoorzien zou niet toereikend zijn om de tegenvaller op te vangen. Verbeek meldt dat Oostergeest zich nu genoodzaakt ziet om bij de gemeente aan te kloppen. Gemeentesecretaris C. Zoetemelk op zijn beurt zegt dat B en W nog geen verzoek heeft be reikt. De eerste ambtenaar kan dus nog niet zeggen wat het dagelijks bestuur van de gemeente met het verzoek denkt te gaan doen. De vertragingen die nu optreden, vallen volgens directeur Van Rijn wel mee. De hoop dat hij het nieu we schoolseizoen ('87-'88) direct in het nieuwe schoolgebouw kon be ginnen, had hij al eerder opgege ven. Van Rijn herplaatste onlangs samen met enige Oostergeest-leer lingen de eerste steen van de school. Daaromheen werd een feestje aangericht. "We willen een nieuw gebouw, maar die eérste steen willen we niet kwijt", aldus Van Rijn. Voor dertiende maal missiewerk in Zoeterwoude LEIDERDORP - Bij Frerickshof. de restaurant van Freek de Bruin aan de Leiderdorpse Winkelhof 15 is het sinds afgelopen zaterdag voor alleenstaanden mogelijk om zich bij een gezelligheidsclubje in te schrijven. Bij de introductie avond zaterdag bleek de belang stelling voor de willekeurige kla- verjasclub erg groot te zijn. Met rond de 60 inschrijvingen kon al een clubje worden gevormd. De leeftijden van de geïnteres seerden varieert tussen de 30 en de 50 jaar. De reacties van de bezoe- Drie inbraken VOORSCHOTEN - Inbrekers heb ben het afgelopen weekeinde drie keer toegeslagen in Voorschoten. Het grootst was de buit bij de in braak van vannacht in een woning aan de Leidseweg. Hier werden 40 girobetaalkaarten meegenomen. De inbreker is zonder pasje vetrok ken. In de nacht van vrijdag op zater dag was de pizzeria aan de Voor straat doelwit. Uit de kassa werd 75 gulden meegenomen. Bescheiden was ook de buit van de inbraak, de zelfde nacht, in de Voorschotense bibliotheek. kers waren zeer positief, urn ue tweede zaterdag van de maand zal gedurende een jaar een bijkomst worden gehouden voor de pas ge vormde club. Het is de bedoeling om de zaak te gaan uitbreiden als meer alleenstaanden hun clubs willen gaan vormen. De clubs mogen zelf bepalen of ze een dansgelegenheid bij willen, er is voldoende ruimte hiervoor. Freek de Bruin vindt zijn restau rant, dat alleen overdag geopend is, momenteel niet rendabel ge noeg, vandaar het idee om met het cafégedeelte onderdak te bieden aan gezelligheidsclubjes. Tevens is hij bereid om een deel van de op brengst in de klaveijasclub te ste ken. Politie betrapt vernielers VOORHOUT - Twee 22-jarige Voorhouters zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden, omdat zij zich schuldig hadden ge maakt aan vernieling. De twee schopten een reclamebord kapot en sloopten een vuilnisbak van een lantaarnpaal. ZOETERWOUDE - "Het is de armoe in de Derde We reld. Als je hoort dat in een gebied in Brazilië, waar pa ter Adrie van der Poel werkt, zestig procent van de jeugd honger lijdt, dan wil je er iets aan doen". Aldus Jac. ('Koos') Paardekooper, voorzitter van de werkgroep Missie en Ontwikkeling en bezield vei lingmeester van de jaarlijkse Zoe- terwoudse missieveiling. Naar zijn zeggen wordt de werkgroep gedre ven door het doel hulp te bieden aan de minstbedeelden in de we reld. Men is daar het hele jaar voor in touw en de missieweek, met als hoogtepunt de veiling, moet de middelen voor die hulp opleveren. Veel uit Zoeterwoude afkomsti ge missionarissen werken in aller lei afgelegen gebieden in de Derde Wereld. Omdat men in de werk groep redeneert dat deze mensen vanuit Zoeterwoude zijn uitgezon den, beschouwt men het als een plicht hen te steunen in hun werk Er wordt momenteel steun ver leent aan zestien missiegebieden. Tijdens de missieweek. die van daag begint en tot 19 september duurt, wordt op velerlei wijze de aandacht voor de missie gevraagd. De scholen worden bezocht door leden van de werkgroep en pater Jan Rekelhof zal morgen in Huize Emmaus vertellen over zijn werk in Kameroen. Buurthuis De Wei poort organiseert op 25 september een kaartavond ten bate van het missiewerk. De grote financiële klapper is echter de veiling, ko-, mende vrijdag en zaterdag in 'Ons Huis'. Toen Koos Paardekooper der tien jaar geleden voorzitter werd van de werkgroep, nam hij direct het initiatief om een missieveiling te houden. In de beginjaren kreeg men veel waardevolle voorwerpen aangeboden, zoals karnvaten van de boeren. Langzamerhand werd dat minder. Hoewel men ook nu nog veel krijgt, koopt de werk groep veel bij. Het is namelijk de bedoeling om alleen echt goede spullen te veilen. Er is een veiling fonds opgericht van waaruit de werkgroepleden op rommelmark ten en bij groothandelaren voorde lig zaken opkopen. Vaak brengen die goederen op de veiling het dub bele op. Het lukt elk jaar weer om met gaven en aankopen een vei- linglijst samen te stellen van dui zend nummers. Paardekooper heeft de niet eenvoudige taak om gemiddeld per minuut anderhalf kavelnummer te verwerken. Hij bereidt zich er gedurende enkele weken duchtig op voor. Nu hij met de vut is kan Paardekooper dat rus tig en gedegen doen. Hij vindt het uiterst vermoeiend om gedurende twee avonden van acht tot onge veer half twee constant geconcen treerd bezig te zijn. Paardekooper heeft echter gemerkt dat de men sen in de zaal de hoge snelheid van bieden op prijs stellen. Van hem is bekend dat hij, door bij vrijwel elk stuk een originele opmerking te plaatsen, een goede sfeer weet te scheppen. Hierdoor kan het gebeu ren dat een pak spijkers 2100 gul den kon opbrengen en een kist val- appelen 2700 gulden. Trots Paardekooper zegt er dat een kleine gemeenschap als Zoeter woude er trots op mag zijn dat er elk jaar zo'n 70.000 gulden wordt opgebracht. Bij de twaalfde vei ling, vorig jaar, werd dus het half miljoen overschreden. Een herden kingsbord dat speciaal voor deze gelegenheid was vervaardigd, ging weg voor 850 gulden. De eigenaar overhandigde het later aan Paarde kooper. die er een ereplaats in zijn huis voor heeft gevonden. Hoewel hij erg blij is met de hoge opbrengsten, vindt de veiling meester het jammer dat het geheel niet door de totale bevolking van Zoeterwoude. "Er blijven teveel mensen aan de kant staan. Ik zou graag zien dat een wat bredere laag van de bevolking meedoet. Ten slotte heeft Zoeterwoude de plicht om de uitgezondenen te helpen", aldus Paardekooper. Graag wil hij de gedachte de we reld uithelpen dat alleen gefortu neerde mensen op de veiling te rechtkunnen. Er worden ook dood gewone dingen als vleespakketten, dozen met levensmiddelen en zak ken potaarde geveild. Toch zijn er ook bijzondere aan biedingen. Wat te denken van een fokkalf van de stier Valentin, ge schonken door een bekend Zoeter- wouds fokbedrijf. Ook zijn er stic kers van een Canadese stier ver krijgbaar. Nieuw is dit jaar dat elk 25ste nummer een diner voor twee per sonen vprteeenwoordigd. De vei lingmeester denkt dat veel mensen er behoefte aan hebben nog eens na te praten over beide avonden. Op 31 oktober kunnen de tachtig bezitters van een dinerbon dat doen in Don Bosco. De opbrengst van de veiling gaat in z'n totaliteit naar de missiegebie den. Nog nooit heeft Paardekooper van wie dan ook een onkostennota ontvangen. Er is dan ook geen en kele aftrekpost. Elk gebied ont vangt jaarlijks zo'n 5000 gulden. "Er wordt op gerekend en naar wat wij van de besteding vernemen, is onze gulden daar goud waard", zegt Paardekooper. "Men legt er wegen mee aan, bouwt schoolloka len en ziekenbarakken. De gedach te hierachter is dat de missionaris sen de mensen willen helpen zich zelf te redden". Aanstaande zaterdag zal mr. E.H. Toxopeus, lid van de Raad van Sta te en inwoner van Zoeterwoude. de Koos Paardekooper in zijn ele ment als veilingmeester: "De men sen waarderen zo'n hoog tempo.." dertiende missieveiling openen. Koos Paardekooper zal gedurende vijfeneenhalf uur in hoog tempo de Zoeterwoudenaren het geld uit de zak praten - gedreven door de el lende in de wereld. JAN DE VRIES Al koekhappend wijdt wethouder Visser 116 opgeknapte woningen i VOORSCHOTEN - Lustig koekhappend heeft de Voorschotense wethouder J. Visser zaterdag de 116 opgeknapte woningen in Vlietwijk officieel ingewijd. Wat later openden een Marokkaans, Nederlands en Turks kind het buurthuis in de school aan de Profes sor Eyckmanhof en was het feest compleet. Het groot onderhoud in zes flatblokken rond de Eyckmanhof had grote problemen opgeleverd. Nadat duidelijk werd dat de verlepte portieken niet echt op geknapt zouden worden, stapten bewoners naar de pers met verhalen over slordig werk, onbehoorlijk ge drag van werklieden en geluidoverlast van afvoerbui zen. Wanneer er niet snel wat zou gebeuren, waren landelijke acties te verwachten. Er volgde spoedoverleg met de gemeente en maan denlang hielden alle partijen zich, volgens afspraak, stil. Foutjes, bijvoorbeeld bij de installatie van keu kens, werden hersteld. En begin april lieten de bewo ners weten dat 'op een paar kleine dingen na de wen sen redelijk zijn ingewilligd'. Een van deze dingen hing samen met de staat van de portieken. Na de op knapbeurt zagen ze er prima uit en de bewoners, die het steeds maar over hun 'nieuwe buurt' hebben, wil len dat graag zo houden. Wethouder Visser kon zich dat goed voorstellen. "Het mag niet de sloppenwijk van Voorschoten wor den", zei hij. "Als huisbaas moeten we dan ook vol aandacht zijn". En hij sprak zich vervolgens uit voor een maandelijks onderhoud door een schoonmaakbe drijf. Het komt de bewoners wél op een kleine huur verhoging te staan. Of de aanpassingen, door Visser 'details' genoemd, extra geld kosten, moet bij de eindafrekening blijken. Die afrekening komt over enkele maanden. Voorals nog gaat de gemeentebestuurder ervan uit dat een en ander kan worden opgevangen binnen de post on- Een extra krediet zou niet nodig zijn. Sport MJ in de m regio Tq gemist? KNIP UIT STUUR OP nod,, 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaaltH per maand 23,25 per hall jaar 137,90 (alléén mogelijk mei automalische betaling) n per jaar 262.40 per kwartaal 68,95 voorkeur aankru,Sen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam Slraal Postcode-Plaats Telefoon (i v m controle bezorging» U kuni deze bon opsturen naar het LeidschAiphens Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden In plaats van opsturen kunt u ook even bellen (07i)-i4494t

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9