Popfestival Magnifiosi tijdens draveiijfeesten Snelheid steekwoord voor 9veilmeesters Organisatoren blij niet faciliteiten van harddraverijvereniging VOLKSVERMAAK PAGINA 8 W III MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 Bestemming voor grond Zwaantjeskerk OEGSTGEEST/HAZERSWOUDE - Op het stuk grond aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude waarop tot voor enkele jaren de Zwaantjes- kerk stond, wordt waarschijnlijk een assurantiekantoor gezet. A. van der Salm uit Oegstgeest wil daar bovendien zijn bedrijfswo ning met garage neerzetten. De gemeente is nog niet in staat een vergunning af te geven. In het bestemmingsplan Tussen Rijn en Rail' had Hazerswoude het stuk de bestemming bedrijven meegege ven. Dat zou de mogelijkheid van een kantoor openhouden. Van der Salm kocht de grond in april. Ge deputeerde staten van de provincie hebben de goedkeuring aan deze bestemming echter onthouden. Het liefst wordt het gebied open gehouden. Hiertegen zijn Van der Salm en de gemeente in beroep ge gaan. Hazerswoude vindt het vreemd dat de provincie goedkeu ring heeft geweigerd omdat het plan woningen te bouwen op de zelfde plaats wel werd geaccep teerd. De inspecteur van ruimtelijke or dening waar de gemeente het be zwaar indiende staat positief tegen over de bouwplannen. De beslis sing wordt eind oktober verwacht. Jongelui lopen •over autodaken LISSE - De rijkspolitie in Lisse heeft in de nacht van zaterdag op zondag 15 jeugdige Lissenaren aangehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan vernieling. De jongelui - in de leeftijd van 15 en 16 jaar - liepen in het centrum van Lisse over daken van perso nenauto's. Na het opmaken van proces-ver baal wegens vernieling zijn de jon gens naar huis gestuurd. BRANDSTICHTING - Opnieuw is het afgelopen weekeinde ge tracht brand te stichten bij de openbare bibliotheek in Boskoop. Een met kranten volgestopte plas tic brievenbus ging zaterdag tegen de deur van de bieb in vlammen op, zonder dat de vlammen zich kon den verspreiden. Een identiek voorval had het weekeinde ervoor plaats. LISSE - Voor de derde keer in zjn geschiedenis organi seert het open jongerencentrum Magnifiosi in Lisse een groot popfestival. Aan het muzikale festijn dat za terdag 19 september wordt gehouden, nemen zes groe pen deel: drie landelijke groepen en drie uit de regio. Grootste trekker is volgens de organisatoren ongetwij feld de groep Trockener Kecks uit Amsterdam, die als laatste op de affiche voor het Lissese festival staat. Voor het'eerst in de nog korte historie van het Lissese jonge rencentrum is het festival gepro grammeerd als onderdeel van de harddraverijfeesten die in die week in Lisse worden gehouden. De feestelijkheden ter gelegen heid van de harddraverij in het bloembollendorp duren van 18 tot en met 23 september. door Kees van Kuilenburg "Wij vonden dat in het grote aan bod van activiteiten rondom de harddraverijfeesten te weinig aandacht aan de leeftijdsgroep 16 tot 23 jaar werd geschonken", zegt Henri van Diest, beroeps kracht in dienst van Magnifiosi. Hij is samen met Gerard Keuter en Dick Willemsen verantwoor delijk voor de organisatie van het festival. Vorig jaar trok het festi val een tegevallend aantal bezoe kers: ongeveer 400 bezoekers. Dit jaar rekenen de organisato ren op een grotere belangstel ling. Vooral ook omdat er meer ruimte beschikbaar is voor het ontvangen van de festivalbezoe kers. De Lissese jongeren vonden met hun kritiek een willig oor bij het bestuur van de harddraverijver eniging. Het popfestival werd dan ook prompt opgenomen in het evenementenprogramma. "Uiterst plezierig", vertelt Van Diest. "Nu kunnen we gebruik maken van alle facilititeiten van de harddraverijvereniging. Het festival staat vermeld m het pro grammaboekje voor de feesten, dat in een een groot deel van de bollenstreek wordt verspreid. We hebben dus goede reclame. Daardoor verwachten wij nogal wat aanloop van jongeren uit de regio". Van Diest: "Doordat het festival deel uitmaakt van het harddrave rij-feestprogramma heb je ook gemakkelijker een ingang bij het gemeentebestuur voor het aan vragen van de noodzakelijke ver gunningen. Datzelfde geldt voor het contact met de dienst open bare werken. Met de harddrave rijvereniging achter ons zal ook dat soepeler verlopen, verwacht ik", aldus de Lissese jongeren werker. Een streep door de rekening van de organisatoren van het popge- beuren was wel dat zij, althans voor dit jaar, geen financiële on dersteuning van de harddraverij- vereniging krijgen. "We waren te laat met onze aanvraag, maar er is toegezegd dat men onze aan vraag voor subsidie voor het vol gend jaar zal bekijken", zegt Henri van Diest. Continuering Of het festival ook inderdaad vol gend jaar weer op de evenemen tenlij st van de harddraverij ver eniging zal prijken, staat echter nog niet vast. "Ik denk dat wij eerst zullen moeten laten zien dat wij de organisatie aankun nen", merkt Van Diest op. "Al zal dat wel lukken, ook de twee vori ge festivals verliepen zonder eni ge wanklank, dus wat dat betreft kunnen we bogen op een goede Het is de bedoeling dat op het parkeerterrein van het centrum aan de Ruishornlaan een grote tent wordt opgezet. Ook bij de af levering van het festival van vo rig jaar werd van een dergelijke accommodatie gebruik gemaakt. Omdat de tent feitelijk te klein was, hebben de organisatoren dit jaar een grotere tent besteld. "Vorig jaar hebben we bezoekers moeten teleurstellen, omdat de tent op een bepaald moment vol was. Uit veiligheidsoverwegin gen heben we toen de kaartver koop stop moeten zetten", ver telt Gerard Keuter. "De tent die we dit jaar gebruiken biedt ruim te aan 500 bezoekers en we ver wachten dat dat voldoende zal zijn". Het festival begint zaterdagmid dag om een uur en duurt tot 's avonds negen uur. "We zijn er van overtuigd dat we onze buren overlast bezorgen", zegt Keuter. "Daarom krijgt de buurt ruim van tevoren een stencil in de brievenbus waarin wij ons fest- val aankondigen en alvast onze excuses aanbieden voor eventue le overlast", zegt Keuter. Wat betreft die overlast zijn Keu- tes en Van Diest van mening dat het overgrote deel van de buurt bewoners die voor lief neemt. "Vorig jaar kwam een groot aan tal omwonenden een kijkje bij Magnifiosi nemen om te zien wat zich hier afspeelde. De klachten bleven dan ook beperkt". Op het programma van het festi val staan behalve Trockener Kecks ook Magic Frankie and the Blues Disease en de groep Coka. Beide laatste formaties ko men uit Amsterdam. Wat betreft het optreden van regionale groe pen staat vast dat Squad uit Lis se het podium zal betreden. De groep maakt op dit moment een promotietoer in verband met het uitbrengen van een single. Het is echter niet alleen muziek wat de klok slaat tijdens het fes tival. In het jongerencentrum wordt zogenaamde jongeren- kunst geëxposeerd, zoals bij- voorbeeld grafitty, maar ook is het de bedoeling dat de schijn werper wordt gericht op de jon- gerenmode. "Zeg maar alle cul tuuruitingen van het jong zijn", zegt Van Diest. Er zal daarnaast over tal van on derwerpen die voor de jeugd van belang zijn informatie verkrijg baar zijn tijdens het festival. "Over uitkeringen, sollicitaties, over het arbeidsbureau en over het verkrijgen van studiebeur zen, om maar een paar voorbeel den te noemen. Wij maken daar voor onder meer gebruik van ons maatschappelijk advies- en in formatiecentrum (MAIC). In de afgelopen jaren hebben wij een grote hoeveelheid informatie in huis gehaald die voor jongeren van groot belang is. Daarvan wordt nu al geregeld gebruik ge maakt en we verwachten dat er ook op de festivaldag belangstel ling voor zal zijn", zegt Van Diest. Kosten De kosten van het popgebeuren bedragen ongeveer 10.000 gul den. Dat wordt voor een deel te rugverdiend door de verkoop van entreekaarten, sponsoring en de verkoop aan de bar. "Om dat Magnifiosi dit jaar vijf jaar bestaat, kunnen we ook rekenen op een bijdrage van het jonge rencentrum zelf', aldus Van Diest. De organisatoren kunnen de kos ten ook beperkt houden doordat een beroep gedaan kan worden op vele vrijwilligers. Van Diest schat dat er die dag rond de 50 vrijwilligers in touw zullen zijn. "Die helpen bijvoorbeeld bij het opbouwen van de tent en het op zetten van de kramen. Het ten tenverhuurbedrijf hoeft daar door geen extra mensen mee te sturen om de tent op zetten. We doen er wat dat betreft alles aan om de kosten binnen de perken te houden". De entreeprijs voor het festival bedraagt 15 gulden. In de voor verkoop zijn de kaartjes echter 2,50 gulden goedkoper. De kaar ten zijn verkrijgbaar bij het jon gerencentrum zelf en waar schijnlijk ook bij de VVV's in de streek. VOORHOUT - De braderie die zaterdag op de Herenstraat in Voorhout werd gehouden, heeft veel belangstelling getrokken. Een teleurstelling voor de organisatoren en het publiek was dat 15 standhouders het lieten afweten. De braderie werd gehouden ter gelegenheid van de najaarsfees ten in het dorp. Grote belangstelling was er op de laatste dag van defeestweek ook voor de ringrijderij met voorgespannen paarden, de wielerronde, het tonknup- pelen (foto), vrachtwagenduwen en het touwtrekken. Bij gebrek aan be langstelling van deelnemers kon de verkiezing van de 'sterkste man van Voorhout' niet doorgaan. (foto Dick Hogewoning) Vrouwen aangerand in Langeraar TER AAR - Bij het verlaten van hun auto zijn in de nacht van zater dag op zondag in Langeraar twee jonge vrouwen door een nog onbe kende man aangerand. In beide ge vallen bleef het bij bedreigingen en pogingen tot verkrachting. De vrouwen konden zonder veel kleer scheuren ontsnappen. Omstreeks kwart voor twee zon dagmorgen wilde een 25-jarige Ter Aarse haar wagen neerzetten voor haar huis in de Robertstraat. Bij de parkeersteek drong een vreemde man de auto binnen en bedreigde de bestuurster. Deze wist zich ech ter uit de wagen te werken. Omdat een voorbijganger passeerde, liet de man de vrouw los en kon zij haar woning binnen vluchten. Even later had een soortgelijk voorval plaats in de G. van Dijkstraat, eveneens in Langeraar. Een 29-jarige Ter Aarse werd in haar stilstaande auto verrast. Ze zette het op een gillen en wist zich door de ontstane consternatie in veiligheid te stellen. De politie beschikt over een sig nalement van de dader. Het betreft een ongeveer 30-jarige man van ste vig postuur. Zijn lengte is circa 1.80 meter en hij heeft wellicht een ring baardje. De man droeg een zwart t- shirt en daarover een spijkerjack zonder mouwen. Voetballer Quick Boys gewond KATWIJK - De 19-jarige Arnold Vooys uit Katwijk is zaterdagnacht zeer ernstig gewond geraakt bij een ongeval in zijn woonplaats. Vooys - speler van het eerste elftal van de voetbalvereniging Quick Boys - kwam met zijn bromfiets op de Hoorneslaan in botsing met een au to, bestuurd door een 19-jarige plaatsgenoot. Volgens de politie wilde Vooys waarschijnlijk de Melkweg inrij den en was alvast links op de rij baan gaan rijden. De bestuurder merkte daardoor de bromfietser niet op. In zeer ernstige toestand is dé Katwijker per ambulance overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Daar heeft hij inmiddels een operatie ondergaan. Elke normale doordeweekse dag worden er op de bloe menveiling Flora in Rijnsburg drie tot vier miljoen bloe men verhandeld. Op topdagen zoals de donderdag en vrijdag voor moederdag of de veildagen vlak voor Kerstmis is dit aantal nog veel groter. De verkoop tij dens de veiling is in handen van de veilingmeesters, of veilmeesters zoals ze in Rijnsburg worden genoemd, die daarmee een zeer verantwoordelijke taak hebben. Zij moeten voor de kwekers goede opbrengsten zien te be halen, maar moeten tegelijkertijd de handelaren 'te vriend houden'. De Rijnsburgse bloemenveiling heeft zes veilmeesters in dienst. Op dit moment staan er in de mijnzaal vier klokken opgesteld, maar voor het eind van het jaar zal dit aantal zijn uitgebreid tot vijf. Elke klok wordt bemand door een veilmeester. Er wordt bij afslag geveild. De veilmeester zet in op een hoge prijs en laat vervolgens de klok lopen. Een wijzer geeft het terug lopen van de prijs aan, totdat een koper op een knop drukt en daar mee de klok stopt en de koop sluit. Het systeem lijkt simpel, maar de veilmeesters weten wel beter. "Wij zitten eigenlijk in het spanningsveld tussen de kopers en de verkopers. Door heel snel en scherp te veilen moeten we de aandacht van de handelaren doorlopend vast weten te hou den. Als een handelaar zit te klet sen, draait de klok toch door en wordt de prijs die een bos bloe men uiteindelijk opbrengt steeds lager", vertelt een van de veilmeesters, T. de Mooij. De prijs waarop de veilmeester inzet, is volgens de meesters, een kwestie van ervaring en gevoel. De veilmeesters weten feilloos de prijzen die bepaalde bloemen de dag ervoor hebben gemaakt. Brengt een tak chrysanten op maandag 50 cent op, dan zetten de veilmeesters op dinsdag in op 70 cent. Veilmeester B. Bree- baart: "De prijs waarmee je be gint is*heel hoog. We weten zeker dat we die prijs niet halen, maar je kunt niet het risico nemen te laag in te zetten". Overigens is niet alleen de prijs van de dag ervoor bepalend voor het aantal dubbeltjes waar op wordt ingezet. Voordat de karren met bloemen voor de klok verschijnen, hebben keur meesters de partijen beoordeeld. De classificatie van een partij, goed, zeer goed of met lichte af wijkingen, speelt bij de bepaling van de prijs ook een belangrijke rol. De veilmeesters zelf zien de bloemen niet eerder dan op het moment dat ze voor de klok ver schijnen. Veilmeester J. Heerin- ga vindt dit geen probleem: "Door jarenlange ervaring hoe ven we maar een glimp van een bos bloemen te zien om te weten wat zo'n bos kan opbrengen". Alles draait om snelheid, zo blijkt uit-de woorden van de veil meesters. Handelaren willen zo vroeg mogelijk weer van de vei ling kunnen vertrekken. Het ech te verdienen begint immers pas op het moment dat de bossen bloemen in de winkel staan. Bij een storing van de computer of énige andere vorm van vertra ging heffen de handelaren een luid gezang aan om hun onge noegen hierover kenbaar te ma ken. T. de Mooij zegt in zulke geval len altijd heel doortastend te rea geren: "De handel ligt op zijn kant als er onrust ontstaat op de koperstribune. Met vier klokken tegelijkertijd veilen, vraagt een grote concentratie van kopers en veilmeesters. Gezang of ander rumoer kun je daarbij niet heb ben. Als het weer eens zover is, verlaat ik mijn hokje onder de klok en kom pas terug als het weer rustig is". Resoluut zijn de veilmeesters ook over het aantal bossen bloe men dat in één keer moet worden gekocht. Van elke partij bloemen is de eerste koop 'vrij'. Dat bete kent dat de eerste koper zelf mag bepalen hoeveel bossen bloemen hij wil. Daarna stelt de veilmees ter dat aantal vast. T. de Mooij legt uit dat het ver kopen van meerdere bossen of takken bloemen in één keer van belang is voor de prijsvorming. "Zo houden we de druk op de ke tel. Door grotere partijen ineens voor de klok te brengen, blijft het voor de handelaar zaak Snel te re ageren. Hij kan niet wachten tot dat de prijs flink is gedaald, om dat hij dan het risico loopt zon der bloemen naar huis te moeten gaan". Een verhaal apart is het door draaien van bloemen op de vei ling. Voor elke soort bloemen van een bepaalde klasse, zijn lan delijk bodemprijzen vastgesteld. Als de handelaren niet bereid zijn voor de bloemen deze bo demprijs te betalen, moeten de sierprodukten worden vernie tigd. Doordraaien en vernietigen van groente, fruit en bloemen is voor erg veel consumenten een onbegrijpelijk gegeven. Goede en gezonde levensmiddelen of prachtige bloemen -die op de mesthoop terecht komen, lijkt zonde van het geld en de moeite. De veilmeesters kijken daar heel anders tegenaan. H. Tijsen: "In de praktijk komt het nauwe lijks of nooit voor dat bloemen van goede kwaliteit de bodem prijs niet halen. Dat betekent dat het doordraaien eigenlijk'een be scherming van de consument is. De slechte bloemen worden ver nietigd en daarmee wordt voor komen dat de huisvrouw een rot te bos op tafel krijgt". Tijsen voegt daaraan toe dat het inci denteel kan voorkomen dat ook goede bloemen de consument nooit bereiken. Veelal ligt daar aan een weersomslag in de zo mermaanden ten grondslag. Wanneer er na een paar weken slecht weer, plotseling enkele he le warme dagen zijn, schieten de bloemen de grond uit. Het aan bod stijgt explosief, maar de vraag blijft achter. Bij warm weer geven consumenten hun geld immers-'liever uit aan bier dan aan bloemen. Het gevolg is dan ook dat het evenwicht tus sen vraag en aanbod volledig is verstoord. De prijzen kelderen en de ene bos bloemen na de an dere moet worden doorgedraaid. Er bestaan geen schriftelijke cursussen of andere opleidingen voor het vak van veilmeester. De oudere garde op de veiling Rijns- burg heeft geleerd door samen met een geroutineerde veilmees ter in de avonduren 'proef te draaien' met namaakkopers. In middels heeft de veiling Flora een interne opleiding op poten gezet. Hoewel de nieuwkomers een berg theorie voor de kiezen krijgen, is en blijft het vak van veilmeester volgens de 'beoefe naars hiervan een beroep dat in de praktijk moet worden ge leerd. "Door ervaring leer je hoe handelaren op bepaalde omstan digheden reageren. Ook het be oordelen van een partij bloemen kun je echt niet uit een boekje le ren. Veilmeesters zijn mensen van de praktijk". Katwijk bijeenkomst van de Neder lands Christen Vrouwen bond in het Dorpshuis aan de Kerklaan, 19.45 uur. Leiden Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen, met di verse activiteiten, 19.00 tot 22/30 uur. openbare avond over vrou wen, gezondheid en bezuini gingen, georganiseerd door de Leidse afd. van het lande lijk comité 'Vrouwen blijven eisen', aanvang 20.00 uur in de Burchtzaal. Burchtsteeg 14, ook mannen hebben toe gang. maandelijkse ruil-, con tact- en veiüngavond van 'De Postzegelvrienden, 19.30 uur, restaurant Posthof, Wasse- naarseweg. 'The perfect portrait' door Barbara Duyfjes en Lisa Mar cus (performance-dans), Noordwijk vergadering van de afde ling Noordwijk aan Zee van Philatelica, aanvang 20.00 uur, Buurthuis, Hoofdstraat. Voorschoten torenbeklimming, 19.30 uur; orgelconcert, 19.45 uur, Dorpskerk, Schoolstraat- /Kerkplein. DINSDAG 15 SEPTEMBER Alphen lezing over rotstuinen op balkons door J. Cuijper, tuin architect, Goede Herderkerk, Ten Harmsenstraat, 20.00 film: 'Ginger en Fred' van Frederico Fellini, Lak thea ter, Cleveringaplaats i, aan vang 22.00 uur. oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, 19.00 tot 19.30 uur. concert in het kader van 'Vrouw en Kunst'; film: Spie gelzaal en LESKO-program- ma van orkestwerken, Leidse Schouwburg, aanvang 20.15 Leiderdorp thema-ochtend ontmoeten vrouwen', Sjelter, Noordwijk zitting ombudsteam van de PvdA in Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, 19.30 tot Voorschoten rondleidingen in Kasteel Duivenvoorde, aanvang 14.00 en 15.30 uur. Leiden Leidato Huishoudshow net diverse evenementen, Groenoordhallen, 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 pauze-orgelconcert in de Hooglandse Kerk, 12.30 tot 13.15 uur. spreekuur verkeersveilig heid in het Stadsbouwhuis i de Langegracht 72, 10.30 tot 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8