Ontvoering Heijn vierde in 10 jaar Plaatsing raketten mogelijk na verdrag FNV is positief over winstdelingsplan PvdA DAAR STAAT U. MET'N ZENDING VOOR HET BUITENLAND VAN MEER DAN 30 KILO. TOTUEENONS WEEGT. Tijdstip ratificatie onzekere factor Klaas de Jonge: Ik ga door met de strijd 'Onderwereld beheerst Golden Ten-casino's' Moord op chinees gezin is raadsel voor politie ER IS'N SNELLERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 PAGINA 3 BINNENLAND PAGINA 3 WASHINGTON (ANP) - Nederland kan straks voor de vraag komen te staan of het 48 kruisraketten moet plaatsen in Woensdrecht terwijl een verdrag dat deze wapens uitbant wel is bereikt, maar nog niet geratificeerd. "De Verenigde Staten en de Sovjetunie zijn heel dicht bij overeenstemming over een verdrag ten aanzien van middellange-afstands- raketten maar het is onzeker hoe snel de Senaat tot ratificatie zal overgaan", zo schetste D66-kamerlid Engwirda het dilemma na een vierdaags bezoek van een parlementaire delegatie aan Washington in het kader van een atlantisch uitwisselingsprogramma. De kamerleden voerden daar gesprekken met hoge Amerikaanse regeringsfunctionarissen en congresleden. I Overeenstemming tussen de Sov jetunie en de Verenigde Staten is volgens Engwirda zo nabij dat vol gende week bij het bezoek van de Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevardnadze aan Washing ton het INF-verdrag al nauwelijks op de agenda staat. Hoe lang het raficitatieproces in de Amerikaan se Senaat zal duren is echter on voorspelbaar. De kamerleden heb ben van de onderminister van bui tenlandse zaken Ridgeway te ho ren gekregen dat plaatsing moet doorgaan als er wel getekend, maar nog niet geratificeerd is. Dat is een standpunt waarvoor De Hoop Schetfer (CDA) en Dijkstal (WD) begrip hebben. Daarbij spreken zij de hoop uit dat het niet tot plaat sing zal komen. Zij maken de kant tekening dat Nederland bij niet- plaatsing met de bondgenoten overleg moet plegen. haar standpunt inzake van het ABM-verdrag niet herziet. Volgens de democratische senator Nunn heeft een nieuwe interpretatie van het ABM-verdrag gevolgen voor het INF-akkoord: de Senaat zal in dat geval alle openbare en geheime protocollen moeten bestuderen die in de loop der jaren ter tafel zijn gekomen, een bezigheid die heel lang zal duren, zeker tot na presi dent Reagan het Witte Huis heeft verlaten. Voor Nederland kan de gang van zaken in de Amerikaanse senaat van groot belang worden als de ra tificatie eind volgend jaar niet rond is. Dat is immers het moment dat Nederland tot plaatsing moet over gaan. Golf Op het ministerie van buiten landse zaken in Washington heb ben de parlementsleden te horen Volgens Meijer (PvdA) moet na tekening het plaatsingsbesluit be vroren worden. Engwirda neemt een tussenstandpunt in: plaatsing is in dat geval onlogisch maar Ne derland moet wel de bondgenoten raadplegen. Hoe snel de Senaat na ondertekening van een verdrag tot ratificatie zal overgaan is een zaak die nauw met de presidentsverkie zingen van 1988 samenhangt. De AMSTERDAM (ANP) democraten, die over een meerder heid in de Senaat beschikken, AMSTERDAM (ANP) - Minuten- apartheidsbewind. Dat had De lang. stonden honderden mensen Jonge eerst ervaren in Mocambi- zaterdagavond in de Amsterdamse que, waar hij verbleef om mee te len er niet veel voor president Rea- kerk De Duif in de handen te klap- helpen aan de opbouw van dat gan een politiek succes in de pen toen de dinsdag uit Zuid-Afri- land, en later in Zuid-Afrika zelf. schoot te werpen waarvan de Re- ka teruggekeerde Klaas de Jonge In Mocambique werden talrijke publikeinen bij de presidentsver- binnenkwam. Het was het eerste burgers gedood bij invallen van kiezingen zouden kunnen profite- optreden van De Jonge, die in het het Zuidafrikaanse leger. En ook in ren. kader van een gevangenenruil naar Zuid-Afrika zelf wordt met bruut ons land kon terugkeren na een ge dwongen verblijf van twee jaar ir een Nederlands ambassadege bouw in het Zuidafrikaanse Preto- Riskant Maar het is eveneens voor demo cratische politici riskant een ver drag te torpederen dat populair is bij de Amerikaanse bevolking. Het daarom volgens de kamerleden weet ik nog niet, r "Ik ga door met de strijd. Hoe onzeker hoe 2 r het dreigement 1 dat jullie in mij gesteld heb- weegt van de invloedrijke senator ben zal ik waarmaken", aldus De Sam Nunn om de ratificatie op te Jonge tot de aanwezigen in de houden als de Reagan-regering drukbezochte kerk, waar een bij- eenkomst werd gehouden van de Anti-ApartheidsBeweging Neder land (AABN) en het Komitee Zuidelijk Afrika. Binnenland kort geweld tegen de zwarte bevolking opgetreden. Tienduizenden gevan genen worden momenteel onder worpen aan de gruwelijkste marte lingen, aldus De Jonge. Op de bijeenkomst werd na de toespraak van De Jonge een reso lutie aangenomen waarin wordt geëist dat de Nederlandse regering al het mogelijke doet voor de vrijla ting van de tot 10 jaar cel veroor deelde Hélène Passtoors en alle an dere politieke gevangenen. Dat werd ook van de Belgische rege ring verlangd, aangezien Hélène Passtoors de Belgische nationali- Veilig verkeer Nijmegen is dit weekeinde be gonnen met een actie om ongeval len met kinderen te verminderen. De actie 'Nijmegen staat op veilig' moet het komende jaar het aantal ongevallen met kinderen in één jaar tijd 20 procent verminderen. Er wordt schriftelijke informatie gegeven, er komen informatie-tele foons en tal van clubs, verenigin gen en instellingen werken aan de actie mee. Zo zal veiligheidsmate riaal - zoals beenbeschermers voor jonge voetballertjes - in bepaalde gevallen tegen gereduceerde prijs te koop zijn. Het is voor het eerst dat in Nederland een dergelijk pro ject wordt georganiseerd. Gandhi Het eerste standbeeld in Neder land en mogelijk in Europa van Mahatma Gandhi krijgt volgend jaar een plaats aan de Amsterdam se Churchill-laan. Voor het beeld, waarvoor een stichting is opge richt, is volgens secretaris Darsan 120.000 gulden nodig. De lokatie aan de Churchill-laan is met de ge meente overeen gekomen. Het beeld moet op 2 oktober volgend jaar worden onthuld op de 119e ge boortedag van Gandhi. uiteindelijk toe was gekomen het Afrikaans Nationaal Congres de strijd tegen het apartheidsbe- executie wind te helper^met het verkrijgen strijders komst de Nederlandse regering op te protesteren tegen de dreigende tientallen vrijheids- de druk op Zuid- Klaas de Jonge neemt hand-ïn-hand met voorzitter Masipula Mgonga van de Nederlandse afdeling van de verzetsorganisatie ANC een ovatio neel welkomstapplaus in ontvangst bij zijn entree in de Amsterdamse kerk De Duif. (foto anp» ARNHEM (GPD) - Een speciaal re chercheteam van de Arnhemse po litie heeft de afgelopen twee weken zes verdachten aangehouden in de Golden Ten Mak. 4D~e aanhoudin gen zijn fièt gevolg van de invallen bij zeven Golden Ten casino's (in Zevenaar, Arnhem, Sneek, Paters- wolde, Berg en Dal en Apeldoorn) begin juli. De poltie vermoedde dat de speeltafels gemanipuleerd wer den, wat in een aantal speelgele- genheden inderdaad het geval bleek. Naar aanleiding van getuigen verhoren heeft het Arnhemse team zes mensen aangehouden en is de politie tot de conclusie gekomen dat een groot deel van de Golden Ten casino's in Nederland in han den is van zware criminelen. De twee hoofdverdachten in de zaak beheerden samen een bedrijf, waaronder de groothandel die speeltafels met magneten exploi teerde en casino Old Dutch in Arn hem. Volgens de politie is het dui delijk dat de organisatie probeerde greep te krijgen op de OnlHpn Tpn casino's in het hele land. Intimida tie en chantage werden daarbij niet geschuwd. De Arnhemse verdachten waren in het verleden hoofdfiguren in het prostitutiecircuit. Later maakten ze zich schuldig aan het in omloop brengen van vals geld en de handel in verdovende middelen. Sinds au gustus vorig jaar hielden ze zich met Golden Ten bezig. Enkele ver- gekregen dat de Amerikanen, zoals de zaken er nu voorstaan, het niet waarschijnlijk achten dat het tot een militaire confrontatie in de Perzische Golf zal komen. De Iraanse marine, zo is hun verteld, heeft opdracht om buitenlandse oorlogsschepen met rust te laten. Dat is van belang nu Nederland be sloten heeft mijnenjagers naar de Perzische Golf te sturen. De kamerleden zijn niet geluk kig met het feit dat minister van buitenlandse zaken Shultz juist op het moment dat er een vredesplan voor Midden-Amerika op tafel ligt, met hernieuwe steun aan de con- tras komt ten bedrage van 270 mil joen dollar. Dijkstal: "Je moet pre sident Ortega van Nicaragua geen excuus verschaffen om niet te doen wat hij in het kader van dat vredesplan moet doen, te weten ernst maken met fundamentele hervormingen". ROHEL - Gadegeslagen door ongeveer 200 belangstellenden werden zaterdag in het Tjeukemeer bij Rohel twee zonen en een schoondochter van de naar Nederland uitgeweken Russische baptistenpredikant Vladimir Chailo gedoopt. De doop, waarvan de onderdompeling in water deel uitmaakt, werd begeleid door de Duitse predikant Arnold Rose. Op de foto het moment waarop David Chailo wordt ondergedompeld. (foto anpi De Jonge vertelde waarom hij er teit heeft. Verder riep de bijeen- HILVERSUM (ANP) - De FNV staat positief tegenover het plan van het PvdA-kamerlid Vermeend om winstdelingsregelingen voor werknemers gedeeltelijk vrij te stellen van belasting- en premie heffing. Maar zo'n maatregel mag er niet toe leiden dat werknemers een deel van hun vaste inkomen in leveren voor een uitkering die af hankelijk is van de winst. Dit zei FNV-vice-voorzitter Stekelenburg zaterdag voor de VARA-radio. Stekelenburg erkende dat alleen werknemers in goedlopende be drijven profiteren van het plan van Vermeend. Ambtenaren bijvoor beeld zouden al helemaal buiten de regeling vallen. Het patroon dat je het geluk moet hebben in een flo rerend bedrijf te werken om goed te kunnen verdienen, wordt door het plan in zekere zin bevestigd, gaf Stekelenburg toe. "Maar we moeten niet net doen of we van bo venaf kunnen sturen wat in de praktijk toch al gebeurt. Ongelijk heid tussen werknemers in de che mie in Rijnmond en de confectie- industrie in de Achterhoek bestaat nu ook al". ROTTERDAM (ANP) - Het Chine se gezin van vier personen dat vrij dagmiddag dood werd aangetrof fen in zijn woning aan de Rotter damse Statensingel, is door mes steken om het leven gebracht. Dat is het resultaat van de sectie die dit weekend op de vier stoffelijke overschotten is verricht. De moordpartij moet zich in de nacht van donderdag op vrijdag hebben afgespeeld. De identiteit van de slachtoffers staat nu vast: het gaat om de 34-jarige Tang Mei Wah, diens 32-jarige vrouw, een 5-jarig dochtertje en een baby van twee maanden. De politie heeft zaterdag en gis teren een grootscheeps buurton derzoek ingesteld, dat vandaag wordt afgerond. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat het onder zoek al een gouden tip heeft opge leverd. Tang exploiteerde een af- haalcentrum voor Chinese maaltij den in Kotteraam-wesi. net is de politie inmiddels duidelijk gewor den, dat hij daarmee flink wat geld verdiende. Het is de politie niet ge bleken dat Tang daarnaast nog an dere activiteiten ontplooide die hem geld opleverden. De politie tast nog volledig in het duister wat betreft het motief voor de moor den. Een handicap voor de Rotter damse politie vormt de traditionele geslotenheid van de Chinese ge meenschap, waarbinnen zich op zijn minst een deel van het onder zoek zal moeten afspelen. Een aan tal Chinezen-experts van de Rot terdamse vreemdelingenpolitie is in verband daarmee toegevoegd aan het 26 personen tellende re chercheteam. Via een politiebe richt op de televisie gisteravond, waarin ook een Chinese tolk op trad, heeft de politie geprobeerd reacties uit de Chinese gemeen schap los te krijgen. De FNV zou het liefst een collec tieve, voor alle werknemers gel dende winstdelingsregeling zien, maar beseft dat die niet haalbaar is. "Dan moeten we pragmatisch zijn en erover onderhandelen in die sectoren waar het wel kan", aldus Stekelenburg. Voordeel van het plan-Vermeend vindt hij dat de loonkosten worden gematigd en de invloed van werknemers wordt vergroot. Een niet te onderschatten risico is volgens Stekelenburg evenwel dat ondernemers een belasting- en premievrije winstuitkering aanbie den in ruil voor een deel van het vaste loon van hun werknemers. Dat zou in beider voordeel zijn. Het betekent echter dat het inkomen sterk afhankelijk wordt gemaakt van de winst, aldus de FNV. Het initiatief-wetsontwerp dat Vermeend voor ogen heeft laat winstuitkeringen vrij van belastin gen en premies tot een grens van 2000 gulden per jaar. Het moet dan wel gaan om regelingen die voor het hele personeel van een onder neming gelden en die in cao-onder handelingen tot stand komen. dachten, waaronder de twee hoofd personen, hebben inmiddels be kend. Volgens de politiewoordvoerder is het effect van de inval en de pu bliciteit die daaraan werd gegeven niet groot geweest. Daags na de in val was het in de betrokken casi no's weer redelijk druk. Zelfs spe lers die op de avond van de inval aanwezig waren, speelden een dag later weer aan dezelfde tafels. De politie verwacht op korte termijn nog een aantal aanhoudingen te verrichten. Binnen twee weken moet het vooronderzoek afgerond zijn. Memisa begint in derde wereld aids-preventie UTRECHT (ANP) - De hulporga nisatie Memisa is begonnen met een actie om geld bij elkaar te krij gen voor voorlichtings- en preven tieprogramma's ter bestrijding van de aids-epidemie in de derde we reld. Ze heeft ook een speciaal nummer van haar tijdschrift over tropische ziektes gewijd aan aids in Afrika. Het blad geeft praktische informatie aan enkele duizenden Nederlandse gezondheidswerkers in ontwikkelingslanden. In de derde wereld worden steeds meer kinderen met aids be smet. Naar schatting sterft in Afri ka al 15 procent van de zuigelingen aan deze ziekte. Globaal betekent dit dat er dit jaar een half miljoen baby's aan aids zullen doodgaan. Van alle kinderen wier moeder be smet is loopt de helft het dodelijke virus tijdens de zwangerschap op Het gevaar voor een Afrikaans kind om aids te krijgen is vele ma len groter dan dat voor een Neder lands kind. Het virus wordt in Afri ka ook door heteroseksueel ge- slachtverkeer overgebracht en de ziekte komt er onder vrouwen bij na even vaak voor als onder man- Voorlichting en preventie zijn van het grootste belang omdat vooral in Afrika de moeizaam be reikte verbetering van de gezond heidszorg op het spel staat, aldus Memisa: in sommige landen is zelfs sprake van een regelrechte bedreiging voor de maatschappe lijke en economische orde. De epi demie kan rampzalige gevolgen hebben voor welk ontwikkelings programma dan ook. Memisa is met 200 artsen en pa ra-medici in 19 ontwikkelingslan den de grootste particuliere organi satie in Nederland voor medische ontwikkelingssamenwerking. Daarnaast verleent ze financiële steun aan enkele honderden pro jecten in 65 landen die gericht zijn op verbetering van de primaire ge zondheidszorg voor de armen. Bommel gaat naar de beurs NEDERHORST DEN BERG (ANP) - Vijfenvijftig jaar nadat Marten Toonder zijn eerste Bom mel-verhaal publiceerde, gaat de Toonder Studio's Holding naar de beurs. Het bedrijf wil zijn aandeel in de snelgroeiende markt van au diovisuele produkties uitbreiden en wil het geld daarvoor met de uit gifte van ruim 40.000 aandelen aan trekken. Toonder Studio's maakt in op dracht van bedrijfsleven en over heid onder meer (video-)films en electronische animaties met be hulp van computerprogramma's. Tot de produkten behoort ook Loe- ki de Leeuw uit de STER. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De ontvoe ring van Gerard Jan Heijn (56), voorzitter van de Raad van Be stuur van het Ahold-concern, is de eerste van een grootindustrieel sinds op 9 november 1983 bier brouwer Freddy Heineken én zijn chauffeur Ab Doderer vlak bij het kantoor van Heineken in Amster dam werden overmeesterd en in een busje weggevoerd naar een in dustrieterrein in Amsterdam. Daarvoor waren dergelijke ont voeringszaken in Nederland een tamelijk zeldzaam verschijnsel, in tegenstelling tot in andere Westeu- ropese landen, waar verzekeraars goede zaken deden en doen in anti- kidnap-polissen. De Amsterdamse zakenman Maurits ('Maup') Caransa was de eerste die kennis maakte met ont voerders. In de nacht van 27 op 28 oktober 1977 werd hij op weg naar zijn auto ontvoerd door mensen die later in telefoontjes 'naar de fa milie claimden lid van de Rote Ar mee Faktion te zijn. De familie hield de politie erbuiten, betaalde 10 miljoen losgeld en op 2 novem ber 's nachts werd Caransa vrijge laten. Toen hij weer wat op verhaal was, vertelde hij zelf over het be drag van a tot z onderhandeld te hebben: aanvankelijk wilden zijn vier ontvoerders veel meer heb ben. Van het losgeld is nooit veel boven water gekomen. Via de se rienummers van de bankbiljetten zijn de afgelopen jaren in heel Eu ropa slechts enkele briefjes van duizend te traceren geweest als zijnde van het Caransa-losgeld. De daders zijn nooit achterhaald. Op zaterdag 27 november begon de tweede grote ontvoeringszaak. Mevrouw Toos van der Valk-Van der Capélle (toen 51) werd wegge voerd uit haar woning in Nuland, gelegen naast het daar gevestigde motel van het Van der Valk-hore- ca-concern. Evenals bij Caransa het geval was, hadden de ontvoer ders geen hinder van veiligheids maatregelen: mevrouw Van der Valk deed de deur zelf open toen haar ontvoerders aanbelden. Diezelfde dag nog eisten de over vallers bij haar echtgenoot, hoog ste baas binnen het concern, een losgeld van tien miljoen gulden. Drie weken later werd in Trier (BRD) namens de familie een be drag van 12 miljoen overhandigd, waarna mevrouw Van der Valk op 17 december in de omgeving van Eindhoven door haar ontvoerders uit de auto werd gezet: overstuur na haar gevangenschap (vermoe delijk in Maastricht), maar onge deerd. Van het losgeld is in de loop der jaren ongeveer twee miljoen gul den achterhaald, omdat de politie een aantal betrokkenen kon arres teren. Twee van hen kregen we gens medeplichtigheid in Duits land enkele jaren cel, twee van de hoofdverdachten werden in Neder land veroordeeld tot 12 jaar cel. Heineken Ook na deze grote en kostbare ontvoeringszaak namen Neder landse zakenlieden nauwelijks of geen veiligheidsmaatregelen. De ontvoerders van Heineken konden hem vrij eenvoudig overmeesteren toen hij uit 's avonds uit zijn kan toor kwam en in zijn auto wilde stappen. De politie besteedde veel tijd en mankracht aan deze ge ruchtmakende zaak en wist uitein delijke via een anonieme 'gouden tip' op het spoor van de ontvoer ders te komen. Die bleken de twee vast te houden in geïmproviseerde cellen in een grote loods op een in dustrieterrein in het Amsterdamse havengebied. Toen op 30 november zeventig man politie zwaar bewapend bin nen viel, was twee dagen eerder 35 miljoen gulden losgeld van een via duct op Oudenrijn gegooid. Van de na afloop 24 gearresteerden bleven uiteindelijk vijf verdachten over, van wie er slechts een via een ont snapping uit zijn cel veroordeling heeft kunnen ontlopen. De twee belangrijkste ontvoerders hielden zich via allerlei juridische trucs twee jaar in Frankrijk uit Neder landse handen, maar werden ten slotte veroordeeld tot 11 jaar cel. Van het losgeld is een deel terug gevonden: bij verschillende be trokkenen thuis en voor een deel begraven in de bossen bij Soest, waar wandelaars er toevallig over struikelden. Bijna tien miljoen echter is nog zoek. Sinds deze ontvoering hebben veel vermogende Nederlanders hun veiligheid drastisch verbeterd. Heineken zelf wordt sindsdien om geven door lijfwachten, voor een deel weggekocht bij de goed opge leide arrestatie- en bewakingste- mas van de Nederlandse politie. In het geval van het Heijn-concern was van persoonlijke beveiliging in de vorm van lijfwachten geen sprake. WORLDWIDE EXPRESS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3