'Clubliefde is uit de tij d "Ik heb hem als een oude dief geknepen Kwart eeuw Leython genoeg voor Ger Renes Verrassende zege Leali en Ghirotto Mang houdt hoofd koel in Spaanse hitte Hockeysters komen met de sc hrik vrij MAANDAG 14 SEPTEMBER 1 LEIDEN - Het wordt zonder twij fel een bewogen week voor Ger Renes. Zijn volleybalvereniging Leythonviert zaterdag haar 25- jarig bestaan. Voor voorzitter Renes betekent dat tevens dat hij 25 jaar, als voorzitter, trainer speler en wat al niet, aan Ley thon is verbonden. Hij kwam in 1952 op het idee om de vereniging op te richten. Nu, een kwart eeuw later, gaat hij een klein beetje gas terugnemen. "Ik kan moeilijk afstand van Leython kan nemen, maar ik vind dat ik mij een beetje moet gaan beperken", durft Renes met enige aarzeling in zijn stem te stellen. "De voorzittershamer draag ik op 24 september over aan mijn opvolger, de huidige vi- ce-voorzitter Gert-Jan de Zwart. Hoe dat zal aflopen zien we dan wel. Het is misschien wel eens goed als Leython een andere koers gaat varen". Ger Renes wil wel over het Ley thon van nu praten, maar de ge schiedenis van de van oorsprong Leidse volleybalvereniging boeit hem nog veel meer. Toen speelde Leython in een "pestklein zaaltje, waar alle tegenstanders kapot gingen". In een lange monoloog vertelt Renes de geschiedenis van de club tot in de kleinste details. Het ontstaan, de bloei, de fusies, de zalenproblematiek, de huidige tendens richting topvolleybal, overal geeft 'mister Leython' zijn mening over. "Leython is ontstaan als spor tieve tak het jeugdcentrum Ley thon, dat toen aan het Levendaal huisde. Het was in de tijd dat sport net een beetje opkwam, maar basketbal bijvoorbeeld had je toen nog nauwelijks. Zelf had ik voor die tijd op promotie klas se-niveau gespeeld, hoewel dat toen veel minder voorstelde dan tegenwoordig. Nadat ik Leython had opgericht, heb ik bewust voor het bestuurswerk gekozen, zonder overigens helemaal te stoppen met volleyballen. Zelfs nu, op mijn 46e, speel ik nog in het vijf de van Leython. Ellende Ondertussen maakte Renes met 'zijn' vereniging bijna alles mee wat een verenigingsman kan meemaken. Vooral het al dan niet afketsen van fusies hield de Leython-gemoederen bezig. „De meeste fusies draaien op een mis lukking uit, maar Leython is die ellende bespaard gebleven. "Wij gingen ook nooit in zee met ver enigingen die hun zaakjes niet goed voor elkaar hadden. Zo is het bekende Kangoeroes met Ge- mini uit Voorschoten in plaats van met ons samengegaan. Die club kon niet eens voldoende scheidsrechters leveren. Nou, dan hoeft het van mij al niet meer". Surftitel Tellier SURFEN - Peter-Paul Tellier, telg uit een befaamd surfgeslacht uit Utrecht, heeft zondag op de Gouw zee bij Edam het Nederlands kam pioenschap plankzeilen in de open klasse, de divisie 2, veroverd. Tel lier was in vier manches sterker dan Hans van Stekelenborg en Maarten Sikkema. De grote favo rieten Bart Verschoor en Marcel Reintsema ontbraken in Edam. Het duo zeilt de voor-Olympische regatta in Zuid-Korea. Bij de da mes werd Dorien de Vries, acht tiende in het gemengde klasse ment. kampioene. Zaterdag werd wegens de te harde wind geen gel dige race gevaren. Einduitslag NK plankzeilen open klasse, 4 manches: 1. Peter- Paul Tellier (Utrecht), 2. Hans van Stekelenborg (Eindhoven). 3. Maarten Sikkema (Bathmen). Vrouwen: 1. Dorien de Vries (Haaksbergen). Volleyballers winnen VOLLEYBAL - Het Nederlands volleybalteam heeft de derde wed strijd van het internationale toer nooi in Orléans (Frankrijk) gewon nen. De ploeg versloeg Italië met 3- 2. Eerder won het Oranje-team van Canada (3-0) en leverde de wed strijd tegen Frankrijk verlies op (0- 3). De Italianen namen een voor sprong van twee sets. Coach Selin- ger veranderde daarna de opstel ling. Goedkoop verliet het team. Het zestal Blangé, Zwerver, Benne, Grabert, Postuma en Brouwers slaagde er wel in het Italiaanse blok onder druk te zetten. De vijfde en beslissende set werd met 17-15 gewonnen. Nederland - Italië 3-2 (8-15. 6-15, 15-5, 15-6. 17-15). Bekerwinst Slikoder SHKODER (Rtr) - De Albanese club Shkoder speelde gisteren in de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars vooruit tegen Sliema Wanderers, de bekerwin naar van Malta. De thuisploeg won met 2-0. Beide doelpunten vielen na de rust en kwamen op naam van Buchati (52e minuut) en Jera (66). Er waren 10.000 toeschouwers. Zege in 'achtertuin' MOTOCROSS - Mark Smits uit Lierop heeft gisteren in zijn eigen 'achtertuin' het Nederlands kampi oenschap motocross in de 250cc- klasse veroverd. De achttienjarige zoon van de voorzitter van de orga niserende motorclub was na zijn vierde plaats in de tweede manche van de wedstrijd in Lierop al zeker van de titel. In de eerste manche eindigde Smits als tweede achter de titelver dediger Gert-Jan van Doorn, die dit seizoen zijn dure contract bij de Italiaanse fabriek Cagiva door een handblessure geen moment kon waarmaken. Laatst overgebleven concurrent Combee viel in die eer ste manche uit, daarmee Smits voorrang verlenend naar de titel. Van Doorn won de toegevoegde wedstrijd in Lierop, die in plaats kwam van de afgelaste Pinkster- wedstrijd in Staphorst. Smits, dit seizoen in het Venko- team van Henk Koster en Jan de Groot snel doorgestoten naar de in ternationale top, reed in de slo- treeks op zijn gemak naar de ne gende plaats. Daarna kon hij door naar het kampioensfeest in eigen dorp. Eindstand NK: 1. Smits 483, 2. Combee 461, 3. Van Mierlo 381, 4. Theodoor Bouchee (Geldrop) Hon da 361, 5. Beckers 346, 6. Willie van der Laar (Millheeze) Honda 337, 7. Lach 327, 8. Van Doorn 310. Jan Lammers tweede AUTOSPORT - De Nederlandse autocoureur Jan Lammers is giste ren in de 1000 kilometer van Fran- corchamps als tweede geëindigd. Lammers bestuurde met de Noor- dier Watson de tweede fabrieks-Ja- guar en had één ronde achterstand op de winnaars uit dezelfde renstal, het trio Brundle/Dumfries/Boesel. De Braziliaan Raul Boesel verze kerde zich in de Ardennen van het rijderswereldkampioenschap in de sportwagenserie. Met nog twee races op het pro gramma is Boesel niet meer te ach terhalen door zijn teamgenoot Cheever, met wie hij in Spa van start ging. Toen de Jaguar van Cheever/Nielsen/Boesel proble men kreeg, greep stalbaas Walkins- haw in en zette Boesel in bij de lei dende wagen van Brundle. Chee ver was op slag kansloos voor de wereldtitel. Fataal ongeval op Francorchamps SPA (AFP) - Een ongeval kostte za terdagmiddag tijdens de laatste training voor de 1000 Kilometer van Spa de 32-jarige baancommis saris Bouillon uit Brussel het le ven. Een tweede official werd ge wond. Hij verkeert niet in levens gevaar. De wagen van de Belg Guy Neve verloor in een bocht het rechter- achterwiel. De twee baancommis sarissen werden door het weg springende wiel getroffen. De baancommissaris werd per helikopter naar een ziekenhuis in Spa vervoerd. Hij overleed daar aan hevige bloedingqn. De andere official, Merrier, werd per zieken wagen naar Verviers overgebracht en vervolgens maar Brussel, waar hij werd geopereerd. Hij liep ge compliceerde breuken aan beide benen op. TRENTE (Rtr) - De overwinning van Leali en Ghirotto in de 46ste editie van de Trofeo Baracchi kwam zeer onverwacht. Het duo versloeg door gedegen teamwerk een sterk veld van vroegere win naars. De kloof van 33 seconden, waarmee de bekerhouders Saronni en Piasecki werd geslagen, verras te de winnaars net zo als alle vol gers in Trente. „Het leek onmoge lijk. We hoopten op een plaats bij de eerste vijf. Maar dit toont aan. dat twee goed samenwerkende renners, zoals wij, een wedstrijd als de Baracchi kunnen winnen", be commentarieerde de Italiaanse kampioen Leali de overwinning. Halfweg lagen Leali en Ghirotto derde achter het favoriete koppel Saronni-Piasecki en hel Duit s/Poolse duo Gölz-Lang. In de tweede helft van de race overvleu gelden de Italianen hun concurren ten. Aan de meet hadden ze 33 se conden voorsprong op Saronni em Piasecki. De Nederlanders speel den geen rol van betekenis in de koppeltijdrit. Adri van der Poel en Steven Rooks, van de ploeg-Gis- bers, werden achtste op bijna drie minuten van de winnaars. Gerrit Solleveld, gekoppeld aan het Bel gische talent Edwig van Hooy- donck, bezette de negende plaats Het afscheid van Francesco Mo- ser, na een imposante loopbaan van vijftien jaar, kwam met de te genvallende vijfde plaats. Moser was gekoppeld aan de Deen Worre, maar was lang niet in staat zijn zes de zege in de Italiaanse tijdrit te veroveren. Sean Kelly was het afgelopen weekeinde in de Ronde van Catalo- nië betrokken bij een valpartij, maar desondanks heeft hij de lei ding in het algemeen klassement behouden. De Ier kwam zaterdag halverwege de derde rit van Salou naar Barcelona ten val en bleef bij na een halve minuut liggen. Met verwondingen aan schouder en knie zette hij de rit voort, waarbij hij erin slaagde de grote groep te achterhalen. Gisteren deed hij al weer mee aan de massa-sprint, die de vierde etappe van Barcelona naar Lerida (182 km) besloot. Hij eindigde daarin als vierde. Winnaar werd Maurizio Fondriest, die daar mee voor de tweede Italiaanse zege van het weekeinde zorgde. De rit van zaterdag werd gewonnen door Daniele Caroli. Even rust voor Ger Renes, de volleybal-duizendpoot. Als aanvoerder van Leython 5 geniet hij van een spelonderbreking. (foto Lock zuy- Dat tekent Ger Renes zoals hij is: energiek, maar o zo voorzich tig. „Groot worden is niet moei lijk, maar een grote vereniging in stand houden kost veel meer inspanning. Ik heb altijd mijn best gedaan om iedereen recht te doen. Alle teams zijn mij even veel waard. Daarom ben ik ook de lagere teams gaan trainen, toen die in de verdrukking dreig den te komen. Hoewel ik eventu eel zelfs op eerste divisie-niveau training zou mogen geven. Maar ik vind de kwantiteit hei belang rijkst. Dan volgt de kwaliteit vanzelf'. door Tim Brouwer de Koning In de bloeiperiode, een jaar of tien geleden, telde de vereniging, die ondertussen met Renes van Leiden naar Leiderdorp, waar de zaal Op Dreef ter beschikking stond, was verhuisd, meer dan 400 leden. "Daarmee behoorde Leython tot de grootste volleybal verenigingen van het land. Voor al het aantal meisjes en vrouwen was groot. Dat hield nog verband met de fusie met de vrouwenver eniging Argus, die ons tijdelijk een vrouwenoverschot bezorgde. Tegenwoordig neemt het aantal mannen juist weer toe." Frustratie Op weg naar het heden klinkt gaandeweg meer frustratie in de stem van Renes door, zij het zeer beheerst geuit. "De weg die Ley thon nu is ingeslagen is niét hele maal de mijne", zinspeelt hij op het streven om in ieder geval met het eerste mannenteam zo hoog mogelijk te gaan spelen. "Ik ben oang dat topvolleybal ten koste van de rest van de vereniging zal gaan. Je ziet nu al dat andere teams worden weggedrukt als het eerste weer eens een extra trai ning nodig heeft. Vanuit zijn standpunt heeft John Groen (trainer van Leython 1 red.) ge lijk als hij voor zijn team op komt, maar het bestuur moet ook over de belangen van de anderen waken". En daarover heeft de technisch hoofdambtenaar aan de Rijksu niversiteit Leiden nu juist zijn twijfels. Als voorvechter van re creatie-volleybal en Sport Over dag ziet hij met lede ogen het vol leybal verzakelijken. ..Clubliefde raakt uit de tijd. Topspelers, zo als Hans en Martin Broere bij onsverhuizen van club naar club. Sponsors komen en gaan- geld op, weg top. Als de vereni ging eens geld nodig heeftwordt het vuile werk meestal door de la gere teams opgeknapt". Met zijn voorzichtige beleid heeft Renes altijd een goede ge had aan penningmeester Alice Klijn-Rijsbergen. Een ander deel van het bestuur zit meer op de topsport-gerichte lijn van de trainers Groen en Wim Spierdijk, die in ieder geval voor het eerste mannenteam minimaal de eerste divisie voor ogen hebben. Renes is er de man niet naar om een kei harde confrontatie met anders denkenden aan te gaan. „Ik wil vooral niet negatief overkomen. Zij hebben nu eenmaal hun eigen visie. Leython zal een ander soort vereniging worden, maar ik denk dat ik mij bijvoorbeeld in de Technische Commissie nog wel verdienstelijk kan maken." Zo niet, dan heeft de jubilaris altijd DVO nog achter de hand Renes, Leython-man in hart en nieren, geeft, tot verbazing van velen, al enige tijd training bij deze kleine Leiderdorpse volley balvereniging, waar hij wellicht iets terugvindt van zijn oude idealen. "Maar ik speel daar niet, hoor. Ik word wel vaker ge vraagd om training te geven, er is een groot tekort aan trainers Uiteindelijk heb ik tegen DVO. lekker dicht bij huis. "ja" ge zegd". Voldoening De huidige ontwikkeling neemt niet weg dat een kwart eeuw Ley thon Renes, die ook zijn vrouw via het volleybal heeft leren ken nen, heel veel voldoening heeft ge schonken. Terugdenkend aan het wel en wee wijst hij aan de ene kant op zijn gezondheid, die on der het veeleisende verenigingsle ven heeft geleden ("Het was werken, trainen en slapen, maar het eten schoot er regelmatig bij in"). Aan de andere kant herin nert Renes zich bijvoorbeeld zijn erelidmaatschap, vijf jaar gele den, dat hem tot zijn volslagen verrassing werd toebedeeld. "Ook de gewone leuke dingen vergeet je nooit. Met de bus naar Nieuwveen of een ander dorp daar in de buurt. Het regende pijpeslelen en we wisten niet pre cies waar we moesten zijn. Toen we na een tijdje dwalen bij een groot gebouw aankwamen, bleek het niet de plaatselijke volleybal zaal. maar een nonnenklooster te zijn". Dat was in de tijd dat volley bal nog in zaaltjes met een hou ten vloer en een potkachel werd gespeeld. Renes denkt er met eni ge weemoed aan terug. Maar ook anno 1987 krijgt hij veel terug van zijn uit de hand gelopen hob by. "Dankzij het volleybal heb ik een grote vriendenkring. Het is zelfs zo, dat ik geen wandeling door Leiden kan maken zonder allerlei bekenden te ontmoeten". Als die zaterdag dllemaal de receptie en het lustrumfeest van Leython bezoeken, zal de schei dende voorzitter handen tekort komen... JARAMA (ANP) - De zwaarste ra ce uit zijn lange loopbaan leverde Anton Mang zijn vijfde wereld kampioenschap op. Op het bochti ge circuit van het Spaanse Jarama won de 37-jarige Westduitse cou reur gisteren bij veertig graden in de schaduw de 41ste Grote Prijs uit zijn carrière. Met die overwinning verzekerde Mang zich twee races voor het eind van de competitie om het wereldkampioenschap van de titel in de 250cc-klasse. In 1980 werd Mang voor het eerst wereld kampioen, in de 250cc. Een jaar la ter werd hij in twee klassen, 250 en 350cc, wereldkampioen. Het suc ces in de laatste klasse herhaalde Mang nog eens in 1982. „In die tijd was het echter veel gemakkelijker wereldkampioen te worden. Mijn Kawasaki-motor was toen veel beter dan de machines van de concurrentie", wist Mang gisteren nog. In 1982 veroverde hij overigens de laatste wereldtitel in de direct daarna afgeschafte 350cc- categorie na een duel met de Zuid- afrikaan Ekerold, die grote licha melijke schade durfde te riskeren om Mang af te stoppen. Dit seizoen kwam Mang onverwacht terug aan de top. Zijn Honda bleek perfect geprepareerd. Het vertrek van zijn vaste sleutelaar Sepp Schlögl naar concurrent Reinhold Roth kwam Mang te boven. Roth overigens ontpopte zich onverwacht als de grote tegenstrever van de Beierse veteraan, maar moest zich gisteren, met de trip naar Zuid-Amerika nog voor de boeg, gewonnen geven. Mang kwam als beste en fitste te voorschijn uit de slijtageslag op Ja rama bij Madrid, waar onder on menselijke hitte de Grote Prijzen van Portugal betwist werden. Mang viel na het finishen, juist voor de Spanjaard Garriga, uitge put in de armen van zijn monteurs. Hij had vijf minuten nodig om bij te komen van de race, die door een rel met toeschouwers, die met vuurwerk, blikjes en flessen gooi den, met twintig minuten vertra ging was gestart. „Dit was echt de zwaarste race uit mijn carrière. En niet alleen wegens de hitte", ver zuchtte Mang. Twee wereldrecords GEWICHTHEFFEN - Pavel Koets- netsov uit de Sovjetunie is zaterdag in Ostrava (Tsjechoslowakije) we reldkampioen gewichtheffen in de klasse tot 100 kilo geworden. In de klasse tot 110 kg bracht de Sovjet- rus Joeri Zakarevitsj zijn wereldre cord trekken op 203 kilogram. Dat was een halve kg meer dan in mei van dit jaar tijdens de Europese ti telstrijd in Reims. Zakarevitsj werd ook wereldkampioen twee kamp, waarin hij 202,5 kg trok en 242,5 kg stootte. In de klasse boven 110 kilogram bracht de Sovjetrus Leonid Taranenko het wereldre cord trekken op 265,5 kilogram, een halve kilo meer dan het oude record van zijn landgenoot Anatoli Pissarenko, die tot dat resultaat kwam in Varna op 18 september 1984. In de tweekamp verwezen lijkte de Sovjetrus Aleksander Koerlovitsj een nieuw wereldre cord met een totaal van 472,5 kg. Het oude record stond op 467,5 kg van de Bulgaar Antonio Krastev sinds mei van dit jaar in Reims LONDEN (GPD) - Voor Maryse Abendanon werd de Europese ti tel, die het Nederlands team giste ren in Londen prolongeerde, een onvergetelijke ervaring. In haar tweede officiële toernooi maakte ze niet alleen een belangrijke treffer, maar de 20-jarig speelster van Am sterdam besliste ook de finale te gen Engeland in de strafballense- rie. Die was nodig geworden nadat beide ploegen in de verlenging op 2-2 waren blijven steken. „Ik reali seerde me eerst helemaal niet, dat we dank zij mijn strafbal Europees kampioen waren geworden", glun derde de pas 16-voudige internatio nal, toen zij van alle emoties was bijgekomen. „Ik stond te trillen op mijn benen op het moment dat ik de cirkel instapte. Ik heb niet meer gedacht aan die gemiste strafbal te gen Wales, maar gewoon keihard op doel geslagen". Die treffer vormde de bevrijding voor het Nederlands elftal, omdat doelvrouwe Det de Beus de jeugdi ge Abendanon in haar eenzame strijd was voorgegaan. Net zoals Frank Leistra twee weken geleden in Moskou de nationale mannen- ploeg aan de tweede Europese titel hielp, bleek de Eindhovense ui terst stressbestendig. Zij stopte de inzet van Karin Brown, Mary Cheetam en Caroline Rule en maakte zodoende voor haar team genoten de weg vrij naar het Euro pees kampioenschap. „Het was een revanche voor mijn ongelukkige optreden in de finale", merkte De Beus later op. „Bij die twee Engel se goals ging ik niet helemaal vrij uit. Na de eerste verlenging vroeg Gijs van Heumen me of ik een strafballenserie aan zou kunnen, want hij speelde met de gedachte om Lisanne Lejeune als extra spits te laten spelen. Ik voelde me echter safe genoeg voor die klus. zodat die ingreep achterwege kon blijven" Op die manier kreeg de 95-voudi- ge international van EMHC ook een beetje genoegdoening voor de WK-finale van '81 in Buenos Aires, toen zij in de strafballenreeks tegen West-Duitsland een minder bepa lende rol kon spelen. Gisteren bleef ze echter net zo koel als Willems, toernooi-top- scoorster Lejeune en Abendanon, die de Engelse sluitpost Julie Cook geen kans gaven. Alleen Sophie von Weiier liet zich verrassen. Op zienbarend was dat niet, want de Hilversumse had in de honderd mi nuten daarvoor ook al uiting gege ven van gemis aan scherpte. Deze tekortkoming gold op een enkele uitzondering na voor het ge hele team. Kennelijk ging de veel voudige titelhouder er van uit. dat Engeland net als twee weken gele den in Amstelveen zonder buiten sporige inspanning uit de weg ge ruimd kon worden. Die misreke ning werd de Oranje-equipe bijna fataal. Pas na de Engels openings treffer schrok de ploeg wakker. Om vervolgens na de koerscorrectie van Lejeune en Abendanon in de eerste verlenging weer in te slapen. Met als gevolg dat Karin Brown op identieke wijze als voor rust haar team uit een strafcorner alsnog langszij kon loodsen. Aan de extra tijd was Nederland zelfs niet toegekomen, wanneer de Spaanse arbiter Fernandez een glaszuiver doelpunt van Jill Atkins niet had afgekeurd. Die beslissing paste echter in het twijfelachtige beleid van het arbitrale duo, van wie de Zwitserse Tong de meeste irritatie opwekte. „Dat we het zo moeilijk zouden krijgen", wist Marjolein Bolhuis la ter, „had ik niet verwacht. „We moesten echt tot op de bodem gaan. In dat opzicht is deze finale toch weer een goede les geweest". Met die ervaring kan Gijs van Heumen in de nabije toekomst zijn voordeel doen en blijven hem mo gelijk verwikkelingen zoals zich gisteren voordeden, bespaard. „Ik heb hem geknepen als een oude dief', gaf hij na afloop eerlijk toe. „Ik vond Engeland echt goed spe len. Bovendien stond het publiek achter het elftal. Dat scheelde na tuurlijk ook. Het toernooi zelf stel de weinig voor, maar deze finale heeft veel goed gemaakt". Die climax was overigens aan bondsvoorzitter Sjoerd Bouma niet besteed. Op het moment, dat beide ploegen aan de strafballen begonnen, was de hockeypreases de enige Nederlander, die kenne lijk niet in het slot was geïnteres seerd. Op het beslissende ogenblik verliet Bouma de tribune op weg naar een broodje...

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21