Spel PS Vneigt naar gemakzucht 'Doeltreffend' debuut Gullit en Van Basten QPR 'op vleugels' al vijf punten los Bayern kwetsbaar Fouten Roodenburg afgestraft Eindhovenaren kunnen concentratie slechts één helft vasthouden Malmö Zweeds kampioen Groningen jubelt om eerste winst MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 LONDEN (Reuter) Queens Park Rangers blijft de ranglijst in Engeland aanvoeren. Een hat trick van Gary Bannister in het duel tegen Chelsea bezorgde de koploper de zesde overwinning in zeven wedstrijden. Queens Park Rangers heeft vijf punten voorsprong op Tottenham Hot spur, dat de dertiende achtereen volgende thuisoverwinning be haalde. Het moest tegen Sou thampton wel een achterstand wegwerken. Manchester United zakte via het gelijke spel (2-2) te gen Newcastle naar de derde plaats. Het ongeslagen Liverpool kwam voor het eerst dit seizoen in aktie op Anfield Road. Oxford City werd door doelpunten van Barnes en Aldndge met 2-0 ver slagen. Gary Bannister greep de derby tussen koploper Queens Park Rangers en Chelsea, nummer drie op de ranglijst, aan om zijn tanende reputatie als topscorer op te vijzelen. Vier wedstrijden bleef de aanvaller zonder doel punten. Tegen Chelsea vond hij drie keer het net. Spits Clive Al len van Spurs besliste de wed strijd tegen Southampton in de laatste minuut door een straf schop te benutten. Southampton had in de eerste helft door Baker de leiding genomen. De gelijk maker kwam van de voet van de Belgische international Nico Claesen. De Bundesliga gaat niet langer gebukt onder het Bayern-complex. Zaterdag leed de kampioen uit Munchen voor 57.000 kijkers in Keu len de derde achtereenvolgende nederlaag in een uitwedstrijd. Eer der toonden Homburg (3-2) en Boru^sia Mönchengladbach (2-0) de huidige kwetsbaarheid van de Buropa-Cupfinalist. FC Köln, tegen woordig onder de technische directie van de vorig seizoen bij Bayern vertrokken Udo Lattek, won met 3-1 en deklasseerde de ploeg uit Beieren. De vrees voor weer een seizoen van Beierse overheersing is voorbij. Paul Breitner, de vroegere ster van Bayern, bekritiseerde de ploeg van trainer Heynckes sterk. "Zo zwak heb ik het elftal, vooral in de verdediging, in zeventien jaar niet zien spelen. Met 1-3 viel de schade nog mee. Op sommige momenten leek het wel alsof er een profploeg tegen een schooleftal speelde." Bayern nam in het Mungersdorfer- stadion nog wel een voorsprong door Brehme, maar Allofs, Engels en de Deen Poulsen zorgden bij rust al voor de stand (3-1), die geen verandering meer zou ondergaan. Köln won prestige, punten en 1,2 miljoen gulden aan recette. Bayern verloor het duel, gezicht, maar ook nog libero Augenthaler. Hij kreeg in de tweede helft geel, haalde kort daarna Poulsen grof onderuit en moest met rood vertrekken. Köln bezet achter Werder Bremen de gedeelde tweede plaats met Borussia Mönchengladbach, dat voor eigen publiek met 2-0 van FC Homburg won. Uwe Rahn speelde ondanks een blessure toch. Erik Willaarts bleef tot twintig minuten voor het eind op de bank en kwam toen voor Criens in het veld. Negen Nederlandse goals FC Antwerp is ondanks een gelijkspel bij Club Brugge (2-2) alleen aan de leiding van de Belgische eerste divisie gebleven. De ploeg van trainer Georg Kessler heeft uit zes wedstrijden tien punten, eéii meer dan de achtervolgers Waregem, Mechelen en Anderlecht, die over winningen behaalden. Alleen FC Antwerp en Anderlecht zijn nog ongeslagen. Opvallend was bet aantal doelpunten van Nederlands fabrikaat in de negen wedstrijden in dit weekeinde, waarvan er overigens zater dagavond al acht werden afgewerkt. In totaal werden er acht Neder landse treffers geturfd, waarbij twee van Piet den Boer (voor Meche len, dat met 3-0 van St. Truiden won) en twee voor Roger Raeven, die toch niet kon verhinderen dat zijn club AA Gent met 2-3 verloor bij Winterslag. Ook FC Antwerp had bij Club Brugge in het met ruim 20.000 toe schouwers bezette Olympiastadion veel aan de Nederlandse huurlin gen te danken. Jan Poortvliet (in de 65e minuut) en Frans van Rooy - beiden ex-PSV - tien minuten later na een misverstand in de verdedi ging van de thuisclub redden tenminste nog een punt voor FC Ant werp, dat een nederlaag tegemoet leek te gaan. Tot halverwege de tweede helft had Brugge nog volkomen verdiend met 2-0 de leiding door treffers van Rosenthal en Degryse. In de slotfase evenwel kwam Antwerp sterk opzetten en redde door Poortvliet en Van Rooy nog het punt. Voortvarende start van Real De lucht van Venlo heeft de spe lers van Real Madrid kennelijk vleugels gegeven. Want na de Nederlandse voorbereidingspe riode in augustus is de brigade van Leo Beenhakker voortvaren der dan ooit aan de competitie begonnen. Na monsterscores te gen Cadiz, (0-4) en Sporting Gij- on, (7-0), haalde Real zatérdag- avond opnieuw vernietigend uit. Het arme Zaragoza werd door een ontketend Madrid in eigen huis als nooit tevoren vernederd: 1-7. Michel en Butragueno scor- den tweemaal. In schril contrast met de eufo rie rond Real staat het teleurstel lende begin van Barcelona, dat zaterdag in de Catalaanse derby tegen Espanol zijn tweede neder laag moest incasseren, (2-0). Zelfs trainer Venables moest na afloop toegeven, dat het optre den van Barca uiterst pover was geweest. Ook Bernd Schuster, die behoudens een enkele actie bitter weinig liet zien, deelde in de malaise. STOCKHOLM (AFP) - Malmo FF prolongeerde het landskam pioenschap van Zweden. De club, die door Ajax afgelopen seizoen in de kwartfinales van het Europese bekerwinnaars- toernooi werd uitgeschakeld, verzekerde zich twee ronden voor het eind van de competitie opnieuw van de titel. IFK Norr- köping werd zaterdag met 2-0 verslagen. Norrkóping was de laatst overgebleven concurrent in de titelrace. De ploeg werd op de onoverbrugbare achterstand van zes punten gezet. Linzer ASK incasseerde vier dagen voor de Europese beker confrontatie met FC Utrecht de zesde competitienederlaag op rij. In Klagenfurt werd tegen hekke- sluiter Austria met 1-2 verloren Ujpest Dosza, de tegenstan der van FC Den Haag, deelt na de zesde ronde van de Hongaarse competitie de tweede plaats met Vasas, op één punt van lijstaan voerder Raba ETO Györ, dat tien punten bezit. Ujpest won met 1-0 bij Pees Munkas. In de derde ronde van de Lu xemburgse competitie leed Spo- ra zijn eerste verliespunten, op eigen veld 0-4 tegen Jeunesse d'Esch. In de Turkse competitie bleef Galatasaray eerste, zonder verliespunten, na de overwin ning met 5-0 in de thuiswedstrijd tegen Rizespor. De Turkse kam- pioensploeg scoorde in drie wed strijden negen keer en kreeg slechts één treffer tegen. CURSUS CAFÉBEDRIJF 295,- Binnenkort start in Hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt de cursus Cafébedrijf. De cursus Is op de dinsdagavond van 19.30-22.00 uur en kost 295,- all In. Men kan zich nog aanmelden. Voor hèn die de komende winter maanden zinvol willen besteden én een Erkend Diploma willen behalen, be staat de mogelijkheid om deel te nemen aan deze beslist niet saaie cursus. Een vooropleiding is niet nodig en het Examen is in Januari 1988. Vaak wordt deze cursus zowel door mannen als vrouwen gevolgd uit pure hobby. Sommi ge hebben dan in het achterhoofd om ooit nog eens een eigen (Horeca)bedrijf- je te beginnen. De aantrekkende economie en toenemende vrije tijd vraagt immers om mensen met deze Diploma's. De lesstof gaat over bier, wijn, hygië ne etc. en wordt zéér levendig gebracht met o.a. dia's, vrijblijvend wijn proeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Bierbrouwerij om de praktijk van bierbrouwen te zien. Met dit Vakbekwaamheidsdiploma kan men zelfstandig een café, bar, disco, restaurant etc. starten of overnemen. Voor een gratis brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs 076-144351. PISA (ANP) - Met een schitterende kopbal bekroonde Ruud Gullit gisteren zijn Italiaan se competitiedebuut. Zes minuten later tekende Marco van Basten voor zijn eerste treffer in de befaamdste competitie van Europa. De doelpunten, ver in de tweede helft, brachten AC Milan langs Pisa: 3-1. Het duel in de stad-van-de-scheve-toren was het rijkst aan doelpunten op de eerste speeldag van de Serie A. Arngo Sacchi had zijn ploeg ge waarschuwd, dat de doelpunten van augustus nu niet meer tellen. De oefenmeester van titelkandi daat AC Milan, evenals Gullit en Van Basten een debutant in de hoogste afdeling, wist, dat de ge slaagde bekerouverture van het seizoen niet meer dan een tijdelijk succes was. Vandaar ook, dat Sac chi content vaststelde, dat Van Bastens doelpunt voor 27.000 kij kers in Pisa net zoveel waard was, als de vijf die de ex-Ajacied in de afgelopen weken maakte. Driehon derd meter verwijderd van de fa meuze toren bleef het Nederlandse duo stevig overeind. Van Basten werd onmiddellijk na zijn benutte strafschop vervan gen door Virdis, vorig seizoen met zeventien doelpunten de topscorer van Italië. De elf-metertrap had hij twee keer mogen nemen, omdat scheidsrechter Agnolin bezwaren maakte tegen Van Bastens aan loop-met-vertraging, die woensdag in Rotterdam Pfaff niet kon mislei den. "De eerste heb ik keihard in geschoten, bij de tweede keer heb ik toch maar besloten te mikken." De miljoenenformatie van Silvio Berlusconi kwam pas ver na rust los. Doordat Pisa na de gelijkma ker winstkansen bespeurde, werd de voor de aanval van AC Milan noodzakelijke ruimte geschapen. Een nijpend gebrek aan vierkante meters had Van Basten in de eerste helft al doen besluiten zich naar het middenveld te laten terugzak ken. Beide Nederlanders, die voor rust een minimaal aantal keren bal contact hadden, dreigden in een geïsoleerde positie te raken. Gullits kopbal vormde na rust het keerpunt. Op een voorzet van de rechterverdediger Tossatti sprong de ex-PSV'er hoger dan Bernazzani. "Ik raakte inderdaad de bal net zo vol als in het Neder lands elftal tegen Spanje. Ik had EINDHOVEN (GPD) - PSV kan terugzien op een winstge vend weekeinde. Zelf hoefde de ploeg slechts één helft de mouwen op te stropen om het nietige Volendam met 4-1 aan de kant te zetten en vervolgens konden de Eindhove naren vanuit de luie stoel toekijken hoe de concurrentie (Ajax en Feyenoord) kostbare punten verspeelde. Voorlo pig lijkt de grootste tegenstander op weg naar nieuwe suc cessen de eigen concentratie. Met de comfortabele punten- voorsprong en een gemiddelde score van vijf treffers per wedstrijd neigde de ploeg zaterdagavond na de hervatting naar gemakzucht. Een weelde, die zelfs PSV zich met het oog op de komende internationale activiteiten niet kan veroorloven. Hans Dorjee, stand-in voor de in Turkije spiedende Guus Hiddink, maakte zich zorgen over de zorge loosheid van zijn manschappen. „Ze hebben de opdracht wat al te letterlijk opgevat", meende Doijee. „De wedstrijd tegen Volendam moest voor de rust beslist zijn. Maar dat impliceerde niet dat daar na niets meer hoefde te gebeuren. Ik heb de spelers dat dan ook met een na de wedstrijd aan het ver stand gebracht. Ik hoop dat daar door de scherpte, die we misten, woensdag tegen Galatasaray terug zai zijn". De 'kermisvierders' uit het pa lingdorp - trainer Jan Brouwer be strafte verleden week enkele uit bundig feestende spelers - werden i Eindhoven voor de pauze gede- Gillhaus hanteerde de hamer en nog voor het rustsignaal had de ex- Den Bosch-speler drie keer toege slagen. Sören Lerby deelde de vier de tik uit, terwijl Wim Jonk vanaf de penalty-stip iets terug mocht doen. Daarna beperkte Volendam zich enkel tot verdedigen, terwijl PSV niet meer deed dan het rond spelen van de bal. Wat zich aan diende als een hernieuwd spekta kel ging een bloedeloos einde tege moet. "Dat was niet onze bedoeling", verontschuldigde Ronald Koeman zichzelf en zijn maten. "We wilden na rust de voorsprong snel uitbou wen en vervolgens de toeschou wers wat leuke dingen laten zien. Toen de treffers in de tweede helft gradeerd tot een ouderwetse ker- uitbleven, zakte het peil naar een misattractie: de kop van Jut. Hans laag niveau. De spitsen bewogen niet meer en we moesten ons be perken tot het spelen op balbezit". Drukkend weer Desondanks werd Volendam ge zien als een goed opwarmertje voor het Europa-cuptreffen van aan staande woensdag. "Maar tijdens de wedstrijd, denk je daar niet aan. We hebben niet bewust gas terug genomen. De wedstrijd ontwikkel de zich zo. Bovendien was ieder een op. De meesten zijn deze week internationaal bezig geweest, ter wijl het drukkende weer de benen van de enkele spelers verlamde", meende uitblinker Hans Gillhaus. De aarzelende start van de nieuwe PSV-spits schijnt helemaal verge ten. Gillhaus blaakt van zelfver trouwen en is hard op weg een vas te plaats in het Eindhovense keur korps te bewerkstelligen. "Tot nu toe heette het dat Gillhaus de ver vanger was van Thoresen. In de toekomst moet dat andersom". Jan Brouwer legde de afbouw van PSV in het voordeel van Vo lendam uit: „We hebben geleerd van de fouten die we voor rust maakten en hebben ze in het twee de bedrijf achterwege gelaten. We hebben gespeeld met de middelen die ons ter beschikking staan. Mid delen, die uiteraard beperkter zijn dan die van onze tegenstander. Desondanks hebben we een groot gedeelte van de ontmoeting gelijke tred kunnen houden, dat is onze verdienste". Periodetitel naar Waalwijk DEN HAAG (ANP) - RKC greep gisteren de eerste periodetitel van de eerste divisie. De Waalwijkers versloegen op de zevende speeldag concurrent Heerenveen in een doelpuntrijke wedstrijd met 6-3. Door de overwinning bleef RKC, dat vlak voor het seizoen nog in fi nanciële nood verkeerde, zonder puntverlies. Bij de thuisclub was Van der Wiel de grote man. Hij nam de helft van de produktie voor zijn rekening. De zevende speeldag trok 25.000 toeschouwers naar de negen wed strijden. Er vielen vijftien gele en twee rode kaarten. Rood was er voor de MW-er Thai, die in het duel in en tegen Wageningen in de 32e minuut zijn tegenstander Van der Pol sloeg. Met tien man zette MW de wedstrijd om in winst met 1-4. De andere rode kaart was voor Bosman van Vitesse. Hij kreeg in de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles (3-0) twee keer geel. SW boekte zijn eerste overwin ning. Ex-Quick Boys-spits Frenk van der Kleij scoorde eenmaal bij de 1-3 overwinning op Excelsior, de huidige club van Noordwijker Klaas Vink. Uitblinker Hans Gillhaus omspeelt Volendam-doelman Jan Klouwer. De PSVer scoorde driemaal. GRONINGEN (ANP) - De trouwe fans van FC Groningen bejubelden de eerste overwinning van het sei zoen hartstochtelijk en hadden er alle reden toe. Hoewel nog geen sprake was van een glanzende ver toning, bleken de Groningers ein delijk bereid tot op de bodem te gaan. De ongekende inzet was toe reikend om het zwakke Haarlem, dat na een voortvarende start in de competitie is teruggevallen, af te troeven. FC Groningen liet direct zien agressieve bedoelingen te hebben. Met de van een blessure herstelde Thijssen als vrije verdediger en De Wolf in de rol van pendelaar tussen de achterhoede en het middenveld namen de Groningers de regie in handen. Maar pas halverwege de eerste helft bracht het overwicht gen mislukking. De Hagenaars ga- een doelpunt voort. Nadat doel- ven een indrukwekkend over man Metgod onnodig Koolhof on- wicht, een rechtvaardige voor- deruit had gehaald, schoot Booy sprong en tenslotte de wedstrijd vanaf de stip raak. uit handen. De hoop van Van de De opdracht van interim-trainer Meent is gebaseerd op het herstel Koeman in ieder geval de verdedi- van Purvis, die zondag geblesseerd ging dicht te houden, vervulden de raakte, Plak en Lankhaar, die vol- Gronirigers vlekkeloos. Haarlem gens de medische staf woensdag kreeg de pauze slechts twee wel speelklaar zullen zijn. kansen (Holverda en Sitek) en De verzwakte ploeg, die tegen presteerde in aanvallend opzicht Den Bosch speelde, had niettemin moeten winnen. De dynamische start tegen een elftal dat met vier In de eindfase van de eerste helft aanvallers begon en op het mid- lieten de Groningers nog enkele denveld volledig overlopen werd, kansen onbenut. Kort na rust had meer treffers moeten opleve- kwam de tweede treffer toch tot ren dan de ene van Boere. Theo de stand, na een aanval uit het boekje Jong zag wat met Mason als afmaker. Haarlem Bossche elftal, haalde bracht nog wel een extra aanvaller Ier (Grim) s in zijn a aanval- de kant en zette een (Van Roon) binnen de lijnen, maar derde middenvelder in. er was voor de Noordhollanders Het hielp pas na rust, toen Purvis LEIDEN - In de competitie van de soepel over de mat. Desondanks Landelijke jeugd heeft UVS een speelde de ploeg van trainer Bert keurige 2-1 overwinning geboekt Jansen niet scherp genoeg. In een op het Alkmaarse AFC'34. FC Lis- periode van slecht Leids spel vie- se herstelde zich van het pak slaag len vreemd genoeg de UVS-tref- bij Quick Boys (6-1) door UW met fers. Alex Leeflang scoorde twee- 3-2 terug te wijzen. Voor Rooden- maal; eerst burg liep het minder goed af. DWS even later met droogde de Leidenaars met alles- nuut zeggende cijfers af (2-8). De wed strijd Tetstar-Quick Boys werd ver schoven naar aanstaande dinsdag omdat de IJmuidense ploeg op za terdag geen veld beschikbaar had den. strafschop kopbal. Een mi- tijd kwam AFC op 2-1 de strijd was toen al gestre- FC Lisse - UW 3-2. Lisse haalde voor rust dankzij doelpunten UVS - AFC'34 2-1. In de eerste Gijs Baars en Bart Eveleens een 0-2 helft minuten speelde UVS vrij re- achterstand op naar 2-2 en Mark delijk en de combinaties vloeiden Ens knalde in de laatste minuut de scoren. thuisploeg zelfs naar 3-2. Disso nant in het geheel was arbiter Van de Heerik die om dubieuze rede nen vijf UW'ers en twee Lissena- ren van een boeking voorzag. Roodenburg - DWS 2-8. Iedere fout in de Leidse gelederen werd door de Amsterdammers afge straft. "Dat is tekenend voor een ploeg die goed bezig is", aldus de Leidse trainer Hans Tisseur. Acht kansen kreeg DWS en trof evenzo- vele malen het Leidse doel. Roo denburg kreeg er vijf maar wist via Yachya Farhane (strafschop) en Peter Eekel slechts tweemaal te geen houden handvol uitgespeelde kansen kwa men nog doelpunten voort van Ey- kelkamp en Booy. FC Den Haag FC Den Haag-trainer Pim van de Meent noemde zijn spelers man netjes, die bij de halte op de bus staan te wachten. Hij had er aan toe kunnen voegen dat de meesten zelfs geen beetje durven voordrin gen. In de maatschappij geen ver dienste, maar in de eredivisie een absolute noodzaak. FC Den Haag verloor gisteren dan ook van Den Bosch in een slechte wedstrijd. Omdat veel Hagenaars de goede bus misten en de daarop volgende ook. Als test voor de Europese wed strijd tegen Ujpest Dosza was het duel met de Brabanders een volsla- verdwenen en Adam centrum een onzekere vervanger bleek. Het Haagse middenveld kon, ondanks de ervaring van Otto, Bouwens en Jol, geen greep op het duel houden en de spaarzaam op rukkende middenvelders Krüzen (twee keer) en Van Nielen profi teerden van de chaos die de Hage naars hadden afgeroepen. De wanorde binnen de lijnen bleef, De Roode pikte nog een doelpuntje mee in de slotfase, maar juist toen bleek Den Haag te passief om werkelijk iets af te dwingen. De Bosschenaren durf den namelijk bij de bus wel voor te dringen toen andere middelen niet hielpen. Dat leverde voor Den Haag een bang vooruitzicht op met een uit-wedstrijd tegen een goed Europees geschoolde ploeg op het programma. het nodig dat de tegenstander je een moment loslaat". Vijf minuten later werd de maker van het eerste doelpunt, Donadoni, gevloerd, zo dat Van Basten zijn fout van woensdag in Rotterdam kon her stellen. Faalde hij tegen België vrij van elf meter, nu werd doelman Nista in beide instanties gepas seerd. Cecconi tekende na de pau ze voor de gelijkmakende treffer van Pisa. Met enigszins on-Italiaans voet bal tracht AC Milan de eerste natio nale titel sinds 1979 te veroveren. De tienvoudige landskampioen heeft Sacchi, die vorig jaar met Parma de promotie naar de serie A net miste, vooral in dienst geno men omdat het kwaliteitsgezel schap onder zijn voorganger Lied- holm het calcio nog wel eens ge makkelijk opnam. Gullit en Van Basten moeten een voorbeeld vor men voor de rest van het elftal, waarin Ancelotti, Donadoni en de in de tweede helft wegens een Ruud Gullit geeft voor vanaf links. Zowel hij als Van Basten scoorde voor Milan. <f0to anpi knieblessure niet in de arena terug gekeerde Baresi Italiaanse interna tionals zijn. Gullit: „Sacchi wil dat wij ook in uitwedstrijden op winst spelen. Het zou Italiaans geweest zijn om tevreden te zijn met 1-1. Het is een geweldige opsteker, dat wij vandaag meer hebben kunnen afdwingen". Niettemin wist Gullit nog een aantal fouten aan te wijzen in het Milanese spel. "In de eerste helft maakten we keer op keer de fout terug te gaan naar het middenveld. Sacchi wil pressing spelen maar de aanval, het middenveld en de ver dediging liepen als drie gescheiden secties over het veld. Misschien kun je ook niet van een nieuwe ploeg als de onze verwachten dat de linies onmiddellijk aansluiten. Kranten en publiek in Italië wek ken de indruk, dat het voetbal met de competie pas begonnen is. An- derszijds moet ik vaststellen dat wij al twee maanden bezig zijn en dan moet er beter gespeeld worden dan wij in de eerste helft deden"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14