PORT spos;tv Het verschil tussen Ellerman en Mitchell Amsterdams geschutter in Utrecht MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 Gelijkmaker Sparta-talent op valreep Leon Vonk geen RB' er Boksen onder basket Competitie na derde Ajax-nederlaag al saaie aangelegenheid Hiele ook tegen Spora afwezig BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Twee gewonden bij bomincident in Galgenwaard UTRECHT (GPD) - Twee bezoe kers van de wedstrijd FC Utrecht- Ajax zijn gisteren gewond geraakt toen een bommetje, naar alle waar schijnlijkheid afkomstig uit het vak met Ajax-supporters, op het veld tot ontploffing kwam. Het projectiel viel in de negen tiende minuut naast het straf schopgebied van Ajax-doelman Menzo en spatte met een daveren de klap uiteen. Menzo, die onge deerd bleef, bevond zich op dat moment op ongeveer 25 meter af stand van de plaats waar de bom ontplofte. De overige spelers ver bleven allen op de helft van FC Utrecht. Arbiter Ignace van Swie- ten legde het duel enkele minuten stil nadat hij erop was geatten deerd dat er mensen in het publiek waren getroffen. Op de tribune, zo bleek nader hand, waren twee bezoekers ge wond door rondvliegend materi aal. Een 68-jarige Utrechter liep snij wonden aan het gezicht en een lichte hersenschudding op. Een 69- jarige man uit Vianen moest even eens worden behandeld wegens snij wonden en enkele kneuzingen. ROTTERDAM (GPD) - Toch weer Juul Ellerman. Tot drie minuten voor tijd hield de veelbespoken Spartaan zich schuil in de derby met Feyenoord, dat aanvankelijk een ex- international (Ben Wijnstekers) en later een international (Sjaak Troost) aan de Rotter damse 'kasteelheer' had gekoppeld. Ondanks die door de wol geverfde bewakers beves tigde Ellerman gistermiddag andermaal zijn reputatie als huidige topscorer van de eredi visie. Terwijl 12.500 toeschouwers al rekening hielden met een 0-1 zege van Feyenoord, sloeg het 22-jarige talent op de valreep onbarmhartig toe met een doeltreffende kopbal: 1- 1. Juul Ellerman sein I vreugde na zijn gelijkmaker tegen Feyenoord Dat Sparta daarmee te veel van het goede kreeg, deerde Ellerman ui teraard niet. Ook de onlangs in het olympisch team gekozen spits had in de eerste helft geconstateerd dat Feyenoord heer en meester was. Geen moment kon Sparta zijn dit seizoen opgebouwde naam als fris en onbevangen voetballende ploeg waarmaken. Dat de ruststand be- perkt bleef tot 0-1 (Hofman) was te (foto anp) banken aan gebrekkige tech- LEIDEN - De KNVB verleent Leon Vonk geen overschrijving naar Rijnsburgse Boys. De spe ler die vorig jaar door FC Den Haag werd uitgeleend aan eer ste divisionist Emmen en aan het begin van dit voetbaljaar op Middelmors neerstreek, had aanvankelijk overschrijving aangevraagd naar Sparta. Na het verstrijken van de 'transfer periode' (31 mei) kwam Vonk, die een aanwinst bleek te zijn, in contact met de Rijnsburgse eersteklasser. De club, die za terdag verrassend met 0-1 van IJsselmeervogels won, diende vóór de aanvallende midden velder een dispenstatieverzoek in. Dat werd afgewezen door het dagelijks bestuur van de Af deling Leiden. "In bepaalde gevallen kun nen we dispenstatie verlenen", aldus afdelingsvoorzitter Jan Persoon. "Bijvoorbeeld wan neer een speler buiten een straal van 15 kilometer is ver huisd of wanneer hij van werk gever is veranderd. Beide mo gelijkheden zijn onderzocht. Hij staat nu in Rijnsburg inge schreven. Dat was het pro bleem niet". "Vonk is ook van werkkring veranderd", aldus Persoon. "Dat had reden kunnen zijn om alsnog overschrijving te verle nen. Maar hij is door een bedrijf in Zoetermeer slechts tijdelijk uitgeleend aan een bedrijf in Rijnsburg. Hij wordt voor het einde van het jaar weer bij zijn oude baas terugverwacht. Op grond daarvan hebben we be sloten geen dispenstatie te ver lenen. Dat was anders geweest als hij definitief elders was ge stationeerd". Rijnsburgse Boys-secretaris Gerard van Zuylen wilde geen reactie geven op de beslissing. "We onderzoeken de mogelijk heid om verdere stappen te on dernemen. Het laatst woord is er nog niet c MAASTRICHT - De stammen- oorlog tussen de basketbal teams van BVO Alphen en Gunco is zaterdag weer in alle hevigheid opgelaaid. Al na drie minuten spelen in de 'vriend schappelijke' wedstrijd tijdens het Kimbria-toernooi in Maas tricht ontaardde het duel in een bokspartij. Jozef van Leeuwen kwam in conflict met zijn Rot terdamse opponent Bareld Bruining, nadat deze hem ge raakt had bij een lay-up. Arno Filippo greep Bruining vervol gens vast, hetgeen ploeggenoot op te nemen. De beide spelersbanken stroom den leeg toen Van Solm op zijn beurt Filippo aanviel, waarna Jozef van Leeuwen met een welgemikte tik op de wenk brauw de stevige Rotterdamse center uitschakelde. Van Solm moest naar het ziekenhuis, waar vier hechtingen nodig wa ren om de schade te repareren. Van Leeuwen werd gediskwali ficeerd. Over twee weken staat het competitieduel tussen bei de ploegen, die in het verleden al eerder met rode koppen te- ternational Paul van Solm weer genover elkaar stonden, op het aanleiding was om het voor zijn programma. UTRECHT (GPD) Het eredivisie-seizoen '87/'88 dreigt een saaie aangelegenheid te worden. De twee nationale voetbalreuzen PSV en Ajax verhouden zich momenteel tot elkaar als Ben Johnson tot Achmed de Kom en daar zal al leen Eindhoven en omgeving blij mee zijn. Zelfs rasopti mist Johan Cruijff leek zich gisteren na de derde nederlaag van zijn ploeg (2-1 tegen Utrecht) te hebben neergelegd bij opnieuw een Eindhovense titel. Want het Amsterdamse geschutter in de startblokken steekt schril af bij de wijze waarop PSV zichzelf lanceerde en dat heeft inmiddels ge leid tot een kloof van zes punten. De verbale creativiteit van Johan Cruijff is zo langzamerhand ook uitgeput. De technisch directeur van Ajax heeft zijn hele repertoire al aangesproken. Hij heeft zijn se lectie nu hard aangepakt (de neder laag tegen Sparta) en in moeilijke tijden over de bol geaaid (4-2-ver- lies tegen PSV), maar geholpen heeft het niet. En het totaal van elf treffers, dat de ontmoetingen met DS'79 en FC Twente daarna ople verden, bleek, afgaande op het duel met FC Utrecht, ook al geen pro baat middel voor het terugkrijgen van vorm en zelfvertrouwen. „Het ligt allemaal niet zo makke lijk", ontdekte Cruijff na de derde nederlaag in vier uitwedstrijden. „Ik heb niet te maken met één pro bleem, maar met een heleboel. El ke week is er iets anders aan de hand. De ene keer missen ze scherpte, de week daarop klopt de organisatie niet en zo is er altijd wat. Ik wist echt wel, dat we het niet makkelijk zouden krijgen na de successen van vorig seizoen. Maar zo erg als het nu is, had ik het ook niet verwacht. En hoe langer deze situatie voortduurt, hoe meer de spelers tegen -zichzelf gaan lo- Maatregelen bij voorverkoop Ajax - Den Haag AMSTERDAM (ANP) - Voor de ri sicodragende eredivisiewedstrijd Ajax - Fc Den Haag van komende zondag zijn speciale maatregelen met betrekking tot de voorverkoop getroffen. Zoals bij dit soort duels gebruikelijk is geworden zijn de kassa's aan het stadion in de Meer op zondag, de dag van de wed strijd, niet open. In de voorverkoop kan men uitsluitend terecht bij de administratie in het stadion en wel tot uiterlijk zaterdag 13 uur. Per persoon kunnen niet meer dan twee kaarten worden gekocht. pen voetballen. Ik kan alleen maar hopen, dat het vandaag of morgen vanzelf weer gaat draaien". Hard werken is volgens Cruijff het enige medicijn, dat de patiënt weer op de been kan brengen. Met name in de tweede helft van de spectaculaire wedstrijd tegen FC Utrecht, klampten de Ajacieden zich aan die boodschap vast. Te laat, omdat Ajax op dat tijdstip al met 2-0 achter stond en omdat de thuisploeg, ondanks twintig tegen doelpunten in zes wedstrijden, dit keer wel op haar defensie kon ver trouwen. „Bovendien", analyseer de Cruijff een nieuw euvel, „heb ben we te veel meegedaan aan het spelletje van Utrecht. We hebben steeds de lange trap gehanteerd, terwijl onze kwaliteiten op een an der vlak liggen". Gebreken Welke die kwaliteiten zijn, is bij na iedereen inmiddels vergeten. Ajax' gebreken voeren al weken de boventoon en tegen de hard (toch slechts een gele kaart voor de ove rigens ijzersterke Pattinama), slim en attent (zowel Van der Meer als Plomp brachten een keer redding op de lijn) spelende Utrechters kwamen ze alle weer aan het licht. Eerst demonstreerde Stanley Men zo, dat ook hij niet meer de vorm van vorig seizoen bezit. De goalie zag in de 31e minuut een afstands schot van Gerrit Plomp via de paal in het doel stuiten. En twee minu ten later liet de Ajax-defensie, waarin Boeve de plaats van de naar Parijs verdwenen Silooy bezette, zich wel erg eenvoudig uiteen rafe len. Johan de Koek profiteerde van de wanorde en maakte een vlotte combinatie met het hoofd af: 2-0. Na de pauze bemerkte Utrecht hoe het momenteel met de schot kracht van Ajax is gesteld. De snel le 2-1 van invaller John Bosman (Winter mocht in de rust gaan dou chen) deed nog even het ergste voor het team van Han Berger vre zen, maar in de resterende 35 minu ten bleek een handvol mogelijkhe- Zelfs de Utrecht-aanvallers Johan de Koek (r) en John van Loen assisteren de defensie, c voorkomen. Aron Winter kan derhalve weinig uitrichten Stapleton (in het veld gekomen voor Bergkamp) besteed. Hennie Meijer, die in het eerste bedrijf twee kansen had verspild, liet zich na rust helemaal niet meer zien. Improduktiviteit Han Berger deed net of hij voor het eerst kennisnam van de hoofd stedelijke improduktiviteit, die on dertussen toch meer regel dan uit zondering is. „We hebben een beet je geluk gehad", meende de trainer, die na veel omzwervingen (Gronin gen, AZ, Fortuna) weer in de Domstad aan het werk is getogen en gisteren zijn eerste succesje mocht incasseren. „Meestal mag je Ajax niet te veel kansen gunnen, maar vandaag zijn we er toch zon der kleerscheuren doorgerold. Aan de andere kant hebben we zelf ver zuimd het karwei af te maken. Van Loen en De Koek hadden tenslotte een derde goal op de schoen". In feite was dat het enige dat Ajax gisteren bespaard bleef. De 2- 1 was al erg genoeg, want de Am sterdammers zullen hun blik nu noodgedwongen moeten richten op de Europa Cup voor bekerwin- vorig seizoen de hoofd prijzen werden behaald. De com petitie ligt geheel en al in handen van PSV. Slechts een Brabantse in zinking kan Ajax terugbrengen in de race en voorkomen, dat de voet balliefhebber al na zeven ronden in slaap sukkelt. niek van Dave Mitchell en het uit stekende keeperswerk van doel man Ed de Goeij. De Goeij had weliswaar schuld aan de Feyenoord-treffer, maar het slippeije werd hem naderhand ver geven. Evenals zijn ploeggenoot Ellerman is De Goeij voor een niet onbelangrijk deel verantwoorde lijk voor de opmerkelijke presta ties van Sparta. De opleving van De Goeij is overigens niet alleen het werk van Barry Hughes, de trainer van Sparta, maar vooral dat van Pim Doesburg. Dank zij de raadgevingen van de bij PSV over bodig geworden ex-doelman is De Goeij binnen korte tijd van een nauwelijks imponerende ballen- vanger getransformeerd tot een be trouwbare sluitpost. Het bleek nadat Feyenoord reeds in de 9de minuut de score had ge opend. Aan die treffer ging welis waar een fout van De Goeij vooraf, maar het spekgladde veld gold daarbij als excuus voor de 21-jarige doelman, die verrast werd door de doorschietende bal en derhalve Hofman (weggestuurd door links back Heus) een niet te missen kans bood. Gelukkig voor Sparta liet De Goeij het bij deze ene misser. Feye noord trof het dus niet dat de sluit post van Sparta naar een grootse vorm groeide, maar de schuld over het uitblijven van meer treffers moet toch in eigen gelederen wor den gezocht. Ondanks een bewonderenswaar dige werklust kon Dave Mitchell wederom niet aantonen, waarom hij door Feyenoord - in casu Rinus Israel - voor een half miljoen is aan getrokken. Mitchell speelde op het Kasteel een van zijn betere wed strijden van dit seizoen, maar een spits in het profvoetbal moet toch in staat worden geacht om zeker een van de vier opgelegde kansen in een doelpunt om te zetten. „Je kan het hem niet kwalijk nemen", nam middenvelder Keje Molenaar de Schotse Australiër naderhand in bescherming. „Hij staat er ten minste, dat is op zich al een ver dienste. Schelden heeft geen enke le zin. Daarmee krijg je de ballen nu eenmaal het doel niet in". Ergeren Gescoord werd er verder dus niet door Feyenoord, dat naast Mit chell ook in Peter Barendse en Re- né Hofman (zijn kopbal belandde op de lat) kansenmissers had. „Daaraan ga je je op den duur erge ren", verwoordde Molenaar, in de tweede helft met een spierverrek- kmg uitgevallen, zijn ergernis. „De ploeg ging er slechter door voetbal len. Het is nu eenmaal een wet in de voetballerij dat je moet scoren om een wedstrijd te beslissen. Doe je dat niet, dan bied je de tegenstan der de gelegenheid om terug te ko- En Sparta kwam terug. Na de er barmelijke eerste helft („De ploeg speelde vreselijk dom", overdreef Huhges niet) kwamen de Kasteel bewoners pas daadwerkelijk aan voetballen toe. Weliswaar oogde het allemaal niet even fraai, elk geval kreeg de thuisploeg greep op de wedstrijd. Stand-in-libero Ron van den Berg (Adrie An- driessen heeft weer last van het kniegewricht, dat hem vorig sei zoen de gehele competitie aan de kant hield en dreigt nu zelfs afge keurd te worden) schoof door naar het middenveld. Vandaaruit oefen de Sparta meer druk uit op de te genstander, die steeds meer kreeg te stellen met de aanvallers van Sparta. Met name Ronald Leng- keek roerde zich in de buurt van Ricardo de Jongh, invaller voor de nog altijd geblesseerde Joop Hiele. den niet aan Rijkaard, Bosman en naars en de KNVB-beker, toernooi- ROTTERDAM (ANP) - Joop Hiele kan woensdag niet onder de lat in het duel Feyenoord- Spora Luxemburg uit de eerste ronde van het UEFA-bekertoer- nooi. De international heeft nog te veel last van de blessure aan de linkerenkel, die hem ook de du els Feyenoord - Roda en Neder land - België kostte. De medi sche staf van Feyenoord pro beerde Hiele zaterdag speelklaar te krijgen voor de lastige derby tegen Sparta. De doelman kreeg zelfs een injectie, maar bleek gis teren niet inzetbaar. Ajax kent voor de eerste Euro pa-cupconfrontatie met het Ierse Dundalk, over twee dagen in De Meer, nauwelijks blessureperi kelen. Gisteren keken Jan Sö- rensen (lichte dijbeenblessure) en Rob Witschge (verzwikte en kel) in het Utrechtse Galgen waard-stadion nog vanaf de tri bune naar de nederlaag van hun ploeggenoten. Maar beiden zijn zeer waarschijnlijk, indien no dig, inzetbaar tegen de Ierse be kerhouder. De liesblessure die Danny Blind tegen FC Utrecht opliep, lijkt niet ernstig. De Aja- cied voltooide het duel enigszins trekkebenend, maar is zoals het zich laat aanzien woensdag ge woon van de partij. Frank Arnesen, sinds een ge ruime week geplaagd door een achillespees-blessure, is woens dag tegen Galatasaray, in het reeds weken uitverkochte Phi- lips-stadion, zeer waarschijnlijk van de partij. De Deense interna tional moest afzeggen voor de in terland tussen Wales en Dene marken van afgelopen woensdag en liet zaterdagavond tegen Vo- lendam eveneens verstek gaan. „Ik moest rust houden van de dokter", verklaarde Arnesen. „Zoals het er nu naar uitziet speel ik echter wel mee aan staande woensdag. Ik heb geen last meer van die iritatie, maar zekerheid daaromtrent heb ik pas dinsdag, als ik voor 't eerst weer voluit train". UEF A-cupvertegenwoordiger FC Utrecht, dat woensdag in het Oostenrijkse Linz tegen LASK aantreedt, zal Rob Alflen moeten missen. De rechter middenvel der/vleugelspits, die sinds vorige week als dienstplichtige in Den Bosch is gelegerd, krijgt van de militaire autoriteiten geen vrijaf. Toch kreeg niet Sparta, maar Feyenoord een kwartier voor tijd de mooiste kans om de wedstrijd definitief te beslissen. De voor de moegestreden Mario Been ingeval len André Hoekstra speelde zich na een demarrage knap vrij, maar de middenvelder weigerde het bui tenkansje te benutten. De misser werd Hoekstra niet in dank afgeno men, vooral niet nadat Juul Eller man zich aan het thuispubliek had gepresenteerd. Als een duveltje uit een doosje meldde de aanvaller zich na een voorzet van Jan Olde Riekerink bij de eerste paal, om vanuit die positie de 1-1 te verzor gen. Te weinig „Met één punt hebben wij van daag te weinig gekregen. Feye noord speelde de beste competitie wedstrijd tot nu toe, maar dan moe ten de kansen natuurlijk wel wor den benut", besefte Israel na af loop. Juul Ellerman daarentegen had aan één mogelijkheid genoeg om zijn ploeg nog aan een onverwacht punt te helpen. „Daaraan herken je de echte kanjers", sprak Barry Hu ghes lovend over zijn aanvaller. „Iedereen weet nu wie Juul Eller man is. Er wordt scherper op hem gespeeld, dat is de vervelende con sequentie van het feit dat je je in de kijker speelt". Niettemin onderstreepte Juul Ellerman zijn klasse. Met zijn ver trek volgend seizoen houdt Hug hes al rekening. „Dat weet je nu eenmaal als je trainer bent van Sparta. Er liggen clubs op de loer". Vooralsnog geniet de oefenmees- ter met volle teugen van het succes en van Juul Ellerman. ROB ONDERWATER Officials willen wat al té graag CALGARY (Rtr) - De organisatie van de Olympische Winterspelen in Calgary gaat maatregelen nemen om te voorkomen dat de Olympiade een feest wordt voor officials, in plaats van een evenement voor sportlieden. Het comité is gecon fronteerd met een extreem hoog aantal accreditaties. Een woordvoerster verklaarde dat de organisatie de grootte van de delegaties binnen redelijke pro porties zal houden. „Sommige ver zoeken waren buitensporig. Er zijn Olympische comités die eens zo veel officials en trainers als sportlieden willen sturen." Tot dusver hebben zich 2547 personen uit 60 landen gemeld. Twaalf landen moeten nog een opgave verstrekken. De twee Olympische dorpen bie den in februari 1988 plaats aan 2600 personen. De organisatie is niet van plan te zorgen voor een grotere accommodatie. Bij de Win- 11490 maandag 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 20.45-21.45 Did 3. Sport-Platz: docu- t] mentaire over de strijd tegen I doping. 21.25-22.00 SKY. Motorsport News. 22.00-23.00 SKY: Italian Football: le divisie-voetbal. 22.30-23.35 SCH: Super Sport. dinsdag 14.00-14.35 SKY Motorsport News. 14.35-15.00 BBC 2: Sports: Waterloo Bowls vanuit Blackpool. 15.20-16.50 BBC 1: Sports: Waterloo Bowls vanuit Blackpool. 16.55-18.00 BBC 2: Sports: Waterloo Bowls vanuit Blackpool. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama. 20.15.22.15 Did 3: Europa Cup-voet bal met om 20.15: Austria Wien- Bayer Leverkusen, om 20 30 Celtic- Borussia Dortmund (live), om 21.15 Austria Wien-Bayer Leverkusen, en om 21.30 Celtic-Borussia Dortmund Give). 22.20-23.20 SKY: Dutch Football: overzicht van de Nederlandse com petitie, en de wedstrijd van de dag. 22.30-23.35 SCH: Super Sport met de Gatcombe Park Horse Trials. 23.00-23.45 Did 1: ARD-Sport extra: met Europa Cup-voetbal, eerste wedstrijden in de eerste ronde: Cel tic Glasgow-Borussia Dortmund, Austria Wien-Bayer Leverkusen, Avenir Beggen-Hamburger SV, Mjondalen IF-Werder Bremen. 23.20-00.20 SKY: US College Footb all: reportages van de finale om de Rose Bowl '87 (herh.). 00.20-00.50 BBC 2: Sports: Waterloo Bowls (samenvatting).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13