Q Josse de Pauw gefascineerd door Bukovski Gewelddadig einde van veelbelovende carrière Texas Ranger neemt het op tegen smokkelaars Verhoeven leidt jury Filmdagen VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987, PAGINA 9 'Prick up your ears'; regie: Stephen Fre- ars; hoofdrollen: Gary Oldman, Alfred Molina en Vanessa Redgrave; theater: Kijkhuis, Leiden Op zijn staat van dienst staat mét hoofdletters de film 'My beautiful laundrette' genoteerd. Met deze ge- voelig-komische film over een ho moseksuele relatie tussen een Pakistaan en een punk scoorde de Engelse regisseur Stephen Frears hoog bij het publiek in de filmhui- Hoewei in 'Prick up you ears' de mannenliefde opnieuw prominent aan de orde is, zijn de overeenkom sten tussen deze twee films niet zo groot. 'Prick up you ears' herinnert veeleer aan 'The Hit', een film die Frears zo'n driejaar geleden maak te. De scherpe toon en het macht- spel in onderlinge relaties maken de films verwant en brengen bo vendien het talent van Fears het best aan de oppervlakte. 'Prick up your ears' (letterlijk: de oren spitsen; in figuurlijke zin zal het wel een brutalere betekenis hebben) vertelt het levensverhaal van Joe Orton, de Engelse toneel schrijver die in de jaren zestig even plotseling aan het firmament ver scheen als verdween. Hij werd, om het verdwijnen maar meteen te verklappen, vermoord door Ken Halliwell, zijn jaloerse vriend. Stephen Frears vertelt de ge schiedenis van deze crime of pas sion - toevallig ook een titel uit Or- tons oeuvre - in terugblik. Hij in troduceert een biograaf (Wallace Shawn) die aan de hand van Ortons agente Peggy (Vanessa Redgrave) graaft naar de achtergronden van Joe Orton. De nadruk ligt daarbij niet zozeer op het belang van Orton als toneelschrijver, maar hoe door zijn succes de relatie met Ken in de vernieling gaat. wat oudere Ken maakt nogal wat indruk op Joe, een broekje uit het provinciale Leicester. Hun samen wonen leidt alras tot samen slapen en samen schrijven. Ken speelt aanvankelijk in alletwee de domi nerende rol, maar dat is snel afgelo pen. De charmes van Joe blijven in de homoseksuele wereld niet on opgemerkt, terwijl kale Ken, door verlegenheid geremd, achterblijft. Ook met de pen is Ken minder vaardig. Als Joe het een keer alleen probeert, levert dat prompt succes op. Terwijl hij vanaf dat moment met zijn ironie voor een belangrijk deel het toneelklimaat in Engeland bepaalt, blijft Ken boos en vooral verongelijkt thuis achter. Uit een soort ereschuld laat Joe hem toch niet in de steek. Ken heeft hem per slot van rekening op dit spoor gezet en met avontuurtjes in het urinoir houdt hij de spanning erin. Het scandaleuze van hun seksle ven - in de jaren zestig behoorden de Griekse beginselen nog tot ver boden handelingen - is door Fre ars voorzichtig en voornamelijk met gedempt licht in beeld ge bracht. Hij heeft zich gericht op het emotionele aspect van hun scheve verhouding en is in die opzet meer dan geslaagd. Frears weet met de tails boekdelen te spreken. BIOSCOPEN Gary Oldman (links) als Joe Orton en Alfred Molina als Ken Halliwell. Met zulk boeiend, uit het leven gegrepen materiaal kon het natuur lijk bij voorbaat al moeilijk fout gaan. Zeker niet nadat de juiste ac teurs waren gevonden: Alfred Molina is prachtig als de tobberige Ken en Gary Oldman speelt niet al leen een gave rol, maar lijkt ook ui terlijk op Joe Orton. Het enige dat Stephen Frears kan worden verweten, is dat hij aan de eigenlijke geschiedenis niet zo veel toevoegt. Hij heeft wel een echtgenote aan de biograaf gekop peld, die als een veredelde typiste ontevreden dienst doet. In feite dus net zo'n verhouding als tussen Ken en Joe, maar die overeen komst blijft in de uitwerking ste ken. Dat is jammer, maar doet aan de positieve indruk van 'Prick up your ears' verder weinig af. BART JUNGMANN 'Extreme Prejudice'; hoofdrollen. Nick Nolte, Powers Boothe en Maria Conchi- ta Alo.nso; regie: Walter Hill; theater: Eu ro, Alphen De gezichten van Powers Boothe en Nick Nolte bepalen het aanzien van de films van Walter Hill. De on- erzettelijkheid spreekt uit elke spier. Vooral Nick Nolte - net als Boothe een vaste kracht van deze regisseur - blikt in 'Extreme Preju dice' weer bijzonder onvervaard de en Walter Hill stelt hem uiteraard weer zwaar op de proef. Nolte speelt een Texas Ranger die in het grensgebied tussen de Verenigde Staten en Mexico het hoofd moet bieden aan drugs smokkelaars. Er rollen vele kop pen, maar het gezicht van Nolte blijft geheel intact. Aan het hoofd van de cocanïnelijn staat zijn jeugdvriend Cash die met een Me xicaans privé-legertje onaantast baar lijkt. Behalve een oude vriendschap staat er ook nog een vrouw tussen deze twee. Het is dus niet alleen het wette lijk gezag dat moet worden her steld. Het is een persoonlijk duel. waarin bovendien nog eens wordt ingegrepen door een groepje mili tairen dat geheime operaties uit voert. Buiten de politie om hebben zij het ook gemunt op Cash Bailey. Er is kortom alle reden voor ge weld en zo is 'Extreme Prejudice' een typische Walter Hill-film ge worden. Hij is een regisseur die zijn (Amerikaanse) klassieken kent en gewapend met die kennis in de loop der jaren verschillende genres heeft verkend. Een altijd terugke rend element is agressief gedrag, waartoe zijn personages altijd ge makkelijk zijn te verleiden. 'Extreme Prejudice' houdt het midden tussen een moderne wes tern en een actiefilm en maakt dui delijk dat Hill enigzins uitverkend is. De film is voor zijn doen nogal gemiddeld en voorspelbaar. Het nietsontziende geweld is eigenlijk de enige attractie van de film en daarmee zal slechts een beperkt publiek tevreden worden gesteld. BRUSSEL De Belgische acteur Josse de Pauw kreeg filmbekend heid als acteur in 'De Stille Oce aan', 'Wildschut' en 'De Wissel wachter'. Allemaal Nederlandse films. Hij heeft inmiddels ook in ei gen land voor de camera gestaan en koestert regie-plannen. De Pauw zal tijdens de Filmdagen te zien zijn in twee Vlaamse bijdragen: 'Skin', van Guido Hendrickx en 'Crazy Love', het verrassend sterke regiedebuut van Dominique De- ruddere. Deze laatste film is al ver kocht aan circa 18 landen, waaron der Nederland. door Pieter van Lierop Filmambities heeft Josse de Pauw eigenlijk nooit gehad. „Het is meer iets wat in me wakker ge maakt is. Na acht jaar bij het toneel meende ik te weten dat die bij film zeker niet minder zou zijn. Het is 'De Stille Oceaan' geweest, die me ervan overtuigd heeft dat film leuk kan zijn. Heel.prettig gewerkt en dat is sindsdien alleen maar beter geworden". Het zal vooralsnog niet eenvou dig zijn voor Josse om een filmrol te spelen die even indrukwekkend zal zijn als in 'Crazy Love'. Onder deze hoogst ongelukkige titel wordt een drieluik gepresenteerd, afgeleid van korte verhalen van Charles Bukowski. Het eerste deel gaat over de seksuele verkenning van een 12-jarig jongetje tegen de achtergrond van een Vlaamse dorpskermis. Deel twee behandelt de hopeloze jeugdliefde van een door puisten geteisterde middelba re scholier met dichterlijke aanleg. In deel drie steelt de verloederde en aan de drank geraakte dichter voor de grap een lijk en ontdekt dan dat hij ineens in zijn armen staat met het ontzielde en nog steeds bloedmooie lichaam van een jonge vrouw. Na met haar ge daan te hebben wat nimmer een le vende vrouw hem had toegestaan, loopt hij met lijk en al de nachtelij ke zee in. Korte film Josse de Pauw: „Met die laatste vertelling is het project begonnen. Een paar jaar geleden had Domini que Deruddere me al gevraagd of ik dat personage zou willen spelen in een korte film. Aanvankelijk was het de bedoeling dat die korte film zou passen in een internatio nale opzet, waarvoor drie andere episoden zouden worden geleverd door regisseurs uit andere landen. Ik herinner me dat Hector Baben- co een Bukowski-verhaal zou ver filmen. Dat is toen afgesprongen. Maar de korte film van Dominique was klaar en de producent drong aan op een langere versie. Dat zag Dominique niet zitten, maar hij is samen met Mare Didden gaan schrijven aan twee andere verhalen die dus anderhalf jaar later zijn op genomen". „Bukowski heeft het eindresul taat gezien en was er zeer over te spreken, terwijl hij helemaal niet enthousiast was geweest over wat Ferreri gemaakt had van 'Tales of Ordinary Madness'. Dat had hij Josse de Pauw in 'Crazy Love'. Over zijn rol: "Ik heb er nooit tegen op gezien Bukovski te spelen". ook tegen Dominique gezegd toen die zijn eerst gemaakte vertelling kwam laten zien. Dominique was daarom heel nerveus en wilde er niet bij blijven zitten, terwijl Bu kowski die band ging bekijken. Hij is gaan wandelen en toen hij terug kwam, zei Bukowski tegen hem: 'Je hebt me beter gemaakt dan ik ben. Waarom heb ik zelf nooit ge dacht aan zo'n schitterende finale als jouw film heeft?" „Bij Bukowski laat die man dat lijk wegdrijven, wordt zelf uit de branding getrokken door zijn maat en dan zuipen ze gewoon verder. Maar in onze film verdwijnt de hoofdpersoon mee in de golven. Het geeft voor mij precies het ver schil aan tussen Dominique en Bu kowski. Je merkt dat, ook omdat hij jonger is, Dominique niet dat to tale cynisme heeft van een Bu kowski". „Het is ook zo dat de drie verfilm de verhalen samen een soort le venslijn schetsen die er bij Bu kowski nooit is geweest. Alleen dat slotverhaal is vrijwel letterlijk van de schrijver afkomstig. De twee an dere verhalen zijn meer geschre ven met Bukowski als inspiratie bron, ontleend aan diverse plaat sen in zijn oeuvre". „Het acne-trauma komt bijvoor beeld ter sprake in zijn autobiogra fie, waar hij schreef dat hij zich als puber nooit beter voelde dan wan neer hij op de terugweg uit het zie kenhuis was met zijn hele kop on der de bandages, enkel in staat om de wereld te bekijken door een spleetje. Dat leidde tot de vondst in de film om hem naar dat school feest te sturen met een wc-rol om zijn hoofd gerold. Een ander karak teristiek aandeel van Dominique is geweest dat hij een Amerikaanse sfeer heeft nagestreefd zonder naar echt Amerikaanse decors te zoe ken". „Ik heb er nooit tegenop gezien om Bukowski te gaan spelen. Nee, ik ben niet gaan kijken hoe Ben Gazzara het gedaan heeft in de Fer- reri-film. Zoiets zou ik nooit doen. Ik wist wel meteen dat dit het zwaarste zou worden dat ik ooit heb gespeeld. Ik had Bukowski al wel gelezen, vroeger. Ik denk ook dat Dominique en ik elkaar daarin gevonden hebben. We hadden de zelfde schoonheid gezien in dingen waar andere mensen het vaak moeilijk mee hebben. Vandaar dat het heel makkelijk was voor ons om over de rol te praten". „Dominique zette heel strak zijn limieten uit en daarbinnen kon ik woekeren, mocht alles. Maar hij, wist heel goed wat hij ermee wilde en dat strookte ook met wat ik er zelf in zag. Wat ik heel verstandig van hem vond, is dat hij van een reeks sleutelscène's telkens twee varianten heeft laten opnemen. Een nogal geladen, emotionele ver sie en eentje die lichter is, zodat hij later in de montage kon bekijken wat hij het best kon gebruiken in het ritme van de film. Dat hielp mij ook ontzettend. Achteraf valt het me op dat hij meestal de lichtere versie heeft genomen, omdat de film op zich al aardig zwaar is van thema en het personage al zo'n dra matiek met zich mee-sleept". „Wat mij zo fascineert in Bu kowski, is dat hij vaak situaties, sferen, onderwerpen beschrijft die een rhaatschappij als de onze zwaar op de maag liggen. Dingen waar van iedereen wel weet dat ze be staan, maar het liefst vergeet. En hij gaat daarin zo diep graven dat AMSTERDAM (GPD) - Paul Verhoeven zal tijdens de zevende editie van de Nederlandse Filmdagen, die van volgende week woensdag tot en met 25 september worden gehouden in Utrecht, fungeren als voorzitter van de jury. De met 'Robocop' in Hollywood doorgebroken Verhoeven kondigde deze week zelf in het Filmmuseum aan wie dit jaar verder nog zitting zul len nemen in het college: Ellen Vogel (actrice), Piet Meerburg (voormalig musicalproducent en bioscoopexploitant), Willeke van Ammelrooy (ac trice en cineaste). Hoos Blotkamp (de recent benoemde nieuwe directrice van het Filmmuseum), Pieter Verhoeff (regisseur) en Willum Thijssen (filmproducent). Eerder was er sprake van dat cineast Ate de Jong in de jury zou plaats nemen, maar die heeft ter elfder ure moeten afzeggen, omdat hij na een verblijf van twee jaar in Hollywood onlangs een werkvergunning heeft gekregen en deze week mag starten met het regisseren van een aflevering uit de serie 'Miami Vice'. Op het programma staan in totaal 244 lange of korte films, waarvan er 90 meedraaien in competitie. Daaronder bevinden zich 36 wereldpremieres en 20 films die wel al ooit eenmalig zijn vertoond maar nog niet in openba re voorstellingen. Openingsfilm wordt 'Een Maand Later', van Nouchka van Brakel, slotfilm 'Julia's Geheim', van Hans Hylkema. Tussendoor worden nog twee andere grote speelfilms in wereldpremiere gebracht: 'Zoeken naar Eileen', van Rudolf van den Berg en 'Havinck', van Frans Weisz. hij toch weer met heel schone din gen bovenkomt. Het leidt tot een poëzie die ik boeiend vind" „Dominique werkt nu aan een script naar een boek van John Fan- te. Die heeft gelijklopende onder werpen en ik vind hem als schrij ver, als stilist, zelfs beter, maar ik houd toch minder van hem. Hij heeft niet die brutaliteit, die inten siteit". Gunstig ontvangen 'Crazy Love' is in België heel gun stig ontvangen: „Hij heeft voor een Vlaamse film ook heel goed gelo pen, waarbij het belangrijk was dat hij ook in kleinere steden succes heeft gekregen. Steden als Aalst en Kortrijk. Want vaak doen de Vlaamse films alleen iets in Brus sel, Antwerpen, Leuven en Gent. En hoewel er gevreesd werd dat er misschien nogal wat ergernis zou ontstaan over die liefdesscène's met het lijk, is ook dat enorm mee gevallen. In elke zaal zullen best wel brave katholieken zitten die bij het laatste deel naar buiten lopen, maar er is geen rumoer over ont staan. Wat we wel vaak horen is dat mensen zeggen het moreel oneens te zijn met wat ze gezien hebben, maar dat ze er toch niet onderuit kunnen toe te geven dat de film kwaliteit heeft". Verschillen tussen werken in Ne derland of Vlaanderen ziet Josse de Pauw niet. Evenmin principiële verschillen tussen de films uit Ne derland of Vlaanderen. „Film blijft toch het werk van individuen. Ik heb met Digna Sinke gewerkt en dat is me heel goed bevallen. Ik heb met Jos Stelling gewerkt en dat is me heel goed bevallen. En ik denk dat het met Bobby Eerhart heel goed had kunnen werken, maar niet in die produktie Wildschut, omdat die mij te groot was. Ik was nog veel te onzeker op de set. Het was een actie-film en werd ook als zodanig gedraaid. Voor mij te veel gerommel, te groot en te groot-doe- nerig soms" „Ik koppel films echt aan indivi duen. Het enige waar ik verschillen merk is dat ik bij Vlaamse regis seurs sneller de kleine nuances be grijp van wat ze bedoelen, omdat het toch voortkomt uit een Vlaam se aard dan en omdat ons taalge bruik afwijkt. Nederlanders for muleren anders en daar moetje aan Beïnvloed „Ik kan ook niet zeggen dat ik echt verschillen zie tussen de Vlaamse en Waalse cinema. Maar de Waalse cinema is nog weer veel kleiner dan de Vlaamse, al zal daar de ko mende tijd iets verandering in gaan komen. Want ik ken er wel wat jon gere cineasten die goed aan het werk zijn. Zeker is dat de Franstali ge filmers sterk beïnvloed zijn door de Franse cinema. De nieuwe Vla mingen zijn veel meer benvloed door Fassbinder, Wenders en som mige Nederlanders". „De Franstaligen zitten natuur lijk ook op basis van de taal te lon ken naar Frankrijk.. Wat heel vaak slecht afloopt, omdat voor de Fran sen een Franstalige Belg allereerst een Belg is en die wordt nooit een Fransman". (OP)NIEUW 'Extreme Prejudice' - Euro, Alphen 'Pirates' - Roman Polanski's uit bundige komedie met Walter Matt- hau als dolle piraat, Greenway, Voor schoten 'Rosa Luxemburg' - film van Mar- garethe von Trotta over het leven van Duits-Poolse revolutionaire, Green way, Voorschoten BLIJVERS 'Blind Date' - zeer gslaagde kome die met Bruce Willis en Kim Basinger als onverwacht koppel, Luxor, Lei zien, Trianon, Leiden 'Room with a view' - stijlvol en in getogen drama over Engelse bour geoisie, Greenway, Voorschoten 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verdwaald in New York, City, Katwijk 'Predator' - Arnold Schwarzeneg ger laat zijn vuisten weer eens zien, Lido, Leiden 'The secret of my success' - het ge heim van het succes in deze aardige komedie is Michael J. Fox, Lido, Lei den en Euro, Alphen. 'Outrageous Fortune' - Bette Mid ler en Shelley Long vinden elkaar in uitzinnige komedie, Lido, Leiden 'Lethal Weapon' - goed gemaakte actiefilm met Mel Gibson in sterke hoofdrol, Lido, Leiden en Euro, Al- 'Avontuur met een staartje' - Walt Disney-achtige tekenfilm over mui zenfamilie in Amerika, Lido. Leiden en Euro, Alphen 'The Living Daylights' - de nieuwe Bond neemt het op tegen Jeroen Krabbé, Lido, Leiden, City, Katwijk en Euro, Alphen SEKSFILMS 'Tigresses' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Passage thru Pamela' - Rex, Lei- 'Beverly Hills Cop 2' - Euro. Alphen 'Daisy Chain' - Euro, Alphen 'Extreme Prejudice' - Euro. Alphen 'Met sex meer mans' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Outrageous Fortune' - Asta (463500), al. 'Tin Men', Asta, al. 'Predator' - Asta, al. 'Secret of my success' - Babylon (471656), al 'Blind Date' - Babylon, al. 'Children of a lesser God' - Baby- 'Police Academy 4' - Cineac (630637), al. 'Extreme Prejudice' - Cineac, 16 jr. 'Lethal Weapon' - Cineac. 16 jr. 'Top Gun' - Euro (667066), al 'Naam van de roos' - Metropole (456756), 16 jr. 'The Living Daylights' - Metropole. al. 'Extremities' - Metropole, 16 jr. 'Peril en la demeure' - Metropole. 16 jr 'Home of the brave' - Metropole, 16 jr. 'Prizzi's Honor' - Odeon (462400), al. 'The Living Daylights' - Odeon, al. 'Mannequin' - Odeon, 16 jr. 'Friday the 13th deel 6' - Odeon, 16 William Hurti-week - Studio. AMSTERDAM 'Burglar' - Alfa (278806), 16 jr.. 'The secret of my success' - Alfa, al. 'Outrageous fortune^ - Alfa, al. 'Prick up your ears' - Alfa, 16 jr 'Extremities' - Alhambra (233192), 16 jr. 'Blue Velvet' - Alhambra, 16 jr. 'Predator' - Bellevue Cinerama (234876), 16 jr. 'Malcolm' - Cinerama, al. 'Blind Date' - Calypso (234876), al. 'Project X' - Calypso, al. 'De Orionnevel' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Ruthless people' - Cinecenter, al. 'Working Girls' - Cinecenter, 16 jr. 'Room with a view' - Cinecenter, 16 jr. 'Blue Velvet' - Cinema Int. (15124), 16 jr. 'The Living Daylights' - Cinema 'Platoon' - City, 16 jr. 'Extreme Prejudice' - City, 16 jr. 'Lethal Weapon' - City, 16 jr. 'The morning after' - City, 16 jr. Friday the 13th deel 6' - City, 16 jr. 'Police Academy IV' - City. al. 'Sophie's Choice' - Kriterion (2317080, 16 jr. 'Home of the brave' - Kriterion, 16 jr. 'Sex in het westen' - Parisien (246540), 18 jr. 'Oriental Jade' - Parisien, 18 jr. 'Noir et Blanc' - The Movies (245790), 16 jr. 'Prick up your ears' - The Movies, 16 jr. 'La Mitad del Cielo' - The Movies, 16 jr. 'Living Daylights' - Tuschinski, al. 'Top Gun' - Tuschinski (262633), al. 'Extremities' - Tuschinski, 16 jr. 'Naam van de roos' - Tuschinski, 16 jr 'Superman 4' - Tuschinski, 12 j. 'Three Amigos' - Tuschinski, al. 'Flodder' Tuschinski Cineac (243639), al. 'Tin Men' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Met het naderen van het winters eizoen is de ruimte voor film op televisie eeen stuk beperkter ge worden. Volgende week vrijdag drie interessante films. Op Bel gië 1 'The Osterman Weekend'. Het is de recentste film van Sam Peckinpah (1983) en en één van de eerste grote Amerikaanse pro- dukties, waarin Rutger Hauer een prominente rol had. Uiter aard is het geweld weer volop aanwezig in het cynische, warri ge verhaal over de wereld van ge heime diensten. Hauer speelt een tv-presentator die door de CIA wordt benaderd om KGB-agen- ten te ontmaskeren. In een huis vol met verborgen camera's komt het tot een ontknoping (20.50 uur). Duitsland 1 vertoont 'La fem me infidèle' van Claude Chab- rol. Hij gaat daarin weer op zoek naar de heimelijke gevoelens achter de facades van bourgeoi sie. Stephane Audran, een vaste kracht van Chabrol, speelt de ontrouwe vrouw. Haar man komt daar snel achter, laat de zaak aanvankelijk op zijn beloop, maar gaat dan de minnaar opzoe ken. Ze blijken veel gemeen schappelijk te heben (23.45 uur). 's Middags op Nederland 1 een interessant voorbeeld van film noir: 'Force of Evil'. Het is een sombere film, waarin de Maffia probeert de illegale gokwereld in New York een legaal sausje te ge ven. Twee broers komen daarbij tegenover elkaar te staan. John Garfield is één van hen (16.00 uur). Het middagprogramma van de Nederlandse tv heeft nog een verrassing in petto: 'Look back in anger'. Richard Burton speelt één van zijn mooiste rollen in de ze Engelse film uit 1959. Het is de verfilming van een toneelstuk van John Osborne die daarmee de gevoelens van een generatie verwoordde. Richard Burton Richard Burton speelt de hoofdrol in 'Look back in anger' (archieffoto) speelt een marktkoopman die als een angry young man de hele dag klaagt over alle soorten on rechtvaardigheid. De film werd door Tony Richard- is dinsdag op Nederland 1 te zien (15.17 uur). Morgenavond op BBC 2 de in teressante mislukking, 'The Magnificent Ambersons'. Orson Welles maakte deze film na 'Citi zen Kane'. Met het verhaal over de ondergang van een aristocra tische familie had hij zijn be roemde werkstuk willen evena ren. Hij liet de afwerking echter over aan de studio, waar zonder overleg drie kwartier werd ge schrapt. Tot onsteltenis van de maker (18.25 uur). FILMHUIZEN LAK-Cinema begint het nieuwe seizoen komende dinsdag met 'Ginger e Fred', een film van Fe- derico Fellini. In deze film opent de Italiaanse regisseur de aanval op de commerciële televisie in ei gen land. Guillietta Massina en Marcello Mastroianni spelen een duo dat in de jaren vijftig een succesvolle imitatie gaven van Ginger Rodgers en Fred Astaire. Voor een grote show worden ze nog een keer bij elkaar gebracht. Het wordt een vernederende re ünie (20.00 uur). In het Kijkhuis twee groots op gezette films: allereerst 'The Co- lor Purple', Steven Spielbergs gelijknamige verfiming van het boek van Alice Walker. Whoopi Goldberg speelt de hoofdrol in dit zwarte drama als het meisje dat wordt uitgehuwelijkt en na vele jaren van echtelijke onder drukking in opstand komt (tot en met zondag'om 20.00 uur). Met 'A Passage to India' was David Lean de zoveelste Engels man die zich stortte in het tijd perk van het Engelse bewind in India. Hij verfilmde daarvoor een boek van E.M. Boorster, waar in een Engelse vrouw op zoek gaat naar het 'echte' India en niet schroomt om met de inheemse bevolking een gesprek aan te knopen (maandag 20. 00 uur). Dinsdag draait hier 'The French Luitenant's Woman'. een film van Karei Reisz en ge schreven door Harold Pinter. Meryl Streep en Jeremy Irons spelen een stel dat zowel in de film als privé een verhouding met elkaar hebben (dinsdag 20.00 en 22.15 uur). In de kome die 'Manner' van Doris Dorrie wordt het verschijnsel man op de hak genomen. Twee heren vech ten om éen vrouw (woensdag zelfde tijden). Donderdag beleeft 'Peril en la Demeure' zijn Leidse première. Michel Piccoli raakt verstrikt in een web dat door een vrouw is opgezet (20.00 en 22.15 uur). De zelfde dag nog een tweede pre mière: 'Novembermond' van Alexandra von Grote. Een Frans meisje beschermt haar joodse vriendin (19.30 uur).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9