Kleiiiliediijf: 50.000 banen erbij in 1988 Grote verdeeldheid in Britse vakbeweging Bedrijven snappen weinig van Eureka Werkgevers: langdurig werklozen niet in cao Economist valt over Hollandse hondepoep Akkoord cao houthandel VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987t ECONOMIE PAGINA 7 KNOV dringt aan op lastenverlichting DEN HAAG (GPD) - In het mid- de week vrijdag met de werkge- den- en kleinbedrijf stijgt de werk- versorganisaties en de vakbonden gelegenheid het komende jaar met voert, met 50.000 banen, zo wijst NIPO-onder- verlichting zoek - in opdracht van het Konink lijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) - uit. Maar om de winsten op peil te houden moeten belastingen en premies omlaag en de lonen niet te veel stijgen, aldus het KNOV. De groei van de werkgelegen heid dankt het midden- en kleinbe drijf aan het economisch herstel. Desondanks menen de onderne mers. die aan het onderzoek heb ben deelgenomen, dat de vooruit zichten voor 1988 een stuk minder gunstig zijn. Steeds minder (34 pro cent tegen 46 procent het afgelopen jaar) verwachten zij een positieve omzetontwikkeling. Waarnemend voorzitter Geurt- sen van de KNOV benadrukte gis teren in een toelichting op dit vier de achtereenvolgende NIPO-on- derzoek dat de toekomst van het midden- en kleinbedrijf samen hangt met het verlagen van de druk van collectieve lasten (belastingen en premies). Anders komt de winstgevendheid van deze bedrij ven in het gedrang. "Het kabinet moet ruimte schep pen voor de noodzakelijke loonma tiging in het komende cao-overleg, door in het overleg dat het volgen- vangrijke lasten- de brug te ko- aldus Geurtsen. Hierdoor zou niet alleen het rendement stij gen, maar ook de concurrentieposi tie ten opzichte van het buitenland verbeteren. Door de voorspelde daling in de binnenlandse consumptieve beste dingen (wat de Nederlanders ko pen) zijn de vooruitzichten voor 1988 minder gunstig dan voor de voorgaande jaren. Voor de komen de twaalf maanden verwacht slechts 38 procent (bij het onder zoek van een jaar geleden 55 pro cent) te investeren in het bedrijf. De groep die nog steeds winst maakt, is eveneens gedaald: van 79 procent voor 1986 naar 67 procent Met de export gaat het de ver keerde kant op. vreeët 17 procent van de ondervraagden. Bij het vori ge onderzoek voorzag 4 procent een daling van het export-aandeel in de omzet. Het KNOV wijt dit aan de plannen van de overheid om het mes in de exportsubsidies te zet ten. Daarbij wordt opgemerkt dat het economisch herstel geen reden is om de minder te bezuinigen op de overheidsuitgaven. Niet minder dan een kwart van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf UTRECHT (ANP) - De werkgevers zijn tegen het maken van concrete afspraken in de collectieve arbeids overeenkomsten (cao's) over het aannemen van langdurig werklo- De overheid en de vakbeweging hadden hierop aangedrongen in het overleg dat volgde op het Voor jaarsoverleg tussen kabinet en so ciale partners begin juni. De cao is volgens de werkgevers echter niet het juiste instrument om de inscha keling van langdurig werklozen te bevorderen. Dit blijkt uit het eindrapport van de werkgroep van overheid en soci ale partners die heeft bekeken wel ke mogelijkheden er zijn om de langdurige werkloosheid te bestrij den. Het rapport is onderwerp van gesprek tijdens het Najaarsover- Shell De lonen voor de zeevarenden van Shell Tankers zullen met onge veer 10 procent worden verlaagd. Het huidige personeel zal overi gens niet op zijn loon gekort wor den. Zij zullen via een overgangsre geling, die neerkomt op een bevrie zing, worden ingedeeld in de nieu we lóonschalen. Nieuwe werkne mers op de tankers van Shell zullen wel volgens de lagere schalen wor den uitbetaald. Dat is de uitkomst van de cao-onderhandelingen die gevoerd zijn tussen de directie van Shell Tankers en de zeeliedenvak bond FWZ. Sollicitaties Ministeries mogen in het vervolg sollicitatieprocedures voor nieuw aan te stellen ambtenaren helemaal zelf doen. Tot nu toe komt daaraan altijd de Rijks Psychologische Dienst te pas, die advertenties plaatst en sollicitatiebrieven ont vangt. Wel zal de RPD sollicitanten psychologisch blijven testen. Rhiwa De technische handelsonderne ming Imbema-Holland heeft Rhi wa Beheer overgenomen, de moe dermaatschappij van Rhiwa-Har- tomex in Nieuwerkerk aan de IJs- sel en Rhiwa-Hartomex in Za- ventem (België). Rhiwa-Hartomex is een handelsonderneming op het gebied van auto-accessoires en car rosseriematerialen. Zij is werk zaam in de Benelux. De onderne ming zet jaarlijks ongeveer 115 mil joen gulden om en telt 250 perso neelsleden. aannemen van langdurig werklo zen. Daardoor zou de wet Verm eend-Moor intensiever kunnen worden gebruikt. Deze wet biedt werkgevers die langdurig werklo zen in dienst nemen een vrijstelling van sociale premies gedurende maximaal vier jaar. De loonkosten liggen daardoor 19 procent lager dan bij 'gewone' werknemers. De werkgevers zien geen heil in cao-afspraken over langdurig werklozen. Zij willen volstaan met meer bekendheid te geven aan de wet Vermeend-Moor en hun ach terban aan te moedigen ook in ge val van moeilijk vervulbare vacatu res een beroep op de regeling te doen. In de werkgroep is wel overeen stemming bereikt over het syste matisch in alle regi.o's van het land voeren van gesprekken met lang durig werklozen. Dat moet de ar beidsbureaus en de sociale dien sten duidelijkheid geven over de kansen om een werkloze te scholen en aan werk te helpen. Onderzoek heeft reeds uitgewezen dat deze ge sprekken de werkloze stimuleren om zelf actief naar werk te zoeken. Bovendien verwacht de werk groep dat door de gesprekken meer gebruik zal worden gemaakt van regelingen als de wet Vermeend- Moor. Tot nu toe zijn 4500 werklo zen op basis van de wet geplaatst. Eind dit jaar moet dat aantal tot 8000 zijn gestegen. Voor volgend jaar zijn 12.000 plaatsingen voor- Belgen grijpen de macht op schapenveiling PURMEREND (GPD) De eer ste Nederlandse veiling van top- fokschapen van het Tessels scha penstamboek, gisteren tijdens de jaarlijkse vee-tentoonstelling in Purmerend gehouden, is vrij wel geheel in de handen van de Belgen terchtgekomen. Het wa ren vooral de Belgische fokkers die afstroomden op het evene ment op de schapenmarkt. dat verder vooral te duchten had van lang aanhoudende herfstbuien. Het erbarmelijke weer, met wolkbreuken en onophoudelijke regenval, dwong de organisatie de veiling voor enige tijd af te breken. Voor het laatste veilingexem plaar, een ooi uit de stal van fok ker-eigenaar D. van Ark uit Dur- gerdam, gingen twee Belgische handelaren heel ver om het prachtexemplaar in hun bezit te krijgen. Veilingmeester Roesink sloeg uiteindelijk af op 3400 gul den, een uitzonderlijk hoge sco- DEN HAAG (ANP) - Buitenlan ders die over Nederland schrijven, zelfs als het om een gedegen econo misch portret gaat. beginnen stee vast met vuile straten, smerige, zwervende jeugd en al lang niet meer elke week gewassen gordij nen. Het Amerikaanse Time maak te onlangs met onder meer deze kwalificaties het beeld van Neder land zwart. Deze week kan het En gelse The Economist in nota bene een onderzoek naar onze economie r ook al niet buiten. Iain Carson. daan. "Ambtenaren zijn in het ge weer gekomen tegen salarisverla gingen en de havenwerkers van Rotterdam staken tegen moderne de chroniqueur van het veertien werkmethoden." Of Carson daarbij pagina's tellende script van de BV doelt op die ene blokkade van een Nederland, merkt bovendien nog Haags kruispunt door vuilnisman- s fijntjes op dat de Nederlandse i of op het feit dat het al heeft het vertrouwen in het kabinet verloren. Het NIPO-rapport besteedt aan dacht aan investeringen, export, winst en personeelsomvang in de bedrijven. Onderzocht is boven dien hoe het gesteld is met het pen sioen van deze ondernemers. Deze wijst volgens de KNOV op een te kort in het rendement. Één op de drie ondernemers is geheel «afhan kelijk van de aow en heeft geen aanvullend nensioen afgesloten. 'Bij misbruik van voorkennis boete van een miljoen' DEN HAAG (ANP) - PvdA en WD, samen een meerderheid van de Tweede Kamer, willen misbruik van voorkennis door beursspecu lanten strenger straffen dan de re gering heeft voorgesteld. In plaats van maximaal één ton boete of twee jaar gevangenisstraf willen zij één miljoen gulden boete of vier jaar gevangenisstraf. Dat blijkt uit reacties van de frac ties in de Tweede Kamer op het wetsontwerp strafbaarstelling van misbruik van voorkennis. Onder misbruik van voorkennis wordt verstaan het aan- of verkopen van aandelen in de wetenschap dat er informatie op komst is die de koers op de beurs zal beïnvloeden. Het CDA en D66 willen de straf maat niet verhogen. Wel wil D66, evenals de PvdA, maatregelen om misbruik sneller te kunnen opspo- De PvdA vraagt om opspo- voetbalvandaal de tweede plaats maanden terug is dat het laatste achter zijn Engelse collega heeft schip Rotterdam voorbij voer, veroverd, "Europa's netste land begint op i rotzooitje te lijken", luidt de wordt niet duidelijk. De rest van Carsons 'Survey of the Netherlands' beperkt zich ech- leiding. Wie denkt dat het eigenlij- ter tot de tekortkomingen van de ke verhaal dan begint, vergist zich. The Economist moet nog even (op zijn minst de suggestie) kwijt dat oorzaken als het open karakter v Carson spreekt zoals velen voor hem deden, met verbazing over de wao. Nederlanders hebben volgens hem een innemend krom trekje over zich. "Waarom vinden ze het anders goed dat één op de tien werknemers niet werkt en op kos ten van de andere negen kan le- The Economist concludeert dat Nederland in de jaren zeventig en tachtig elke economische politiek die voor handen is heeft uitgepro beerd op de avontuurlijke speel plaats van politieke, economische en industriële theorieën. Iedereen leg, dat volgende week moet ringsbevoegdheden plaatsvinden. 'Stockwatchgroep' die op de Am- In de werkgroep hebben de rege- sterdamse effectenbeurs opereert. crete afspraken te maken over het stijgingen direct signaleren en door een boekenonderzoek bij ban ken en commissionairs misbruik i de kaak stellen. NEW DELHI - Ongeweer duizend Indiase huisvrouwen hebben gisteren - slaand op hun borst e meedragend - in de hoofdstad New Delhi geprotesteerd tegen de prijsstijgingen die het gevolg zijn t door de uitblijvende moesson. In 16 van de 25 deelstaten zijn de prijzen van eerste levensbehoeften o\ kwam aan bod: "Van de sandalen van de groene niet-groei tot de nieuwe conservatieven die de over heid willen terugdringen". Premier Lubbers heeft Neder land uiteindelijk gered, of is daar althans mee bezig. Daartoe heeft hij, hoe Engels, een dosis Margaret Thatcher (met Hollandse saus!) aan zijn land gegeven. Carson vraagt zich wel af of het niet te weinig en te laat is. De toekomst blijft volgens The Economist grijs, letterlijk en fi guurlijk. Niet alleen door het hoge overheidstekort en de al even hoge werkloosheid. "Vandaag is het pro bleem dat te veel werklozen te veel geld vragen. Het probleem van morgen is dat er te weinig werkers zijn en te veel ouden van dagen". Ter geruststelling Carsons beeld van Nederland in de negentiger ja ren: winsten van investeringen in het buitenland zullen in de binnen landse economie terechtkomen. "Een oude natie, met een oude be volking zal tevreden moeten zijn met een aangenaam bestaan." Scheepswerf in problemen ROTTERDAM/AMSTERDAM (ANP) - De scheepsreparatiewerf Niehuis en Van den Berg bij Pernis heeft uitstel van betaling aange vraagd. Alleen een grootscheepse reorganisatie, waarbij 150 van de huidige 300 personeelsleden hun baan zullen verliezen, kan de werf misschien nog behoeden voor een faillissement. Er zijn inmiddels contacten met de scheepswerf Da- men in Gorinchem over de overna me van een groot deel van het be drijf. Niehuis en Van den Berg stelden eerder dit jaar al een saneringsplan op, waarbij ongeveer 40 arbeids plaatsen kwamen te vervallen. Dat overlevingsplan was noodzakelijk toen bleek dat de voorziene samen werking tussen deze werf en de werf Vlaardingen Oost niet door ging. De samenwerking sprong af, omdat Vlaardingen Oost er op het laatste moment de voorkeur aar^ Niehuis en Van den Berg moet uitstel van betaling aanvragen in verband met de zeer slechte be drijfsresultaten in de eerste helft van dit jaar. Bovendien ziet de werfdirectie geen vooruitzichten voor structurele verbeteringen in de nabije toekomst. Volgens direc teur F. Roos heeft het inzakken van de reparatiemarkt te maken met het feit dat de reders, die het ook niet voor de wind gaat, de neiging hebben reparaties uit te stellen. Ook zijn moderne schepen minder onderhoudsgevoelig. DEN HAAG (ANP)- financiers zouden meer geld Europese high-tech organisatie Eureka steken, als zij beter begre pen waarvoor dit technologiepro gramma nuttig is. De Amerikanen zijn veel beter op de hoogte, zei het hoofd van het Nederlandse Eure- ka-secretariaat, mr. P. van den Ber gen, aan de vooravond van de vijf de Eureka-ministersconferentie maandag en dinsdag in Madrid. Eén van de agendapunten is de rol die particuliere financiering in Eureka-projecten moet spelen. Vertegenwoordigers van het finan ciële bedrijfsleven zullen daarbij naar voren kunnen brengen wat zij als problemen zien. Knelpunten zijn onder meer dat veel participa tiemaatschappijen nog sterk natio naal gericht zijn en de verschillen in belastingsysteem in de verschil lende landen, aldus mr. R.F. de Bruine, directeur Algemeen Tech nologiebeleid van het ministerie van economische zaken. Eureka is bedoeld om Europese bedrijven te laten samenwerken om nieuwe geavanceerde produk- ten te ontwikkelen. De overheden verlenen een beperkte financiële steun, maar dienen vooral te zor gen dat allerlei bureaucrasische en politieke barrières worden ge slecht. Eureka, waaraan thans 19 landen deelnemen, is in op poten gezet om een antwoord te bieden op de technologische voorsprong van het Amerikaanse en Japanse bedrijfsleven. Tijdens vorige ministersconfe renties in Hannover, Londen en Stockholm zijn in totaal 109 projec ten op de rails gezet met een geza menlijke waarde van rond 10 mil jard gulden. Daarvan is tot nu toe slechts één project mislukt en afge schreven. Nederlandse bedrijven nemen deel in 26 projecten en hun deelnemingen belopen een waarde van rond een miljard gulden. In Madrid zullen zo'n 50 nieuwe pro jecten van het Eureka-stempel worden voorzien. In 15 daarvan ne men Nederlandse bedrijven deel. Tastbare resultaten in da zin van produkten die op de markt zijn heeft Eureka nog niet opgeleverd, omdat de gemiddelde looptijd van de projecten, vanaf het moment dat een studie begint tot het produkt produktierijp is, drie tot vijfjaar is. De meeste projecten met Neder landse deelname liggen op schema, aldus Van den Bergen. Uit de stand van zaken van deze projecten blijkt dat het merendeel volgend jaar de fase van de haalbaarheidsstudie achter de rug zal hebben en zal zijn overgegaan naar de researchfase. UTRECHT (ANP) - Onderhande laars van de Nederlandse Hout bond (werkgevers), de Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV hebben gister avond een principe-akkoord be reikt over een tweejarige cao (1 mei 1987 tot 30 april 1989) voor de 8.000 werknemers in de houthandel. Ze BLACKPOOL - Het zijn geen ge makkelijke tijden voor de TUC, het Britse verbond van vakbewegin gen. Op het jaarlijkse congres, dat deze week plaatsvindt in Black pool, overheerst diepe onderlinge verdeeldheid, in wat nog niet zo lang geleden een van de machtigste vakbondsorganisaties was. door Haye Thomas Pijnlijk duidelijk blijkt ook hoe zeer de TUC achterop is geraakt in de vereiste aanpassing bij het tijds beeld van ingrijpende industriële en sociale veranderingen. Een ach terstand die onder meer tot uiting komt in een forse daling van het le dental. In minder dan tien jaar is dit van 12 tot 9 miljoen teruggelo pen. Een jaarlijks inkomstenver lies voor de bonden van bijna 350 miljoen gulden. Heimwee naar de grote dagen ""aardappelen 12-37; andijvie 40-55; au- van weleer, toen de TUC (Trade gurken 78-93; pronkbonen 160-210; Union Congress) een politieke stokbonen 290-330; snijbonen 400; spek- macht van de eerste orde was, bonen 110-180; stambonen 220-240; weegt zwaar in de grote samen- ïl°.t?n41;?h":e,oe.k,0,ïl67'7^rSek°01 komst- Het vanouds bonte tover- 40-42; spitskool 124-135; prei 78-90; spin azie 55-84; ijsbergsla 26-112; broccoli 340; venkel 110-115; spruiten A 53-55; B 34-42; D 60-136; champignons bak 88- ispeen 21-35; winterpeen Leidse groenten- en fruitveiling - vrij- ballendecor van Blackpool is daar voor toepasselijk. Want ook deze grote badplaats aan de Ierse Zee heeft nadrukkelijk betere tijden 25-48; witlof 250-400; meloenen 155-275; gekend. Niettemin probeert men bloemkool 6 per bak 155-180; knolselde- dit vroegere toppunt van vakantie- rij 33-59; sla 27-40; bleekselderij 26-57; genot voor miljoenen Britten door 1 moge- l i7nr>eri^ allerlei initiatieven 1 90/100; 76/106; 60/86; 50/65-71; 40/45- 52; 35/31-44; 30/30; 25/?5. Krom 110. 1 A 1260-1290; B 1260-1290; C 1160; CC lijk op de been te houden. En dat is ook precies de strategie van de hui dige TUC-leiding, die wordt gecon fronteerd met de consequenties van de tien slechtste jaren uit de ge schiedenis van de Britse vakbewe- de vorige eeuw en de aanvang van deze eeuw, waren jaren van groei en bevestiging. Zelfs de jaren na de historische nederlaag in de algeme ne staking van 1926 gaven groei en versterking te zien, die uiteindelijk leidden tot Labours spectaculaire verkiezingsoverwinning in 1945. In de jaren vijftig en zestig groeide de macht van de vakbonden naar een absoluut hoogtepunt. En kwamen de zogenaamde industriële verhou dingen neer op een simpele, maar keiharde principe van: 'Geef de bonden wat ze willen'. Frontlinie Dit was het begin van een perio de van grote invloed met sterke vakbondsbazen als Jack Jones (transportarbeiders). Hugh Scan- Ion (metaalbewerkers) en Joe Gormley (de mijnwerkers). Zij be vonden zich voortdurend in de fr ontlinie van het grote nieuws en werden gevraagd regelmatig om alsjeblieft naar Downing Street nummer 10 te komen voor zoge naamde 'thee-en-sandwiches-bij- eenkomsten' met de regeringslei ders. Toen op het eind van de jaren zestig nota bene de Labour-minis ter Barbara Castle een voorzichtige poging deed om de enorme politie ke en industriële macht van de bonden ietwat aan banden te leg gen, werd zij door de vakbondslei ders openlijk uitgelachen. Het was het begin van de grote kentering. Want toen kwam mevrouw Marga ret Thatcher, die haar afkeer van het traditionele vakbondsbeleid niet onder stoelen of banken stak. Een opiniepeiling onder de kiezers van 1979 toonde aan, dat al 73 pro cent van hen vond dat de grote macht van de vakbonden 's lands meest ernstige probleem was. Onder Thatcher is de duidelijke aftakeling van de Britse vakbewe ging begonnen. En tegelijkertijd het zoeken naar mogelijkheden om het ongunstige tij door hervorming en aanpassing te keren. Aangezien de bonden onderling sterk ver schillen en men ook hun leiders kan beschouwen als vogels van di verse pluimage, is dit zoeken naar nieuwe wegen op zichzelf uiterst moeilijk en vaak ook omstreden. Niet staken Dat ondervindt nu bijvoorbeeld Eric Hammond, leider van de elek triciens, die in de traditionele vak bondskringen nu de gebeten hond is, omdat hij zijn handtekening heeft gezet onder overeenkomsten met clausules om niet te staken. De traditionele vakbondsleiders be schouwen dat uiteraard als hoog- Scargill: clausule om niet te sta ken verraad aan de vakbeweging. verraad. Hun aanvoerder is de ui terst militante mijnwerkersbaas Arthur Scargill, die het liefst zou zien dat Hammond en zijn elektri ciens als rotte appels uit de mand van de TUC worden verwijderd. Maar blokvorming van de gematig den heeft dat tot nu toe voorko- Ondanks Arthur Scargill, brul lend als een gewonde leeuw, zinkt ook dit TUC-congres steeds meer weg in de voorspelbare compro missen. Zoals het eerst nader be studeren of de anti-stakingsover eenkomsten van de elektriciens in derdaad passend is voor het huidi ge tijdsbeeld van industriële veran deringen. En ook om - opnieuw tot grote woede van Arthur Scargill - grondig te onderzoeken of het wel verstandig is de nucleaire ontwik kelingen in Groot-Brittannië de rug toe te keren. Dit stond in het verkiezingsmanifest van de La- bourpartij. En daarmee ook in dat van de TUC. Maar nu is gebleken dat slechts de helft van de TUC-leden op La bour heeft gestemd en de partij te gen mevrouw Thatcher weer een daverende nederlaag leed, vindt de meerderheid van het congres het realistisch om het controversiële thema van nucleaire ontwikkeling eerst nog eens nader te bezien. Juiste inschatting van het realisme is nu de grote uitdaging voor de TUC. Hammond en zijn elektrici ens tekenen verdragen om niet te staken. Arthur Scargill en de zijnen houden vol dat de vakbeweging daarmee afstand doet van zijn be langrijkste wapen. Geheim Vast staat echter dat over de laatste acht jaar stakingen in Groot-Brittannië sterk in aantal zijn teruggelopen. Duidelijk blijkt dat niet alleen het publiek, maar ook tal van vakbondsleden daar hun bekomst van hebben. Een re- k d d h cente opimepeil ng in de Sunday nnrt van nn°,pr711pkhllrPT zullen dit akkoord bij hun achter bannen verdedigen. De onderhandelingen liepen twee weken geleden vast op het punt van de arbeidstijdverkorting, waarna in verschillende plaatsen acties volgden. Een onafhankelijk onderzoekbureau krijgt de op dracht na te gaan welke vormen van herverdeling van werk het meeste effect voor de werkgelegen heid kunnen hebben zonder het functioneren en de dienstverlening van de bedrijvèn aan te tasten. Daarbij valt onder meer te denken aan arbeidstijdverkorting, scho ling, vervroegde uittreding (vut) en deeltijdarbeid. Verder is een een malige verlaging van de vut-leef- tijd van 61 tot 60 jaar overeengeko men voor de periode 1 november 1987 tot 1 mei 1988. Deze regeling Times wees uit dat 70 procent van de vakbondsleden nu voorstander is van een geheime stemming voor de uiteindelijke beslissing om het werk neer te leggen. Tot nu toe ge beurt dat volgens de ouderwetse oan^TiYiin1^ wan h^t maccaal hanrl.nn. ddnVUlling port van het onderzoekbureau daartoe aanleiding geeft. methode van het massaal hand-op steken in grote zalen of stadions. Opmerkelijk ook was dat de helft van de ondervraagden het recht wil om toch te blijven werken als er een meerderheid voor staken is. Het zijn dit soort ontwikkelingen die de TUC in het zoeken naaF aan passing en verandering wel dege lijk beroeren. Juist nu Thatcher, die in de aftakeling van de vakbe weging zo'n grote rol heeft ge speeld, is begonnen aan haar derde ambtstermijn. En niet zal nalaten om de bonden, waar mogelijk, on der druk te zetten. Het was ook beslist geen toeval dat haar minister van financiën Ni- gel Lawson luidruchtig bekend maakte, dat steeds meer Britten de conservatieve politiek van verkoop van overheidsbedrijven steunen. En dat over de laatste acht jaar het aantal individuele aandeelhouders van 3 tot 9 miljoen is gestegen. "Met deze groei zal het niet lang meer duren of Groot-Brittannië telt meer individuele aandeelhouders dan vakbondsleden", riep Nigel Lawson. En ook dat draagt bij aan de gemengde gevoelens binnen de TUC. Andere punten uit het akkoord zijn een loonsverhoging van 1,4 procent per 1 september 1987 en de wao-uitkering gedurende het tweede jaar tot 75 procent van het laatst verdiende loon. Harde opstelling van Argentinië tegen schuldeisers BUENOS AIRES (Rtr) - President Alfonsin van Argentinië heeft ver klaard een harder standpunt te zul len innemen bij de terugbetaling van de 54 miljard dollar aan buiten landse schulden van zijn land. De regering zal streven naar een be vriezing van het rentepeil, aldus Alfonsin. De regering-Alfonsin heeft bij de verkiezingen van enkele dagen ge leden het grootste verlies moeten incasseren sinds zij in 1983 aan het bewind kwam. Alfonsins partij ver loor de meerderheid in het parle ment aan de Peronisten, die in de verkiezingscampagne de nadruk hebben gelegd op uitstel van schuldbetaling om meer geld vrij te maken voor sociale programma's en openbare werken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7