Nieuw plan FNV voor ziektekosten Tarief arts mag omhoog Was er nu wel of geen herenakkoord? 'Volksverzekering betaalbaar' Jongere: tv-kijken en lezen populair Staat opnieuw terecht gewezen Parlementair onderzoek bouwfraude VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Een betaalbare volksverzekering die een goede gezond heidszorg biedt voor iedereen is wel degelijk mogelijk. Eigen bijdragen en eigen risico's, zoals voorgesteld door het kabinet, kunnen daarbij geheel achterwege blijven. De huidige ziekenfondsverzekerden gaan er op vooruit bij een volksverzekering, de hogere inkomens leveren iets in maar krijgen meer waar voor hun geld. AMSTELVEEN (ANP) - De Neder- landse jeugd kijkt veel naar televi sie of video maar leest ook graag boeken en tijdschriften. Het liefst brengen ze echter toch hun tijd door met vrienden of familie. Dat blijkt uit het gisteren in Am stelveen gepresenteerde Nationaal Onderzoek Jongerenbladen 1987. Dit tweejaarlijkse opinie-onder zoek onder de jeugd van 6 tot 19 jaar werd voor de zesde keer uitge voerd. Opdrachtgevers waren weer de VNU-bedrijven Oberon (uitge verij) en Admedia. Het onderzoek werd gehouden onder 2500 jonge- De oudere jeugd (13-19 jaar) heeft vrij uitgesproken politieke ideeen, blijkt ook uit het onderzoek. Van de bezuinigingen op onderwijsge bied hebben ze zelf niet veel ge merkt, maar een meerderheid keert zich wel tegen bezuinigingen in de bejaardenzorg, de gezond heidszorg en het milieu. Er mag worden bezuinigd op defensie, het ONGELUK MET DRIE DODEN HEDEL(ANP) - Een verkeersongeluk op de Oude Rijksweg in Hedel (ten noorden van Den Bosch) heeft gisteren aan drie mensen het leven gekost. Er waren vier auto's bij betrokken, waarvan er drie in brand vlogen. Volgens een politiewoordvoerder is de waarschijnlijke oorzaak van het ongeval een verkeerde inhaalmanoeuvre gecombi neerd met regen en slecht zicht. (foto anpi Dat stelt de FNV, die gisteren on der het motto 'Laten we 't gezond houden' een alternatief presenteer de voor de fel bekritiseerde plan nen van het kabinet en de Commis sie Dekker om de kosten in de ge zondheidszorg beter te beheersen. De vakcentrale wil een volksver zekering die ruwweg alles dekt dat nu nog onder het ziekenfonds valt en onder de AWBZ (Algemeen Wet Bijzondere Ziektekosten) met een premie naar draagkracht. Nomina le, voor iedereen gelijke premies - bepleit door de commissie Dekker - wijst de FNV af omdat dat te nade lig uitpakt voor minima met kinde- De vakcentrale heeft het Cen traal Planbureau (CPB) laten uitre kenen dat bij de meeste verzeker den de inkomenseffecten recht vaardiger uitpakken dan in het plan Dekker. Het kabinet heeft vooral vanwege de inkomenseffec ten nogal huiverig gereageerd op de plannen van Dekker om tot een DEN HAAG (ANP) - De christen democratische staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) heeft gisteren in de Tweede Kamer het wetsvoorstel om de duur van de ali mentatie te beperken tot twaalf jaar onverkort verdedigd. De staatssecretaris verwees alle wijzi gingsvoorstellen van haar eigen partij naar de prullenbak. Zij tartte de grootste regerings fractie door erop te wijzen dat het voormalig CDA-Kamerlid Van der Tooren indertijd heeft gezegd dat limitering van de alimentatieduur noodzakelijk is. Zij hield de Kamer voor dat het een taak van de wetge ver - en niet van de rechter - is om een norm te stellen voor de duur van de alimentatie. De keuze van een termijn van twaalf jaar houdt in elk geval de ga rantie in dat kinderen uit het ont bonden huwelijk de basisschool hebben doorlopen op het moment dat de alimentatie eindigt, aldus de staatssecretaris. Stikstofoxyde Ondanks uitworpbeperkende maatregelen aan automotoren wer den in 19Ö6 280 miljoen kilogram stikstofoxyden door het wegver keer uitgestoten. Dit is vier procent meer dan in 1985. De stijging is het gevolg van een aanzienlijke toena me van het aantal verreden kilome ters. De stijging van de uitworp van stikstofoxyden, één van de moge lijke veroorzakers van de zure neer slag, komt vooral voor rekening van het toegenomen vrachtver keer. Voorkeur vrouw De gemeente Beverwijk mag vrouwen die naar een baan bij de gemeente solliciteren een voor keursbehandeling geven. Dat kan ook betekenen dat mannen niet voor een sollicitatiegesprek wor den opgeroepen. Die voorkeursbe handeling moet echter wel tijdelijk zijn. Dit blijkt uit een uitspraak van de commissie gelijke behandeling overheidssector. De commissie stelde daarmee een mannelijke kla ger in het ongelijk, die vond dat de gemeente disrimineerde. Herdenking De organisatie voor de viering van bevrijdingsdag en de nationale herdenking wordt op nieuwe leest geschoeid. Midden oktober zal bij koninklijk besluit één organisatie voor beide manifestaties in het le ven worden geroepen. Het Comité Nationale Viering Bevrijding en het Comité Nationale Herdenking gaan in de nieuwe organisatie op. Dit hebben premier Lubbers en minister Brinkman (WVC) beslo ten. Insulinde In aanwezigheid van een aantal voormalige leden van het Korps In sulinde is gisteren in Roosendaal het boek 'Opdracht Sumatra' ge presenteerd. Het boek beschrijft het ontstaan en de geschiedenis van het Korps Insulinde, een klein Nederlands militair onderdeel dat in de Tweede Wereldoorlpg vanuit Ceylon, het huidige Sri Lanka, ge heime acties ondernam naar het door Japan bezette Sumatra. Het is geschreven door J. de Man, die zelf enige tijd deel uitmaakte van het korps. basisverzekering te komen, een soort beperkte volksverzekering waarbij bij voorbeeld medicijnen niet meer worden vergoed. Bij dat plan gaan de meeste amb tenaren er op achteruit en moeten in het particuliere bedrijfsleven vooral de gehuwde ziekenfonds verzekerden met kinderen een veer laten. In het FNV-plan spelen die groepen quitte of ze gaan er iets op vooruit, zo blijkt uit de CPB-bere- keningen. Wel zouden de alleen staanden die boven de zieken fondsgrens zitten fors moeten inle veren. Volgens de vakcentrale is dat te ondervangen door bij de cao onderhandelingen een extraatje voor die mensen te bedingen, bij voorbeeld in de vorm van extra premiebedragen van de werkge- FNV-bestuurder Muller beaam de dat al met al de FNV-plannen nadelig uitpakken voor de beter betaalden in de hogere regionen boven de loongrens. Maar daar Zij wees daarom het CDA-voor- stel af om de alimentatieduur op vijftien jaar te stellen. Dat sluit vol gens de bewindsvrouw ook niet aan bij de bestaande praktijk, waarin termijnen van meer dan twaalf jaar uitzondering zijn. Korte-Van Hemel kondigde aan dat de regering binnenkort twee wetsvoorstellen zal indienen die met de alimentatie-problematiek samenhangen: een nieuw wets voorstel om gemeenten te verplich ten niet-betaalde alimentatie op de ex-echtgenoot te verhalen en een wetsvoorstel ter verrekening van pensioenrechten na echtscheiding. Verdachte zaak- Slavenburgs vrij van vervolging ROTTERDAM (ANP) - Het voor malig lid van de raad van bestuur van Slavenburgs Bank, de 57-jarige H. Gonggrijp, zal niet verder straf rechtelijk worden vervolgd. Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft gisteren besloten het eerder - formeel - ingestelde hoger beroep tegen het vonnis van de Rotter damse rechtbank, waarin de man werd vrijgesproken, in te trekken. Gonggrijp, momenteel lid van de raad van bestuur van Crédit Lyon- nais Bank Nederland, de Franse bank die Slavenburg indertijd overnam, werd beschuldigd van het feitelijk leiding geven aan de zogenoemde enveloppentruc. Dit was een methode om zwart geld via de Zwitserse vestiging van Slaven burg in Zürich wit te wassen. In haar vonnis oordeelde de rechtbank op 16 juli dat Gonggrijp passende maatregelen heeft geno men om aan de verboden praktij ken een eind te maken. Het hoger beroep tegen de overige verdach ten. de 64-jarige R. Slavenburg en de 66-jarige M.C. Veltena wordt wel doorgezet. VISSERIJPROJECT (ANP) - Mi nister Bukman laat een onafhanke lijk onderzoek instellen naar het deels met ontwikkelingsgelden op gezette visserij project in Peru dat op een mislukking dreigt uit te lo pen. Het project omvat de verkoop van tweedehands trawlers aan Pe ru. De reders kwamen met Peru overeen voor begeleiding en ken nisoverdracht te zorgen. Onlangs in Nederland teruggekeerde vis sers verklaarden dat het niet was gelukt de Peruanen met de traw lers te laten omgaan. ADVERTENTIE staat tegenover dat ze voor iets meer geld een veel beter pakket krijgen dan het vrij beperkte pak ket dat de particuliere ziektekos tenverzekeraars als regel te bieden hebben. Aan de vooravond van de behan deling in de Tweede Kamer van de plannen van de Commissie Dekker houdt de FNV begin november een actieweek met demonstratieve bij eenkomsten, terwijl aan het eind van de week ondermeer een lijst met handtekeningen aan de volks vertegenwoordigers zal worden aangeboden. Bovendien wil de FNV via drie tv-spotjes het publiek op het hart drukken dat er in de ge zondheidszorg ongezonde ontwik kelingen dreigen als de plannen van Lubbers en Dekker werkelijk heid worden. Anderhalf miljard voor knelpunten op rijkswegen DEN HAAG (GPD) - De knelpun ten in het rijkswegennet in de Randstad en in de grensverbindin- gen worden versneld aangepakt. In een brief aan de Tweede Kamer heeft het kabinet gisteren aange kondigd 1,5 miljard gulden vrij te maken om de wegverbindindingen in de Randstad en met het buiten land te verbeteren. Dat geld moet worden gevonden door vier tun nels door het particuliere bedrijfs leven te laten financieren. Met het geld dat vrijkomt door de 'private financiering' van de tweede Coentunnel, de Wijkertun- nel, de Noordtunnel en de Blan kenburg- dan wel de tweede Ben- eluxtunnel wil het kabinet de knel punten oplossen die zich voordoen bij: - de oeververbindingen naar de Randstad (Noordzeekanaalgebie- den en Nieuwe Waterweggebied), - de hoofdwegenverbindingen tussen Amsterdam, inclusief Schiphol, Rotterdam, Den Haag en Utrecht (A4, A2, A12/A20), de aan sluiting van het hoofdwegennet met het secondaire wegennet, in het bijzonder rond Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, - de internationale verkeersassen (rijkswegen richting Duitsland en Belgie). Het bedrijfsleven krijgt binnen kort de concessievoorwaarden waarop belangstellenden voor de bouw van de vier tunnels kunnen inschrijven. Gezien de grote be langstelling vanuit het bedrijfsle ven is het kabinet bereid om de bij drage die nu wordt gegeven aan de exploitatie van de Zeeuwse veren, om te zetten in een bijdrage tot ex ploitatie van een vaste oeverver binding over de Westerschelde. DEN HAAG (ANP/GPD) - Top ambtenaren van Volkshuisvesting ontkennen bij hoog en bij laag iets te hebben geweten van gesjoemel met stichtingskosten door beleg gers bij de bouw van particuliere huurwoningen, laat staan die prak tijken te hebben goedgekeurd. De beleggers daarentegen beweren ten stelligste dat de top van het de partement wel degelijk op de hoog te was van geknoei met subsidie aanvragen krachtens de regeling uit 1968. De parlementaire enquêtecom missie bouwsubsidies zit sinds gis teren met drie onder ede afgelegde verklaringen die lijnrecht tegen over elkaar staan. De verzekering van het voormalige hoofd van de onderafdeling particuliere woning bouw (die contacten had met be leggers) E.C. Keus woensdag dat hij niet op de hoogte was van het omlaag drukken van de stichtings kosten om hogere subsidies in de wacht te slepen, werd gisteren on derschreven door zijn eveneens ge pensioneerde medewerker K.J. Biesma. Voorzitter J.C. van Spronsen van de raad voor onroerende zaken (de club van beleggers) hield de enquê tecommissie vorige week voor dat de regeling was overeengekomen met de ambtenaren Biesma, Keus en Van Kesteren. Biesma en Keus ontkennen. Van Kesteren is on langs overleden, kortom de com missie zit met een probleem. Biesma werd door voormalig di recteur beleggingen Masson van het ABP genoemd als de man die mogelijk bij de vergadering was waar de afspraak zou zijn gemaakt dat het ABP bouw- en grondkosten lager mocht voorstellen dan in wer kelijkheid het geval was. Deze af- DEN HAAG (ANP) - De huisartsta rieven voor particulier verzekerde patiënten gaan omhoog. De rechter heeft de staat en de particuliere verzekeraars die zich steeds tegen verhoging hebben verzet opnieuw in het ongelijk gesteld. Het Haagse gerechtshof bevestigde in hoger beroep een eerder vonnis dat in hield dat staatssecretaris Dees (volksgezondheid) het tarievenor- gaan COTG moest opdragen de ta riefsverhoging te regelen. Het is de derde rechterlijke uit spraak in deze kwestie en de derde keer dat de rechter de huisartsen gelijk geeft. De staat zou nog naar de Hoge Raad kunnen gaan om de uitspraak van het hof te laten ver nietigen maar deze procedure kan een jaar duren. Een woordvoerder van het ministerie van WVC kon gisteren direct na de uitspraak nog niet zeggen of een procedure bij de Hoge Raad overwogen wordt. Inmiddels kan de regering niet spraak wordt omschreven als het zogenoemde herenakkoord. Maar Hiesma waste gisteren zijn handen in onschuld. In ieder geval is er in zijn bijzijn nimmer sprake geweest van afspraken over het niet opgeven van het gebruik van duurder maar onderhoudsbespa- rend materiaal, geactiveerd onder koninklijk huis (drie kwart der on dervraagden noemt dit) en op het gebied van kunst, cultuur en mu ziek. De jeugd is politiek bewuster ge worden. Het aantal jongeren vanaf 13 jaar zonder uitgesproken politie ke voorkeur is vergeleken met het onderzoek twee jaar geleden, sterk afgenomen. Toch heeft nog altijd 37 procent van de jongens en 46 procent van de meisjes geen poli tieke voorkeur aangeduid. De con fessionele aanhang onder de jonge ren is de afgelopen twee jaar overi gens toegenomen, bij de jongens om de verhoging van het huisart sentarief heen, dus dat gaat in elk geval door. Voorzitter A. van de Zandt van de Landelijke Huisart senvereniging (LHV) zei te ver wachten dat het nieuwe tarief ui terlijk op 1 januari 1988 wordt inge voerd. Huisartsen en regering vechten al lang over de particuliere tarie ven. Twee jaar geleden kwamen zij overeen dat de tarieven aangepast zouden worden aan het werkelijk aantal keren dat particuliere pa tiënten naar hun huisarts gaan. Het huidige tarief van 25 gulden per consult is gebaseerd op de veron derstelling dat particulier verze kerden gemiddeld 3,5 keer per jaar hun huisarts bezoeken. Volgens de huisartsen was dat inmiddels min der geworden, zodat zij hun afge sproken norminkomen niet haal den. Een onderzoek van de Economi sche Controle Dienst wees uit dat houd. "Ik kun mei zekerheid ver klaren dat ik nooit aanwezig ben geweest bij een gesprek waarbij de term geactiveerd onderhoud is ge vallen", verzekerde de oud-ambte- Biesma zegt vorige week met de grootste verwondering het relaas Van Spronsen te hebben gehoord Jongeren kijken zoals gezegd veel tv. Van elke vijf jongeren kij ken er vier elke dag naar de buis. Ruim de helft van de jongeren kijkt twee uur of meer per dag. Eén pro cent kijkt nooit tv. Ongeveer 42 procent van de onderzochte gezin nen met jongeren beschikt inmid dels over een video. Tijdschriften bereiken meer dan 80 procent van alle jongeren en meer dan de helft heeft onlangs een krant gelezen. Het lezen van een boek staat ook hoog op de lijst van favoriete activiteiten. De jeugd werd ook gevraagd naar het bezit van artikelen voor de artsen gelijk hadden. Volgens de huisartsen is het werkelijke ver richtingengetal 2,3 consulten per jaar. De regering legde de gegevens van de ECD iets anders uit en kwam op 2,9. De president van de Haagse rechtbank bepaalde in mei in een kort geding van de huisart sen tegen de staat, dat de regering zich aan haar afspraken moest hou den en dat ze het nieuwe verrich tingengetal in de tarieven moest la ten verwerken. De staat en de ziektekostenver zekeraars vochten deze uitspraak aan, omdat zij van mening waren dat de rechter zulke dwingende op drachten nooit mag opleggen. Maar volgens het Haagse gerechts hof zit de regering er zonder meer naast als ze weigert het lagere ver richtingengetal in de tarieven door te berekenen. 'Onmiskenbaar on rechtmatig' noemt het vonnis dit beleid. waarbij ook zijn naam werd ge noemd in het rijtje van mensen die op de hoogte waren geweest van de aftrek van geactiveerd onderhoud. Van Spronsen noemde die praktijk een publiek geheim. Biesma: "Dat kan best een publiek geheim zijn geweest, maar dan een voor mij wel goed bewaard geheim." Ongevoelig De subsidieregeling particuliere huurwoningen 1968 was zeer onge voelig voor fraude, stelde het voor malige hoofd van de afdeling Fi nanciering Woningbouw, mr. A. Steensma gisteren tijdens zijn ver hoor door de parlementaire enquê tecommissie. Hij reageerde daar mee op de vraag van vicevoorzitter Van Rey of het ministerie na het advies van de Raad voor de Volks huisvesting uit 1967 niet gewaar schuwd had moeten zijn dat de re geling fraudegevoelig was. De RAVO had namelijk gewezen op mogelijk misbruik van de subsidi eregeling. Volgens Steensma schuilt in ie dere subsidie altijd het gevaar van fraude: "Wil je dat voorkomen, dan moet je alle subsidies afschaffen". Binnen dat kader was de regeling '68 volgens hem zeer goed. Fraude- was maar in beperkte mate aan trekkelijk. Wie verlaagde stich tingskosten opgaf, kreeg meer sub sidie, maar ook minder huur en verloor er meer op dan hij verdien de. Wie fraudeerde met de regeling, nam dat verlies op de koop toe met het oog op een hoger rendement in de toekomst. Als er gefraudeerd is, zal dat volgens Steensma altijd bin nen beperkte grenzen gebleven zijn, omdat de verliezen anders te groot werden. spel. vrije tijd en hobby. Het bezit van "klassieke" (denk)spelen zoals het damspel, het schaakspel cn kaartspelen, is teruggelopen. Het zelfde geldt voor het bezit van grammofoonplaten. Sterk geste gen is echter het bezit van elektri sche en elektronische spelletjes. De compact-disc (CD) is in op komst en in de categorie meer duurzame artikelen is het bezit van de walkman toegenomen. Een flink deel van het onderzoek betrof de bezigheden van jongeren. Hier volgen - willekeurig gekozen - enkele uitkomsten: 80 procent be zoekt wel eens een bibliotheek, 15 procent beoefent geen enkele sport, een jongere reist gemiddeld elf kilometer per dag, 82 procent is het afgelopen jaar op vakantie ge weest. In het drankgebruik onder de jeugd is weinig veranderd. Eén op de vier jongeren drinkt bier. Het roken bleef eveneens stabiel (ook één op de vier). Gebruik lokgans wordt verboden DEN HAAG (GPD) - Hel gebruik van lokganzen bij de jacht op gan zen wordt verboden. Minister Braks (landbouw) heeft hiertoe gis teravond een wetsvoorstel bij het parlement ingediend. In de tussen tijd, dus tot het moment dat de jachtwet officieel is aangepast, zal een aantal beperkende maatrege len van kracht zijn. Braks zag zich tot deze maatregel genoodzaakt door de explosieve toename in het gebruik van de lok ganzen. Door het gebruik van deze tamme dieren kan een groot aantal wilde ganzen worden geschoten. Nu het op grote schaal wordt toege past, leidt dit volgens de minister tot excessen. Na moord: vrouwen willen meer veiligheid bij NS-station AMSTERDAM (ANP) - Vijftien vrouwenorganisaties in Amster dam hebben gisteren gemeente en NS dringend gevraagd om maatre gelen ter verhoging van de veilig heid in en rond het Muiderpoort- station in de hoofdstad. Vorige week werd op een van de verlaten perrons van dit station een 41-jari ge vrouw door een onbekende doodgestoken. De politie heeft on danks een televisie-oproep nog geen spoor in deze zaak. Het Muiderpoortstation ligt in Amsterdam-Oost aan de splitsing van de spoorlijnen naar Hilversum en Utrecht. Voor beide richtingen zijn er aparte perrons. De ingang van het station is te bereiken via twee sombere tunnels onder de sporen. De vrouwenorganisaties willen met name deze ingang ver plaatst zien naar een betere plek. Vertegenwoordigers van NS toonden gisteren wel veel begrip voor de eis van de vrouwen, maar deden tot teleurstelling van de laatsten geen toezegging. NS heeft dit jaar wel 30.000 gulden op tafel gelegd voor enkele kleine verbete ringen, maar de tonnen, zo niet mil joenen guldens, die nodig zijn om de eisen van de vrouwen uit te voe ren, staan volgens NS in geen ver houding tot de verwachte opbreng sten. Het passagiersaanbod op het Muiderpoortstation is gering. Er stoppen ook nog maar weinig trei nen. Steensma ontkende overigens dat hem bekend was geweest dat beleggers hun stichtingskosten echt verlaagd hebben. Evenals alle hem voorgaande ambtenaren zei hij dat het volgens hem onmogelijk was dat daar met het departement afspraken over gemaakt zijn. Wel was men in speciale gevallen be reid om van de regeling af te wij ken. In de Haarlemse wijk Schalk wijk heeft het ministerie een wo ningbouwvereniging bijvoorbeeld een keer toestemming gegeven om te schuiven met stichtingskosten tussen twee bouwprojecten. Het ene project dreigde namelijk een te hoge huur te krijgen. Oud-minister Schut van volks huisvesting kon zich tijdens zijn verhoor zeer levendig indenken dat beleggers veel voor de aftrek van geactiveerd onderhoud voel den. "Voor beleggers was goed koop bouwen eigenlijk een tegen natuurlijke zaak". De oud-be windsman, die van 1967 tot 1971 op het departement van volkshuisves ting zat, vond het idee achteraf zo gek nog niet. "Vanuit het oogpunt van de volkshuisvesting is het niet slecht. Je krijgt voor een lage huur een goed huis". Alleen, zo bezwoer Schut, hij had het echt niet geweten. "De gedach te is toen ook nooit in mij opgeko men. Ik vertrouwde de beleggers, zoals ik iedereen in deze zaal ver trouw". Staatssecretaris verwerpt bezwaren alimentatiewet Enquêtecommissie opgescheept met tegenstrijdige verklaringen Oud-minister Schut tijdens zijn verhoor: 'ik wist nergens van', (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3