'Funest om kleuter als leerling te behandelen' Drijvende brandbommen'als hotel Reportage Jeanet Lems begint opleiding in strijd tegen basisschool Amsterdam onmachtig in aanpak illegale schepen Amerikaanse orthodoxe rabbijnen niet naar paus •SSSffSSS' PAGINA 2 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 Ze voelt zich al jaren een roepende op het schoolplein. Hoewel haar noodkreet steeds luider wordt, wil hij maar niet doorklinken tot politiek Den Haag. Toch weet ortho pedagoge Jeanet Lems dat ze haar strijd niet helemaal voor niets voert. Want mét haar ziet een groeiend aantal leraren op de pedagogische academie's, dat het fout gaat met het kleuteronderwijs. Ook op de basisschool dringt het door dat de kleuter jammerlijk kopje-onder gaat in het nu drie jaar oude systeem van basisonderwijs. Jeanet Lems is intussen doende gestalte te geven aan een nieuwe kleuteropleiding. Want die bestaat sinds het verdwijnen van de kleuterschool ook niet meer Ondanks protesten van honderden pedagogen, leerkrachten en medi sche specialisten, werd drie jaar geleden en na jaren van experi menten de knoop definitief door gehakt: de leerplicht werd terugge bracht van zes naar vijfjaar, terwijl tegelijkertijd de kleuter- en de la gere school werden omgesmolten tot één basisschool. De kleuter was plotseling geen kleuter meer maar scholier. Hummeltjes van nauwe lijks vijf jaar moesten plotseling tussen twaalfjarigen. Jeanet Lems, woordvoerster de Stichting Kinderlijke Ontwik keling en ooit directrice van een school voor kleuterleidsters, spreekt er nog schande van. ,,Je ziet het aan ze. Ze zijn bang, ang stig, voelen zich totaal verloren tussen al die oudere kinderen. En als de schoolbel eenmaal heeft ge luid, krijgen ze van die speelwerk bladen onder hun neusjes gedrukt. Ze moeten dan prestaties leveren. Als ik een kind van vijf jaar had. dan hield ik het thuis en zou ik het op een proces laten aankomen. Want leerplicht voor vijfjarigen is bespottelijk. Nergens anders in Europa zijn kinderen van die leef tijd leerplichtig". Gespannen gezichten op de allereerste schooldag. „Als de schoolbel eenmaal heeft geluid, krijgen speelwerkbladen onder hun neusjes gedrukt. Ze moeten dan prestaties leveren''. Ze is hevig verontwaardigd. „Een kleuter van vijf is nog niet schoolrijp en zeker nog niet ge schikt voor het leren van woordjes en sommetjes. Dat begint pas bij een jaar of zes. zeven. Voor kinder tjes van vijf is leren nog een emo tioneel geladen gebeurtenis. Die le ren nog niet met hun hoofd, maar met hun hart", aldus Jeanet Lems, volgens wie de gevolgen inmid dels, na drie jaar basisonderwijs, merkbaar zijn. Agressiviteit Het aantal LOM-kinderen, kin deren dus met leer- en opvoedings moeilijkheden. is schrikbarend ge stegen. In een paar jaar tijds steeg dat aantal van 4,5 procent naar 15,5 procent. Jeanet Lems: „Vooral het laatste jaar bereikt mij een stroom telefoontjes van verontruste ou ders. Omdat hun kind op de basis school al direct heeft gefaald en naar de LOM-school moet. Kinde ren, die al lang zindelijk waren, be gonnen kort na hun eerste kennis making met de school weer in bed te plassen. Ook meldingen van )an die agressiviteit nemen aan het begin 'oto ANP» van elk schooljaar toe". Als een echte verrassing kan het niet komen. Onderzoekingen in Duitsland hebben volgens Jeanet Lems duidelijk aangetoond hoe fu nest het kan zijn om kleuters te vroeg als leerling te benaderen. Daar is tien jaar lang geexperimen- teerd met het kleuteronderwijs. De ene helft van de kleuters werd voorbereid op het lager on derwijs door middel van spelen en het aloude samenspel. De andere helft leerde al een beetje rekenen, lezen en woordjes schrijven. Bij veel kinderen traden na verloop van tijd leerstoornissen op. aldus Jeanet Lems. „Ze hadden moeite zich te concentreren, werden ziek en vertoonden agressief gedrag. De kleuters kregen een hekel aan de leerkrachten. Of ze werden brutaal tegen de juf voor de klas". Omdat waarschuwende woorden tot nu toe niet hielpen, is jeanet Lems onder de vlag van de Stich ting Kinderlijke Ontwikkeling overgegaan tot daden: het bieden van een aanvullende kleuteroplei- ding. Daaraan is volgens haar drin gend behoefte, sinds ook de oplei dingen voor onderwijzer en kleu terleidster zijn opgegaan in de Pa bo, die opleidt voor de basisschool. „Een goed boek voor de speciale kleutermethodiek wordt niet meer gebruikt. Kersverse leerkrachten, die plotseling voor een klas vol kleuters staan, weten nauwelijks wat ze met al die jonge schoolkin deren aan moeten. Dat komt, om dat de houding die op de Pabo's wordt aangeleerd, een leraarshou ding is". Ter aanvulling geeft Jeanet Lems nu, geheel pro-deo, eenjarige kadertrainingen kleutermetho diek. Compleet met een afrondend examen. Een examen, dat uiter aard niet officieel erkend is. „Maar wat niet is, kan nog komen", rea geert ze. „Als de aanvullende oplei ding haar vruchten begint af te werpen in de vorm van harmoni-' sche kinderen, worden we mis schien eindelijk eens geloofd. Mis schien ontstaat er langs die weg alsnog een zelfstandige, nieuwe kleuterleidsteropleiding" Om haar doel te kunnen berei ken, heeft ze haar woning in Bun schoten verkocht en een groot huis in een Hilversumse buitenwijk aangeschaft. Om zodoende genoeg ruimte te kunnen bieden aan de cursisten, maar ook om er met kin deren te kunnen spelen. Want spe len en samenspel zijn bij de ont wikkeling van het jonge kind de sleutelwoorden, waar het allemaal om draait. ..De afgelopen maanden heb ik met tweehonderd kinderen ge speeld. die leer- en opvoedings moeilijkheden hadden. Al die kin deren waren al bekeken door psy chologen en kinderpsychiaters en vervolgens verwezen naar de blo. Maar in 96 procent van al die geval len heb ik de stoornissen weg kun nen spelen. Bij die overige vier procent zaten kindertjes met aan geboren hersenbeschadigingen. Die speel je niet weg. Maar toch heb ik hierin voor de zoveelste keer het bewijs geleverd, dat het aloude samenspel, weliswaar een moeilijke en tijdrovende, maar- zeer uitgekiende methodiek is". Ze lacht eventjes. „Het ligt alle maal zo voor de hand. Er zijn uni versiteiten, die al jaren zoeken naar de oorzaak van de heersende taai en woordarmoede van vandaag de d^g. In de hoop vervolgens een antwoord te kunnen geven op de vraag wat er aan te doen. Maar het is niet anders dan vragen naar de bekende weg. De moedertaal kan alleen maar worden geleerd op de; natuurlijke wijze. Door te spelen met het kind. Daar leg je de basis voor de latere ontwikkeling. Door met het kind om te gaan in een speelsituatie. Zo van: Nu gaan we samen opruimen. Raad eens wat ik hier in m'n hand heb. Je weet nooit wat er in deze doos zit". Neuroses En tot slot: „Het meest intensie ve leervermogen zit bij hele jonge kinderen. Eigenlijk al bij een baby. Die groeit niet alleen snel uit zijn hemd. Maar ook zijn hersens groeien snel. Hoe jonger die ont wikkelingsfase wordt gestimu leerd hoe beter. Daarom is het werk van een kleuterleidster be langrijker dan van een hoogleraar. Als je muur niet glad is, komt het behang er nooit goed op. Of als de fundering van een huis niet goed is, bereik je nooit de nok. De kleu ter wordt in het nieuwe schoolsys teem opgerekt tot een leerling. Zoiets werkt alleen maar ave rechts. Zo kweek je slechts neuro- AMSTERDAM - Het Am sterdamse gemeentebe stuur maakt zich ernstig zorgen over de situatie rond de hotelboten, de illegale schepen aan de achterzijde van het Centraal Station en in de nabije omgeving daar van. Ingrijpen op korte ter mijn lijkt gewenst, omdat de boten brandgevaarlijk en krakkemikkig zijn, en om dat er geen enkele greep op de situatie is. Maar de vraag hoe er tegen op te treden, le vert slechts besluiteloos heid op. Het is vlak voor het paasweekein de, voorjaar 1984. Op initiatief van vooral de hoofdstedelijke brand weer krijgen zo'n zes gammele ho telschepen achter het Centraal Sta tion de aanzegging te verdwijnen. Een commandant van de brand weer spreekt zelfs over drijvende brandbommen. De booteigenaren reageren geschokt. Ze richten zich tot de Raad van State. In afwach ting van de uitspraak blijven de ho telboten gewoon, brandgevaarlijk en wel. liggen. Het wordt een mooi paasweekeinde en de hotelboten zijn overvol. De Raad van State schorst het besluit van Amsterdam: de ge meente is te onzorgvuldig geweest. Driejaar lang gebeurt er niets. Ter wijl het gemor van de legale bud get-hotels over de concurrentiever valsing toeneemt, dijd de vloot brandgevaarlijke hotelboten uit tot zo'n twintig schepen. Een eldorado voor drugs en illegaal verblijvende buitenlanders, luidt het den van de politie. door Huub Klompenhouwer En dan is er een onschuldig brandje aan boord van de Prins Willem van Oranje. Het koninklij ke zit 'm alleen in de naam, de boot is even rampgevoelig als de andere hotelboten. Het brandje wordt ge blust. Pas weken later krijgen de ambtenaren het verhaal te horen. Die realiseren zich ineens hoe bloedlink het terughoudende be leid al die jaren is geweest. Dat klei ne brandje had net zo goed het le ven kunnen kosten aan een tiental toeristen. Dan zouden de- rapen gaar zijn geweest. Want die sche pen liggen er al driejaar, alle regels tartend. Geen instantie die ingegre pen heeft. Wethouder Ten Have is des dui vels, zo melden de betrokkenen op het stadhuis. Voor het beleid zoals dat er nu ligt, wil hij geen verant woordelijkheid nemen. Actie is zijn roep. Deze week komt een voorzichtige aanpak van de proble matiek van die hotelboten in be spreking op de vergadering van burgemeester en wethouders. Ambtenaren zeggen al blij te zijn wanneer over twee jaar al die hotel boten dan eindelijk echt Amster dam uit zijn Kater Ruud Stalenhoef is coordinator verblijfsinrichtingen op het Am sterdamse Stadhuis. „Achteraf moet ik toegeven dat we in de zo mer van 1984 wel erg voortvarend aan de gang gegaan zijn. Na de uit spraak van de Raad van State had den we een aardige kater. Toen hadden we geen moment stilge staan bij de ligplaatsenproblema- tiek", zegt hij. „Wat konden we doen'.' Als je die hotelboten wilde aanschrijven op hun brandgevaarlijkheid, moest je ze in redelijkheid ook een ligplaats aan kunnen bieden waar ze zouden kunnen liggen als ze wel aan de ei sen voldeden. Sommige schepen lagen al jaren in Amsterdam als ho telboot. Dan kan je niet van de'ene dag op de andere dag zeggen dat zoiemand maar moet stoppen. Waar zou zo'n man met zijn boot heen moeten?" - 'Een typisch staaltje van tole rant beleid dat tot excessen heeft geleid? Stalenhoef: „Ik zeg heel eerlijk dat ik niet zou verwachten dat zo iets in Rotterdam kan gebeuren. Daar zijn ze veel meer bedreven in de controle van wat er op en aan het water gebeurt. Hier had blijk baar niemand een pasklaar ant woord om tegen die hotelboten op te treden. En zodra er eenmaal een soort illegale sfeer gecreeérd is. lijkt geen enkele dienst daar meer adequaat tegen op te kunnen tre den." ..Er ontbrak een beleid. En dan is alles marginaal. Neem alleen al de drank- en horecawet. Die heeft geen betrekking op hotelboten. Aan boord van het schip waren bars die duidelijk op meer gokten dan alleen de gasten aan boord. Maar optreden daartegen kon niet, want die bevoegdheid ontbrak. Je kunt met de brandveiligheidseisen in de hand wel optreden, maar als een eigenaar dan zou moeten in vesteren in een verbouwing, dan moet je hem ook het vooruitzicht geven dat hij zijn hotel daarna weer kan Rugzaktoerisme „Wat er aan het begin meespeel de was de situatie dat Amsterdam een explosieve groei van het jonge- rentoerisme, het rugzaktoerisme, meemaakte. En de hotels waren daar bij lange na niet op berekend. Waar de vraag groter is dan het aan bod zie je lieden die denken daar een graantje van mee te kunnen pikken. Dat zie ik ook bij de pen sions. Als al die illegale en brand gevaarlijke pensions dan eindelijk gesloten zijn, komt er een grote groep Tamils en plots duiken die zelfde pensions aan alle kanten weer op. Nu ook weer, bij een grote golf asielzoekers. En ieder jaar is er een grote vraag naar kamers bij het begin van het studiejaar, dus hup, daar duiken de illegale kamerver huurbedrijven weer op. In dit werk raak je er wel aan gewend zo nu en dan achter de feiten aan te lo^en". MIAMI (UPI) - De orthodoxe rabbijnen hebben hun voorzit ter, rabbijn Gilbert Klaperman, verboden vandaag de ontmoe ting in Miami met paus Johannes Paulus II bij te wonen. Klaper man, voorzitter van de Ameri kaanse Synagoge-raad, zou na mens de joodse gemeenschap de officiële toespraak tot de paus uitspreken. De rede zal nu worden uitge sproken door rabbijn Mordechai Waxman, die vorige week de de legatie van Amerikaanse joden leidde die in Castelgandolfo met de paus heeft gesproken. Klaper man behoorde ook tot die groep. De orthodoxe rabbijnen waren niet tevreden over de antwoor den die de paus vorige week heeft gegeven inzake de ont vangst van Waldheim en de wei gering van het Vaticaan de staat Israël te erkennen. Ze erkenden wel dat het gesprek met de paus in Castelgandolfo heeft bijgedra gen aan het proces tot herstel van de breuk tussen de rk en de jood se gemeenschap. Om die reden hebben de orthodoxe rabbijnen geen veto uitgesproken over par ticipatie van de liberale en con servatieve joodse organisaties, wat ze wel hadden kunnen doen. Rabbijn Henry Siegman van het Amerikaans Joods Congres, dat als eerste had gedreigd de ontmoeting met de paus te boy cotten, zei dat zijn organisatie wel zal gaan. „Als we niet zouden gaan, zou de breuk definitief zijn," aldus Siegman. De president van de Southern Baptist Convention, een van de grootste protestantse kerken, ds. Adrian Rogers, heeft de uitnodi ging om de paus te ontmoeten niet aanvaard. Hij wilde niet zeg gen waarom. "Daar heb ik rede nen voor die ik beter niet open baar kan maken". Zending in Oostblok. Verte genwoordigers van de Oosteu- ropese lidkerken van de We reldraad van Kerken hebben de afgelopen week voor het eerst ge praat over zending en evangeli satie in hun landen. De bijeen komst, waarvoor de Poolse oecu menische raad als gastheer-op trad, diende ter voorbereiding op de wereldconferentie over zen ding en evangelisatie die de We reldraad in het voorjaar van 1989 in de Verenigde Staten houdt. Op de agenda van de conferen tie, waaraan 60 personen uit acht Oosteuropese landen deelna men, stond onder meer 'het zen dingselement in de eredienst- 'zending in grote steden' en 'kinderevangelisatie'. Onder de deelnemers bevonden zich bap tisten, lutheranen, methodisten, oosters-orthodoxen en hervorm den. Van rooms-katholieke zijde warer er waarnemers aanwezig Het gebruik van muziek, pan- tomine, drama en kunst in evan gelisatie is van groot belang in Oost-Europa, aldus de deelne mers. „De mensen in onze lan den zijn het luisteren naar men selijke woorden moe. De massa media en het sociale en politieke jargon hebben de taal uitgehold Daarom kunnen mensen ook het woord van de Heer niet meer ho- Synode voor de leek. "Geen gepronoceerde uitspraken, maar wel heel goed overleg tussen de bisschoppen over wereldwijde interessante ontwikkelingen." Dat verwacht M.T. van Heteren- Hogenhuis, een van de zestig waarnemers (allen leek) bij de bisschoppensynode over de leek, die in oktober in het Vati caan wordt gehouden. Van Heteren, presidente van de Wereldunie van Katholieke vrouwenorganisaties (WUCWO). is van plan tijdens de synode spe ciale aandacht te vragen voor de positie en de zorgen van de vrouw in de rk kerk. "Het kerke lijk beleid moet meer vrouwelij ke componenten krijgen. We hebben op dit moment nog steeds te maken met een patri archale kerk", aldus Van Hete ren in '1-2-1', hetinformatiebulle tin van het rk kerkgenootschap m Nederland. Van Heteren beschouwt zich zelf als iemand die in het "mid den" van de kerk staat. "Ik sta open voor de signalen van men sen die heel bezorgd zijn omdat ze het kerkelijk beleid veel te strak en formeel vinden, maar ook voor signalen van mensen die vinden dat er totaal geen res pect meer is voor onze bisschop pen." "Triest", vindt ze de polarisatie in de Nederlandse kerk. "Ik vind het eigenlijk een ziekte. Mensen zijn niet meer tevreden met zich zelf als ze zichzelf niet kunnen omlijnen of inkaderen zodat een ander daar tegenin kan gaan. Als je iets goeds zegt over de Acht Mei Beweging, dan zal Getuige nis van Gods Liefde van Piet Derksen je onmiddellijk in de kraag pakken. Zeg je echter iets positiefs over Getuigenis van Gods Liefde, dan krijg je het weer op je boterham van heel an dere groepen in onze kerk". Een positief gevolg van de polarisatie is wel dat het mensen leert "veel dieper over de dingen na te den ken". aldus Van Heteren. Problemen kerkmuziek. "Buitengewoon precair" en "in reeel gevaar". Zo dreigt de toe komst van de opleiding kerkmu ziek er volgens de grote kerken in Nederland uit te zien. De syno- debesturen van de Nederlandse Hervormde Kerk. de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk alsmede de rk bisschoppencon ferentie en de Raad van Kerken dringen bij minister Deetman van onderwijs daarom aan op een andere opzet van de oplei ding Daardoor kan er meer een heid en niveau komen in de op leidingen tot kerkmusicus en worden de "desastreuze gevol gen van de nieuwe bekostigings systematiek van het ministerie afgewend", aldus de kerken. Ze stellen de minister voor in het kader van zijn schaalvergro- tingsbeleid in het hoger-be- roepsonderwijs kerkmuziekstu- denten centraal in te schrijven bij de hogeschool voor de kun sten in Utrecht. In deze hbo-in- stelling is vorig jaar het Neder lands instituut voor de kerkmu ziek opgegaan, waar sinds 1978 rooms-katholieke, lutherse, her vormde en gereformeerde kerk musici werden opgeleid. Tot nu toe konden aspirant-kerkmusici zich ook bij 12 conservatoria in het land laten inschrijven. Voorts zouden aan vier conserva toria 'lesplaatsen' moeten wor den gecreëerd. Gereformeerde kerken Vrij gemaakt. Aangenomen naar Langerak in combinatie met Go- rinchem: R. ter Beek te Nijme gen. Nederlands gereformeerde kerken. Aan de theologische ho geschool van de Christelijk Gere formeerde Kerken in Apeldoorn zijn geslaagd: G. V. van Eek, Bor- neolaan 4, Apeldoorn, D. W. Fijan, Kriekengaarde 44, Hou ten; mevr. H. P. van Klinken. Rijnzichtweg 60 in Oegstgeest. Christelijke gereformeerde kerken. Aan de theologische ho geschool te Apeldoorn zijn gae- slaagd: mevr. A. C. Jongbloed, Wilhelmina Drukkerstraat 186 in Apeldoorn. Beroepbaar gesteld. J Huis man, Dorsvloer 73 in Drachten. Geslaagd en beroepbaar ge steld: P. J. den Hertog, De Boeg spriet 56, Dronten; M. Hogen- birk, Rentmeestersveld 20. Apel doorn. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Tholen. B. van der Heiden te Woerden. Beroepen te Slikkerveer: D. Rietdijk te Moerkapelle.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2