'Zweden-doder' Mecir geveld Franse haan heeft een veer gelat en SPCÏÏTV UVS-duo weer op avontuur 'Makkie' voor basketballers Voetbalteam mikt op WK 1990 Transfer Silooy rond Wilander en Edberg in halve finale Flushing Meadow laat Beenhakker niets aan het toeval over VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 SPORT PAGINA 19 ENSCHEDE (GPD) - De wereldkampioen wordt vrijgesteld van kwalificatiewedstrijden, de Europese kampioen niet. De stokoude formule is het Franse elftal opgebroken. In Moskou viel het doek via een 1-1 gelijk spel tegen de Sovjetunie, en nam voetbalminnend Europa afscheid van het land dat in de jaren tachtig de successen als vanzelfsprekend aaneen reeg. Vierde bij het WK in 1982, Euro- trum van de verdediging koos hij pees kampioen in 1984, derde bij tegen de Russen voor de twintigers het WK in 1986: en nu de eliminatie Basile Boli (Auxerre) en Remy Vo- op een woensdag in september. De gel (AS Monaco). Valt hij nu nog Franse haan heeft een veer gelaten, terug op de dertigjarige Patrick maar zijn nazaten zullen over enke- Battiston, of gaat hij door met Boli le jaren in zijn voetsporen treden. - het jongere copietje van de voor- Het verhaal van de Franse dé- malige international Marius Trésor confiture is in grote lijnen bekend. Zoals zo vaak betekent het vertrek van een generatie het einde van een tijdperk. Na de WK in Mexico zetten Alain Giresse en Maxime Bossis een punt achter hun gouden carrière, in mei - vlak voor de cru ciale partij tegen Noorwegen - volgde Michel Platini en nog maar een maand geleden stopte het Franse loopwonder van Malinese orgine, Jean Tigana. Frankrijk pinkte een traan weg en dacht te rug aan de dagen van weleer. In feite werd Frankrijk al uitge schakeld toen het in een dramati sche partij op een omgeploegd veld van Noorwegen verloor. Bondscoach Henri Michel, een wat artistiek type die overkomt als een sociaal werker met veel kwalitei ten op het menselijk vlak, reageer de onverwacht hard na de blamage in Oslo. Een soort Cruijff-verhaal na de misser tegen Sparta. Michel sprak van pseudo-vedetten, noem de zijn spelers jongens zonder hart en ziel, en dreigde - en vooral dat is in het softe Franse klimaat opmer kelijk - met harde maatregelen. Hij serveerde voorlopig drie man af: Jean-Marc Ferreri, Philippe Ver- cruysse en Bernard Genghini. Wat is nu nog de toekomst het Franse voetbal? Men hoeft daar niet zo somber over te doen. Na tuurlijk staat er niet elk jaar eën Platini, Giresse of Tigana op, maar men gaat er toch vanuit dat de structuur van het Franse voetbal in de toekomst vrucht afwerpt. De clubs kennen al jaren een Centre de Formation - een soort voetbal- school - waarbij zij verantwoorde lijk zijn voor de vorming van de jongere tot achttien jaar. De combi natie tussen studie en voetbal moet daar in goede banen worden ge leid, zodat fricties zoals die in Ne derland nog wel eens voorkomen, zullen uitblijven. Het instituut is een verplichting van de Franse voetbalbond. De talenten staan er wel: het is nu de taak van Henri Michel om keuzes te maken. Kiest hij voor een vaste formatie, of blijft hij schui ven met spelers, opgehangen aan de vorm van de dag. In het cen- - en de plots doorgebroken Vogel? Het middenveld is nu twee wed strijden achter elkaar intact geble ven: Fernandez - de laatste der Mo hikanen. Poullain, Touré en Passi. De hoofdrol is weggelegd voor Ge rald Passi van Toulouse, de nieuwe tien van het nationale elf- Zaaltoernooi in Brazilië Rini Wagtmans in ziekenhuis MEAUX/SINT WILLEBRORD (GPD) - Rini Wagtmans lijkt snel te herstellen in het zieken huis van het Franse Meaux, waar de oud-profwielrenner uit Sint Willebrord dinsdagavond na een ernstig auto-ongeluk werd opgenomen. De kans is groot dat hij zaterdag al naar huis mag worden vervoerd. De auto van Wagtmans kwam enkele kilometers van de plek waar Joop Zoetemelk zijn hotel drijft, in botsing met een Franse auto, die geen voor rang had verleend. De bestuur der van die auto, een journalist van het regionale dagblad La Marne, kwam daarbij om het le ven. Bij Rini Wagtmans werden enkele gebroken ribben, vele kneuzingen en pijnlijke ne- kwervels geconstateerd. tal. De bottle-neck ligt traditiege trouw in de aanval. Vijf spelers strijden om twee plaatsen: Jean- Pierre Papin, Yannick Stopyra, Eric Cantona, Philippe Fargeon en Gerard Buscher. Frankrijk zit dus in wezen in de situatie waarin Nederland zo'n vier, vijf jaar geleden verkeerde. De overgang van de generatie-Pe ters naar de generatie Gullit-Van Basten: in Frankrijk is het tijdperk Platini fini en zijn er nu Passi, Tou ré, Bijotat. Een opiniepeiling in L'Equipe suggereerde begin juli dat de Fransen een beetje hun buik vol hebben van de nieuwe golf voetballers. De astronomische sa larissen die over de tafel vliegen, worden genoemd als de vervuilers van het Franse voetbal. Een beetje speler verdient al gauw twee, drie ton. En dat leidt tot gemakzucht, lethargie en verveling bij de jonge talenten. Zeggen de Fransen. Hen ri Michel filosofeert wat verder. Hij hoopt een redelijk figuur te slaan in de kwalificatiewedstrijden voor het WK in 1990. Aanwezigheid in Italië zou al mooi meegenomen zijn. Sonny Siiloy poseert in Parijs met Racing Club-manager Jean- Louis Piëtte voor de fotografen. (foto anp» AMSTERDAM (GPD) - Sonny Silooy is sinds gistermiddag niet langer Ajacied. De 24-jarige vleu gelverdediger tekende in Parijs contract dat hem voor vier jaar verbindt aan Matra Racing Club de Paris. Wanneer de Fran se middenmoter Ajax tijdig een garantieverklaring doet toeko men, debuteert Silooy zaterdag avond tijdens Montpellier-RC Paris voor zijn nieuwe werkge- Silooy's zaakwaarnemer Ger Lagendijk liet gisteravond van uit Parijs weten, dat de veertien- voudige international een clau sule in zijn contract heeft laten opnemen, die hem in staat stelt voor het Nederlands elftal te blij ven uitkomen. „Paris moet Si looy voor iedere kwalificatie wedstrijd vrijgeven. Silooy is ook beschikbaar voor oefen-in terlands, als Paris op diezelfde dag tenminste geen competitie- verplichtingen heeft", aldus La gendijk. Ajax en RC Paris kwamen woensdagnacht, kort na Neder- land-België, tot een akkoord over de transfer van Silooy. De Amsterdammers ontvangen on geveer 2,5 miljoen voor de Zaan- kanter, die gisterochtend vroeg met Lagendijk naar de Franse metropool vertrok om medisch te worden gekeurd. - Pierre Vermeulen heeft giste ren een contract getekend, dat hem voor twee jaar aan FC Tours verbindt. De 31-jarige Limburg se linkervleugelaanvaller, die bij Roda JC en Feyenoord voetbal de, stond bij Paris Saint-Ger main niet meer in dë basis. Tours staat na negen wedstrij den zonder overwinning onder aan in zijn groep uit de tweede voetbaldivisie van Frankrijk. LEIDEN - Na een reis van 20 uur zijn Mario Faber en Hans van Leeu wen vandaag in Brazilië gearri veerd. In Zuid-Amerika wacht het Leidse duo bepaald geen vakantie aan de Copacabana. Vanaf 11 tot en met 20 september nemen Faber en Van Leeuwen met het Nederlands zaalvoetbalteam deel aan een heus FIFA-toernooi, dat in Brasilia wordt afgewerkt. In de betrekkelijk nieuw opge trokken hoofdstad van het grootste Zuidamerikaanse land krijgt het derde test-toernooi zijn beslag. Al eerder werden dergelijke 'bijeen komsten' belegd in Hongarije en Spanje. De bedoeling van deze pro beersels is om volgend jaar tot een wereldkampioenschap te komen. "Nederland heeft zich al kandidaat gesteld voor de organisatie", weet Hans van Leeuwen, in de zaal ac tief bij het Voorhoutse Bax en op het gras 'werkzaam' bij UVS. Het is de bedoeling van de we- reldvoetbalorganisatie om 24 lan den toe te laten tot het WK. Wat eens is begonnen als aardigheidje naast het veldvoetbal is inmiddels uitgegroeid tot een serieuze bezig heid. Topzaalvoetbal en topama- teurvoetbal zijn heden ten dage nauwelijks meer te combineren. Hans van Leeuwen en Mario Faber vormen binnen de Oranje-zaalse lectie de enige uitzonderingen. Bij na alle collega's beperken zich lou ter tot de indoor-activiteiten of doen het veld er alleen bij om in goede conditie te blijven. De combinatie is nauwelijks meer mogelijk. In het weekeinde bijvoorbeeld kwam het duo na een inspannende trainingsdag met Oranje (2 keer trainen en een wed- NEW YORK (Rtr/AFP) - Miloslav Mecir geniet in het professionele tenniscircuit de reputa tie van "Zweden-doder". Bij het toernooi op Flushing Meadow van vorig jaar bereikte de stille Tsjechoslowaak de finale ten koste van onder anderen Mats Wilander en Joakim Nyström. In de editie van 1987 is Mecir een stukje van die opvallende faam kwijt geraakt. Wilander nam gisteren wraak in de kwartfinales van de open Amerikaanse tenniskampi oenschappen via een zege in vier sets: 6-3,6-7,6-4,7-6. Ondanks de overwinning behield de Zweedse baseline-specialist ontzag voor Mecir. "Zijn stijl sluit niet aan bij de mijne. Hij is voor mij nog steeds de moeilijkst denkbare tegenstander". Koer s wij ziging bij gewichtheffen OSTRAVA (Reuter) - Na vijf gou den medailles voor Bulgarije is er eindelijk een koerswijziging opge treden in de strijd om de wereld kampioenschappen gewichtheffen in Ostrava (Tsjechoslowakije). De Hongaar Laszlo Barsi won gisteravond in de klasse tot 82,5 ki lo. Hij trok 180 en stootte 210 kilo. Met een toaal van 390 kilo bleef Barsi de Rus Sergei Li de baas, die tot 382,5 kwam. De derde plaats was voor de Bulgaarse wereldre cordhouder Assen Zlatev (375 ki lo). De uitslag vdn de klasse tot 82,5 jaar", kilo is: 1. Laszlo Barsi (Hon) 180+210=390 kilo, 2. Sergei Li (Sov) 172,5+210=382,5, 3. Assen Zlatev (Bul) 170+205=375. Wilander krijgt slapeloze nachten van het spelen tegen Mecir. Het pu bliek op Flushing Meadow had tij dens de confrontatie moeite wak ker te blijven. De drie en een half uur durende partij was een aaneen rijging van lange slagenwisselin gen van de baseline. Vooral Wilan der vertrouwde op zijn vaste hand en zijn sterke eerste opslag. De nummer drie van de plaatsingslijst sloeg zonder enig risico en wachtte tot de winnaar van het Melkhuisje fouten zou maken. Mecir-in-top- vorm is daartoe niet gemakkelijk te verleiden. De 23-jarige "Big Cat" speelde voor zijn doen echter slor dig. "Mijn timing klopte niet. Ik speelde lang niet zo goed als vorig de Tsjechoslowaak, MADRID (AFP) - Leo Been hakker heeft zijn Real Madrid woensdag op bijzondere wijze voorbereid op het Europa-Cup duel van volgende week tegen Napoli. De Nederlandse coach bootste alle omstandigheden voor de beladen bekerwed strijd tussen de Spaanse en Ita liaanse kampioen na. Hij liet zijn ploeg, op hetzelf de tijdstip als de komende wed strijd, aantreden in een leeg Bernabeu-stadion. Overeen komstig de straf van de UEFA mag er komende woensdag geen toeschouwer worden toe gelaten tot de Madrileense are na. Beenhakker had bovendien tegenstander Castilla, een tweede-divisieclub die een fi liaal van Real is, laten aantre den in de kleuren van Napoli. Een van de spelers van Castilla, Vlichez, had bovendien de rol van Diego Maradona toegewe zen gekregen. Hij deed dat met verve, want Vilchez scoorde op meesterlijke wijze de enige te gentreffer in het oefenduel, dat Real met 2-1 won. Beenhakker had zijn opstel ling reeds aaqgepast aan de Eu ropese omstandigheden van volgende week. Topschutter Hugo Sanchez, die een schor sing moet uitzitten, was ver vangen door Llorente. die Wilander toen in de vierde i de uitschakelde. De Oosteuropeaan ging na de eerste set agressiever spelen. De opleving leverde hem de zege op in de tweede set. Na de 6-4 zachte volleys de bal lieten neerko men. Aan het artistieke breiwerkje, dat de Indiër afleverde, ontbrak de "finishing touch". Maar zelfs zon der dat had Edberg bij één gelegen heid de steun van de achterwand nodig om weer op adem te komen. De teneur van de partij werd be paald door de lange eerste game. Krishnan behield zijn service, maar het was te zien, dat zijn dropshots en lobs de accuratesse misten van eerdere partijen. Edberg, die in de halve finales van Wimbledon verloor van Lendl, forceerde de eerste service-door- Kipkoech niet in Gl Ml n ale BRUSSEL (Rtr) - De wereldkam pioen op de tien kilometer, de Ke- Paul Kipkoech, braak in de derde game. Er volgden nog meer. De derde game van de tweede set kwam in aanmerking voor een speciale onderscheiding. Het ene spel vergde 38 punten en duurde 24 minuten. De serverende Krishnan had zeven gamepoints, zijn tegenstander tien. waarvan het laatste ermee eindigde dat de In diër een backhand in het net sloeg. In de derde set brak Edberg de service van zijn tegenstander in de derde en zevende game. Krishnan, wiens enige overwinning op de Zweed dateert van drie jaar gele den, zei tevreden te zijn met zijn ei gen spel, maar dat Edberg voor hem te snel en te gretig was ge weest. In de halve finales komt Edberg uit tegen zijn landgenoot Mats Wi lander. derde gedeelte leek Mecir toch een avond niet deelnemen aan de fina- vijfde set te gaan afdwingen. Bij 6-5 verloor hij zijn opslag via smashes in het net. Wilander overtuigde in de tie-break: 7-0. Zo krijgt het toernooi op Flus hing Meadow in elk geval een Zweedse finalist. Wilander ont moet in de halve eindstrijd zijn landgenoot Stefan Edberg. De nummer twee van de wereldrang lijst plaatste zich eerder op de dag door een overwinning van drie keer 6-2 op de Indiase balgooche laar Ramesh Krishnan. Werelds twee Stefan Edberg houdt vooralsnog gelijke stad, de Grand-Prixcompetitie, de ivo van Damme Memorial in Brus sel. Kipkoech was deze week na af loop van de wereldtitelstrijd in Ro me naar huis gestuurd na onenig heid met een official over geld. Kipkoech en zijn ploeggenoten Kipkemboi en Muge werden maandag op het vliegtuig naar Nai robi gezet en hun visa voor België werden ingetrokken. De Keniaanse ambassadeur in Brussel overtuigde de minister van cultuur van het Afrikaanse land van het belang van de reis van de atleten naar de Belgische hoofd- Mats Wilander toen was het reeds te tred met Ivan Lendl bij de Open Amerikaanse tenniskampioen schappen in New York. De Zweed kwalificeerde zich gisteren bij de laatste vier door een overwinning met driemaal 6-2 op de Indiase bal goochelaar Ramesh Krishnan. Hoewel de cijfers anders doen ver moeden, moest de Zweed zich in het zweet lopen om alle plaatsen te dekken, waar Krishnans verrade- lijke groundstrokes of fluweel- laat. Kipkoech was niet op tijd bij de visa-afdeling in Nairobi en zou door die problemen niet eerder dan vrijdagochtend kunnen arrive ren, te laat voor een behoorlijke wedstrijdvoorbereiding, aldus me dedelingen van de wedstrijdlei ding in Brussel. Kipkoech zou in samenwerking met de Amerikaan Mark Nenow het wereldrecord op de 10.000 meter van de Portugees Mamede aanvallen. Monsterscore tegen stappers uit Wales Kelly gebruikt hoofd en wint beerde de Spanjaard links voorbij te komen en kwam daarbij in aan raking met de dranghekken. Hij tuimelde bijna omver, maar kon nog juist het evenwicht behouden door zich met het hoofd af te du wen op de schouder van de Span- TORTOSA (ANP) - De Ier Sean Kelly heeft gisteren op een wel jaard. Kelïy ging door heel bijzondere manier de eerste Fernandez en Fondriest. etappe van de Ronde van Catalonië gewonnen. Kelly, de Italiaan Maurizio Fon driest en de Spanjaard Juan Fer nandez stormden zij aan zij de laat ste helling op, die naar de eind streep leidde in Tortosa. Een stij ging van acht procent. De Ier pro- CHARLEROI - De Belgische pers is niet mals voor de Nederlandse basketbalploeg in Charleroi. De Oranje-ploeg houdt alleen door de fraai gesneden trainingspakken de allure op van een Europees A-land, zeker niet door het bedroevende spel. De Nederlanders lopen on nauwkeurig hun lijnen, missen snelheid, verdedigen hakkelend, en de aanval is van een trieste leeg heid door het onthutsende gebrek aan ondernemingslust en vooral, fantasie. Dat laatste hadden de oranje hemden gisteren in Charleroi abso luut niet nodig om de basketbal lende vakantievierders uit Wales met grote cijfers van het veld te laatste ronde (zestien landen) in de kwalificaties voor het eindtoernooi van de Europese titelstrijd. De ver liezer past een heel bescheiden in memoriam en mag in de toekomst opnieuw monsterzeges behalen op landen als Wales. Wales is minder dan een lilliput ter in het basketbal. Twee jaar gele den telde het land nog pas twaalf clubs. Een in 1985 gestart vijfjaren plan, gesponsord door een staal- magnaat die zich jaarlijks garant stelt voor 75.000 gulden, heeft de sport in de lift gezet, maar nog niet verder dan de eerste etage ge bracht. Momenteel zijn er 64 ver enigingen, die met elkaar een klei ne duizend leden tellen. De twee De koerscommissarissen von den, dat Fernandez fout was ge weest en verbanden hem naar de laatste plaats van het groepje: der de dus in plaats van tweede. Kelly draagt de leiderstrui in de rit van morgen die van Tortosa naar Salou voert. spelen. Met 108-43 (60-23) werd het topclubs spelen in de Britse c krachtsverschil nog mild uitge drukt. Coach Harrewijn liet de licht geblesseerde Hagëns op de bank. De spelverdeler werd ge spaard voor de sleutelwedstrijd van zaterdag tegen de Belgen. De winnaar van dat duel gaat met Hongarije mee naar de tweede en petitie, de rest onderling in eigen land. Gespeend van enig technisch en tactisch vermogen ballen de Welshmen een aan eigen maatsta ven aangepast spelletje, een soort Gaelic-basketbal waarin het aan merkelijk ruwer toegaat dan op het vasteland geoorloofd is. De tien strijd) zaterdagnacht om half twee thuis om een dag later met UVS aan een zwaar karwei op het veld te beginnen. Het pleit voor de instel ling van het tweetal dat het wed strijdje tegen Stormvogels niet werd afgeraffeld (3-0 winst). Inte gendeel. Van Leeuwen en Faber groeiden uit tot de uitblinkers. "Het is een drukke tijd", beseft Hans van Leeuwen, "maar na het toernooi in Brazilië is het tot vol gend jaar mei afgelopen met het Nederlands team. Dan wordt het wat rustiger". Wat overigens niet wil zeggen dat het UVS-tweetal door de week 'werkloos' plaatsneemt achter het televisie scherm. Naast het zaalvoetbalcom petitie-gebeuren heeft Bax zich aangemeld voor de Topliga. Een competitie tussen de sterkste teams van Nederland, die meestal op vrijdagavond wordt afgewerkt. Het sportieve werk blijft zich voor de Leidenaars opstapelen. De verrichtingen voor Oranje in Brazilië kost de Nederlandse zaal- voetballer geen geld. Werkverlet en inentingen worden vergoed, ter wijl dagelijks een bepaald bedrag aan zakgeld kan worden opge maakt. De regels die tijdens het zo genaamde 'five a side'-toernooi worden georganiseerd, zijn niet de zelfde als in Nederland. Lichame lijk contact bijvoorbeeld is toege staan. "Als je een slechte scheids rechter treft", weet Hans van Leeu wen, "dan kan dat wel eens verve lende gevolgen hebben. Als hij hard spel toelaat, kom je aan zaal voetbal nauwelijks toe. Dat is voor ons wennen, want bij in Nederland is lichamelijk contact verboden". Er wordt voorts niet met de 2-mi- nuten tijdstraf regel gewerkt. Een overtreding wordt betraft met een gele kaart, bij twee gele kaarten mag de overtreder niet meer terugkeren. Na 5 minuten 'man-minder' mag er wel een ver vanger terugkeren. Er worden ook rode kaarten (zonder vervanging) uitgereikt. "Dat gebeurt zelden", spreekt Hans van Leeuwen uit er varing, "de dader moet dan zowat een moordaanslag hebben ge pleegd". De Nederlandse voetbalbond zou graag willen dat er uniforme FIFA-regels worden opgesteld. De KNVB, met de Belgische bond trendsetters, heeft al heel wat wa ter bij de wijn gedaan, maar wei gert verder te gaan. Het toestaan van lichamelijk contact is Neder land een doorn in het oog. "Wan neer we in Nederland bijvoorbeeld de UEFA-regels (die nog ruimer zijn, red) gaan instellen, kunnen we beter stoppen. Dan kun je beter spreken van veldvoetbal dat in een hal wordt gespeeld", meent de Leidse zaalvoetbalvoorzitter Van Duivenbode. Kortom, uniforme zaalvoetbalre- gels zullen vooralsnog niet mondi aal worden gehanteerd. Hans van Leeuwen en Mario Faber. die bei den met volle teugen genieten van hun internationale carrière, kun nen er echter niet zo mee zitten. ROB ONDERWATER man in Charleroi hebben allen een week onbetaald verlof moeten op nemen. Zij maken er een leuke vakantie van met uitstapjes naar Brussel en Antwerpen. Tegen die stappers was geen in spanning de Nederlandse ploeg te veel. Had de Sovjetunie of Joego slavië aangetreden tegen Wales, dan had er ongetwijfeld een waar nemer van het Guiness Book of Records op de lege tribunes geze ten om de recordscore van 240-25, of daaromtrent, met eigen ogen vast te leggen. De Nederlandse ploeg stond geen monstrueuze sco re voor ogen en deed geen poging de 134-59 uit 1975 te verbeteren. De ploeg holde vrolijk rond, liep vele breaks en vermeed de lijf-aan-lijf gevechten met de driftkikkers uit Wales. Met "Hagens bleef ook Kragtwijk lang op de bank en mocht de tweede keus veel minu ten maken. Van Dinten werd top scorer met 26 punten gevolgd door Te Velde met 17. VRIJDAG 15.02-18.30 BBC 2: Sports. Met golf: European Open vanuit Walton Health (dag 2) en paar denraces vanuit Goodwood. 17.46-18.10 Ned 1: Tros Sport: Met een reportage over de suc cesvolle vier-jarige schimmel- merrie Action Skoatter, een portret van honkballer Rickert Faneyte van Pirates, en een voetbalblok met daarin beel den van doelpunten van de af gelopen week. 19.40-22.30 BRT 2: Ivo van Damme Memorial: recht streeks verslag van de interna tionale atletiekwedstrijden in Brussel. 20.40-22.00 BBC 1: Atletiek: Ivo van Damme Memorial (Brus sel). 22.00-22.30 BBC 2: Atletiek: Ivo van Damme Memorial (Brus sel). bal. 23.00-23.45 Did 1: Sportschau. met o.a. Bundesliga voetbal en de Grand Prix-finale van het Europese atletiekcircuit (Ivo van Damme Memorial) in Brus sel. 23.30-00.55 Ned 2: Studio Sport. Met een samenvatting van de halve finales van het Europese Kampioenschap hockey voor dames in Londen en het Ivo van Damme Memorial: samen vatting van de internationale atletiekwedstrijden in Brussel. ZATERDAG 10.03-10.50 Did 1: Sportschau

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19