Boddaert Centrum dringt aan op verbetering van huisvesting DE 'kroniek over VAN TÜENÊMMPn Gebouw aan Bernhardkade regelmatig doelwit vandalisme INDE STEIGERS Nader onderzoek naar tal van mankementen aan de Burchtheuvel Gemeente houdt vast aan plannen voor PTT-gebouw actie! in vrije tijd Meisje (17) aan dood ontsnapt LEIDEN - De gemeente onder zoekt of er woningen kunnen ko men op de hoek Bernhardkade/Ju- lianastraat. Op die plaats is mo menteel in een oude school het Boddaert Centrum gevestigd. Ook het Muziekcentrum-Noord maakt gebruik van het gebouw. Het pand vertoont echter tal van gebreken en is nodig aan renovatie toe. Ook is de school doelwit van vandalen. In de buurt van de school houdt zich geregeld een groep jongeren op die in de wijk voor nogal wat overlast zorgt. Woningbouw op die plek kan mogelijk het probleem van het van dalisme terugdringen. Het Boddaert Centrum heeft de gemeente drie oplossingen aan de hand gedaan om de huisvestings problemen op te lossen. Alle vari anten houden in dat er woningen komen op de hoek van de Bern hardkade. Bij twee door het cen trum aangedragen oplossingen blijft het pand geheel of gedeelte lijk staan, één mogelijkheid be helst de sloop van het oude school gebouw. Het Boddaert Centrum vindt in dat laatste geval onderdak in twee van de te bouwen wonin gen. In het Boddaert Centrum wor den dagelijks kinderen van twaalf jaar en ouder opgevangen die in het gezin niet goed functioneren. De jongeren maken er hun huis werk, eten er en doen spelletjes, 's Avonds om een uur of zeven gaan ze weer naar huis. Er zijn nu vier van deze centra in Leiden. Het Boddaert Centrum gaat ove rigens ook akkoord met een andere huisvesting in Leiden-Noord of De Kooi. Coördinator H. Knegtmans wijst in een brief aan het college van B en W op de mogelijkheid om twee naast elkaar gelegen wonin gen te betrekken. Knegtmans geeft toe dat de huisvestigsproblemen van het muziekcentrum daarmee niet zijn opgelost. In de brief van het Boddaert Cen trum aan het college spoort Knegt mans aan tot spoed. "Het is voor ons van het grootste belang dat er nu op zeer korte termijn keuzes worden gemaakt. Ondanks het geld en de energie die er van onze kant in zijn gestoken, gaat het pand steeds verder achteruit (verstopte afvoer, stinkend riool, lekkend dak). Het is duidelijk dat dit leidt tot een zeer slechte werksituatie, die ook gevolgen heeft voor onze cliënten", schrijft het Boddaert Centrum. Overigens is niet het schoolge bouw waarvan het Boddaert Cen trum gebruik maakt doelwit van de jongeren, ook bewoners om het ge bouw klagen nogal eens over over last. "Ik heb mijn deurbel al afgezet omdat ik steeds wordt lastig geval len. Ook zijn mijn banden van mijn auto al eens lek geprikt. De jonge ren zijn hier elke avond op het pleintje, meestal tot een uur of elf, soms tot diep in de nacht. Als het slecht weer is, zie je ze niet. Ik ben dan ook blij als het een keertje re gent", zegt een bewoner. Volgens een ambtenaar van de afdeling gebouwen neemt het col lege binnenkort een beslissing over de toekomst van het schoolge bouw aan de Bernhardkade. LEIDEN - De gemeente moet be kijken of er goede andere plaatsen dan De Burcht zijn om activiteiten te houden. De grasmat van De Burcht is niet bestand tegen het toenemend aantal activiteiten dat er de laatste jaren wordt gehouden. Zo zijn de vorig jaar uitgevoerde herstelwerkzaamheden aan de grasmat inmiddels geheel teniet Dat staat in de notitie 'Inventari satie problemen op De Burcht', die de gemeente heeft opgesteld naar aanleiding van diverse klachten en wensen die de laatste jaren over de situatie op en rond De Burcht zijn binnengekomen. Over die situatie discussieren de leden van de ge meentelijke raadscommissie voor cultuur. volksgezondheid en groenvoorziening op woensdag 16 september, die die dag ook een be zoek aan De Burcht brengen. Uit de notitie blijkt dat De Burcht behalve met een slechte grasmat met nog vier hoofdproble men heeft te maken. Allereerst zijn er moeilijkheden met de grenzen: in de loop van vele jaren zijn de grenzen per tuin vervaagd en zijn gedeelten gemeentegrond door omwonenden in gebruik genomen en is een deel van de voet van de heuvel ontgraven. Door die ondui delijke grenzen ligt niet vast wie voor welk onderhoud verantwoor delijk is. Voorts zijn er problemen met de voorzieningen die de grond aan de voet van de heuvel voor wegzak ken behoeden. Sommige zijn on deugdelijk, waardoor overlast ont staat bij omwonenden, zoals vocht, en er onvoldoende steun. Om de to tale stabiliteit van de heuvel te be oordelen is een grondmechanisch onderzoek uitgevoerd. Nader on derzoek moet uitwijzen welke maatregelen er getroffen kunnen worden. Ander probleem vormt een scheur in de muur van De Burcht, die op niet al te lange termijn moet worden hersteld. Grafitti is pro bleem nummer vijf. Met de regel maat van de klok worden de muren en deuren van de heuvel van grafit ti voorzien, hetgeen volgens de ge meente in de hand wordt gewerkt door het feit dat het terrein altijd voor iedereen toegankelijk is en controle op het gedrag van mensen daarom moeilijk is. De gemeente probeert de verf zo snel mogelijk te verwijderen, maar de grafitti laat door de betrekkelijk zachte steen waaruit De Burcht is opgetrokken altijd sporen achter. "Bovendien lijkt het schoonmaken nieuwe acties te stimuleren", aldus de notitie. Overigens hebben omwonenden van De Burcht recentelijk bij de ge meente geklaagd over de overlast in de buurt. Vanuit de Burchtring zouden inbraken worden beraamd en groepen, herrie makende jonge ren zouden er tot vroeg in de och tend verblijven. Op die klachten wordt in de notitie niet ingegaan, evenmin als op geluiden dat de Burcrttmuur zou moeten worden een leuning. LEIDEN - De watertoren aan de Hoge Rijndijk staat sinds begin deze week in de steigers voor een groot-onder houdsbeurt. Het werk wordt uitgevoerd door de firma Vogel/Geban uit Zwijndrecht en zal tien tot dertien weken in beslag nemen. Met de opknapbeurt is een bedrag van 195.000 gulden gemoeid. De toren verkeert in een dermate slechte staat dat er enkele maanden geleden stukjes beton begonnen uit te vallen. Het fietspad rond de toren is daarop afgezet. (foto Wim Dijkman) Het Plantsoen op zich is door de jaren heen niet veel veranderd. Alleen lag het park vroeger aan de rand jan de stad en kon je van daaruit ver het landschap inkijken (archiefToto) Ik maak mij sterk dat - net als bij mij - de tweede passage veel meer tot uw verbeelding sprak dan de eerste. Hoe komt dat? Zou het niet zijn doordat het jaar tal 1905, zoeven genoemd, ons verplaatst naar een tijd, die voor goed voorbij is? Al is het geen vér verleden, zou er nog wel iemand zijn die het zich goed kan herin neren? Ik denk het niet. Maar toch: met de aangehaalde passage bij de hand zou je nog zó door de Doezastraat en de Raam- steeg kunnen lopen, en de ge bouwen herkennen - alsof er géén tachtig jaren verstreken zijn. En als onze schrijver (J.B. van Loenen heette hij trouwens) het over de Apothekersdijk heeft dan krijg je datzelfde gevoel, want het stadsbeeld bleek daar toén al gedomineerd te worden door het "Volkshuis". Het is eigenlijk erg verleidelijk om nog meer stukken uit de voortkabbelende keuvelarij van de heer Van Loenen letterlijk over te nemen, om te laten zien waar de overeenkomsten en de verschillen tussen toen en nu lig gen. Zo prijst hij bijvoorbeeld de singels aan als rustig wandelge bied, vanwaar men, of het nu om de Mors-, de Zijl- of de Zoeter- woudsesingel gaat, tussen de spaarzame huizen door de polder in kan kijken. Bij de Cronesteinkade en De Laat de Kanterstraat, waar toen wat "sierlijke moderne villa's" stonden, waarachter - schrijver bedoelt de Wasstraat - een "Stadswijk in wording" lag, neemt Van Loenen de woorden "de voor Leiden zeer overdreven bouworde" in de mond; datzelf de had hem getroffen toen hij het Plantsoen en de straten daar in de buurt passeerde. Hij betreurt het dat de singelsloten gedempt worden nu er huizen aan de bui tenkant van de singels zijn ge bouwd, en dat de vergezichten naar Voorschoten, Hazerswoude en Leiderdorp teloorgaan. Het is haast onvoorstelbaar: een wandeling door het Plant soen met zijn magnifieke bomen, of de singel ertegenover is na tuurlijk nog altijd een aangena me tijdpassering, maar niemand zal zich nu nog aan de rand van de bebouwde kom kunnen wa nen: kilometerwijd rondom strekt de bebouwing zich tegen woordig uit. Maar tachtig jaar ge leden was daar écht de grens van de stad! Het is een fascinerend boekje. Behalve breed uitgesponnen wandelingen, waarbij de schrij ver alle tijd neemt om je uitvoe rig van inlichtingen over wat al niet te voorzien, staan er ook lijstjes met korte informatie afge drukt - zoals in het boekje over Leiden, dat het gemeentebe stuur tegenwoordig ieder jaar uitgeeft. En wat dacht u van twee van de acht stalhouderijen die gedre ven werden door de weduwe Borgerding en de heer De Jong? Hun nazaten zitten in de taxi-, trouwauto- en ambulancebran che en verdienen dus op verge lijkbare manier de kost. Een volgend lijstje spreekt weer op andere manier tot onze verbeelding. Het hoofdpostkan toor aan de Breestraat was iedere werkdag van tien voor acht 's morgens tot tien voor tien 's avonds open, en op zondag ook, van tien voor zeven tot. tien voor negen en van tien voor tien tot tien voor drie. Het Rijks-tele- graaf en telefoonkantoor aan de Bloemmarkt was op vergelijkba re tijden, ook op zon- en feestda gen, toegankelijk. Maar als je naar het postkantoor ging moest je rekening houden met de stads- tijd, terwijl voor het telegraaf kantoor de Amsterdamsche tijd gold! Als je zoiets leest, voel je je toch wel opeens in de "goede oude tijd", in het "Leiden van toen", verplaatst. Het exemplaar van Van Loenens gids, dat ik in han den had, werd in 1943 door een ijverige lezer-wandelaar van wat potloodaantekeningen voorzien. Op pag. 4 noteerde hij dat er toen ruim 70.000 inwoners in Leiden waren (tegen 44.714 op 1 januari 1896). Op allerlei plekken krab belde hij in de kantlijn een korte opmerking; meestal kortaf in de trant van: "verdwenen". Soms onderstreepte hij interes sante gegevens. Bijvoorbeeld dat er in 1905 aan de "Leidsche aca demie" (bedoeld is de universi teit) 897 studenten stonden inge schreven - kom daar nu eens om! En wie zou hebben verwacht dat in 1906 het begrip "spoorstu dent" al bestond? Van Loenen klaagt erover dat er zoveel zijn die wel "bij ons" studeren, maar in Den Haag blijven wonen. Om alles compleet te maken, staat achterin het boekje een stukje van een drietal pagina's in het Leids dialect. Ka, met haar kinderschaar, komt haar broer Ko ("Kau") tegen en zij klaagt haar nood, met name over tante Bet: "De wurreme van Staive (Steven) magge d'r nie komme; die laat ie maar arre- moei laije. Bet wau 't wil baileg- ge, daarom zit ze verlaide savens 'n zakke mit uirete estuurd. Das vaur muirrege, zai ze. Maar Stai ve mos ter niks van ebbe, n'aur, zait ie; ze doet 't om me te knau- je, om me in me muirf te vraive, as da'k 'n stik (boterham) mot ai- te mit zoinder butter". Het moeilijkste woord is "uire te", maar als u in ons fraaie Leid- se dialect een beetje thuis bent, kunt u negentiende-eeuwse Ka best verstaan - it gaats 't niet ver- raaije, n'aur. L.D. COUPRIE EEN STADSWANDELING DOOR HET LEIDEN VAN BEGIN DEZE EEUW LEIDEN - De gemeente Leiden verwerpt de bezwaren die buurt vereniging Pancras-Oost heeft in gediend tegen het plan om het voormalige PTT-gebouw aan de Middelstegracht te bestemmen als huisvesting voor een aannemings bedrijf en als oefenruimte voor de Leidse Vereniging voor Popmuzi kanten. Aanvankelijk lag het in de be doeling het PTT-gebouw af te bre ken en ter plaatse eengezinswonin gen te bouwen. Ook de kale plek tussen de Uiterstegracht en de Middelstegracht zou worden be bouwd, Het gemeentebestuur heeft van deze plannen afgezien omdat nieuwbouw te duur uitvalt. De buurtvereniging zegt "met stomme verbazing kennis te heb ben genomen van dit besluit omdat helemaal geen onderzoek is gedaan naar de haalbaarheid van de wo ningbouwplannen". Bovendien vrezen omwonenden geluidsover last van het bedrijf en de vereni ging die zich in het gebouw moeten gaan vestigen. Wethouder Peters verklaarde gisteravond in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening dat er een summier onderzoek is gedaan mogelijkheid van woningbouw. Dit onderzoek heeft volgens hem uitgewezen dat uitvoering van het woningbouwplan een forse aan slag zou betekenen op het stads vernieuwingsfonds. De wethouder zei de nieuwe be stemming van het PTT-gebouw geen slechte oplossing te vinden. Van de bedrijfsbestemming zou volgens de gemeente geen overlast Pancras Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan organiseert wijkver- eniging Pancras-West dit week einde een aantal activiteiten. De festiviteiten beginnen morgen om 11.00 uur met een rommel markt op het Burchtplein, waar de big band Kratjetoe en de clownsgroep de Tonelli's tussen 12.00 en 16.00 uur acte de presen ce geven. Zaterdagavond wordt in het Koetshuis een feest voor de wijkbewoners en genodigden ge geven, welke gepaard gaat met een optreden van het combo The te duchten zijn omdat laden en los sen in het gebouw gaat gebeuren omdat voor de popmuzikanten bin nen het gebouw geluiddichte stu dio's en oefencabines worden ge plaatst. Peters zegde toe dat aan de blin de muur langs de Ir. Driessenstraat iets gedaan zal worden ter verfraai ing waarna de leden van de raads commissie akkoord gingen met het voorstel het bezwaarschrift van de buurtvereniging ongegrond te ver klaren. LEIDEN - Een 17-jarig meisje uit Noordwijk is gistermiddag op het nippertje aan de dood ontsnapt. Het meisje stak met haar bromfiets de kruising Marnixstraat/Van der Duynstraat over. Ze zag daarbij te laat een vrachtwagen naderen, die werd bestuurd door een 42-jarige man uit Leiderdorp. Het meisje remde met alle macht, maar kwam daarbij door het gladde wegdek ten val. Ze slip te door en kwam onder de vracht wagen terecht. Ook de vrachtwa genchauffeur was vol op de rem gaan staan en bracht zijn voertuig tot stilstand, vlak voordat het ach terwiel het meisje zou raken. De Noordwijkse hield aan het ongeval een blauwe plek over. Ze is echter voor de zekerheid overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Musicians. Aanvang 20.30 uur. Zondagmiddag staat eveneens in het teken van de muziek. Op het Burchtplein treden tussen 13.00 en 17.00 uur achtereenvol gens op Peter Banning (harp) en Hans Elzinga (gitaar), Bert Haasjes (folk) en Kees Ouwejan en Peer (liederen en ballades. Joop Brons (orgel) en Han Ka- paan (hobo) geven vanaf 14.45 uur een speciaal concert in de Hooglandsekerk. Andere activi teiten zijn een gratis rondvaart vanaf de steiger aan de Hoog straat (tussen 14.00 en 16.00 uur, vertrek om het kwartier) en een rondleiding in de Hooglandse kerk (tot 14.30 uur en bij voldoen de belangstelling na het concert). De galeries De Burcht en het Hu- ys Benee zijn zondag geopend. Stelt u zich eens voor: u slaat een recent gidsje van Leiden op een willekeurige bladzij open en u leest: "Als we de Breestraat uit lopen aan die kant, waar men linksaf naar 't Gangetje gaat en rechtsaf naar het Steenschuur, doemen er twee winkelstraten voor ons op: een smalle, de Hoge- woerd, en een brede, goed-geas- falteerde, de Korevaarstraat. We nemen de laatste. Aan de linker kant treffen we achtereenvol gens aan de Oosterse tapijten- handel Koerdistan, het pand waar vroeger koffiebranderij Het Klaverblad gevestigd was (herin nert u zich de lekkere geur nog?), dan een slager, een antiekwinkel, een groentezaak en tenslotte het nieuwe pand van de supermarkt keten Hoogvliet, waar bovenop de omstreden Sanders parkeer garage te vinden is". U zoudt vreemd opkijken, want dit soort gedetailleerde be schrijvingen in een stadsgids zijn uit de mode. Maar dan nu een tekst van meer dan tachtig jaar geleden, uit 1905: "Vervolgens komen wij aan de Doezabrug, la ten die rechts liggen, gaan de Doezastraat in, die met de brug hier de herinnering bewaart aan Johan van der Does, bevelheb ber uit het beleg, zien aan den rechterkant de Oude Hoefstraat, waar (no. 12) het Barend van Na menshofje is, in 1730 voor Herv. ouden van dagen gebouwd, vin den weldra aan onze linkerzijde, no. 25, een oud poortje, dat toe gang verschaft tot het St. Jacobs- of G. van Crayenboshof (1681) voor R.K. oude lieden;, hier te genover, no. 16, is het Samuel de Zee's hofje van 1724 "Wij gaan de Doezastraat ver der in, zien links vóór ons de uit gebreide Drukkerij van den heer A.W. Sijthoff, waaraan het Leidsch Dagblad zijn ontstaan dankt, en daartenover het Gym nasium, 2a, in 1883, voor 44000, gebouwd; vóór wij evenwel zoover genaderd zijn, zwenken wij (rechts) de Raamsteeg in, passeeren (links) het wederom in Oud Hollandschen, iet wat kloos- terachtigen, maar niet te min strengen passenden stijl, in 1903 gestichte monumentale bijge bouw van het muzeum van na tuurlijke historie, dpor den Rijks bouwkundige Van Lokhorst ont worpen, en zijn dan genaderd, tot aan de eerste straat rechts, de St. Jacobsgracht" aan een grondige opknapbeurt toe.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17